Právě je 15 lis 2019, 05:33

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 30 říj 2017, 17:17 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
[color=#0000FF] Vyštudoval právo, podobne ako Desgrez

PenelopaW píše:
Mohli se studentsky míjet, záleželo, v jaké době kdo z nich studoval... Pokud jeden z nich byl v "páťáku", třeba ho nezajímalo, kdo zrovna byl imatrikulován do "prváku" :) . Mně by spíš zajímalo, jestli se (ať už ze studií nebo z pozdějšího působení) znali osobně, tzn. že věděli, jak vypadá ten druhý. Desgrez se pohyboval "v podsvětí", nechce se mi věřit, že by netušil, jak vypadá v reálu taková persona jakou byl básník. A naopak - "Muž se psem" byl taky notoricky známou postavou...

„Moc ráda bych věděla, proč nezavírají do vězení tyhle sprosté pisálky místo čestných lidí," pokračovala Angelika a třásla se vzteky. „A to jsem slyšela, že je zavírají do Bastily, jako by to byli
vážení občané! Proč ne do Cháteletu, mezi bandity, vždyť jsou stejní jako oni."
„Není jednoduché takového básníka zatknout. Je to ta nejnepolapitelnější vrstva lidí. Jsou všude a nikde. Claude Le Petit už málem desetkrát skoro visel, a přesto se vždy znovu objeví a vystřelí své šípy ve chvíli, kdy se to nejméně očekává. Je to oko Paříže. Vidí všechno, ví všechno a nikdo ho nikdy nedopadne. Ani já jsem ho v životě neviděl, ale předpokládám, že musí mít uši širší než holičské umyvadlo, protože se tam vejdou všechny drby hlavního města. Měli bychom ho platit jako špeha, a ne ho pronásledovat."
„Jednou by ho měli opravdu pověsit."
„Je pravda, že naše drahá a nepříliš schopná policie řadí tyhle básníky mezi lidi s nepřátelskými úmysly, jenže dokud se do toho nezapojíme my, já a můj pes, nikdy toho básníka z Pont-Neuf nedostanou."
„Udělejte to, prosím vás," vykřikla Angelika a chytila Desgreze oběma rukama za klopy kabátu. „Ať mi ho Sorbonna přinese v zubech, mrtvého či živého."
„Spíš bych ho šel nabídnout panu Mazarinovi, protože, věřte mi, kromě vás je jeho nejhorším nepřítelem on."
„Jak se mohlo tak dlouho dovolit, aby se takovýhle lhář rozkřikoval po světě?"
„Bohužel, tenhle Claude Le Petit je silný právě tím, že nikdy nelže a jen velice zřídka se mýlí."

(Markýza andělů 2, s. 186)

No vida a přání otcem myšlenky...
PenelopaW píše:
„Jednou by ho měli opravdu pověsit."

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: 30 říj 2017, 21:09 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
PenelopaW píše:
Mohli se studentsky míjet, záleželo, v jaké době kdo z nich studoval... Pokud jeden z nich byl v "páťáku", třeba ho nezajímalo, kdo zrovna byl imatrikulován do "prváku" :) . Mně by spíš zajímalo, jestli se (ať už ze studií nebo z pozdějšího působení) znali osobně, tzn. že věděli, jak vypadá ten druhý. Desgrez se pohyboval "v podsvětí", nechce se mi věřit, že by netušil, jak vypadá v reálu taková persona jakou byl básník. A naopak - "Muž se psem" byl taky notoricky známou postavou...

Mňa to len napadlo, že by mohli byť spolužiaci

Tereza píše:
Nezdálo se mi, že by v knize Špína a Desgrez udržovali přátelské vztahy. Ale možná, že se prostě o takové "drobnosti", že od sebe opisovali na studiích v lavici a že společně zapíjeli zkoušky v hospodě, prostě "zapomněli" Angelice zmínit.

