Právě je 11 pro 2018, 13:17

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 20 říj 2008, 06:59 
Královská rodina
Královská rodina

haló, diskutérky, kde ste? Vari ju zatiaľ prečítala len Dasha a ja? :shock:

Tak ja sa vyjadrím: Kráľovské slávnosti sú veľmi dobré. Určite zatiaľ najprepracovanejšia a najrozširovanejšia časť, ale nielen čo do historického kontextu, ale aj do vzťahov medzi postavami (Angelika - Joffrey, Angelika - Margot, Angelika - Hortense) a ich charakteristikami. Kto by si bol pomyslel, že kráľovná Mária Terézia je celkom pekná a pôvabná? Že Joffrey vie tancovať a to dokonca rád, a že žiarli ako každý normálny chlap? :D Čo mi však trochu bolo ľúto: v predchádzajúcich dieloch som si nevšimla, žeby niečo chýbalo z pôvodného vydania. Scény boli síce pozmenené, rozšírené, ale mala som pocit, že všetko staré ostalo. Teraz bolo toho dosť doplneného a pár vecí aj vypustených. Osobne mi veľmi chýba poznámka o šikovnosti parížskych krajčírov v porovnaní s ich madridskými kolegami :lol: Ale ináč Jeanne, je to tak, ako som Ti vravela: tretí diel už bude dokonalý :wink: Vďaka.

Profil Poslat soukromou zprávu  

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 20 říj 2008, 16:50 
Markýzové
Markýzové

Tak už mám Královské slavnosti taky (vypadá to moc pěkně), ale asi mi bude chvíli trvat, než je přečtu, neboť musím nejdřív dočíst povinnou literaturu (:roll:), ale víte co? Povinná literatura počká 8) :lol:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23 říj 2008, 22:49 
Markýzové
Markýzové

Já se teď zasekla...a nějak se mi do toho nechce...přišla ta část, kterou nenávidím a to sice hledání Joffreye a já to vážně nemám ráda, to zas budu číst se sebezapřením. Vždycky mi to přijde hrozně líto, že to takhle je :( .

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 24 říj 2008, 09:56 
Rytíři
Rytíři

Tak už jsem ji přečetla. Musím říct, že taky nemám ráda hledání a proces. Taky jsem si teprve až teď uvědomila, díky rozšířenému vydání, kde se mnohem vííce píše o tom v jakém žila Angelika přepychu a jak jí Jofrey miloval a hýčkal, jak to pro ni muselo být hrozně těžké spadnout do takové bídy. Přečetla jsem si všechny nové díly znova. Mimochodem čekání na nové díly mi připomíná čekání na ty staré. První díl mi taťka koupil, když jsem chodila do 7 třídy na základku a poslední vyšel, když jsem byla ve čtvrťáku na střední. No síla! Tak si tak říkám, první díl nového vydání jsem si koupila přesně na den 2 měsíce před porodem, tak kolik bude dceři až vyjde poslední díl. Žeby 6 let a půjde do první třídy :-)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 24 říj 2008, 12:18 
Královská rodina
Královská rodina

Andrej píše:
Já se teď zasekla...a nějak se mi do toho nechce...přišla ta část, kterou nenávidím a to sice hledání Joffreye a já to vážně nemám ráda, to zas budu číst se sebezapřením. Vždycky mi to přijde hrozně líto, že to takhle je :( .

mne je to tiež veľmi ľúto. Teraz vlastne, keď je tam viac o Joffreyovi (presne ako napísala Malagelo), príde mi strašne nespravodlivé, čo sa mu všetko stalo. Ako dieťatko utrpí takmer smrteľné zranenia, potom sa mu kvôli týmto zraneniam posmievajú, a aby to ešte nebolo dosť, jeho výzor, spôsobený práve ranami v detstve, mu pridáva na povesti čarodejníka, čo ho privedie do väzenia a vlastne takmer na hranicu ... To musela byť strašne silná osobnosť, toľko toho prežiť a nezblázniť sa. A nezačať nenávidieť ... A to všetko sa mu dialo len kvôli tomu, ako vyzeral. No nie je to príšerné? :cry: :cry: :cry:

