Právě je 02 dub 2020, 17:56

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 63 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 10 led 2020, 19:44 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:
Už nebyla na louce, kde se bavil dvůr – smích sem teď doléhal odkudsi zdaleka –, ale stála na okraji hustého habroví. Na vrcholu pahorku, který tvořily tři rozkvetlé, mírně stoupající terasy, se
zjevil neznámý malý palác.
Byl z bílých kamenů, podél průčelí stálo růžové mramorové sloupořadí. Odrážel se od zeleného pozadí akátového lesa, jenž v horkém vzduchu opojně voněl.
„To je Trianon,“ řekl král.
Byl s ní sám. Vzal ji kolem pasu a pomalu stoupali k domu.[/i]

Mám malou nesrovnalost. Prohlížela jsem si různé fotky Versailles a narazila jsem na toto- Angelika odmítla krále v červenci 1670. Velký Trianon se začal stavět v roce 1670, otevřen 1688 (wikipedie). Jak Jak tam tedy v něm mohla být už v červenci 1670 Angelika s králem ? Že by byla ta stavba (logicky spíš jen její část) za tak krátkou dobu tak pokročila včetně vnitřního vybavení? Nebo byla hotová jen malá, centrální část?
A při prohlížení se mi moc líbily i tyto letecké záběry právě této části Versailles :

Přidávám pozdní informaci, která možná odpoví na mé předešlé otázky :
Grand Trianon - v l. 1670 - 1687 zde stával "Porcelánový Trianon" celý zhotovený z delftské fajánse, který měl jediný účel - Ludvík XIV. tu s Madame de Montespan pořádal odpolední svačiny. Křehký Trianon se rozbil, v nemilost upadla i favoritka. Za šest měsíců tu byl postaven Mramorový Trianon, kam docházel Ludvík XIV. s Madame de Maintenon
https://commons.wikimedia.org/wiki/Cate ... 4_-_06.jpg

Naposledy upravil Tereza dne 10 led 2020, 20:35, celkově upraveno 1

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: 10 led 2020, 20:33 
Královská rodina
Královská rodina

Ráda jsem si přečetla o pokračování Vaší cesty.
Versailles je opravdu pecka :agree: a Zrcadlový sál je jednou z jeho třešniček na dortu.
Co se promáčených bot týká, tak špatné počasí je prostě pech, to si člověk nevybere. Já teda volím raději dlouhou pláštěnu a klidně i v kombinaci s deštníkem, ale před větším deštěm turistu nic nezachrání.
Snad se Vám počasí v dalších dnech umoudřilo.

PříspěvekNapsal: 10 led 2020, 20:40 
Královská rodina
Královská rodina

Tereza píše:

Mám malou nesrovnalost. Prohlížela jsem si různé fotky Versailles a narazila jsem na toto- Angelika odmítla krále v červenci 1670. Velký Trianon se začal stavět v roce 1670, otevřen 1688 (wikipedie). Jak Jak tam tedy v něm mohla být už v červenci 1670 Angelika s králem ? Že by byla ta stavba (logicky spíš jen její část) za tak krátkou dobu tak pokročila včetně vnitřního vybavení? Nebo byla hotová jen malá, centrální část?

Matně si vybavuji narážku, jíž nemohu nikde dohledat, kdy král Angelice říká, že Trianon nechal stavět pro ni. Tak nevím, jestli jsem si to nevyfabulovala...

PříspěvekNapsal: 10 led 2020, 20:55 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:
Matně si vybavuji narážku, jíž nemohu nikde dohledat, kdy král Angelice říká, že Trianon nechal stavět pro ni. Tak nevím, jestli jsem si to nevyfabulovala...

I já si něco takového vybavuji, ale teď to nedokážu najít.
No jo, když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají......

PříspěvekNapsal: 10 led 2020, 21:45 
Královská rodina
Královská rodina

Tereza píše:
PenelopaW píše:

I já si něco takového vybavuji, ale teď to nedokážu najít.
No jo, když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají......

Už to asi mám:

"(...) Bohužel jste mě poučila, že jakkoli je člověk král, nemůže si vynutit lásku, nemůže si vynutit oddanost, a dokonce ani vášeň ne. Ale já dokážu být trpělivý. Nezoufám. Přijde den a my odplujeme na Kythéru. Ano, drahoušku, jednou přijde den a já vás odvezu do Trianonu. Nechal jsem tam postavit malý domek a tam vás budu milovat daleko od hluku, daleko od intrik, jež vás děsí, jen mezi květy a stromy, které nás budou obklopovat. Budete první, kdo ho pozná. Každý kámen, každá věc jsou vybrány pro vás. Neodmítejte! Nechte mi aspoň naději. Budu umět čekat.“

(Angelika a král 2, v pdf str. 74, kpt 16, scéna v Thetidině jeskyni)

PříspěvekNapsal: 10 led 2020, 22:07 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:
jednou přijde den a [b]já vás odvezu do Trianonu. Nechal jsem tam postavit malý domek a tam vás budu milovat daleko od hluku, daleko od intrik, jež vás děsí, jen mezi květy a stromy, které nás budou obklopovat. Budete první, kdo ho pozná. Každý kámen, každá věc jsou vybrány pro vás.
(Angelika a král 2, v pdf str. 74, kpt 16, scéna v Thetidině jeskyni)

Mám tendenci zapomínat :evil: , že stavby nevypadaly dříve stejně, jako dnes. Moirra by mi za předešlé poznámky asi pěkně vyplísnila.
Pokud to tedy dobře chápu, měl asi král na mysli tím já vás odvezu do Trianonu oblast původní vesnice Trianon, kterou nechal zbourat a na tomto místě nechal vystavit "malý domek" - tedy Porcelánový Trianon.
Já jsem si opravdu myslela, že Angelika "zažila" dnešní podobu Velkého Trianonu.

PříspěvekNapsal: 10 led 2020, 23:06 
Rytíři
Rytíři

:ach: :ach: :ach: Tak a jdu si to hned přečíst...tedy tomu říkám připomenutí...moc děkuji.

Ano, Trianon byla původně vesnice...jak pěkně to zní pro zámek.

PříspěvekNapsal: 10 led 2020, 23:16 
Rytíři
Rytíři

Tereza píše:
Ráda jsem si přečetla o pokračování Vaší cesty.
Versailles je opravdu pecka :agree: a Zrcadlový sál je jednou z jeho třešniček na dortu.
Co se promáčených bot týká, tak špatné počasí je prostě pech
Snad se Vám počasí v dalších dnech umoudřilo.

Zkouším jestli už dokážu citovat :)
Ano, byl to poslední deštivý den cesty....dokonce jsem si dovolila sledovat počasí u Montpelier ....jestli vydrží 22st. měla jsem v úmyslu skočit do Středozemního moře. Původně to mělo být Marseille, (odtud spěchala na moře) ale známí nás zrazovali, že tam není bezpečno. Tak jako tak moje Angeliky cesta končila v Toulouse...to měl být vrchol...a byl.

PříspěvekNapsal: 11 led 2020, 10:59 
Královská rodina
Královská rodina

Pěkné pokračování, je vidět, že sis návštěvu užila na maximum! Jen bych to trošku uvedla na pravou míru: Angelika bohužel neviděla ani Zrcadlovou síň ani Velký Trianon, alepoň ne v době, kdy ve Versailles byla, možná obojí uvidí, až se jednou vrátí z Ameriky. V době Angeliky byl na místě Velkého Trianonu Porcelánový Trianon, který byl později zbourán a nahrazen právě Velkým Trianonem. Zrcadlová síň byla k zámku dostavěna až v letech okolo 1680. do té doby tam bylo nádvoří. Skvěle to jde vidět na tomhle videu:
https://www.youtube.com/watch?v=X235vpOToVU (0:54 min)
Tyhle drobné fakty ale, myslím, nikdy nikomu z nás nevadily si ve Versailles posnít stejně romanticky, jako ty. :agree:

PříspěvekNapsal: 11 led 2020, 12:20 
Královská rodina
Královská rodina

Sofinava1 píše:
....jestli vydrží 22st. měla jsem v úmyslu skočit do Středozemního moře. Původně to mělo být Marseille, (odtud spěchala na moře) ale známí nás zrazovali, že tam není bezpečno.

V Marseille jsem byla na VŠ a do moře bych se tam asi vstoupit neodvážila. Nejen vedlejší ulice, plné různých národností, ale i ty hlavní byly doslova plné psích výkalů! Nechápala jsem, ale co metr čtvereční, to hromádka... :roll:

Nicméně i já děkuji za připomenutí!! Sama mám v plánu cestu do Francie po stopách Desgreze :desgrez: , ovšem jak mám pořád vytipovaná nejrůznější místa v Paříži, nedošlo mi, že budu muset i zpátky do Marseille!! :sailor:

Jenže kromě přístavu, odkud Angelika frnkla, je tam nutno navštívit ještě:

a) budovu admirality, kde byla vězněna Angelika po návratu z Ceuty,
b) vězení pro galejníky, v němž byl zpovědníkem abbé Antoine, a pokud si pamatuji dobře, nějakou dobu tu přebýval Joffrey před svým útěkem.
dauphine píše:
Skvěle to jde vidět na tomhle videu:

Dauphine, to video je nádhera!!! Miluju tyhle vizualizace, nejen interiéru, ale zejména proměn v čase :ach: .

PříspěvekNapsal: 11 led 2020, 17:19 
Rytíři
Rytíři

dauphine píše:
Pěkné pokračování, je vidět, že sis návštěvu užila na maximum! Jen bych to trošku uvedla na pravou míru: Angelika bohužel neviděla ani Zrcadlovou síň ani Velký Trianon, alepoň ne v době, kdy ve Versailles byla, možná obojí uvidí, až se jednou vrátí z Ameriky. V době Angeliky byl na místě Velkého Trianonu Porcelánový Trianon, který byl později zbourán a nahrazen právě Velkým Trianonem. Zrcadlová síň byla k zámku dostavěna až v letech okolo 1680. do té doby tam bylo nádvoří. Skvěle to jde vidět na tomhle videu:
Tyhle drobné fakty ale, myslím, nikdy nikomu z nás nevadily si ve Versailles posnít stejně romanticky, jako ty. :agree:

Tedy ten dokument :ach: ! Nádhera. Zoufale sháním něco podobného o Schönbrunnu a nemůžu nic najít. Tak Anne neodolala a i když bezesporu věděla, že tam tehdy ještě ta galerie být nemohla, upravila si dějiny v tomto případě po svém, protože jinak jí vše neskutečně sedí.

PříspěvekNapsal: 11 led 2020, 17:23 
Rytíři
Rytíři

PenelopaW píše:
Sofinava1 píše:
....jestli vydrží 22st. měla jsem v úmyslu skočit do Středozemního moře. Původně to mělo být Marseille, (odtud spěchala na moře) ale známí nás zrazovali, že tam není bezpečno.

V Marseille jsem byla na VŠ a do moře bych se tam asi vstoupit neodvážila. Nejen vedlejší ulice, plné různých národností, ale i ty hlavní byly doslova plné psích výkalů! Nechápala jsem, ale co metr čtvereční, to hromádka... :roll:

Nicméně i já děkuji za připomenutí!! Sama mám v plánu cestu do Francie po stopách Desgreze :desgrez: , ovšem jak mám pořád vytipovaná nejrůznější místa v Paříži, nedošlo mi, že budu muset i zpátky do Marseille!! :sailor:
e tam nutno navštívit ještě:

a) budovu admirality, kde byla vězněna Angelika po návratu z Ceuty,
b) vězení pro galejníky, v němž byl zpovědníkem abbé Antoine, a pokud si pamatuji dobře, nějakou dobu tu přebýval Joffrey před svým .

No, právě....na tuhle část jsem musela s lítostí zapomenout. Trochu mi to vynahradil Larochelle. Dostala jsem varování ohledně Marseille, že je tam špinavo a hlavně nebezpečno. Ono stačilo i Montpellier.

PříspěvekNapsal: 11 led 2020, 19:23 
Site Admin
Site Admin

Pozn. Není problém udělat dvě vlákna - ale proč přesouvat bezproblémový, veřejný text do fóra, které má být zaheslované s omezeným přístupem?

PříspěvekNapsal: 11 led 2020, 20:46 
Královská rodina
Královská rodina

jeanne píše:
Pozn. Není problém udělat dvě vlákna - ale proč přesouvat bezproblémový, veřejný text do fóra, které má být zaheslované s omezeným přístupem?

Přemýšlela jsem nad tím taky :) . Čistě technicky toto vyprávění nepatří mezi Čtenářské sny, ale zas je mi líto dávat ho mezi Čtenářské příběhy, kde snadno zapadne a málokdo se k němu dostane. Takto je přístupné hned "na první pohled" alespoň registrovaným členům fóra. Nicméně záleží na samotné autorce, jak moc chce, aby text byl veřejný či neveřejný (VIP). Za mne by bylo nejlepším řešením, až bude sepsáno vše, publikovat to jako článek na webu (tam by neměl být problém ani s fotografiemi) :) .

PříspěvekNapsal: 12 led 2020, 15:45 
Rytíři
Rytíři

jeanne píše:

Já si nechám ráda poradit. Nevadí mi uveřejnit text. Nebyla jsem si jistá, jak bude text vypadat, klidně ho "šoupněte" kam je potřeba. :agree:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 63 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]