No mňa to napadlo lebo boli takmer rovnaký ročník a práva sa nedajú vyštudovať za deň
(ako sme sa napríklad dozvedeli aj od ich súčastníka Pitavala)

PenelopaW píše:
A odpověď opět nalezneme v kánonu:

„Není jednoduché takového básníka zatknout. Je to ta nejnepolapitelnější vrstva lidí. Jsou všude a nikde. Claude Le Petit už málem desetkrát skoro visel, a přesto se vždy znovu objeví a vystřelí své šípy ve chvíli, kdy se to nejméně očekává. Je to oko Paříže. Vidí všechno, ví všechno a nikdo ho nikdy nedopadne. Ani já jsem ho v životě neviděl, ale předpokládám, že musí mít uši širší než holičské umyvadlo, protože se tam vejdou všechny drby hlavního města. Měli bychom ho platit jako špeha, a ne ho pronásledovat."

(Markýza andělů 2, s. 186)

neviem prečo, ale to Desgrezové Ani já jsem ho v životě neviděl mi neznie moc presvedčivo ....

hlavne vtedy nie keď komu celému na konci pridá:

Měli bychom ho platit jako špeha, a ne ho pronásledovat
tak mi začne vŕtať hlavou čo všetko vlastne Desgrez :desgrez: vedel či nevedel ....

že by v živote ani len nachvíľku nezazrel básnika Špínu ktorý z obľubou spával v strede mosta Pont Neuf
pod kopytami koňa sa mi moc nechce uveriť :disagreement:

PříspěvekNapsal: 25 říj 2018, 12:34 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:

Ten odkaz mi nefunguje :? , je to tohle? http://www.skrytapravda.cz/domaci/565-basnik-spina-alias-claude-le-petit Natrefila jsem na to úplně náhodou dneska :) .

PříspěvekNapsal: 31 říj 2018, 20:05 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:
moirra píše:

Ten odkaz mi nefunguje :? , je to tohle? http://www.skrytapravda.cz/domaci/565-basnik-spina-alias-claude-le-petit Natrefila jsem na to úplně náhodou dneska :) .

Aha ano asi ho premiestnili dobre ze si ho našla. :D

PříspěvekNapsal: 26 lis 2018, 13:01 
Královská rodina
Královská rodina

Tak mne tak napadlo, jestli nezkusit zrekonstruovat text některého ze Špínových pamfletů. Pravda, nebude to nikterak vysoká literatura, ale při vymýšlení některých rýmů (pokud odložíme stranou respekt vůči našim oblíbeným postavám), by to mohlo být i zábavné. Napadlo mne to při čtení Integrale, kde se Claude Le Petit poprvé naváží do Joffreye:

Advokát pokynul panu Clopotovi, který kráčel za nimi, aby mu podal fascikl, jenž nesl. Vytáhl z něj svazek papírů s velkými písmeny.
Byly to veršované balady. Autor pamfletu s vervou a talentem jemu vlastním, ale přitom co nejurážlivějšími a nejhrubšími výrazy, představoval Joffreye de Peyrac jako Velkého Kulhavce, Vlasatce, Velkého Smilníka z Languedoku...
Zevnějšek obviněného mu skýtal nepřeberné možnosti.

Ovšem co se textu sloky, v níž je narážka na Vardese, týče, narazila jsem na celkem čtyři různé verze:

1. Markýza andělů 2:

A krásná madame de Peyrac se chystá
ho nafurt zavřít v nehostinná místa,
aby v Louvru od večera do rána
se mohla kurvit s všema pánama...

2. Popravený u Notre-Dame:

A jeho krásná žena dozajista
nechá ho zavřít v temná místa,
aby pak v Louvru vesele
vymetala cizí postele...

3. Cesta do Versailles 2:

krásná madame de Peyrac v té chvíli
chtěla by ho nafurt zavřít do Bastily,
aby měla možnost znovu
dělat v Louvrů k… u.

4. Světla a stíny Paříže

A krásná madame de Peyrac v té chvíli chtěla,
aby se Bastila neotevřela
a on zůstal v jejích zdech

Osobně by mne ovšem víc zajímaly ty rýmy na Joffreye, protože Vlasatec a Smilník z Languedocu mne zaujali :mrgreen: . A taky bych chtěla vědět, jestli se kuplet dostal až k zatčenému hraběti, neboť Špínovy texty byly přece pověstné tím, že si našly cestu všude...

Nenajde se tu někdo, kdo si troufne obout se do pana hraběte v básníkově stylu a napsat další sloky?

Naposledy upravil PenelopaW dne 28 pro 2018, 19:55, celkově upraveno 2

PříspěvekNapsal: 26 lis 2018, 13:04 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
neviem prečo, ale to Desgrezové Ani já jsem ho v životě neviděl mi neznie moc presvedčivo ....

hlavne vtedy nie keď komu celému na konci pridá:

Měli bychom ho platit jako špeha, a ne ho pronásledovat
tak mi začne vŕtať hlavou čo všetko vlastne Desgrez :desgrez: vedel či nevedel ....

Taky nezapomínej na toto:

„Jednou by ho měli opravdu pověsit.“
„Je pravda, že naše drahá a nepříliš schopná policie řadí tyhle básníky mezi lidi s nepřátelskými úmysly, jenže dokud se do toho nezapojíme my, já a můj pes, nikdy toho básníka z Pont-Neuf nedostanou.“
„Udělejte to, prosím vás!“ vykřikla Angelika a chytila Desgreze oběma rukama za klopy kabátu. „Ať mi ho Sorbonna přinese v zubech, mrtvého či živého.“
Spíš bych ho šel nabídnout panu Mazarinovi, protože kromě vás je jeho nejhorším nepřítelem on, to mi věřte.“

moirra píše:
že by v živote ani len nachvíľku nezazrel básnika Špínu ktorý z obľubou spával v strede mosta Pont Neuf
pod kopytami koňa sa mi moc nechce uveriť :disagreement:

Přemýšlela jsem nad tím opět kvůli fikci a jediné vysvětlení, co mne napadlo je:
a) Paříž byla opravdu přelidněná, takže v ní bylo mraky lidí - Desgrez, byť v centru města a mezi "havětí" ve svém živlu, nemohl znát ÚPLNĚ každého, ale jen notoricky známé firmy
b) pod koněm asi spávalo vícero chudáků, takže Špína mohl být jen jeden z mnoha... a asi tam nespával pravidelně :)

PříspěvekNapsal: 28 pro 2018, 20:08 
Královská rodina
Královská rodina

!!! BACHA SPOILERY !!!

Kvůli studiu a psaní fikce čtu Cestu do Versailles a napadla mne jedna věc...

Ač jsem byla nařčena, že přání je otcem myšlenky, vyplývá mi to z textu zcela jednoznačně (a zajímavé je, že mne to nikdy netrklo, ale občas mám dlouhé vedení...):

a) Desgrez přivedl Angeliku na myšlenku, že šlechtici, kteří zabili Linota a pana Bourjuse + zapálili hospodu, čímž ji připravili o všechno, se bojí jen básníkova pera. Tedy ji v podstatě navedl, aby básníka Špínu požádala o psaní pamfletů.

„Jistě chápete,“ pokračoval stále stejně pokojným tónem, který ji zároveň rozčiloval i uklidňoval, „že patřím jen naoko ke státní policii. Jsem především králův policajt. Není mým
úkolem rušit ty vznešené pány při jejich bohulibé zábavě. Podívejte, drahoušku, už máte leccos za sebou, tak musíte vědět, v jakém světě žijeme. To je přece v módě! Opilost je legrace, hýření
končící smilstvem je sladká zábava, orgie vrcholící zločinem příjemné zabíjení času. Ve dne poklonkování u dvora a vznešená společnost, v noci hospody, herny, miliskování. Copak to není vyvážený život? Mýlíte se, drahá přítelkyně, jestli si myslíte, že těch lidí je třeba se bát. Ve skutečnosti nejsou ty jejich zábavičky vůbec nebezpečné. Jediný a nejhorší nepřítel království, ten, kdo může jediným slovem ohrozit jejich moc, je novinář, pamfletista, spisovatel. Já hledám pamfletisty.“

b) V této době již bezpečně věděl, že básník je Angeličiným milencem. A s ohledem na to, jak dlouho mu byl na stopě, co když vlastně Angeliku navedl proto, aby se mu snadněji dostal na kobylku? Musel vědět, že u Rudé masky se "bavili" i ti nejvýše postavení, takže až se do nich Svědomí Paříže opře, krále a policii to nenechá chladnými... Takže si vlastně elegantně (a naprosto v jeho démonickém a krutém stylu) připravil půdu pro to, aby se básníkovi utáhla oprátka kolem krku...

O to drsněji pak na mne působí ta pasáž, kdy se ho Angelika snaží zdržet, a on jí až v závěru řekne, že Clauda Le Petit vlastně mohl varovat...

„No? Je tedy pravda, že má být o půlnoci u Montmartreské brány?“
Zachvěla se, ale pak ji napadlo, že nebezpečí už minulo. V dálce odbíjely hodiny poslední půlnoční úder. Desgrez zahlédl v jejích očích triumfální záblesk.
„Ano… ano, takže je příliš pozdě,“ zamumlal a sklopil zamyšleně hlavu. „Dnes si tolik lidí dalo schůzku u Montmartreské brány! Mezi jiným i sám policejní prefekt a dvacet strážných z Châteletu. Možná že kdybych přišel o něco dřív, mohl bych jim poradit, aby šli slídit za svou zvěří jinam… nebo bych třeba mohl neopatrnému zvířeti poradit, aby hledalo únik do polí jinou cestou… Ale teď, teď se bojím… ano, bojím se, že je příliš pozdě.

Zapadá mi to i do takové té ambivalentní policistovy polohy, kdy často našlapuje na hranici mezi pomoci Angelice a služebními povinnostmi. Na jedné straně jí poradil dobře, protože dosáhla jakési pomsty a ve finále za mlčení získala výhody, kterých by jinak nedosáhla, a které ji posunuly na společenském žebříčku blíž k jejím původním výsadám a postavení. Což je plně v souladu s jeho ochranitelskou rolí a faktem, že pro ni prostě měl slabost. Na straně druhé ale nemilosrdně plnil služební povinnost, neboť básníka považoval za veřejného nepřítele, a takhle se mu ho podařilo snadněji chytit...

PříspěvekNapsal: 28 pro 2018, 20:53 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:
a) Desgrez přivedl Angeliku na myšlenku, že šlechtici, kteří zabili Linota a pana Bourjuse + zapálili hospodu, čímž ji připravili o všechno, se bojí jen básníkova pera. Tedy ji v podstatě navedl, aby básníka Špínu požádala o psaní pamfletů.

To je přece v módě! .....Ve skutečnosti nejsou ty jejich zábavičky vůbec nebezpečné. Jediný a nejhorší nepřítel království, ten, kdo může jediným slovem ohrozit jejich moc, je novinář, pamfletista, spisovatel. Já hledám pamfletisty.“
.

Jsem opačného názoru. Já v tom ze strany Desgreze nevidím kalkul, ale ta slova z mého pohledu spíš vyplynula z konverzace, vidím v tom takové důraznější upozornění pro sebe samotného i pro Angeliku, co vlastně dělá za práci a že si má dávat Angelika pozor. Vždyť možná opravdu jen kvůli ní byl ochoten riskovat kariéru.

A také si myslím, že si Špína už dlouho příliš zahrával, nebyla možnost ani vůle mu pomoci.

PříspěvekNapsal: 28 pro 2018, 20:55 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:
Takže si vlastně elegantně (a naprosto v jeho démonickém a krutém stylu) připravil půdu pro to, aby se básníkovi utáhla oprátka kolem krku...
O to drsněji pak na mne působí ta pasáž, kdy se ho Angelika snaží zdržet, a on jí až v závěru řekne, že Clauda Le Petit vlastně mohl varovat...

Zapadá mi to i do takové té ambivalentní policistovy polohy, kdy často našlapuje na hranici mezi pomoci Angelice a služebními povinnostmi. Na jedné straně jí poradil dobře, protože dosáhla jakési pomsty a ve finále za mlčení získala výhody, kterých by jinak nedosáhla, a které ji posunuly na společenském žebříčku blíž k jejím původním výsadám a postavení. Což je plně v souladu s jeho ochranitelskou rolí a faktem, že pro ni prostě měl slabost. Na straně druhé ale nemilosrdně plnil služební povinnost, neboť básníka považoval za veřejného nepřítele, a takhle se mu ho podařilo snadněji chytit...

Presne tak, Desgrez sa častejšie zmietal medzi plnením služobných povinností a pomocou Angelike,
čo napokon celé vyvrcholilo tým ako jej daroval slobodu v La Rochelle
(čím teda riskoval nielen kariéru ale pravdepodobne aj vlastný život)

v prípade básnika Špínu som si ale nie celkom istá či mal skutočne v úmysle pamfletára varovať

a inak máš pravdu, knižný Desgrez, :desgrez: rovnako ako ten skutočný vedel dokonale spriadať démonické plány .....

PříspěvekNapsal: 28 pro 2018, 21:03 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
v prípade básnika Špínu som si ale nie celkom istá či mal skutočne v úmysle pamfletára varovať

a inak máš pravdu, knižný Desgrez, :desgrez: rovnako ako ten skutočný vedel dokonale spriadať démonické plány .....

Ono je to pak vlastně řečeno i dál, kdy Angeliku při hádce přesvědčuje, aby přijala nabídku mocných a vydala vytištěné pamflety:

„Nevím, jestli jsem se nepřeslechl, ale kdysi jste se zmiňovala o jakémsi patentu, který byste ráda získala, abyste mohla začít prodávat nějaký exotický nápoj nebo něco na ten způsob… Nemyslíte, že taková okrouhlá sumička, například padesát tisíc liber, by nebyla do začátku vítaná? Nebo nějaké privilegium, nějaká výjimka nebo… co já vím? Žena jako vy má přece spoustu nápadů! Král je ochotný vám dát, o co požádáte, výměnou za vaše okamžité a definitivní mlčení. Byl by to nejlepší způsob, jak v zájmu všech zúčastněných to drama uzavřít. Pan policejní ředitel bude pochválen, já dostanu vyšší hodnost, Jeho Veličenstvo si vydechne úlevou a vy, drahoušku, znovu pustíte po proudu svou bárku a poplujete k vyšším metám. No tak, netřeste se jako klisnička pod drezérovým bičem. Přemýšlejte. Vrátím se za dvě hodiny pro odpověď…“

PříspěvekNapsal: 28 pro 2018, 21:24 
Královská rodina
Královská rodina

Tereza píše:
Jsem opačného názoru. Já v tom ze strany Desgreze nevidím kalkul, ale ta slova z mého pohledu spíš vyplynula z konverzace, vidím v tom takové důraznější upozornění pro sebe samotného i pro Angeliku, co vlastně dělá za práci a že si má dávat Angelika pozor. Vždyť možná opravdu jen kvůli ní byl ochoten riskovat kariéru.

Pořád mi to vrtá hlavou... Říkám si, jak zoufalá Angelika ihned běžela za básníkem:

Stejně jako při jejich prvním setkání našla Angelika básníka Špínu spát v lodi se senem blízko Arzenálu. Vzbudila ho a odvyprávěla mu, co se v noci dělo. Veškeré její úsilí přišlo vniveč.
Ti zhýralci jí znovu zničili život tak dokonale, jako když se zemí přežene armáda.
„Musíš mě pomstít!“ opakovala s očima sálajícíma horečkou. „Ty jediný mě můžeš pomstít. Ty jediný, protože jsi jejich úhlavní nepřítel. Desgrez to říkal.

A pak, co jí později řekl sám Špína:

„Tentokrát, lásko moje,“ oznámil jí s křivým úsměvem, „to smrdí. Mám pocit, že teď už mezi oky sítě neproklouznu.“
„Nemluv tak! Sám jsi mi stokrát řekl, že tebe neoběsí nikdy.“
„To se lehko říká, když si je člověk jist svou silou. A pak mu najednou začne unikat, jakoby trhlinkou, a on vidí jasně.“
Zranil se, když prchal oknem a musel rozbít sklo a vyhnout olověný rám.
Uložila ho na postel, obvázala, dala mu najíst. Pozorně ji sledoval a ona zneklidněla, když v jeho pohledu neviděla obvyklá veselá světýlka.
„Ta trhlinka jsi ty,“ prohlásil najednou. „Neměl jsem tě potkat… a milovat tě. Jak jsi mi začala tykat, pochopil jsem, že sis ze mě udělala slouhu.
„Claude,“ namítla ublíženě, „proč se hádat? Já… cítila jsem, že jsem ti velice blízká, že pro mě uděláš všechno. Ale jestli chceš, přestanu ti tykat.“

Tereza píše:
A také si myslím, že si Špína už dlouho příliš zahrával, nebyla možnost ani vůle mu pomoci.

Angelika se krásně chytla jen toho tykání, ale Claude má pravdu v tom, že nebýt jí, kdyby se do těch pamfletů kvůli ní nepustil (je otázka, jestli by o té aféře beztak nenapsal, i kdyby se neznali), tak by se ta smyčka tak těsně neutáhla... Prostý milenecký poměr s paní Morensovou by ho tak daleko nezahnal. Ale protože se do ní zamiloval, stal se prostředkem její pomsty, a jelikož protentokrát to sousto bylo hodně veliké, dopadlo to tak, jak to dopadlo...

Já vím, že ty moje úvahy Desgreze :desgrez: staví do ne moc pěkného světla, ale když uvažuji čistě bez emocí a bez nějakého pohnutí k básníkovi, tak:

a) Desgrez měl slabost pro Angeliku a pro ni překračoval své pravomoci mockrát, což před ní sebekriticky i mnohokrát nahlas přiznal. A současně výslovně řekl, že na ní mu záleží, ale na básníkovi nikoli.

„Ne, madame, vás nikdy nezradím, ale taky vás nebudu obelhávat. Tentokrát bude básník Špína viset.“

b) Protože dostal řádně za vyučenou, pochopil a přistoupil na to, že král je nejmocnější a on, aby si zachoval nějaké postavení i život, musí být loajální a plnit rozkazy (to, že si občas uzpůsobil jejich plnění svému, viz La Rochelle, jak zmiňovala Moirra, to už nechme stranou ;) ).

c) Básník Špína byl nepřítel, nebezpečná osoba, ohrožující veřejnou morálku. Takto o něm Desgrez hovoří ještě v době, kdy je advokátem, a už tenkrát Angelice říká, že policie je bezzubá a pokud se do hry nevloží on a jeho pes, básníka nikdy nechytí. Po nástupu k policii pak dostal za úkol stíhat pisálky a pamfletisty. Po Špínovi šel tedy už hodně dlouho...

(Z tohohle úhlu pohledu jsem na Desgreze nahlížela i v knize Oracle Glass, kdy je hlavní hrdinka jednou z čarodějnic kolem Voisinové, a policisté jsou v podstatě za ty zlé. Když ale koukneme na policisty jako na ty, kdo stíhají zločin (a že se ho čarodějnice dopouštěly), a trestají ty, kteří se nějak prohřešují proti zákonu, tak vlastně policajti nejsou těmi zlými, ale jen vykonávají nějakou nepopulární práci. - Ale já vím, já vím, tento můj úhel pohledu je deformován profesí rodičů a náklonností k Desgrezovi :mrgreen: .)

moirra píše:

Pokud tu myšlenku, co mi od včerejška straší v hlavě přijmu, tak mne Desgrez tak nějak děsí ještě víc a je ještě temnější, než jsem si ho představovala :mrgreen: . A v podstatě ještě víc ambivalentní vůči Angelice, což mi víc a víc zapadá do diskusního tématu "bylo vám někdy líto mužů, kteří ji milovali" :) . Ačkoli si myslím, že on obě tyhle své polohy dokázal vybalancovat a vyrovnat se s nimi (a proto mi ho vlastně nikdy, oproti jiným, včetně básníka, líto nebylo).

PříspěvekNapsal: 29 pro 2018, 20:36 
Královská rodina
Královská rodina

Fallot sa v prvom diely rozčuluje nad básnikom:

„Básník Špína," zamumlal zamračeně pan Fallot. „Muž, který kritizuje společnost jako
takovou, rozený buřič, parazit. Jednou jsem ho zahlédl, jak recitoval davu bůhvíjaké jedovaté
žvásty. Je to jistý Claude Le Petit. Když si pomyslím, že to hubené neduživé bidlo dokáže donutit
prince a dokonce krále, aby skřípali zuby, tvrdím, že není moc povzbudivé žít v takové době. Kdy
nás už konečně policie zbaví těchhle šašků?"

tuto je úryvok ktorý Angelika prečítala nahlas:

Angelika vytáhla mimoděk z kapsy jakýsi papír. Podívala se na něj s údivem a pak si vzpomněla, že ho za deset sous koupila od jakéhosi mrzáka na Pont-Neuf, když ráno mířila do Tuileries. Polohlasem četla:
„A teď už vstupme do paláce a zjistíme, že ani Rabelaise si nedokázal představit, co se tu
všechno může dít! Uvidíme tu plno lhářů a nejvýznamnějších hanbám, pojďme přehlédnout ten dav."

PenelopaW píše:
Tereza píše:

Angelika se krásně chytla jen toho tykání, ale Claude má pravdu v tom, že nebýt jí, kdyby se do těch pamfletů kvůli ní nepustil (je otázka, jestli by o té aféře beztak nenapsal, i kdyby se neznali), tak by se ta smyčka tak těsně neutáhla... Prostý milenecký poměr s paní Morensovou by ho tak daleko nezahnal. Ale protože se do ní zamiloval, stal se prostředkem její pomsty, a jelikož protentokrát to sousto bylo hodně veliké, dopadlo to tak, jak to dopadlo...

ja som skalopevne presvedčená že básnik Špína by sa do toho pustil aj keby to nebol Angelikyn hostinec ale iba krčma
majstra Bojoursa - veď to bola udalosť o ktorej si rozprával ľud po celom Paríži
vtedy ešte neexistoval televízor, žiadne bulvárne noviny, a divadlo bolo pre obyčajných ľudí drahou záležitosťou
čiže drby a klepy (a popravy tiež) boli veľmi obľúbenou zábavkou :twisted: :twisted:

veď básnik Špína nikdy nevynechal nijaký škandál, dovolil si už predtým písať o pamflety o ľuďoch od kráľovkého dvora a dokonca aj o samotnom kráľovi :king: a jeho milenke:

viewtopic.php?f=3&t=173&p=24577#p24577

Po stopách básníka Špíny byli vysláni nejschopnější policisté. Tentokrát nikdo nepochyboval, že ho pověsí.

PříspěvekNapsal: 29 pro 2018, 20:44 
Královská rodina
Královská rodina

Také jsem přesvědčena, že tohle události by básník nenechal bez povšimnutí. To byl prostě sólo kapr. Tepal přece všechny nešvary společnosti, tedy hlavně těch mocných a bohatých.

PříspěvekNapsal: 29 pro 2018, 21:11 
Královská rodina
Královská rodina

Našla som dokonca zbierku pamfletov od Básnika Špína, ktorý sa podpisoval Claude le Petit,
kde v jednom pamflete naznačuje že Mazarin je kráľovým otcom:

Som to voľne preložila:

Kráľ:
V tejto falošnej veci,
Povedzme to len a nech je to lev
Hľadám Louisa de Bourbona.
Podme však cez zadné dvere;
On je veľmi vznešený Panovník;
Okrem toho je na svojom území.
Beda tomu, kto ho škandalizuje!
Ja však mám veľmi odlišné myšlienky:
Ak je on uličkou Cirkvi,
tak je Mazarin jeho rodičom

Originál:

Le Roy
Sur cette espineuse matiere,
N'en disons guere, et qu'il soit lion
J'apperçois Loüis de Bourbon.
Gaignons la porte de derriere ;
C'est un très-digne Souverain ;
De plus, il est sur son terrain.
Malheur à qui le scandalise !
J'ay des pensers bien differens ;
S'il est Fils aisné de l'Eglise,
Mazarin est de ses parens

ZDROJ:

http://www.textesrares.com/paris_pages. ... cule%20%20\

PříspěvekNapsal: 29 pro 2018, 22:58 
Královská rodina
Královská rodina

Niekto doplnil informácie o Básnikovi Špínovi na wikipédii v Nemčine aj vo Francúžtine som našla zaujímavé údaje:

Syn krajčíra, študoval u jezuitov musel opustiť školu kvôli vražde. Po tom čo sa pohádal s akýmsi mníchom,
skryl sa v kostole a zapichne ho. Preto musel utiecť do zahraničia.
Aby sa na prípad zabudlo, cestoval do Španielska, Talianska, Čiech, Rakúska, Maďarska, Holandska a Anglicka, kde strávil sedem až osem rokov pred návratom do Francúzska.
Po návrate do Francie sa presťahoval do Paríža, kde študuje právo, avšak neustále žije s perom v ruke, ktoré sa často zaujíma a angažuje vo "všetkých druhoch rozvracania" vrátane toho na Chaussona, na ktorého v roku 1661 napísal sonet chvál na silu jeho duše počas jeho utrpenia pre sodomiu. *

To mu však vôbec nebránilo v tom, aby sa zaregistroval v Parížskom advokátskom združení. (1661 ? to by znamenalo že od a Desgrez boli v rovnakom čase registrovaní advokáti, nech mi už Desgrez nepovie že ho nepoznal! napokon ako ho chcel ísť varovať keď ho vraj nikdy nevidel? 8) :twisted: ach ten Desgrez :desgrez: je viac démonický ako sme si mysleli)

Potom napísal svoje majstrovské dielo "Bordel Múz" * * * Toto dielo bolo a priori určené len na zábavu jeho priateľov. Mal však smolu že niekto navrhol to dať vytlačiť. Tým začalo celé jeho nešťastie.

-----------------

Podľa jedenej anekdoty vraj jedného dňa v auguste 1662, keď zanedbával zatvorenie svoje okno, (býval v nejakom dome??) vietor rozvial po vonku jeho podklady, vrátane hriešnej blasfemickej piesne, ktorú zložil na Pannu Mariu. Blasfemická báseň bola odchytená kňazom, ktorý ju ihneď odovzdal kráľovskému advokátovi.

Podľa iných, majiteľ tlačiarne, ktorá mala pokračovať v tlači jeho Smiešnej Paríže ** po hádke z vydavateľom tohto zradil,
a ten zasa prezradil autora, ktorým bol Claude le Petit alias básnik Špína.

Istotu však máme o napochodovaní polície do tlačiarne k bratom Rebuffé, na ulici Rue Saint-Germain , v blízkosti mosta Pont Neuf. Polície takto zachytila a zničila už pripravené listy ktoré boli v tlači aj príslušné nachystané matrice. Autor bol ihneď zatknutý a uväznený. Pri prehliadke v jeho dome sa našlo nespočet ručne písaných pamfletov , ktoré kolovali po Paríži.
(znamená to že nebýval na ulici ?)
---------------------

Tento ateista, libertín a voľnomyšlienkár sa veľmi rýchlo dostal pred súd. Nie kvôli svojim verbálnym licenciám, svojim poetickým veršom alebo jeho lstivým portrétom, ale za spochybňovanie dobrej povesti kráľovskej rodiny a Mazarina.

Už 26. augusta 1662 podplukovník D´Aubray napísal kanclérovi Seguierovi, že je potrebné mať niekoho kto poslúži ako odstrašujúci príklad. Začiatok súdneho procesu a rozsudok Chateletskej komory boli viac ako rýchle: obžalovaný bol odsúdený na smrť upálením na námestí Place de Greve hneď po tom, čo mu useknú pravú ruku.

Odvolanie básnika bolo zamietnuté, Súdny dvor ho vypočul 30. augusta a na druhý deň potvrdil rozsudok. Poslanci sa iba potichu rozhodli , že odsúdený bude tajne uškrtený tesne predtým, než bude doručený plameňom. Vykonaný bol 1. septembra 1662.

PS: začiatok biografie s pár iných informácií som už prekladala tuto:

viewtopic.php?f=3&t=676

PERLIČKA na okraj:

Claude le Petit bol narodený podobne ako Colin na pobreží Normandie v malebnej dedinke Beuvron-en-Auge,
ktorá vraj patrí k najkrajším vo Francúzsku.

Poznámky k prekladu:

* Prípad sodomie s Chausonom:
https://en.wikipedia.org/wiki/Jacques_Chausson

* * Smiešna Paríž (Paris ridicule alias Scandalous chronicle, alias ridiculous Paris)
https://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k ... /f28.image
https://fr.wikisource.org/wiki/La_Chron ... s_ridicule

* * * "Bordel Múz"
https://fr.wikisource.org/wiki/Sur_mon_ ... s_(Stances)

BIOGRAFIA:
https://archive.org/details/leslibertin ... ch/page/n5

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]