Malagelo, ja si myslím, že dcérka bude už končiť prvý stupeň :)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 říj 2008, 11:53 
Markýzové
Markýzové

Tak dočteno!!! Moc se mi to líbilo. Nebylo to takové letem světem, ale všude byla úžasně vystižená atmosféra událostí, lépe jsem si představila, jaký byl ten Angeličin život s Joffreyem, líbilo se mi rozvinuté přátelství se Vznešenou slečnou, to bylo původně také zmíněno poměrně okrajově a konečně se mi moc líbil i život u Hortenzie, který je tu taky popsán mnohem podrobněji, a Angeličino vnímání Paříže s častými odkazy na Dvůr zázraků. Prostě super. Už se těším na další díl. Jeanne, nevíš tak zhruba, jak to s ním vypadá?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 říj 2008, 18:38 
Site Admin
Site Admin

Podle zkušeností z předchozích bych hádala, že se teď dokončuje překlad a brzy se ozvou...

Konečně jsem dnes zakoupila originální vydání (v mnoha brněnských knihkupectvích UŽ totiž není) a byla jsem nadšená, že v Academii v Brně mají Angeliku správně vedle Merleho :-) Méně už, že měli jen 2 kusy a já ještě musím sehnat třetí...
Když už se ale rozjela diskuse přímo ke knize, z nějakého důvodu mi v hlavě nejvíc ulpěla atmosféra od oceánu a utopení šlechtici. :o

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28 bře 2009, 02:04 
Baroni
Baroni

Musím se přiznat, že narozdíl od mnohých z vás nejsem až takový nadšenec do historie, abych fakta (neposunující děj) schroupla s lehkostí jako pralinku. Většinou spíš sem tam ťuknu, listuju lehčí literaturou, ale nezvládám studovat historii systematicky, a dějiny Francie si půjčuju z knihovny na pokračování :lol: . Na druhou stranu mě ty statě nutí přemýšlet o historii - jednak si cením samotného nutkání sáhnout po atlase a učebnicích dějepisu anebo srovnávat si to, co píše AG s tím, co píšou historici :D ; a jednak se mi líbí nahlížet do soukromí historických postav a místo prázdných pojmů v učebnici vidět živoucí lidi s jejich starostmi a radostmi, přednostmi i slabostmi. Mazarin vypadá úplně jinak, když si představím, jak moc ho možná bolí jeho nemocné tělo. Budoucí královna že se cítí potěšena Ludvíkovým zájmem (tajně zmíněný dopis). Anna Rakouská jako starostlivá matka strachující se, zda nevěsta bude aspoň trochu přitažlivá... No prostě mě to obohacuje, i když je náročné některé části přelouskat (a občas si říkám, že by mohlo té historie být tak polovic :lol: ).

Jsem asi ve třetině knihy, takže nemám ještě definitivní názor a leccos ještě "nevím".

Ale už jsem například stihla zaznamenat příznivější vyznění povahy Vznešené slečny. V prvním vydání byla taková, řekněme, trochu potrhlá starší panna, kdežto tady je popsána jako velmi inteligentní, sympatická mladá dáma 8) .

Jo, a nejděsivější je pro mě ve Slavnostech (zatím) atmosféra oněch okamžiků, kdy Angeliku sleduje ten Neznámý se žhnoucím pohledem. Vůbec popisy Angeličiných děsivých předtuch ve mně vyvolávají pověrčivou hrůzu. Jsou to negativní pocity, ale skláním se před AG, jak sugestivně je dovede vylíčit.

Nespravedlnost, bolest a utrpení taky nemám moc v lásce. Odstavce o Joffreyově zatčení v této části asi ještě zvládnu, ale trochu se bojím toho, co přibyde v Popraveném od Notre Dame. Moc nemusím popisy života v té nejhorší bídě, a nějak se nemůžu srovnat s případným popisem Joffreyova utrpení ve vězení :cry: .

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28 bře 2009, 12:32 
Moderator
Moderator

Elis píše:
Musím se přiznat, že narozdíl od mnohých z vás nejsem až takový nadšenec do historie, abych fakta (neposunující děj) schroupla s lehkostí jako pralinku. :cry: .

Té větě se musím smát, jsem na tom, Elis, úplně stejně!! :lol: :oops:
Celé jsi to krásně napsala, úplně se s tím ztotožňuji.. asi si jdu tenhle díl přečíst znova, podruhé.. :)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 15 dub 2009, 12:38 
Moderator
Moderator

Zaregistrovaly jsme s Precious jeden zajímavý detail. V původním vydání později vzpomíná už zchudlá Angelika na to, jak Florimond málem spolkl v den královy svatby šestikarátový diamant. Precious to použila i do svého kvízu, protože se slovenštině se v původním vydání píše:
Tá veta v slovenčine odznela presne po popise Angelikiných zlatých šiat a znela takto: "Zrazu Margot vykríkla a vrhla sa k Florimondovi, ktorý si strkal do ústočiek šesťkarátový diamant..."

Kdežto v původním českém vydání tato věta zcela chybí, najdeme ji až ve vydání novém na str. 44, přesně na tom místě, jak popisuje Precious: "Margot najednou vykřikla a vrhla se k Florimondovi, který právě málem spolkl šestikarátový diamant."

Znamená to, že existují i rozdíly v původním vydání mezi českou a slovenskou verzí?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23 dub 2009, 18:27 
Markýzové
Markýzové

Á, nová anketka na hlavní stránce :). Zajímavá otázka... :wink: Jinak, u mě je odpověď, pochopitelně, naprosto jasná :oops:

PříspěvekNapsal: 03 říj 2017, 13:20 
Královská rodina
Královská rodina

errnie píše:

AK... ak by nezatkli Joffreya a kráľ by ani nemal v úmysle to urobiť (že aká utópia - moja fantázia pracuje ale len na nultý pohon) isto by navštívili Paríž, veď palác bol dokončený, mali kam ísť, a Joffrey mal v pláne ho časom navštíviť..
nepochybne by Angelika svojou prítomnosťou urobila riadny rozruch u dvora, kráľ :king: sa jej páčil, aj podľahla jeho čaru (veď už to bolo aj na hrane, ale zadržalo ju vedomie, že dal popraviť Joffreya ) tak neviem neviem, ako by to dopadlo, keby ... keby Joffrey žil a boli u dvora, kráľ by bol jeho sokom a tam neviem, ako by si s tým poradil (...)
ktovie ako by vyzeralo ich manželstvo,
(...)
a Cantor by sa narodil podľa toho, kedy by mu Angelika povedala, že čaká dieťa, ak by boli v Paríži, isto by nepodnikli dlhú cestu späť do Toulouse a v paláci vo štvrti Marais by mala všetko pohodlie, aké by si vedela predstaviť, ak by sa boli vrátili zo Saint-Jean-de-Luz späť do Toulouse, tak by dieťa prišlo na svet tam, alebo by išli do Beárnu...

Hm zaujímavá úvaha :applaus:

ale o čom tu ja chem diskutovať, pretože a nachádzame v rubrike "Královské slavnosti - 3. díl l'Intégrale"
je to, že ja mám z knihy pocit že bolo už dopredu nejako dohodnuté že pôjdu po kráľovskej svadbe
spoločne, podobne ako ostatní dvorania, zo sprievodom až do Paríža - nebol to dôvod prečo Joffrey rýchlo dokončoval
úpravy paláca? :roll:

a nemyslela si Angelika keď Joffrey zmizol že sa snáď vybral dopredu do hlavného mesta pripraviť ich Palác? :roll:

PříspěvekNapsal: 28 lis 2018, 14:30 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
a nemyslela si Angelika keď Joffrey zmizol že sa snáď vybral dopredu do hlavného mesta pripraviť ich Palác? :roll:

tohle se tam objevilo jako jedno z vysvětlení... Pokud vím, tak úplně první, kdo začal plašit a Angeliku burcovat, že je něco špatně, byl ještě za tepla Lauzun...

Moje dojmy:

Knihu jsem rozečetla někdy loni a zasekla se u královské svatby. Ne, že by to nebylo zajímavé, ale v té době jsem ještě neměla tak zmáknuté události a osobnosti, takže to na mne místy působilo jako telefonní seznam, a výčet jmen a jejich funkcí se mi četl hrozně těžkopádně. Kromě samotných událostí "velkých dějin" tam navíc skoro den ode dne a hodinu od hodiny jsou popisovány osudy Angeliky a Joffreye - resp. jen Angeliky :mrgreen: :) . Jak odjela s ostatními do španělského města sledovat španělského krále apod. Protože jsem byla pořád natěšená na nějakou akci, tak mne tyhle pasáže při prvním čtení úplně nebavily. Letos jsem ale po Integrale sáhla znovu a dala si ho od začátku. Tentokrát mne bavila víc i Markýza andělů a víc jsem se chytala u událostí frondy, takže pak ani Královské slavnosti pro mne nebyly takovým utrpením. Pořád si ale myslím, že některé z vědomostí autorka nemusela prodat za každou cenu, třeba když jsou popisovány osobnosti, které se účastnily svatebního obřadu, je to skutečně jen výčet jmen, titulů a funkcí, sem tam doplněný tím, co měly osoby na sobě.

Přemýšlela jsem, jestli třeba tomuto výseku dějin Francie je věnovaná nějaká samostatná publikace, nějaké syntetizující dílo. Protože pokud ne, tak zas dokážu ocenit, že to Anne Golon sepsala na jednou místě, byť beletristickou formou, a kdo by se tomu chtěl v budoucnu dopodrobna věnovat, tak tady opravdu najde vyčerpávající informace a nejrůznější detaily.

Co se týče vsuvek, které naznačují cosi temného kolem hraběte de Peyrac (Angeličino omdlení na španělské komedii, muž jménem Flégétanis, …) to vše pro mne poněkud postrádá smysl díky tomu, že tyto doplněné pasáže nejsou nijak rozvedeny v dalších dílech, které a) do češtiny nebyly přeloženy, b) asi už ani nevyjdou :(.

Protože jako čtenář vím, co má přijít, tak jsem ten padající stín na toulouskou zamilovanou dvojici viděla poměrně dobře, ale zajímalo by mne, jak třeba tu houstnoucí atmosféru, záhadné zmizení Joffreye, kdy Angelika pořád netuší, co se děje, a její nervozita narůstá, atentát v lese u Orléansu apod., vnímal někdo, kdo to četl úplně poprvé a bez znalosti následujícího děje. Ale klidně to mohlo být ještě zlověstnější, různé narážky panovníka na Joffreyovo bohatství, větší "schíza" Angeliky z toho, že pořád neví, co s manželem je a kam se poděl... dokážu si to představit až v thrillerových barvách :).

Nu a závěr byl moc pěkný - králův příjezd do Paříže mne překvapivě nudil podstatně méně než výčty španělských a francouzských šlechticů v první části knihy a užívala jsem si ho stejně jako čtyři divačky na balkoně paláce de Beauvais. A to bylo právě to, co přišlo jako bonbonek na závěr - kdy já už vím, co ty tři dámy čeká a jak zasáhnou do osudů svého panovníka :).

PříspěvekNapsal: 28 lis 2018, 15:32 
Královská rodina
Královská rodina

Penelopo, svým příspěvkem jsi mě naladila na důkladné opětovné znovu přečtení Královských slavností.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina