Právě je 19 lis 2017, 22:46

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Dobové účesy a paruky
PříspěvekNapsal: 13 čer 2015, 17:55 
Rytíři
Rytíři

Pridávám link na zaujímavú stránku s prehľadom dobových účesov :)

http://www.coiffure-ducher.fr/buste-vir ... iv-07.html

http://www.coiffure-ducher.fr/louisxiv_femdescr.html

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: 13 čer 2015, 18:09 
Královská rodina
Královská rodina

Zaujímavá stránka Fenix :ok: , ale na tom prvom linku je podľa mňa nesprávne uvedený čas.
Ten účes čo má byť z roku 1680 sa nosil pokiaľ viem o 20 rokov skôr.
Nosila ho stará škola, Sevigne, Ninon de Lenclos atd.

Čo v podstate dokazuje ten druhý link. Ale expertka je tu Dauphine, škoda ze sa teraz
musí učiť na skúšky.

Od roku 1682 sa potom nosili Fontanges. Vraj ich kráľ už po pár rokoch mal plné zuby, ale prestali sa nosiť
až po jeho smrti, teda až po roku 1715.

PříspěvekNapsal: 13 čer 2015, 21:36 
Rytíři
Rytíři

Moirra, podobné stránky kedysi využívala pri tématickom fotení, ale priznám sa, aj keď všetkých 14 dielov Angeliky ma u na čestné miesto v spálni na nízkej komode ;) , predsa len je mojím "srdcovým" obdobím obdobie secesie a art deco.Pokiaľ sa vŕtam v historii, tak tam niekde, naviac nie som ani typický frankofil, možno až na záujem o parfémy a históriu s nimi spojenú :) ...Nechávam sa tu inšpirovať a taktiež zábavnou formou poučiť. (a myslím, že od prima žien )

PříspěvekNapsal: 14 čer 2015, 18:20 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
Zaujímavá stránka Fenix :ok: , ale na tom prvom linku je podľa mňa nesprávne uvedený čas.
Ten účes čo má byť z roku 1680 sa nosil pokiaľ viem o 20 rokov skôr. Nosila ho stará škola, Sevigne, Ninon de Lenclos atd..

Já si taky myslím, že ten první účes v prvním odkazu se nosil trošku dřív, připomíná mi účes a la Sévigné (http://www.gogmsite.net/_Media/marquise ... -by-2.jpeg), který se nosil v 70. letech, takže v roce 1680 jistě ještě mohl být, ale už by asi nebyl tak úplně nejmodernější.
Ten druhý odkaz se mi líbí strašně moc, díky Fenix!
Kolem roku 1680 se asi nosilo něco takového:
Obrázek
vlasy zapletené po stranách a volně splývající kadeře na krku.

Kolem toho roku 1682 bych ještě neřekla že byla typická fontange, jak jí známe, ale spíš vyšší účes se stuhami třeba takto:
Obrázek
Tu klasickou varhánkovou fontange bych zařadila někam do roku cca 1685, kdy ještě byla taková mohutná a široká:
Obrázek
v 90. letech pak je fontange subtilnější, užší, vyšší:
Obrázek
a na začátku 18. století se opět zmenšuje a naklání směrem dopředu:
Obrázek
mizí cca kolem roku 1715 - se smrtí Ludvíka XIV. a jeho režimu.

Tak bych to viděla já, samozřejmě to může být trochu jiné, vycházím z nazírání stovek rytin popsaných dle data. Je zajímavé, že fontange se objevuje hlavně na módních rytinách, ze kterých to vypadá, že to byl top trend, avšak na klasických portrétech je opravdu jen velmi málo. Spíš většinou nacházím stejnojmenné vysoké účesy bez varhánek z látky.

Mimochodem, ve 13. nebo 14. díle píše Florimond Angelice dopis z Paříže a zmiňuje se, že Hortenzie je jediná žena, které sluší nová móda čepců. Moirro, mohla by ses prosím kouknout, co máte v němčině (popřípadě i do francouzštiny :twisted: )? Nevím vůbec jaké čepce má AG namysli, spíš bych řekla že myslí právě fontange, ale jestli to Flo psal kolem roku 1680, zdá se mi to ještě docela brzo...

PříspěvekNapsal: 22 čer 2015, 16:03 
Královská rodina
Královská rodina

Už sa hrozím ze po návrate do Francie si Angelika bude musieť nasadiť na hlavu to príšerné fontange. :roll:

Takže sem sem s návrhmi účesov ktoré bude Angelika nosiť po roku 1682. :!: :!: :twisted:

dauphine píše:

Mimochodem, ve 13. nebo 14. díle píše Florimond Angelice dopis z Paříže a zmiňuje se, že Hortenzie je jediná žena, které sluší nová móda čepců. Moirro, mohla by ses prosím kouknout, co máte v němčině (popřípadě i do francouzštiny :twisted: )? Nevím vůbec jaké čepce má AG namysli, spíš bych řekla že myslí právě fontange, ale jestli to Flo psal kolem roku 1680, zdá se mi to ještě docela brzo...

No pozriem sa. Podľa mňa list písal v roku 1681. :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 26 čer 2015, 17:53 
Královská rodina
Královská rodina

Pre tie čo vedia nemecky, som našla aj návod ako sa robí Fontange.

Obrázek

Ale myslím že aj pre tie čo nevedia, tie obrázky hovoria samé za seba. ;)

http://www.marquise.de/de/1600/frisur17.shtml

PříspěvekNapsal: 26 čer 2015, 18:12 
Královská rodina
Královská rodina

Wow, super! Ukládám a tu konstrukci nutně potřebuju :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 26 čer 2015, 18:35 
Královská rodina
Královská rodina

dauphine píše:
Wow, super! Ukládám a tu konstrukci nutně potřebuju :mrgreen:

Ja som to tušila! :lol: Boh vie koľko to trvalo kým taký účes bol hotový.
Práve uvažujem kto s chalanov by mi také niečo mohol vyrobiť. :twisted: :twisted:

Dúfam že mi niečo také vyrobíš na hlave až na budúce prídeš. Mne to celé trochu pripomína čepce
ku kroju bretónskych žien. Idem kuknúť do tej tej nemeckej knihy a do francúzskej, či sa aj tam vraví
že Hortense svedčala móda nových čepcov.

Bretónsky čepiec:

Obrázek

PříspěvekNapsal: 26 čer 2015, 20:21 
Královská rodina
Královská rodina

No už som to s tou Fontange vyšetrila vo francúzskej aj v Nemeckej knihe:

viewtopic.php?f=1&t=493&p=18827#p18827

Inak ten účes musel vzniknúť už v roku 1679, na keď sa Angélique de Scorraille rozpustili
vlasy a upevnila si ich mašlami na vrcholku hlavy. Koncom roka 1680 jej hviezda už hasla,
v Apríli jkej kráľ dal podobne ako Valierke "odškodné" v podobe vymenovania za vojvodkynu
de Fontanges a 22.000 libier penzie, začiatkom júna 1680 ochorela a navždy zmizla od dvora.

Takže podľa mojej logiky sa jasne nosili Fontange už od roku 1680. :roll: ;)

No toto je teda prehliadka účesov a čepcov a la Fontange. :roll: :roll:
Teda v skutku niektoré vyzerali ako čepce.

The Draughtsman's Contract - Umělcova smlouva.

https://www.youtube.com/watch?v=12BIEsUPUME

Videl už niekto ten Film?

PříspěvekNapsal: 26 čer 2015, 20:49 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
Inak ten účes musel vzniknúť už v roku 1679, na keď sa Angélique de Scorraille rozpustili
vlasy a upevnila si ich mašlami na vrcholku hlavy. Koncom roka 1680 jej hviezda už hasla,
v Apríli jkej kráľ dal podobne ako Valierke "odškodné" v podobe vymenovania za vojvodkynu
de Fontanges a 22.000 libier penzie, začiatkom júna 1680 ochorela a navždy zmizla od dvora.

Takže podľa mojej logiky sa jasne nosili Fontange už od roku 1680. :roll: ;)

Ano musel vzniknout v roce 1679. A určitě se už v té době nosil, ale samozřejmě vypadal ještě úplně jinak, než klasická fontange z 90. let - bez kapesníčkové konstrukce (nebo nějaká hodně nizoučká?!) - jen vyčesané vlasy ozdobené stuhami a ne příliš vysoký. Na obrazech a rytinách kolem roku 1680 se však ještě tolik neobjevuje, takže bych řekla, že ještě nebyl tak hodně rozšířen. Už jsem výše dávala obrázek vyčesaného účesu se stuhami, myslím že okolo roku 1680 fontange vypadala asi tak.

PříspěvekNapsal: 26 čer 2015, 21:03 
Královská rodina
Královská rodina

Áno súhlasim, pretože podľa pamätí vznešenej slečny aj iných sa Lauzun smial po návrate z väzenia (1680)
za chrbtom jej aj kráľovnej, že také staré a ešte nosia na hlave mašle.

A teší ma to, lebo na začiatku tie účesy ešte ako tak ušli, ale potom už to bola hrôza.
V dobových pamätiach som čítala že kráľ ich mal už plné zuby, ale dámy sa ich nechceli vzdať,
a nosili sa až do jeho smrti v roku 1715.

Toto už je hotový čepiec. Tak nejak si predstavujem starú Hortense. :lol:

Obrázek

Obrázek

Ale toto sa mi celkom páči:

Obrázek

PříspěvekNapsal: 26 čer 2015, 22:17 
Královská rodina
Královská rodina

Ten obraz je naprosto dokonalý! Vždycky mě strašně potěší, když se objeví nový obraz s fontange, těch je docela málo. A takhle přesně by klidně mohla vypadat Hortense v Království Francie, teda ještě trochu kostnatější, ten obraz soukromě odhaduju tak okolo r. 1685.

A na těch fontange se neshodneme, mně se třeba líbí moc ale spíš záleží na konkrétních výtvorech a jak to zrovna které ženě sedne. Ale řekni, nebylo by to vzrušující dát si tohle na hlavu?! :ach: :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 22 dub 2016, 19:50 
Rytíři
Rytíři

Musím říct, že mě se móda těchhle účasů teda ani trochu nelíbí. A ohledně Angeliky... nějak si nedovedu představit, že by naše hrdinka měla na hlavě něco takového, a hlavně, že jí samotné by se to líbilo. Podle mě by Angelika určitě našla možnost, jak se tomu jakžtakž vyhnout. Koneckonců něco podobného dělala Angelika i ohledně módy když byla u dvora. Vždyť i sama madame Ségivné, které se nelíbil vkus Athénaïs, psala, že Angelika jako jediná dokáže svým vkusem konkurovat tomu Montespanové. Že si vždycky vzala z toho, kterého stylu to nejlepší a pak si ho upravila podle svého, takže byla pořád oblečená nebo učesaná podle módy a přesto originální. Stejný přístup měl koneckonců i Joffrey a určitě by se ke vkusu u dvora postavili úplně stejně i po návratu do Francie. (Když tak na ten komentář koukám, tak si říkám, jestli bych ho snad neměla raději vložit k módě, než k účesům... Můj největší problém... udržet se vždycky u jednoho tématu a neskončit s mišmašem :mrgreen: ) Ještě k těm účesům, nějak si taky nedovedu představit, že by Joffrey dopustil, aby si Angelika něco takového vytvořila na svojí hlavě, i kdyby ona čirou náhodou chtěla.

PříspěvekNapsal: 25 dub 2016, 18:15 
Královská rodina
Královská rodina

dauphine píše:
Ten obraz je naprosto dokonalý! Vždycky mě strašně potěší, když se objeví nový obraz s fontange, těch je docela málo. A takhle přesně by klidně mohla vypadat Hortense v Království Francie, teda ještě trochu kostnatější, ten obraz soukromě odhaduju tak okolo r. 1685.

A na těch fontange se neshodneme, mně se třeba líbí moc ale spíš záleží na konkrétních výtvorech a jak to zrovna které ženě sedne. Ale řekni, nebylo by to vzrušující dát si tohle na hlavu?! :ach: :mrgreen:

no ten obraz sa nejako vyparil tak som ho nahradila hore iným

pridávam návod ako si spraviť fontange a dúfam že nám niekedy nejaký vyrobíš :P

http://pyracy.com/index.php?/topic/1515 ... gefontage/

PříspěvekNapsal: 25 dub 2016, 18:23 
Královská rodina
Královská rodina

Clara píše:
Podle mě by Angelika určitě našla možnost, jak se tomu jakžtakž vyhnout. Koneckonců něco podobného dělala Angelika i ohledně módy když byla u dvora. Vždyť i sama madame Ségivné, které se nelíbil vkus Athénaïs, psala, že Angelika jako jediná dokáže svým vkusem konkurovat tomu Montespanové. Že si vždycky vzala z toho, kterého stylu to nejlepší a pak si ho upravila podle svého, takže byla pořád oblečená nebo učesaná podle módy a přesto originální. Stejný přístup měl koneckonců i Joffrey a určitě by se ke vkusu u dvora postavili úplně stejně i po návratu do Francie. (Když tak na ten komentář koukám, tak si říkám, jestli bych ho snad neměla raději vložit k módě, než k účesům...

No aj som teda založila vlákno móda v rokoch 1682-1692.

Nezabúdajme že vtedy bol úplne iný vkus ako dnes, takže ak sa na to dívame dnešnými očami ťažko to pochopíme.
Ono by sa zrejme nad tým čo mi nosíme dnes zhrozili, hlavne na tom že si väčšina žien vlas nechá strihať na krátko.
Jediné čo by sa im asi páčilo je výber všakovakých farieb na vlasy.

Inak ale súhlasím že Angelika si túto módu ako inak vždy zmodifikuje podľa svojho.
myslím že som tu už niekde spomínala že kráľovi tá móda fontange liezla krkom, a otvorene to aj vravel,
avšak napriek tomu vytrvala až do jeho smrti.

PS: Hore som doplnila fotečku.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina