Právě je 14 pro 2019, 21:40

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 31 srp 2019, 11:56 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:
Nu a co se týče jeho epigramů a básní, v kánonu je několik úryvků, včetně toho směrovaného proti Valliérové. O této básni se zmiňuje i Benzoni v Čase travičů, která píše, že si pamflet objednala madame de Montespan. Benzoni beru hodně s rezervou, ale zajímalo by mne, zda si informaci o hanopisu vypůjčila od Anne Golon, nebo zda nějaký skutečně existoval a francouzské autorky historických románů ví víc než my :) . (zkusím ještě dohledat konkrétní úryvek z knihy od Benzoni…)

EDIT: Nenašla jsem... Buď jsem si dělala lajdácky poznámky, nebo to bylo v jiné knize, ale ač jsem projížděla výpisky i k jiným knihám z této doby, zmínku o tom, že Montespanka si objednala pamflet hanobící Vallierovou jsem nedohledala :( .

Cha! Jak to tak bývá, když člověk hledá něco jiného, najde:

Paní de Roure spěšně vyklopí dukáty za kompletní výsledek. Tady to máme: o stupeň stoupla jejich zášť k jisté třiadvacetileté ženě, která vypadá na patnáct, narodila se ve znamená Lva, pohleďte na její ambice. Nejdřív byla předmětem předstírané vášně, pak chytila do svých sítí Slunce a Colbert nechal tajně vychovat plod jejich tajné lásky, chlapce. Ona pak měla dívku... pak... pak... "Rozkošně kulhejte, ať je vám patnáct let. Ňadra jen tušit lze, rozum nevidět" - kuplet o La Vallierové pochází zřejmě od posměvačné madame de Montespan, tak věrné královně, tak smutné, že ji vědomě zradila... Ta modrooká kráska je už znavena tím, že dodává ducha téhle putaně La Vallierové, té bílé vráně, která zůstává štíhlá navzdory svým těhotenstvím.

(F. Hamel: Královna Temnot, s. 85)

S ohledem na to, že kuplet se zatím vypátrat nepodařilo, tipla bych si, že Hamelová se inspirovala Anne Golon a text si vypůjčila od ní... :?:

Profil Poslat soukromou zprávu  

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]