Právě je 23 dub 2019, 20:41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 348 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 20, 21, 22, 23, 24  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
PříspěvekNapsal: 27 bře 2019, 11:15 
Královská rodina
Královská rodina

Je středa, a jakožto děti základní školou povinné jsme říkávaly: "Sukně se zvedá!" V dalších letech jsem pochytila i dospělejší verzi, a to: "Je ho tam třeba!" A já myslím, že advokáta Desgreze :desgrez: je v příběhu opravdu třeba, aby hraběte de Peyrac vysekal z té šlamastyky, do které se dostal...

Tereza píše:
Toto je příběh Anny a Desgreze

… a taky je třeba dobrých, morálních a bezúhonných duchovních, kteří by vedli své ovečky po těch správných cestách ;) .

Dnes jsem stručný kousek, neb musím šetřit textem - opět se nebezpečně blížíme k rozpracovaných a nedopsaným pasážím... :roll:

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: 27 bře 2019, 21:01 
Královská rodina
Královská rodina

Penelopo, vyprávění krátké, ale velmi zábavné a vtipné. :ok: :applaus:
Pan advokát, který si neodepře náruče jiných žen, tak vyzvídá v přestrojení a nabízí zpověď Anně, aby vyzvěděl, jestli mu náhodou nebyla nevěrná. To je prostě pěkná podpásovka. :desgrez:

„Nechcete se vyzpovídat?“

„Děkuji, otče,“ odpověděla zaraženě, neboť ji zaskočil a nebyla si jistá, zda je pouliční způsob zpovědi vůbec možný, „mám svého zpovědníka a naposledy jsem u něj byla před třemi dny.“

„Jste si jistá, že jste se od té doby nedopustila žádného hříchu? Nezapomínejte, že Bůh vás vidí neustále! I ve tmě.“

Anna se mírně zarděla, protože si vzpomněla na poslední Desgrezovu noční návštěvu, která však spadala do období, z něhož se stihla vyznat, a které už smylo upřímné pokání zahrnující několikeré Zdrávas.

„Ne, není to třeba.“

„Mladá a pohledná žena jako vy jistě dostává spoustu nabídek od neodbytných mladíků. A protože krása s sebou nezřídka nese i pýchu, nebylo by divu, kdybyste svodům nějakého chlapce podlehla a oddala se s ním hříšné lásce.“

Anna není včerejší a umí se pohotově bránit. Proto si vymyslela rovnou tři bratry. :applaus:

Docela by mě zajímalo, kdyby ten podvod prohlédla dříve a přistoupila na Desgrezovu hru. Vylíčila by mu nějakou krátkou romanci s okouzlujícím mladíkem. Byl by ochoten uznat, že to byla jen hra? Kdo ví?

PříspěvekNapsal: 27 bře 2019, 21:49 
Královská rodina
Královská rodina

mimi píše:
Pan advokát, který si neodepře náruče jiných žen, tak vyzvídá v přestrojení a nabízí zpověď Anně, aby vyzvěděl, jestli mu náhodou nebyla nevěrná. To je prostě pěkná podpásovka. :desgrez:
Docela by mě zajímalo, kdyby ten podvod prohlédla dříve a přistoupila na Desgrezovu hru. Vylíčila by mu nějakou krátkou romanci s okouzlujícím mladíkem. Byl by ochoten uznat, že to byla jen hra? Kdo ví?

Teď jsem dočetla díl Angelika a její láska a tam Joffrey Angeliku testoval podstatně hůř... ;)

Desgrez si od té zpovědi třeba sliboval načechrání vlastního ega, že mu Anna bude chválit jeho osobní výkony :mrgreen: .

PříspěvekNapsal: 27 bře 2019, 23:30 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:
moirra píše:
ja som sa pôvodne chytila tohto, kde vy dve hovoríte že 26.06 je "dátum zatýkače" :

neviem ale začínam mať pocit že Čeština musí byť veľmi vzdialený jazyk od Slovenčiny .. myslím potom že neviem čo vy dve chápete pod "dátumom zatýkače" a rozdielom medzi ním ako takým a vynesením nejakého uznesenia a samotným zatknutím - takže pre nedostatok jazykovej kvalifikácie to vzdávam a idem radšej pozerať film 8) ;)

Jak už jsem psala, tady došlo k nedorozumění, rozhodnutí toulouského prokurátora bylo chybně označeno za zatykač. Přesné datum zatykače "ve jménu krále", na základě kterého byl Joffrey 9. června zadržen, nikde uvedeno není.

Chronologie událostí mohla být takováto:
- toulouský arcibiskup vznesl obvinění z čarodějnictví
- arcibiskup i Peyrakovi odjeli na královskou svatbu
- toulouský prokurátor dostal zákulisně pokyn předat Joffreyovo obvinění světské spravedlnosti, na základě jeho rozhodnutí byl sepsán zatykač (který už měli připravený, jen čekali na záminku)
- Joffrey na mši rozmlouvá s arcibiskupem, ten ho asi straší, že ho obvinil z čarodějnictví, ale sám nemá ani tušení, že už to je dávno mimo něj
- Joffrey zatčen a eskortován do Paříže

Nechápu, co je na tom k nepochopení ;) .

Samozrejme som sa ozvala keď si tu písala že pani AG tam má hrubú chybu či chyby a že ty si opravuješ časovú os ......
----------------------------------

Chronologia udalostí mohla byť za zohľadnenia indicii z kánonu takáto :mrgreen: :

arcibiskup :priest: sa chystal na obvinenie Joffreya pred cirkevným súdom a postaral sa o to aby dostal pozvanie na kráľovskú svadbu, aby za kulisami mohol pripravovať proces
chcel sa ešte poradiť s Mazarinom ktorého sprevádzal už dlhšiu dobu an cestách a zrejme čakal an vhodnú chvíľu - čo aj urobil a ihneď po návrate do Toulose rozbehol proces - to už samozrejme vedel že sa tam Joffrey nevráti
keby totižto nikto netušil že je zatknutý, mohli by sa obávať že sa tam Joffrey zjaví - čiže mali istotu že sa zjaviť nemôže a môžu ho pekne v suchu súdiť v neprítomnosti

Citace:
- toulouský arcibiskup vznesl obvinění z čarodějnictví predtým ako Joffrey odcestoval z Toulouse ...

To by šlo asi veľmi ťažko, keďže Joffrey bol sám váženým členom parlamentu (názov pre vtedajšiu súdnu radu. sídliacu v Narbonskom paláci. bývalého sídla grófov Toulouských)
to by Joffrey okamžite dozvedel - aj z hore uvedených príčin aj preto že mal v meste kamarátov ...
veď neskoršie sa kvôli nemu Toulouse aj provincia vzbúrili

a tiež preto že Arcibiskup :priest: už v Toulouse hodnú chvíľu nepobudol lebo bol už dlhšiu dobu z Mazarinom na cestách – ako vyplýva z kánonu

arcibiskup bol dokonca taký zbabelec že sa postaral o to aby jeho meno nikde nefigurovalo

Tak ako si nemyslím že kráľ sušil nejaký zatýkač vo vrecku od mája tak si nemyslím že by súd súdil proces z dátumom rozhodnutia 26 mája ešte za prítomnosti Joffreya v meste .... a niekoľkomesačnej neprítomnosti arcibiskupa ...pani AG tam nemá vôbec žiadnu chybu –

Arcibiskupa Mazarin aj kráľ zneužili na svoje machinácie – keby totižto boli zatkli Joffreya na základe
už vydaného cirkevného rozsudku - zatýkač by stačilo aby podpísala nejaká vysoko postavená cirkevná osobnosť – neboli by ho okrem iného zatýkali inkognito na kráľov príkaz a nenariadili aby v Bastile bol inkognito - teda neuvádzať meno väzňa –

jednoznačne chceli získať čas aby premysleli stratégiu a uvideli čo bude ďalej .... a tam sa zrejme zamiešal Fouquet ktory bol toho času generálnym prokurátorom v Paríži - a kráľ :king: a Mazarin ho nechali pôsobiť

čo napokon kráľ aj neskoršie priznáva Angelike .....

premňa toto všetko vyplýva celkom logicky z kánonu
--------------

Nechápem, čo je na tom k nepochopeniu :la-polak-fun:

---------------------------

Viac tuto:

viewtopic.php?f=1&t=852

PříspěvekNapsal: 28 bře 2019, 01:13 
Královská rodina
Královská rodina

Uveď mi prosím citát, kde osočuji AG z hrubých chyb ;).

Když jsem si teď četla knížky, vycházela jsem z Integrale, kde je událostí o něco více, ale zase tam místy hapruje chronologie. Např. při královské návštěvě v Toulouse se to úplně neslučuje s historickou realitou, o tom jsme si i psaly, když jsem srovnávala dějovou časovou osu s historickou, kterou jsi vytvořila pro roky 1659 a 1660. Protože v českém překladu některé scény chybí a jiné jsou zpřeházené, nebráním se myšlence, aniž bych ale tvrdila, že nemusím nutně mít pravdu, že se mohla chybička vloudit i tentokrát. Jaké datum je u toho Venóta uvedeno v jiných jazycích? Taky červen?

Co se týče Mazarina, přiznám se, že jeho aktivní účast jsem tam nikde neviděla. Naopak to na mne působilo dojmem, že když se dozvěděl, že se něco chystá, dělal mrtvého brouka, protože mu nějaký Peyrac a jeho případný pád ke dnu byly fuk. I z královy zpovědi Angelice v díle Angelika a král vidím hlavní iniciátory ve Fouquetovi a Ludvíkovi.

Ostatně Desgrez, když se začal o zákulisí zajímat, zjistil, že Mazarin je slepá stopa a nitky (Condé, Tonnel,králův bratr) vedou k Fouquetovi...

Celé to na mne působí tak, že Peyrac ležel v žaludku králi kvůli své autonomii a Fouquet měl obavy, že by ho Angeličino tajemství mohlo ohrozit. A tak využili záminky arcibiskupova podnětu, obvinění z čarodějnictví... Obvinění mohl vznést kdykoli, to nemuselo být bezprostředně před svatbou. A tady by chtělo zjistit, ke komu jej vznesl. K toulouskému parlamentu rozhodně ne, jednak byl jeho členem sám Joffrey, jednak parlament je představitelem moci světské. Sám arcibiskup byl v oblasti nejvyšším představitelem Inkvizice - musel dát podnět nějakému svému nadřízenému (komu?) nebo jej byl oprávněn projednávat sám? Vidím to tak, že si budeme muset načíst něco o církevní správě i dějinách, neboť co vím, královská autorita už v téhle době zasahovala do církevních otázek (např. jmenování duchovních), takže to celé bude ještě složitější :mrgreen:.

V době zatčení na svatbě Joffrey byl jen obviněn, nikoli odsouzen (viz rozhovor Desgreze s Angelikou), tohle může být chyba v českém překladu :?: , protože by ho těžko za jednu věc soudil nejprve soud církevní, a pak světský... Nemluvě o dlouhém věznění v utajení, které soudem skončilo hlavně kvůli Desgrezově a Raymondově snaze nepjakýproces vyvolat.

P.S.: Líbí se mi, jak to každý čte jinýma očima :). Měly bychom přimět někoho dalšího, aby si příslušné díly načetl, abychom tu nevedly akademický spor ve dvou :).

P.P.S.:Ťukám to na tlf, takže citáty kdyžtak doplním zítra.

EDIT: Odpovědi jsem dala sem: viewtopic.php?f=1&t=852

Naposledy upravil PenelopaW dne 28 bře 2019, 12:41, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 28 bře 2019, 08:17 
Site Admin
Site Admin

Spor mýma očima. Jedná se o historický román, kde je jako v každém jiném románu zásadní vylíčení motivů, prožitků, pohnutek a postojů postav, aby mohl čtenář zažívat jejich vývoj, ztotožňovat se. Historické události jen pomáhají utvářet atmosféru (aneb proč vymýšlet něco nového, když tu existuje něco tak zajímavého a všechno už tu jednou bylo...). Zabývat se detaily, kdy kdo a co v románu v souvislostmi s reálnými událostmi, lze jen rámcově, protože detailní exaktnost není předmětem zájmu ani autora ani čtenáře. :katarina:

PříspěvekNapsal: 28 bře 2019, 10:13 
Královská rodina
Královská rodina

jeanne píše:
Zabývat se detaily, kdy kdo a co v románu v souvislostmi s reálnými událostmi, lze jen rámcově, protože detailní exaktnost není předmětem zájmu ani autora ani čtenáře. :katarina:

Súhlasím, z výhradou do určitej miery musí mať písateľ :writer: prehľad o dobe v ktorej sa pohybuje. a preto nieje problém sem tam si niečo posunúť čo robila aj pani AG a robil to aj Dumas a iní autori historických románov.

V tomto prípade nešlo v diskusii o udalosti reálne ale výhradne o indície z kanónu, týkajúce sa Joffreyovho zatknutia.
:la-polak-fun:

keďže je (aspoň pre mňa) nemožné písať fikci bez znalosti udalostí z kánonu, aby dej nepostrádal logiku, a mám už 3 roky v šuplíku rozpracovaných XY fikcí, tak som si samozrejme už dávnejšie robila výpisky k tému Joffreyovo zatknutie a súd.
Preto mám v zbierke tie obsiahle poznámky ktoré som včera čiastočne zverejnila. ;)

PS: bohužiaľ samy vieme ako to vyzerá keď niekto

poprvé:zabudne čo písal v predošlých knihách
podruhé: a na dôvažok aj v historických udalostiach skáče bez ladu a bez skladu z obdobia do obdobia
dopredu...dozadu a naspäť ...

výsledkom je potom pre čitateľa znalého predošlých kníh ťažko stráviteľný chaos*** presne povedané: 14 diel Angeliky - ktorý sa s kvalitou hlavne prvých 6-tich dielov Angeliky nedá vôbec porovnať :twisted: - a pritom mohol byť veľmi dobrý

---------------------------

*** toto sa v žiadnom prípade netýka fikcí od Penelopy - tie sú skvelé a na 90% aj skvele zrešeršované ;)

PříspěvekNapsal: 28 bře 2019, 12:42 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
*** toto sa v žiadnom prípade netýka fikcí od Penelopy - tie sú skvelé a na 90% aj skvele zrešeršované ;)

Jsem jen vztahovačná, anebo zde cítím jistou kritiku za těch 10 %? :lol:

PříspěvekNapsal: 28 bře 2019, 14:54 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:
moirra píše:

Jsem jen vztahovačná, anebo zde cítím jistou kritiku za těch 10 %? :lol:

čo Polačka naozaj nemôže vystáť keď sa niekto robí blbý :la-polak-fun:
dala som ti vskutku viac ako skvelú quotu :P

poznáš azda niekoho na tejto planéte kto je 100-percentný? "neomylné" boeingové software posledného času
nám práve ukazujú že toto je veru na tejto planéte absolútne nemožné

PříspěvekNapsal: 28 bře 2019, 20:06 
Vévodové
Vévodové

Sice krátké pokračování, ale hned mě napadla otázka - chystal se Desgrez v přestrojení do vězení za Joffreyem a testoval věrohodnost kostýmu na Anně nebo už má první setkání s hrabětem za sebou?

A věrohodně určitě působil, protože zmátl i Angeliku :
Potřásla hlavou, aby zahnala ponuré myšlenky, a právě se chystala vrátit k prokurátorovi, když jí zastoupil cestu jakýsi kněz v ošuntělých šatech.
„Klaním se vám, madame de Peyrac. Zrovna jsem chtěl zajít k panu Fallotovi, abych si s vámi promluvil."
„Jsem vám k službám, pane abbé, ale nepamatuji se, že bychom se znali."
„Skutečně?"
Když nadzvedl široký klobouk a zároveň i krátkou prošedivělou paruku, vyděšená Angelika poznala advokáta Desgreze.
„To jste vy? Ale proč to přestrojení?"
Mladík si znovu nasadil paruku. Polohlasně zabručel: „Protože včera potřebovali v Bastile zpovědníka."
Vytáhl ze záhybů pláště rohovinovou krabičku s tabákem, šňupl si, kýchl, vysmrkal se a pak se zeptal Angeliky: „Co vy na to? Nevypadám dost věrohodně?"

PříspěvekNapsal: 29 bře 2019, 11:04 
Královská rodina
Královská rodina

Tereza píše:
chystal se Desgrez v přestrojení do vězení za Joffreyem a testoval věrohodnost kostýmu na Anně nebo už má první setkání s hrabětem za sebou?

Desgrez, podle toho, co je psáno (nerada bych tu byla opět osočena, že čtu a chápu a interpretuji blbě), se již napoprvé pokoušel k Joffreyovi dostat, ale neuspěl (vězeň byl přísně střežený). Podařilo se mu jen získat informace o tom, že je s ním prozatím zacházeno dobře. Co vím, tak se do Bastily propracoval až v okamžiku, kdy se mu podařilo vymoci jmenování advokátem - Angelika na něj tehdy čekala v hospůdce za hradbami, protože ji nemohl vzít s sebou. A podle narážek v knize to bylo až tak měsíc před procesem, někdy v prosinci...

Tereza píše:
A věrohodně určitě působil, protože zmátl i Angeliku

Trochu jsi předběhla události, ale to nevadí ;) . Dávám dnes další kousek, a v neděli pak to, co jsi nakousla :) .

PříspěvekNapsal: 31 bře 2019, 20:28 
Vévodové
Vévodové

Desgrez má před sebou opravdu velké dilema. A Anna jistě strojí na té straně vah, kde je napsáno nebrat.
Jsem zvědavá,jaký podnět ty váhy nakonec definitivně převáží.

A přiznávám, že jsem musela dohledat, co znamená narážka na "Peyracovu Canossu." Desgrez ovšem zatím netuší, že by se Joffrey nikdy nesnížil do role bosého kajícníka , který by žádal toulouského arcibiskupa o odpuštění.....

PříspěvekNapsal: 03 dub 2019, 19:24 
Královská rodina
Královská rodina

Tereza píše:
A věrohodně určitě působil, protože zmátl i Angeliku :
Potřásla hlavou, aby zahnala ponuré myšlenky, a právě se chystala vrátit k prokurátorovi, když jí zastoupil cestu jakýsi kněz v ošuntělých šatech.
„Klaním se vám, madame de Peyrac. Zrovna jsem chtěl zajít k panu Fallotovi, abych si s vámi promluvil."
„Jsem vám k službám, pane abbé, ale nepamatuji se, že bychom se znali."
„Skutečně?"
Když nadzvedl široký klobouk a zároveň i krátkou prošedivělou paruku, vyděšená Angelika poznala advokáta Desgreze.
„To jste vy? Ale proč to přestrojení?"
Mladík si znovu nasadil paruku. Polohlasně zabručel: „Protože včera potřebovali v Bastile zpovědníka."
Vytáhl ze záhybů pláště rohovinovou krabičku s tabákem, šňupl si, kýchl, vysmrkal se a pak se zeptal Angeliky: „Co vy na to? Nevypadám dost věrohodně?"

Opožděně se k tomu dnes dostáváme :).

Tereza píše:
A přiznávám, že jsem musela dohledat, co znamená narážka na "Peyracovu Canossu."

Na Canossu jsem skrytě hrdá, ta vyvstala v mé vlastní hlavě - což mi trochu zahřálo ego, že si ještě z dějin středověku a z boje o investituru přece jen něco pamatuju :). Doktor Drška, u kterého jsem na toto téma skládala zkoušku, by byl na mne jistě pyšný :mrgreen: .

Tereza píše:
Jsem zvědavá,jaký podnět ty váhy nakonec definitivně převáží.

Ten podnět mi mezi řádky sám vyplynul z kánonu... Tak snad jsem ho identifikovala dobře ;) .

PříspěvekNapsal: 23 dub 2019, 18:43 
Vévodové
Vévodové

Dnes do mě Penelopa "žduchla", nevěděla jsem, že je zde již delší dobu nový příspěvek.
Nemůžu se zbavit dojmu, že Desgrezovi něco uniká - vždyť Peyrac musel být opravdu velká ryba. Možná je to právě Anna, která ho tak trochu rozptyluje, možná je to nezkušenost se špinavou politikou, která jeho klienty semele. Ten relativní klid mě děsí.
Ale přeju Desgrezovi tu pohodu, co si s Annou stále ještě užívá. Čekají ho těžké časy.

Druhého dne ráno, když vyrazil do rue de l'Enfer, potkal Desgrez, opět v převleku za abbého, hraběnku de Peyrac náhodou na náměstí před katedrálou Notre-Dame.
To jsi mi Penelopo neměla dělat. Zase mě píchlo u srdce kvůli Notre-Dame. Pořád mám pod kůží ten zvláštní pocit absolutní pokory, když jsem tam kdysi uprostřed hlavní lodi stála, otáčela se dokola a dívala se na tu monumentální krásu. Doufám, že "Stará dáma" brzy zacelí všechny jizvy.

Poznámka pod čarou:
Možná zde již odkaz na tuto hru byl(byl sekce Po stopách Angeliky, upozornila na tu hru Moirra), ale já ho nyní opět přidávám.
Před chvílí mně syn ukázal tu PC hru (Paříž , Velká fr. revoluce) Assassin's Creed: Unity,
která je nyní ke sažení zdarma, výtěžek jde na opravu katedrály a mladí ji ve velkém hrají. Syn také, a já už jsem se v jeho hře prošla v kalužích okolo Justičního paláce a po Pont Neuf.
https://www.youtube.com/watch?v=MquyxyBqZXE
2 - 5 minuta, 10.30 -paráda

Naposledy upravil Tereza dne 23 dub 2019, 19:21, celkově upraveno 2

PříspěvekNapsal: 23 dub 2019, 19:18 
Královská rodina
Královská rodina

V Notre-Dame jsem nebyla... plánovala jsem na podzim nebo hned zkraje roku, ale vlezly mi do toho demonstrace a neklidná situace v Paříži. A teď požár, takže katedrálu v dohledné době obdivovat nebudu... :cry: Jediné, co na tom lze shledat pozitivního, je to, že si nyní díky plánované rekonstrukci, budeme moci představovat, jak probíhala samotná stavba tohoto symbolu Cité…

Co se Desgreze týče, při četbě knih se mi zdálo, že si zprvu moc nebyl jistý, zda do toho případu vůbec chce jít. Právě proto, že si velmi dobře uvědomoval ošemetnost celé situace. Moc se mi proto líbí myšlenka, že ho nakonec, vedle možnosti udělat si v advokacii jméno a nabýt nějaké majetky, zviklala osobnost jeho klientky. Ale jestli to z textu není pochopitelné, tak jsem to napsala blbě :mrgreen: . Snad mne omlouvá aspoň částečně skutečnost, že jsem to před vložením na fórum "pilovala" tři dny po porodu po propuštění z porodnice :roll: .

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 348 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 20, 21, 22, 23, 24  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]