Právě je 16 pro 2019, 05:41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Angelika a jej deti
PříspěvekNapsal: 04 zář 2016, 13:50 
Královská rodina
Královská rodina

Katra píše:
Ako s tou adopciou neviem .... existovalo vtedy cosi take ako rodny list ? A kde by vlastne ako ta adopcia ako uradny proces mohla prebehnut ?
Ake mal vtedy vlastne Joffrey pravne postavenie pred uradmi ... ? Vo Francuzsku .... a potom v Amerike ... ?
A viete co mi vzdy prislo trochu zvlastne ? Ze nikde sa nespomina krst ani Florimonda ani Cantora .... ani Honorine ... :?

Jak to bylo tehdy s adopcí ve Francii, to nevím. To by asi chtělo nastudovat něco z dějin práva ve Francii 17. století. Ale všechny důležité věci v životě člověka se už evidovaly. Na farách, u notářů a podobně. S tou adopcí nevím, možná by ten, kdo adoptoval nechal vypracovat listinu právníkem, asi notářem a v přítomnosti svědků podepsal. Možná by stačilo i ústní prohlášení před svědky, ale i to by se asi někde evidovalo. Šlechtické rody měly i své kronikáře, kteří zaznamenávali vše důležité, co se odehrálo, např. Rožmberkové.
Rodný list?. Vzpomínám na film Hrbáč, kde říká Isabela de Never svému muži, že vytrhla z farní matriky záznam o sňatku a o narození jejich dcery. Ty listiny sloužily pak jako doklad. Ale to je film.
Na farách se to vše evidovalo. O Joffreyově narození, sňatku a narození Florimonda, musely být údaje vedené v matrice katedrály v Toulouse. Jak to bylo ale po jeho popravě si nedovolím hádat. A Florimond pokřtěný být musel. Vždyt byl prvorozený syn a vlastně budoucí dědic.
Cantor se narodil ve špitále a myslím si, že tam určitě docházel kněz a děti křtil. A lidé tam i umírali a tak tam asi docházeli kněží kvůli zpovědi před smrtí. Na tu měl právo i oodsouzený Joffrey.
O křtu Honoriny je myslím zmínka v Angelika a její láska, měla na krku přece ten medailonek s Madonou jestli se nepletu. Musím se podívat do knihy.

Právní postavení Joffreye před úřady bylo ve Francii bylo různé. Nejprve šlechtic, potomek starého, významného rodu. Potom byl všech titulů zbaven a odsouzen k smrti. To mu sice král změnil, ale patrně by živořil v nějaké pevnostní kobce. Prostě měl zmizet a být zapomenut.

A v Americe si myslím, že platily zákony té země, která určité území ovládala. Ale do Ameriky připlouvali různí ldé, zakládali své osady a tak tam si asi každý musel své postavení nějak vybojovat. Ti schopní byli voleni do různých samospráv, nebo si také své postavení tvrdě vymohli. Tam to bylo asi různé.

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: 04 zář 2016, 14:44 
Vévodové
Vévodové

suhana@azet.sk píše:
Čo sa týka Honorine tak ak som knihu spravne pochopila Jofrey si ju adoptoval ? Ja som si myslela ,že na koniec vyjde najavo ,že Honoriným otcom je Colin Paturel . Nie som si istá či si Angelika alebo Jofrey uvedomili ako veľmi ublížili svojím detom aj ked nechtiac .

nerozumiem tomu, prečo by mal byť Honoriným otcom Colin Paturel?? :disagreement: :shock:

a áno, Joffrey si ju adoptoval, v podstate neexistoval žiaden papier o tom, kde a kedy sa Honorine narodila, bolo to v lese pri Meluzíne ale to bolo všetko.... čiže ani odškriepiť to ani nikto nemohol, ani napadnúť, čie to dieťa vôbec je....... jedinú pravdu vedela Angelika, Meluzína a abbé de Lesdiguires .. a tí dvaja posledne spomenutí boli už mŕtvi...
a za ďaľšie, bola vojna, papiere sa strácali... aj keď boli niektoré farnosti dôsledné a deti sa zapisovali do kníh, ako to bolo s nemanželskými deťmi treba preštudovať (ale, pokiaľ viem, napr. Leonardo da Vinci bol tiež nemanželský syn, a predsa bol zapísaný v matrike, kedy sa narodil, ale v tomto prípade ho otec uznal za svojho a poslal neskôr na štúdia.)

Katra píše:
A viete co mi vzdy prislo trochu zvlastne ? Ze nikde sa nespomina krst ani Florimonda ani Cantora .... ani Honorine ... :?

v 5. dieli: Angelika sa búri :
ju pokrstili
„A udělali to v útulku? Dnes je tolik bezbožných a lhostejných srdcí! Madame, musíme ho pokřtít.“
„Je už mrtvá…“
„Ještě ne. Jak chcete, aby se jmenovala?“
„To je jedno.“
„Svatý Honorius vám ji vrátil. Budeme jí říkat Honorina.“
Ponořil ruku do pramene, nabral vodu, pokropil čílko dítěte a šeptal přitom slova náležité modlitby. A protože ta slova byla adresována ubohé bytosti, počaté v hanbě, jako by Angeliku přímo omamovala a ona stála jako zkamenělá.
„Buď světlem, Honorino, v tomhle světě temnost, kam jsi byla povolána žít… ať se tvé oči otevřou přede vším, co je krásné a co je dobré…“
„Ne, ne, to ode mne nikdo nemůže chtít.“
Zoufale pohlížela na abbého de Lesdiguičres, sklánějícího se k ní. Četla v jeho čistých očích odsudek.

Florimond bol určite pokrstený so slávou a všetko čo k tomu náleží,bol dedič rodu, Cantor dostal meno v nemocnici, tam tiež predsa chodievali kňazi a zrejme ho pri tej príležitosti pokrstili, aj keď si myslím, že to bolo to posledné načo v tej chvíli Angelika myslela, keďže sa ocitla v takej situácii ako sa ocitla .

PříspěvekNapsal: 04 zář 2016, 23:14 
Královská rodina
Královská rodina

errnie píše:
suhana@azet.sk píše:
Čo sa týka Honorine tak ak som knihu spravne pochopila Jofrey si ju adoptoval ? Ja som si myslela ,že na koniec vyjde najavo ,že Honoriným otcom je Colin Paturel . Nie som si istá či si Angelika alebo Jofrey uvedomili ako veľmi ublížili svojím detom aj ked nechtiac .

nerozumiem tomu, prečo by mal byť Honoriným otcom Colin Paturel?? :disagreement: :shock:

Angelika Colinovo dieťa potratila. A už jej nemal kedy spraviť ďalšie, pretože od ceuty sa prvý krát znovu stretli až v Novom Svete. ;)

Čo sa týka tej doby, existovali presne ako dnes rozličný rodičia: dobrí, zlí, mulujúci, ľahostajní aj krutí....

Angelika svoje deti jednoznačne milovala. Milovala dokonca aj cudzie deti, ako to krásne napísala Abulienka.
Boli však časy, keď muselo bojovať o prežitie a neskôr aj o ich postavenie, a preto možno nemala
toľko času sa im venovať, ako keby bol býval pri nej jej milovaný manžel.

PříspěvekNapsal: 04 zář 2016, 23:31 
Královská rodina
Královská rodina

mimi píše:
Katra píše:
Ako s tou adopciou neviem .... existovalo vtedy cosi take ako rodny list ? A kde by vlastne ako ta adopcia ako uradny proces mohla prebehnut ?
Ake mal vtedy vlastne Joffrey pravne postavenie pred uradmi ... ? Vo Francuzsku .... a potom v Amerike ... ?

Na farách se to vše evidovalo. O Joffreyově narození, sňatku a narození Florimonda, musely být údaje vedené v matrice katedrály v Toulouse. Jak to bylo ale po jeho popravě si nedovolím hádat. A Florimond pokřtěný být musel. Vždyt byl prvorozený syn a vlastně budoucí dědic.
Cantor se narodil ve špitále a myslím si, že tam určitě docházel kněz a děti křtil. Potom byl všech titulů zbaven a odsouzen k smrti. To mu sice král změnil, ale patrně by živořil v nějaké pevnostní kobce. Prostě měl zmizet a být zapomenut.

Honornu nám osvetlila Errnie, a k tomu chcem aj dodať iba jedno: Angelika bola Joffreyová právoplatná manželka
a tým pádom bola Honorine podľa vtedajšieho zákona jeho právoplatná dcéra - iba že by sa pokúsil dokázať im nieje ...
čo sa on samozrejem vôbec nepokúšal, ale naopak uznal ju slovami "lebo som váš otec" za svoju

Odkiaľ to viem? to bolo v skutku ľahké! vďaka trojuholníku kráľ-Montespanka-Montespan a historických záznamoch aké mal
kráľ problémy a obavy aby si Montespan neuplatňoval svoje práva na jeho deti - a zainvolvoval do toho potom všetkých
svojich najlepších právnikov :agree:

tuto neičo o Montespanovi:

viewtopic.php?f=3&t=636

ty Mimi si udrela klinec po hlavičke čo sa týka Florimonda.

samozrejem že Florimonda určite pokrstili - len nieje celkom jasné či už v Beárne -alebo až po ich návrate do Toulouse
ale prikláňam sa k názoru že ho samozrejme Joffrey nechal pokrstiť v slávnej Toulouskej katedrále, kde už bol krstený
on sám a mnoho jeho slávnych predkov, grófov Toulouskych :agree:
a krstil ho smaozrejme náš rozkošný Arcibiskup, ako ináč: :priest:

Cantora pokrstili v nemocnici - tam krstili všetky novonarodeniatka, preto sa tak rozčulovali že Cantor nieje
poriadné krstné meno - pretože krstiť sa môže iba na biblické meno - takže zrejme mal ešte aj druhé krsné meno ;)

„Jak se bude jmenovat, děvenko?"
„Cantor."
„Cantor? To není křesťanské jméno."
„To je mi fuk," řekla Angelika. „Podejte mi mé dítě."

PříspěvekNapsal: 13 led 2017, 23:34 
Baroni
Baroni

Pre mňa bola tiež Anglelika dobrou matkou. Hlavne bola dobrým človekom, ako to povedal aj Peyrac v 6.dieli, keď odhalil, aká vlastne je - že je veľkodušná. Páči sa mi veľmi, čo sa z nej časom stalo, ako sa stala viac duchovnou a vedela sa zblížiť aj s osobami, ktoré boli všeobecne neuznávané, alebo podceňované - napr. Julliena, Rozpárané brucho a pod. A tiež jej vzťah k Indiánom alebo protestantom. Deti u nej našli stále útočisko, aj keď netrávila s deťmi toľko času ako je dnes zvykom, ale v danom storočí a v danom postavení bola určite svojim prístupom k deťom a ľuďom priekopničkou - v dobrom zmysle slova.

Inak, mne sa práve páčilo, že pri návrate Joffreya a Florimonda najprv privítala manžela. Tak je to v skutočne milujúcom vzťahu normálne... Aj keď verím, že ak by bolo treba, tak za Florimonda ako aj ostatné deti položí aj život.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]