Právě je 11 pro 2018, 13:17

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 162 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
PříspěvekNapsal: 03 pro 2018, 19:29 
Královská rodina
Královská rodina

Penelopo, jako vždy hezké vyprávění.
Líbilo se mi vylíčení jejich setkání, kdy se Anna stala ošetřovatelkou následků nočního dobrodružství pana advokáta. :ok: :applaus:
Jsem zvědavá, co bude dál. Těším se na pokračování. :writer:

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: 03 pro 2018, 21:12 
Vévodové
Vévodové

Musím konstatovat, že :
jestli Desgrez není tím panem Dokonalým, jeho "opice" naprosto dokonalá je :agree: .

Myslím, že většina chlapů je ve stavu opilosti protivná, ale on je skvělý. A tento jeho dotaz je třešnička na dortu :
Chvíli mlčeli, než mu to nedalo a zeptal se: „Vás nezajímá, kdo vyhrál?“
Musela sama sobě položit otázku, jestli v jeho hlase opravdu zaslechla drobnou stopu zraněné pýchy.
„Kdo?“ zeptala se nakonec a snažila se lhostejností maskovat pobavený úsměv, který se jí dral na rty.
Desgrez si povzdychl. „Vyhrál bych já, ale všechny nás vyhodili na ulici.“

Doufám, že příště přijde střízlivý a pak ... :zachrana: . Docela to Anne přeju.

PříspěvekNapsal: 04 pro 2018, 21:45 
Královská rodina
Královská rodina

Citace:
Antoinette Marii-Claire vykládala, že žádná stálá služebná v domě nežije - jedna služka dochází do rue Jean-Bausire umývat dvakrát týdně schody a další jednou týdně poklízí celý dům, že mytí nádobí zastávala ona sama, ale pomáhal jí Gilles, kde na dvorku ukládají palivové dříví, v který den přichází pradlena vyzvednout prádlo či kde v Paříži sežene nejlepší ryby. Marie-Claire byla učenlivá, nebála se zeptat, když něco nevěděla, a do Antoinettiných povinností vklouzla s lehkostí a přičinlivostí mládí. Mistr Merson měl možnost se přesvědčit, že je to slušná dívka, a jeho nevraživost pramenící z té velké změny jeho soukromého života postupně pomalu mizela.

No tak tieto všetky detaily som ti zožrala aj s navijákom :D Aj Angelika keďže ako si Joffrey vo Wappasu správne spomenul pochádzala s chudobnej šľachty sa vedela obracať, hlavne v kuchyni (istotne sa čo to priučila už ako dievčatko od Fantiny)
a inteligentná a učenlivá Anne úlohu hospodynky istotne zvládne ;) :P

ha-ha: žal z odchodu Antoinetty nakonec zahnala ryze mužská spokojenost z plného žaludku :ok: :slzici:

V několika momentech ho mátlo její držení těla a příliš spisovný jazyk, který používala, ale pracovala dobře, takže jisté kontrasty její osoby vždy nakonec pustil z hlavy. :mrgreen:
ešte že chlapi na rozdiel od nás žien (z výnimkou Joffreyov a Desgrezov) rozmýšľajú jednoducho a nekombinujú a neomieľajú v hlave všetko na tisícoraký spôsob, ako my ženy máme vo zvyku ....

Merson netušil, že její loučení s „bratrancem“ proběhlo v tíživých rozpacích z obou stran a v podivné nedotaženosti, kterou si oba uvědomovali, ale ani jeden z nich ji neprolomil. Smrt prostitutky Kopretiny mezi ně vrhla stín a zůstalo v nich mnoho nevyřčených slov.

ach! :trubadur: :cry: :cry:

A považujem za rozkošné že si aj Desgrez najskôr musel poriadne pripiť aby sa vybral za Marie-Claire. :applaus: :ach:

PříspěvekNapsal: 05 pro 2018, 15:42 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
PenelopaW píše:

Ovšem já bych měla už konečně vyhledat terapeuta, neboť mne ihned začala napadat nový text:

Zabili, zabili, dívku Kopretinu,
míří teď v Chatelet, místo na hostinu.
Byla tu, není tu, Sorbonna u plotu...

ha ha :D :applaus: len pokracuj :prayer: ked som ja mohla skladat pamflety a prekaldat okcitancku poeziu - preco by si nemohla versovat?

Nejsem si jistá, zda toto je zrovna ta nejhodnotnější poezie :D . To mne víc láká složit pamflet na Peyraka ;) .

viewtopic.php?f=3&t=676&start=30#p24397
moirra píše:
No nasadila si mi chrobaka do hlavy :roll: :roll: mozno bude nieco v tych zapiskoch z bastily - ci mali sluzobne nejake zmluvy

To nevím, jestli to bude zrovna tam :? . Ale určitě to někde bude, jen je otázka kde :mrgreen: . Zkusím se ještě pozeptat po známých, popř. sepsat nějaký erudovaný dopis do Akademie věd ;) , jak to bylo třeba v našem prostředí. Protože pokud touto dobou existovaly "pracovní smlouvy" u nás, stopro musely být i v jiných evropských státech, byť třeba s jinou formou...
moirra píše:
pochybujem ze by bol Jehan tak stedry - sviecky som uz resersoval do fikce o mladom Joffreovi v Toulouse a zistila som ze material na sviecky bol tak drahy ze sa o nedopalky zo sviecok vo Versailles pisali zmluvy ktory sluzobnik ma pravo si zobrat , ich zvysky (tzv. nedopalky) z ktorych miestnosti

Vidíš, vidíš, a toto jsi mi mohla napsat do e-mailu, kdybys tolik nepracovala a víc angelikovala :mrgreen: .
Tu výtku naprosto beru, sama jsem s tím zápasila, jestli to nakonec nevypustit, ale pak jsem si říkala, že když svíčkař nechává hořet svíčky u sochy Mikuláše, mohl by jich nějakou zásobu dávat i nájemníkům, ale samozřejmě tak, aby toho nikdo nenadužíval... A navíc jsem nechtěla, aby jim k tomu prvnímu aktu smrděla nějaká páchnoucí lojová lampička, to už mi z toho elegantní čadící svíčka vyšla líp :).
moirra píše:
no Angelika bola este sialenejsia - v obdobi ked uz vedela ze nema peniaze rozdavala saty a Montespanke dokonca darovala briliantovy nahrdelnik pokial si spravne spominam .... :roll: take sialenstvo! :shock:

Jj, taky jsem si to říkala, jak jsem to teď četla... Sama se rozhodla šaty prodat, a pak je věnuje úplně cizí ženské, která jí za to ani nepoděkuje... Z mého pragmatického pohledu bylo plýtvání i to, že nechala peníze katovi, přestože jí je vracel s tím, že nemohl odsouzeného uškrtit, ale zas tady chápu, že zrovna měla myšlenky někde jinde a peníze byly to poslední, co jí zajímalo... nicméně, kdyby myslela strategicky, mohla je dát Barbe pro kojnou a Florimond by nemusel spát ve psí boudě :) . Ačkoli podle částky, kterou si kojná za toho půl roku péče o děti řekla, by asi ani to nestačilo... :roll:
moirra píše:
no aj dnes sa najdu statisice zien ktore financuju kozmeticky priemysel tym ze veria na kadejake zazracne masticky a vodicky :mrgreen:

Já si zrovna říkala, kdo třeba nakupoval o Velkého Matyáše. Pokud běžně frčely žabí kameny a rohy jednorožce proti jedu, tak coby si lidé nekupovaly podezřelé masti kvůli tomu, "aby se nepopíchali o trny lásky" :). A sám Lidožrout, než si Angeliku vzal do postele, ji nechal vyšetřit felčarem a řekl jí, že pokud nebude úplně v pořádku, vězeňský lékař jí dá nějakou mast, protože on osobně je opatrný :) . Pokud měl člověk dobrou reklamu a zákazníci nedošli úhony, mohla tohle být slušná živnost :) . Připomíná mi to ten díl Četnických humoresek, kdy podvodník prodává mast proti početí a mast na potenci - oboje je máslo, jen v tom pro muže je pepř, kdežto pro ženy nějaké bylinky :) .
moirra píše:
No tak tieto všetky detaily som ti zožrala aj s navijákom :D Aj Angelika keďže ako si Joffrey vo Wappasu správne spomenul pochádzala s chudobnej šľachty sa vedela obracať, hlavne v kuchyni (istotne sa čo to priučila už ako dievčatko od Fantiny)

Taky to do ní hustili v klášteře ;) .
Tereza píše:
Musím konstatovat, že :
jestli Desgrez není tím panem Dokonalým, jeho "opice" naprosto dokonalá je :agree: .

Vidíš, celý tenhle dialog mne napadl zcela náhodou při mé tradiční ranní nespavosti. Původně jí měl do toho okna vlézt střízlivý, ale takhle se to i mně líbí víc :) .
Tereza píše:
Doufám, že příště přijde střízlivý a pak ... :zachrana: . Docela to Anne přeju.

Že dnes chodí ten Mikuláš, přidávám další kousek. Bude či nebude :zachrana: :?: :?:

PříspěvekNapsal: 05 pro 2018, 18:55 
Vévodové
Vévodové

Děkuji za milého Mikuláše.
Byla to velmi poučná exkurze do kuchyně v 17. století. Jen nevím, proč se kapitola jmenuje Briošky, kyž měla Anne na plotně vývar (teda krom toho, že kapitola s názvem "Vývar" není to pravé ořechové).

Desgrezova návštěva působí jako pohodička (mám obavy, aby brzy neskončila), ale podezírám ho, že spojil příjemné s užitečným, tedy že sloučil jakousi omluvu za vpád v podroušeném stavu s malým "špizunkem", zda je s Anne vše v pořádku.

P.S: Posledně jsem zapomněla napsat, jak mě potěšilo, že i pan advokát/policajt je díky ženě občas přinucen chodit bos:

Anna opustila lůžko, v němž byl ještě stále patrný otisk jeho těla, přehodila si přes ramena šátek a šla advokáta vyprovodit. Skutečnost, že si vyzul boty a šel po schodech jen v punčochách, aby neprobudil tesařského mistra, nekomentovala, ale v duchu se tím královsky bavila. :mrgreen: :ok: :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 05 pro 2018, 19:12 
Královská rodina
Královská rodina

Briošky ještě budou 8) .

PříspěvekNapsal: 05 pro 2018, 21:50 
Královská rodina
Královská rodina

Penelopo, hezká nadílka k Mikuláši. :agree:

Zatímco Anna odlila z hrnce na plotny trochu vývaru a položila ho před Sorbonne, pustil se Desgrez se závistivým pohledem věnovaným psovi, který Anna ignorovala, do vyprávění příběhu svého klienta.

Úplně vidím vyhladovělého pana advokáta, jak závidí Sorbonně. :slzici: :desgrez:

„Třeba mu opravdu byla nevěrná?“ prohlásil Desgrez a zakousl se do jednoho jablka, které drze sebral na stole. Anna jen zdvihla obočí, ale místo aby ho pokárala, nalila mu na zapití do poháru mošt, který s vděčným pokývnutím přijal.

No, myslím, že by vyměnil mošt za něco teplého do žaludku. :roll:
Třeba se dočká příště.
Těším se až Anna upeče briošky. A jsem zvědavá, jak dopadla manželská rozepře, kterou má vyřešit. :writer:

PříspěvekNapsal: 06 pro 2018, 19:00 
Královská rodina
Královská rodina

mimi píše:
Penelopo, hezká nadílka k Mikuláši. :agree:

A že má Mik, Miku dnes ten svátek (a že prý ještě před lety chodil nadělovat opravdu až šestého a ne o den dříve na Jitku), tak jsem štědrá a přidávám ještě kousek :).

Slibuji, že na ty briošky fakt dojde :mrgreen: .
Tereza píše:
P.S: Posledně jsem zapomněla napsat, jak mě potěšilo, že i pan advokát/policajt je díky ženě občas přinucen chodit bos:

A jeho ponížení bude pokračovat :lol: .
mimi píše:
No, myslím, že by vyměnil mošt za něco teplého do žaludku. :roll:
Třeba se dočká příště.
A jsem zvědavá, jak dopadla manželská rozepře, kterou má vyřešit. :writer:

V tom prvním jsi se prorocky trefila a to druhé se doufám také dozvíš :).

A konečně dojde i na... :zachrana:

Historka s únosem z kláštera je skutečně reálná a dopustil se jí skutečně v období baroka advokát François, leč nikoli :desgrez: , ale Gayot de Pitaval, a to v době, kdy ještě vykonával advokátské řemeslo. Bohužel se mi k tomu zatím nepodařilo zjistit nic bližšího, ač jsem zkoušela googlovat různé řetězce slov, a to i v němčině (protože v Německu se Pitavalovy sbírky těšily velké oblibě, vyšly zde v mnoha vydáních, a měly tu také nejvíce následovníků). Tudíž jsem tentokrát musela trochu fabulovat, ale třeba se ještě podaří něco zjistit a bude to na samostatnou kratičkou fikci ;) .

PříspěvekNapsal: 09 pro 2018, 11:37 
Královská rodina
Královská rodina

Na druhou adventní neděli to v lecjaké domácnosti voní pečeným cukroví. V domě tesařského mistra Mersona je sice srpen, ale voní to tam také - BRIOŠKAMI! :)

O brioškách jsem poprvé četla v příbezích Malého Mikuláše, kdy se jimi často krmil tlustý spolužák Vendelín.

Obrázek

Jednou jsem je jedla v lepší restauraci jako přílohu, a proto mne nyní při hledání informací překvapilo, že se dají jíst i na slano.

Pro kuchařinky Annina formátu přidávám pár receptů, já sama jsem se do nich ještě nepustila. Ale kdyby mne někdo chtěl potěšit, může mi pod stromeček pár kousků upéct :P .

https://www.labuznik.cz/recept/parizske ... -klasicke/
https://www.toprecepty.cz/recept/37586- ... ky-recept/
https://www.toprecepty.cz/recept/22440- ... a-brioska/
https://fresh.iprima.cz/briosky
https://recepty.vareni.cz/domaci-briosky/

https://www.apetitonline.cz/vyhledavani ... ribute=All

Obrázek

https://slovnik.vareni.cz/briosky/
https://en.wikipedia.org/wiki/Brioche

První záznam o použití slova "brioška" (brioche) ve francouzštině pochází z roku 1404. Za vlády Ludvíka XIV., kdy se ve francouzské kuchyni začalo mnohem více používat máslo, se tato surovina stala tajemstvím pečení briošek. Pečivo se peklo v různém poměru másla a mouky v závislosti na bohatství strávníka (bohatí si mohli dovolit briošky obsahující 3:2 mouky a másla, chudší 4:1). Jestli jsem v textu správně pochopila odkaz na Rousseauovo dílo, tak výrok, připisovaný Marii Antoinettě "Proč nejedí koláče?" (v situaci, když si lid stěžoval, že nemá k jídlu ani chleba), původně hovořil o brioškách ("Qu'ils mangent de la brioche!").

O použití másla více v tématu barokní kuchyně: viewtopic.php?f=5&t=200&hilit=kuchyn%C4%9B&start=15#p22699

Zkoušela jsem pro zajímavost najít La Varennův recept na briošky v kuchařce Le Pâtissier françois (1653), ale našla jsem jen v knize autorky Anne Willan La Varenne Pratique: Part 4, Baking, Preserving & Desserts (kapitola o chlebech / pečivu obsahujícím kvasnice / droždí), zato však s podrobným návodem a obrázky (v angličtině):

https://books.google.cz/books?id=HaxVDQ ... navlinks_s

PříspěvekNapsal: 09 pro 2018, 19:06 
Vévodové
Vévodové

S dovolením bych ráda přejmenovala tento díl na "Nostalgický", protože mě vrátil do doby studií na vysoké škole a úžasnému dobrodružství, kdy za námi, pilnými studentkami , přicházeli po 22 hodině mladíci našeho srdce ,kteří nevlastnili kolejní průkaz. A přicházeli jak jinak než... oknem.

Nádherné časy.
Věřím, že ani Anne na tyto chvíle nikdy nezapomene.

Tleskám :ok: :applaus: :ok: .

Kdyby tak Angelika v červenci 1670 v paláci Beautreillis věděla, jakou má Desgrez v lezení oknem praxi, tak by se tak nedivila :

„Chce s vámi mluvit nějaký muž,“ opakoval Ranař nahlas.
Vyskočila a lehce se zapotácela. Měla pocit, že na okamžik vsedě na taburetu usnula; rukama si objímala kolena. Podkoní ji tím, že otevřel dvířka skrytá v čalounění, probudil. Přejela si rukou po čele.
„Cože? Kdo? Ano… Muž? Jaký muž? Kolik je hodin?“
„Tři ráno.“
„A vy tvrdíte, že mě hledá nějaký muž?“
„Ano, madame.“
„To ho v tuhle dobu vrátný pustil dovnitř?“
„Tedy, vrátný v tom nejede. Ten muž nepřišel dveřmi, ale mým oknem. Občas nechávám
otevřenou vyhlídku, a protože ten muž přišel po střeše…“
..........................
„Jak vypadá? Malý, tlustý, ruměnný?“
„To bych netvrdil. Spíš docela hezký mladík. Těžko ho však přesně popsat. Má masku,
klobouk až na očích. Ale pokud vás zajímá můj názor, madame, je to někdo z lepších kruhů.“
„A chodí na návštěvu v noci po střeše? No dobře. Jděte pro něj, Malbrante, ale buďte ve
střehu.“
Přese všechno byla zvědavá, kdo to může být.

PříspěvekNapsal: 10 pro 2018, 10:45 
Královská rodina
Královská rodina

Tereza píše:
Nádherné časy.
Věřím, že ani Anne na tyto chvíle nikdy nezapomene.

Takže jako píseň by se hodila tato? :)
https://www.youtube.com/watch?v=4BQLE_RrTSU

PříspěvekNapsal: 10 pro 2018, 18:10 
Královská rodina
Královská rodina

Penelopo, tak jsme se dočkali. Anna upekla briošky a povedly se jí. :applaus: :ok:

Dočkal se i pan advokát. :desgrez:

Dostalo se mu nejen briošek, ale také :love: :ach:

Těším se na další díl.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 162 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina