Právě je 26 čer 2019, 14:58

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 23 říj 2017, 17:41 
Rytíři
Rytíři

Mile damy,

diky Miriamce se mi dostalo te cti, precist si od zacatku puvodni verzi Angeliky (zkousel jsem ve ctecce cist i Integrale, ale ctecka si nerozumi s poznamkami a vsechny nove dodane pasaze jsou jakoby zacernene).

Momentalne ctu uplne poprve Nezkrotnou Angeliku, ktera me stale a znovu prekvapuje daleko vyssi urovni brutality, ktere se ani jeden z filmu rozhodne nepriblizuje (i kdyz paty film zacina bitkou, vyrizovanim uctu mezi Joffreyem a markyzem D'Escravil----em - UPDATE: d'Escrainvillem- a pokracuje bicovanim).

Otazka: je mozne, ze se lisi vydani z Ceskoslovenskeho spisovatele a toho z Ikaru/Knizniho klubu, pomineme-li fakt, ze prvni tri dily vysly puvodne rozdelene do dvou svazku? Pokud se nepletu, Angelika se do Versailles hned tak nevrati, proto me prekvapila absence sceny, kterou si pamatuji z drivejsiho cteni a kterou bych zaradil do Angeliky a krale:

Vzpoura remeslniku pri stavbe Versailles, pri ktere ma byt popraven i Angelicin bratr Gontran - ve skenu vydani z Ceskoslovenskeho spisovatele Angelika navstivi Gontrana, protoze chce portrety svych deti. Gontran ji rekne, ze na to tezko bude mit cas, protoze dozorci je pousti domu jen na nedeli. Nicmene ji ukaze sal, na kterem zrovna maluje strop - pripadne ho nedavno domaloval a za predobraz boha Marta si vybral Angelicina manzela Philippa.
Nicmene si vybavuji scenu, kdy ma byt Gontran popraven a Angelika bezi rychle za kralem, aby mu dal milost. Ukazuje mu v gestu na strop s tim, ze tohle jeji bratr namaloval. Kral se rozhodne dat mu milost, ale uz je pozde...

A nebo byla tahle scena ve filmu? Ty uz jsem taky par let nevidel...

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: 23 říj 2017, 18:59 
Královská rodina
Královská rodina

Pokud vím, tato scéna je v knihách, tipovala bych Angelika a král, pamatuji si ji velmi dobře - Angelika nakonec dorazí pozdě, přestože milost pro bratra vyprosila...

Scéna s namalovaným Philippem je v knize Angelika a král I:

„Gontrane, chtěla bych vidět ten strop, co jsi maloval nedávno. Připadal mi nádherný.“
„Namaloval jsem boha války. A válka na sebe nedala dlouho čekat.“
(...)
Došli doprostřed sálu a zvedli oči ke klenbě s velkými pestrobarevnými plochami mezi žebry ze zlacené štuky. Bůh Mars se tam vznášel na pozadí vycházejícího slunce a z jeho těla a tváře jako by vycházela zář a kontrastovala s dlouhými tmavými siluetami vlků, kteří táhli jeho vůz.
„Ach, Gontrane,“ vyjekla Angelika nadšeně, „podobá se Filipovi.“

(kopírovala jsem z pdf, takže nevím čísla stran tištené knihy, ale je to kapitola 10)

PříspěvekNapsal: 23 říj 2017, 19:25 
Královská rodina
Královská rodina

A už jsem to dohledala... Gontran zemře až v díle Angelika se bouří... proto to nemůžeme v předešlých knihách najít!

Kapitola 4 první části:

Konečně se řemeslníci vzdali. Druhého dne za úsvitu odvedli jejich předáky na lesní mýtinu naproti zámku poblíž načatého vodního příkopu, kde měl i být oběšeni. A právě v okamžiku, kdy jim kladli oprátku na krk, ho Denis poznal: Gontran! Jejich bratr Gontran! Se zakrváceným čelem, zdivočelým pohledem, v roztrhaných šatech pocákaných barvami, s velkýma rukama rozežranýma kyselinou – Gontran de Sancé de Monteloup, jejich bratr malíř!
Mladý důstojník vykřikl: Toho ne! Vrhl se před staršího bratra a zakryl ho vlastním tělem. Nemohou se dopustit takové hanebnosti: oběsit někoho z rodu Sancé de Monteloup.

(...)

Přišli pozdě. Gontran de Sancé de Monteloup zemřel na větvi dubu přímo proti versailleskému zámku, nehybné bílé skvrně v padajícím soumraku.

PříspěvekNapsal: 23 říj 2017, 19:29 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:
A už jsem to dohledala... Gontran zemře až v díle Angelika se bouří... proto to nemůžeme v předešlých knihách najít!

P.S. Scéna ve filmu nebyla. Gontran ve filmu nevystupuje.

PříspěvekNapsal: 23 říj 2017, 19:42 
Rytíři
Rytíři

PenelopaW píše:

Kapitola 4 první části:

Konečně se řemeslníci vzdali. Druhého dne za úsvitu odvedli jejich předáky na lesní mýtinu naproti zámku poblíž načatého vodního příkopu, kde měl i být oběšeni. A právě v okamžiku, kdy
jim kladli oprátku na krk, ho Denis poznal: Gontran! Jejich bratr Gontran! Se zakrváceným čelem, zdivočelým pohledem, v roztrhaných šatech pocákaných barvami, s velkýma rukama rozežranýma
kyselinou – Gontran de Sancé de Monteloup, jejich bratr malíř!
Mladý důstojník vykřikl: Toho ne! Vrhl se před staršího bratra a zakryl ho vlastním tělem. Nemohou se dopustit takové hanebnosti: oběsit někoho z rodu Sancé de Monteloup.

(...)

Přišli pozdě. Gontran de Sancé de Monteloup zemřel na větvi dubu přímo proti versailleskému zámku, nehybné bílé skvrně v padajícím soumraku.

Tu scenu, ve ktere se A+G kochaji freskou, jsem v Angelice a krali cetl.

Ze by Denis sel prosit o milost krale, dostal ji, ale prisel pozde? Cim to, ze si oba pamatujeme, ze to byla Angelika? :-)

PříspěvekNapsal: 23 říj 2017, 19:53 
Královská rodina
Královská rodina

Fingon píše:
Ze by Denis sel prosit o milost krale, dostal ji, ale prisel pozde? Cim to, ze si oba pamatujeme, ze to byla Angelika? :-)

Protože to byla ona ;) .

PříspěvekNapsal: 23 říj 2017, 21:27 
Rytíři
Rytíři

PenelopaW píše:
Fingon píše:

Protože to byla ona ;) .

No, uz je to strasne davno, co jsem 5. a 6. dil cetl... momentalne mam dojem, ze Ludvik XIV. ji po navratu od stredozemniho more porucil, aby se okamzite vratila do Versailles a zaujala sve pravoplatne misto u dvora (a v jeho posteli, jak Angelika podotkne, ctouc mezi radky), ale ona radsi vzbouri kraj a s kralem se vubec nepotka. No, uvidime, momentalne Mulaj Ismail zabil Savaryho (!) a Angelika mu byla privedena zahalena v sedmi zavojich, uz to nebude dlouho trvat a osvezim si i knihu o Buricce z Poitou.

Kazdopadne me v tuto chvili zaujaly dve veci:

- cviceny leopard, ktery v noci hlida zahrady palace (nedavno jsem hral hru belgickeho designera Benoita Sokala "Paradise" https://www.youtube.com/watch?v=lOTd1PWNMzU, ktera se jako jedna z mala odehrava v Africe (byt ve fiktivni zemi), hrac hraje za zenu, ktera je na zacatku pribehu zavrena v haremu a po nocich je do zahrad rovnez vypusteny cerny leopard. https://www.youtube.com/watch?v=5A8jGrZKiRE. Co na tom, ze se pribeh odehrava jakoby v soucasnosti a ze jde o neco na zpusob Apokalypse Now/Heart of Darkness... Coz me privadi k myslence, jak malo toho vlastne o zivote v haremu vlastne vim. Byla to bezna praxe, nebo...?

- barbarsky zvyk vystavovat utate hlavy, ktery ale nalezneme i v Evrope a ani ne moc casove vzdaleny od Angeliky. Kdyz bylo po bitve na Bile hore na Staromestskem namesti popraveno onech sedmadvacet ceskych panu, hlavy byly rovnez vystaveny na mostecke vezi...

- jeste barbarstejsi zvyk kastrovat (muze) a vytvaret tak eunuchy, kterym se vyznacovali Arabove, stari Egyptane, ale i stari Cinane. Podobne jako pani Golonova bychom nemeli zapomenout ani na kastraty evroprske, ve sluzbach cirkve svate (predstava vyklesteneho Cantora jiste neni neprijemna nejen Angelice).

PříspěvekNapsal: 24 říj 2017, 17:30 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:
Fingon píše:

Protože to byla ona ;) .

Nebola! :disagreement:

Do večera musí Denis získat od krále milost.
On, prostý důstojník, se má dostat až ke králi! Nikoho neznal.
„Kdybys tu byla, Angeliko, bylo by to jednoduché. Ještě dva měsíce předtím jsi byla u
dvora, král viděl jen tvýma očima, stačilo by jediné tvé slovo. Proč, proboha, proč jsi zmizela v plné
slávě, na vrcholu kariéry? Ach, kdybys tu byla!

PříspěvekNapsal: 24 říj 2017, 18:05 
Královská rodina
Královská rodina

Fingon píše:
Mile damy,

diky Miriamce se mi dostalo te cti, precist si od zacatku puvodni verzi Angeliky (zkousel jsem ve ctecce cist i Integrale, ale ctecka si nerozumi s poznamkami a vsechny nove dodane pasaze jsou jakoby zacernene).

Ja som ti poslala verziu s mojimi poznámkami? :shock: :roll: Tú vysrdiečkovanú ? :ach: :slzici: :slzici:

Tak ti pošlem ešte raz vo worde aj v PDF - tentokrát bez poznámok - mne to išlo v čítačke normálne. :P

PříspěvekNapsal: 24 říj 2017, 18:52 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
PenelopaW píše:
Fingon píše:

Protože to byla ona ;) .

Nebola! :disagreement:

vida, jak mne paměť zase ošálila!!! :mad: Moirra má pravdu, nalistovala jsem si to v knize a opravdu prosil Denis... A krále přesvědčil až argument, aby se podíval, jaké malby Gontran vytvořil...

PříspěvekNapsal: 24 říj 2017, 20:25 
Rytíři
Rytíři

Taky mu v té neúspěšné snaze zachránit Gontrana pomáhal jeho bratr "kněz" Albert. Oba koneckonců Gontranova smrt zavedla zpátky do Poitou. Denise na Monteloup a Alberta do Nieulského kláštera...

PříspěvekNapsal: 27 lis 2018, 17:51 
Site Admin
Site Admin

Zdravím dámy, možná nevolím nejvhodnější vlákno (ale určitě nebudu zakládat nové do spleti, která je už i bez toho zralá na velké promazání...), ale mám dotaz (možná si jen nepamatuji), kdo z "nás" má na svědomí téma angelika/AG na Wikipedii? Všude je jen odkaz na náš international web coby oficiální stránku.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]