Právě je 18 srp 2019, 15:41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 93 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Philippe du Plessis-Bellière
PříspěvekNapsal: 26 črc 2019, 09:27 
Královská rodina
Královská rodina

dasha píše:
Claro, to je velmi zajímavý postřeh, který mě ovšem přivádí k zamyšlení, kde tedy vlastně tedy brala šlechta peníze? Pronájem pozemků to nebyl, pozemky jim jako feudálům patřily nebo je měli v pronájmu od krále. V knize je řeč o nějakých "důchodech" či rentách, ví někdo, co je to vlastně za peníze a kdo je vyplácel? Renta, to mi zní jako úroky z nějakých jistin v bance.

Tohle je dotaz na Moiru, ale protože nás svojí dlouhodobou nepřítomností zde na fóru napíná, vkládám sem zatím jen stručný úryvek toho, co mi o rentách kdysi psala:

z ekonomického hľadiska ti zatiaľ napíšem iba toľko že existovali Renty ktoré sa dedily (Rentes perpétuelles)
a také čo sa nededili (rentes viagères), teda viazané na osobu - a mizli s úmrtím tej osoby

a ich výnosy (úroky) boli viazané na kapitál (peniaze) alebo na pozemky či iné nemovitosti - vznikol celý komplikovaný systém týchto RENTE

laicky vysvetlené napríklad
Renta Barona de Sance bolo to čo mu museli odvádzať obyvatelia žijúci na pôde ktorá mu patrila
to je jeden druh Rente

iný je napríklad keď si
Ninon de Lenclos uložila svoje peniaze a majetky z dedičstva a nechaal si potom vyplácať ročnú Rentu

napríklad Colbert založil systém kde systémom Rente si v podstate kráľovstvo požičalo peniaze (často ne vedenei vojen) a z týchto pôžičiek sa potom vyplácali renty plus úroky

dasha píše:
Jediný mně jasný zdroj příjmů, o kterém se také v kánonu píše, se mi jeví prodej pozemků, ale to není zrovna výhodná dlouhodobá strategie :D
A jak píše Clara, pokud žili nákladným životem u dvora, dostávali zřejmě "plat" za různé, často symbolické tituly a hodnosti, ale co ti ostatní, co třeba u dvora ani nežili?

Tohle je na samostatné téma :). Ti, co u života nežili, jako třeba Angeličin otec či bratr, který pak převzal Monteloup, holt museli chovat muly :).
Ten životní styl u dvora byl hodně nákladný a zatím ze všeho, co jsem o tom četla, mi vyšlo, že výnosy zdaleka nepokrývaly náklady...

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: 27 črc 2019, 15:40 
Moderator
Moderator

napríklad Renta Barona de Sance bolo to čo mu museli odvádzať obyvatelia žijúci na pôde ktorá mu patrila
to je jeden druh Rente

- tohle právě nechápu, já myslela, že to byli nevolníci a ti platili svou prací.

iný je napríklad keď si Ninon de Lenclos uložila svoje peniaze a majetky z dedičstva a nechaal si potom vyplácať ročnú Rentu
- tohle si umím představit, sice by dneska musel mít člověk balík, aby se dalo tímhle způsobem uživit, a ne žebráckých pár mega, ale tenkrát možná byly banky štědřejší :tongue:

napríklad Colbert založil systém kde systémom Rente si v podstate kráľovstvo požičalo peniaze (často ne vedenei vojen) a z týchto pôžičiek sa potom vyplácali renty plus úroky[/i]
- a tohle jsou v podstatě dluhopisy.

Nemyslím si, že by všichni šlechtici byli automaticky špatní hospodáři a ani že by se vyhýbali práci - vzpomeňme na markýzu, co se snažila získat monopol na prodej slanečků nebo Louvois, který si podával žádosti, aby získal majetek odsouzených. Tomu také věnoval nemálo času a skoro mám chuť rouhačsky parafrázovat Lotranda a Zubejdu: "Není to náhodou práce?" :P

PříspěvekNapsal: 27 črc 2019, 19:38 
Královská rodina
Královská rodina

dasha píše:
napríklad Renta Barona de Sance bolo to čo mu museli odvádzať obyvatelia žijúci na pôde ktorá mu patrila
to je jeden druh Rente

- tohle právě nechápu, já myslela, že to byli nevolníci a ti platili svou prací.

Musela bych si hodně moc osvěžit své znalosti novověkých dějin, abych to mohla tvrdit s jistotou, ale řekla bych, že ve Francii touto dobou nevolnictví tak, jak ho známe od nás nebo z Ruska, nebylo. Sedláci byli svobodní a za možnost užívat půdu apod. odváděli nějaké naturálie. Vždyť jeden ze statkářů barona de Sancé byl tuším bohatší než jeho lenní pán...

V červnu vdával otec Saulier s velkou slávou dceru. Byl to jediný statkář barona de Sancé, který zaměstnával nájemce.
Tedy zámožný muž, navíc místní krčmář.
Malý románský kostelík byl vyzdoben květinami a svíčkami silnými jako ruka. Nevěstu k oltáři vedl sám pan baron.
Hostina trvala několik hodin, na stole se skvěla jelita a jitrnice, klobásky a sýr. Pilo se víno.
Po hostině přinášely ženy ze vsi, jak bylo zvykem, dárky pro mladou novomanželku.
Seděla ve svém novém domě na lavici u velkého stolu, kde se vršilo nádobí, prádlo, měděné a cínové kotlíky. Její kulatý, poněkud přihlouplý obličejík svítil pod obrovskou kopretinovou
korunou radostí.
Paní de Sancé se skoro styděla, že přináší tak skromný dárek: několik pěkných porcelánových talířů, které měla schované pro podobné příležitosti. Angeliku okamžitě napadlo, že na zámku jedí ze stejných misek jako sedláci. Ta nelogičnost ji zároveň bolela i urážela - ti lidé jsou ale divní! Copak není naprosto jasné, že ani venkovanka nebude jíst z těchhle talířů, taky je schová do truhly a dál bude jíst z misky? I na Plessis je tolik nádherných věcí, které jsou tam uloženy jako do hrobu!

https://cs.wikipedia.org/wiki/Nevolnictv%C3%AD

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 93 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]