Právě je 20 kvě 2019, 13:23

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 355 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 24  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
PříspěvekNapsal: 10 úno 2019, 09:29 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
....vo filme aj v knihe sú scény pri ktorých Sorbonne vošla z Desgrezom dnu - však Penelopa? :P

V knize si jich tolik nevybavuji, většinou jen zmínku o tom, že jak Desgrez odněkud vyšel, Sorbonna se zvedla a srovnala s ním krok, ale minimálně ve filmu Markýza andělů Sorbonnu bere ke Třem holím a dokonce se s ní nasáčkuje i k Angelice do ložnice, když byla ubytována u Fallotových :).

moirra píše:
Tiež ma napadlo že vstupná brána do komplexu Justičného paláca bola zrejme strážená, takže nejaký žobráci alebo pochybné osoby tam zrejme ani v 17 storočí nemali prístup.

Z četby jsem pochopila, že střežen byl celý komplex. Hodně narážek je na to v Integrale - níže úryvek z Popraveného u Notre-Dame, ale dost zmínek je i ve Světlech a stínech Paříže.

Desgrez vstoupil do jakýchsi vrat, řekl nějaké jméno vousatému muži s halapartnou, který hlídal špatně osvětlený vstup do dvora. Strčil Angeliku do temného zákoutí. (…)
Vtom se objevil udýchaný Desgrez. Nevyhuboval Angelice za to, že se šla projít, ačkoliv jí to zakázal, neboť strážný, aniž si toho všimla, uposlechl příkazu a při jejích pochůzkách kráčel kousek za ní.

Přešla ulici se la Barillerie.
Na konci klenutého průchodu rozeznala postavu strážného a pod čepicí ozdobenou pérem zahlédla jeho vousatou tvář. Všichni strážní, kteří nosí kopí nebo halapartny, jsou vousatí, možná podle vzoru Švýcarů, kteří jsou údajně těmi nejlepšími válečníky v Evropě.
Strážci princů nebo bran, ti, kteří jsou neustále ve střehu a při sebemenším podezření nejdřív namíří zbraň, a hned na to zabíjejí.
Po pravdě řečeno, tenhle strážný s halapartnou u v chodu do Justičního paláce vypadal spíš dobrosrdečně. Nejrůznější návštěvníci, kteří sem přicházeli - většinou spíš zevlouni, kteří přišli obdivovat poklady místních obchodníků -, otupili jeho pozornost a podezíravost. Nejvíce příchozích do Justičního paláce však tvořili podezřelí nebo úředníci či advokáti, jejichž posláním bylo buď je obhajovat, nebo soudit.
Angelika se tedy bez potíží dostala do dvora, na nějž si pamatovala.

(Světla a stíny Paříže, s. 296)

Za mřížemi Justičního paláce nestáli tuláci hledající útulek. (Světla a stíny Paříže, s. 302)

Tereza píše:
Zapomněla jsem i na postavu Oprátky :oops: , tedy nemám tušení, proč šel právě on k mistru katovi do učení.

Vidím, že Oprátka vypadl z paměti i jiným, takže jen pro připomenutí: Raymond v Markýze Andělů (Popraveném u Notre-Dame) sehnal Angelice ubytování v Templu u vdovy Cordeauové, která se jednoho večera takto rozhovořila o svém synovi, výrostkovi přezdívaném Oprátka:

„Jo, je učedníkem u kata,“ pokračovala stařena a sedla si ke stolu. „Co chcete, všechno na světě musí někdo dělat. Mistr Aubin je vlastní bratr mého zesnulého manžela a má jen dcery. Když můj muž umřel, žili jsme v malém městečku. Mistr Aubin mi napsal, že se mi postará o syna a zaučí ho do řemesla a možná mu pozdějc přenechá i živnost. A víte přeci, že být v Paříži vykonavatelem nejvyšší spravedlnosti, to už něco znamená. Chtěla bych se ještě dožít toho, abych viděla svého syna v rudých botách a haleně.“
Skoro něžně pohlédla na velkou kulatou hlavu svého hrůzu vzbuzujícího potomka, který se spokojeně ládoval skromným jídlem.
Když si člověk pomyslí, že možná dneska ráno položil oprátku kolem krku nějakého odsouzence! napadlo zděšenou Angeliku.
Vdova, která si její mlčení vykládala jako souhlas, pokračovala:
„Můj muž byl taky kat. Ale na venkově to není ono, protože popravy se vykonávají hlavně ve velkých městech. Kromě pár výslechů zlodějů v podstatě spíš stahoval kůže zvířat nebo pochovával mrtvoly…“
Povídala a povídala, protože byla šťastná, že aspoň jednou ji nikdo nepřerušuje zděšenými výkřiky.
„Nesmíte si myslet, že povolání kata je jednoduchá záležitost. Je tolik způsobů, jak dostat z lidí přiznání, že se z toho stalo docela náročné řemeslo. Můj kluk to neměl lehký! Musel se naučit setnout hlavu jednou ranou mečem nebo sekerou, zacházet s rozpáleným železem, trhat jazyk, věšet, topit, lámat kolem a konečně ovládat mučení dušením, natahováním na žebřík, španělskou botou...“
Toho dne nechala Angelika jídlo nedotčené a rychle se vrátila zpátky do svého pokoje.

Jinými slovy, odpověď na moji otázku je, že Aubin uměl dělat jen holky, a tak si vzal za učedníka synovce :) .

Jestli se vdova Cordeauová nakonec dožila pohledu na synka v rudé haleně netuším, ale pokud Oprátka skutečně živnost převzal, byl to on, kdo za pár let stínal hlavu markýze de Brinvilliers. A byl to znovu on, kdo upaloval Voisinovou, jíž byl mimochodem milencem a dodavatelem artefaktů... Kdo by to do toho vyhublého telátka, řekl, že? :roll:

Další kousek kapitoly dnes jen stručňounký, nicméně znalkyně kánonu a zdejšího fóra jistě tuší, proč to bylo utnuto v "nejlepším" a kdo zrovna vešel ;). Můžete špekulovat, jak to setkání bude dál probíhat :) .

!!! POZOR SPOILER !!!

Pokud někdo nemá o identitě jeptišky tucha, tak ať odkaz dole neotevírá ;).

O kateřinkách více zde: viewtopic.php?f=16&t=800
(Disponuji ještě jedním souborem ve FJ, kde jsou další informace, ale nestihla jsem jej doposud celý přeložit...)

Naposledy upravil PenelopaW dne 10 úno 2019, 17:25, celkově upraveno 1

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: 10 úno 2019, 14:27 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:

Tereza píše:
Zapomněla jsem i na postavu Oprátky :oops: , tedy nemám tušení, proč šel právě on k mistru katovi do učení.

Jinými slovy, odpověď na moji otázku je, že Aubin uměl dělat jen holky, a tak si vzal za učedníka synovce :) .

Jestli se vdova Cordeauová nakonec dožila pohledu na synka v rudé haleně netuším, ale pokud Oprátka skutečně živnost převzal, byl to on, kdo za pár let stínal hlavu markýze de Brinvilliers. A byl to znovu on, kdo upaloval Voisinovou, jíž byl mimochodem milencem a dodavatelem artefaktů... Kdo by to do toho vyhublého telátka, řekl, že? :roll:

Super postrehy o Oprátkovi !!!! :applaus: :la-polak-fun: ja už som to síce rešeršovala do fikce kráľovstvo francúzske - kde už v roku 1682 bol Aubin na penzii, a Joffrey vraví že ak sa Florimond hrával z Oprátkom a Angelika počas procesu morbidne bývala u katovej mamky, tak majú Peyracovci u nového kata protekciu...

dokonca som vtedy kdesi vyhrabala zoznam parížskych katov podla rokov aktivity - ale veľa veci som si pri rešeršiach nevšimla..... :shock: :shock:

jasne že to potom bol on kto upaľoval Voisinku a stínal hlavu Brinvillierke (a následne upálil jej telo) :idea: :!: :!:

PS: pokračko si dám večer

PříspěvekNapsal: 10 úno 2019, 22:07 
Vévodové
Vévodové

Jeptišku jsem u nás potkala zrovna minulý týden, kdy doprovázela postižené dítě. Jinak jeptišky spíš nevídám, ovšem v hospodě jsem je neviděla nikdy. Ta "neznámá" od Desgreze šla asi najisto.
A ti dva mají asi po "zábavě" :mrgreen: - taky jsi ji tam mohla Penelopo poslat až o něco později :evil: .

A s představou osamocené Sorbonne asi stále bojuju proto, že si nedovedu představit, že bych naši (teda rodičů, ale myslím tím naši) fenku labradora nechala někde samotnou. Bez ohledu na to, že její zuby a černá barva budí respekt. Pes je pro nás srdeční záležitost a přítel z největších :agree: .

Děkuji Vám děvčata za pohled :agree: .

PříspěvekNapsal: 12 úno 2019, 21:46 
Královská rodina
Královská rodina

Tereza píše:
Děkuji Vám děvčata za pohled :agree: .

Není zač ;) .

Další kousíček (ono to ve wordu vypadá tak dlouhé, pak to člověk kopne sem a za minutku má přečteno...) a rovnou můžeme připojit i písničku pro tuto kapitolu:
https://www.youtube.com/watch?v=tKPF7I0PO8A (Doprovodný klip zjevně není původní, ale s ohledem na vystupující jeptišky mi přijde stylový 8) .)

Text pro ty, co si chtějí zpívat také: https://www.karaoketexty.cz/texty-pisni ... niku-54592

:desgrez: sice žádný poustevník s plnovousem nebyl, ale díru na patě mít klidně mohl :mrgreen: . Stejně jako hrdinka, peroucí košile, má pokojík "pod střechou, hned vedle půdy" ;) .

P.S.: Když nepočítám jeptišky v cizině, tak jsem na ně narazila snad jen v Praze... A u nás akorát při Noci kostelů. Takže ani netuším, zda mají v našem městě nějaký útulek či nikoli :? .

* Ještě mne napadlo, že jsem nedoplnila vysvětlení:

Nalezencům se udílela jména podle toho, kde byli nalezeni: Dumur = ode zdi, Dufossé = z příkopu.

Naposledy upravil PenelopaW dne 13 úno 2019, 10:47, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 12 úno 2019, 23:03 
Královská rodina
Královská rodina

Pekné pokračovanie v ktorom ma hneď na začiatku oslnilo fundované vyhlásenie hodné renomovaného historika:

Na první pohled se mohlo zdát, že jde o milosrdnou sestru z řádu augustiniánek od Saint-Gervais, ale tmavý pás a plášť napovídaly, že jde o jeptišku z nemocnice svaté Kateřiny.

podľa mňa to vôbec nieje nelogické že práve táto jeptiška bez váhania vošla do hospody na nádvorí Justičného paláca...

„Tušila jsem, že budete tady, mistře Desgrezi,“ začala jeptiška namísto pozdravu .... :twisted:

Stejné příjmení jako u vaší někdejší domácí?“
„Přesně tak,“ odtušil Desgrez nevzrušeně a natáhl do úst kouř z dýmky. V Anně narůstal pocit, že jí něco v rozhovoru těch dvou uniká.
:slzici: ale sa jej museli točiť kolečká v hlave odkial pozná jeptička meno jeho bývalej domácej ...

Protože nehodlala hledat pomoc u advokáta a svoji pozornost věnovala pouze jeptišce, unikla jí rychlá změna v Desgrezově tváři od kratičkého úleku - pro něj tak netypickému - k tichému pobavení. Sice se mírně zakuckal tabákovým kouřem, ale navenek nasadil zcela neproniknutelný vážný výraz a vyčkával na vývoj situace

jasne :lol: "vyčkával na vývoj situace" a samozrejme že sa pritom podobne ako Peyrac skvele bavil

som rada že si uviedla na scénu ženu ktorej sme si v kánone moc neužili :ok:

PříspěvekNapsal: 13 úno 2019, 10:49 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
:slzici: ale sa jej museli točiť kolečká v hlave odkial pozná jeptiška meno jeho bývalej domácej ...

Pro pozorného čtenáře jsem při editacích jméno domácí vpravila do jedné z předchozích kapitol ;) .

A mohu upřímně slíbit, že na Desgrezovu :desgrez: sestru v příběhu ještě několikrát dojde :) .

PříspěvekNapsal: 13 úno 2019, 20:14 
Královská rodina
Královská rodina

Penelopo, to bylo sice krátké, ale vtipné vyprávění. Bavila jsem se dobře a věřím, že Desgrezova sestra také, když zjistila, že se jejich rodina rozrostla o mladou a hezkou sestřenici. Vsadila bych se, že to nebylo poprvé. :ok: :slzici:

Jeptiška mávla rukou. „Nechte toho, děvče. Ve vašem lhaní jsem rozpoznala až příliš silný bratrův rukopis. Je mi zcela jasné, jaký typ pouta vás pojí k mému zpustlému mladšímu sourozenci, a i když vás upřímně nechápu, nehodlám vás soudit.“

Není nad sourozeneckou podporu a ocenění povahových kvalit. :slzici: :slzici:

„Láska je družkou slepoty,“ utrousil Desgrez lakonicky, čímž opět přitáhl pozornost své sestry k sobě. Typický Desgrez, hned tak ho něco nerozhází a určitě si Anninu snahu udělat dobrý dojem pěkně užíval. :desgrez: :prayer:

PříspěvekNapsal: 13 úno 2019, 20:24 
Vévodové
Vévodové

Tak to bylo opravdu vtipné pokračování :D . Dohled (umocněný osiřením) Jeanne Madeleine nad mladším Františkem mě dojal :agree: a i když se ten "výslech" odehrál v ironickém duchu, cítila jsem z něho starostlivost a lásku mezi sourozenci.
(A silně mi připomněl tradiční kolečko otázek na syny - "Jak se jmenuje? Kde dělá? Kde bydlí? Co její rodiče? ).

Jsem zvědavá, o jakou pomoc si Jeanne Madeleine nakonec řekne.

A jsem moc ráda, že je dnes Sorbonna pod stolem :agree:.

Musím ještě poznamenat , že se mi celá tato fikce čte moc krásně i proto, že si teď už opravdu dovedu živě představit každé to místo, kde se děj odehrává. Odvádíte děvčata úžasnou práci :agree: . Pokaždé se dívám na všechny odkazy - mosty, věže, ulice, atd....
Přibližovala jsem si před čtením těchto posledních dvou příspěvků celý Justiční palác, schodiště, nádvoří, jediný strom na něm, obchůdky, možná místa pro hospůdku, atd.
Prostě paráda :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: .

P.S.
....Nalezencům se udílela jména podle toho, kde byli nalezeni: Dumur = ode zdi, Dufossé = z příkopu...
A nalezencům a levobočkům z Dorne se udílí jméno Písek a těm ze severu Sníh :mrgreen: .

Naposledy upravil Tereza dne 13 úno 2019, 20:35, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 13 úno 2019, 20:28 
Vévodové
Vévodové

A vtipné také je, že jsem se s Mimi shodla, že je toto pokračování vtipné, aniž bych četla její příspěvek :mrgreen: .

PříspěvekNapsal: 13 úno 2019, 21:13 
Královská rodina
Královská rodina

Jsem ráda, že se Vám stručné pokračování líbilo a pobavilo.

mimi píše:
Bavila jsem se dobře a věřím, že Desgrezova sestra také, když zjistila, že se jejich rodina rozrostla o mladou a hezkou sestřenici. Vsadila bych se, že to nebylo poprvé. :ok: :slzici:

A já bych skoro tipovala, že ostatní děvčata vydával :desgrez: za sestřenky všude možně, jen před sestrou ne ;) .

mimi píše:
určitě si Anninu snahu udělat dobrý dojem pěkně užíval. :desgrez: :prayer:

Já jsem si ji coby pisatel užívala taky 8) . Skoro je mi líto, že všichni zdejší čtenáři znají pointu identity jeptišky, protože bych chtěla slyšet dojmy někoho, kdo si prošel stejným trapným odhalením jako Anna :) .

Tereza píše:
Dohled (umocněný osiřením) Jeanne Madeleine nad mladším Františkem mě dojal :agree: a i když se ten "výslech" odehrál v ironickém duchu, cítila jsem z něho starostlivost a lásku mezi sourozenci.

Tak to si ještě počkej na pokračování, tam Desgrezova sestra ještě trochu "ujede" :P .

Tereza píše:
Jsem zvědavá, o jakou pomoc si Jeanne Madeleine nakonec řekne.

Nooo, Moirra se coby betačetnář ptala taky, ale přiznám se, že jsem byla líná cokoli vymýšlet, takže to bude jen v náznacích :roll: .

Tereza píše:
A nalezencům a levobočkům z Dorne se udílí jméno Písek a těm ze severu Sníh :mrgreen: .

A těm z Údolí Kámen :). Akorát v novém překladu prý šli trochu dál a udělali z toho formu příjmení typu "Sněhová" apod., což se mi nějako nepozdává :/.

Tereza píše:
Musím ještě poznamenat , že se mi celá tato fikce čte moc krásně i proto, že si teď už opravdu dovedu živě představit každé to místo, kde se děj odehrává. Odvádíte děvčata úžasnou práci :agree: . Pokaždé se dívám na všechny odkazy - mosty, věže, ulice, atd....
Přibližovala jsem si před čtením těchto posledních dvou příspěvků celý Justiční palác, schodiště, nádvoří, jediný strom na něm, obchůdky, možná místa pro hospůdku, atd.
Prostě paráda :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: .

Justiční palác mne taky uchvátil! Budu se muset pochlapit a vytáhnout z Integrale popis konkrétních míst v areálu, kde se Angelika pohybovala, protože tam jsou uvedeny i místní názvy. Jenže jak ten 5. díl Integrale nemáme v PDF, tak se mi to zatím nechtělo přepisovat ručně... :roll:

Co se odkazů a obrázků týče, musím říct, že co jsem se do toho pustila (samozřejmě na popud a inspirována Moirrou, která je hlavním viníkem toho, jak teď trávím volný čas :) ), získává pro mne nejen psaní, ale i čtení knih úplně jiný rozměr.

Třeba teď v jiném tématu odkaz na promenádu Cours la Reyne:
viewtopic.php?f=5&t=201#p24888
viewtopic.php?f=5&t=798#p24886

Úplně vidím ty míjející se kočáry, kde Filip znuděně cucá pastilky a přemýšlí, proč mu princ de Condé vnutil kavárnici do kočáru, Angelika kýve hlavou na Vznešenou slečnu a Velký Condé ji dvorně zdraví zakroužením své hole :) .

PříspěvekNapsal: 17 úno 2019, 12:22 
Královská rodina
Královská rodina

Přidáno a kapitola tímto končí :) .

PříspěvekNapsal: 17 úno 2019, 19:54 
Vévodové
Vévodové

Sice jsem se nedozvěděla, co Desgrezova sestra vlastně chtěla, ale i toto krátké uzavření kapitoly mi přišlo jako příjemné zpestření večera po náročném víkendu a před návratem do práce :twisted: .
Myslím, že v těch obyčejných hospodách bylo tenkrát trvalé příšeří, takže by Desgrezova "romantická vsuvka" před jídlem mohla nakonec klapnout.
Anně to přeju :agree: .

P.S. Jak mu ty zuby závidím!

PříspěvekNapsal: 17 úno 2019, 23:26 
Královská rodina
Královská rodina

Penelopo, hezké zakončení kapitoly. Pěkně nás napínáš, proč vlastně přišla za Desgrezem jeho sestra a o čem se bavili?
Doufám, že se to brzy dozvíme.
Anna chudák skočila rovnýma nohama do hry na sestřenici a pan advokát se bavil.
Líbilo se mi, že mu to hezky řekla od plic. No a on se ji snažil udobřit po svém. :love: :desgrez:

PříspěvekNapsal: 20 úno 2019, 10:42 
Královská rodina
Královská rodina

Tereza píše:
Myslím, že v těch obyčejných hospodách bylo tenkrát trvalé příšeří, takže by Desgrezova "romantická vsuvka" před jídlem mohla nakonec klapnout.
Anně to přeju :agree: .

Nojo, ale kromě přítmí tam muselo být oproti venku i teplo, a ona měla v košíčku to maso... :mrgreen:
mimi píše:
Pěkně nás napínáš, proč vlastně přišla za Desgrezem jeho sestra a o čem se bavili?
Doufám, že se to brzy dozvíme.

Zklamu Vás... nedozvíte :). Ale sama tipuji, že to mohlo být něco týkající se zprostředkování zaměstnání, kterému se kateřinky věnovaly :) .

Nepřestává mne udivovat, jak ty texty ve wordu vypadají dlouhé, a pak, když se sem vloží a roztáhnou do šířky, je z nich takové trapné nic... :shock:

Dnes začátek další kapitoly, v níž Desgrez pomalu a jistě přestane být lyrickým. (Ačkoli uznávám, že díky mé oblibě Anny ještě párkrát uklouzne 8) .) Píseň mám vybranou, ale připojím až k druhé polovině, nicméně pokud by někoho něco napadlo, iniciativě a rozšíření hudebního repertoáru se nebráním!

PříspěvekNapsal: 20 úno 2019, 20:19 
Vévodové
Vévodové

Snad Anna něco třeba i pitomého provede, jinak si budu myslet, že má pan Dokonalý konkurenci. Ta poslední věta v této kapitole je trochu příslibem, že snad přijde nějaká akce, která vyvolá reakci stejné síly a opačné orientace - že by byla nějaká malá hádka na obzoru :?:

A jako podmalování lyrického rozpoložení pana Desgreze mě napadá toto :
https://www.youtube.com/watch?v=oQsnndPoY6g

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 355 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 24  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]