Právě je 19 úno 2019, 20:54

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 245 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 13, 14, 15, 16, 17
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 07 led 2019, 11:03 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
Pont Notre-Dame je slovensky Most Panny Marie, čo mne bolo hneď jasné, pretože je to premňa logické, lebo Notre-Dame čo je v preklade "naša pani" je iba iný názov pre Pannu Máriu.

Hmmm, takže v případě "Mariina" a "Mariova" mostu jsem byla až příliš sofistikovaná já :mrgreen: .

Nicméně pořád nerozumím překladatelce, protože to, co v textu předvádí s francouzskými názvy, je místy nejen matoucí, ale i divné. Konkrétně třeba ten "Pont Notre-Dame" se v textu několikrát objevuje takto, jinde jako "most Notre-Dame" a najednou je z něj "most Panny Marie"... A takových "drobností" bych tam měla mnohem víc, a to jsem v důkladnější četbě teprve u 3. dílu... :?

P.S.: Kdyby mi děti na podlahu nerozlily oslazený čaj a nemusela jsem likvidovat škody (poté, co mi tu rozlily vodu a vyprskly přesnídávku přes celou kuchyni), tak byl můj příspěvek první :P .

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: 07 led 2019, 20:59 
Královská rodina
Královská rodina

Z toho že si to trochu presofistikovala s tým Pont Marie si nič nerob - nikto nieje neomylný. ;) Práve z tohoto dôvodu všetko konzultujeme, lebo ako ľudové porekadlo vraví, viac hláv viac rozumu. :D

teraz keď je jasné že sa jedná o ten istý starý známy byt, premysli svoje konšpiračné teorie a dodaj nové :mrgreen:

PenelopaW píše:
moirra píše:

1. Akoto že Desgrez už nebýva v paláci v ktorom býval na začiatku 4 dielu, hoci odvtedy už istotne znovu postúpil na úradnom aj spoločenskom rebríčku.

1. Vzhledem k tomu, že jde o konspirační schůzku, usoudila jsem, že jde o byt ve vlastnictví policie užívaný ke služebním účelům. Desgrez proto klidně může nadále bydlet v paláci.

2. Místo je sice známé, ale kdo říká, že je známo, že zde mají policisté úřadovnu?

3. K tomu bych navázala na fantasmagorický dotaz - doma by s ohledem na manželku blbě vysvětloval, že si pořád čuchá k nějakému cizímu psaníčku a neustále si ho pročítá :lol: . Ale odpovědí by mohlo být i to, že prostě chtěl mít dopis tam, kde vykonával služební povinnosti, a kde se potřeboval vždy "po výslechu" uklidnit. U dopisu je přece zmíněno, že mu pomáhal udržet si lidskost...

No myslím že skutočne mohlo ísť o služobný byt a ako som už spomínala odtiaľ to bolo na skok do Chateletu na radnicu
aj na súdny dvor, kdežto z paláca nie.

Ibaže som zvyknutá že ak sa takéto niečo vyskytne, pani AG to zvykla uviesť na správnu mieru a vysvetlila prečo začo.
Tentokrát postrádame vysvetlenie či sa jednalo o služobný byt - ale indíciu máme nielen zo 14 dielu:
Desgrez predsa vraví v 2 diely Angelike že môže kričať koľko chce že v dome sú iba samí policajti .....

Inak neviem si v tomto momente spomenúť kde som to čítala, niekde bolo uvedené že neskoršie v 18 storočí
bol potom celý policajný palác a služobné ubytovanie. Tak snáď nieje také čudné sa nazdávať služobné byty boli už bežné
aj v druhej polovici 17 storočia. Možno nie v takom množstve, ale určite už boli.

Ani pani AG nijee samozrejme neomylná, a niesom si istá či sa v tom čase, keď ešte nič nebolo stabuľkované a neexistoval interenet, vôbec dopracovala k informácii že Desgrez bol ženatý
(pripomínam že Versaillská knižnica kde kam chodila rešeršovať okolo roku 1954 bola vtedy tak krátko po vojne ako po výbuchu)
podľa mňa ešte ani v 70 rokoch keď vychádzali posledné diely, sa nebolo možné tak ľahko dopracovať k dôveryhodným informáciám ...

moirra píše:
4. Akú úlohu hrala čierno-biela dlažba ktorá sa v súvislosti s týmto bytom spomína - alebo je to iba jednoducho opísané z 2 dielu?

PenelopaW píše:

A dlažba zde možná působí jako autorský výrazový prostředek, který Desgrezovi evokuje a) jeho původní byt na Pont Notre-Dame, b) večer / noc, které zde strávil s Markýzou andělů. (...)
Když jsem teď četla Cestu do Versailles, tak ty dlaždice jsem vnímala opravdu jako umělecký prostředek, který v textu zrcadlí hrdinčino rozpoložení .....

Třpyt slunce na dlaždicích ji uklidňuje, přemítá si v klidu nad rozhodnutím, k němuž dospěla...

Líbí se mi ten motiv, kdy si člověk, když je v nějakém duševním rozpoložení až transu všímá určitých detailů, právě třeba toho, jak se slunce odráží na podlaze. ....

Je to samozřejmě jen můj dojem, ale třeba je tomu tak i v tomto případě - kdy dlaždice a odraz světla na nich vyvolají v Desgrezovi určitou konkrétní vzpomínku nebo dojmy, které v té době, kdy stoupal na kariérním žebříčku a bydlel v prvním pořádném bydlení, prožíval...

Súhlasím :ok: - a hlavne teraz keď už vieme že sa jedná o ten starý známy (zrejme skutočne služobný) byt

PříspěvekNapsal: 08 led 2019, 11:31 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
No myslím že skutočne mohlo ísť o služobný byt a ako som už spomínala odtiaľ to bolo na skok do Chateletu na radnicu aj na súdny dvor, kdežto z paláca nie.

Já bych ještě doplnila, že pokud Desgrez byl všeobecně známý jako zástupce La Reynieho, určitě se veřejně vědělo i to, že bydlí ve vlastním paláci a kde ho má. Takže koho by napadlo, že pořádá konspirační schůzky v bývalém bytě? ;)
moirra píše:
Ibaže som zvyknutá že ak sa takéto niečo vyskytne, pani AG to zvykla uviesť na správnu mieru a vysvetlila prečo začo.
Tentokrát postrádame vysvetlenie či sa jednalo o služobný byt - ale indíciu máme nielen zo 14 dielu:
Desgrez predsa vraví v 2 diely Angelike že môže kričať koľko chce že v dome sú iba samí policajti .....

To by mohlo být, přestože realita a historická praxe tomu neodpovídají :) .
moirra píše:
Inak neviem si v tomto momente spomenúť kde som to čítala, niekde bolo uvedené že neskoršie v 18 storočí bol potom celý policajný palác a služobné ubytovanie. Tak snáď nieje také čudné sa nazdávať služobné byty boli už bežné aj v druhej polovici 17 storočia. Možno nie v takom množstve, ale určite už boli.

To bydlení policistů mám stále jako jeden úkol k dořešení... Pokud měli rodiny, tak podle mne bydleli v klasických domech či bytech se svojí rodinou (viz reálný Desgrez a jeho dům v Rue Platriere). Pokud byli svobodní, mohli teoreticky mít nějaké služební byty?? Popř. v Chateletu byly nějaké místnosti, kde mohli třeba v čase služby přespat??
moirra píše:
Ani pani AG nieje samozrejme neomylná, a niesom si istá či sa v tom čase, keď ešte nič nebolo stabuľkované a neexistoval interenet, vôbec dopracovala k informácii že Desgrez bol ženatý

Mne k tomuto napadají dvě odpovědi:

1. Buď jí ta informace unikla (což není divu s ohledem na to, v jakém stavu po válce musely být archivy - neznám francouzskou archivní praxi, ale je otázka, jestli třeba závěti a jiné dokumenty byly nějak inventarizovány a byly centralizovány v jedné instituci, či alespoň nějak evidovány centrálně - pochybuji analogicky podle stavu v ČSR),

2. nebo jí úmyslně nepoužila, protože se jí to nehodilo do konceptu Desgrezovy fatální lásky k Angelice.

Těžko říct, kde je pravda. Líbilo by se mi více vysvětlení č. 1, protože mne vede k naději, že kdyby o Desgrezově manželství a dceři věděla, určitě by je do děje nějak zakomponovala (už jen v návaznosti na kritiku z dílu Angelika se bouří, že kapitán Desgrez si nevzal žádnou měšťanskou dcerku a v jeho paláci se střídala různá individua ;) ). A to bych si ráda přečetla, byť ve formě jediného odstavce :).

Kdyby v posledním díle bylo nějaké rodinné setkání Peyrakových a Desgrezových… to by vůbec bylo něco :). Moje fantazie si už maluje, jak si malá Anne hraje s dvojčaty a hází přitom očkem po Cantorovi :) .

(Tak mne tak napadá, jak jsme se k tomuto tématu vůbec dostaly - sebevědomě si říkám, zda přes tu moji teleportační fikci? :mrgreen: )

Naposledy upravil PenelopaW dne 09 úno 2019, 23:53, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
PříspěvekNapsal: 25 led 2019, 19:14 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:

Penelopa, to že si Desgrez musel niečim privyrábať je už len pri spotrebe žrádla dospelej nemeckej dogy (okolo 2 kíl denne) nad slnko jasnejšie ....preto to býval pes bohatých .....no možno mal aj nejaké kšefty so zamestnancami najväčších parížskych jatiek (Grande Boucherie) ktoré sa vtedy nachádzali priamo pri Chatelete a títo mu pre Sorbonu dávali odrezky :roll: .... neviem kedy v kánone Sorbonne zmizla zo scény ale táto rasa sa vraj nedožije viac ako 8 až 10 rokov ... :cry:

PenelopaW píše:

Německé dogy se v průměru dožívají 7 let (8letá doga je raritou - http://blondpes.cz/index.php/clanky/250 ... plemen-psu). I kdybychom Sorbonně dopřáli 10 let, pokud vycházím z hypotézy, že si ji pořídil někdy koncem let padesátých, moc dlouho od toho setkání na Pont Notre-Dame už ji neměl :cry: . Stoprocentně už byl "Mužem bez psa" v době, kdy se stěhoval do paláce na rue Commanderie… Ostatně při Angeličině návštěvě kvůli otrávené košili Sorbonna již zmiňována není - kdyby ji měl, tak by o ní jistě padla zmínka. A to jsme v nějakém roce 1670, 1671...

I tohle obsahuje moje osobní desgrezologická časová osa :) .

no ja mám tie informácie o Dogách z oficiálnych stránok zväzu pestovateľov Nemeckých Dog v Nemecku - takže
sa mi zdajú o niečo spoľahlivejšie ako nejaký článok - píšu tam však že ak sú dogy prešľachtené (často kvôli profitu)
tak žijú kratšie a majú aj hromadu zdravotných problémov
- samozrejme že predpokladám že Doga v 17 storočí ešte prešľachtená nebola :roll: 8)

Nemci tieto dogy chovali podľa zachovaných záznamov od 16 storočia
perlička je že "nemecká doga" ju volali v Nemecku až od 19 storočia ale je možné že vo Franúzsku už oveľa skôr
pôvodne sa pes choval ako pes poľovnícky a sem tam sa doga stala aj osobným psom nejakého zámožného šľachtica
---------------------------------------------

to že Sorbonne stárne jej :desgrez: povedal v roku 1664
no aj keď by sme Sorbonne dopriali iba tých 8 rokov - povedzme že mala v roku 1661 2 roky -
tak v roku 1666 keď ju ešte Desgrez mal - pretože je o tom citát v knihe - už mala 7 rokov
to bolo posledný krát kedy sa objavila v kánone

Obrázek

-----------------------------

„Já odcházím,“ řekl Desgrez.
Najednou pochopila, že ve světě, kam se hodlá vrátit – dvůr, Versailles, Saint-Germain,
Louvre –, už nikdy nepotká policistu Desgreze ani jeho psa Sorbonnu. Zmizí, vrátí se do prostředí
sluhů, obchodníků a drobných lidiček, kteří se otáčejí kolem velkých a jež jejich oči nevidí.
Angelika také vstala a rychle dorazila ke dveřím, kterými Desgrez vyšel. Zahlédla ho, jak se
vzdaluje temným stromořadím a za ním běží bílá silueta Sorbonny.
Rozběhla se za nimi.
„Desgrezi!“ Obrázek

Předmět příspěvku: Re: Dezgrez
PříspěvekNapsal: 09 úno 2019, 21:53 
Královská rodina
Královská rodina

Tuto k téme Desgrez :desgrez: Sorbonne a Justičný palác:

moirra píše:
no ja si napríklad myslím že konkrétne pri pojednávaní v Justičnom paláci bola Sorbonne na tom nádvorí komplexu budov Justičného paláca celkom určite bezpečná .... a myslím že bolo dosť miest kam ju brával dovnútra ....vo filme aj v knihe sú scény pri ktorých Sorbonne vošla z Desgrezom dnu - však Penelopa? :P
Tiež ma napadlo že vstupná brána do komplexu Justičného paláca bola zrejme strážená, takže nejaký žobráci alebo pochybné osoby tam zrejme ani v 17 storočí nemali prístup.

No tuto obraz z roku 1650, teda 11 rokov pred procesom z Peyracom, preto na ňom ešte vidno na ľavej strane Neselskú vežu (už som ho pridávala po stopách Angeliky) na ktorom sa zdá že ten justičný palác nikto nestráži - ale kto vie? :roll:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... n_1850.jpg

páčia sa mi úžasné detaily obrazu (treba na to kliknúť a obraz sa zväčší) ktoré svedčia o tom ako sa žilo v Paríži 17 storočia
od muža na koni, koč, voz zo senom až po dvojkolesové nosítka - obchodíky či stánky nalepené na múry obháňajúce Justičný palác aj to že v diaľke vidno sochu na moste Pont Neuf .....

a hlavne dobre vidno schody do hlavnej pojednávacej siene na ktorých Desgrez zháňal svojich zákazníkov .....

a už zasa mi víri hlavou kde asi bola krčma katovej dcéry a či táto boal vymyslená alebo túto informáciu pani AG niekde vyhrabala .... :roll:

Ako bónus: rytina vchodu do justičného paláca nad ktorým sa vznáša diabol:

https://commons.wikimedia.org/wiki/Cate ... ,_1854.jpg

a iná zo schodmi na ktorých Desgrez naháňal zákazníkov:

Obrázek

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 245 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 13, 14, 15, 16, 17

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina