Právě je 20 lis 2019, 10:26

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 463 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 27, 28, 29, 30, 31
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
PříspěvekNapsal: 05 lis 2019, 10:46 
Královská rodina
Královská rodina

Penelopo, já myslím, že J. věděl, že mocným není moc po chuti. Při jeho inteligence je to pravděpodobné. To že provokoval a nedbal na to, byl prostě rys jeho povahy. On se tím bavil a provokoval.

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: 05 lis 2019, 11:02 
Site Admin
Site Admin

Jestli jsem se ve zběžném přečtení neztratila, tak nesjede a tom, jestli měl pan hrabě napsanou univerzální závěť už dávno nebo napsal nějakou jinou až po svém zatčení, protože se žádná stejně nemohla legálně naplnit (myslíte že Fouquet, La Voise apod. mohli snad majetek odkázat někomu?) - jeho majetek a tituly byly zkonfiskovány a mělo se na něj zapomenout… to byl přece hlavní účel procesu: výstraha všem podobným a dostat peníze do děravé státní pokladnice. Viz skutečný Fouquetův proces, "o kterém tu mluvíme."
A důl nebyl zkonfiskován protože dokumentačně stále patřil rodině de Sancé skrze níž s ním Molines dávno před svatbou, ale i nadále roky po procesu obchodoval. Určitě se z toho slušně platil a nedělal to po nic za nic, ale až jednou po letech došlo na to téma, poznamenal, že je na místě, aby výnosy šly konkrétně Angelice.

PříspěvekNapsal: 05 lis 2019, 11:08 
Královská rodina
Královská rodina

Celá ta otázka závěti / odkazu nastoupila na přetřes po úryvku z Angelika a její láska:

Poslední žena, kterou držel v náručí, byla ona, jeho žena, Angelika, víla z poitouských močálů, jeho malá modla se zelenýma očima.
Utonula v hlubině času. Chvílemi ho napadlo, co se s ní asi stalo. Nedělal si starosti. Zřejmě se vrátila k rodině a netrpí samotou ani bídou. Pověřil přece Molinesa, svého poitouského společníka, aby se postaral o finanční záležitosti mladé ženy v případě, že by se s ním něco stalo. Zřejmě uprchlá s oběma synky na venkov, říkal si.

Tudíž vyvstala logická otázka, zda se Joffrey na Molinese obrátil PŘED či PO procesu?

:?: Ovšem tak, jak je ten úryvek neurčitě formulovaný, mohla být tahle dohoda klidně už mnohem staršího data a vůbec nemusela mít vazbu na proces. :?:

Formulace "v případě, že by se s ním něco stalo" může být opravdu obecná. Ovšem kdyby měla vazbu na proces (což by svůj smysl taky dávalo, proč by Joffrey na vrcholu sil a s "neotřesitelným postavením" uvažoval o své smrti), tak by ji na Molinese mohl směrovat nejdříve po Desgrezově návštěvě v Bastile. Do té doby byl přísně střežen, bez možnosti kontaktu s okolím, vzkaz by mohl poslat tedy jen pak přes svého advokáta, popř. po procesu přes zpovědníka. Jakožto vzdělaný muž musel před procesem (po procesu už věděl) minimálně tušit, že s takovýmito obviněními nemá šanci si majetek udržet... A tak by mi potom dávalo smysl, že Molinese žádal právě o udržení příjmů z jejich obchodování. Pokud by Molines dostal podobný vzkaz před vynesením rozsudku, mohl mít dostatek času na opatření potřebných listin a všeho, aby prokázal, že důl byl Angeličiným věnem, do konfiskovaného majetku nespadá a udržet ho pro rodinu de Sancé.

A další úvaha: Pokud bylo v procesu předem rozhodnuto o vině a trestu (což víme, že bylo), tak by zřejmě příslušné úřady s konfiskací začaly záhy po vynesení rozsudku a po popravě, což by Molinesovi moc času k právnímu kličkování nedávalo. Z tohoto úhlu pohledu by bylo lepší, kdyby dostal vzkaz v předstihu, aby mohl konat, tzn. Joffrey mu instrukce poslal PŘED procesem :) .

PříspěvekNapsal: 05 lis 2019, 11:22 
Site Admin
Site Admin

PenelopaW píše:
Tudíž vyvstala logická otázka, zda se Joffrey na Molinese obrátil PŘED či PO procesu?

Během procesu?

PříspěvekNapsal: 05 lis 2019, 11:31 
Královská rodina
Královská rodina

jeanne píše:
PenelopaW píše:

Během procesu?

Procesem myslím samotné soudní líčení. Takže tam by to asi během nestihl :). Ale pokud proces chápeme jako všechno, co proběhlo od uvěznění do popravy, tak ano. A já si myslím, že ten vzkaz poslal po Desgrezovi, který jakožto obhájce měl jako jediný "zvenku" možnost se s ním vídat a podobnou službu by nedělal za úplatu. (Tím vylučuji možnost, že by Joffrey poslal vzkaz po někom anonymním, kdo mu třeba chodil do cely uklízet, protože někdo takový by to nezištně nedělal a Peyrac ve vězení neměl žádné finanční prostředky.)

A smyčkou se vracím na začátek: Teď to ještě nějak zapracovat do fikce :lol: .

PříspěvekNapsal: 05 lis 2019, 16:31 
Královská rodina
Královská rodina

mimi píše:
Já mám svou teorii.
Co když Joffrrey, který si byl vědom, že leží mocným v žaludku, už vše s Molinesem dohodl dříve, např. po narození Florimonda. Prostě pro jistotu, kdyby se s ním něco stalo. Angelice to už nestačil říci, nechtěl ji strašit.
Trochu mě vrtá hlavou, proč nevzkázal po Desgrezovi nebo po svém zpověníkovi Angelice ať se obrátí na Molinese, že s ním dohodl pomoc v případě nouze.

Tato poznámka od Mimi mě zaujala a přikláním se k ní čím dál tím víc.

Mám stejnou osobní zkušenost a určitě nejsem sama. Když bylo staršímu synovi 17 let a mladšímu 4 roky, tehdy snad poprvé jsme mu zcela vážně s manželem řekli, že kdyby se s námi něco stalo, musí se o bratra postarat. Pomoc by našel u babičky a dědy, ale zodpovědnost, zejména v dalších letech by byla na něm. Dodnes si na ten první rozhovor vzpomínám, jeli jsme totiž někde autem a on měl bratra hlídat. Později jsme mu dokonce sdělili další pokyny, např. ohledně účtů, nemovitostí atd.

Joffrey mohl udělat totéž. Když byl s Molinesem ladit kšefty, mohl ho nejdřív jen mezi řečí, pak třeba vážněji požádat, aby se o postaral o rodinu a finance, kdyby se mu něco stalo. A nemusel myslet jen na vězení, ale např. na nemoc, úraz v laboratoři atd. Prostě kdo je připraven, není překvapen. Nejednalo se tedy o "závět", Angelice o této ústní dohodě neřekl, aby ji nevyděsil.

Angelika po procesu Molinese nehledala.
Angelice se sevřelo srdce. Tělo měla bolavé, vnitřnosti jako vytržené. Srdce jí krvácelo stejně jako tělo. Zemřela současně s Joffreyem. S malým Cantorem se narodila jiná Angelika, nová žena, v níž jen velice těžko přežijí některé něžné a naivní rysy Angeliky dřívější.
Nespoutanost a tvrdost, která zmítala nedisciplinovanou dívenkou z Monteloupu, se k ní jako černá řeka znovu vrátila otevřenou ranou po úzkosti a děsu.

O děti se postarala tím, že je svěřila sestře a ona šla za jedinou věcí - za pomstou. Její první kroky v Angelice - cesta do V. přece vedly pod okno hospody, kde byl Bécher. Před očima tma, před sebou jediný cíl - "všechny je zabiju...." Kde a proč nakonec skončila, víme.

A tím pádem nevidím žádný problém, proč by fikce nemohla pokračovat tak, je rozepsaná. Joffrey mohl požádat v obavách o Angeličin život Desgreze(Molinese dřív žádal o zabezpečení rodiny, ne o ochranu holého života), to je přece logické. Jak s touto žádostí Desgrez naloží, to budu opravdu zvědavá.

Desgrez po procesu prchal, nemohl by ji ochránit. Domů ji neposílala, tam by ji nějaký najatý vrah hledal jako první. A potom, když se vrátil znovu do Paříže, ji měl možná na očích :desgrez: víc :agree: , než si z kánonu myslíme.

PříspěvekNapsal: 05 lis 2019, 17:53 
Královská rodina
Královská rodina

Tereza píše:
Tato poznámka od Mimi mě zaujala a přikláním se k ní čím dál tím víc.

Mám stejnou osobní zkušenost a určitě nejsem sama.

Proto by mne zajímalo, jaká byla tehdy dobová praxe. Jestli se běžně "testamenty" sepisovaly ještě za vrcholu sil, a nebo se závěť ve vysokých kruzích nesepisovala a spoléhalo se pak na dědické řízení. Avšak třeba případ Desgrezovy dcery pěkně ukazuje, že a) závěť sepsala (a její matka podle zmínek taky, jen se nedochovala, nebo se mi ji ještě nepodařilo vyšťourat), b) její příbuzenstvo se pak popotahovalo o majetek s manželem. Proč by to tedy nemohlo být stejné i u šlechty?

Joffrey mohl mít svůj majetek "pojištěný" nějakými listinami, ale s ohledem na to, že vše propadlo koruně, mohl Molines opravdu jen operovat s tím dolem. A otázku jeho vlastnictví mohl Peyrac ošetřit mnohem dříve, než k procesu došlo, z důvodů, jaké uvádí Mimi a Tereza.

Tereza píše:
Angelice se sevřelo srdce. Tělo měla bolavé, vnitřnosti jako vytržené. Srdce jí krvácelo stejně jako tělo. Zemřela současně s Joffreyem. S malým Cantorem se narodila jiná Angelika, nová žena, v níž jen velice těžko přežijí některé něžné a naivní rysy Angeliky dřívější.
Nespoutanost a tvrdost, která zmítala nedisciplinovanou dívenkou z Monteloupu, se k ní jako černá řeka znovu vrátila otevřenou ranou po úzkosti a děsu.

O děti se postarala tím, že je svěřila sestře a ona šla za jedinou věcí - za pomstou. Její první kroky v Angelice - cesta do V. přece vedly pod okno hospody, kde byl Bécher. Před očima tma, před sebou jediný cíl - "všechny je zabiju...." Kde a proč nakonec skončila, víme.

Třeba u té pomsty až tak nesouhlasím... Ta je hodně vyzdvihovaná ve filmu, kde Angelika působí až jako totální fanatička. V novém filmovém zpracování dokonce sama před sebou vyhrožuje i králi... Kdežto v knize to na mne po několikerém čtení působilo tak, že ji smrt milovaného člověka naprosto zlomila a na dlouhou dobu paralyzovala. A k hospodě, kde seděl Bécher se dostala více méně náhodou a pohled na něj v ní v té otupělosti probudil první syrovou emoci - nenávist.

Nicméně, když opominu, že to byl autorský záměr, je zajímavé, že útočiště Monteloupu Angelika ve své situaci nevyhledala. Apeloval na ni v tomto směru minimálně Gontran, filmový Desgrez taky (teď se mi motá nový a starý film, ale dohledám). Zůstala v Templu (což se dá vysvětlit tím, že byla mimo sebe), dokud ji odtamtud nevyklopli, protože zjistili, kým opravdu je. Navíc je nutné brát v potaz, že byla těhotná a cestovat v zimě s malým dítětem v té době asi nebyla žádná hitparáda. Měla vůbec prostředky na cestu?? V Templu měla pobyt "předplacený", Desgrez jí dal peníze pro kata, ale z řádek knihy nevyplývá, že by měla ještě nějaké finance? Nu a pak porodila, skončila na ulici a skončila u Rošťáka... A od toho už šlo do Monteloupu asi těžko odejít...

Tereza píše:
A tím pádem nevidím žádný problém, proč by fikce nemohla pokračovat tak, je rozepsaná. Joffrey mohl požádat v obavách o Angeličin život Desgreze (Molinese dřív žádal o zabezpečení rodiny, ne o ochranu holého života), to je přece logické. Jak s touto žádostí Desgrez naloží, to budu opravdu zvědavá.

Já to asi přece jen po zralé úvaze zjemním... A nevložím Joffreyovi do úst prosbu, ale nechám Desgreze, aby ten slib iniciativně vyslovil sám...

Ještě koketuji s myšlenkou, zda vsunout zmínku, že Desgrez poslal nějaký ten dopis Molinesovi...

(Ale říkám si, že Peyrac byl vězněn dost dlouho na to, aby Molines zjistil, že s jeho obchodním partnerem je zle a začal jednat - takováhle novinka se asi rozšířila hodně rychle, nejpozději s bouřemi v Toulouse, ke kterým se připletl Andijos. Takže nač si ještě sichrovat něco, co již považuji za ošetřené.)
Tereza píše:
Desgrez po procesu prchal, nemohl by ji ochránit. Domů ji neposílal, tam by ji nějaký najatý vrah hledal jako první.

Je otázka, jestli ji vrazi ještě měli potřebu hledat, protože pro ně bez manžela už zřejmě nebyla hrozbou. Taky zajímavá úvaha, proč to Fouquet nedovedl "do konce" i s ní?

Tereza píše:
A potom, když se vrátil znovu do Paříže, ji měl možná na očích :desgrez: víc :agree: , než si z kánonu myslíme.

To ještě ani netušíš! 8)

PříspěvekNapsal: 05 lis 2019, 22:43 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:

Tereza píše:

Třeba u té pomsty až tak nesouhlasím... Ta je hodně vyzdvihovaná ve filmu, kde Angelika působí až jako totální fanatička. V novém filmovém zpracování dokonce sama před sebou vyhrožuje i králi... Kdežto v knize to na mne po několikerém čtení působilo tak, že ji smrt milovaného člověka naprosto zlomila a na dlouhou dobu paralyzovala. A k hospodě, kde seděl Bécher se dostala více méně náhodou a pohled na něj v ní v té otupělosti probudil první syrovou emoci - nenávist.

Asi tyto mé postřehy k diskuzi k této fikci až tak nepatří, ale nedá mi to a vložím pár úryvků z knihy. Dle mého Angelika Béchera hledala. Našla ho možná náhodně, ale hledala ho. Byla otupělá,to ano, ale ne paralyzovaná. Šla za pomstou bez ohledu na následky. A kvůli pomstě přijala své dno. Celý ten závěr Markýzy andělů má velký náboj. Škoda, že ji v těchto okamžicích ani Joffrey, ani Desgrez neviděli.

Angelika dlouho bezcílně bloudila noční zasněženou Paříží, rájem banditů, kde se odehrávaly nejrůznější zákeřnosti a zločiny.
Najednou se vzchopila. Ne, ještě není úplně poražená. Ještě jí zbývá vykonat poslední věc. Mnich Bécher musí zemřít! Ani se při té myšlence nezachvěla.

............
Angelika neodpověděla, nespouštěla oči z mnicha Béchera za sklem. Trpaslík se vyhoupl na okenní parapet...........„Kerej z těch chlapů je ten, co z něj nespustíš voko?“
„Tamhleten v rohu.“
„Snad si nemyslíš, že ten starej pytel kostí, co šilhá každým vokem jinam, pustí chlup?“
Angelika zhluboka vzdychla. Znovu ožila: věděla, co musí udělat.
„Toho člověka musím zabít,“ řekla.

.........
„Máš strach, krasavice?“ ušklíbl se jeden z banditů a ovinul jí paži kolem pasu.
Odstrčila drzou ruku a řekla:
„Ne!“
A protože ji ten chlap nehodlal pustit, dala mu políček.
Nastal zmatek a Angelika se v duchu ptala, co s ní asi udělají. Nicméně strach neměla. Nenávist a vzpurnost, které jí už tak dlouho plnily duši, vyústily do nepotlačitelné touhy škrábat, bít, kousat.

.........
Angelika se k němu zvolna obrátila:
„Ty jsi básník?“
„To sem nesložil já, ale básník Špína.“
„Ty ho znáš?“
„Jesli! To je básník z Pont-Neuf!“
„Toho taky hodlám zabít.“ ........„Ta holka je blázen! Chce vodkrouhnout celej svět!“

„Ano, opravdu, chci, abys mi pomohl někoho zabít.“
Nicolas se zachechtal.
„Zabít! Kohokoliv budeš chtít. Už jsem poslal na onen svět spoustu darebáků.”
Angelika cítila, že ho za ta strašná slova nenávidí, ale zároveň ji zalila nekonečná úleva. On to udělá! Udělá to pro ni. Konečně z ní spadne ta tíha, která ji dusila. Byla to zároveň jakási netrpělivost, která ji znervózňovala, a utkvělá představa tížící její duši a znemožňující jí chladně uvažovat, děs nebo touha, aby konečně splnila svůj úkol, to poslední, co mohla pro něj udělat.
.....Pro Joffreye, pomyslela si, pro jeho čest. Pro jeho pověst. Aby ho ani po smrti nemohl nikdo tupit.
Musí to udělat! Pronásledovala ji už jen jediná myšlenka: musí to dokázat.
Protože to je to jediné, co pro něj ještě může udělat, pro chudáka, popraveného před Notre-Dame, opuštěného všemi a skoro i jí samotnou.
Jedině pak se bude moct znovu nadechnout. A zbytek je jí lhostejný.

.......„Slitování... Peyraku!“
To jméno, vyslovené prokletým hlasem, proniklo Angelice do srdce jako rána dýkou. Při pohledu na to zjevení se jí zmocnilo šílenství. Začala nepříčetně ječet:
„Zab ho! Zab ho!“

PříspěvekNapsal: 08 lis 2019, 15:12 
Královská rodina
Královská rodina

A je tady další kapitola. V té předchozí jsem nakonec Peyrakovu repliku trochu upravila. A jelikož se Desgrez neujistil, svědomí mu pak nedalo, aby svůj slib nechal vyznít do ztracena...

Po krátké úvaze jsem doplnila i stručnou zmínečku o zaslání vzkazu do Plessis. Souhlasím s tím, k čemu jsme se dobrali, a totiž že Joffrey si mohl Molinese "zaháčkovat" dlouho před procesem. S ohledem na to, že měl ve vězení dostatek času pro nejrůznější chmurné scénáře jsem si však řekla, proč si to ještě "na poslední chvíli" nepojistit... Jestli mohl Desgrez, coby obhájce a jediný prostředník mezi Conciergerie a "světem venku", vynášet nějaké vzkazy či nikoli, to nyní úmyslně ponechávám stranou ;) .

Šestadvacátá, a já mohu prozradit, že předposlední kapitola (1. části) má v názvu uvedena dvě pojmenování. Nedokázala jsem se totiž rozhodnout, které z nich ponechat: "Čarodějnický proces" označuje, oč půjde, ale "Otázka svědomí" bude nosnou linkou celé této části.

Odváží se někdo tipovat, komu nahlédneme do hlavy příště? ;)

Pro ilustraci vkládám pár obrázků do příloh:

- soudní síň Pařížského parlamentu

https://fr.wikipedia.org/wiki/Droit_de_ ... uis_XV.jpg
https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... A12429.jpg

- soudní síň Justičního paláce při procesu s Fouquetem

http://www.rennes-le-chateau-archive.com/fouquet_1.php

A samozřejmě pro přiblížení atmosféry - Conciergerie a Justiční palác v tématu Paříž - po stopách Angeliky:

viewtopic.php?f=16&t=569&start=60#p22541
viewtopic.php?f=16&t=569&start=75#p24004

Přílohy:
Poznámka: Proces s Fouquetem (Justiční palác)
2019-07-11_2_1_35.jpg
2019-07-11_2_1_35.jpg [ 114.37 KiB | Zobrazeno 202 krát ]
Poznámka: Pařížský parlament, 1723
Nicolas_Lancret_-_The_Seat_of_Justice_in_the_Parliament_of_Paris_in_1723_-_WGA12429_40.jpg
Nicolas_Lancret_-_The_Seat_of_Justice_in_the_Parliament_of_Paris_in_1723_-_WGA12429_40.jpg [ 26.82 KiB | Zobrazeno 202 krát ]
Poznámka: Pařížský parlament, 1715
Lit_de_justice_tenu_par_Louis_XV_au_Parlement_de_Paris_en_1715_1_30.jpg
Lit_de_justice_tenu_par_Louis_XV_au_Parlement_de_Paris_en_1715_1_30.jpg [ 34.54 KiB | Zobrazeno 202 krát ]

PříspěvekNapsal: 09 lis 2019, 22:28 
Královská rodina
Královská rodina

Nedivím se, že se Desgrezovi v tomto křestu ohněm podlomila kolena. Jeho budoucí suverenní chování není jen otázkou vůle, ale také cviku, který právě započal.
Pár postřehů
- přiznám se, že jsem si jako barbar vyhledala pojem akant - paznehtík, a hned je mi líp.
- už dávno jsme se chtěla někoho zainteresovaného zeptat, jestli šachovnicová podlaha byla módním trendem té doby . Objevuje se na mnoha obrazech z velkých sálu a byla i ve filmu v toulouském paláci. (a právě u nás jako kulisa běží film Vládce Paříže z doby Napoleona a je tam ta podlaha v nějakém předsálí také)
- tipuju, že příště přide na řadu sonda do hlavy Béchera

PříspěvekNapsal: 09 lis 2019, 23:45 
Královská rodina
Královská rodina

Kolena se podlamovala předsedovi soudu, vidím, že jsem Tě změnou vypravěče zmátla ;). Bécher bude až přespříště :). A černobílé dlaždice měl na Pont Notre-Dame i Desgrez! Psala jsem v tomto směru (podlahové krytiny) dotaz tomu francouzskému historikovi přes bydlení, ale buď se mne rozhodl ignorovat, nebo změnil pracoviště a tedy i e-mail :(.

PříspěvekNapsal: 10 lis 2019, 18:25 
Královská rodina
Královská rodina

Na základě mého včerejšího příspěvku přidávám dnešní dodatek.
Právě jsem si zakázala číst fikce a psát komentář :agree: ve chvíli, kdy se se vrátím domů ze setkání s přáteli a kdy jsem ovlivněna pár štamprlkami slivovičky na počest oslavy vítězství na poli sportovním.

PříspěvekNapsal: 10 lis 2019, 19:07 
Královská rodina
Královská rodina

Přidám svou maličkost. Před takovým procesem nebylo lehko asi nikomu, ať už stál na straně žalující nebo obhajoby. Kdo měl trochu rozumu a citu, tak věděl o co jde. Ovšem pro Bechera to bylo zadostiučinění díky jeho fanatismu. Pak je tu ještě Carmencita, zhrzená vášnivka, co nevydýchala, že se bývalý milenec oženil.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 463 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 27, 28, 29, 30, 31

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]