Právě je 25 srp 2019, 11:45

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Cantor de Peyrac
PříspěvekNapsal: 28 srp 2016, 17:49 
Královská rodina
Královská rodina

Tak tu pasáž, kde Cantor odmítá pomoci Angelice s vědrem, protože to není práce vhodná pro muže si také pamatuji. Jak ho polila mě samozřejmě také pobavilo. :D
A potom tu část, kde mu vysvětlovala, proč se vlastně Honorina narodila. O tom, že muži ve válkách zabíjejí a ženy jsou znásilňovány, a proto má on a Florimond sestřičku. Už byl dost velký a tak to pochopil. Proto se začal jinak chovat k Honorině.

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: 28 srp 2016, 18:01 
Rytíři
Rytíři

Co se týče Cantora, tak jsem na něho měla vždycky takový rozporuplný názor. Asi mám vážně raději Florimonda.

Na jednu stranu, se Cantorovo chování člověk snaží pochopit, a na tu druhou ho pěkně štve. Hlavně jsem vžycky kroutila hlavou nad Cantorovým názorem na ženy. Syn Joffreye a Angeliky, a smýšlí o ženách tak pohrdavě.

Není divu, že si chlapec rozuměl s Phillippem...

Když už jsme u toho Phillippa... Jak dal král Angelice dědictví s Plessis-Belliérů s tím, aby ho dala jednomu ze svých synů, vždycky jsem si tak říkala, že by ho spíš nabídla Cantorovi. Koneckonců se vzhledem podobá na muže rodu ze Sancé a tím pádem i tak trochu na Phillippa. Navíc sám Phillipp měl Cantora svým způsobem rád, a osobně si myslím, že za daných okolností by s tím i souhlasil. Vždyť i sama Angelika, měla čas od času problém v Cantorovi vidět Peyraka a Gaskoňce. :D

Zvlášť, když Florimond jako Joffreyův prvorozený syn a jako jeho dědic je dobře zajištěn.

Teď už jen zbývá otázka, zda k rozhodnutí, co se stane s dědictvím Plessis-Belliérů a komu připadne, už došlo, nebo k němu má teprve přijít. V knize to koneckonců zmíněno nebylo, nebo ano?

PříspěvekNapsal: 28 srp 2016, 18:31 
Markýzové
Markýzové

Myslim ze Cantorovu povahu ovplyvnili uz okolnosti ked ho Angelika cakala .... co vsetko prezil s nou v jej bruchu :cry:

PříspěvekNapsal: 28 srp 2016, 18:37 
Královská rodina
Královská rodina

Katra píše:
Myslim ze Cantorovu povahu ovplyvnili uz okolnosti ked ho Angelika cakala .... co vsetko prezil s nou v jej bruchu :cry:

Tak to určitě. Florimond byl očekávané dítě, prvorozený a syn. V době těhotenství byla Angelika opečovaná a hýčkaná.
Cantora vlastně čekala za pochodu. Navíc si myslím, že vliv mělo i to, že Florimond rostl do otcovy podoby.

PříspěvekNapsal: 29 srp 2016, 18:13 
Vévodové
Vévodové

v 7.dieli
Pohlížela na své syny jako na děti, a ne jako na dospívající mladíky.
Nedůvěřovala jim a teď jí Cantor odpovídá na nedůvěru nepřátelstvím zraněného srdce, které nikdo neléčil.S Florimondem to bylo jednodušší. Byl vstřícnější. Měl velkorysejší povahu, nebyl tak tvrdohlavý jako bratr a v královských předpokojích a v lodním podpalubí už leccos zažil.Nezáleželo mu na ničem, jen když dosáhne svého cíle a nebude muset zdolávat přílišné překážky.Byla by přísahala, že má už jisté milostné zkušenosti. Jeho mladší bratr však nebyl tak přizpůsobivý, neměl tutéž šťastnou povahu, bral všechno velice vážně. Angelika si kladla otázku, jestli jednala správně, když se mu nesnažila přiblížit, nebo jestli by ho její zpověď naopak ještě víc
nepopudila.
Jsou věci, které se nedají napravit, ale mohou si přece leccos vysvětlit… mohou se o to pokusit… Teď se Cantor uzavřel do své ulity a ona neví, jak na něj jít, když v ní vidí nepřítele.

moirra, si si všimla, že už "pracujem" aj s českým pdf....???? :slzici:
presne tu je to pekne vysvetlené, Cantor bol tvrdohlavý, narodený v znamení vodnára - a to vôbec nie sú osoby, s ktorými sa žije ľahko, zato Florimond mal južanskú povahu, veselú, rýchlejšie vedel odpustiť...

moirra píše:
PS: Ja sa tiež nazdávam, že Joffrey, ktorý už Angeliku medzičasom znovu začal spoznávať,
si bol istý že Angelika to bude z ich mladším synom schopná vybaviť sama.

a možno si to Joffrey vôbec neuvedomoval, žeby toto mal riešiť, jednak to považoval za svoju vec a nemiešal do toho svojich synov a možno to bral ako hotovú vec, ja som to prijal tak to rešpektujte a vôbec sa nezamýšľal nad nejaým vysvetľovaním...

PříspěvekNapsal: 29 srp 2016, 19:38 
Vévodové
Vévodové

errnie píše:
v 7.dieli .......................
a možno si to Joffrey vôbec neuvedomoval, žeby toto mal riešiť, jednak to považoval za svoju vec a nemiešal do toho svojich synov a možno to bral ako hotovú vec, ja som to prijal tak to rešpektujte a vôbec sa nezamýšľal nad nejaým vysvetľovaním...

Já si matně vybavuju (možná se ale pletu) jak ve Wapassu otravoval Cantor Honorine, až vyběhl z dolu Joffrey a dělal s dětmi pořádek (hledám to v knize a nemohu to najít). Trochu mám dojem, že měli oba hoši z otce velký respekt a dávali si před ním "majzla."

PříspěvekNapsal: 29 srp 2016, 19:46 
Markýzové
Markýzové

Veru vybehol .... chlacholil Honorine ale Cantorovi nepovedal nic ..... :?

PříspěvekNapsal: 30 srp 2016, 20:29 
Královská rodina
Královská rodina

Clara píše:

Na jednu stranu, se Cantorovo chování člověk snaží pochopit, a na tu druhou ho pěkně štve. Hlavně jsem vžycky kroutila hlavou nad Cantorovým názorem na ženy. Syn Joffreye a Angeliky, a smýšlí o ženách tak pohrdavě.

Když už jsme u toho Phillippa... Jak dal král Angelice dědictví s Plessis-Belliérů s tím, aby ho dala jednomu ze svých synů, vždycky jsem si tak říkala, že by ho spíš nabídla Cantorovi.

Zvlášť, když Florimond jako Joffreyův prvorozený syn a jako jeho dědic je dobře zajištěn.

Teď už jen zbývá otázka, zda k rozhodnutí, co se stane s dědictvím Plessis-Belliérů a komu připadne, už došlo, nebo k němu má teprve přijít. V knize to koneckonců zmíněno nebylo, nebo ano?

Mne sa nezdá že by Cantor zmýšlal o ženách stále pohrdavo, to skôr bola na začiatku iba veľká žiarlivosť na to, ako
nežne sa chovala jeho matka k Honorine. Veď napokon to bol on kto sa ponáhľal zachrániť matku a aj samotnú Honorine
z ohrozenia Diablicou.

Ale súhlasím že je viacej uzavretejší a viac "de Sance", ako jeho otec ktorý je vernou kópiou svojho otca.
Veď dokonca samotný Cantor Florimondovi hovorí "Ty si ako otec"

napriek tomu je aj synom Joffreya de Peyrac: Zdedil po ňom skvelé námornícke schopnosti,
hudobné nadanie a krásny hlas. :trubadur:

Čo sa týka majetku Plessis-Beliere, kým žil Charles-Henri, bol on jediným dedičom. Spomína sa to v 5 diely.
Avšak či vrátil Kráľ Angelike aj majetky po Filipovi, keď vrátil majetky Joffreyovi de Peyrac, to je otázka. :roll: :roll:
Musím sa na to pozrieť.

Z právnickej stránky vtedajšej doby, Angelika vlastne nebola za Filipa právoplatne vydatá, pretože iba slobodná alebo
vdova sa môže znovu právoplatne vydať. A ona de facto nebola ani jedno ani druhé.
Myslím že ak by Filip ešte žil, bolo by toto "dvojmanželstvo" pekným orieškom aj pre spoločnosť Sviatosti oltárnej. :P :potapec:

A je celkom jasné že Florimond je miláčik :ach: , pretože je celkom Joffreyovou kópiou. Vzhľadom aj povahou.

Ale mám rada aj Cantora. malý odvážny trubadúr,
ktorý sa z Gitarou vybral na more :sailor: hľadať svojho legendárneho otca. :trubadur:

PříspěvekNapsal: 30 srp 2016, 20:55 
Královská rodina
Královská rodina

Tereza píše:
errnie píše:
v 7.dieli .......................

Já si matně vybavuju (možná se ale pletu) jak ve Wapassu otravoval Cantor Honorine, až vyběhl z dolu Joffrey a dělal s dětmi pořádek (hledám to v knize a nemohu to najít). Trochu mám dojem, že měli oba hoši z otce velký respekt a dávali si před ním "majzla."

Ano, v knihe sa píše že obaja chlapci mali pred otcom veľký rešpekt, a že vôbec nesklamal ich idealizované
predstavy o tomto legendárnom mužovi. :mask:
Errnie, našla si skvelý úryvok! :agree: :ok:

Katra píše:
Veru vybehol .... chlacholil Honorine ale Cantorovi nepovedal nic ..... :?

Ano, tuto situácia eskalovala:

Dnes ráno si ji vzal Cantor znovu na mušku, a ona se na něj znovu vrhla se zaťatými pěstmi
a křičela tak, že se sám Joffrey de Peyrac vyběhl podívat, co se děje.
„O co jde?“
„Všichni chtějí, abych umřela,“ žalovala Honorina v slzách, „a já nemám ani zbraň, abych
se mohla bránit.“
Hrabě si klekl k dítěti. Dlaní jí setřel slzy a slíbil jí, že když přestane plakat, udělá pistoli jen
pro ni. Bude z ní moct střílet a stříbrnou pažbu může používat jako tomahavk. Vzal ji za ruku
a zamířili spolu do dílny.
Angelika se obrátila ke Cantorovi, který zamračeně scénu sledoval.
„Dej už jí pokoj s tím Starcem. Když ho nevidí, tak ho nevidí. Ponižuješ ji jen pro vlastní
potěšení.“
„Je hloupá a líná.“
„Ale vždyť jsou jí teprve čtyři roky. Kdy už dostaneš rozum, Cantore? Je pod tvou úroveň
hádat se s tak malým dítětem.“
„Všichni ji rozmazlujete a lísáte se k ní,“ tvrdě odsekl Cantor.
Obrátil se k odchodu, ale ještě procedil mezi zuby:
„Jen ať si vás ten bastard klidně všechny zotročí. Mě ale vynechte!“
Angelice zatrnulo u srdce. Byla jediná, kdo ta slova zaslechl, a taky jí byla určena

PříspěvekNapsal: 04 zář 2016, 18:43 
Rytíři
Rytíři

No ja sa Cantorovi nečudujem ,že považoval svoju matku za šlapku lebo vo svojej podstate bola eskortná spoločníčka s licenciou . Čo bola väčšina šlachtičných v tej dobe . A ngelikiným a Cantorovým poblémom bolo to že mali rovnaké povahy . Kvôli tomu mal Jofrey slabost pre Cantora pretože si bol vedomý ,že ked sa narodil tak nebol pri ňom

PříspěvekNapsal: 28 led 2018, 11:22 
Královská rodina
Královská rodina

suhana@azet.sk píše:
No ja sa Cantorovi nečudujem ,že považoval svoju matku za šlapku lebo vo svojej podstate bola eskortná spoločníčka s licenciou . Čo bola väčšina šlachtičných v tej dobe . A ngelikiným a Cantorovým poblémom bolo to že mali rovnaké povahy . Kvôli tomu mal Jofrey slabost pre Cantora pretože si bol vedomý ,že ked sa narodil tak nebol pri ňom

neviem prečo,ale akosi sa mi zdá že si čítala celkom iné knihy ako my :roll: 8)

PříspěvekNapsal: 28 led 2018, 11:48 
Královská rodina
Královská rodina

Dnes má Cantor de Peyrac narodeniny.

Narodil sa 28.01.1661 v deň domnelej popravy jeho otca.

Kto si che osviežiť v pamäti ak osme sa k tomu dopracovali, a overili to podľa viacerých vydaní v rôznych jazykoch,
môže si prečítať našu diskusiu k časovej osi:
Presne tu sme sa o tom bavili:

viewtopic.php?f=1&t=258&p=12903&hilit=narozen+Cantor#p12903

myslím že Fantina to skvele zhrnula:

fantina píše:
Každopádně Cantor se narodil v den Joffreyovy popravy, o tom jsem nikdy nepochybovala.
Když se A. navečer probrala z mdlob u řezníka, tak jí řeznice říkala, že hranice už dohořela a že tělo bylo spálené až ve dvě odpoledne. Pak se A. vrací do Templu a cestou, po rozhovoru s abbém, začala rodit a nechala se odvést do nemocnice. Dál to je, jak už citovala errnie, jen v českém překladu je to trošičku jinak: „Den ještě neskončil: ještě neodzvonili liliemi zdobené věžní hodiny Justičního paláce půlnoc a čarodějovo dítě spatřilo světlo světa.“

Pak ale následují trochu počty, které mě vedou k jinému datu, než je 31.1.
„Angelika zůstala v nemocnici jen čtyři dny.“ Ještě si ale nechává vyprat šaty, které taky musely chvíli schnout, takže bych řekla, že odešla „pátý“ den ráno. Pak se vrací do Templu a píše se:
„Kolem ní procházeli lidé se svíčkami. Z domů se linula vůně teplých palačinek. Řekla si, že musí být 2. února (Februára).“
Takže, když 2.2. beru jako den, kdy odešla, čili ne včetně, a odečtu čtyři celé dny, které tam musela přetrpět, tak mi vychází, že se Cantor narodil 28.1.1661 před půlnocí.

PříspěvekNapsal: 28 led 2018, 12:26 
Královská rodina
Královská rodina

Na CANTOROVE NARODENINY pridávam koláž z dvoch ruských objavov
a úryvok z knihy:

Malý trubadúr Cantor, ktorý sa vybral do sveta hľadať svojho legendárneho otca:

:sailor: + :trubadur:

Obrázek

Florimond se zatvářil záhadně, a aby ji trochu napnul (...)
Byli jsme šťastní a hrdí, že to byl náš otec a že těm darebákům unikl…
Pak si Cantor vzal do hlavy, že vyrazí na moře a najde ho.“
„Proč na moře?“
„Protože je to hrozně daleko,“ mávl neurčitě rukou.
Bylo zřejmé, že v jeho očích je moře cosi, o čem nemá přesnou představu, za ním se však
otevírá zelený ráj, kde se všechny sny stávají skutečností, a Angelika mu rozuměla.
„Cantor složil píseň,“ pokračoval Florimond. „Už si slova přesně nepamatuju, ale bylo to
moc krásné. O našem otci. Říkával: Budu tu píseň všude zpívat a určitě potkám lidi, kteří ho podle ní poznají a řeknou mi, kde je…“
Angelice se stáhlo hrdlo a oči se zalily slzami. V duchu si představovala, jak její dva synové
vymýšlejí neuvěřitelnou odyseu malého trubadúra, jenž pátrá po muži z legendy.
„Já s ním nesouhlasil,“ pokračoval Florimond. „Mně se nechtělo odjíždět, protože se mi ve
Versailles líbilo. Plavbou po moři člověk moc kariéru neudělá, že? Cantor odjel. Vždycky dosáhne toho, co chce. I Barbe to říká: Ten když si něco vezme do hlavy, je horší než jeho matka…

Mami, myslíte, že otce našel?“
Angelika ho mlčky hladila po vlasech. Neměla odvahu mu znovu opakovat, že je Cantor mrtvý, že zaplatil životem jako Artušovi rytíři kulatého stolu, kteří se vydali za přeludem. Ubohý malý rytíř. Ubohý malý trubadúr. Jeho uzavřený obličej se sevřenými rty se jí mihl před očima, jako by plul ve smaragdově průzračném nevyzpytatelném moři. Voda byla stejně hluboká jako jeho zasněný pohled.
„Díky té písni,“ šeptal Florimond, nehodlající se vzdát své představy.

PříspěvekNapsal: 28 led 2018, 13:34 
Královská rodina
Královská rodina

Co se Cantora týče, tak při čtení posledních dílů mne naopak velmi zaujal - to, jak oslovil svoji budoucí milenku mne velmi pobavilo - a coby ženu 30+ i mírně vzrušilo (no fakt, takovýhle kompliment od mladého pohledného chlapce by mě vážně potěšil! :mrgreen: ), nemluvě o tom, že jí byl (zcela v intencích filozofie svého otce) věrný a oddaný.

Florimond je - jak tu bylo mnohokrát psáno - sluníčko, usměvavý, milý, získává přátele zdánlivě bez nějaké snahy... Cantor je oproti němu více uzavřený, nemluvný, ale nemám ho kvůli tomu méně ráda. Dokonce, kdyby mi někdo řekl, ať si mezi oběma Angeličinými syny vyberu, dám raději fant, protože je mám ráda oba :) . Je fakt, že jeho spratkovské chování v Americe nevzbuzuje mnoho sympatií, na druhou stranu jsou jeho pohnutky velmi dobře popsány. Matku viděl naposledy jako mladý kluk, neprožil s ní dost významný úsek života, nějakým způsobem si ji třeba zidealizoval, a pak zjistil, že reálná Angelika mu do té představy ultra nezapadá. Současně nevnímal kupu věcí, které Florimond ano (Dvůr zázraků, čokoládové období), a uvědomoval si až pozdější okamžiky společného života. Do toho vyrůstal mezi samými muži, takže nějaká mateřská autorita u něj nehrála roli, natož v okamžiku, kdy si sám o sobě myslel, jak je hrozně dospělý a životem otřískaný :) .

O tom, že to ve finále není žádný prevít svědčí i to, že odhodil klackovité chování a chytil se za nos. Za mne je jedna z nejdojemnějších scén ta, kdy se vrací s Honorine do Wapassu. Obzvlášť, když si to člověk celé vizuálně představí - poloslepá, poďobaná holčička, oškubaná jako kuře, našli se s bratrem, který jí šel po stopě a konečně pokořil Ďáblici... společně sami dva putují divočinou, a pak:

Šel dál a před očima se mu otevřel další výhled do krajiny. Byl tak ohromený a před očima se mu tmělo, že hned nezahlédl starou
pevnost choulící se pod skálou, kterou přece znal: vždyť v ní strávil celou zimu. Pomalu rozeznal pohybující se lidské postavy. Přece jen
jsou tu lidé, pomyslel si.
Nějaká žena! Matka! Ano. Je to ona! Znovu se nadechl, ale po prožitém strachu se mu podlomily nohy.
Honorina mu vytrhla ruku a vrhla se na okraj útesu. "Nespadni," volal na ni zděšeně.
Ale směšný malý Irokéz s podobaným obličejíkem rozzářeným radostí vztáhl ruce ke slunci:
"Cantore, vidím ho! Já ho vidím!"
"Koho vidíš?"
"Starce v hoře. Vidím ho. Konečně ho vidím."

PříspěvekNapsal: 31 led 2018, 12:48 
Královská rodina
Královská rodina

Ach ty obrázky jsou moc povedené, super žes je našla, Moirro! :ok:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]