Právě je 25 čer 2019, 10:29

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 373 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 25  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
PříspěvekNapsal: 06 bře 2019, 13:00 
Královská rodina
Královská rodina

Konec kapitoly, k níž mne rozhodně žádná píseň nenapadá. Ale napadla mne ještě jedna k té předchozí:

https://www.youtube.com/watch?v=-HhbefVvhzg

Vysvětlivky:

Koníček z Deridy = prohraná bitva, kde kůň Velkého Condého odmítl jít na zteč. Slovní spojení následně používáno v ložnicích, když se milenec jevil ochablý.

Co se mýdla týče, v jedné z knih jsem narazila na konkrétní řád, který mýdla vyráběl. Ale jako na potvoru to teď nemám šanci dohledat, proto jsem se uchýlila k neurčitému obratu, že klášter stál na břehu Seiny. Slibuji, že jen co se mi paměť navrátí, doplním správný údaj.

O nákupech a galerii Justičního paláce mj. zde: viewtopic.php?f=5&t=798#p23985

A pokud by někoho zajímalo, z jakých součástí se skládá ptačí pero, tak tady: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pero

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: 07 bře 2019, 19:40 
Vévodové
Vévodové

Přiznávám, že jem se tajně těšila na celou, autentickou básničku, ale je mi jasné, že sestevit ji by byl výkon skutečně heroický. Nevadí, jsem vděčná i za obsahovou stránku :agree: .

Přečtě nám příště Desgrez milostný dopis od Anne :prayer: ? Vím, že je tajnůstkář, ale mohl by pro jednou udělat výjimku :agree: .

K ptačímu brku přidávám malou informaci, že byl ke psaní používán až do poloviny 19. století.

PříspěvekNapsal: 07 bře 2019, 20:54 
Královská rodina
Královská rodina

Tereza píše:
Přiznávám, že jem se tajně těšila na celou, autentickou básničku, ale je mi jasné, že sestevit ji by byl výkon skutečně heroický.

I já jsem se těšila... leč bohužel nejsem :desgrez: . Sice mám napsanou jednu sloku, ale ta mi při závěrečné editaci přišla tak chabá, že jsem ji sem nakonec nevložila :( . Nicméně má-li někdo básnické střevo (nebo zná-li nějakého pěkného lyrika), můžeme z toho udělat literární výzvu!
Tereza píše:
Přečtě nám příště Desgrez milostný dopis od Anne :prayer: ? Vím, že je tajnůstkář, ale mohl by pro jednou udělat výjimku :agree: .

Na dopis možná ještě dojde ;) .

Jinak avizuji, že další kapitola je tak slabá a šitá horkou jehlou (obě mé betačtenářky se odmlčely, čímžto na ně apeluji, že do neděle se ještě dá leccos stihnout ;) !), že ji sem o víkendu vložím celou.

PříspěvekNapsal: 08 bře 2019, 12:24 
Královská rodina
Královská rodina

V galerii Justičního paláce, kde se oproti Tržnici či Pont-Neuf prodávalo luxusnější zboží, totiž neodolala marnotratnému utrácení a koupila advokátovi želvovinovou krabičku na tabák. Ač si byla téměř jistá, že Desgrez znaleckým okem odhadne pravou cenu dárku, zdálo se, že uvěřil její historce, že krabičku pořídila u vetešníka. A když nahlas zalitoval, že ji obdaroval jen mýdlem, připomněla mu medailon z Templu a opičku z Pont-Neuf.

parádna romantika! :ach: želvovinová krabička sa zjavuje neskoršie v kanóne, ak sa nemýlim ????

tú básničku by som si veru aj ja rada prečítala ... jke nezvyčajné že Desgrez prejavil trubadúrske črevo :trubadur:

Tým čo by už pozabudli pripomínam že Desgrez prejavil svoje básnické črevo aj v 11 knihe - Angelique a Quebec

kedy Molines prináša Angelike básničku od neznámeho muža, písanej v štýle Básnika Špíny - ale ona ihneď spoznáva
kto báseň písal. ;)

PenelopaW píše:
Jinak avizuji, že další kapitola je tak slabá a šitá horkou jehlou (obě mé beta čtenářky se odmlčely, čímžto na ně apeluji, že do neděle se ještě dá leccos stihnout ;) !), že ji sem o víkendu vložím celou.

no to si musíš rozhodnúť sama - my sme beta-čnenárky nemali a ajtak sme písali a pridávali -ale každá z nás pracuje inak :roll: 8)

ja napríklad suším fikce v šuplíku kým celkom nedozrejú (a teraz ich tam už zrejme bude dozretých viac ako dosť)..... Jeanne tá je tým že od mladosti publikovala profi takže s tou nech sa radšej nikto neporovnáva - myslím že ona viac či menej píše podobne ako pani AG hneď na čisto - Tereza sem tam potrebuje historické konzultácie atď atď .....

ale výhodou fikcí je že niesu kniha a človek sa môže vrátiť naspäť a prepracovať to ak nieje spokojný :la-polak-fun: ....

PříspěvekNapsal: 08 bře 2019, 12:51 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
želvovinová krabička sa zjavuje neskoršie v kanóne, ak sa nemýlim ????

Přesně tak 8) .

Scéna z Markýzy andělů 2, v hospodě U Tří holí:

Angelika pohlédla na své ruce ležící před ní na stole vedle veliké sklenky, v níž se perlilo jako tmavý rubín víno, jehož se ani nedotkla.
Připadaly jí nesmírně malé a křehké jako porcelán. Bezděky je porovnávala se silnýma mužskýma rukama svých společníků.
Desgrez jako stálý host si před sebe postavil krabičku ze želvoviny a nařezal si trochu tabáku, aby si mohl nacpat dýmku.

moirra píše:
tú básničku by som si veru aj ja rada prečítala ... jke nezvyčajné že Desgrez prejavil trubadúrske črevo :trubadur:

Tak já tam tedy přidávám alespoň ten jeden odstaveček... i když mi mistra Desgreze hodný nepřijde :).

moirra píše:
Tým čo by už pozabudli pripomínam že Desgrez prejavil svoje básnické črevo aj v 11 knihe - Angelique a Quebec

No a představ si, že o tom jsem se dozvěděla tady z fóra. Jak jsem svého času knihy nedočetla, tak jsem kupu věcí nevěděla, a až při projíždění tématu Desgrez (nebo Bylo vám líto mužů, kteří milovali Angeliku??) jsem narazila na jakousi zmínku o básničce... Za mne spoiler jako prase!

moirra píše:
my sme beta-čnenárky nemali a ajtak sme písali a pridávali -ale každá z nás pracuje inak :roll: 8)

No mně je zas líto pustit do světa něco, co vím, že může být lepší, když na to kouknout ještě jiné než moje oči :). A když už pak je finální verze venku, tak se mi to úplně měnit nechce :roll: .

PříspěvekNapsal: 08 bře 2019, 19:08 
Královská rodina
Královská rodina

[size=150]Penelopo, jako vždy super.:ok:
Tříkrálová večeře mi připomněla první společné vánoce Angeliky v Novém světě. Verše jsem si přečetla a napadlo mě trochu veršované romantiky. Jen nevím jestli by to byl úplně Desgrezův styl. :desgrez:

Tvé paže mě pevně objímají,
tvá ústa něžná slůvka šeptají.
Voda pod mostem plyne rychle jak čas,
já s tebou jsem šťastný a rád.
Já chtěl bych tvá přání znát.
Přesto se bojįm, že to o čem tajně sníš,
já nemohu ti dát.
Chci se radovat z toho, co mám.
Snad osud ještě dlouho bude příznivý k nám.

Těším se na další vyprávění. [size]

PříspěvekNapsal: 08 bře 2019, 19:49 
Královská rodina
Královská rodina

mimi píše:
Jen nevím jestli by to byl úplně Desgrezův styl. :desgrez:

Myslím, že ač by si to myslel (a třeba nepřipouštěl), tak by to :desgrez: víc zašifroval 8) , aby taky hned nevykládal karty na stůl. Vezměme si jen, jak maskoval svůj zájem o Angeliku, a kolikrát mu skočila na špek, že mu vlastně na ní nezáleží... Ale hezky jsi to vystihla ;) .

PříspěvekNapsal: 08 bře 2019, 19:59 
Královská rodina
Královská rodina

No, mě napadlo, že těmi veršíky jí chce říci:
Holka zlatá, nedělej si marné naděje a ber, co dávám. Vždyť hned ze začátku Annu varoval, že on není muž na ženění.

PříspěvekNapsal: 10 bře 2019, 21:04 
Královská rodina
Královská rodina

Dnes kapitola šestnáctá, nazvaná pracovně a už jí to tak zůstalo, a obsahově chudá. Kdyby kohokoli napadlo jakékoli doplnění, vítám podněty a (v případě, že budou co k čemu :mrgreen: ) ráda doplním, přepracuji a rozšířím...

Gaston Orleánský: https://fr.wikipedia.org/wiki/Gaston_de_France (Vkládám odkaz v AJ, aby byl funkční, ale samozřejmě lze slovníkové heslo přepnout do ČJ)

O Cinq-Marsovi a jeho spiknutí je toho internet plný, a proto doporučuji zdroje tištěné:

- Jiří Kovařík: Francouzské vraždění. Brno: MOBA, 2007.
- F. G. de Pitaval: Slavné kriminální případy.

Mimochodem - o Cinq-Marsovi se zmiňuje Vznešená slečna v Integrale (Královské slavnosti):

„Moje sestry jsou vnučky Jindřicha IV., stejně jako mnoho jiných. Jejich matka je princezna de Lorraine ze širšího příbuzenstva. A vidíte! Protože Gaston Orleánský, bratr zesnulého Ludvíka XIII., zemřel, najednou se vůči jeho osobě a jeho dětem neprojevuje taková úcta, jakou by jim byli povinováni, kdyby byl naživu. Ach! Teď vidím, jak citlivý to byl muž. Nikdo jemu podobný teď u dvora není. I přes své postavení nikoho nedokázal poslat na smrt. Miloval umění, hudbu. Vidím ho před sebou, jak si vesele hvízdá, přestože to bylo ve chvíli Cinq-Marsovy aféry.

A samozřejmě seznámení Vznešené slečny s Angelikou, které je i v původním vydání:

„Tolik jsme se nenáviděli a hádali se, že jsem teď nešťastná dvojnásob. Jenže nosit při slavnosti smutek je nekonečná otrava. Protože vím, jak byl otec škodolibý, podezírám ho…“
Odmlčela se a ponořila obličej do papírového kornoutu, který jí podal Binet, aby mohl štědře posypat její účes voňavým pudrem. Angelika kýchla.
„…podezírám ho, že mi to udělal naschvál,“ pokračovala dáma, když zdvihla tvář.
„Naschvál? A co, madame?“
„No přece že umřel, krucinál. Ale nevadí. Chci na to zapomenout. Vždycky jsem byla velkorysá, ať už se o mně říká cokoliv. A otec zemřel jako dobrý křesťan… To mě utěšuje. Jenže mě zlobí, že jeho tělo dopravili do Saint-Denis jen s několika strážemi a knězi, bez velké slávy a nádhery… Myslíte, že je to vhodné?“

PříspěvekNapsal: 13 bře 2019, 13:53 
Královská rodina
Královská rodina

A máme zde kapitolu 17tou, v níž ještě odhalíme Desgrezovy i Anniny skryté dovednosti, o nichž ten druhý neměl (po nějakém roce randění!) ani potuchy. A ještě tu bude (možná naposledy?) :desgrez: hravý a bezstarostný... Jako písničku jsem zvolila tuto:

Jaromír Nohavica: Strakapůd

Hudba: https://www.youtube.com/watch?v=9F9gTLgOuP0
Text: http://www.nohavica.cz/cz/tvorba/texty/strakapud.htm

(Ač mám Jarka Nohavicu fakt ráda, doporučuji pustit si jen písničku a nekoukat na slide show, neb jeho zjev mi vždy poněkud narušuje lyričnost a erotický náboj písní :roll: .)

Popis krajiny nedaleko Bezons jsem vykradla Maupassantovi :oops: .

V úvodu textu je zmínka o výzdobě mostu Pont Notre-Dame před příjezdem panovníka do Paříže. Ta je velmi dobře popsána v Integrale, stejně jako další informace, které se mostu týkají, a jež Angelice předal starý pan Fallot, když se spolu šli projít:

A všichni, jak místní obyvatelé, tak cizinci, uznávají, že most Notre-Dame se svými jedenašedesáti domy z červených cihel a mramorovými sloupy, jež je spojují, vývěsními štíty obchůdků s mnoha barevnými domovními znameními visícími nad dlážděnou ulicí, která přesvědčuje cizince, že jsou na pevné zemi, nikoliv nad vodou, a květinovými girlandami nad řekou je ten nejmalebnější most v Paříži, ve Francii a ve všech evropských hlavních městech. Dnes se na obou koncích mostu navíc skvějí velké triumfální oblouky z lehké tkaniny a barevného plátna.
(…)
Na mostě samotném, podél celé délky ulice mezi domy, z nichž byla odstraněna domovní znamení, trůní obrovské karyatidy sahající do výše prvního poschodí. Svými nataženými pažemi podpírají dvojice medailí z malovaného bronzu, které zobrazují všechny francouzské krále v nástupnickém pořadí od Pharamonda až po Ludvíka XIV. Loubí jsou vyzdobena věrnými kresbami girland ovoce a květin.
Angelika čekala, až bude moci přistoupit blíž a prohlédnout si tu nádheru, a jako nově příchozí i v davu mohla vyslechnout líčení největší katastrofy, kterou město Paříž – kromě válek a masakrů – zažilo. Týkala se prvního mostu Notre-Dame, na němž také stála spousta domů. Její podrobné vylíčení patřilo k nejzajímavějším historkám o městských katastrofách, při nichž posluchači přímo tajili dech.
(…) Strýc o tom vyprávěl, jako by se to stalo včera a jako by se ta pohroma, jež zůstala zachována v paměti těchto míst, mohla opakovat. Protože, jak připomněl, nesmíme zapomínat, že Pont-Neuf je starý pouhé jedno a půl století, a pokud ho kvůli příjezdu krále přetíží obrovskými karyatidami a římskými vítěznými oblouky, nic dnes nezaručí pevnost mohutných dubových pilířů, které prošly ohněm a ztěžkly vodou a byly zapuštěné těsně vedle sebe, aby byly pevnější, než když byl kdysi dávno most založen. A samozřejmě se od té doby nikdo neobtěžoval s tím, aby ověřil, zda nejsou shnilé!
Stále mu říkali Pont-Neuf-Notre-Dame.
V té chvíli se ozvaly hlasy potvrzující, že i když se obnovovací práce kvůli zimním mrazům opozdily, byly provedeny a právě nyní končí.

Moiře se pak podařilo zjistit, že zdobení mostu Pont Notre-Dame skutečně začalo ještě na konci roku 1659, kdy již bylo jisté, že dojde ke španělské svatbě.

https://www.unjourdeplusaparis.com/en/p ... e-histoire
https://books.google.at/books?id=jrBPDA ... 59&f=false

(V dalších dílech Integrale je pak most popisován ještě jednou, a to když sem na procházku vezme Angeliku Rošťákův sekretář Kantor.)

Mně osobně zaujalo hlavně to, že královský průvod měl jet právě tudy, nikoli přes tradiční Pont Neuf.

PříspěvekNapsal: 13 bře 2019, 20:14 
Královská rodina
Královská rodina

Penelopo, zatím jen stručně k dnešnímu vyprávění. Moc hezký napsané ve stylu a la Maupassant. :ok: :applaus:
Výlet do přírody prospėl určitě oběma hrdinům a také Sorbonně. Potěšilo mě, že to vymyslel Desgrez proto, aby Anně pomohl zbavit se strachu a děsivých snū. Líbilo se mi, že jsi nezapomněla popsat, jak si hezký den užívala i Sorbonna. :applaus: :ok:

PříspěvekNapsal: 13 bře 2019, 21:30 
Královská rodina
Královská rodina

Už dlouho Tě, Mimi, podezírám, že jsi buď pejskařka nebo sympatizantka německých dog ;) .

PříspěvekNapsal: 13 bře 2019, 22:33 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:
Už dlouho Tě, Mimi, podezírám, že jsi buď pejskařka nebo sympatizantka německých dog ;) .

Já přiznávám, že kočky u mě vedou před psy. Z velkých psů mám trochu strach. Líbí se mi dalmatini. Ty to píšeš tak přesvědčivě, že si tu Sorbonnu prostě umím predstaviť. Doufám, že můj zâjem o psa by pana advokáta potěšil. ;)

PříspěvekNapsal: 14 bře 2019, 16:12 
Královská rodina
Královská rodina

ha ha :D :D
a když skončili, nechal ji celou omámenou s těstem ve vlasech a ve výstřihu v kuchyni, a s hvízdotem si odešel po svých.....
dúfam že tentokrát pán merson nemal briošky okorenené aj nejakými inými prísadami ...

úplne chápem myšlienkové pochody Anny pod vplyvom rýchleho spádu vtedajších historických udalostí ....
jej strach aj obavy ... veľmi pekne napísané vrátane historických faktov! :ok:

letná scéna vo vode na výlete za mestom sa ti vydarila tak skvele že ju mám doslova pred očami! :ach:
paráda! :applaus:

na týchto pokračovaniach naozaj nebolo čo pilovať :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 14 bře 2019, 16:37 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
ha ha :D :D
a když skončili, nechal ji celou omámenou s těstem ve vlasech a ve výstřihu v kuchyni, a s hvízdotem si odešel po svých.....
dúfam že tentokrát pán merson nemal briošky okorenené aj nejakými inými prísadami ...

Ale fuj! :mrgreen: Já teda doufám, že :desgrez: byl po celou dobu opravdu jen vzadu a stolu se ani nedotkl 8) .

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 373 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 25  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]