Právě je 16 pro 2019, 05:41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Neskrotná Angelika
PříspěvekNapsal: 28 čer 2018, 09:36 
Offline
Královská rodina
Královská rodina
Uživatelský avatar

Registrován: 09 lis 2008, 01:00
Příspěvky: 4193
Bydliště: Wien
Neskrotná Angelika

Trocha romantiky nezaškodí :ach: :sailor:

A povedzte dámy čo môže byť pre zarytú Angelikoložku romantickejšie ako sa v lete vybrať do Stredomoria
po stopách Angeliky - napríklad na Krétu - kde z mora vyčnieva kamenné srdce ....

Ach, Středozemní moře! Nostra mare. Nostra madre!
Naše matka. Modrá kolébka, široká, trpká lidská náruč, která objímá všechny rasy,
ukolébává všechny sny. Středozemní moře, kotel čarodějnic, v němž vřou všechny vášně… Angelika vyplula do jeho klamavých vod a utopila zbytky svých snů a svých nadějí v modrozeleném víru…


Obrázek


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neskrotná Angelika
PříspěvekNapsal: 28 čer 2018, 10:00 
Offline
Královská rodina
Královská rodina
Uživatelský avatar

Registrován: 09 lis 2008, 01:00
Příspěvky: 4193
Bydliště: Wien
A keby ste sa dámy náhodou chceli vybrať po stopách veľkomožného pána Rescátora :mask:
tak nezabudnite pirátsky ostrov Milos - kde si slávny pirát skrýval svoje poklady.
A možno nájdete aj spomínaný palác s ružami .. či dokonca Rescatorov poklad v podzemných morských jaskyniach ....

„U mě v paláci za městem budete spát. Jsou tam růže… lampy a dokořán otevřená okna.“
Rescator


Obrázek


A ak by ste z toho nič nenašli .. .celkom určite bude krásne zasnívať sa pri pohľade cez srdiečkové okno ktoré
na Milose (na ktorom mal vraj Rescator svoju centralu) ešte aj dnes nájdete:

Obrázek

Ktovie, možno sa cez neho kedysi díval aj samotný Rescator :mask: a sníval pritom o Angelike :eyes: ...


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neskrotná Angelika
PříspěvekNapsal: 28 čer 2018, 11:08 
Offline
Královská rodina
Královská rodina
Uživatelský avatar

Registrován: 09 lis 2008, 01:00
Příspěvky: 4193
Bydliště: Wien
len pre úplnosť, o tom že Rescatorova centrála bola na Milose (česky Mylos) sa dozvedáme až v 6 diely


A to už ji v Kandii málem měl u sebe. Byl by ji toho uchránil.
V Kandii vypadala ještě tak, jak ji znal předtím. Dojala ho do morku kostí. Byl to přímo zázrak, když ji v začouzeném orientálním batistanu zahlédl a poznal. Kotvil zrovna u ostrova Mylos, když ho jeden kupec upozornil, že v kandijském batistanu je
ohlášena dražba jakési nádherné otrokyně. O Peyrakovi je známo, že vyhledává „vybrané kusy“. Ve skutečnosti pověst trochu přeháněla, ale arabská okázalost vyžadovala, aby ženy nezanedbával.


MILOS:

Obrázek

[img]Občas však pověst o nové krásce vzbudila jeho zvědavost a on se rozhodl ji získat.
Když mu kupec z Mylosu s orientálním nadšením vyprávěl o posledním „kvalitním zboží“,
o zajatkyni se zelenýma očima, pobavilo ho to. Jedinečná! Obdivuhodná! (...) Zděsil se! Když se několika otázkami ujistil, že si jeho informátor nevymýšlí, Rescator bez odkladu vyrazil do Kandie
[/img]

Mesačná krajina na Milose:

Obrázek


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neskrotná Angelika
PříspěvekNapsal: 26 čer 2019, 16:56 
Offline
Královská rodina
Královská rodina
Uživatelský avatar

Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Příspěvky: 1429
Bydliště: Liberec
PenelopaW píše:
fantina píše:
Co ve fr. ose ale podle mě moc nesouhlasí, je příchod Angeliky a Colina do Ceuty ... leden by byl moc brzy a ještě jsem nepřišla na to, podle čeho to takhle spočítali. Já, když to pro změnu beru zpětně, tak mi vychází spíš konec března, protože ... na Plessis se vrátila až v květnu (viz A. se bouří, první část Oheň doutná, kap. 2), předtím absolvovala jízdu z Marseille, která včetně několikadenního vězení, nešťastného potratu a boje o život po ztrátě krve mohla trvat tak 14 dnů, cesta z Ceuty do Marseille by měla trvat tak 15 dnů, max. tři týdny. Než odjela z Ceuty, tak se ještě pár dní léčila z vyčerpání. Takže cca 1,5 měsíce by mělo uběhnout od příchodu do Ceuty do návratu na Plessis.

Takto jsem sestavila z knihy Nezkrotná Angelika:

noc útěku z harému: Osman Ferradži zabit rukou Colina Paturela, ten vede Angeliku do židovské čtvrti přes zahrady Sidi Romanio, francouzského renegáta Josefa Gaillarda, uprchlí otroci se ukrývají u Maimoranových, židovské rodiny, do níž se přivdala Savaryho dcera

2. den po útěku z harému: Cavaillac a pan de Méricourt přináší uprchlíkům novinky, Mulaj Islail truchlí pro ztrátu svých jediných dvou přátel: Osmana Ferradžiho a Colina Paturela.

3. den po útěku z harému: Markýz de Koermeur se holí a debatuje s Angelikou o módě, Colin Paturel nutí všechny přísahat, že se o Angeliku nikdo nesmí pokusit. Rytíř de Méricourt informuje uprchlíky, že někdo vypustil falešnou zprávu o tom, že jsou na cestě do Santa Cruz. Večer se otroci maskovaní za Araby (a Jean-Jean Pařížan za žida) vydávají na cestu z židovského melláhu.

1. den po útěku z Meknésu: Uprchlí otroci k ránu prodávají velblouda, rozdělují si zavazadla a pokračují po stezce k břehům říčky, kde se přes den ukrývají v rákosí. Francis Arlésan málem prozrazuje úkryt, když začne radostí ze svobody zpívat. V noci pokračují v cestě na jih lesem v močálu.

2. den po útěku z Meknésu: Uprchlíci se skrývají v lese, v noci se snaží projít trnitými houštinami, kde Angelika ztrácí sandál, ale nakonec musí projít obydlenou osadou.

3. den po útěku z Meknésu: Colin Paturel Angelice ošetřuje zraněnou nohu. V noci při výstupu na skálu umírá Arlésan.

4. den po útěku z Meknésu: Colin Paturel sestupuje pro Arlésanovo tělo a bojuje s orlem, pohřeb Francise Arlésana.

6. den po útěku z Meknésu: Uprchlíci potkávají pastevce, kterým lžou, že mají namířeno do Meldžani, a Colin Paturel je následně zabíjí. Večer si uprchlí otroci pečou divoké brambory a Colin Angelice dává poslední zásoby vody. (Tři dny bloudili mezi rozpálenými pustými skalami. (…) Přesto druhý den narazili na dva maurské pastevce, hlídající na travnatém svahu ovce.)

7. den po útěku z Meknésu: Jean-Jean Pařížan pije zkaženou vodu ze studně. Večer přicházejí k oáze, kde je starý Caloëns napaden lvicí a markýz de Kermoeur umírá při obraně Paturela před lvem. (Nazítří sešli na rovinu.)

8. den po útěku z Meknésu: Benátčan Piccino, Jean-Jean Pařížan a Bask Jean d’Harrostegui večer vyrážejí napřed do Sebonské oázy na schůzku s Rabi Maimoranem, bratrem Zachariáše Maimorana (otec Savaryho zetě), neboť už mají 2 dny zpoždění. Colin s Angelikou zůstávají v jeskyni u oázky s umírajícím Caloënsem.

9. den po útěku z Meknésu: Caloëns v oáze umírá, po jeho pohřbu se Angelika s Colinem vydávají za ostatními. (Když se zešeřilo, tři muži chvíli postáli u hrobu bretonského šlechtice, a pak zmizeli v dálce. Starému Caloënsovi nic neřekli. Čím dál víc slábl. Blouznil vlámsky a křečovitě tiskl Angelice ruku silou umírajících. Veškerá houževnatost jeho odolného starého těla se soustředila k jedinému cíli, bojoval ještě celý další den. Večer se najednou vzepřel na lůžku a musel přijít silný Colin Paturel, aby ho udržel. Raněný s ním bojoval stejně energicky jako se smrtí. (...) „Pomozte mi s ním,“ požádal ji. „Hrob je už vykopaný. Musíme si pospíšit. Pak vyrazíme.“ (...) A znovu začala únavná cesta. Úplněk pohazoval po krajině široké stříbrné stíny.)

10. den po útěku z Meknésu: Angelika s Colinem přicházejí k Sebonské oázy na místo schůzky, na křižovatce nacházejí oběšeného Maimorana a Jean-Jean Pařížana. Colin nechává Angeliku v jeskyni poblíž křižovatky a jde do aduáru zjistit, co se stalo s Benátčanem a Baskem. (Přesto postupovali tak rychle, že druhý den kvečeru došli až k dubovému lesíku, kde se měli sejít s židem Rabim.)

