Právě je 13 pro 2019, 03:23

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Péguilin, vojvoda de Lauzun
PříspěvekNapsal: 31 črc 2018, 22:49 
Královská rodina
Královská rodina

Lauzun bol v kanóne ale aj v skutočnosti častejším návštevníkom Bastily - ale vedel sa s nej rovnako rýchlo dostať.

Aby sme si však vedeli predstaviť ako to mali šľachtici vo väzení: Ich "cela" sa často skladala z viacerých miesností,
mohli si nechať priniesť vlastný nábytok, oblečenie a potrebné maličkosti a aj sluhu, komorníka či kuchára. 8)

Víte, že mě málem zavřeli do Bastily?"
„Copak jste provedl?"
„Už si nevzpomínám. Mám pocit, že jsem příliš vášnivě objal malou Marii Manciniovou, do
níž byl král tak šíleně zamilovaný. Zatykač už byl napsán: jenže mě upozornili včas. Padl jsem v
slzách králi k nohám a rozesmál jsem ho tak, že mi odpustil, a namísto toho, aby mě poslal do černé
věznice, jmenoval mě kapitánem. Vidíte, jaký je to skvělý přítel... když není vaším nepřítelem."
„Pročpak mi to vlastně říkáte?" zeptala se náhle Angelika.
Péguilin de Lauzun otevřel doširoka modré oči, jichž uměl velice dobře používat.
„Ale jen tak, drahoušku."
Vzal ji přátelsky pod paží a vedl ji pryč.
„Pojďte, musím vás představit kamarádům, kteří hoří touhou vás poznat."

tie modré oči sedia! :mrgreen:

Lauzun mal dokazateľne modré oči - pretože to vo svojich vlastnoručne písaných pamätiach spomína aj
vznešená slečna

Obrázek

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: 30 pro 2018, 21:09 
Královská rodina
Královská rodina

Našla som skvelú stránku ktorá sa zaoberá nielen mužom zo železnou maskou
ale aj nám potrebnými údajmi o Lauzunovi a Fouquetovi.

Konečne mám stabuľkovanú predstavu ako to v tom väzení vyzeralo a v akom rozložení menovaní páni bývali:
Eustache Danger je meno muža zo železnou maskou (ktorá v skutočnosti nebola železná, v archívoch Bastily sa píše
že mal masku z čierneho zamätu, železnou tú masku nazval neskoršie až Voltaire, a toho sa chytil Dumas)

Väznica Pignerol v roku 1674

Obrázek

A v roku 1679:

Obrázek

PS: valet je po francúzsky sluha

Zdroj:

http://www.masque-de-fer.com/wp-content ... _final.jpg

Toto celé ma privádza na myšlienku že normálne by aj Joffrey musel mať v Bastile sluhu, ako ich tam vždy pri svojich pobytoch mávali Lauzun a iní páni. Veď kráľ sluhu neodoprel ani Fouquetovi. :evil: V Pignerole mal dokonca dvoch sluhov.

PříspěvekNapsal: 30 pro 2018, 21:26 
Královská rodina
Královská rodina

A byl některý z těch velkých pánů mučen?

PříspěvekNapsal: 30 pro 2018, 22:00 
Královská rodina
Královská rodina

Tereza píše:

dobrá otázka - ale Lauzun a Fouquet boli odsúdení za zradu a spreneveru -
Fouquet mal aspoň súdny proces ale pokiaľ viem Lauzun žiadny nemal (takže Desgrez dobre Angelike
vravel že kráľ často strčí ľudí do väzenia aby sa na nich niekde na odľahlom mieste zabudlo)

Nezabúdajme však v Joffreyovom prípade na dva faktory:

1. Kráľ nejednal priamo ale sa chytil obvinení toulouského arcibiskupa :priest:
a po obvinení z bosorátstva bol teda Joffrey mučený pretože to bola bežná praktika na tých
čo mali byť posadnutý diablom

2. V tom čase bol samotný Fouquet generálnym prokurátorom a ktovie aké príkazy on v tomto zmysle vydal

ach! teraz som si spomenula že Joffreovi vzali šľachtický titul pred začiatkom pojednávania -
potom by už samozrejme právo na sluhu nemal - lebo toto právo mala iba šľachta :!: :idea: :roll:

PříspěvekNapsal: 31 pro 2018, 12:39 
Královská rodina
Královská rodina

Tereza píše:

Nechtěla jsem se včera unáhlit svými osobními úvahami, a spoléhala jsem na Moirru, že se odpovědi zhostí. Přiznám se, že jsem četla jen o Fouquetovi, a to jen jednu krátkou stať, a tam o tom nebylo ani zmínky. U Lauzuna zřejmě nebyl důvod - byl poslán do Pignerolu za trest, kdežto mučení se užívalo tam, kde bylo třeba dostat z viníka přiznání nebo se dobrat kompliců. Proto jsem váhala u Fouqueta, ale s ohledem na jeho vysoké postavení a vazby na mnoho osob, mučení by zřejmě hodně pobouřilo veřejnost - a v době procesu stále ještě nebylo jisté, zda nakonec nedojde k nějakému povstání v jeho jménu... Takže bych tipovala, že maximálně dostal nějaký nechtěný štulec od strážných, když ho někam eskortovali (nikoli od d'Artagna, který ho zatýkal, to podle všeho proběhlo s veškerou noblesou) :) .

PříspěvekNapsal: 03 bře 2019, 12:17 
Královská rodina
Královská rodina

Som prekvapená že som to sem ešte nikdy nedávala:

Takto teda pracujú Lauzunovia tohto sveta ....

Cassanovu zatiaľ nemám až tak načítaného, aby som mohla porovnávať týchto dvoch pánov,
ale talent zvádzať ženy mali určite spoločný:

:king: Král však pokračoval:(...)
„Tak abychom si rozuměli,“ pohlédl na ni král laskavě. „Za koho jdete orodovat, za pana de
Lauzun, nebo za pana du Plessis?“ .......

Ozdůbko, vyprávějte mi, co se stalo ve Fontainebleau.“
„Vím, že jsem se chovala neomluvitelně, ale manžel mi tehdy ublížil… strašně, na veřejnosti.“ Bezděčně pohlédla na zápěstí, které ještě neslo zřetelné stopy poranění. Král ji uchopil za ruku, pohlédl na ni a neřekl nic.

„Sedla jsem si do ústraní. Byla jsem zoufalá. Pan de Lauzun šel kolem…“
Vyprávěla mu, jak ji Lauzun začal utěšovat nejdřív slovy, pak způsobem poněkud naléhavějším.
„Je nesmírně obtížné odolat svádění pana de Lauzun, Sire. Je tak pohotový, že než se stačíte rozzlobit nebo se začít bránit, octnete se v takové situaci, v níž se nemůžete ukázat na veřejnosti, aniž by vás to zahanbilo.“

„Ale, ale, takhle tedy on jedná.“
„Pan de Lauzun má tolik zkušeností. Je prohnaný, bez předsudků, a v podstatě má to
nejlepší srdce na světě. Ostatně Vaše Veličenstvo ho zná lépe než já.“
„Hm,“ poznamenal pobaveně král, „to záleží na tom, jak jste to myslela, madame. Jste
okouzlující, když se takhle červenáte,“ pokračoval.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]