Právě je 15 říj 2019, 21:48

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 429 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 25, 26, 27, 28, 29
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
PříspěvekNapsal: 26 zář 2019, 08:43 
Královská rodina
Královská rodina

Přidávám se k Tereze, také se mi stýská po Anně.
Kladivo na čarodějnice byl silný film.

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: 26 zář 2019, 10:01 
Královská rodina
Královská rodina

Tereza píše:
Na to, že je tento proces prvním opravdu velkým Desgrezovým případem,vede si výborně a zatím ustál setkání s hrabětem na výbornou. Síla vztahu hraběcího páru by ho mohla nakopnout k "slabé chvilce" a mohl by se pod návalem emocí, nejlépe i pod vlivem alkoholu, opět vydat k Anně. Už se mi po ní docela stýská, nevíš, co je s ní?

Nevím, opravdu nevím, jak to děláš, možná měli do Bastily zavřít Tebe, neb znáš cizí tajemství a čteš skryté myšlenky :) . (Neumíš hledat i skryté předměty?? To by se mi docela hodilo, děti pořád něco ztrácejí!) Tu slabou chvilku jsem Desgrezovi opravdu dopřála, a to hned v další kapitole :). Ovšem bude u toho střízlivý... Sama si teď tak trochu říkám, že ho moc nešetřím, jestli k němu nebýt hodnější... Ale pak si řeknu, že ne 8) .

Co je s Annou samozřejmě vím, ale prozradím teprve tehdy, až přijde ten správný čas ;) .
Tereza píše:
Vymítání ďábla u Joffreye (a pozdější trest smrti upálením) mi dnes hodně připomněly film "Kladivo na čarodějnice". Jen s tím rozdílem, že ty oběti ve filmu ostříhali na krátko a pokud se pamatuji, tak Joffreye nikoliv, ale to jsme zmínila jen tak na okraj.

A víš že i nad tím jsem uvažovala? Ale když v kánonu před tribunálem má dlouhé vlasy, nechtěla jsem mu tu hřívu stříhat. Exorcismus mnicha Béchera proběhl na počátku prosince, proces byl v lednu, to by mu to určitě nedorostlo... Mimochodem, čarodějnicím se stříhaly vlasy kvůli tomu, aby se přerušilo jejich spojení s ďáblem - z toho důvodu kat před popravou ostříhal i Brinvilliersovou. Divákům se to příliš nelíbilo, jak reflektuje i paní de Sévigné:

A vystoupila sama a bosa po žebříku a na popraviště a kat ji tam čtvrt hodiny šlechtil, holil, rovnal a urovnával, byla to veliká krutost a ozvalo se reptání.

viewtopic.php?f=3&t=469#p13389

Sama jsem v jiném tématu pokládala zvídavý dotaz (ale protože takových kladu neustále mnoho, zapadla jako většina ostatních):
viewtopic.php?f=1&t=852&start=15#p25123

PenelopaW píše:
Myslíte, že se Joffrey ve vězení holil??

Když probíhal soudní proces, při popisu Peyraka není o vousech žádná zmínka. Ovšem hned na začátku Markýzy andělů 2 je psáno, že vyholení Joffreyovy tváře byla dlouhá a složitá operace vyžadující lehkou Binetovu ruku (s. 14).

Byly tedy Joffreyovi umožněny ve vězení návštěvy holiče? Nebo se pod dozorem mohl holit sám? (Asi by mu břitvu jen tak nesvěřili??) Anebo byl oholen až kvůli soudu?

Pokud byl zprvu v pěkné cele, mohl možná využívat i služeb holiče (externista asi nebyl zadarmo) či vězeňského ranhojiče. Ale pokud by ho přesunuli do nějaké kobky, byl mu tento luxus dopřáván i nadále??

Úmyslně jsem o tom nic nenapsala, abych si nenakálela do vlastního hnízda, a mlčky tuto skutečnost přešla (stejně jako tvůrci seriálu LOST ignorovali, že na pustém ostrově by jejich hrdinky byly brzy zarostlé jako pralesní ženy, a chlapi měli plnovousy). Ale představa, jak se Desgrez setkává s hrabětem, který má neupravený a zcuchaný vous jen na jedné polovině obličeje... možná by advokát tomu nutkání neodolal a nakonec se opravdu pokřižoval...

Co se Kladiva týče, stačí mi kusé zmínky, co o této oblasti dějin (a o literárním / filmovém díle) mám. Pokud bych to četla / viděla, byly by pro mne některé pasáže mnohem drsnější, protože už bych věděla, co za na první pohled banálními formulacemi typu "zkoumali, jestli je posedlý" stojí. Vezměme si jen to zkoušení ďábelských znamení... Samo o sobě muselo být ponižující už jen to, že se vznešený akvitánský šlechtic musel vysvléknout donaha. Vždyť na to byl od určité doby zvyklý maximálně před milenkami, popřípadě vlastním lékařem, ale rozhodně mu muselo být nepříjemné se obnažovat před nějakým Bécherem, který evidentně neměl čisté úmysly... A pokud pak ještě vysílením omdlel, pochybuji, že mu před tím dali aspoň košili, takže se tam před Carmencitou mohl na podlaze válet nahý...

Když to člověk promýšlí do každého sebeohavnějšího detailu, je to vyznění najednou úplně jinde. A když si pak ještě do zmíněných situací dosadí sám sebe (jako jsem to dělala u fikce od Errnie - doporučuji si ji v tomto kontextu zopakovat: viewtopic.php?f=8&t=536), opravdu se mu od knihy či monitoru nemůže odcházet lehkým krokem...

Ale abych nekončila tak drsně:

„Odvahu, sestřičko," řekl jemně Raymond. „Narození Krista nás naplňuje nadějí: pokoj lidem dobré vůle."

A my přece víme, že to nakonec všechno dopadlo, takže jsme oproti hrdinům ve velké výhodě!

PříspěvekNapsal: 26 zář 2019, 10:14 
Královská rodina
Královská rodina

Penelopo, nepřemýšlela jsem o tom, jestli byl Joffrey před Carmencitou v košili nebo bez. Ji vedla jako mnoho zhrzených milenek touha po pomstě. Tak si to prostě užívala. Nezastavil ji ani pohled na mučeného člověka.

Jak všechno dopadlo, to víme a je to naše výhoda.
A na slabou chvíli pana advokáta se těším.

PříspěvekNapsal: 27 zář 2019, 12:23 
Královská rodina
Královská rodina

Jestli byl Joffrey s Carmencitou konfrontován s košilí či bez, se asi nedozvíme. Ale já Vám při víkendu mohu naservírovat konec kapitoly, kde se dozvíme, jaký další průběh to setkání v Bastile ještě mělo. A slibuji, že dojde i k jednomu nečekanému odhalení (byť tentokrát obraznému, nikoli svlékání hraběcí košile).

Bude-li někdo zklamán, že celý ten rozhovor byl vlastně velmi stručný, obhájím se tím, že ti dva neměli moc času, potřebovali si hlavně říct to podstatné a dojít konsensu v tom, že se Peyrac nebude obhajovat sám, ale přijme Desgreze za advokáta. A to se, myslím, podařilo...

Vysvětlení pro ty, co nevládnou latinou a nechce se jim zneužívat google:

Aut viam inveniam aut faciam! = Buď cestu najdu nebo si ji udělám!
Fiat iustitia, ruat caelum. = Nechť je spravedlnosti učiněno zadost, i kdyby se nebesa měla zbořit.

Co se týče Desgrezova závěrečného prozření, to jsem si vypůjčila z Integrale. V původním vydání něco takového vůbec napsáno není! Na druhou stranu, Popravený u Notre-Dame postrádá zmínku o cvičených pavoucích, což je dle mého názoru velká škoda.

Vkládám odkaz na diskusi u Lauzuna a výborný postřeh od Moirry, který celý ten pobyt v Bastile trochu zlehčuje, abychom nebyly v depresi:
viewtopic.php?f=3&t=608#p17829):

moirra píše:
to najzábavnejšie o čo som zakopla, bolo keď som sa akýmsi nedopatrením naklikla do rakúskeho kriminalistického archívu. Oni si tu Lauzuna ešte stále opatrujú v archívoch ako nebezpečného kriminálnika.
Nuž čo. Táto naša K&K Monarchia sa nezdá! :lol: :lol:

Ale aspoň nám uchovali túto rytinu:

Obrázek

Pozrime sa vo väčšom rozlíšení, čím si to vlastne kráti v tej Bastile dlhú chvíľu. (nakliknutím sa obrázok zväčší)

http://www.bildarchivaustria.at/Preview/9278072.jpg

No predsa tým istým, čo robil v Bastile aj Joffrey! Krotením pavúkov. Obrázek

Vím, že je to těžké, ale zapomínáme na hudební doprovod! A já tentokrát náhodou narazila na tuhle píseň:

Jaromír Nohavica - To nechte být: https://www.youtube.com/watch?v=64iL0CwXozU

PříspěvekNapsal: 08 říj 2019, 15:42 
Královská rodina
Královská rodina

Písnička od Nohavici se k pokračování hodí perfektně, přiznávám, že tuhle skladbu ani neznám.

V tomto prvním rozhovoru beze svědků se Ti Penelopo podařilo učinit z postavy Angeliky skutečné pojítko mezi dvěma muži s velmi nerovným společenským postavením. Líbilo se mi, že jim stačilo pár vět, aby si věcně a bez zbytečných emocí sdělili vše podstatné. Jen pro zajímavost jsem text znovu přelétla a spočítala, že hraběti stačilo přibližně 16 stručných vět (včetně takových, jako je prosté "Ano,"...) aby s Desgrezem prolétli finanční situaci Angeliky, prodej Kouassi-Ba, geologii, možné prvky obhajoby i vzkaz pro synka.

Joffrey má na rozdíl od Desgreze mnohem více času na přemýšlení. Je prosinec, je zima, mučili ho, nemá v podstatě informace o tom, co se děje venku a jeho advokát je pro něj neznámý mladík. Ta jeho ironie mísící se se smutkem, jak jsi tak hezky napsala, na mě působí dojmem, že si dává dvě a dvě dohromady a tuší, že balancuje nad propastí.

PříspěvekNapsal: 09 říj 2019, 10:07 
Královská rodina
Královská rodina

Děkuji za pochvalu!

Tuhle skladbu od JN jsem také neznala, narazila jsem na ni opravdu hodně velikou náhodou, a sedla mi k tomu jako zadek na hrnec. Navíc má i poměrně nenásilnou melodii, takže to vyznění není tak drsné. Ale jak píšeš... v posledním měsíci jsem se něco napřemýšlela nad Joffreyem, který jinak vždy stál mimo můj zájem. A ty měsíce v Bastile, a obzvlášť období, kdy začaly probíhat výslechy, musely být velmi těžkou životní zkouškou. V knihách je to poměrně stručné: Angelika dorazí do Paříže, najme si advokáta, přijede král, a pak je rázem prosinec a jsme u procesu. V reálu to ovšem trvalo víc jak půl roku - a vlastně až při Desgrezově návštěvě, možná z otázek u výslechů, se Joffrey dozvěděl, zač je vlastně vězněn a co se od něj "očekává".

Původně jsem si myslela, že ten rozhovor napíšu s prstem v nose, ale nakonec to moc humory nebyly. Vycházela jsem hlavně z toho, že ti dva opravdu neměli moc času se nějak vypovídávat, a když jsem se pak pustila do psaní, vstoupily mi do toho další aspekty... Vznešený akvitánský šlechtic vidí nějakého pařížského drbana, který se mu vnucuje jako advokát. Stejně tak mladý, ale sebevědomý Desgrez poprvé vidí muže, kterého má obhajovat, kterého si na základě toho, co o něm slyšel, a hlavně podle jeho manželky, udělal nějakou představu a ta je nyní konfrontovaná s realitou... Přiznám se, že to vůbec nebylo jednoduché, a tak jsem se soustředila hlavně na věci, které čtenáře posunou blíž k samotnému procesu. A samozřejmě na zmínky z kánonu. Důležitým momentem byl Angeličin dopis, který vytvořil jakýsi most, aby se ti dva spolu vůbec mohli bavit.

Nu a nebohý kancléř Séguier, který ani v kánonu není líčen moc sympaticky, toho jsem si neodpustila - přišlo mi to jako takové milé zlehčení a vysvětlení toho, proč se s Peyrakem při jeho návštěvě Bastily pohádali. Onehdá jsem si vyhledávala citáty o Rescatorovi, a když si představím, jak si zmučený Joffrey strážce pečeti musel vychutnávat a ironicky srážet, líbí se mi to čím dál víc :). škoda jen, že tím pan hrabě nakrknul dalšího vlivného muže v království :).

Jen na okraj: Stále platí to, co jsem zákulisně psala e-mailovou formou, že bych si moc ráda přečetla různé verze setkání těchto dvou z pera jiných fikčních autorek. Protože ta scéna jako taková má velký potenciál a je hrozně silná... Svého času mi něco poslala jen Mimi (pokud to nemáš uložené, mám to v e-mailu ;) ) a já navrhuji založit diskusní téma, kde by byly různé verze setkání v Bastile. Hrozně moc moc moc bych si chtěla přečíst, jak to vidí Moirra, Tereza, Errnie či Jeanne... nemluvě o takové dauphine, která je odbornicí na Rescatora, takže by dokázala skvěle popsat různé Joffreyovy proměny. :prayer: :prayer: :prayer: Dáte mi někdo takový předčasný vánoční dárek? :prayer: :prayer: :prayer:

Pokračování zkusím přidat před víkendem - kapitolu ještě nemám úplně dopsanou... Musela jsem se trochu odpoutat od procesu a naordinovat si nějaké lehké čtivo, protože vžívat se do jednotlivých postav bylo i na mne moc.

PříspěvekNapsal: 09 říj 2019, 13:05 
Site Admin
Site Admin

Já připomínám, se v tématech Bastily a procesu opravdu nerealizuji, a nepřinášejí mi žádné potěšení, a proto se ani nezapojuji k jejich diskutování v posledních měsících. Ráda se zase jednou do něčeho menšího zapojím, ale víš, že mi víc sedí postavičky typu pan de Villedavray se zlatou holí uprostřed Akádie…

PříspěvekNapsal: 09 říj 2019, 13:10 
Královská rodina
Královská rodina

jeanne píše:
Já připomínám, se v tématech Bastily a procesu opravdu nerealizuji, a nepřinášejí mi žádné potěšení, a proto se ani nezapojuji k jejich diskutování v posledních měsících. Ráda se zase jednou do něčeho menšího zapojím, ale víš, že mi víc sedí postavičky typu pan de Villedavray se zlatou holí uprostřed Akádie…

Chápu a rozumím. Nicméně téma se dá uchopit i parodicky ve stylu, jak si Joffrey plánuje na nějakých 20 let od své ženy odpočinout, stát se Rescatorem a zneužívá k tomu díry ve francouzském justičním systému :). Když arcibiskup toulouský zjistil, že byl vyprovokován, aby podal obvinění, zuby nehty se jej snažil vzít zpět a celou tu maškarádu Peyrakovi včas zatrhnout. No a Desgrez solidárně chlapsky nabídl pomocnou ruku, protože moc dobře věděl, jak se ženy umí na muže vázat :agree: . Bože, to je capina, jen to píšu :mrgreen: .

Bude nějaká ta Akkádie ke čtení?? :prayer:

PříspěvekNapsal: 09 říj 2019, 13:48 
Site Admin
Site Admin

PenelopaW píše:
Nicméně téma se dá uchopit i parodicky ve stylu, jak si Joffrey plánuje na nějakých 20 let od své ženy odpočinout, stát se Rescatorem a zneužívá k tomu díry ve francouzském justičním systému :). Když arcibiskup toulouský zjistil, že byl vyprovokován, aby podal obvinění, zuby nehty se jej snažil vzít zpět a celou tu maškarádu Peyrakovi včas zatrhnout. No a Desgrez solidárně chlapsky nabídl pomocnou ruku, protože moc dobře věděl, jak se ženy umí na muže vázat

Tak jestli budeš tohle dál rozvíjet, stojím v první řadě na pokračko! :slzici:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 429 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 25, 26, 27, 28, 29

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]