11. den po útěku z Meknésu: Colin se vrací s informací, že zbylí dva přátelé byli umučeni a židovský melláh v Meknésu vypálen. Pohřbívá tělo Jean-Jean Pařížana a v noci se vydává na lov (Angelika si po probuzení myslí, že ji opustil). Následně Colin zabíjí hlídku čtyř Arabů, kteří ucítili kouř z jeskyně, s Angelikou si berou jejich oblečení a koně a vydávají se na další cestu.

14. den po útěku z Meknésu: Alkaidové se vydávají hledat zmizelé vojáky, později nacházejí opuštěné koně na úpatí pohoří Ríf a domnívají se, že je ukradli lupiči. (Obyvatelé aduáru zřejmě vyprávěli alkaidům, kteří tři dny nato vyrazili hledat zmizelé vojáky, že viděli projíždět dva jezdce, letící jako vlaštovky, a každý vedl zásobního koně.)

cca po měsíci? po útěku z Meknésu: Angelika s Colinem přicházejí k Ceutě, v noci se plíží k městu a do úsvitu čekají v moři na odjezd maurské hlídky, která před hradbami kontroluje cesty k městu, kudy metadoři převádějí uprchlé křesťany. („Ještě pár dní, a uvidíme Ceutu.“ „Kolik dní?“ zeptala se Angelika. Nedůvěřivý Normanďan to nechtěl blíže určit. Copak člověk ví? Budou-li mít štěstí, řekněme tak čtrnáct dní… Jenže když ho mít nebudou?) - A my víme, že štěstí neměli, Angeliku uštkl had, takže ji Colin musel nést, tudíž došlo ke zdržení (minimálně o týden??)

v Ceutě: Angelika a Colin jsou dopraveni do kláštera Otců Vykupitelů, Angelika je poté převezena do domu místního guvernéra de Los Cobos y Perrandes

3 dny po příchodu do Ceuty: Angelika se probouzí z horečky a setkává se s panem de Breteuil, vyslancem francouzského krále (Angelika pochopila, že její hostitelka děkuje Matce boží, že konečně uzdravila ubohou Francouzku, jež už tři dny blouzní rozpálená horečkou.)

4 dny po příchodu do Ceuty: Angelika se loučí s Colinem Paturelem, který se naloďuje na obchodní loď Bonaventura mířící do Východní Indie. (Druhý den se oblékla do francouzských šatů, které přivezl pan de Breteuil.)

Celá cesta tedy trvala cca 1 měsíc...

V knize je časový údaj akorát o tom, že otroci slavili Velikonoce a přišli Otcové vykupitelé.

Otroci navíc také plánovali útěk na období rovnodennosti:

„Všechno jde dobře,“ šeptal Savary a oči za brýlemi se mu leskly.
„Našel jste další ložisko minerální mumie?“ usmála se slabě Angelika. (…)
„Šest otroků se pokusí o útěk. Mají dokonalý plán. Nespolčí se s metadory, kteří často zradí ty, které mají dovést na křesťanské území. Shromáždili zprávy od otroků, kteří utekli a znovu je
chytili. Vytyčili si cestu až do Ceuty; kudy je třeba jít a čemu je třeba se vyhnout. Nejvhodnější čas nastane za měsíc či dva. Je to období rovnodennosti a Mauři už nespí venku, protože nemusí hlídat ani pole, ani ovocné sady. Jít se musí pouze v noci. (…)“


Nu a rovnodennost spadá na konec března: https://cs.wikipedia.org/wiki/21._březen

Jak víme, Angelice se povedlo útěk uspíšit, takže pokud by otroci prchali někdy v lednu, únoru, tak ten březen / duben jako měsíc příchodu do Ceuty docela sedí... (Záleží na tom, jak dlouho putovali samotní Colin s Angelikou poté, co ji uštkla zmije.) Kloním se tedy ale k tomu, že k útěku došlo 1671 (kdy i Velikonoce připadaly na březen), což počítám podle dalších událostí a zejména podle zmínky v Angelika se bouří, že v roce 1673 král poslal do Poitou speciální vojsko s cílem potlačit vzpouru:

1671 - útěk z harému, příchod do Ceuty, příjezd do Francie, Angelika se do října má podrobit králi, ale dochází k vyplenění Plessis
1672 - Angelika zjišťuje, že je těhotná, v červenci se narodila Honorina
1673 - Angelika po panu de Brienne vzkazuje králi pozdravy od Ozdůbky, ten posílá do Poitou speciální vojsko, Honorině je v tomto roce jeden rok

V létě jí byl rok. (...) První krůčky udělala v Parthenay toho dne, kdy se v malém obsazeném městečku zvonilo na poplach. (...) První slůvko řekla ten den, co zabili Lancelota de La Moriniere během prudké bitky na Machecoulských pláních. (...) Koncem léta se ještě vyhnuli hrozící porážce. (...) Když vzkaz králi vyřídili, zbledl. Zavřel se v pracovně a zůstal tam několik hodin sám, s obličejem v dlaních. Pak si dal zavolat ministra války a nařídil mu, aby užil všech prostředků k potlačení vzpoury v Poitou, ještě než přijde jaro.(...) Mezi pluky, jež král poslal do Poitou v roce 1673, byl také 1. pluk z Auvergne, velel mu pan de Riom, a pět nejslavnějších praporů z Ardennes. (s. 169)

Dneska jsem opět dospěla k hluboké úvaze. Na příští týden jsem byla objednaná s miminkem na očkování. Sestra mi tak 14 dní zpátky volala, že v tom termínu mají dovolenou, a objednala mne na dnešek mezi 12-14 hod. Muž si vzal volno z práce, dorazil na dvanáctou domů, aby hlídal starší ratolesti, a já směle vyrazila s kočárkem do panujících veder. Doktorka je od nás tak 30 min. cesty, takže jsem se nenaobědvala s tím, že se v klidu najím, až se vrátíme. Totálně zpocená a dehydrovaná jsem vydrápala kopec do čtvrti, kde MUDr. máme, abych na dveřích našla cedulku, že ODE DNEŠKA mají dovolenou. Tak jsem si díky PMS trochu poplakala a pak popřemýšlela, jestli jsem si jen blbě do kalendáře nenapsala, že mám dorazit k naší doktorce a ne zastupujícímu lékaři. Takže jsem v tom horku šla ještě dalších několik km k zástupu, a když jsem tam dorazila, ukázalo se, že ani zde nikdo nebyl! Ve středu odpoledne sice ordinační hodiny mají, ale pouze pro objednané, a o našem očkování zjevně nikdo nevěděl. Takže jsem to otočila a šla zase domů, durch propocená, dehydrovaná a hladová. Přes dvě hodiny života promarněny zbytečně.

A to mne dovedlo k smutné sebereflexi: Být takováhle vedra v okolí Meknésu a Rífu (a jakože tam určitě bylo přes den mnohem víc!), tak bych položila Savarymu na hrob kytičku, Colinovi udělala pápá a šla se nabídnout Mulaji Ismailovi. Kristus (ehm, tedy Alláh!) mne chraň, abych chtěla opustit harém a přes měsíc se někde plahočit v parném počasí!

A druhá úvaha: nevím, jak to měly ženy v baroku, ale pokud jako my dnes, tak za tu cestu pouští musela Angelika minimálně jednou mít menstruaci. V tomhle počasí, bez řádných menstruačních pomůcek (natož s dostatkem vody k osobní hygieně), to muselo být samo o sobě hodně velké utrpení... Takže chápu, že nějaké uštknutí hadem pro ni bylo něčím nepodstatným, co ani Colinovi nechtěla říct :roll: .

Vždycky jsem tu cestu do Ceuty vnímala hlavně z pohledu žízně a hladu, ale bez konkrétního osobního prožitku jsem si tam už nedovedla představit ještě pořádnou míru fyzického utrpení a vyčerpání, nemluvě o těch doprovodných ženských věcech. Jak píšu výše, asi bych radši přešla na islám, v klidu se nechala ovívat otrokyněmi a řešila jen to, jakou barvu bude mít příští bonbon a jestli si mám raději udělat mani nebo pedi... :disagreement: O to všechno obdivuhodnější je ten výkon, který Angelika podala!


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neskrotná Angelika
PříspěvekNapsal: 26 čer 2019, 18:35 
Offline
Královská rodina
Královská rodina

Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Příspěvky: 1373
Penelopo, to jsi si dala pěknou práci s dějem po ùtěku z harému. :applaus:
Kolik utrpení dokáže člověk v určité situaci vydržet se asi nejlépe pozná až když je donucen to prožít na vlastní kůži.
Během útěku Angelika otěhotněla a to, že se jí nedostavily jejį dny, považovala za projev vyčerpání. Tak nevím, ale možná jí počáteční těhotenství zbavilo tohohle problému. Dost se divįm, že jí v tėch vedrech nebylo špatně.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neskrotná Angelika
PříspěvekNapsal: 26 čer 2019, 21:02 
Offline
Královská rodina
Královská rodina
Uživatelský avatar

Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Příspěvky: 1429
Bydliště: Liberec
Jsi dobrá!! :applaus: Na to jsem pod tíhou svého dnešního subjektivního prožitku zapomněla! Pokud měla Angelika delší cyklus, klidně mohla otěhotnět v průběhu útěku a mnou popsaná starost (aspoň něco) se jí vyhnula :). Pokud by už takhle brzy pociťovala nějaké nevolnosti či jiné obtíže spojené s raným těhotenstvím, mohly být zastřeny celkovou únavou, hladem a vyčerpáním. Navíc v extremním vypětí člověk často jede "nadoraz" a signály těla nevnímá..


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neskrotná Angelika
PříspěvekNapsal: 08 črc 2019, 14:35 
Offline
Vévodové
Vévodové

Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Příspěvky: 594
PenelopaW píše:
A druhá úvaha: nevím, jak to měly ženy v baroku, ale pokud jako my dnes, tak za tu cestu pouští musela Angelika minimálně jednou mít menstruaci. V tomhle počasí, bez řádných menstruačních pomůcek (natož s dostatkem vody k osobní hygieně), to muselo být samo o sobě hodně velké utrpení... Takže chápu, že nějaké uštknutí hadem pro ni bylo něčím nepodstatným, co ani Colinovi nechtěla říct :roll: .

Vždycky jsem tu cestu do Ceuty vnímala hlavně z pohledu žízně a hladu, ale bez konkrétního osobního prožitku jsem si tam už nedovedla představit ještě pořádnou míru fyzického utrpení a vyčerpání, nemluvě o těch doprovodných ženských věcech. Jak píšu výše, asi bych radši přešla na islám, v klidu se nechala ovívat otrokyněmi a řešila jen to, jakou barvu bude mít příští bonbon a jestli si mám raději udělat mani nebo pedi... :disagreement: O to všechno obdivuhodnější je ten výkon, který Angelika podala!


mnohým ženám vynecháva menštruácia pokiaľ sú v strese a pokiaľ je telo unavené, vyčerpané, najkôr vyživuje životne dôležité orgány, ktoré sú oveľa dôležitejšie, oči, srdce, obličky a pod.., bez ktorých by sme neprežili, reprodukčné orgány ako také k nevyhnutnému životu nepotrebujeme, preto aj v časoch II. sv. vojny mnohé ženy nemenštruovali, pretože bolo treba rozdeliť sily na dôležité veci, a preto aj pokiaľ nejaký orgán v tele nefunguje ako má, telo najskôr zásobuje výživou ten a na vaječníky a maternicu v podstate "kašle" :D .. takže je úplne možné, že Angelika menštruáciu nemala a v tom zhone o záchranu života ju vlastne ani nepotrebovala a možno aj bola rada, že sa nedostavila, čo však neznamená, že nemala ovuláciu.. keďže sa vrátila do Francúzska tehotná.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neskrotná Angelika
PříspěvekNapsal: 08 črc 2019, 19:51 
Offline
Královská rodina
Královská rodina

Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Příspěvky: 828
Prošla jsem si znovu podrobný Penelopin sumář :ok: :ok: :ok: útěku Angeliky z otroctví, a myslím, že se nepříjemnostem s "ženskými dny" při cestě do Ceuty nevyhnula, protože se s Colinem poprvé vyspala ( mohla tedy nejdříve otěhotnět) až po uštknutí hadem, což bylo více než dva týdny od chvíle, kdy utekli. Bez ohledu na stres si myslím, že by těžko přestala ihned menstruovat, např. i při vrcholných sportovních výkonech nebo v nejtěžších lágrech za války 2 - 3 měsíce trvá, než tělo přejde na úsporný režim.
Myslím, že otázka hygieny šla při boji o život prostě stranou.

Toto téma je stejně taková hozená rukavice spisovatelům a filmovým tvůrcům - dva se potkají, jdou do akce, ohromná romantika - a žena nikdy neřekne : " Je mi líto, ale pokud Ti to nevadí, mám své dny..."
Taky jsem kdysi přemýšlela, jak by se asi zachovali Joffrey a Angelika po souboji s Germontazem, kdyby měla v tyto dny hlavní hrdinka menstruaci :roll: . Postoj hraběte by sice mohl být blízký hrdinovi z "Dobývání Paříže" - pokud se pamatuji, neměl mladý jižan s takovou situací problém, ale jak by se zachovala Angelika a potažmo i Joffrey, když šlo o Angeličino "poprvé", to by byla asi pořádná románová prekérní situace.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neskrotná Angelika
PříspěvekNapsal: 08 črc 2019, 22:22 
Offline
Site Admin
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 14 zář 2007, 13:57
Příspěvky: 2035
Bydliště: Stockholm
Dámy k vaším itinerářům Angeličina zájezdu pouští... bych asi jen doplnila, že AG určitě žádný nesepisovala a nepočítala, protože psala román..., a úvahy o něčem dalším jsou extrémně hypotetické, protože snad každá žena má někdy různě dlouhá období bez periody v závislosti na množství tuku, stresu, hormonálních změn atd. a neznamená to že někdy mezi tím třeba nenastane ovulace (jako naproti tomu jsou mnohé neplodné ženy co navenek krvácejí předpisově na čas, ale neovulují).
A neumím si ani moc představit, že by se nějaká žena v 17. století nemytých lidí bez zubů omlouvala milenci za trochu nějaké krve co zbyla okolo. To by snad působilo stejně mimozemsky jako slyšet od samotného krále, "promiňte, nevyčistil jsem si shnilé zuby, hrabě XY privilegovaný mi utřít zadek při raní toaletě to udělal jen symbolicky a nemyl jsem se celý srpen. Zní to nepředstavitelně nechutně představit si kontrast jak hudebníci hrají operu, šlechtici usrkávají sofistikovaný zmrzlinový sorbet a na pozadí všichni páchnou, ale ty standardy hygieny byly prostě jinde. Ještě naše prababičky z první půlky 20. století vzpomínají, že se prostě moč i krev nechávaly stékat po nohou pod sukněmi, když toho v čem stály a konverzovaly bylo moc, tak popošly o dva kroky dál... (a naše dnes cca 95-100leté babičky pak vzpomínají jak nad těmi nechutnými starými dámami z konce císařství ohrnovaly nos, a ty staré dámy naopak nad mladými fiflenami co pak každý měsíc vaří v kotli tisíce špinavých hadrů a rozvěšují se všude okolo...)
A nebyla kanalizace, a umiralo se na infekce, a vznikaly caste epidemie... to byl sirsi kotext cele kvality kazdodenniho zivota.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neskrotná Angelika
PříspěvekNapsal: 09 črc 2019, 09:04 
Offline
Královská rodina
Královská rodina
Uživatelský avatar

Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Příspěvky: 1429
Bydliště: Liberec
Vidím, že téma menstruace ostatní čtenářky-ženy zaujalo :mrgreen: . Já k němu zabrousila více méně okrajově hlavně kvůli tomu osobnímu prožitku putování ve vedrech, bez jídla a pití, který sice trval pouhé dvě hodiny, ale přesto mi uchopitelnějších způsobem pomohl přiblížit, jaké to mohlo být na poušti. Dokud člověk nezažije něco na vlastní kůži, a ideálně se všemi "atrakcemi", čtenářský prožitek mu zkušenost jen zprostředkovává. Zato poté je to jiné čtení... Proto upřímně přiznávám, že jsem měkkota a radši bych konvertovala k islámu a zůstala v pohodlí harému.

(Pak se ovšem nabízí otázka, co by se dělo po příjezdu Rescatora, kdyby se Angelika oddala Mulajovi, a ten ji pak s omluvou vracel Rescatorovi :P . Na znamení osobního selhání, že měl manželku přítele, by si jistě roztrhl roucho, ale jak by vysvětloval, že zelenooká Francouzska je nyní navíc muslimka? :roll: :mrgreen: )

Osobně jsem ráda, že spisovatelé se některým biologickým pochodům v knihách vyhýbají. Tuhle jsem přemýšlela třeba i nad otázkou ochlupení - ženy si dříve nevyholovaly podpaží a bylo to brané za běžné, zatímco dnes to vnímáme jako fuj. Ale nikdo z knižních hrdinů tomu nevěnuje pozornost, protože se to prostě bralo, že to tak je a má to každý, nač na to upozorňovat. Ovšem když si člověk do některých krásných románových scén dosadí chlupatou hlavní hrdinku, trochu to ubírá výslednému kouzlu :) .
Mezi biologické pochody stejně tak patří vyměšování a i u něj jsem ráda, že ho knihy nezohledňují (s výjimkou pár soudobých autorů a i ti na mne působí jako extrémisti). Jistě i Aragorn s Gimlim, když sledovali skřety kvůli uneseným hobitům, si museli na bobku ulevit, zatímco Legolas na ně čekal a postával proti větru (protože jsem si tak nějak jistá, že elfové to NEDĚLAJÍ), ale Tolkien nám tuto scénku díkybohu nenaservíroval :) . V tomto ohledu souhlasím s Jeanne, že nad některými věcmi je lepší nepřemýšlet a nešťourat do nich :) .

Mimochodem: Protože já přemýšlím až moc (je vidět, že bych se měla vrátit do práce, tam by mne ty roupy přešly!), uvažovala jsem včera při opětovném čtení nad tím, co se dál dělo s tou vnadnou děvou, kterou měl Desgrez :desgrez: v bytě, když mu tam přišla Angelika. Vyšoupl ji za dveře jen s šátkem kolem poprsí, a pak už o ní není žádná zmínka. S Angelikou se vybavoval docela dlouho, pak ji ještě doprovodil, a nikde ani slůvko o tom, že by dotyčné "dámě" vrátil ještě nějaké kusy oděvu, natož že by jí zaplatil za poskytnuté služby (což ale mohl udělat předem). No a proč to řeším? Protože venku byla zima! Před Vánoci napadl sníh, v den procesu ke konci ledna mrzlo, až praštělo, takže určitě bylo pod nulou, a jít ven s odhalenými prsy mohlo být docela krušné! :mrgreen:


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neskrotná Angelika
PříspěvekNapsal: 09 črc 2019, 10:57 
Offline
Site Admin
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 14 zář 2007, 13:57
Příspěvky: 2035
Bydliště: Stockholm
PenelopaW píše:
(Pak se ovšem nabízí otázka, co by se dělo po příjezdu Rescatora, kdyby se Angelika oddala Mulajovi, a ten ji pak s omluvou vracel Rescatorovi :P . Na znamení osobního selhání, že měl manželku přítele, by si jistě roztrhl roucho, ale jak by vysvětloval, že zelenooká Francouzska je nyní navíc muslimka? :roll: :mrgreen: )
Osobně jsem ráda, že spisovatelé se některým biologickým pochodům v knihách vyhýbají. Tuhle jsem přemýšlela třeba i nad otázkou ochlupení - ženy si dříve nevyholovaly podpaží a bylo to brané za běžné, zatímco dnes to vnímáme jako fuj.
Tak zrovna tahle hygienická otázka v Angelice není tabu, protože odstraňování ochlupení bylo pro dvořany to jediné běžné.

Rozviň nám raději minifikci o Mulajovi a Rescatorovi. :prayer: :slzici:


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neskrotná Angelika
PříspěvekNapsal: 09 črc 2019, 14:50 
Offline
Královská rodina
Královská rodina
Uživatelský avatar

Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Příspěvky: 1429
Bydliště: Liberec
jeanne píše:
Rozviň nám raději minifikci o Mulajovi a Rescatorovi. :prayer: :slzici:

Abych si nepřisvojovala zásluhy, tuhle otázku začala rozebírat Dasha - a ta už jednu fikci ve Středomoří má, takže ji alibisticky považuji za povolanou i v této otázce ;) .


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neskrotná Angelika
PříspěvekNapsal: 09 črc 2019, 14:59 
Offline
Královská rodina
Královská rodina

Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Příspěvky: 828
jeanne píše:
Dámy k vaším itinerářům Angeličina zájezdu pouští... bych asi jen doplnila, že AG určitě žádný nesepisovala a nepočítala, protože psala román.........
A neumím si ani moc představit, že by se nějaká žena v 17. století nemytých lidí bez zubů omlouvala milenci za trochu nějaké krve co zbyla okolo

Škoda, že paní A.G. už není mezi námi, pro mě by bylo zajímavé dozvědět se, jestli při psaní počítala s tím, že by se někdo v nějaké/ých zemi/ích mohl v jejích románech se zájmem takto šťourat. Možná jí někdo někdy takovou otázku položil, neboť je obdivuhodné, že 99% textu sedí a ladí se všemi historickými událostmi včetně popisů míst(včetně těch z Nového světa), kde se děj odehrává. Tohle byl totiž pro mě ten největší objev, který jsem učinila, když jsem si románovou sérii přečetla po těch 30letech podruhé a toto překvapení mě přivedlo právě sem. Do té doby jsem románovou Angeliku vnímala stejně jako tu filmovou - prostě jen parádní romantika.

A jsem ráda, že se našly pasáže, kdy mí oblíbení hrdinové vystoupili z řady (co se hygieny týče) a zanechali mě v přesvědčení, že nejeli na středověké prasátkovské vlně :
- zářivé zuby J.d P. :ok:
-zdravý Angeličin chrup :ok:
- ve svatební den se joffrey převlékl, když jel do letohrádku za Angelikou. A jistě se i "opláchnul", alespoň tím způsobem, jak popisovala Penelopa v souvislosti s Desgrezem :find: ve své fikci
- Angelika v Québecu :
Angelika v duchu strašne hromžila na prvotný poklesok Evy v raji, i na dôsledky, ktoré z toho pre ženskú časť ľudstva naveky vyplynuli, i na vlastnú nedbalosť, pre ktorú uprostred starostí a príprav na slávnosti zabudla na možný skorší príchod prejavov dedičného hriechu.
To bola jedna z prirodzených nepríjemností, na ktoré si ženy zvykli a pravidelne ich znášajú celý život, neraz pritom musia vynaložiť všetky sily, aby zamaskovali ťažkosti, ktoré s tým súvisia.
Angelika bola tým uprostred davu úplne zaskočená. Tu jej prislúchala úloha kráľovnej slávnosti. V jemných bledomodrých šatách horúčkovité premýšľala, ako čo najlepšie vybŕdnuť z ošemetnej situácie a pritom nevzbudiť zbytočnú pozornosť.
Poobzerala sa okolo seba, ale videla len sluhov a dokonca neobjavila ani čepiec nejakej komornej, ktorej by sa mohla zdôveriť, keď tu pár krokov od seba zbadala pani de Castel-Morgeat, ktorej zjav jej v tejto chvíli pripadal ako zázrak.
Povedala si, že pani de Castel-Morgeat, ktorá býva v zámku Ľudovíta Svätého, jej môže diskrétne pomôcť..... Sabine, iba vy ma môžete zachrániť. Som v trápnej situácii. Nikto okrem vás mi nemôže pomôcť.....— Poďte do môjho apartmánu, — povedala. — Slávnosť sa ešte nezačala. Akurát roznášajú občerstvenie. Kým všetci zasadnú k stolu, budete mať dosť času, aby ste sa dali do poriadku.


- A co mramorová koupelna? Ta byla jen v našich fikcích :shock: ? A kdo s ní začal? Moirra?
- A co neodolatelná tabákovo - fialková vůně J. d. P :ach: ? To bylo také jen ve fikcích nebo to byl románový fakt? Teď vážně nevím....

-Angelika a Nový svět : Napravo vedly dveře do přístavku, kde vybudovali parní lázeň a Angelika tu prožívala nejkrásnější chvíle odpočinku. Vášnivě milovala horkou vodu. Na Dvoře zázraků jí to často vyčítali, ale přesto ji z toho nevyléčili.
Angelika se okamžitě zamilovala do té temné díry napůl vykopané ve skále, napůl skryté pod černými větvemi borovice, jejíž větve klouzaly po střeše i shora.A že i v době Krále Slunce řešili ošemetné problémy jako my zvědavé ženské, to dokazuje krátká ukázka z jednoho báječného románu o jednom jižanovi, který dobýval Paříž :ok: :
Řekněme, že setkání s manželem skončilo tragikomicky, protože jsem začala krvácet právě uprostřed naší schůzky,“ rozesmála se. „A víte, jak na tohle muži obvykle reagují,“ zvedla oči v sloup a podívala se na hraběte, který se z jejich milence nadobro proměnil v pozorného přítele.
„Mě tyhle detaily nevadí, drahá,“ mrknul na ni přesto.
„Vidíte, tohle je ale zajímavé téma,“ chytila se toho madame de Montchevreuil, šťastná, že se do jejího domu znovu vrací zábava a humor. „Nikdy jsem nepochopila, co mužům vadí na trošce krve. Mám někdy největší potřeby právě během svých dnů a nikdo se mnou nechce spát,“ postěžovala si a čekala odpověď od jediného přítomného muže, i když ho v tuto chvíli považovaly spíš za svoji třetí přítelkyni.
„Je fakt, že to může příliš klouzat a být nepříjemné jako ve vodě, ale většinu mužů děsí pohled na krev samotnou, tak se nedivte,“ vysvětlil jim pan de XXXX.
„Ach ti muži. A francouzský generálporučík, kterého děsí pohled na krev,“ povzdechla si paní de Morant znovu s očima v sloup a paní de Montechevreuil zakroutila hlavou.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neskrotná Angelika
PříspěvekNapsal: 09 črc 2019, 16:37 
Offline
Královská rodina
Královská rodina

Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Příspěvky: 1373
K příspěvku o hygieně, tak přidávám lázně na jednom ze zámkū pana hraběte, kde Margot Angeliku depilovala a masírovala.
Po příjezdu do Paříže šla Margot do lázní a byla zklamaná, že nejsou na takové úrovni jako v Toulouse.
Hugenoti si potápěli na čistotu. Jejich ženy měly rády čisté.ložnį prádlo.
V knihách to doslova není napsáno, jak se pan hrabě věnuje hygieně. Představa elegantního, ale nemytého Joffreye, to mi prostě nejde dohromady. :disagreement:


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neskrotná Angelika
PříspěvekNapsal: 09 črc 2019, 18:14 
Offline
Vévodové
Vévodové

Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Příspěvky: 594
Tereza píše:
- A co neodolatelná tabákovo - fialková vůně J. d. P :ach: ? To bylo také jen ve fikcích nebo to byl románový fakt? Teď vážně nevím....
[/i]


v románe bola fialková, tabaková vôňa
Angelika, markíza anjelov
str.188 (keď ju prišiel ako trubadúr v prezlečení pobozkať)
v spevákovom dychu sa miešala vôňa fialiek so zvláštnou vôňou tabaku... Gróf de Peyrac zavše žuval fialkové pastilky,

str. 198
Nie pane, vravel gróf de Peyrac, nedbalo chrumkajúc fialkové pastilky

str. 235
Aká len opojná bola tá vôňa tabaku!


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz