Právě je 20 lis 2018, 21:30

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Hygiena, parfémy a toaleta
PříspěvekNapsal: 07 úno 2018, 12:54 
Královská rodina
Královská rodina

Tereza píše:
Když jsem viděla ty obrazy pradlen, hned jsem si vzpoměla na Angeliku na lodi, s bílým čepcem,v jednoduchých protestantských šatech, jak prala

No vida! Tyhle díly nemám tolik pod kůží, takže tohle si vůbec nepamatuju! :) Ale je to dobré další téma k rešeršování - praní a obecně starost o oděvy :) .

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: 07 úno 2018, 17:56 
Královská rodina
Královská rodina

Ano, šestý díl Angelika a její láska je podle mě také nejkrásnější, nejromantičtějšī, prostě ten nej z celé série. :love: :eyes: :mask: :trubadur: :sailor: .
Je také skvělý tím, že je psaný z pohledu Angeliky, ale i Joffreye. :ok:

PříspěvekNapsal: 07 úno 2018, 18:02 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
PenelopaW píše:
No vida! Tyhle díly nemám tolik pod kůží, takže tohle si vůbec nepamatuju! :)

Ha-Ha veď to je najkrajší a najromantickejší diel zo všetkých :love: :ach: :love: :trubadur: :sailor: :sailor:
ale pre teba asi nie - pretože Desgreza :desgrez: nechali v La Rochele :slzici: :slzici:

:lol: Tak to jsi vystihla :lol: .

PříspěvekNapsal: 07 úno 2018, 18:15 
Královská rodina
Královská rodina

Angelika a jej Laska ♥ Najromantickejší diel ♥

Sorry, dopredu sa ospravedlňujem všetkým sofistikovaných Angelikoložkám -
že som si pri tejto téme dovolila "srdiečkovať" už v názve. :ach:

Och, ako veľmi by som chcela zažiť ten pocit čitateliek kedysi,
keď z vždy napätím očakávali vyjdenie nového dielu. :roll:

Tušili azda už ku koncu piateho dielu kto sa skrýva za povestným pánom Rescatorom? :mask:

Mihlo sa o nich tušenie už v Kandii? Alebo neskoršie keď Osman vravel Angelike :eyes: že jej osud je s tajomným pirátom spojený?

Onedlho je tu Valentín - sviatok zamilovaných. Kto nikdy skutočne nemiloval, ten ani akoby nežil. :roll:
Túto tému som otvorila aby sme spolu prebrali tie najkrajšie momenty plavby za láskou. :sailor: :trubadur:

PříspěvekNapsal: 07 úno 2018, 18:23 
Královská rodina
Královská rodina

mimi píše:
Ano, šestý díl Angelika a její láska je podle mě také nejkrásnější, nejromantičtějšī, prostě ten nej z celé série. :love: :eyes: :mask: :trubadur: :sailor: .
Je také skvělý tím, že je psaný z pohledu Angeliky, ale i Joffreye. :ok:

Presne tak Mimi! Konečne sme sa raz dozvedeli aj to čo sa odohrávalo v Joffreyovom vnútri.

PříspěvekNapsal: 07 úno 2018, 18:32 
Královská rodina
Královská rodina

na tomto mieste si dovolím znovu upozorniť na chýbajúce časti 6 dielu v českom aj Slovenskom vydaní:

viewtopic.php?f=1&t=708

Slovenských čitateľov obrali o tie najromantickejšie chvíle

a českých zasa hneď na začiatku o celý týždeň.

viewtopic.php?f=1&t=258&p=18154&hilit=masku#p18154

Porovnávanie textov šiesteho dielu samozrejme ešte nieje skončené.

PříspěvekNapsal: 07 úno 2018, 18:34 
Královská rodina
Královská rodina

Ha! tuhle o tom psala Tereza a už se mi to stalo taky... vše se mi smazalo :( .

Tenhle díl jsem četla dvakrát. Poprvé v pubertě a v podstatě vůbec nic jsem si z něj nezapamatovala, a to ani vzpouru hugenotů v čele s panem Bernem při snaze získat loď. Asi jsem si k tomu musela dozrát, získat nějakou životní zkušenost, promítnout do čtení vlastní prožitky ze vztahů, nešťastné lásky, partnerské soužití, ...

Druhé čtení proběhlo před rokem a těch myšlenek a postřehů o soužití mezi manželi či o vztazích mezi mužem a ženou obecně tam bylo tolik, že jsem k tomuto dílu jako k jedinému nesepsala komentář na Databázi knih. Záložek ve formě nejrůznějších papírků mám v knize tolik, že díky nim musel zdvojnásobit svoji váhu :) . Ovšem možná právě proto, že jsem se k nim nevrátila, přebila dojem ze čtení pokračující dějová linie dalších dílů... :?

Těším se proto na Vaše postřehy, úryvky, glosy... Mně se líbilo už jen to, že Angelika a Joffrey si k sobě museli znovu najít cestu. že jejich shledání neproběhlo jako v prvoplánové červené knihovně ve stylu "padli si do náručí a byli spolu šťastni až navěky", jako kdyby uplynulé roky byly zapomenuty a nikdy neexistovaly. Naopak se oba dva setkali s cizincem, který jen vzdáleně připomínal blednoucí idealizovanou vzpomínku na dávnou lásku, začali stavět na základech, které už byly na mnoha místech vydrolené, museli si vyříkat mnohá nedorozumění a přitom se dopouštěli dalších. A oba už měli něco odžito, co se do jejich rozpoložení a hodnocení protějšku promítalo... Osobně pro mne měl velkou cenu už jen Joffreův vztah k Honorině. Protože o tom, že s Angelikou spolu znovu skončí, jsem nepochybovala :P .

PříspěvekNapsal: 08 úno 2018, 18:48 
Královská rodina
Královská rodina

Penelopo, já četla tenhle díl mnohokrát a určitě ještě budu číst.
Pokaždé objevím něco, co jsem předtím přehlédla nebo zapoměla. Je to o vztahu muže a ženy, hledání cesty matky k nechtěnému dítěti, touha Honoriny po rodině, kde je matka i otec.
Vzpoura protestantů, to je ukázka, jak na lidi působí uzavřené prostředí, omezení svobody a nečinnost.
Těch motivů je hodně a autorce se podařilo všechno krásně spojit.

PříspěvekNapsal: 28 čer 2018, 11:12 
Královská rodina
Královská rodina

Tak toto sme už dlhšie hľadali, tento citát:

„Každá žena je však trochu sentimentální, když odhání vášnivého milence.“ :trubadur:

V Slovenčine je to takto: ale každej žene je tak trochu clivo keď odmieta milenca

V Nemčine: Každá žena cíti stopu melanchólie, keď odmieta vášnivého milenca.

Originál vo Francúzštine:
– Mais n'importe quelle femme éprouve quelque mélancolie à détourner d'elle un amoureux passionné.

Ale každá žena pociťuje istú melancholiu keď musí odmietnuť vášnivého milenca.

To vraví Joffrey Angelike čo sa týka Berneho.

a rozkošná je aj Angelikyna odpoveď (nikto iný v celom Stredomorí by sa veľkomožného pána Rescatora
neodvážil počastovať takýmto menom)

„Ach, vy jste hlupák,“ :slzici: zasmála se Angelika.
„Nikdy nevím, mám-li věřit vaší žárlivosti, tak
mi připadá nesmyslná.

PříspěvekNapsal: 29 čer 2018, 18:28 
Správkyně časové osy
Správkyně časové osy

moirra píše:
Tak to moc gratuluji! :applaus: :ok: Já jsem se ho také snažila pro vás najít, zrovna minulý víkend jsem se do toho pustila znovu. Ale tím, že ve slovenštině je to napsané dost jinak, tak jsem s tím měla fakt potíže. Jakmile ho vidím napsaný v češtině, tak hned vím, do jakého rozhovoru ho mám zařadit a kdo to řekl :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
To je vždy náročné, když překlady, byť významem shodné, dokáží být pro "cizince" zavádějící :twisted:

PříspěvekNapsal: 29 čer 2018, 18:58 
Baroni
Baroni

Moja najobľúbenejšia časť tohto dielu, keď Peyrac objaví skutočnú Angeliku (pri pozorovaní veľrýb s deťmi):

"Když viděl, jak je obětavá vůči svým přátelům, jak vášnivě miluje dcerku a jak rozčilená klečí u protestantova lože a něžně mu hladí raněné rameno, spalovala ho ještě větší žárlivost, než kdyby se cynicky vrhla do náručí milence. To by jí aspoň mohl pohrdat, věděl by, zač stojí. A také by se k ní podle toho choval.

Z čeho je to vlastně stvořená? Z jakého zdroje plyne tlumený jas její zralé krásy, prozářený jásavým sluncem vrcholného rozkvětu, který v člověku probouzí touhu položit jí unavené čelo na ňadra a poslouchat její hlas, vyslovující něžná a povzbuzující slova?

Takovouhle slabost snad ještě nezažil… Proč mu ji musí působit právě tahle prudká amazonka, jež umí drze odseknout, tahle vášnivá a citlivá žena, která ho bez lítosti podvedla?

Slunce se klonilo k západu a Joffrey de Peyrac našel ke svému údivu jeden z klíčů k tajemství Angeličina chování za nejrůznějších okolností.

Ano, je velkorysá, říkal si. Hlava se mu zatočila závratí."

PříspěvekNapsal: 05 črc 2018, 15:17 
Královská rodina
Královská rodina

fantina píše:
moirra píše:
Tak to moc gratuluji! :applaus: :ok: Já jsem se ho také snažila pro vás najít, zrovna minulý víkend jsem se do toho pustila znovu. Ale tím, že ve slovenštině je to napsané dost jinak, tak jsem s tím měla fakt potíže. Jakmile ho vidím napsaný v češtině, tak hned vím, do jakého rozhovoru ho mám zařadit a kdo to řekl :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
To je vždy náročné, když překlady, byť významem shodné, dokáží být pro "cizince" zavádějící :twisted:

No to mladu slecnu Rescatorovu :mask: osvietilo a priamo z lode z Francie :sailor: mi vyslala rozkaz
hladat vo vsetkych pdfkach od 7 do 9 dielu :!: slovo "sentimental" lebo si je ista ze tam to bude ...

samozrejme ze som nic nenasla .. hoci som poctivo prehaldala pdfky az po 14 diel ... :slzici:

ale indicia to nebola zla .. uz som to chcela vzdat a zavrhnut ako nepresnu indiciu
a potom som zadala vyhladavanie predsa len este do 6-teho dielu ...

a ... voila! aleluja! ako by povedal arcibiskup toulousky :priest:

Maira píše:
Moja najobľúbenejšia časť tohto dielu, keď Peyrac objaví skutočnú Angeliku (pri pozorovaní veľrýb s deťmi):

ano to je nadherna pasaz ... ach! :ach:

PříspěvekNapsal: 31 říj 2018, 20:40 
Královská rodina
Královská rodina

Pridávam rozhovor Angeliky a Joffreya o jej vzťahu s kráľom:

Cukla sebou, když se jí zničehonic zeptal:
„Proč jste se vzbouřila proti francouzskému králi?“
Okamžitě cítil, jak se mu vzdaluje. Dotýkat se minulosti, jejího osobního života, bylo pro ni utrpení, jako by se dotýkal živé
rány. Přesto to chtěl vědět. Bude ji mučit, ale donutí ji odpovědět. Jsou tu temné body, které potřebuje objasnit za
každou cenu, i za cenu jejího utrpení. Viděl, jak se v Angeličiných očích objevil děs. Vyčetla mu z tváře, že se rozhodl dovědět se pravdu.
„Proč?“ opakoval téměř tvrdě.
Jak to víte?“Mávl rukou, jako by odháněl zbytečné otázky.„Vím. Mluvte.“
Musela se strašně přemáhat.
„Král chtěl, abych se stala jeho milenkou. Nepřijal mé odmítnutí. Aby toho dosáhl, necouvlpřed ničím, nechal mě hlídat svými vojáky na mém zámku, hrozil, že mě dá zatknout a zavře do kláštera, jestli se po nějakém čase jeho vášni nepodrobím.“
„Vy jste nikdy nesouhlasila?“
„Nikdy.“
„Proč?“
Angeličiny oči se propadly, ztmavly jako moře.
„To se ptáte vy? Kdy si konečně připustíte, že jsem vás milovala, že jsem se po vaší popravěoctla v zoufalé situaci? Oddat se králi! Copak jsem vás mohla zradit, vás, kterého nespravedlivě obětoval? Když mi vzal vás, vzal mi všechno. Všechny radosti, všechny pocty dvora mi vás nemohly nahradit. Ach, jak jsem vás volala, lásko moje!“
Znovu prožívala tu krutou prázdnotu, to zoufalství ze ztracené lásky, dřímající na dně jejího srdce. Každá maličkost ho znovu vyvolala. Vášnivě mu ovinula paže kolem krku, položila mu hlavu na kolena. Manželovy otázky ji bolely, ale byl tu. To jediné mělo význam.
Za chvíli ji donutil zvednout hlavu.
„Ale byla jste v pokušení souhlasit?“
„Ano,“ přiznala, „byla jsem jen žena, slabá před všemocným králem… Neměl mě kdo bránit. Mohl mi zničit život podruhé. A také to udělal… Marně jsem se spojila s velkými poitouskými šlechtici, jež se proti němu vzbouřili z jiných důvodů. Teď už není doba silných provincií. Zničil nás, porazil… Vojáci mi zpustošili pozemky, spálili zámek… Jedné noci pozabíjeli
mé sluhy i mého nejmladšího synka… a mě…“
Odmlčela se. Zaváhala. Byla by ráda mlčela, nepřiznala svou hanbu. Ale kvůli Honorině, nemanželskému dítěti, jehož přítomnost by vyvolávala hořkost podvedeného manžela, musí promluvit.
„Z té noci se narodila Honorina,“ řekla bezbarvě.

PS: Nespomínam si odkiaľ vlastne Joffrey vedel že sa búrila proti kráľovi? Nevravel mu to náhodou Florimond ????? :roll:
Alebo že by Rescator zbieral nielen periodiká ale aj klepy o Francúzskom dvore ????? Pokial sa na tom čo kráľovi vyparatila madame du Plessis smialo nielen celé kráľovstvo ale aj celé Stredomorie, tak by som sa jeho zúrivosti nečudovala. :lol:

A tiež že jej vraví: „Ale byla jste v pokušení souhlasit?“ no ale veď Rescator bol vychýrený ako čarodej :mask:
a vedel ako tikajú ženy ....
(okrem jedného slabého momentu kde ho Angelika dohnala k takému zúfalstvu, až vyhlásil že vôbec nerozumie ženám)

PříspěvekNapsal: 31 říj 2018, 21:02 
Vévodové
Vévodové

moirra píše:
A tiež že jej vraví: „Ale byla jste v pokušení souhlasit?“ no ale veď Rescator bol vychýrený ako čarodej :mask:
a vedel ako tikajú ženy ....

Za tuhle otázku měl dostat pěstí do nosu....hajzlík jeden.
Škoda, že ho neslyšel Desgrez. Ten by mu určitě jednu natáhl. Ten jediný pořádně věděl, jakou cenu za tu kapku naděje na shledání Angelika zaplatila.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina