Právě je 06 dub 2020, 23:46

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 501 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
PříspěvekNapsal: 30 říj 2019, 12:32 
Královská rodina
Královská rodina

Bubáci a strašáci sice budou chodit až zítra, ale jeden se zjevil na mostě přes Seinu už dnes...

Pokráčko bude na Dušičky.

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: 31 říj 2019, 16:33 
Královská rodina
Královská rodina

Včera večer jsem si pro zajímavost přečetla totožnou část ( jakou jsi Penelopo zpracovala ve fikci) v kánonu.
A porovnala jsem si stejný úsek z pohledu jiného aktéra.
Desgrezova postava je daleko jemnější než v knize, protože má za zády Annu. Ale to víme jen my tady, ne Angelika.

A právě při tom tichém čekání v tom nuzném pokoji bylo krásně vidět, proč oba nejen přežili, ale dosáhli nakonec až k nejvyšším metám . Angelika se dokázala vždy perfektně přizpůsobit a Desgrez byl neobyčejně zarputilý.

Na začátku kapitoly v kánonu jsem objevila krásný popis prosince v Paříži od paní A.G. :
Najednou tu byl prosinec. Se svými ledovými mlhami, čtyřmi týdny adventu plnými modliteb a každovečerními bohoslužbami v blízkém kostele… a s Vánocemi na konci.
Angelika se vyděsila, když si uvědomila, že rok končí, a osud Joffreye de Peyrac stále ještě není vyřešen. Tady, na Île-de-France, vnímají lidé daleko citlivěji změny ročních období než na jihu, kde všechny události provází slunce. Tady Vánoce znamenají tajemné světlo prokmitávající tmavými a chladnými dny. A ten, kdo se během sladkých Vánoc nemůže schoulit do lůna rodiny, prožívá ještě trpčí samotu.

Čímž jsem dodatečně vystavila Desgrezovi omluvenku za tu prostitutku.

A připravuji se na to, že "dušičková" část bude ještě víc tíživější.

PříspěvekNapsal: 31 říj 2019, 19:15 
Královská rodina
Královská rodina

Tereza píše:
A připravuji se na to, že "dušičková" část bude ještě víc tíživější.

Neboj, zas taková depka to nebude ;) . Zaplníme jedno slepé místo (resp. jej vysvětlíme) a můj oblíbenec :desgrez: , ze kterého dělám měkkotu, na konci kapitoly dá - takříkajíc jako v Harry Potterovi - neporušitelný slib.

EDIT:
Tereza píše:
A právě při tom tichém čekání v tom nuzném pokoji ...

Coby Desgrezovu největší fanynku na mne v kánonu silně působí, jak Angelika čeká, až advokát dopíše a neustále kouká k té rozházené posteli... Ovšem rozhodla jsem se, že tentokrát na k té výzvě byla vnímavější jen ona, neb :desgrez: se zkrátka a jednoduše zakousl do práce :) . Jeho škoda, třeba by se byl dostal aspoň na první metu mnohem dřív :roll: .

Naposledy upravil PenelopaW dne 02 lis 2019, 15:59, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 31 říj 2019, 21:05 
Královská rodina
Královská rodina

Nastalo chladné počasí a den se krátí. Pro tohle období je to vyprávění jako stvořené. :agree:
Podle mě zas není pan advokát taková měkkota. Jak řekl král Jan, tak ani :desgrez: z boje neuteče.
Služba profesionálky odpovídala řešení samoty u muže v sitaci, ve které se nacházel.

PříspěvekNapsal: 02 lis 2019, 12:25 
Královská rodina
Královská rodina

A je to tam...

Píseň pro tuto kapitolu: Jarek Nohavica - Moje malá válka https://www.youtube.com/watch?v=rJTMdB9D7p0

VYSVĚTLIVKY:

Rozhovor Desgreze s panem d'Aubray je inspirován dialogem z nového filmu (2013), byť tam anachronicky s advokátem rozmlouvá pan de La Reynie :disagreement: . Pokud by se někomu zdálo, že některé z replik jsou doslovným přepisem, tak se mu to nezdá :agree: .

V propočtech délky jízdy koňmo z Paříže do Nantes jsem vycházela odsud: viewtopic.php?f=16&t=723#p20915

Zdráhám se tvrdit, že Desgrezova rodina pochází přímo z Nantes, ale vybrala jsem jedno z největších měst té oblasti, odkud náš hrdina mohl putovat ještě někam dál. Podle četného výskytu jména Desgrez (ve formách Desgrées, des Grez, des Grées, ...) v této části Francie jsem jeho původ (resp. původ jeho rodičů) zasadila právě sem. Nemluvě o tom, že dcera Desgreze historického se provdala za vysoce postaveného státního úředníka z La Rochelle, a to už nemůže být náhoda... Moc hezky se nám to napojuje i na kánon a pozdější Desgrezův výstup v průběhu Angeličina výslechu Baumierem právě v La Rochelle ;).

Omnia Romae cum pretio = Vše v Říme má svou cenu (Iuvenalis)
Timor mortis morte pejor = Strach ze smrti je horší než smrt

Znalci poznají, že v jednu chvíli jsem zcela úmyslně parafrázovala Errnie.

Zde pro úplnost přikládám původní úryvek z její fikce Joffrey (viewtopic.php?f=8&t=536):

Ulice sú určite prikryté bielym snehom. Cez malú škáru z ktorej presvitalo denné svetlo videl, ako mäkko padá. Zvony Paríža v predvečer božieho narodenia, ktoré sa rozozvučali vo zimnom večernom tichu mesta vyvolali v ňom smutnú nostalgiu. Pravidelné vyzváňanie zvonov mu každým novým úderom pripomínali, že takýto krásny a pokojný čas je najkrajší v kruhu najmilovanejších, rodiny, detí a manželky.
Akurát si denne kládol otázku, či existuje aj väčšie peklo, ako to čo prežíval za posledných pár mesiacov. Jediné, čo ho držalo pri živote, ráno po prebudení a večer po ťažkom dni plnom mučení a výsluchov, bola nespravodlivosť a snaha dokázať svoju nevinu. A Angelika, jeho zelenooká víla, jeho priateľka, jeho žena. Musíš žiť, kvôli nej.
Bol príliš mladý, aby skončil svoju životnú púť. Čakajú ťa vedecké výskumy, máš mnohé nadania, ešte musíš toho toľko objaviť. A čaká ťa náručie tvojej ženy.

Příště už nás čeká čarodějnický proces... A já mám stručnou kvízovou otázku, jejíž zodpovězení mi moc pomůže:

Byl mnich Bécher

a) zaslepený fanatik věřící tomu, co dělal
b) vypočítavý, nesmiřitelný a nepřátelský člověk, který vše dělal úmyslně (jaké pak byly příčiny jeho jednání?) ???

PříspěvekNapsal: 03 lis 2019, 20:04 
Královská rodina
Královská rodina

Nejdříve - Bécher byl dle mého fanatik a magor. Ale přiznávám, že jsem v případě jeho postavy ovlivněná filmem.

Rozhovor s Antoinem Dreux d'Aubray a jeho nabídka pomoci byla pro Desgreze opravdu zásadním okamžikem. Nikdy dřív jsem nepřemýšlela, kde se po prohraném procesu u té brány vzal ten kůň. A také mám pocit, že se právě touto nabídkou odstoupit z procesu zrodil budoucí pan Neúplatný.

Úryvek od Errnie byl moc hezký, škoda, že se odmlčela.

PříspěvekNapsal: 03 lis 2019, 21:17 
Královská rodina
Královská rodina

Penelopo, hezky jsi to doplnila a propojila s vyprávěním od Errnie. :ok:
Podle mě byl mnich Bécher zaslepený fanatik a věřil, že jedná pro dobro vêci. Tak jako mnoho dalších a bohužel jen ne v dobách před několika stoletími.

PříspěvekNapsal: 04 lis 2019, 11:13 
Královská rodina
Královská rodina

Zatím mi to s tím Bécherem neulehčujete, podlý člověk by se psal lépe :).

Úvodem dlužím Tereze poděkování, neb na myšlenku doplnit do textu úryvky z Angeličina dopisu mne přivedla ona. Takhle je to mnohem lepší 8) .

Kde se u svatomartinské brány vzal ten kůň jsem řešila hodně dlouho. Pan d'Aubray mi přijde jako logická volba, protože jen tak někdo by asi koně v té době nepůjčil (obzvlášť bez záruky, že ho dostane zpátky), a jeho nákup byl mimo Desgrezovy finanční možnosti. Vycházím z toho, co se v tomto směru píše o útěku básníka Špíny:

Odpoledne zašla na Saint-Germainský jarmark a koupila koně, který ji stál polovinu úspor.
Pak si v Údolí lásky „vypůjčila“ od Fešáka jednu z jeho pistolí. Dohodli se, že před půlnocí se Fešák, Pivoňka a několik dalších vydají s koněm k Montmartreské bráně. Špína tam taky dorazí s pár spolehlivými chlapy Dřevěnýho zadku. Doprovodí ho přes předměstí až na venkov.

A protože dle mých fikčních úvah Aubray Desgrezovi pomáhal již v minulosti, nebo se minimálně znali (jednak syn přítele, druhak melouchařil pro policii), proč by svému "podřízenému" nemohl půjčit koně? Pokud by ho Desgrez nechal na nějaké přepřahací stanici, tak by se oř vždy k policejnímu veliteli dostal nějakou cestou zpátky. Nebo nejpozději při Desgrezově návratu do hlavního města. Úmyslně jsem taky podsunula do přímé řeči to zvratné zájmeno, kterým si policejní velitel advokáta tou výpomocí "přivlastňuje" a nepřímo určuje jeho další dráhu:

"(...) A až se situace uklidní, pošlu si pro vás."

Souhlasím s tím, že fikce od Errnie je fakt dobrá! Psala jsem to do komentáře v diskusi, z té první části na mne velmi živě dýchá ta bezútěšnost Joffreyovy situace. Takže @Errnie, piš dál!! :prayer:

S ohledem na bezútěšnost Peyrakovy situace jsem čekala, že se někdo ozve na tu jeho prosbu, aby se Desgrez postaral o Angeliku. Takový hrdý muž a něco takového pustil z pusy?? Jistě věřil, že bude zproštěn všech obvinění, ale se všemi těmi výslechy, čekáním v cele, únavou, vysílením... ho určitě nejednou muselo napadnout to nejhorší. Nebylo by tedy rozumné snažit si bezpečnost milované ženy nějak pojistit??

Tenhle nápad jsem dostala při psaní toho jejich prvního setkání v Bastile a přišel mi naprosto geniální. Protože by to taky znamenalo, že pan policista - přítel Desgrez - pomáhá Angelice nejen proto, že je do ní zamilován, ale i proto, že kdysi dal slib jejímu muži...

...Jemuž slíbil, že se vynasnaží, aby se jí dařilo dobře, čemuž dostál i v okamžiku, kdy za ním přišel abbé Antoine. Pragmatický Desgrez vyhodnotil, že Angelice bude líp, když se provdá za Filipa, získá postavení a majetek, které ji zajistí, než kdyby se měla pouštět do rizika s láskou, která už možná není co bývala... A třeba ho i dojal záblesk její dívčí naivní lásky, když o úmyslu vdát se za krásného markýze mluvila?

PříspěvekNapsal: 04 lis 2019, 16:47 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:

S ohledem na bezútěšnost Peyrakovy situace jsem čekala, že se někdo ozve na tu jeho prosbu, aby se Desgrez postaral o Angeliku. Takový hrdý muž a něco takového pustil z pusy?? Jistě věřil, že bude zproštěn všech obvinění, ale se všemi těmi výslechy, čekáním v cele, únavou, vysílením... ho určitě nejednou muselo napadnout to nejhorší. Nebylo by tedy rozumné snažit si bezpečnost milované ženy nějak pojistit??

Tenhle nápad jsem dostala při psaní toho jejich prvního setkání v Bastile a přišel mi naprosto geniální. Protože by to taky znamenalo, že pan policista - přítel Desgrez - pomáhá Angelice nejen proto, že je do ní zamilován, ale i proto, že kdysi dal slib jejímu muži...

Tak tato událost mě zarazila, ale měla jsem čas ji dohledat v kánonu až dnes. V "Angelice a její láska" totiž Joffey de Peyrac vzpomíná na lodi na to, že napsal závěť a požádal Molinese, aby se o ženu postaral. Nežádal Desgreze, ale Molinese - zde důkaz :

Jednou večer se však vracel v záři měsíce do svých pokojů a s překvapením objevil na svém lůžku krásnou dívku s velký¬ma laníma očima, rudými ústy pod lehkým závojem. Průhledná tunika prozrazovala nádherné tělo.
Bývalý languedocký mistr v umění milovat už tak strašně dávno nepomyslel na milostné souboje, že ho napadlo, že jde o žen nějaké služky a málem ji poslal pryč. Řekla mu však, že ji poslal sám svatý marabut a pověřil ji, aby v noci pobavila jeho hosta, kterému se už vrátily sily a může je tedy věnovat i ženám.
Nejdřív se rozesmál. Díval se, jak s vědoucí prostotou svého povolání odhazuje jeden za druhým své mnohé závoje, a srdce mu začalo tlouct. Zatoužil po ženě.
Stejně jako toužil po chlebu, když umíral hlady, po prameni vody, když žíznil, právě tak ho to teď táhlo k Šafránové pleti, vonící po ambře a jasmínu. Právě v tuto noc zjistil, Že opravdu zůstal naživu.
A právě téhle noci si za dlouhé měsíce poprvé vzpomněl na Angeliku. Tak ostře ho zabolelo u srdce, že nemohl usnout. Milenka spala na koberci jako klidné mladé zvířátko, dokonce i dýchala sotva slyšitelně.
On ležel na orientálních polštářích a vzpomínal. Poslední žena, kterou držel v náručí, byla ona, jeho žena, Angelika, víla z poitouských močálů, jeho malá modla se zelenýma očima.

Utonula v hlubině času. Chvílemi ho napadlo, co se s ní asi stalo. Nedělal si starosti. Zřejmě se vrátila k rodině a netrpí samotou ani bídou. Pověřil přece Molinesa, svého poitouského společníka, aby se postaral o finanční záležitosti mladé ženy v případě, že by se s ním něco stalo. Zřejmě uprchlá s oběma synky na venkov, říkal si.

Spíš se mi podle toho zdá, že Joffrey Desgrezovi oznámil, že sepsal závěť (možná už dřív) a pověřil spolehlivého Molinese, ať se postará o jeho rodinu. Desgreze podle mého možná v této otázce vynechal.

PříspěvekNapsal: 04 lis 2019, 17:07 
Královská rodina
Královská rodina

Tereza píše:
Tak tato událost mě zarazila, ale měla jsem čas ji dohledat v kánonu až dnes. V "Angelice a její láska" totiž Joffey de Peyrac vzpomíná na lodi na to, že napsal závěť a požádal Molinese, aby se o ženu postaral. Nežádal Desgreze, ale Molinese

Jsi dobrá, HODNĚ dobrá! :twisted: :agree: Dokonce jsem to zpětně dohledala ve svých poznámkách a je to na s. 138 v knize :). Ihned doplňuji do tabulky s časovou osou procesu!

Ovšem já to teď musím přepsat a celá má geniální myšlenka šla vniveč! :mrgreen:

Prosím pěkně, je toho víc, co jsem zapomněla? Abych to při přepisování sladila s kánonovou realitou?? :roll:

Tereza píše:
Spíš se mi podle toho zdá, že Joffrey Desgrezovi oznámil, že sepsal závěť (možná už dřív) a pověřil spolehlivého Molinese, ať se postará o jeho rodinu. Desgreze podle mého možná v této otázce vynechal.

Pokud závěť sepsal před procesem*, mohl ji Desgrez Molinesovi z Paříže poslat, neb tvořil jediného prostředníka mezi vězněným Joffreyem a zbytkem světa venku. Ale samozřejmě Desgrez nemusel mít ani tuchy, co se tam psalo, jen "hodil dopis do schránky".**

* Kdyby to bylo PO procesu:
- netuším, zda vůbec měl pravomocně odsouzený možnost sepisovat nějakou závěť
- dostal by se takovýto dopis vůbec k Molinesovi? (je v kánonu zmínka o tom, že by Molines závěť opravdu obdržel??)

* To, že to bylo PŘED procesem by mi sedělo z vícero důvodů:
- Peyrac neví, co bude, a chce manželce krýt záda (PO procesu už VĚDĚL, co bude)
- vynesením rozsudku věděl, že nemá jak manželku finančně zajistit, takže neměl, co jí odkázat (Cituji z rozsudku: "Všechen jeho majetek připadne králi.")
- kdyby při psaní závěti již věděl, že všechny jeho majetky připadly králi, těžko by se po letech domníval, že Angelika zůstala zajištěná, odjela k příbuzným a měla se dobře

Zajímavé je, že až mnohem, mnohem později se dozvídáme, že Angelice zůstal ten zlatý důl. Plus král později hovoří o tom, že JI chtěl ponechat stranou, viz zde:

„(...) Nechci, aby mě Vaše Veličenstvo pokládalo za tak nedbalou, že si dovoluji před ně předstoupit v nemoderních šatech a příliš skromných špercích."
„Nedal jsem příkaz, aby byl zabaven váš majetek, dokonce jsem doporučil, aby madame de Peyrac byla ponechána na svobodě a nikdo ji neobtěžoval."
„Jsem Vašemu Veličenstvu nesmírně vděčná, že se ke mně chová s takovou pozorností," řekla Angelika s úklonou. „Ale nemám nic, co patří jenom mně, a protože jsem spěchala, abych se dověděla, co se stalo s mým manželem, vyrazila jsem do Paříže pouze s malou částkou peněz a několika šperky. (...)"

viewtopic.php?f=1&t=852&start=30#p25262

- tudíž, pokud se k Molinesovi závěť dostala, s ohledem na obstavení majetku v Toulouse a jeho propadnutí Koruně by se M. mohl starat jen o ten zlatý důl... Což sedí.

(Jen mě v tomto kontextu napadá, proč se na něj neobrátila mnohem dříve? Po procesu byla i duševně na dně, ale když začala stoupat nahoru ... ? Jistě, sama nevěděla, že nějaký důl má, ale Molines by jí mohl dát nějakou radu... ?)

„Přiznejte, Molinesi, že jsem si nepočínala tak špatně,“ uzavřela.
Pokývl hlavou.
„Zasloužíte uznání. Přiznávám, že vaše spojení mi nepřipadají špatná. Samozřejmě všechno závisí na tom, jaký majetek jste měla na počátku.
Angelika se tvrdě a hořce zasmála.
„Na počátku?… Neměla jsem nic, Molinesi, méně než nic. Chudoba, v níž jsme žili v Monteloupu, nebyla nic ve srovnání s tím, v čem jsem žila po smrti pana de Peyrac.“
Když vyslovila to jméno, zůstali hezkou chvíli tiše. Protože oheň uhasínal, Angelika vzala špalek z koše, stojícího před krbem, a položila ho na žhavý popel.
„Musím vás informovat o vašem dole ve Stříbrné Huti,“ řekl Molines stejným klidným tónem. „Za poslední léta velkou měrou přispěl k zlepšení situace vaší rodiny a bude jen správné, abyste výtěžek z tamější výroby teď dostávala vy a vaše děti.“
„Důl tedy nebyl zkonfiskován jako ostatní majetek hraběte de Peyrac?“
„Unikl hrabivosti královských kontrolorů. Kdysi to přece bylo vaše věno. Otázka vlastnictví pozemku byla poněkud zamlžená…“

„Jako všechny záležitosti, kterými jste se zabýval, mistře Molinesi,“ zasmála se Angelika.
„Máte talent sloužit několika pánům.“
„Ale to ne,“ bránil se správce upjatě. „Nemám několik pánů, madame. Mám jen několik obchodů.“

(Cesta do Versailles 2)

** Pokud závěť s instrukcemi a adresou dostal až v den procesu, kdy pak musel narychlo opustit Paříž, co když ho vůbec neposlal? :shock:

PříspěvekNapsal: 04 lis 2019, 20:44 
Královská rodina
Královská rodina

Já mám svou teorii.
Co když Joffrrey, který si byl vědom, že leží mocným v žaludku, už vše s Molinesem dohodl dříve, např. po narození Florimonda. Prostě pro jistotu, kdyby se s ním něco stalo. Angelice to už nestačil říci, nechtěl ji strašit.
Trochu mě vrtá hlavou, proč nevzkázal po Desgrezovi nebo po svém zpověníkovi Angelice ať se obrátí na Molinese, že s ním dohodl pomoc v případě nouze.

PříspěvekNapsal: 04 lis 2019, 21:17 
Královská rodina
Královská rodina

Mohlo se stát obojí -Joffrey mohl závěť sepsat opravdu dřív, když už se stahovala mračna a mohl o pomoc i požádat ve slabé chvíli ústně Desgreze (což se ve fikci právě stalo a je to i logické, protože je na dně a neví, jestli další mučení přežije).
Ale také mohl dostat možnost sepsat závěť před popravou, ale třeba jí velitel nebo někdo mocný stopil. Což není špatná teorie, protože o závěti nikdo jiný nemluví.
Nebo ji mohl dát abbému a ten nějakému poslovíčkovi, kterého ale špehovali a přepadli Fouquetovi lidé, takže se závěť ztratila.

Že závěť nedoputovala k Molinesovi, je totiž možné. Ve výše citovaném rozhovoru Angeliky s Molinesem vůbec nepadá slovo závěť. Jen je patrné, že se Molines pídil po majetku, který nebyl konfiskován. O závěti se tam vůbec nemluví, což je divné.

PříspěvekNapsal: 04 lis 2019, 22:13 
Královská rodina
Královská rodina

Pokud by šlo o klasickou závěť, pak bych chápala, že ji Joffrey psal PŘED procesem. Protože v tom okamžiku očekával, že ještě má nějaké majetky a logicky by se snažil vypořádat své záležitosti, pro případ, že by zemřel.

Kdyby to bylo PO procesu, napadá mne jediná věc, s jakou by Molines mohl Angeliku zajistit. A to MOLINESŮV A JOFFREYŮV TAJNÝ BUSSINESS "S MULAMI" (čti: se španělským zlatem).

Celá tahle věc byla tajná, a i když v roce 1660 už byli Španělé kamarádi, stejně by to asi Peyrakovi na kreditu nepřidalo, kdyby se toto veřejně profláklo. Tím by se vysvětlovalo, proč by závěť neposlal po Desgrezovi nebo abbé Antoinovi, ačkoli minimálně druhému (později) dosti důvěřoval. (Jenže to by dopis do Poitou musel poslat po někom třetím a s ohledem na to, že od vynesení rozsudku do vykonání popravy seděl ve vězení nebo ho tahali na skřipec, nevím o nikom, kdo by to mohl být... Kdyby nějaký anonymní člověk, čím by mu za předání vzkazu zaplatil??? To hovoří v neprospěch téhle teorie...)

O jejich obchodním partnerství vlastně jako třetí věděla už jen Angelika, která s těmito informacemi operovala i při svém hledání manžela ve Středomoří:

Angelika se uvelebila na složené plachty na zádi, kde byla chráněná před větrem. Bez velké chuti žvýkala slané a kořeněné maso se sucharem, jímž Pannassave podělil cestující. Dívala se na kousek „pinia“ a z paměti se jí vynořovaly dávné vzpomínky. Přes všechno své vědecké vzdělání Savary zřejmě nevěděl, že to není surové olovo, ale roztavené práškové stříbro, které se hned po slití opálí sírovými párami, aby vypadlo ještě černější a špinavější. Byl to zastírací manévr používaný kdysi hrabětem de Peyrac při převozu stříbra z jeho Stříbrné huti do Španělska a Anglie a ona slyšela, že mnozí pašeráci ve Středomoří to dělají stejně.
Když se kolem poledne Melchior Pannassave zase při siestě natáhl na oblíbenou lavičku, Angelika si přišla sednout vedle něj.
„Pane Pannassave,“ oslovila ho tiše.
„Ano, krasavice?“
„Jen malou otázku. To stříbro převážíte pro Rescatora?“

(Nezkrotná Angelika)

mimi píše:
Trochu mě vrtá hlavou, proč nevzkázal po Desgrezovi nebo po svém zpověníkovi Angelice ať se obrátí na Molinese, že s ním dohodl pomoc v případě nouze.

Tím by se to vysvětlovalo, ne? :)

Jenže teď je tedy otázkou, co tedy vlastně Joffrey při vzpomínání myslel tou svojí ZÁVĚTÍ!!! :evil:

PříspěvekNapsal: 04 lis 2019, 22:39 
Královská rodina
Královská rodina

V knihách se ale o klasické závěti nepíše. Jen o pověření Molinese, aby se o Angeliku postaral. Samozřejmě J. mohl takový dokument sepsat a předat Molinesovi už dříve, ale ten se o něm nezmiňuje.
Prostě mě napadlo, že mohl požádat zpovědníka ať A. doporučí návrat domů a kontaktovat Molinese. Jenže před mučením a popravou si to ani už nestačil uvědomit. Byl to mladý muž. Miloval život a čekala ho strašná smrt v plamenech. Když si znovu vše vybavoval, tak prostě věřil, že se A. vrátila domů k otci. Kde by měla hledat útočiště

PříspěvekNapsal: 05 lis 2019, 10:24 
Královská rodina
Královská rodina

mimi píše:
Já mám svou teorii.
Co když Joffrrey, který si byl vědom, že leží mocným v žaludku, už vše s Molinesem dohodl dříve, např. po narození Florimonda. Prostě pro jistotu, kdyby se s ním něco stalo. Angelice to už nestačil říci, nechtěl ji strašit.

To, že ležel mocným v žaludku, podle mne Joffrey předtím nevěděl / neřešil. Vezměme si jen, s jakou lehkovážností provokoval toulouského arcibiskupa, a to byl největší církevní zástupce v oblasti a tedy ne ledajaký bezvýznamný protivník. Zjevně neočekával, že by biskup nakonec jejich škorpení mohl hnát dál.

Nicméně coby bohatý šlechtic a de facto jediný držitel majetku* mohl mít sepsanou nějakou klasickou závěť, kterou třeba aktualizoval po sňatku a narození prvního syna. Majetkové poměry manželů byly jistě upraveny i svatební smlouvou. Ovšem - s ohledem na inkviziční charakter francouzského soudnictví - se obávám, že takováto závěť by pozbyla odsouzením na platnosti. Takže tu v potaz brát nemůžeme.
Tereza píše:
mohl dostat možnost sepsat závěť před popravou

Řekla bych, že vězni odsouzenému z čarodějnictví k popravě upálením, který byl ještě před popravou mučen, a jehož komplicové byli odsouzeni taky, by tohle asi nepovolili...
Tereza píše:
Ve výše citovaném rozhovoru Angeliky s Molinesem vůbec nepadá slovo závěť. Jen je patrné, že se Molines pídil po majetku, který nebyl konfiskován.

mimi píše:
V knihách se ale o klasické závěti nepíše. Jen o pověření Molinese, aby se o Angeliku postaral. Samozřejmě J. mohl takový dokument sepsat a předat Molinesovi už dříve, ale ten se o něm nezmiňuje.

Dívala jsem se i do francouzského textu a ani zde se nevyskytuje přímo slovo ZÁVĚŤ. Tedy skutečně mohlo jít o nějaký vzkaz, aby se Molines ujal finančních záležitostí mladé vdovy. Což taky nepostrádá jistou logiku, protože Molines byl lišák, dokázal najít nějaké skulinky, vytvořit výhodnými investicemi nějaký kapitál, o obchodu "s mulami" nemluvě. Takový vzkaz mohl být poslán před i po procesu, ačkoli PŘED dává s ohledem na postavení vězně a jeho možnosti cokoli posílat asi větší smysl... PO by prostředníkem mohl být opravdu jen abbé Antoine, ale v neprospěch tohoto vysvětlení hovoří, že
a) abbé byl sice mladý, ale svědomitý, takže by vzkaz určitě předal
b) kdyby jej předal, Molines by zřejmě Angeliku vyhledal a zjišťoval, co se s ní stalo? (ledaže by to opravdu udělal, ale s ohledem na její zmizení v noční Paříži neuspěl a později o tom s ní nemluvil)
c) z pozdějších pasáží vůbec nevyplývá, že by Molines jakýkoli pokyn obdržel

Tereza píše:
O závěti se tam vůbec nemluví, což je divné.

Jestli to nebude tím, že tu větičku o pověření Molinese tam AG šoupla jen tak, aniž by to promýšlela tak, jako my :mrgreen: .

* To mne dovedlo k zamyšlení (odbočka), jak to tehdy vysoce postavení šlechtici měli se správnou majetku a financí? Kdo se třeba Filipovi staral o rozpočet a hlídal mu výdaje? Molines? Komorník Fialka? A kdo mohl být správcem toulouského hraběte? Měl nějaký kapitál uložený po bankách nebo všechno v hotovosti doma v truhličce a v cenných předmětech? Kdyby zemřel klasickou smrtí, jak by probíhalo dědické řízení?

To je téma na rešerše! Škoda, že tu není Moirra :cry: .

Naposledy upravil PenelopaW dne 05 lis 2019, 10:52, celkově upraveno 1

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 501 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]