Právě je 23 led 2019, 15:34

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 243 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 13, 14, 15, 16, 17  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Dezgrez
PříspěvekNapsal: 10 lis 2018, 21:00 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:

Pozor, pozor! Desgrez sice měl rád mosty, ale co když tenhle byt na Pont-Marie (v textu chybně přeloženo) patřil policii či La Reyniemu? ;)

ten most pont Marie ma pre moju fikciu v roku 1682 strategicku poziciu: oddeluje Joffreyov palac od Lauzunoveho

PenelopaW píše:
moirra píše:
1. Ten dom si nechal

Myslíš na Pont Notre-Dame? Ten si nechat nemohl, tam měl jen byt :).
Celý dům patřil zřejmě někomu jinému a Desgrez zde měl pravděpodobně jen pronajaté jedno patro :).

moirra píše:
2. Pani AG zabudla že ho vo 4 diely presťahovala do paláca

A proč by se nemohl stěhovat ještě víckrát a jinam?

a preco by nemohol ten dom medzicasom kupit ... ale mam lepsi napad:

pridavam bod 4 konspiracnej teorie s tym ze uznavam ze stahovat sa mohol kolko chcel a kedy chcel, halavne ked vymyslel ze po parizi sa tula mnozstvo desgrezov a nikto nevie ktory je ten pravy, ved aj dvojnici museli niekde zaliezt :twisted: :

no kedze na Pont Notre-Dame bol moc na ociach prenajal si ci kupil novu "chalupku na moste"
teda na moste pont Marie - a Florimond to tam mal na stretnutie z palaca beautreillis par krokov :P

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: 15 lis 2018, 16:40 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
a špeciálny bónus, však my vieme pre koho a prečo :twisted: je predavač octu:

Obrázek

takto vystrojený sa vplýžil tento pán :desgrez: do paláca grófky de Soisson aby mohol vylákať
Kouassibu - ktorého súrne potreboval ako svedka na súdnom pojednávaní vo veci obvineného Peyraca

Je pravda, že Soissonka koupila Kouassi-Ba, ale není možné, že měla také nějaké komnaty v Tuileriích?? Protože Desgrez za ním byl tam a ne v jejím paláci:

Pokud jde o Maura, s nímž jsem mohl promluvit tak, že jsem se vnutil do Tuileries přestrojený za prodavače octa, je nám plně k službám.

PříspěvekNapsal: 15 lis 2018, 20:04 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:

Pokud jde o Maura, s nímž jsem mohl promluvit tak, že jsem se vnutil do Tuileries přestrojený za prodavače octa, je nám plně k službám.[/i]

na ten Hotel Soisson a kde vlastne grofka de Soisson ktorej Angelika predala Kouassi-Bu
bývala odpovedám tuto v odstavci PALÁC SOISSON:

viewtopic.php?f=3&t=648&p=24341#p24341

PříspěvekNapsal: 30 pro 2018, 11:59 
Královská rodina
Královská rodina

Sice je to trochu off topic, ale budu reagovat zde :) :
moirra píše:
Úžasné zhrnutie dátumov z kanóna Táni avšak nezabúdaj že pri písaní článku o historických osobách sa držíme výhradne historických udalostí - i keď by bolo skvelé aby mal každý z týchto hrdinov ešte aj angelikologickú časovú osu :roll:

Však to nikterak nepopírám ;) . Ale srovnání v tom, v čem se liší realita od literatury, nějaké srovnání apod. přeci neuškodí ;) . Mně se líbí uvádění citací z kánonu, které se týkají historických událostí, anebo právě toho srovnání - jak jsem to teď spisovala dohromady, líbil se mi třeba i kontrast toho, jak sám sebe popisoval Claude a jak ho líčila AG :) .

Co se týče os, tak já mám Desgrezologickou spojenou dohromady, ale barevně odlišnou tu literární a historickou :). Ta literární se mi tedy dost plní kvůli psaní fikce (nevím, jestli mne Fantina bude milovat anebo nenávidět), historická se zatím příliš nerozrostla...
moirra píše:
mám aj v podstate hotové ďalšie články: Lauzuna a Frontenaca a samozrejme by sme už mali hodiť do placu aj Desgreza ;) :P ale v tomto spolieham na jeho najväčšiu fanynku

Fanynka zatím sepsala jeho bydlení ;) . Co se životopisu týče, jak se zdálo, že se to v BNF hnulo, tak zatím ticho po pěšině. Jednak asi kvůli svátkům, ale s ohledem na to, že nesleduji zprávy a až teď jsem se dozvěděla, co se to v té Francii všechno děje, se skoro ani nedivím, že knihovníci jsou "liknaví". Nicméně mám přislíbeno, že mi vytvoří objednávku na reprodukci 2 dokumentů týkajících se výslovně Desgreze a jednoho, v němž figuruje jméno Hugot. Uvidíme tedy ještě, jaké mi napálí poplatky, protože v e-mailu jsem zmiňovala, že chceme napsat článek, a to už je vnímáno jako komerční využití s poplatkem 60 euro navíc k poplatku za samotnou reprodukci (který je za hubičku)...

PříspěvekNapsal: 30 pro 2018, 13:12 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:
Fanynka zatím sepsala jeho bydlení ;) . Co se životopisu týče, jak se zdálo, že se to v BNF hnulo, tak zatím ticho po pěšině. Jednak asi kvůli svátkům, ale s ohledem na to, že nesleduji zprávy a až teď jsem se dozvěděla, co se to v té Francii všechno děje, se skoro ani nedivím, že knihovníci jsou "liknaví". Nicméně mám přislíbeno, že mi vytvoří objednávku na reprodukci 2 dokumentů týkajících se výslovně Desgreze a jednoho, v němž figuruje jméno Hugot. Uvidíme tedy ještě, jaké mi napálí poplatky, protože v e-mailu jsem zmiňovala, že chceme napsat článek, a to už je vnímáno jako komerční využití s poplatkem 60 euro navíc k poplatku za samotnou reprodukci (který je za hubičku)...

Ad poplatky: No ja to nevidím podľa aktuálnych zákonov ako komerčný článok - lebo fanúšikovské stránky sú podľa judikatúry, ak sa teda neživia reklamami, nekomerčné (samotné slovo komercia už predpokladá zárobok)
ale toto im z našou úbohou francúzštinou asi ťažko vysvetlíme :roll:

čo sa týka dokumentov: "vytvoří objednávku na reprodukci 2 dokumentů týkajících se výslovně Desgreze a jednoho,
v němž figuruje jméno Hugot" ja iba veľmi dúfam že ti nepošlú nejaké stránky s tých dokumentov z Bastily ktoré už máme

A ešte k článku o Desgrezovi:
to čo sme spísali zatiaľ, podľa mňa na predbežný článok úplne stačí, a postupne môžeme doplňať ;)

PříspěvekNapsal: 30 pro 2018, 13:15 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:
Je pravda, že Soissonka koupila Kouassi-Ba, ale není možné, že měla také nějaké komnaty v Tuileriích?? Protože Desgrez za ním byl tam a ne v jejím paláci:
Pokud jde o Maura, s nímž jsem mohl promluvit tak, že jsem se vnutil do Tuileries přestrojený za prodavače octa, je nám plně k službám.

Ano máš absolutnú pravdu :roll: 8)

Bolo to v Tuilleries: Olympe zrejmeprevažne zdržovala v Tuileries či v Louvri
čo je hlavne od roku 1661 logické - bola totižto 3 roky suintendantkou domácnosti kráľovny
- ale aj neskoršie sa neustále zdržovala a žila u dvora

PříspěvekNapsal: 30 pro 2018, 15:08 
Královská rodina
Královská rodina

Chachá! Narazila jsem na další krásnou souvislost a hned "zatepla" ji sem vkládám:

Prvního varování před markýzou de Brinvilliers se Angelice dostalo od Černýho chleba:

„Ale Černej chleba, to je paní de Brinvilliers, vlastní sestra velitele policie.“
„To je možný. Ale já ti řikám: bacha na ni!“
„Jakpak ji vlastně znáš?“
„To je dlouhý povídání. Jednou byl děsnej mráz a já usnul na schodech kostela svatýho Opportuna. Vzbudil sem se v nemocnici. Deky, matrace, závěsy, na hlavě čepec… nikdy sem neměl
kosti tak v teple. A my nohy už se nechtěly hnout… tak sem tam zůstal, v ty nemocnici… A bylo mi dobře… A tahlencta dámička nás navštěvovala. Nosila marmeládu, šunku… Vopravdická
dobrodějka. Jenže všichni marodi, co to vod ní jedli, chcípali jako mouchy. Já na to mám nos. Já to cejtim. A tak dyž přišla a sladce cukrovala: ‚Tady máte pár sladkostí, ubohý muži,‘ řek sem: ‚Nemám chuť chcípnout.‘ Ta vyvalila bulvy. Měla v nich dabelskej voheň. Proto ti říkám, Markýzo andělů: Dej si bacha. To není ženská, s kerou by ses měla kamarádit.“

Nu a zde je chybka českého překladu, neboť nešlo o kostel sv. Opportuna, ale svaté Opportuny!

Tímto starším názvem byla označována kaple sv. Kateřiny, při níž stála nemocnice. Jednou z jejích činností byla i charita, tedy péče o bezdomovce, žebráky apod., což odpovídá tomu, co Černej Chleba vypráví. Ale co už tu napsáno není je to, že u sv. Kateřiny přeci pracovala Desgrezova sestra! Protože pohřbívání vězňů bylo jen jednou z činností milosrdných sester od svaté Kateřiny, vedle ní se staraly o dívky, které přišly nezajištěné do Paříže, zprostředkovávaly jim zaměstnání, a pak se věnovaly právě nemocnici a útulku pro lidi z ulice.

viewtopic.php?f=16&t=800

Začíná mi čím dál víc dávat smysl (ano, já vím, já vím, jsem posedlá a přání je otcem myšlenky), odkud Desgrez bral ty informace o Brinvilliersce v době, kdy ji ještě nikdo jiný nepodezíral! :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 30 pro 2018, 16:06 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:
Nu a zde je chybka českého překladu, neboť nešlo o kostel sv. Opportuna, ale svaté Opportuny!

Začíná mi čím dál víc dávat smysl (ano, já vím, já vím, jsem posedlá a přání je otcem myšlenky), odkud Desgrez bral ty informace o Brinvilliersce v době, kdy ji ještě nikdo jiný nepodezíral! :mrgreen:

No to že jej to čierny chleba hovoril som si už všimla dávnejšie - ale až takáto spojitosť ma vtedy samozrejme nenapadla
zrejme Desgrezovi :desgrez: niečo rozprávala sestra - veď aj mníšky samé si museli všimnúť že niečo nieje po tých
Brinvillierkynych návštevách v poriadku ;)

PříspěvekNapsal: 01 led 2019, 15:54 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:
moirra píše:
v knihách sa spomína bývanie na troch miestach:

2. Pont Notre-Dame - tam sa z Petit Pont "maleho mostu" presťahoval keď sa vrátil do Paríža, predal úrad advokáta a kúpil si hodnosť policajného kapitána, takže aj z ubytovaním postúpil o stupeň vyššie

Angelika čekala na Desgreze v jeho domě na mostě Notre-Dame. Policista rád bydlel na mostech, zatímco ti, které pronásledoval, žili pod nimi.
Ale prostředí se od té doby, co tu Angelika byla naposled, změnilo. To už nebyl ten hroutící se malý domek na Petit-Pont jako před lety. Teď obýval téměř nový vlastní dům mezi boháči. Byt měl vyzdoben přesně podle špatného vkusu zazobaných mešťáků, s průčelím s pohanskými bůžky nesoucími ovoce a květiny, se zlatými erby a sochami, vymalovanými "jako živé" jásavými barvami.
Z pokoje, kam sluha Angeliku zavedl, vyzařoval týž měšťácký blahobyt. Ale mladá žena vrhla jen letmý pohled na široké lůžko, jehož nebesa nesly kroucené sloupy, a na pracovní stůl, kde stály psací potřeby z pozlaceného bronzu.

(...) Otevřené okno vedlo na Seinu. Zalétal sem hluk vesel a když se všechny lodi nakupily v průplavu pod mostem, voda se z nich řinula jako vodopád.

PenelopaW píše:
Mimochodem: například umístění Desgrezova domu na Pont Notre-Dame se mi podařilo rozluštit díky pozornějšímu čtení kánonu a logické skautské dedukci ;) .

Když už jsem to nakousla, doplňuji:

Při vyhledávání úryvků z knih, z nichž jsem dávala dohromady i popisy Desgrezových bydlení, mi unikla informace, že podlaha bytu na Pont Notre-Dame byla pokryta černobílými dlaždicemi.

Ty jsou v textu zmíněny několikrát, především v souvislosti, jak se do nich opírá světlo. Ale především zde:

Když se probudila, viděla, že leží na rozházené posteli s nohama a rukama rozhozenýma jako mořská hvězdice, v pozici, v jaké ji zastihl spánek. Závěs u lůžka byl rozhrnutý. Na dlaždičkách tančila růžová koule zapadajícího slunce. Slyšela, jak si mezi mostními pilíři zpívá Seina. Do toho se mísil jiný zvuk, bližší: něco jako tiché škrábání.

S ohledem na to, že v bytě bylo jediné okno, které vedlo k Seině to tedy znamená, že Desgrezovo okno bylo orientováno na západ. Jinak by se na dlaždicích nemohlo odrážet světlo zapadajícího slunce ;) .

Tzn. okno směrovalo k řece směrem k Pont-au-change a Pont-Neuf (nikoli na druhou stranu, kde by z okna koukal na ovocný přístav a katedrálu Notre-Dame, protože ty jsou podle mapy východním směrem).

https://en.wikipedia.org/wiki/Turgot_ma ... heet_10_-_

Obrázek

P.S.: Ta Angeličina necudná pozice po aktu totiž spolehlivě odvádí čtenářovu pozornost od takovýchhle detailů :mrgreen: .

PříspěvekNapsal: 01 led 2019, 16:34 
Královská rodina
Královská rodina

Teda, to je tedy parádně vydegrézováno. :find: :applaus:
Penelopo, super. :ok:

PříspěvekNapsal: 01 led 2019, 19:02 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
zrejme Desgrezovi :desgrez: niečo rozprávala sestra - veď aj mníšky samé si museli všimnúť že niečo nieje po tých Brinvillierkynych návštevách v poriadku ;)

A mám zde dalšího potencionální informátora :mrgreen: :

viewtopic.php?f=16&t=796&p=24666#p24666

I když je Desgrez v knihách líčen jako "libertin", ke zpovědi jakožto katolík jistě chodit musel, stejně jako se občas zjevit v kostele. Jinak by se se zlou potázal - Viz pasáže ze Světel a stínů Paříže, kde se hovoří o jednom z hostů Rudé masky, panu Montaurovi, který patřil mezi "hltouny". Protože byl stálým hostem a považovali ho za rodinu, AG se mu pak později znovu věnuje a zmiňuje, že byl v podstatě "ateistou", za což mu i jako šlechtici hrozil minimálně pranýř. A i Angelika, když se stala zámožnou paní Morensovou bydlící v Marais, byla kritizována za to, že nechodí do kostela (neboť žila v době, která znala pouze věrnost církvi nebo kacířství, ale ne víru v Boha).

Takže když už budu hodně fantasmagorická, co kdyby měl Desgrez za zpovědníka právě Raymonda de Sancé? ;) V průběhu příprav procesu si přece spolu velmi rozuměli :) .

PříspěvekNapsal: 07 led 2019, 10:05 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
ďalšia vec ktorá ma v 14 diely zarazila je že Desgrez už nebýva v paláci na predmestí St. Germain
pred ktorým naňho na začiatku 4 dielu číhala Angelika, ale odrazu zasa býva vo svojom druhom nám známom bydlisku
na Pont Notre Dame - pretože podľa mňa by tam inak v žiadnom prípade nemal v šuplíku uschovaný list od Angeliky

Pozor, pozor! Tady vycházíš z mylných domněnek!! :disagreement: :disagreement: :disagreement:

To není Pont Notre-Dame, ale Pont Marie, zde chybně přeložen jako "most Panny Marie", ale správně je to česky "most Mariův"!

moirra píše:
Pokladá sa hromada otázok:

1. Akoto že Desgrez už nebýva v paláci v ktorom býval na začiatku 4 dielu, hoci odvtedy už istotne znovu postúpil na úradnom aj spoločenskom rebríčku.

2. Tajnou schôdzku zorganizoval na známom mieste? Alebo Florimond prišiel v Maske? A bardagne tiež?

3. Ak by tam už nebýval, a mal to iba ako akúsi pracovňu (pretože odtiaľ to mal na rozdiel od predmestia St. Germain bližšie do Chateletu Na Súdny dvor aj na Radnicu, či dokonca aj do Louvre) prečo potom schovával list od Angeliky v pracovni a nie doma?

4. Akú úlohu hrala čierno-biela dlažba ktorá sa v súvislosti s týmto bytom spomína - alebo je to iba jednoducho opísané z 2 dielu?

1. Vzhledem k tomu, že jde o konspirační schůzku, usoudila jsem, že jde o byt ve vlastnictví policie užívaný ke služebním účelům. Desgrez proto klidně může nadále bydlet v paláci.

2. Místo je sice známé, ale kdo říká, že je známo, že zde mají policisté úřadovnu? Co vím, domy na Pont Marie měly v přízemí také obchody, nahoře bydlela zpravidla rodina obchodníků, takže se to klidně celé mohlo tvářit jako soukromá adresa a Florimond a Bardagne si jen k někomu "zašli na návštěvu" nebo se "zdrželi v krámku".

3. K tomu bych navázala na fantasmagorický dotaz - doma by s ohledem na manželku blbě vysvětloval, že si pořád čuchá k nějakému cizímu psaníčku a neustále si ho pročítá :lol: . Ale odpovědí by mohlo být i to, že prostě chtěl mít dopis tam, kde vykonával služební povinnosti, a kde se potřeboval vždy "po výslechu" uklidnit. U dopisu je přece zmíněno, že mu pomáhal udržet si lidskost...

4. Tohle je dotaz spíše na odborníka na mostní bydlení v éře Bourbonů. Už to mám v hlavě sesumírované, ale pokud mi pomůžeš s překladem do AJ, můžeme mu to poslat hned ;) . Mně z toho zatím vychází laický závěr, že černobílá dlažba byla prostě běžným způsobem podlažní krytiny v té době, včetně domů na mostech (kde bych já osobně tipovala třeba spíše parkety...). A dlažba zde možná působí jako autorský výrazový prostředek, který Desgrezovi evokuje a) jeho původní byt na Pont Notre-Dame, b) večer / noc, které zde strávil s Markýzou andělů.

Když jsem teď četla Cestu do Versailles, tak ty dlaždice jsem vnímala opravdu jako umělecký prostředek, který v textu zrcadlí hrdinčino rozpoložení:

1. Angelika přichází do Desgrezova bytu na Pont Notre-Dame. Policista není přítomen, takže na něj čeká.

Desgrez byl zároveň přítomnost i vzpomínka. Měla dojem, že o ní ví všechno, a to ji uklidňovalo.
Byl tvrdý a lhostejný, přesto však spolehlivý jako pilíř. Až mu předá své poslední poselství, může s klidným svědomím odejít. Desgrez její děti neopustí.
Otevřené okno vedlo na Seinu. Zalétal sem hluk vesel a když se všechny lodi nakupily v průplavu pod mostem, voda se z nich řinula jako vodopád.
Venku bylo hezky. Počasí bylo mírné. Jemné podzimní slunce se třpytilo na pečlivě naleštěných černobílých dlaždicích.

Třpyt slunce na dlaždicích ji uklidňuje, přemítá si v klidu nad rozhodnutím, k němuž dospěla...

2. Angelika uvažující o sebevraždě.

„Říkám, že jste na tu schůzku přišla poněkud brzy, madame.“
„Taky jsem nepřišla na schůzku. V podstatě jsem tu jen na skok, čeká mě jistý švihák a odveze mě do galerie v Paláci; chci si prohlédnout poslední módní novinky. Možná se pak
vypravím až do Tuileries. Příjemně se rozptýlím a nebudu nervózně čekat na hodinu schůzky. Ale mám tady obálku, kterou nechci nosit s sebou. Můžu ji nechat u vás? Vezmu si ji na zpáteční cestě.“
„Jak si přejete, madame.“
Vzal zapečetěnou obálku, otevřel jakousi malou skříňku ve stěně a obálku tam uložil.
Angelika se obrátila a sahala po vějíři a rukavicích. Všechno bylo tak prosté, tak jednoduché. A stejně prostě se půjde projít, nebude spěchat. Postačí pouze v příhodném okamžiku zamířit k Seině… Slunce se bude třpytit na řece jako černobílé dlaždice.

3. Angelika se probouzí po vyčerpávajícím aktu a znovu vjem sluncem osvícených dlaždic - ovšem západ slunce tentokrát evokuje konec jejích chmurných myšlenek.

Když se probudila, viděla, že leží na rozházené posteli s nohama a rukama rozhozenýma jako mořská hvězdice, v pozici, v jaké ji zastihl spánek. Závěs u lůžka byl rozhrnutý. Na
dlaždičkách tančila růžová koule zapadajícího slunce.
Slyšela, jak si mezi mostními pilíři zpívá Seina. Do toho se mísil jiný zvuk, bližší: něco jako tiché škrábání.
(…)
„Mám vám vrátit vaši obálku?“
„Jakou obálku?“
„Tu, co jste mi svěřila, když jste sem přišla.“
Mladá žena zvedla obočí. Vtom si vzpomněla a cítila, jak rudne. Jde přece o obálku se závětí, kterou předala Desgrezovi s úmyslem, že se pak zabije!
Zabít se? To byl ale nápad! Pročpak se to vlastně chtěla zabíjet? To tedy opravdu nebyla ta pravá chvíle. V okamžiku, kdy se poprvé za mnoho let blížila hodina, kdy dosáhne všech svých cílů, kdy je jí francouzský král skoro vydán na milost?

Líbí se mi ten motiv, kdy si člověk, když je v nějakém duševním rozpoložení až transu všímá určitých detailů, právě třeba toho, jak se slunce odráží na podlaze. A ten vjem mu evokuje něco jiného - v tomto případě pableskující říční hladinu, do níž se Angelika hodlá vrhnout, aby učinila konec strastem, v níž spatřuje klidnou a odevzdanou náruč zapomnění... A pak napotřetí - slunce zachází a s ním mizí i ty chmurné myšlenky a ona se probouzí opět silná a uvažující...

Je to samozřejmě jen můj dojem, ale třeba je tomu tak i v tomto případě - kdy dlaždice a odraz světla na nich vyvolají v Desgrezovi určitou konkrétní vzpomínku nebo dojmy, které v té době, kdy stoupal na kariérním žebříčku a bydlel v prvním pořádném bydlení, prožíval...

PříspěvekNapsal: 07 led 2019, 10:50 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:
moirra píše:
ďalšia vec ktorá ma v 14 diely zarazila je že Desgrez už nebýva v paláci na predmestí St. Germain
pred ktorým naňho na začiatku 4 dielu číhala Angelika, ale odrazu zasa býva vo svojom druhom nám známom bydlisku
na Pont Notre Dame - pretože podľa mňa by tam inak v žiadnom prípade nemal v šuplíku uschovaný list od Angeliky

Pozor, pozor! Tady vycházíš z mylných domněnek!! :disagreement: :disagreement: :disagreement:

To není Pont Notre-Dame, ale Pont Marie, zde chybně přeložen jako "most Panny Marie", ale správně je to česky "most Mariův"!

No veľmi by ma prekvapilo keby policajt mal akýsi byt na takom nelogickom mieste ako "Pont Marie"

Pont Notre-Dame je slovensky Most Panny Marie, čo mne bolo hneď jasné, pretože je to premňa logické,
lebo Notre-Dame čo je v preklade "naša pani" je iba iný názov pre Pannu Máriu.

https://sk.wikipedia.org/wiki/Pont_Notre-Dame

Tu máš dôkaz v podobe úryvku textu v originále:

Florimond à Paris...
En ce matin ensoleillé d'hiver qui faisait sourire les façades des maisons du Pont-Notre-Dame,
sur la Seine, Florimond de Peyrac se trouvait au second étage de l'une d'elles, dans une modeste pièce
bourgeoise où personne n'aurait jamais eu l'idée de venir le chercher, à s'entretenir avec un policier de
haute fonction, M. François Desgrez, « bras droit » d'un des plus grands personnages du royaume, le
lieutenant de Police civile et criminelle M. de La Reynie, qui lui avait donné là un rendez-vous secret.

naozaj treba vždy pozrieť aj do originálu, poprípade do iných vydaní, lebo aj v origináli môže byť chyba či preklep
keď sú nejaké polemiky ;)
(aj naša hodinková polemika z Dauphine sa takto rýchlo vyriešila)

Stále sa ešte teda prikláňam k mojej teórii číslo 3:
že tam už nebýval, a mal to iba ako akúsi pracovňu pretože odtiaľ to mal na rozdiel od predmestia St.
Germain bližšie do Chateletu Na Súdny dvor aj na Radnicu, či dokonca aj do Louvre :P

ale stále nechápem prečo potom schovával list od Angeliky v pracovni a nie doma? :roll:

PříspěvekNapsal: 07 led 2019, 10:54 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
V to slunečné zimní ráno, kdy se usmívala i průčelí domů na mostě Panny Marie nad Seinou, stál Florimond de Peyrac
v druhém patře jednoho z nich v prosté měšťanské místnosti, kde by ho nikdy nikdo nehledal. Rozmlouval s vysoce
postaveným policistou Francoisem Desgrezem, pravou rukou jedné z nejvýznamnějších osob království,
velitele kriminální policie pana de La Reynie, jenž si ho pozval na tajnou schůzku.

Hohohó, tak mi to nedalo a že kouknu do francouzského textu. A tam je tohle:

En ce matin ensoleillé d'hiver qui faisait sourire les façades des maisons du Pont-Notre-Dame, sur la Seine, Florimond de Peyrac se trouvait au second étage de l'une d'elles, dans une modeste pièce bourgeoise où personne n'aurait jamais eu l'idée de venir le chercher, à s'entretenir avec un policier de haute fonction, M. François Desgrez, « bras droit » d'un des plus grands personnages du royaume, le lieutenant de Police civile et criminelle M. de La Reynie, qui lui avait donné là un rendez-vous secret.

:!: :!: :!:

Jak je to schválně v jiných překladech?? A kde se v českém vzal ten Pont-Marie??

Pokud by to opravdu byl Pont Notre-Dame, tak jediné, co mne napadá, že si jej Desgrez ponechal pro policejní účely + měl zde svoji soukromou pracovnu a trucovnu, kam manželčiny oči a prsty nedosáhly, a v klidu si tam mohl číst Angeličin dopis :) .

PříspěvekNapsal: 07 led 2019, 10:56 
Královská rodina
Královská rodina

Už som odpovedala o 4 minuty skorej ako si sem vložila príspevok ;)
No nič musím ísť do práce pa zatim :la-polak-fun:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 243 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 13, 14, 15, 16, 17  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina