Právě je 01 čer 2020, 23:52

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 528 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
PříspěvekNapsal: 25 lis 2019, 21:27 
Královská rodina
Královská rodina

A víš, že jsem si tu Salome dnes pobrukovala ve sprše?? :)

Co vím, Bourié už dále v kánonu zmiňován není. Takže ani nevíme, zda byl nakonec opravdu odměněn těmi třemi diecézemi či nikoli. Docela by se mi líbilo, kdyby je ku vlastní nemalé radosti dostal, ale po vypořádání s Fouquetem by bez varování šel ke dnu spolu s Veverkou.

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: 25 lis 2019, 21:32 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:
A víš, že jsem si tu Salome dnes pobrukovala ve sprše?? :)

Co vím, Bourié už dále v kánonu zmiňován není. Takže ani nevíme, zda byl nakonec opravdu odměněn těmi třemi diecézemi či nikoli. Docela by se mi líbilo, kdyby je ku vlastní nemalé radosti dostal, ale po vypořádání s Fouquetem by bez varování šel ke dnu spolu s Veverkou.

Souhlasím s variantou odměnit - odebebrat - zcela ožebračit - ke dnu, ale ke dnu Seiny. Oko za oko. (dnes jsem v ráži.)

PříspěvekNapsal: 25 lis 2019, 22:08 
Královská rodina
Královská rodina

Penelopo, přidávám své hodnocení. Myslím, že s touto částí můžeš být spokojena. Pěkně vylíčen "charakter" bezcharakterního a bezpáteřního karieristy. K přání pomsty se připojuji.

PříspěvekNapsal: 18 pro 2019, 11:44 
Královská rodina
Královská rodina

Ufff, nakonec, s odřenýma ušima, jsem toho Béchera dala. Šlo to těžko, velmi těžko, ale nakonec mi pomohlo to, co vždycky - historické rešerše! :lol:

V českém překladu je Bécher označován pouze jako "františkán", ale když jsem se podívala do francouzské verze textu, toulouský arcibiskup hovoří:

Mais, par exemple, mon moine Bécher, un récollet de grande science, qui se livre pour moi à des travaux d'alchimie, vous en procurerait d'excellentes.

J'ai sous mon commandement, à l'archevêché, un religieux fort savant, de l'ordre des Récollets, le moine Bécher.

Na wikipedii existuje o této odnoži menších bratří samostatné heslo, avšak nikoli v češtině :( :

FJ: https://fr.wikipedia.org/wiki/Fr%C3%A8r ... %A9collets
AJ: https://en.wikipedia.org/wiki/Recollects
NJ: https://de.wikipedia.org/wiki/Franziskaner-Rekollekten

Jak je zmíněno v textu, Récollets se skutečně věnovali misijní činnosti v Kanadě v jejích raných začátcích; Champlain oslovil pro cesty do Nového světa nejen jezuity, ale i je. Základní kámen první kaple Récollets položila roku 1606 v Paříži Kateřina Medicejská, v 70. letech 17. století byla již jejich pozice v Quebecu hodně silná. Récollets prosluli též jako vojenští kaplani ve francouzské armádě.

Název Bécherova díla Sulla transmutazione jsem převzala z italské verze (cituje z ní Moirra zde na fóru) i proto, že se tato díla běžně tiskla v italštině / latině.

viewtopic.php?f=1&t=657&start=30#p19601

V češtině je uvedeno:

"(...) Ostatně pověst vaší knihovny je stejně vynikající jako vaše! Podívejme se, co tady máte."
V přepychové vazbě tu našel klasiky alchymie: byly tu Paracelsovy Principy konzervace těl tedy mumií, Alchymie od velkého Alberta, Hermetica Hermanna Souringuse, Explication 1572 od Thomase Erasta a konečně, k jeho velkému potěšení, jeho vlastní kniha o transmutaci.
Mnich, teď už úplně klidný a plný důvěry, následoval hostitele.

Koukla jsem se schválně do francouzské verze: son propre livre De la transmutation par Conan Bécher (...). Z toho velkého písmena na začátku usuzuji, že se to opravdu přímo jmenovalo O transmutaci :) .

(Když to tak po sobě čtu, říkám si, jestli jsem fakt úchyl, nebo je tu i někdo jiný tak zvídavý, že kvůli takovým detailům studuje cizojazyčná vydání? :lol: A ano, Moirro, je to narážka na Tebe! :ok: )

Mým cílem je dopsat to (= 1. část) do Vánoc / konce roku, ať v roce 2020 začíná :desgrez: s čistým štítem a od nuly :) .

PříspěvekNapsal: 19 pro 2019, 20:04 
Královská rodina
Královská rodina

Tato část s Bécherem mě přinutila přečíst si znovu celou tuto pasáž z procesu očima Angeliky.
vůbec si nepamatuju, jak Bécher vypadal (hubený, šilhavý, vysoký??). Já mám protivné mnichy zaškatulkované jako tlustá hloupá prasátka. No vida, překvapení.
A také jsem se podívala na toho čolka. Pokud se tedy vešel do malé lahvičky, pak by to mohl být opravdu čolek východní(někdy také čolek čínský), je velký jen asi 8 cm a je nenáročný na chov.Mohlo se tedy stát, že si ho Joffrey v celku v pohodě opravdu přivezl. Dost se podobá našim čolkům, kteří byli dřív asi běžní, tak se divím, že bylo kolem něj u soudu tolik povyku.
https://rybicky.net/atlasostatnich/colek_vychodni

Celý ten proces mi pasuje na krásnou píseň Hany Hegerové "Potměšilý host". Zazněla tento týden v StarDance a zpívala ji a zatančila na ni vítězka. Text písně se naprosto parádně hodí k této fikci:
https://www.youtube.com/watch?v=v1ylie6TkyE

Těším se na pokračování, i když vím, že bude kruté....

PříspěvekNapsal: 20 pro 2019, 10:44 
Královská rodina
Královská rodina

Tereza píše:
vůbec si nepamatuju, jak Bécher vypadal (hubený, šilhavý, vysoký??). Já mám protivné mnichy zaškatulkované jako tlustá hloupá prasátka. No vida, překvapení.

Borderie herce obsazené ve vedlejších rolích vybíral docela věrně předloze. U Béchera knižního mi bohužel v hlavě utkvělo nechutné slovní spojení "žilnatý krk", které se mi ovšem do textu naroubovat nikam nepovedlo, abych Vás oblažila taky :mrgreen: . Když si vzpomenu na Bécherův skon a rozhovor, který předtím vedl s Tlustým měchem (ten zcela odpovídá Tvé představě!), musely ty dvě postavičky kráčející Třešňovou ulicí vypadat docela komicky.
Tereza píše:
A také jsem se podívala na toho čolka. Pokud se tedy vešel do malé lahvičky, pak by to mohl být opravdu čolek východní(někdy také čolek čínský), je velký jen asi 8 cm a je nenáročný na chov.Mohlo se tedy stát, že si ho Joffrey v celku v pohodě opravdu přivezl. Dost se podobá našim čolkům, kteří byli dřív asi běžní, tak se divím, že bylo kolem něj u soudu tolik povyku.
https://rybicky.net/atlasostatnich/colek_vychodni

Vidíš to! I já, která mám pocit, že jsem v kánonu při popisu procesu obrátila každé slůvko naruby kvůli přípravám na psaní fikce, se mám stále co nového učit! Čolkové šli zcela mimo mne a jsem ráda, že jde zde TAKÉ někdo zvídavý! :D

No a že se jich báli... představ si, že jsi v porotě soudící černokněžníka, který vypadá tak, jak vypadá, má pověst, jakou má, a pak ctihodný zástupce církve zaníceně a přesvědčivě hovoří o tom, že vyráběl nějaká zrůdná stvoření. Přiznám se, že jít do zkoumání lahvičky s touhle myšlenkovou výbavou, tak bych asi na ni ani nesáhla a nebo hned poslala písaře pro tu svěcenou vodu, abych si mohla od té nečisté věci ihned vydesinfikovat ruce :). O to víc si i v tomto momentu cením Masseneaua :ok: .
Tereza píše:
Celý ten proces mi pasuje na krásnou píseň Hany Hegerové "Potměšilý host". Zazněla tento týden v StarDance a zpívala ji a zatančila na ni vítězka. Text písně se naprosto parádně hodí k této fikci:
https://www.youtube.com/watch?v=v1ylie6TkyE

Ten scénický tanec byl velmi působivý a emotivní, litovala jsem zbylé dvě taneční dvojice, které měly vystupovat poté. Jen ta píseň (ze StarDance) má pro mne na konci takové smířlivé vyznění, ne tu černou beznaděj co vždy cítím, když o procesu čtu v knize. Ovšem full version, to je o něco jinačejší kafe...

https://www.youtube.com/watch?v=Z-KKPkwZB4M

Když jsem uvažovala o písni pro tuto kapitolu, vyšel mi z toho opět Nohavica - i díky té beznaději a frustraci: https://www.youtube.com/watch?v=BQsxfXAkQOw (Pravda a Lež)

PříspěvekNapsal: 27 pro 2019, 13:37 
Královská rodina
Královská rodina

keby som ešte tak vedela kde som to skončila čítať a kde mám pokračovať! :roll: :roll: :la-polak-fun:

Už myslím že viem kde som prestala čítať! :ok: Po príchode kráľa do Paríža! :la-polak-fun:

Presne tuto som prestala: (Kapitola 20 Komentáre strana 23 si to sem dávam aby som zasa nezabudla :P )

PenelopaW píše:

Co se Desgreze týče, při četbě knih se mi zdálo, že si zprvu moc nebyl jistý, zda do toho případu vůbec chce jít. Právě proto, že si velmi dobře uvědomoval ošemetnost celé situace. Moc se mi proto líbí myšlenka, že ho nakonec, vedle možnosti udělat si v advokacii jméno a nabýt nějaké majetky, zviklala osobnost jeho klientky.

Tiež si myslím že Desgreza zviklala osobnost (a krása) :eyes: jeho klientky :mrgreen: :ok: a že sa mu pôvodne vôbec ale vôbec do toho nechcelo ....

PenelopaW píše:
A teď požár, takže katedrálu v dohledné době obdivovat nebudu... :cry: Jediné, co na tom lze shledat pozitivního, je to, že si nyní díky plánované rekonstrukci, budeme moci představovat, jak probíhala samotná stavba tohoto symbolu Cité…

Tereza píše:
zde již odkaz na tuto hru byl(byl sekce Po stopách Angeliky, upozornila na tu hru Moirra), ale já ho nyní opět přidávám. Před chvílí mně syn ukázal tu PC hru (Paříž , Velká fr. revoluce) Assassin's Creed: Unity, která je nyní ke sažení zdarma, výtěžek jde na opravu katedrály a mladí ji ve velkém hrají. Syn také, a já už jsem se v jeho hře prošla v kalužích okolo Justičního paláce a po Pont Neuf.
https://www.youtube.com/watch?v=MquyxyBqZXE
2 - 5 minuta, 10.30 -paráda

A Francúzi dokonca tej hre žehnajú pretože pri jej vzniku sa verne kopíroval neilen vonkajšok ale aj vnútrajšok katedrály, a preto bude hrať dôležitú úlohu pri jej rekonštrukcii. Ja som hru objavila už dávno pred požiarom - vtedy ešte zadarmo an stiahnutie nebola - a ponachádzala som ju iba po kúskoch - geniálne že sa človek takto môže poprechádzať po starej Paríži a zasnívať sa o našich hrdinoch plus super pomoc pri písaní fikcí! :ach:

PříspěvekNapsal: 28 pro 2019, 12:15 
Královská rodina
Královská rodina

Další kousek kapitoly nahlédne do hlavy jedné dámě, jež byla nedávno zmíněna i v jiné diskusi, než na sebe strhla pozornost i její sokyně:
viewtopic.php?f=22&t=862#p25568

Při psaní jsem se nechala ovlivnit dvěma citáty, které se mi povedlo najít na internetu: https://citaty.net/citaty-o-zarlivosti/

„Žárlivost není projevem nedůvěry, ale strachem, že přijdeš o něco co miluješ.“ (Keram Vaníček)

„Žena se zamiluje do muže spíše ze žárlivosti na jinou ženu než z obdivu k němu.“ (Friedrich Dürrenmatt, švýcarský spisovatel a dramatik 1921 - 1990)

Přiznám se, že psaní prvního odstavce mi zabralo asi hodinu. Jak jsem si původně říkala, že sepsat Carmencitin příběh bude snadné, zasekla jsem se na prachsprostých technických otázkách jako:

- Odkud mohl pocházet její manžel?
- Kdy se seznámila s Joffreyem a jak dlouho trval jejich poměr?
- Jak stará Carmencita byla?

Původ vévody de Mérecourt jsem zasadila do Mirecourtu: https://en.wikipedia.org/wiki/Mirecourt

Coby osoba bohatá a u dvora oblíbená však vévoda (jehož křestní jméno je opět smyšlené) na svém panství vůbec pobývat nemusel, takže je to jen taková perlička na okraj. Navíc z kánonu o něm víme to, že se s Carmencitou seznámili na ambasádě v Madridu, takže mohl působit jako diplomat. A ti jsou pověstní tím, že tráví hodně času na cestách ;).

Mimochodem: Mirecourt je pověstný jako město louten (tyto strunné nástroje se zde vyrábí i opravují), takže, co my víme, Joffrey sem klidně mohl zavítat pro nové struny ;) .

Horší to bylo s Carmencitiným věkem! Při čtení jsem si vždy myslela, že to byla relativně mladá holka, než jsem při rešerši narazila na Sabininu repliku, v níž říká: Moja teta Carmencita bola doňho zbláznená. Mala tridsať rokov a odjakživa viedla roztopašný život. (převzato ze slovenské verze, českou v pdf nemám)

A přitom sama Carmencita Joffreyovi říká: "Než jsem tě poznala, byla jsem chladná. To ty jsi ve mně roznítil plamen, který mě stravuje."

Tyhle dvě věty mne na hodně dlouho uvrhly do vnitřního zmatku, než jsem je nějak myšlenkově uchopila... Samozřejmě netvrdím, že má verze je jediná pravá a budu ráda i za jiné příspěvky k tomuto tématu ;). Jen budou-li lepší než můj, budu hodně zklamaná a budu cítit silné nutkání to celé přepsat :mrgreen: .

V závěru jsem si proto vytvořila menší časovou osu:

1624 - cca Carmencitin rok narození
1643 - Carmencitě je 19, svatba s vévodou de Mérecourt
1648 - konec 30ti leté války, Carmencitě je 24 let
1654 - seznámení s Joffreyem, Carmencitě 30, Joffreyovi 27-28 let
1656 - svatba JP s Angelikou, Carmencitě je 32 let

Pro Terezu mám v dnešním příspěvku hned dva dárečky:

1. Odkaz na její fikci: viewtopic.php?f=8&t=521

EDIT: Doplňuji ještě odkaz na druhou fikci, která je formou narážky zmíněna: viewtopic.php?f=8&t=640

2. Zmínka o nočníku v klášteře je jednoznačně narážkou na Hru o trůny. Poznáš, jaké postavy se rozbití nočníku původně týkalo? 8)

Nu a bdělý čtenář samozřejmě odhalí i zakomponované repliky z Borderieho filmu!

---------

Velký Condé: viewtopic.php?f=3&t=845

Farář Louis Gaufridi z Marseille byl roku 1611 odsouzen pro čarodějnictví a zaživa upálen, neboť ho jeptišky z kláštera v Aix-en-Provence obvinily, že jako čaroděj způsobil jejich posedlost ďáblem. (Pitaval: Slavné kriminální případy, s. 384)

---------

Až při psaní této části jsem si uvědomila, že ač se jinak snažím držet původního vydání, u Carmencitina jména jsem zvolila formu z Integrale. V prvním vydání je totiž označována jako Carmenchita s "ch"! Nechť prosím laskavý čtenář tento renonc promine...

---------

Když jsem si ke Carmencitě před nějakým časem dělala poznámky, narazila jsem na nádhernou repliku v Adině fikci Prvá manželka. Nedá mi to a alespoň zde ji musím ocitovat:

Katarína sa práve vrátila z ranajsej prechadzky, takze jej nalada bola vyborna. Zamýslala stravit dopoludnie v kniznici ako zvycajne.V tom k nej podisiel sluha a oznamil jej príchod Carmencity, vojvodkyni de Merecourt. Nalada jej klesla okamzite na bod mrazu. Co tá zenska chce? Vedela, ze Carmencita je jednou s Joffreyovych nedavnych mileniek. Bola jednou z tych zien, ktoré nemaju vlastnú hrdost a aj po rozchode sa doprosujú muzovej pozornosti. Ona sama takými zenami opovrhovala. Ani sa nedivila, ze ju Joffrey odkopol. Takejto zeny sa musel nabazit po niekolkych tyzdnoch.
Nechala uviest Carmencitu do primacieho salonika.
„Som rada, drahá vojvodkyna, ze mám konecne prílezitost spoznat Vás,“ usmiala sa na byvalu milenku svojho manzela. Ta zostala tiez prekvapena. Cakala nevrazivost a chlad, kedze si bola ista, ze jej meno bolo urcite pred Katarínou spomenuté. Alebo zeby nie?
S uskrnom pozrela na nepeknu zenu s tvarou poznacenou jazvami od kiahní a škaredými zltymi vlasmi. Zrejme jediné, co bolo na nej pekne, bol zlatohnedy jazdecky kostym, ktory ale vyzeral na jej malej postave smiesne.
„Vela som o Vás pocula,“ povedala grofka de Peyrac a podala navstevnícke caj. „Comu môzem vdacit za Vasu navstevu?“
„Prisla som Vas varovat, madam.“
„Varovat a pred cím? Hrozí mi vari nejaké nebezbecenstvo?“
„Vas manzel Vas podvadza!“ povedala Spanielka dôlezito a nedockavo sledovala reakciu svojej hostitelky.

Katarínu to šokovalo, napriek tomu sa bleskorychle ovladla svoj vyraz. Vyrastala v prostredí, kde pretvárka bola sucastou identity kazdeho cloveka,
„Naozaj? To je mi ale novinka! A poviete mi aj nieco, co este neviem?“ opýtala grofka.
Jej reakcia Carmencitu prekvapila. Ocakavala sceny, plac, ale rozhodne nie chlad v očiach mladej ženy, ktora na nu pozerala spoza okuliarov.
„Drahá vojvodkyna, ziadny muz nie je svojej zene verný cely zivot. Maximálne niekolko dní po svadbe. Vsetci hladaju spestrenie. A Vy by ste to mali vediet. Tiez Vam slovo vernost vela nehovorí.“povedala a usmiala sa na navstevnícku. „A muz ako je Joffrey uz vobec nie. Ja som od neho vernost ani necakala. Nie som ako tie hlupe debutantky v Parízi, ktorým stačí zasepkat zamilované slova a ony uveria, ze ich stretla laska na cely zivot.“
„Vy ste vedeli, ze ma milenku? Dokonca niekolko?“
„Ale samozrejme, mila vojvodkyna. Ved jednu mame aj spolocnú. Vola sa VEDA!“ povedala grofka, a rozosmiala sa, ked videla Spanielkin neveriacky pohlad.

viewtopic.php?f=8&t=525&start=15

Naposledy upravil PenelopaW dne 29 pro 2019, 17:28, celkově upraveno 2

PříspěvekNapsal: 28 pro 2019, 12:55 
Královská rodina
Královská rodina

Penelopo, zaujaly mě tvoje úvahy o Carmencitině věku.
Já ji vždycky brala jako třicátnici, Joffreyovu vrstevnici. Možná i trošku starší.
S manželem se podle mě seznámili v Madridu, byla to prostě ohnivá Španělska.
Kde poznala Joffreye?
Já si myslím, že třeba s manželem šli prostě hraběte navštívit jako mnoho jiných šlechticů do paláce v Toulouse. Manžel často cestoval a ona se bavila po svém. :zachrana:

PříspěvekNapsal: 28 pro 2019, 17:04 
Královská rodina
Královská rodina

Svůj předchozí příspěvek jsme napsala v rychlosti ještě před přečtením tvého vyprávění. Moje představy o Carmencitě od tvých zase tak moc neliší.
Pokračování se mi líbí, je vydařené. :applaus:
Moc pěkně jsi spojila představy, znalosti z knih a situace z Borderieho filmu. :ok:
Říká se, že pomsta bývá sladká. Na konci vyprávění Carmencitě pořádně zhořkla. :!:

PříspěvekNapsal: 28 pro 2019, 20:38 
Královská rodina
Královská rodina

mimi píše:
Moc pěkně jsi spojila představy, znalosti z knih a situace z Borderieho filmu. :ok:
Říká se, že pomsta bývá sladká. Na konci vyprávění Carmencitě pořádně zhořkla. :!:

Děkuji za pochvalu. Snad se bude líbit i pokračování, které by mělo být zítra.

Jak jsem tak psala ty vedlejší postavy, k nimž má čtenář postoj zpravidla zcela jasný a poměrně jednostranně vyhraněný, říkala jsem si, nakolik jsou ty osoby charaktery tragickými... On i ten Bécher byl (chvílemi) k politování, jak byl ve své malosti a zaslepenosti ubohý... Ovšem moje sympatie k mnichovi trvaly jen po dobu psaní, jakmile jsem si osvěžila jeho další figurování v příběhu (viz rozhovor mistra Aubina se zpovědníkem otcem Antoinem či jeho výstup před Notre-Dame, kde Peyrac vykonával své pokání), musela jsem konstatovat, že ten šmejd ještě skončil hodně dobře. Oproti tomu Carmencita, to je tragédie hodná řeckých autorů. Jak se jí asi žilo s vědomím, že velkou měrou přispěla k smrti svého milovaného?

Nu a pak postavy více vedlejší, přesto v příběhu významné: baron de Masseneau či Angeličin švagr Fallot. Mohu prozradit, že na ty se můžeme těšit příště ;) .

PříspěvekNapsal: 29 pro 2019, 16:25 
Královská rodina
Královská rodina

Konec šestadvacáté kapitoly přidán... Připomínám opět tematickou píseň, kterou si doporučuji po přečtení pustit k umocnění pocitu beznaděje:

https://www.youtube.com/watch?v=BQsxfXAkQOw (J. Nohavica: Pravda a Lež)

-----

Pár postřehů a poznámek k této kapitole:

Cadit quaestio = doslova "otázka padá", tedy použito ve smyslu Konec disputace.

Co se posedlosti týče, pokud by někoho zajímalo více, jak se u jeptišek asi projevovala a co vše Carmencita v klášteře mohla předvádět, doporučuji Pitavalovy Slavné kriminální příběhy, konkrétně příběh Urban Grandier a posedlé jeptišky loudunské. Jeptišky kupř. hovořily latinsky, kterýžto jazyk nestudovaly, ve svých celách levitovaly, kvílely, měly záchvaty apod. Původně jsem to nějak chtěla do textu vsunout alespoň ve formě zmínky matky představené, ale už by to bylo jaksi navíc...

Zámečnický učeň:

KNIHA: Prohlásil, že se jmenuje Robert Davesne a je učeň u zámečníka v ulici de la Ferronnerie, v domě U Měděného klíče u mistra Dasrona. Jasným hláskem přísahal, že řekne celou pravdu a nic než pravdu a vzal si za svědka svatého Éloa, patrona zámečnického cechu.

FILM: „Toto razidlo je přesná kopie razidla mnichova, výrobek z dílny mistra Antoina, zámečníka z Bastily. Mám svědka. Můžu jej převést? (…) Prosím, to je dělník, který oba nástroje vyrobil.“

Rue de la Ferronie: https://en.wikipedia.org/wiki/Rue_de_la_Ferronnerie (Zajímavost: v této ulici byl Ravaillacem zavražděn Jindřich Navarrský)

Sv. Eloi neboli Eligius: řemeslník a biskup, narozen poblíž Limoges asi roku 588, zemřel v Nyonu r. 660. Svátek slaví 1. 12. Pocházel z prosté galsko-římské rodiny a byl dát do učení mincmistrovi v Limoges. Po nějaké době upoutal pozornost krále Chlotara II. a byl vybrán za mincmistra v Marseille. Po Chlotarově smrti ho podporoval Dagobert I., na něhož Eligius získal značný vliv. Byl talentovaným rytcem a kovotepcem a získal tolik majetku, že mohl založit kláštery v Solignacu a v Paříži. V roce 641 ho Dagobert jmenoval biskupem v Noyonu a Tournai. Svůj úřad zastával Eligius s velkou vážností, zakládal kláštery a věnoval se misionářské práci mezi pohanskými Frísy. Byl přítelem a rádcem sv. Bathildy a podporoval chudé. Z jeho rukou vyšla četná umělecká díla, zvláště relikviáře, z nichž některé se dochovaly. Je patronem kovářů, podkovářů a všech, kdo pracují s kovy.

(Donal Attwater: Slovník svatých. Rudná u Prahy: Papyrus + Jeva, 1993 s. 113)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_Eligius
http://catholica.cz/?id=5866
https://danfil.cz/blog/patron-zlatniku-svaty-eligius/
http://www.katopedia.cz/index.php?title ... BD_Eligius

Některé pasáže jsou oproti kánonu hodně stručné, neboť jsem je nechtěla opisovat. Znalci pochopí a vezmou si ke čtení fikce k ruce kánon, aby byl dojem komplexnější.

Stejně tak ty, co znají a mají rády Borderieho snímek, odhalí použité a převzaté filmové repliky, jež jsem ovšem mnohdy vložila do jiných úst ;) .

-----

Jelikož jsem se tentokrát hodně zaměřovala na Fallota de Sancé, neopomněla jsem ani jeho manželku. Pro zvýraznění sesterských pout jsem se rozhodla dopřát Hortenzii stejný nešvar, jakým trpí i Angelika, a to, že si starší sestra také ráda přispí :) .

Rovněž jsem troufale pojmenovala ostatní Fallotovic děti, které jsou v kánonu pouze zmíněny (jmenován je jen nejstarší Martin).

Úryvek:
Doma na něj čekala Hortenzie, už brzy devítiletý Martin jistě před spaním uklidňoval mladší sourozence a možná usnul v bratrově posteli. Gerard se na rozdíl od sestřičky Marie-Adele vždycky bál tmy. A v Chaillot měli malého Laurenta, kterému byl nedávno jeden rok…

Ve vydání Čs. spisovatele (Markýza andělů 2) je zmíněn jen Martin a půlroční miminko, které bylo svěřeno kojné na venkově:

„Madame," řekl slaboučký hlásek vedle Angeliky, „otec mě poslal, abych vám vyřídil, že jídlo je na stole a že vás čekáme v jídelně k modlitbě."
Byl to asi osmiletý chlapeček, kterého viděla před chvílí ve skříni.
„Už nemáš strach z Kouassi-Ba?" zeptala se.
„Ne, madame, jsem rád, že znám černého pána. Kamarádi mi to budou závidět."
„Jak se jmenuješ?"
„Martin."

„Chtěla jsem vidět, jestli je maličký už vzhůru. Mám moc ráda děti, madame. Je velká škoda, že paní Hortenzie dává děti kojné. Před šesti měsíci porodila a dítě jsem musela odvézt do Chaillot. Od té doby umírám každý den strachy, že mi přijdou oznámit, že nežije. Kojná totiž neměla mléko a já si myslím, že ho bude krmit chlebem namočeným do vody nebo do vína."

V Integrale (Královské slavnosti) se však dozvídáme minimálně pohlaví dalších potomků manželů Fallot de Sancé:

Malý Martin prošel kolem s nádobou parfémované vody a s ručníkem. Všichni si umyli ruce. Chlapec vykonával svou službu s vážnou tváří. Měl hubený obličejík a hodně se podobal Hortenzii. Byl tu také asi šestiletý chlapec, trochu podsaditý jako jeho otec, a čtyřletá holčička, z níž byl vidět jen kulatý čepeček a hnědé kučery, neboť tvrdošíjně seděla se skloněnou hlavou.
Hortenzie poznamenala, že měla ještě dvě další děti, které umřely maličké. Holčička se právě vrátila od kojné, k níž jí dali při narození a která žila v malé vsi poblíž Paříže s názvem Chaillot. Proto byla tak zakřiknutá a stýskalo se jí po venkovance, která ji vychovávala spolu s jejím soukojencem.
V té chvíli holčička trochu zvedla hlavu a Angelika uviděla její jasný pohled.
„Jéje, má zelené oči!“ vykřikla.
„Ano, bohužel,“ vzdychla Hortenzie nešťastně.
„Bojíš se, že ti vyroste druhá Angelika?“
„Nevím. Tahle barva nevzbuzuje důvěru.“

U miminka není řečeno, zda šlo o chlapce či dívku a mně se líbil chlapeček... Ale jelikož Moirra ve své fikci Kráľovstvo francúzke - Tri návštevy Fallotovým přiřkla dvě dcerky, neodpustila jsem si doplnit Gastonovo přání:

Třeba je bůh obdaruje ještě dalším děťátkem, oba si přáli ještě alespoň jednu dcerku…

Z fikce od Moirry:

Zelené oči Marie-Adele, iskriace zlosťou jej pripomínali ich niekdajšie škriepky z Angelikou.
Mladšia Madelon, nevynikala vzhľadom, zato o to viac svojou uštipačnosťou a preto jej naopak pripomínala samú seba.

viewtopic.php?f=8&t=620#p19116

O páně Fallotovi a jeho rodině jsem vše shrnula i do jeho tématu v sekci Postavy:

viewtopic.php?f=3&t=829&p=25634#p25634

Pokud by tedy někdo chtěl k jeho osobě diskutovat, můžeme zde ;) .

-----

Pro inspiraci při pojmenovávání postav doporučuji tento statistický přehled:

http://www.jmenaprijmeni.cz/francouzska-muzska-jmena
http://www.jmenaprijmeni.cz/francouzska-zenska-jmena

-----

Pokud se v Languedocu hovořilo okcitánsky, dle google překladače by to zvolání barona de Masseneau znělo takto:

Agur! Agur! nire herriko anaia.

PříspěvekNapsal: 29 pro 2019, 17:23 
Královská rodina
Královská rodina

Právě jsem si přečetla předposlední příspěvek, který byl věnován Carmencitě a jejímu podílu na procesu.
Hned v úvodu jsem si prohlédla pohoří Wogézy, o kterém jsem nikdy neslyšela :oops: - krásný kraj, připomíná mi tak trochu Valašsko.
Život Carmencity v manželství se mi jevil naprosto uvěřitelný. Její setkání s pozorným milencem, kterým byl J.d.P., znamenalo pro ni po letech provozování pouhého sexu opravdu asi otřes. Šachy, snídaně v posteli, inteligentní humor, něha...
moc se mi líbil i důvod, pro ji Joffrey nechal :
Všeho moc škodí, příliš náruživý člověk neumí opravdu milovat, a Carmencita navíc příliš pokoušela sílu svých zbraní,.....
Myslím, že si jako Joffreyova milenka příliš vyskakovala a byla si příliš jistá v kramflecích. A navíc se hrabě v té době ženil. Domnívám se, že tak jako ve filmu byla i v knize poslední Joffreyovou milenkou( i když si myslím, že to nikde nebylo přímo napsáno) a on dal šanci vztahu s Angelikou.
Jen nevím, zda se na závěr, když u soudu ztropila svůj výstup, kála. Mám zkušenost (ne ze své pozice :D , podotýkám) že pomstychtivá ženská dotahuje svá tažení až do naprostého konce a obvykle bez špetky lítosti. Že je před zainteresovanými za totálni "krávu", je jí jedno.
A děkuji za dvě vlákénka s mými fikcemi - omdlívající Sabine z Gaskoňské sázky a ruce milenek na svém těle, což bylo v den svatby hraběti najednou velmi nepříjemné z Jeho svatební noci.

P.S. GOT a nočník - fakt nevím. Něco mám uloženo, že se to možná týká Sansy.

PříspěvekNapsal: 29 pro 2019, 17:26 
Královská rodina
Královská rodina

Tereza píše:
Jen nevím, zda se na závěr, když u soudu ztropila svůj výstup, kála.

Odpověď na toto nám dává Integrale (Popravený u Notre-Dame) a já to zakomponovala i do poslední přidané části kapitoly.
Tereza píše:
P.S. GOT a nočník - fakt nevím. Něco mám uloženo, že se to možná týká Sansy.

Nevím, jestli to bylo i v seriálu, ale z knihy si to pamatuji... Šlo o královnu Cersei. Poté jí ještě v rámci pokání byly ostříhány vlasy a musela nahá běžet ulicemi Králova přístaviště.

PříspěvekNapsal: 29 pro 2019, 17:46 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:
Tereza píše:
Jen nevím, zda se na závěr, když u soudu ztropila svůj výstup, kála.

Odpověď na toto nám dává Integrale (Popravený u Notre-Dame) a já to zakomponovala i do poslední přidané části kapitoly.
.

Kála se, až byl odsouzen k smrti. Myslím, že když vycházela se sálu poté, co předvedla svůj výstup, tak se spíš stále cítila jako vítěz a docvaklo ji, že přispěla k jeho definitivní záhubě, až bylo pozdě.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 528 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]