Právě je 17 lis 2018, 14:56

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 228 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 09 lis 2018, 20:46 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
technicky by ma zaujímalo kam všetky tie koče a kone pri divadle "zaparkovali" :roll:
jediné čo vieme že vtedy namiesto verejných garáží existovali verejné stajne ;)

Tak tohle už mne zajímá hodně dlouho! Protože pokud na koni jel domů na Pont Notre-Dame, tam rozhodně žádná stáj nebyla. Takže co s tím koněm pak udělal?? Ledaže poslal sluhu s koněm někam pryč? A sluha pak šel zpátky po tmě a sám? Anebo :desgrez: přespal ve služebním bytě v Chateletu? Ostatně i toho koně mohl mít služebního... A my víme, že v rámci toho úryvku probíhal jistý policejní zátah, takže toho večera se klidně mohl od Angeliky z divadla vracet do služby...

moirra píše:
čo sa týka tej návštevy divadla predpokladám že tam bol z rovnakých dôvodov ako keď navštevoval kostoly a katedrály -
o čom sám vraví v kanóne, čiže zasa nejaká špionáž :desgrez:

A to mně se mnohem víc líbí myšlenka, že propadl múze umění :) .

...Teda, tohle je už spíše do tématu Desgrez :desgrez:
;) ;) ;)

Profil Poslat soukromou zprávu  

Předmět příspěvku: Re: Dezgrez
PříspěvekNapsal: 09 lis 2018, 21:05 
Královská rodina
Královská rodina

Tereza píše:
Docela mě překvapilo, že už při Marii - Claire se Desgrezovi honily v hlavě myšlenky na práci u policie. Při čtení románu zůstala otázka jak přesně proběhla jeho cesta k policii tak trochu viset ve vzduchu. Nebo jsem na nějakou důležitou pasáž zapomněla?
V novém zpracování Angeliky je ten moment, kdy dostane nabídku přejít k policii, docela dobře zpracovaný.

Tak to zase nevím já :shock: . Vybavuji si jen tu pasáž, která je už ve vydání původním, kde Desgrez potkává Angeliku v převleku za abbého a přiznává se, že když ho nebaví nahánět klienty na schodech Justičního paláce, přivydělává si prací u policie. Z toho jsem usoudila, že už nějakou dobu pro ni příležitostně pracoval, aniž by ovšem bylo řečeno OD KDY... Nebo něco uniklo mně? :?: :shock: :?: :shock: :?: :shock: :?:[/quote]

No tak to tiež chce presnejšie rešerše - Penelopa ty by si mala mať predsa pasáže v ktorých spomínajú
tvojho miláčka :desgrez: načtené ako otčenáš! :D :P

tuto je Desgrezové vyhlásenie z pôvodneho vydania:

Citace:
„To se musíte ve vašem povolání často takhle maškařit?" zeptala se Angelika.
„V mém povolání ne. Má advokátská čest se dokonce proti takovým taškařicím bouří. Ale
musím z něčeho žít. Když už mě unavuje nahánění klientů po schodištích soudu, abych získal
obhajobu, za niž bych dostal tři libry, nabídnu své služby policii. Kdyby to vyšlo najevo, poškodilo
by mě to. Ale vždycky můžu tvrdit, že vyšetřuji nějakou záležitost pro svého klienta."

a tuto tiež hovorí (jeseň 1660) že je advokát a policajt v jednej osobe:

„To jste se tolik bál, že ztratíte klientku, která vás špatně platí, zato však nebezpečně kompromituje?"
Ušklíbl se.
„Sentimentalita je nemoc, která se těžko léčí. A když se k ní ještě přidá touha po dobrodružství, znamená to naprosto jistě, že je člověk předurčen špatně skončit. Zkrátka, čím je váš případ složitější, tím víc mě přitahuje. Co vaše zranění?"
„I to už víte?"
„Patří to k povinnostem policisty a advokáta v jedné osobě. Ale přiznávám, že mi hodně pomohl tenhle pán."
Cerbalaud s očima rudýma nevyspáním a s voskovým obličejem odvyprávěl konec tragédie,
do níž byl nejpodivnější náhodou také zapleten.

a ešte pár úryvkov kde Desgrez spomína políciu:

„Už jsem vám to řekl: jsem příliš chudý. Otec mi nechal jen advokátské povolání a dluhy.
Ale jak tak věci jdou, myslím, že stejně skončím jako strašný zlomyslník a škrabák nejhoršího druhu."
„Co to znamená?"
„Tak říkají poddaní Velkého Korzára, vládce zlodějů, policajtům."
„Oni už vás znají?"
„Především znají mého psa."

„Pokud není váš bratr o tom případu informován, pak se musí jezuité jít schovat," prohlásil
advokát k Angelice, zatímco čekali v malé hovorně. „Vždycky jsem si myslel, že kdybych byl
nějakou náhodou někdy pověřen reorganizací policie
, inspiroval bych se jejich metodami."

„Je pravda, že naše drahá a nepříliš schopná policie řadí tyhle básníky mezi lidi s nepřátelskými úmysly, jenže dokud se do toho nezapojíme my, já a můj pes, nikdy toho básníka z Pont-Neuf nedostanou."

Jen kdyby tu už byl otec Kircher. Co se s ním ksakru stalo...!"
Když zaslechl volání prodavače, který chodil po dvoře se zavěšeným pultíkem a husími brky v ruce,
zavolal ho, na rohu stolu načmáral vzkaz a nařídil písaři, aby ho okamžitě odnesl na policii panu ďAubreyovi.
Tenhle ďAubrey je přítel mého otce. Napsal jsem mu, že zaplatíme, co bude chtít, ale ať
pošle všechny své lidi hledat otce Kirchera a přivede mi ho za každou cenu, ať už po dobrém, nebo
násilím.

PS TEREZA: kde je v integrále nejaké nové vysvetlenie?

PříspěvekNapsal: 09 lis 2018, 21:11 
Královská rodina
Královská rodina

Nu já právě mám za to, že když jsem si sestavovala svoji Desgrez osu, tak tam žádná konkrétnější zmínka uvedena nebyla. Co se týče toho prvního úryvku, ten je v Integrale takřka identický... Takže s napětím čekám na rozuzlení :oops: .

PříspěvekNapsal: 09 lis 2018, 21:14 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:
. Co se týče toho prvního úryvku, ten je v Integrale takřka identický... Takže s napětím čekám na rozuzlení :oops: .

presne tak je identický - takže neviem na aké rozuzlenie čakáš - lebo viac som teda aspoň v českých knihách na túto
tému nenašla :roll:

PříspěvekNapsal: 09 lis 2018, 21:33 
Vévodové
Vévodové

moirra píše:

Citace:
„ Když už mě unavuje nahánění klientů po schodištích soudu, abych získal
obhajobu, za niž bych dostal tři libry, nabídnu své služby policii. "

Na tuto scénku jsem zapomněla.

Patří to k povinnostem policisty a advokáta v jedné osobě

Toto jsem spíš pochopila tak, že čmuchá sám pro sebe než že pracuje pro policii.

Nedorozumění - já měla na mysli film (Zeitoun)

Stelně bych chtěla vědět (a vidět), jak se ten chlap protloukal životem poté, co se po prohraném procesu rozloučil s Angelikou...

Naposledy upravil Tereza dne 09 lis 2018, 21:36, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 09 lis 2018, 21:34 
Královská rodina
Královská rodina

Zmienky z 2 dielu, ale to už bolo potom :

Mladík jménem Desgrez. Muž, který vystudoval práva a měl pohnutou minulost. Desgrez právě získal hodnost policejního kapitána v Châteletu.
Všichni se ho báli a začalo se o něm mluvit jako o jednom z nejschopnějších policajtů v hlavním městě. Později se měl ten mladý muž skutečně proslavit zatčením největší travičky své a možná všech dob, markýzy de Brinvilliers, a v roce 1678 měl jako první poodhalit závoj nad slavným travičským procesem, jehož průběh otřásl až stupni trůnu.
Koncem tohoto roku 1661 bylo však zatím jasné, že policista Desgrez a jeho pes Sorbonna jsou dva Pařížané, kteří nejlépe znají všechny brlohy v podsvětí.
Desgrez už dlouho sledoval soupeření dvou mocných velitelů band, Rošťáka a Egypťana Rodogona, o nadvládu nad územím Saint-Germainského tržiště. Věděl dokonce, že jsou soky i v lásce, že se ucházejí o náklonnost ženy se smaragdovýma očima, které se říká Markýza andělů. Nedlouho před začátkem jarmarku v Saint-Germain vycítil, že se v samém centru podsvětí k něčemu schyluje. Přestože byl jen podřízený policista, dosáhl toho, že ono ráno, kdy jarmark začínal, získalpovolení shromáždit všechny policejní síly hlavního města kolem předměstí Saint-Germain.

„Nebyl jsem si jist, zda by vás moje návštěva potěšila, madame. Při našem posledním setkání jsme se rozešli ve zlém.“
(...) „Sněžilo jako dnes a brána Templu nebyla o nic temnější než váš podjezd.“
Angelika zadržela úlevný povzdech.
„Nerozešli jsme se přece ve zlém. Byli jsem poraženi, to není totéž, pane Desgrezi.“
Neříkejte mi pane, madame, protože jsem prodal úřad advokáta. Navíc mě vyškrtli z univerzity. Ale prodal jsem ho velice výhodně, takže jsem si mohl koupit hodnost policejního kapitána, v níž se věnuji daleko výnosnějšímu a stejně užitečnému úkolu: honím bandity a zloděje v tomto městě. Takže jsem z výšin velkých slov padl do propasti mlčení.“
„Mluvíte pořád stejně krásně, pane Desgrezi.“
„Když mám příležitost. Pak znovu objevuji půvab řečnického umění.

„Jistě chápete,“ pokračoval stále stejně pokojným tónem, který ji zároveň rozčiloval i uklidňoval, „že patřím jen naoko ke státní policii. Jsem především králův policajt. Není mým úkolem rušit ty vznešené pány při jejich bohulibé zábavě

Policista měl pistoli a meč, ale ti druzí byli také ozbrojeni a bylo jich hodně. Navíc
nebyla se svým pánem Sorbonna. V každém případě je zbytečné, aby Claudův útěk doprovázela
rvačka, v níž by mohli zabít kapitána z Châteletu. Tomu bylo třeba stůj co stůj zabránit.

„Slíbil jsem pařížskému policejnímu prefektovi panu d’Aubrays, který se za to osobně zaručil králi,
že tři poslední jména ze seznamu se na veřejnosti nikdy neobjeví.

Byl by to nejlepší způsob, jak v zájmu všech zúčastněných to drama uzavřít. Pan policejní ředitel
bude pochválen, já dostanu vyšší hodnost
, Jeho Veličenstvo si vydechne úlevou a vy, drahoušku,
znovu pustíte po proudu svou bárku a poplujete k vyšším metám.

a neodolala som pridať moju obľúbenú scénu, teda aspoň kúsok:

Citace:
Křičela na něj, že ho podřízne. Smál se tím víc.
Konečně se mu podařilo dostat ji pod sebe. Hledal její rty.
„Líbej mě,“ rozkázal. „Líbej policajta! Poslechni, nebo ti vlepím takovou, že tě budou tři
dny léčit… Líbej mě… Lip… Jsem si jistý, že umíš dobře líbat…

Nedokázala se dál vzpouzet velitelským nárokům těch úst, která jí nelítostně ubližovala při
každém zdráhání. Podrobila se.
:ach: :slzici:

PříspěvekNapsal: 09 lis 2018, 21:35 
Královská rodina
Královská rodina

Tereza píše:

Stelně bych chtěla vědět (a vidět), jak se ten chlap protloukal životem poté, co se po prohraném procesu rozloučil s Angelikou...

No ja sa teším na to že nám to Penelopa napíše :ach: :prayer:

inak keď už lete-jeseni 1660 hovoril toto:

„Patří to k povinnostem policisty a advokáta v jedné osobě.

preo by potom v roku 1659 v tvojej fikci nemohol robiť už vtedy to isté ?
netušíme síce presne kedy začal pracovať aj pre políciu,
ale istotne nie až presne v tom momente keď sa zjavila Angelika :disagreement: :potapec:

PS: Príspevky týkajúce sa výhradne desgreza som s témy o divadlách presunula sem ;)

PříspěvekNapsal: 09 lis 2018, 21:47 
Královská rodina
Královská rodina

Tereza píše:
moirra píše:

.

aha až teraz chápem to tvoje:
V novém zpracování Angeliky je ten moment, kdy dostane nabídku přejít k policii, docela dobře zpracovaný.

ja už si to nepamätám. aké je tam vysvetlenie?

PříspěvekNapsal: 09 lis 2018, 21:53 
Královská rodina
Královská rodina

Tereza píše:

Tak to jo! Já už se lekla, že mi něco fatálního uniklo a budu muset přepisovat celou jednu kapitolu... Uffff :mrgreen: .
Mimochodem, jak jsem psala tuším v tématu u filmu, zrovna tyhle scény jsou nevěrohodné tím, že mu práci nabízí de La Reynie. A ten tou dobou prokazatelně v čele policie nestál, natož aby vypadal jako starý kozel :).

http://angelique.cz/cz_phpBB3/viewtopic.php?f=2&t=260&hilit=bradku&start=270#p22456

moirra píše:
ja už si to nepamätám. aké je tam vysvetlenie?

Jestli si to vybavuji dobře, tak ho tam La Reynie lanaří v průběhu přestávky soudního řízení, aby nastoupil k policii, že schopní lidé jsou třeba. A lanařil ho tuším ještě předtím, když ho potkal v mnišské kutně a žertoval s ním, jestli vstoupil do řádu, a že se prý zamiloval do nějaké šlechtičny. V průběhu procesu mu naznačuje, že je to už ztracené, a ať radši nastoupí k nim.

Tereza píše:
Stejně bych chtěla vědět (a vidět), jak se ten chlap protloukal životem poté, co se po prohraném procesu rozloučil s Angelikou...

On se zas tak dlouho protloukat nemusel... Proces skončil v lednu 1661 a někdy na jaře (duben/květen) už v Paříži pátral po Markýze andělů, poté co s Rošťákem na Pont-Neuf přepadli Brinvilliersovou (což muselo být skandální, neb šlo o dceru samotného policejního velitele!). Při čtení mi to přišlo jako věčnost, ale když jsem si to propočítávala, byl mimo Paříž nějaké tři měsíce...

moirra píše:
No ja sa teším na to že nám to Penelopa napíše :ach: :prayer:

Chacha, Moirra dělá, jako kdyby to už nečetla :P .

moirra píše:
PS: Príspevky týkajúce sa výhradne desgreza som s témy o divadlách presunula sem ;)

:applaus: Super! :applaus:

PříspěvekNapsal: 09 lis 2018, 22:16 
Vévodové
Vévodové

Ano, ve filmu (2013) Desgreze lanařili už během procesu.

Mně se ty tři měsíce s Desgrezem po procesu zdají být hodně zajímavé. Vždyť co všechno stihla za tu stejnou dobu Angelika.
Jestli už Penelopa něco z této doby nakousla do fikce, pak jsem nadšená :agree: .

PříspěvekNapsal: 10 lis 2018, 16:07 
Královská rodina
Královská rodina

Citát z Integrale:

Citace:
A všichni, jak místní obyvatelé, tak cizinci, uznávají, že most Notre-Dame se svými jedenašedesáti domy z červených cihel a mramorovými sloupy, jež je spojují, vývěsními štíty obchůdků s mnoha barevnými domovními znameními visícími nad dlážděnou ulicí, která přesvědčuje cizince, že jsou na pevné zemi, nikoliv nad vodou, a květinovými girlandami nad řekou je ten nejmalebnější most v Paříži, ve Francii a ve všech evropských hlavních městech. Dnes se na obou koncích mostu navíc skvějí velké triumfální oblouky z lehké tkaniny a barevného plátna.

V té chvíli se ozvaly hlasy potvrzující, že i když se obnovovací práce kvůli zimním mrazům opozdily, byly provedeny a právě nyní končí. Strýc pana Fallota připomněl, že bydlel v jednom z těch nových domů, které byly prodávány za slušnou cenu: je třeba vědět, že každý, kdo ho koupil, musel dát záruku, že v něm bude bydlet devět let a zaplatí dvacet zlatých nájemného ročně. Bydlení na mostě Notre-Dame mělo své kouzlo. Mezi novoty domů na Pont-Neuf patřilo i to, že každý byl označen pořadovým číslem vyvedeným zlatými římskými číslicemi na azurovém pozadí, od 1 do 68. „To byla geniální novinka,“ povídal strýc, neboť ten první pokus číslovat pařížské domy se dál zdokonaloval a postupně se čísla dělila na dvě řady, a to sudá pro jednu stranu ulice a lichá pro druhou. Odolají tyto vynikající nápady při průchodu královského průvodu? Koně, kočáry, římské povozy, nesčetné muly kardinála Mazarina…
Vydrží to Pont-Neuf?

PenelopaW píše:
Zaujalo mne i to s tím nájemným a závazkem bydlet zde nějakou dobu... Pokud se tam Desgrez nastěhoval hned 1662, tak by mu těch 9 let i tak nevycházelo, protože 1670 už ho Angelika navštívila v paláci v Saint-Germain. Dle mých propočtů se do paláce stěhoval někdy ve 2. polovině 60. let (klidně to mohlo být po roce 1667, kdy došlo k policejní reformě a on mohl být povýšen...). Tudíž buď musel uhradit tučnou kauci za to, že nedodržel podmínky, anebo už to pravidlo 9 let neplatilo :) .

No vraj to boli 6 poschodové kamenné domy na tom moste. :!: :idea:

Mne by sa páčila myšlienka že si Desgrez :desgrez: ten dom na moste, pretože bol zaťažený na bývanie na mostoch,
nechal ako chatu či chalupu kam si sem-tam doviedol nejakú "kamarátku" (ako poznáme chlapov)
Ale most Notre_Dame bol an také čosi asi moc honosný, jeho predošlé bydlisko na Petit Pont by sa hodilo lepšie :mrgreen:

PenelopaW píše:
Nicméně kolem roku 1668 se mu narodila dcera, takže se mi líbí i ta myšlenka, že se rodinka stěhovala do většího kvůli přírůstku :) . A znamená to, že s Angelikou podruhé spal už jako ženatý muž!!

no to mi doteraz až tak netrklo že bol už vtedy ženatý muž!!
nehovoriac o tom že Angelike vyznal lásku ešte aj v La Rochele v roku 1676 :trubadur:

PříspěvekNapsal: 10 lis 2018, 17:18 
Královská rodina
Královská rodina

Penelopo, v knihách o Angelice, ale nebyl ženatý ještě před Angeličiným útěkem v roce 167O.

Nezkrotná Angelika

Kočár policejního kapitána Desgreze projel hlavní branou jeho soukromého paláce, poskočil na hrbolatém dláždění ulice Commanderie a zamířil na předměstí Saint-Germain. Nebyl to sice nejluxusnější, přesto však drahý vůz z tmavého vyřezávaného dřeva; záclonky na dveřích, většinou zatažené, měl vyšívané zlatem. Dva grošáci, kočí, sluha zkrátka klasický kočár vysoko postaveného úředníka, bohatšího, než hodlá dát najevo, jemuž sousedé mohou vyčítat pouze to, že se ještě neoženil. Hezký muž, jako je on, pohybující se v nejvybranější společnosti, by měl mít po boku jednu z těch poslušných měšťanských dívek, šikovných a ctnostných, které mrzuté matky a tyranští otcové plodí ve stínech týchž domů na předměstí Saint-Germain. Jenže zdvořilý, občas jízlivý pan Desgrez příliš se ženitbou nespěchal a na prahu jeho paláce se střídaly nápadné ženy a podezřelá individua s návštěvníky nesoucími nejuctívanější jména nejslavnějších francouzských rodů.

PříspěvekNapsal: 10 lis 2018, 18:27 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
Mne by sa páčila myšlienka že si Desgrez :desgrez: ten dom na moste, pretože bol zaťažený na bývanie na mostoch,
nechal ako chatu či chalupu kam si sem-tam doviedol nejakú "kamarátku" (ako poznáme chlapov)
Ale most Notre_Dame bol an také čosi asi moc honosný, jeho predošlé bydlisko na Petit Pont by sa hodilo lepšie :mrgreen:

Petit-Pont by s tou jednou místností, vybavenou pouze postelí, opravdu mohl sloužit jen jako hnízdečko lásky :lol: .

moirra píše:
no to mi doteraz až tak netrklo že bol už vtedy ženatý muž!!
nehovoriac o tom že Angelike vyznal lásku ešte aj v La Rochele v roku 1676 :trubadur:

mimi píše:
Penelopo, v knihách o Angelice, ale nebyl ženatý ještě před Angeličiným útěkem v roce 167O.

Proto já jsem byla celou dobu v klidu, protože díky tomuhle jsem měla zafixované, že s Angelikou v obou případech spal jako svobodný muž! Ovšem když jsem si to porovnávala s Desgrezem historickým, tak tomu se dcera narodila cca 1668, což by znamenalo, že Angelika prostě byla tak osudová, že porušil i svatební slib :) .

Ostatně, když Moirra zjistila, že Desgrez byl v reálu ženatý muž, řešily jsme to La Rochelle už tenkrát. A já konstatovala: "Proč by Angeliku zatěžoval takovou nepodstatnou informací?" :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 10 lis 2018, 19:02 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:
moirra píše:

Petit-Pont by s tou jednou místností, vybavenou pouze postelí, opravdu mohl sloužit jen jako hnízdečko lásky :lol: .

no veď ano taká romantická chalúpka :trubadur:

PenelopaW píše:
který pak používal mj. pro tajné účely (konspirační schůzka s Florimondem de Peyrac zmíněná v posledním díle

áááá :!: tak toto mi úplne vyfučalo z hlavy :roll: super postreh!

V to slunečné zimní ráno, kdy se usmívala i průčelí domů na mostě Panny Marie nad Seinou, stál Florimond de Peyrac v druhém patře jednoho z nich v prosté měšťanské místnosti, kde by ho nikdy nikdo nehledal. Rozmlouval s vysoce postaveným policistou Francoisem Desgrezem, pravou rukou jedné z nejvýznamnějších osob království, velitele kriminální policie pana de La Reynie, jenž si ho pozval na tajnou schůzku.

Takže tu sú moje konšpiračné teórie:

1. Ten dom si nechal

2. Pani AG zabudla že ho vo 4 diely presťahovala do paláca

3. Posledný diel písal Ghostwriter ktorý kanón nemal dobre načítaný (a moc ani reálie)

PříspěvekNapsal: 10 lis 2018, 19:10 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
áááá :!: tak toto mi úplne vyfučalo z hlavy :roll: super postreh!

V to slunečné zimní ráno, kdy se usmívala i průčelí domů na mostě Panny Marie nad Seinou, stál Florimond de Peyrac v druhém patře jednoho z nich v prosté měšťanské místnosti, kde by ho nikdy nikdo nehledal. Rozmlouval s vysoce postaveným policistou Francoisem Desgrezem, pravou rukou jedné z nejvýznamnějších osob království, velitele kriminální policie pana de La Reynie, jenž si ho pozval na tajnou schůzku.

Takže tu sú moje konšpiračné teórie:
3. Posledný diel písal Ghostwriter ktorý kanón nemal dobre načítaný (a moc ani reálie)

Pozor, pozor! Desgrez sice měl rád mosty, ale co když tenhle byt na Pont-Marie (v textu chybně přeloženo) patřil policii či La Reyniemu? ;)

moirra píše:
1. Ten dom si nechal

Myslíš na Pont Notre-Dame? Ten si nechat nemohl, tam měl jen byt :). Celý dům patřil zřejmě někomu jinému a Desgrez zde měl pravděpodobně jen pronajaté jedno patro :).

moirra píše:
2. Pani AG zabudla že ho vo 4 diely presťahovala do paláca

A proč by se nemohl stěhovat ještě víckrát a jinam?

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 228 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina