Právě je 17 zář 2019, 09:14

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Helena Babická: Medailon krále slunce
PříspěvekNapsal: 10 lis 2007, 17:18 
Moderator
Moderator

Právě jsem se začetla do knihy od současné české spisovatelky a připadá mi to jak špatný vtip a špatně převyprávěná Angelika. Neznáte to někdo?
Dívka ze současnosti, Češka, se ocitla v 17. století (jak, to je zřejmě řečeno v předchozím románu "Jeden okamžik v čase") a s tajemným markýzem Filipem (průhledné oči, vlasy jako zlaté), který má shodou okolností hodnost maršála, pátrají po medailonu Ludvíka XIV.
V knize figuruje např. čarodějnice "s hlasem jako meluzína", malý kamarád z podsvětí Tom (snad ho neoběsí, bojí se hrdinka), generál Turenne, úhlavní nepřítel je ministr Louvois, atd. Kniha je bohužel tak nečtivě napsaná, že se musím přemáhat, abych ji vůbec přečetla (v dlouhých pasážích nás autorka ústy hlavní aktérky Louisy kolem dokola ujišťuje, že byla opravdu, ale opravdu k smrti vyčerpaná...), ale jsem zvědavá, na kolik podobností ještě narazím.
Jelikož mi spisovatelka připadá jako evidentní znalec díla Anne Golon (a doufám, že to není některá z vás, holky :P ), možná by mohla přispět do oddílu "čtenářská fikce", a hned celým románem...

BABICKÁ, H. - Medailon krále Slunce. Praha: Baronet 2006. ISBN 80-7214-876-1

Naposledy upravil dasha dne 10 lis 2007, 20:18, celkově upraveno 1

Profil Poslat soukromou zprávu  

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10 lis 2007, 17:27 
Site Admin
Site Admin

:lol:
těšíme se na další detaily z Fan Fiction nebo je to snad opravdu zřejmé vykrádání AG a smích tu není na místě?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10 lis 2007, 17:32 
Markýzové
Markýzové

No, to je fakt nářez! Pochybuji, že by to mohla být "jen" náhoda :lol:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10 lis 2007, 17:35 
Moderator
Moderator

Posuď sama, Jeanne, opíšu sem pasáž, kterou právě čtu. Hlavní hrdinka se ptá svého průvodce Filipa, jestli v životě doopravdy miloval:
" Jeho tvář se opět lehce zasmušila a začal vyprávět: " Vlastně to není nic tajného, bylo to na mém prvním válečném tažení ve Flandrech. Bylo mi šestnáct let a ještě jsem nebyl maršálem. (...) Byla to dcera kováře, prostá dívka, mohlo jí být sotva čtrnáct let. Samozřejmě jsem už tenkrát věděl, že my dva nikdy nebudeme spolu, ale miloval jsem ji se vší mladickou čistotou. Měla zlaté vlasy a modré oči a jejím otcem byl Sas, jeden z hlavních zrádců. Scházel jsem se s tou dívkou tajně v noci u náhonu mlýna. Jen jsme si povídali, neměl jsem odvahu ji ani políbit. Byl jsem nesmělý a vystrašený tím, co se dělo v mém srdci, cítil jsem se v její přítomnosti jako hloupý kluk. Ona byla víla, přesný opak žen, jaké jsem poznal v Louvru, které se mě snažily od chvíle, kdy jsem se poprvé objevil u dvora, dostat do své špinavé postele. "

(s. 172 - 173)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10 lis 2007, 17:37 
Markýzové
Markýzové

No, to myslím mluví za vše :lol: nevím jestli je to spíš k smíchu a nebo k pláči :?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10 lis 2007, 17:41 
Site Admin
Site Admin

Díky za kousek. Skutečné historické samozřejmě postavy může používat každý, stejně tak psát takovou Fan Fiction může být fajn zábava pro potěšení přátel někde na netu, ale vydělávat na návaznosti na něčí dílo...? Oops. Možná jsem paranoidní, ale tenhle Filip docela jasně navazuje na Filipa AG.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10 lis 2007, 17:44 
Site Admin
Site Admin

odkaz na blog a web autorky:

http://helbab.bloguje.cz/

a z rekací se zdá, že děti jsou z toho nadšené, než aby si raději přečetly Angeliku...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10 lis 2007, 18:04 
Moderator
Moderator

Nechápu, jak u takové nepodařené parodie může někdo slzet dojetím.. jediné, co se mi na knize líbilo, je to, že nemá ambice na nějaké veledílo, ale spíš mi připadlo jako taková oddychová tuctovka na dovolenou. Až to dočtu, asi také do fóra přispěji...
BTW, nová postava - krásná kurtizána Pipin, co vy na to? :!:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10 lis 2007, 18:07 
Site Admin
Site Admin

ehm...
tak tam pak pozdravuj autorku od nás všech, co známe "originál" (hádám, že to rychle smaže...) :)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10 lis 2007, 18:45 
Moderator
Moderator

Přečetla jsem opět další kus plný napětí a vykonstruovaných dějových zvratů - myslím, že autorka by měla podle knihy napsat co nejdříve scénář a nabídnout ho Troškovi a Pomejemu, který se ostatně vyjádřil, že by rád natočil Andělskou tvář II.
V tom případě bude lepší, pokud se ke své "múze" nepřizná.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10 lis 2007, 19:19 
Moderator
Moderator

Další lahůdka vás jistě nadzvedne ze židle:
Po bitvě s královskými vojáky byla hrdinka nucena odloučit se od svého průvodce a na čas se schovala u františkánských mnichů v klášteře v Doitiers:
"Těžká dubová vrata za mnou zapadla a mě zalila blažená úleva. Klášter je pevnost a nikdo, snad ani sám král, nesmí porušit práva místa, kde přebývá Bůh. Pokud mě stále hledají, nenajdou mne. Nikdy.
Za obrovskými dveřmi, vestavěnými ve vysoké a přes metr silné zdi z nahrubo opracovaných kamenů, začínal jiný svět. Tichý, stinný, nedotknutelný. V jeho zdech čas už dávno ztratil svou moc, dlouhá staletí neznamenala uvnitř kláštera nic, to, co se odehrávalo za jeho zdmi, bylo pro něj jen tichým šuměním větru. (...)"
(s. 225-226)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10 lis 2007, 19:29 
Markýzové
Markýzové

:lol:
No, to je fakt dobrý :evil: . Proč jen se za tu ženskou (spisovatelku) musím stydět. Zlaté české ručičky nebo prach obyčejná krádež? :oops:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10 lis 2007, 20:00 
Site Admin
Site Admin

je nám to jasné, ale bohužel to nevidím jako moc prokazatelné a navíc, co by si na ní AG asi tak vzala (z jejího blogu se zdá, že uží jí ani nechtějí vydat třetí díl) :)
Usuzuji také podle toho, že zcela jasné překrucování postavy hraběte de Peyrac v Hosseinově knize (viz ten textík s ukázkami ve Filmový stín) soud shledal jako jeho tvůrčí právo... :cry:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10 lis 2007, 22:32 
Markýzové
Markýzové

To snad ani není možný tohle...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 11 lis 2007, 08:37 
Markýzové
Markýzové

Nic jí udělat nemůžeme, ale co? 8) Alespoň víme co je zač a nebudem si kupovat její knížky, ne? :wink:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]