Právě je 13 pro 2019, 03:23

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Angelika a jej milenci
PříspěvekNapsal: 11 kvě 2019, 13:53 
Královská rodina
Královská rodina

Penelopo, moje znalosti francouzského jazyka nejsou nijak vynikající, ale tomuhle rozumím. ;)
Před revolucí a během ní se tak přezdívalo královně Marii Antoinetě.

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: 11 kvě 2019, 17:41 
Rytíři
Rytíři

No já nevím, ve mě královo oslovení "ozdůbko" nikdy neprobouzelo rozněžnělé pocity. Spíš jsem měla vždycky pocit, jako by Angeliku určitým způsobem vnímal jako věc, jako krásný umělecký předmět, který ho fascinoval a který chtěl. A víme jak Ludvík miloval krásné věci.

PříspěvekNapsal: 11 kvě 2019, 21:13 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:
mimi píše:
Tak to souhlasím. Hlavně to jehňátko. Tak ji před jejím odjezdem z Francie oslovil i Desgrez.

Taky ji oslovil "mrško", když ho kousla. V originále to ovšem bylo "chienne", což bych do češtiny přeložila úplně jinak :lol: .

Mne sa celkom páčilo Talianské nežné oslovenie "cucciolo mio" ktoré znelo pre moje uši (vyslovuje sa to kučolo)
celkom romanticky, kým som neprišla na to čo to vlastne v preklade je: šteniatko.
Takto nejeden Talian nežne volá svoju milovanú. :lol: Nuž iný kraj iný mrav.

Samozrejme že Desgrez :desgrez: nebol najmilší keď Angeliku v podstate nazval sukou :P

---------------

Colinovo "mon agneau" teda moje jehňátko je roztomilé - a českej prekladateľke zaňho dávam 100 bodov
v Slovenčine už tá "ovečka moja" veru až tak romantické nieje - bolo to preložené takto, hoci aj my poznáme slovo jahniatko

---------------

kráľ :king: volal Angeliku Bagatelle a nazval ju nieekdy aj "ma jolie Bagatelle" moja pekná maličkosť
kde zasa česká prekľadateľka nepochopila slovnú hračku pretože Kráľ volal Angeliku jednoznačne "maličkosť"
a preto aj Filip neskoršie dvojzmyselne povedal že by sa pre takú "maličkosť" neoplatilo hádať

Nemci nemuseli prekladať Bagatelle je aj v Nemčine maličkosť - a my to používame v Slovenčine tiež ako prebrané cudzie slovo v tvare: "je to bagatel"
tá nesprávne preložiená ozdúbka má problém - tým sa potom slovné hračky na konto tejto prezývky vyskytujúce sa v knihe
v originálnom jazyku stávajú nezmyselnými ....

PříspěvekNapsal: 12 kvě 2019, 18:49 
Baroni
Baroni

Tak aj ja som veľa raz počítala milencov Angeliky :D

Súhlasím so zoznamom moirry. Čo sa týka Lauzuna, tak tam si myslím, že to nedošlo k úplnému koncu, ale v podstate sa dá považovať za jej jednorázoveho milenca.

Mne sa Colinove "ovečka moja" práveže veľmi páčilo, lebo to odzrkadľovalo taký ten jeho sedliacky pôvod ako aj veľkú nehu. A u kráľa by to nemalo byť správne "maličká"? Je to milé a presne sa to na ich vzťah - kráľ a poddaná hodí...

PříspěvekNapsal: 12 kvě 2019, 20:35 
Královská rodina
Královská rodina

Maira píše:
A u kráľa by to nemalo byť správne "maličká"? Je to milé a presne sa to na ich vzťah - kráľ a poddaná hodí...

Chichi, když Ty jsi proti Ludvíkovi zaujatá, takže tam všude dáváš podtext ;) . Já nakonec krále Slunce vzala na milost, ale i tak mi taková Ozdůbka vůbec nevadí. Naopak mi přijde docela roztomilá a když jí tak král oslovuje, vidím v tom jisté spiklenectví jen mezi nimi dvěma, vyjádření jejich specifického vztahu. O to víc se mi pak líbí (i když to v tomhle kontextu zní krutě), když mu pak coby Buřička z Poitou prostřednictvím pana de Brienne (byl to on nebo sem teď motám někoho jiného?) posílá pozdravy od Ozdůbky.

PříspěvekNapsal: 13 kvě 2019, 20:27 
Královská rodina
Královská rodina

Maira píše:
Tak aj ja som veľa raz počítala milencov Angeliky :D

A u kráľa by to nemalo byť správne "maličká"? Je to milé a presne sa to na ich vzťah - kráľ a poddaná hodí...

Ako som už hore vyššie vysvetlila francúzske "Bagatelle" znamená v preklade maličkosť - a nie maličká čo by po francúzky bolo
"La petite" - tieto dva výrazy sú tak rozdielne že sa pomýliť nedajú.

A tiež by potom tak prefektne nefungovali slovné hračky v knihách. Kráľ ju volal maličkosť, pretože s tým vlastne začala ona sama - keď pri nejakej príležitosti povedala niečo v zmysle že "ak moja maličkosť .....bla bla bla"

A Angelika by sama seba nenazvala ozdúbka :P

A Filip potom Angelike vraví po súboji z Lauzunom približne toto : Nechcel som si pokaziť dlhoročné priateľsvo (z Lauzunom) pre takú maličkosť. (čo je dokonale dvojzmyselné či už vo Francúzskom origináli ako aj v správnom slovenskom preklade)
a potom Filip ešte dodal: maličkosť - tuším že vás tak volá kráľ ....

myslím že tých slovných hračiek je tam potom ešte viac :roll: .... niekedy to ešte prešetrím

tu je to vyššie spomínané v češtine - text stratil dvojzmyselnosť:

Takže to jste ale v souboji prohrál, Filipe?“
„Někdo se musel obětovat, aby skončil s tou pitomostí. Nechtěl jsem zničit dvacetileté válečné přátelství s Péguilinem pro takovou… ozdůbku.“
Zbledl, snažil se neztratit vědomí.
„Tak vám myslím říká král: Ozdůbka.“

Treba to celé ešte prešetriť v originále lebo tuto zasa Filip Angeliku pri pôrode romanticky volá maličká:

„No tak, no tak,“ mírnil ji Filip. „Jen se nerozčilujte!“
Položil jí ruku na vlhké čelo a začal ho pomalu hladit, šeptal přitom slova, která jen stěží
vnímala, ale jejichž pouhý zvuk ji uklidňoval.
„Klid! Klid! Všechno je v pořádku. Jen odvahu, maličká…
To je poprvé, co mě hladí, napadlo Angeliku. :ach:

PříspěvekNapsal: 13 kvě 2019, 20:35 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
A Filip potom Angelike vraví po súboji z Lauzunom približne toto : Nechcel som si pokaziť dlhoročné priateľsvo (z Lauzunom) pre takú maličkosť. (čo je dokonale dvojzmyselné či už vo Francúzskom origináli ako aj v správnom slovenskom preklade)
a potom Filip ešte dodal: maličkosť - tuším že vás tak volá kráľ ....

Maličkost jsem našla v Cestě do Versailles 2:

„Sire, dovoluji si Vašemu Veličenstvu představit svou manželku, markýzu du Plessis-Belliére.“
„To je vaše manželka, markýzi?“ podivil se král. „To je ale novinka! Slyšel jsem o vás cosi povídat, ale čekal jsem, že mi to přijdete říct sám…“
„Sire, nepřipadalo mi vhodné oznamovat Vašemu Veličenstvu takovou maličkost…“

– Sire, que Votre Majesté m'accorde l'honneur de lui présenter ma femme, la marquise du Plessis-Bellière.
– Votre femme, marquis ? dit le roi. La nouvelle est surprenante. J'avais bien entendu parler de quelque chose à votre sujet, mais j'attendais que vous veniez m'en entretenir vous-même...
– Sire, il ne m'a pas semblé nécessaire d'informer Votre Majesté d'une semblable bagatelle.

A Angelika a král 1:

„Angeliko, vy jste jako děcko, jemuž ukazují krásné mechanické hračky, ono si je roztržitě prohlédne a myslí přitom na školní úlohy. Člověk velebí vaše oči, a vy mluvíte o úřadech a kariéře.“
„Kdo o tom tady nemluví?“
„Jenže tady se mluví i o krásných očích. A o lásce…,“ Lauzun jí ovinul paži kolem pasu.
Odtáhla se a šla před ním do čtvrté jeskyně, kde spolu Venuše a Vulkán pluli na stříbrné mušli. Stála tu skupinka lidí; když přistoupila blíž, poznala krále.
„Ach, tady je ta krásná ozdůbka,“ řekl král, jakmile ji zahlédl.

– Angélique, vous êtes une enfant beaucoup trop sérieuse. On vous montre de beaux joujoux mécaniques et vous les regardez distraitement en songeant à vos devoirs d'école. On vante vos beaux yeux et vous parlez charges et emplois.
– Qui n'en parle pas ici ?
– On parle aussi des beaux yeux !... Et de l'amour, dit Lauzun en passant un bras câlin autour de sa taille.
Elle ne voulut pas l'entendre et le précéda pour entrer dans la quatrième grotte, où Vulcain et Vénus voguaient ensemble sur une coquille argentine. Il y avait foule, et comme elle s'approchait elle reconnut le roi.
– Ah ! voici la charmante bagatelle, fit celui-ci en l'apercevant.

Naposledy upravil PenelopaW dne 13 kvě 2019, 20:40, celkově upraveno 2

PříspěvekNapsal: 13 kvě 2019, 20:39 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:
„Sire, dovoluji si Vašemu Veličenstvu představit svou manželku, mař kyzu du Plessis-Belliére.“
„To je vaše manželka, markýzi?“ podivil se král. „To je ale novinka! Slyšel jsem o vás cosi povídat, ale čekal jsem, že mi to přijdete říct sám…“
Sire, nepřipadalo mi vhodné oznamovat Vašemu Veličenstvu takovou maličkost…“

– Sire, que Votre Majesté m'accorde l'honneur de lui présenter ma femme, la marquise du Plessis-Bellière.
– Votre femme, marquis ? dit le roi. La nouvelle est surprenante. J'avais bien entendu parler de quelque chose à votre sujet, mais j'attendais que vous veniez m'en entretenir vous-même...
– Sire, il ne m'a pas semblé nécessaire d'informer Votre Majesté d'une semblable bagatelle.

Super že ťa to napadlo! :ok: Ja by som v 2 diely asi nehľadala.

Presne tak! Preto tak kráľ :king: Angeliku začal volať!

PříspěvekNapsal: 13 kvě 2019, 20:44 
Královská rodina
Královská rodina

Musím říct, že tenhle objev ("maličkost" vs. "ozdůbka") se mi moc líbí. V posouvání významu slova "maličkost" z úst krále vidím jistou něhu a hezké vyjádření vztahu k Angelice. Mne by to tedy neuráželo, kdyby mne takto panovník Francie oslovoval :) .

Furt lepší než Desgrezova "chienne" :lol: .

PříspěvekNapsal: 13 kvě 2019, 22:16 
Královská rodina
Královská rodina

Angelika na chvíli zapomněla na všechno kolem, hlava se jí točila sladkou závratí. Královy
rysy nebyly ve stínu jeho velkého dvorského klobouku k rozeznání, ten stín je zahaloval oba a ona
naslouchala jeho tichému a podmanivému hlasu.
„Lidé, kteří spolu žijí na tomhle místě, jsou hrozní, maličká. Uvědomte si to. Držím je v područí, protože moc dobře vím, jakých zmatků, jakých krvavých šíleností jsou schopni, když jim popustím uzdu. Kdokoliv, kdo vlastní nějaké město či provincii, by byl ochoten vzbouřit je proti mně k neštěstí mého lidu. Takže je chci mít na očích. Tady, u mého dvora, ve Versailles, nejsou
nebezpeční.

myslím že to maličká znie romantickejšie ako ozdúbka :trubadur:

PříspěvekNapsal: 14 kvě 2019, 21:52 
Baroni
Baroni

[quote="moirra
myslím že to maličká znie romantickejšie ako ozdúbka :trubadur:[/quote]

presne aj aj to tak cítim... Naviac, mám s týmto oslovením skúsenosť aj z osobného vzťahu s dávnejšou láskou - mala som pri tom oslovení pocit bezpečia :)

Vďaka za priblíženie rozdielu medzi "maličkosť" a "malička", predtým som si to nevšimla. Zase mám teda ďalší dôvod prečítať si 2. a 3. diel znova (a znova, a znova...) :applaus:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]