Právě je 18 zář 2019, 03:36

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 251 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 13, 14, 15, 16, 17
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 07 led 2019, 12:03 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
Pont Notre-Dame je slovensky Most Panny Marie, čo mne bolo hneď jasné, pretože je to premňa logické, lebo Notre-Dame čo je v preklade "naša pani" je iba iný názov pre Pannu Máriu.

Hmmm, takže v případě "Mariina" a "Mariova" mostu jsem byla až příliš sofistikovaná já :mrgreen: .

Nicméně pořád nerozumím překladatelce, protože to, co v textu předvádí s francouzskými názvy, je místy nejen matoucí, ale i divné. Konkrétně třeba ten "Pont Notre-Dame" se v textu několikrát objevuje takto, jinde jako "most Notre-Dame" a najednou je z něj "most Panny Marie"... A takových "drobností" bych tam měla mnohem víc, a to jsem v důkladnější četbě teprve u 3. dílu... :?

P.S.: Kdyby mi děti na podlahu nerozlily oslazený čaj a nemusela jsem likvidovat škody (poté, co mi tu rozlily vodu a vyprskly přesnídávku přes celou kuchyni), tak byl můj příspěvek první :P .

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: 07 led 2019, 21:59 
Královská rodina
Královská rodina

Z toho že si to trochu presofistikovala s tým Pont Marie si nič nerob - nikto nieje neomylný. ;) Práve z tohoto dôvodu všetko konzultujeme, lebo ako ľudové porekadlo vraví, viac hláv viac rozumu. :D

teraz keď je jasné že sa jedná o ten istý starý známy byt, premysli svoje konšpiračné teorie a dodaj nové :mrgreen:

PenelopaW píše:
moirra píše:

1. Akoto že Desgrez už nebýva v paláci v ktorom býval na začiatku 4 dielu, hoci odvtedy už istotne znovu postúpil na úradnom aj spoločenskom rebríčku.

1. Vzhledem k tomu, že jde o konspirační schůzku, usoudila jsem, že jde o byt ve vlastnictví policie užívaný ke služebním účelům. Desgrez proto klidně může nadále bydlet v paláci.

2. Místo je sice známé, ale kdo říká, že je známo, že zde mají policisté úřadovnu?

3. K tomu bych navázala na fantasmagorický dotaz - doma by s ohledem na manželku blbě vysvětloval, že si pořád čuchá k nějakému cizímu psaníčku a neustále si ho pročítá :lol: . Ale odpovědí by mohlo být i to, že prostě chtěl mít dopis tam, kde vykonával služební povinnosti, a kde se potřeboval vždy "po výslechu" uklidnit. U dopisu je přece zmíněno, že mu pomáhal udržet si lidskost...

No myslím že skutočne mohlo ísť o služobný byt a ako som už spomínala odtiaľ to bolo na skok do Chateletu na radnicu
aj na súdny dvor, kdežto z paláca nie.

Ibaže som zvyknutá že ak sa takéto niečo vyskytne, pani AG to zvykla uviesť na správnu mieru a vysvetlila prečo začo.
Tentokrát postrádame vysvetlenie či sa jednalo o služobný byt - ale indíciu máme nielen zo 14 dielu:
Desgrez predsa vraví v 2 diely Angelike že môže kričať koľko chce že v dome sú iba samí policajti .....

Inak neviem si v tomto momente spomenúť kde som to čítala, niekde bolo uvedené že neskoršie v 18 storočí
bol potom celý policajný palác a služobné ubytovanie. Tak snáď nieje také čudné sa nazdávať služobné byty boli už bežné
aj v druhej polovici 17 storočia. Možno nie v takom množstve, ale určite už boli.

Ani pani AG nijee samozrejme neomylná, a niesom si istá či sa v tom čase, keď ešte nič nebolo stabuľkované a neexistoval interenet, vôbec dopracovala k informácii že Desgrez bol ženatý
(pripomínam že Versaillská knižnica kde kam chodila rešeršovať okolo roku 1954 bola vtedy tak krátko po vojne ako po výbuchu)
podľa mňa ešte ani v 70 rokoch keď vychádzali posledné diely, sa nebolo možné tak ľahko dopracovať k dôveryhodným informáciám ...

moirra píše:
4. Akú úlohu hrala čierno-biela dlažba ktorá sa v súvislosti s týmto bytom spomína - alebo je to iba jednoducho opísané z 2 dielu?

PenelopaW píše:

A dlažba zde možná působí jako autorský výrazový prostředek, který Desgrezovi evokuje a) jeho původní byt na Pont Notre-Dame, b) večer / noc, které zde strávil s Markýzou andělů. (...)
Když jsem teď četla Cestu do Versailles, tak ty dlaždice jsem vnímala opravdu jako umělecký prostředek, který v textu zrcadlí hrdinčino rozpoložení .....

Třpyt slunce na dlaždicích ji uklidňuje, přemítá si v klidu nad rozhodnutím, k němuž dospěla...

Líbí se mi ten motiv, kdy si člověk, když je v nějakém duševním rozpoložení až transu všímá určitých detailů, právě třeba toho, jak se slunce odráží na podlaze. ....

Je to samozřejmě jen můj dojem, ale třeba je tomu tak i v tomto případě - kdy dlaždice a odraz světla na nich vyvolají v Desgrezovi určitou konkrétní vzpomínku nebo dojmy, které v té době, kdy stoupal na kariérním žebříčku a bydlel v prvním pořádném bydlení, prožíval...

Súhlasím :ok: - a hlavne teraz keď už vieme že sa jedná o ten starý známy (zrejme skutočne služobný) byt

PříspěvekNapsal: 08 led 2019, 12:31 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
No myslím že skutočne mohlo ísť o služobný byt a ako som už spomínala odtiaľ to bolo na skok do Chateletu na radnicu aj na súdny dvor, kdežto z paláca nie.

Já bych ještě doplnila, že pokud Desgrez byl všeobecně známý jako zástupce La Reynieho, určitě se veřejně vědělo i to, že bydlí ve vlastním paláci a kde ho má. Takže koho by napadlo, že pořádá konspirační schůzky v bývalém bytě? ;)
moirra píše:
Ibaže som zvyknutá že ak sa takéto niečo vyskytne, pani AG to zvykla uviesť na správnu mieru a vysvetlila prečo začo.
Tentokrát postrádame vysvetlenie či sa jednalo o služobný byt - ale indíciu máme nielen zo 14 dielu:
Desgrez predsa vraví v 2 diely Angelike že môže kričať koľko chce že v dome sú iba samí policajti .....

To by mohlo být, přestože realita a historická praxe tomu neodpovídají :) .
moirra píše:
Inak neviem si v tomto momente spomenúť kde som to čítala, niekde bolo uvedené že neskoršie v 18 storočí bol potom celý policajný palác a služobné ubytovanie. Tak snáď nieje také čudné sa nazdávať služobné byty boli už bežné aj v druhej polovici 17 storočia. Možno nie v takom množstve, ale určite už boli.

To bydlení policistů mám stále jako jeden úkol k dořešení... Pokud měli rodiny, tak podle mne bydleli v klasických domech či bytech se svojí rodinou (viz reálný Desgrez a jeho dům v Rue Platriere). Pokud byli svobodní, mohli teoreticky mít nějaké služební byty?? Popř. v Chateletu byly nějaké místnosti, kde mohli třeba v čase služby přespat??
moirra píše:
Ani pani AG nieje samozrejme neomylná, a niesom si istá či sa v tom čase, keď ešte nič nebolo stabuľkované a neexistoval interenet, vôbec dopracovala k informácii že Desgrez bol ženatý

Mne k tomuto napadají dvě odpovědi:

1. Buď jí ta informace unikla (což není divu s ohledem na to, v jakém stavu po válce musely být archivy - neznám francouzskou archivní praxi, ale je otázka, jestli třeba závěti a jiné dokumenty byly nějak inventarizovány a byly centralizovány v jedné instituci, či alespoň nějak evidovány centrálně - pochybuji analogicky podle stavu v ČSR),

2. nebo jí úmyslně nepoužila, protože se jí to nehodilo do konceptu Desgrezovy fatální lásky k Angelice.

Těžko říct, kde je pravda. Líbilo by se mi více vysvětlení č. 1, protože mne vede k naději, že kdyby o Desgrezově manželství a dceři věděla, určitě by je do děje nějak zakomponovala (už jen v návaznosti na kritiku z dílu Angelika se bouří, že kapitán Desgrez si nevzal žádnou měšťanskou dcerku a v jeho paláci se střídala různá individua ;) ). A to bych si ráda přečetla, byť ve formě jediného odstavce :).

Kdyby v posledním díle bylo nějaké rodinné setkání Peyrakových a Desgrezových… to by vůbec bylo něco :). Moje fantazie si už maluje, jak si malá Anne hraje s dvojčaty a hází přitom očkem po Cantorovi :) .

(Tak mne tak napadá, jak jsme se k tomuto tématu vůbec dostaly - sebevědomě si říkám, zda přes tu moji teleportační fikci? :mrgreen: )

Naposledy upravil PenelopaW dne 10 úno 2019, 00:53, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
PříspěvekNapsal: 25 led 2019, 20:14 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:

Penelopa, to že si Desgrez musel niečim privyrábať je už len pri spotrebe žrádla dospelej nemeckej dogy (okolo 2 kíl denne) nad slnko jasnejšie ....preto to býval pes bohatých .....no možno mal aj nejaké kšefty so zamestnancami najväčších parížskych jatiek (Grande Boucherie) ktoré sa vtedy nachádzali priamo pri Chatelete a títo mu pre Sorbonu dávali odrezky :roll: .... neviem kedy v kánone Sorbonne zmizla zo scény ale táto rasa sa vraj nedožije viac ako 8 až 10 rokov ... :cry:

PenelopaW píše:

Německé dogy se v průměru dožívají 7 let (8letá doga je raritou - http://blondpes.cz/index.php/clanky/250 ... plemen-psu). I kdybychom Sorbonně dopřáli 10 let, pokud vycházím z hypotézy, že si ji pořídil někdy koncem let padesátých, moc dlouho od toho setkání na Pont Notre-Dame už ji neměl :cry: . Stoprocentně už byl "Mužem bez psa" v době, kdy se stěhoval do paláce na rue Commanderie… Ostatně při Angeličině návštěvě kvůli otrávené košili Sorbonna již zmiňována není - kdyby ji měl, tak by o ní jistě padla zmínka. A to jsme v nějakém roce 1670, 1671...

I tohle obsahuje moje osobní desgrezologická časová osa :) .

no ja mám tie informácie o Dogách z oficiálnych stránok zväzu pestovateľov Nemeckých Dog v Nemecku - takže
sa mi zdajú o niečo spoľahlivejšie ako nejaký článok - píšu tam však že ak sú dogy prešľachtené (často kvôli profitu)
tak žijú kratšie a majú aj hromadu zdravotných problémov
- samozrejme že predpokladám že Doga v 17 storočí ešte prešľachtená nebola :roll: 8)

Nemci tieto dogy chovali podľa zachovaných záznamov od 16 storočia
perlička je že "nemecká doga" ju volali v Nemecku až od 19 storočia ale je možné že vo Franúzsku už oveľa skôr
pôvodne sa pes choval ako pes poľovnícky a sem tam sa doga stala aj osobným psom nejakého zámožného šľachtica
---------------------------------------------

to že Sorbonne stárne jej :desgrez: povedal v roku 1664
no aj keď by sme Sorbonne dopriali iba tých 8 rokov - povedzme že mala v roku 1661 2 roky -
tak v roku 1666 keď ju ešte Desgrez mal - pretože je o tom citát v knihe - už mala 7 rokov
to bolo posledný krát kedy sa objavila v kánone

Obrázek

-----------------------------

„Já odcházím,“ řekl Desgrez.
Najednou pochopila, že ve světě, kam se hodlá vrátit – dvůr, Versailles, Saint-Germain,
Louvre –, už nikdy nepotká policistu Desgreze ani jeho psa Sorbonnu. Zmizí, vrátí se do prostředí
sluhů, obchodníků a drobných lidiček, kteří se otáčejí kolem velkých a jež jejich oči nevidí.
Angelika také vstala a rychle dorazila ke dveřím, kterými Desgrez vyšel. Zahlédla ho, jak se
vzdaluje temným stromořadím a za ním běží bílá silueta Sorbonny.
Rozběhla se za nimi.
„Desgrezi!“ Obrázek

Předmět příspěvku: Re: Dezgrez
PříspěvekNapsal: 09 úno 2019, 22:53 
Královská rodina
Královská rodina

Tuto k téme Desgrez :desgrez: Sorbonne a Justičný palác:

moirra píše:
no ja si napríklad myslím že konkrétne pri pojednávaní v Justičnom paláci bola Sorbonne na tom nádvorí komplexu budov Justičného paláca celkom určite bezpečná .... a myslím že bolo dosť miest kam ju brával dovnútra ....vo filme aj v knihe sú scény pri ktorých Sorbonne vošla z Desgrezom dnu - však Penelopa? :P
Tiež ma napadlo že vstupná brána do komplexu Justičného paláca bola zrejme strážená, takže nejaký žobráci alebo pochybné osoby tam zrejme ani v 17 storočí nemali prístup.

No tuto obraz z roku 1650, teda 11 rokov pred procesom z Peyracom, preto na ňom ešte vidno na ľavej strane Neselskú vežu (už som ho pridávala po stopách Angeliky) na ktorom sa zdá že ten justičný palác nikto nestráži - ale kto vie? :roll:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... n_1850.jpg

páčia sa mi úžasné detaily obrazu (treba na to kliknúť a obraz sa zväčší) ktoré svedčia o tom ako sa žilo v Paríži 17 storočia
od muža na koni, koč, voz zo senom až po dvojkolesové nosítka - obchodíky či stánky nalepené na múry obháňajúce Justičný palác aj to že v diaľke vidno sochu na moste Pont Neuf .....

a hlavne dobre vidno schody do hlavnej pojednávacej siene na ktorých Desgrez zháňal svojich zákazníkov .....

a už zasa mi víri hlavou kde asi bola krčma katovej dcéry a či táto boal vymyslená alebo túto informáciu pani AG niekde vyhrabala .... :roll:

Ako bónus: rytina vchodu do justičného paláca nad ktorým sa vznáša diabol:

https://commons.wikimedia.org/wiki/Cate ... ,_1854.jpg

a iná zo schodmi na ktorých Desgrez naháňal zákazníkov:

Obrázek

PříspěvekNapsal: 20 úno 2019, 17:50 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:
Moirra už před nějakou dobou zjistila, že v knihovně Arsenalu v Bibliothèque nationale de France v Paříži by měli mít dva dokumenty z počátku 18. století, které se týkají Desgreze, přičemž jeden se tvářil jako jeho biografie (resp. byl řazen do fondu s osobními údaji různých osob a osobností). Nu a dnes jsem konečně obdržela odpověď z Bibliothèque de l'Arsenal, kde mi sice potvrdili to, co již vím (totiž, že dokument je běžně badatelsky přístupný), ale současně uvedli, že se o biografii nejedná, ale jde o nějaké nařízení, v němž je požadováno, aby veškeré dokumenty týkající se osob, které Desgrez zatýkal, kteréžto dokumenty zůstaly po jeho smrti v jeho domě, byly konfiskovány a odevzdány... Archivní materiál neobsahuje žádné informace o Desgrezově životě či kariéře...

Pro fikční psaní je to dobrá zpráva, protože si s Desgrezem můžeme dělat, co si usmyslíme.

Ovšem z hlediska historické pravdy mne toto zjištění krajně rozesmutnilo a zvažuji, zda neobarvit prostěradlo načerno a nevyvěsit ho doma z balkonu. Touto informací se vysvětluje, proč o Desgrezovi doteď nemáme žádnou historickou stať či monografii, na rozdíl od La Reynieho či jiných současníků od policie, kteří po sobě stopy tak důkladně nezametli.

Chachachachááá! Oba dokumenty už mám doma :prayer: .

Obsah prvního je výše uveden. O Desgrezovi tam opravdu nic není, spíše o jeho dceři, ale zase je to zajímavé tím, že v listině figurují jména osob, která :desgrez: zatýkal, a tedy zřejmě i případy, na nichž pracoval před svojí smrtí :?: .

Taktéž druhý dokument neobsahuje žádná biografická data (skoro si říkám, že ten mizera fakt všechno spálil :evil: , anebo hooooodně důmyslně ukryl :cry: ), ale zase je zajímavý z jiného hlediska: Když mi konečně dorazil, dívala jsem se na něj jen letmo a přeposlala ho Moiře. A ta díky své profesi na první pohled identifikovala, že jde o účetní doklad, konkrétně záznam o vyplácení renty. Takže na ni coby účetní Desgrez ze 17. století tímto způsobem šibalsky mrknul :) . A co já vím, možná se díky tomu v sekci o ekonomii dozvíme něco bližšího o rentách v té době :P .

PříspěvekNapsal: 23 úno 2019, 17:35 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
4. Akú úlohu hrala čierno-biela dlažba ktorá sa v súvislosti s týmto bytom spomína - alebo je to iba jednoducho opísané z 2 dielu?

S ohledem na debatu kolem černobílé dlažby, kterou měl Desgrez na Pont Notre-Dame, která mne zaujala už jen tím, že bych čekala, že tehdejší domy měly podlahy dřevěné, jsem narazila na popis pokoje Angeličiny sestry Hortenzie v druhém díle Markýzy andělů, když Angelika dorazila do Paříže a zjistila, že palác Beautreillis je zapečetěný:

Paní Fallotová ukázala na služku a vedla Angeliku do svého pokoje. Byla to prostorná místnost sloužící zároveň jako salón, s množstvím křesel a taburetů, židlí a lavic rozestavených kolem lůžka s těžkými závěsy a prošívanými přikrývkami ze žlutého damašku. Angelika si kladla otázku, jestli nemá sestra ve zvyku přijímat své přátele vleže na lůžku, jako to dělaly preciózky. Je pravda, že Hortenzie kdysi platila za velice vtipnou dívku a zakládala si na pěkném vyjadřování.
I tady bylo vinou barevných závěsů šero, ale v tom horku to nebylo nepříjemné. Dlaždicová podlaha vydechovala pach bylin, které tu byly poházené. Angelika vnímala jejich příjemnou venkovskou vůni.

Všimněte si - opět dlaždicová podlaha!

PříspěvekNapsal: 13 črc 2019, 16:08 
Královská rodina
Královská rodina

Nedá mi to a vkládám obrázek i sem:

Obrázek

Že by šlo o zatčení markýzy de Brinvilliers a mladý pohledný muž vpravo byl Desgrez?? :desgrez: (Pokud ano, má pěkná lýtka!)

Zbytek informací a další obrázky zde:
viewtopic.php?f=3&t=469&p=25333#p25333

PříspěvekNapsal: 13 črc 2019, 16:43 
Site Admin
Site Admin

Asi to bude ilustrace k te udalosti, ale ve stylu mnohem pozdejsich romanovych ilustraci... sedelo by i k ETA Hoffmannovi :) Desgrez je ten s lytky jak ja a marie-antinette parukou nebo chlapek s knirem ale fakt dobrymi lytky??? :find:

PříspěvekNapsal: 13 črc 2019, 18:16 
Královská rodina
Královská rodina

jeanne píše:
Asi to bude ilustrace k te udalosti, ale ve stylu mnohem pozdejsich romanovych ilustraci... sedelo by i k ETA Hoffmannovi :) Desgrez je ten s lytky jak ja a marie-antinette parukou nebo chlapek s knirem ale fakt dobrymi lytky??? :find:

Je to převzaté z jedné německé stránky, ale přímo věnované Brinvilliers - i další ilustrace v podobném stylu jsou jen o ní. Hoffmann psal o pozdější době, ten Brinvilliers jen zmínil, takže z něj to nebude :? . A žel neovládám jazyk naší sousední země, abych mohla z textu vyčíst, odkud si ty obrázky na web vypůjčili...

Jako Desgreze tipuji toho holobrádka vpravo. Pokud romantická ilustrace odpovídá vyprávěné verzi příběhu, měl mít na sobě oblek abbého, zatímco ti dva knírači (nebo jen ten vlevo) mají uniformy.

A "by product": pokud civilní abbé(ové) fakt chodili takto oblékaní, můžeme si udělat představu, jaký outfit nosil abbé des Lesdiguiéres :)

PříspěvekNapsal: 13 črc 2019, 18:27 
Královská rodina
Královská rodina

Ovšem co mne opravdu a hluboce mrzí je to, že všichni ti pánové mají dlouhé kabáty, takže se opět nedoberu odpovědi na otázku, jestli měl Desgrez podle Brinvilliers pěkný nebo divný zadek :mrgreen: .

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 251 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 13, 14, 15, 16, 17

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]