Právě je 04 črc 2020, 14:23

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 532 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 36  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
PříspěvekNapsal: 12 čer 2019, 23:30 
Offline
Královská rodina
Královská rodina

Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Příspěvky: 1071
Opět báječné pokračko!
Snad se nebudeš Penelopo zlobit, když postřehy přidám později.
Jen jeden dotaz - kdo je dáma, co se bavila opičkou? :?:
Pokud je to známá osoba,mám v hlavě vymeteno :idea: .


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
PříspěvekNapsal: 14 čer 2019, 18:40 
Offline
Královská rodina
Královská rodina

Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Příspěvky: 1639
Pokračování bylo stejně výborné jako předchozí část. Těším se na další. :applaus: :ok: :ok:
Drobná paní v krčmě, no mám svūj nápad, ale nechám zatím prostor i ostatním.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
PříspěvekNapsal: 19 čer 2019, 11:15 
Offline
Královská rodina
Královská rodina
Uživatelský avatar

Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Příspěvky: 1993
Bydliště: Liberec
A máme tu kus jednadvacáté kapitoly. Proč se jmenuje tak, jak se jmenuje, bude odhaleno v druhé části.

Jelikož mám trochu výčitky, že první půle kapitoly je hlavně líčením toho, co již z kánonu známe (když já se nechtěla vzdát té repliky o mandlích, která se objevuje v Integrale!), učinila jsem důkladné rešerše o Templu. Prvotně jsem hledala onu Caesarovu věž a jak to tak bývá, s jednou stránkou na mne vyskočily další a další. A tak jsem nakonec našla nejen vyobrazení Caesarovy věže, "v jejímž stínu měli jezuité pohodlný dům", ale i plánky a makety Templu.


Temple:

Komplex Templu se nacházel nedaleko čtvrti Marais, kde Angelika zakotvila v ulici Franc-Bougeois coby paní Morensová, když zbohatla prodejem čokolády. Marais si dodnes uchovalo kouzlo starobylosti, neboť je to téměř jediné místo v Paříži, kterého se nedotkla Haussmannova přestavba. Stávaly zde paláce královské (Saint-Pol a des Tournelles), ale i šlechtické. Čtvrť sahala od dnešního náměstí Chatelet až po Arsenal, a když vznikal systém dnešních arrondissementů, byla rozdělena do dvou z nich. Severní část, oddělená ulicemi Franc-Bourgeois a Rambuteau, připadla do III. obvodu, jižní část se stala IV. obvodem. Třetí obvod by bylo možné označit jako tajemný a ač uličky kolem Réamurovy ulice a rue de Turenne mají často minimum půvabu, patří tato místa k historicky nejvýznamnějším v Paříži. Ve 13. století zde byl stále ještě venkov, bažiny, pole a hrstka vinic, několik osamělých domů. Král Ludvík VII. zde poskytl půdu řádu templářů a o nějakých padesát let později za Filipa II. Augusta už zde stál Villa nova Templi, jemuž se zkráceně začalo říkat Temple a o něco později Enclos du Temple. Ačkoli Temple brzy pohltilo rozrůstající se město, stále zůstal "státem ve státě".

Temple se zpočátku nejvíce podobal mohutnému středověkému hradu. V jeho centru stál obrovitý donjon se čtyřmi kulatými věžemi, po každé v jednom rohu, který byl postaven kolem roku 1212. Donjon byl sídlem velmistra a byla zde uložena pokladna řádu. Nacházel se přibližně v místech dnešního square du Temple. V okolí donjonu, v uzavřeném prostoru označovaném jako "enclos", začaly vznikat ulice, náměstí, kostely i parky. Kolem roku 1621 nepravidelný obdélník pokrýval již území o rozloze 120-150 ha a byl naprosto soběstačný i ekonomicky. Stávala zde jatka i tržiště. O tom, o jak velký komplex šlo, si lze udělat představu z názvů dnešních ulic, které v sobě nesou slůvko "Temple": bulvár du Temple, Faubourg-du-Temple, Vieille-du-Temple, Font-du-Temple...

Druhá polovina 13. století v Paříži se odehrávala ve znamení Templářů, jejichž moc rostla úměrně s jejich bohatstvím díky šikovné finanční politice. Francouzští králové se u nich rychle zadlužují, a tak Filip IV. Sličný, který dobře pochopil, že templáři ohrožují královskou moc, nechal nejprve pozatýkat všechny Židy a poté obrátil svoji pozornost k templářům. 13. října 1307 jsou pozatýkáni všichni nacházející se tou dobou na území Francie, a jejich velmistr Jacques de Molay je v březnu 1314 upálen. (Mimochodem: onoho 13. října byl pátek, a proto je "pátek třináctého" od té doby považován za smolný den.)

Temple sám o sobě zásahem proti templářům neutrpěl. Některý movitý majetek sice zabavil král, ale větší část svěřil do správy Řádu milosrdných bratří sv. Jana Jeruzalémského, z něhož se později vyvinul Řád maltézských rytířů. Součástí enclos v té době byly velkopřevorův palác, budovy kláštera, kostel, hřbitov, donjon, špitál a budova vězení. V roce 1667 začal velkopřevor Jacques de Souvré Temple přestavovat, vznikly zde nové ulice, domy a paláce. Klášterní zahrada se otevřela veřejnosti, i když do ni mohli vcházet hlavně ti, kteří bydleli v prostorách Templu.

Angelika se zapsala na radnici pod nenápadným jménem paní Martinová. Nikdo se jí na nic neptal. Další dny se těšila z nového, ale příjemného postavení mladé matky ze skromného prostředí, která navazuje vztahy se sousedy a nemá jiné starosti než pečovat o své dítě. Jedla u stolu ve společnosti paní Cordeauové a jejího syna, patnáctiletého chlapce, který se něčím učil ve městě, a starého zkrachovalého obchodníka, jenž se v Templu skrýval před věřiteli.
„Mé životní neštěstí je," vykládal ochotně, „že mě otec a matka špatně vychovali. Ano, madame, naučili mě být čestný. To je nejhorší chyba, které se může člověk dopustit, když chce obchodovat."

Françoise d'Aubigné jí řekla, že se nastěhovala do Templu, protože tady může bydlet tři měsíce a neplatit činži. Je totiž úplně na dně a hrozí jí, že ji věřitelé nechají vyhodit na ulici.


Byl to vůbec svět sám pro sebe. Na území Templu neplatily zákony koruny, ale zákony diktované velkopřevorem. Mohli se zde skrývat lidé, kteří prchali před královou spravedlností, ačkoli jakýsi řádový "výbor" zkoumal jejich minulost a neumožňoval pobyt vyslovených zločinců či uprchlých vězňů.

Matka Cordeauová na ni křikla:
„Je u vás nějaký úplně černý mužský?"
Angelika seběhla ze schodů.
„Ano, paní Cordeauová. Je to Maur, můj... můj bývalý sluha. Moc hodný chlapec..."
Ctihodný muž se představil jako rychtář Templu, který má za úkol vykonávat tu jménem opata spravedlnost. Řekl, že není možné, aby tu Maur zůstal, navíc když mu hlásili, že je oblečený jako žebrák.
Angelika ho dlouze přesvědčovala a nakonec se zaručila, že Kouassi-Ba opustí pevnost před půlnocí.

Ale jednoho odpoledne si ji dal zavolat rychtář z Templu, pověřený správou pevnosti.
„Dcero," řekl jí bez obalu, „jsem nucen vám jménem pana opata oznámit, že musíte opustit Temple. Víte přece, že přijímá pod svou ochranu pouze ty, jejichž pověst nemůže uškodit dobrému jménu jeho malého společenství. Musíte tedy odejít."
Angelika už otevírala ústa, aby se zeptala, co jí vyčítají. Pak ji napadlo, že se vrhne k nohám vévody de Vendome, velkého opata. Nakonec si ale vzpomněla na králova slova: „Už o vás nechci nikdy slyšet."
Takže tedy vědí, kdo je. Možná se jí bojí ještě i teď... Pochopila, že je marné žádat jezuity, aby jí pomohli. Pomáhali jí, když bylo o co bojovat. Ale teď jsou kostky vrženy. Budou držet stranou všechny ty, kteří se jako Raymond kompromitovali v té trapné záležitosti.
„Dobře," procedila mezi zuby, „odejdu z pevnosti před půlnocí."
„Vím, že jste si zaplatila nájemné," řekl rychtář, který si vzpomněl na spropitné, které mu strčila kvůli Kouassi-Ba. „Nemusíte tedy platit ,odchodné'."


Později specifická jurisdikce Templu umožnila jisté uvolnění mravů, kdy se zde hrálo divadlo, v sálech velkopřevorství se pořádaly "galantní slavnosti" a královští dvořané se zde mohli scházet s dámami velkého světa. Z pochmurné pevnosti se Temple začal stávat místem, kde bylo možné potkat spíše módního světáka než asketického mnicha. Jistý abbé Chaulieu, jemuž se neřeklo jinak než "Anakreón Templu" tu pořádal proslavené večeře. K jeho stolu chodívala madam de Maintenon, Ninon de Lenclos, La Fontaine a další. Se starými pořádky však končila i éra Templu.

S pádem Bastily dorazila revoluce a Temple se stal vězením královské rodiny. Většina budov byla během Revoluce zbořena, roku 1805 zmizely hradby, o pět let později nechal Napoleon zbořit i starý donjon. Nejdéle odolával velkopřevorský palác, který definitivně z mapy Paříže zmizel za Napoleona III. Na jeho místě byla postavena budova radnice III. obvodu a místo donjonu vzniklo náměstí s parkem.

(Jiří Žák: Co ještě Paříž neřekla. Brno: JOTA, 2004)


A nyní avizovaný obrazový doprovod a informace (ve francouzštině):

https://fr.wikipedia.org/wiki/Maison_du_Temple
https://www.tombes-sepultures.com/crbst_1717.html
http://histoiredumarais.canalblog.com/a ... 89799.html (o tom, kde se Temple nacházel - mapky současných ulic)
https://fr.wikipedia.org/wiki/Maison_du_Temple
https://fr.wikipedia.org/wiki/Tour_du_Temple (na stránce odkaz na mapu s půdorysem Templu)
http://www.cosmovisions.com/monuParisTemple.htm
http://www.europexplo.fr/les-templiers- ... istorique/

Caesarova věž je moc hezky vidět zde:
https://www.passion-patrimoine.fr/spip.php?article9 (obrázek v podkapitole La Villeneuve du Temple, Césarova věž je označena číslovkou 1)
https://www.templedeparis.fr/2017/07/31 ... s-en-1450/ (hranatá věž zhruba uprostřed obrázku, mezi kostelem sv. Marie a donjonem)
http://www.cosmovisions.com/monuParisTemple.htm

Mnoho parádních obrázků (i když hlavně pak z 18. století) je na fóru věnovaném Marii Antoinettě: http://marie-antoinette.forumactif.org/ ... iie-siecle
(Jen POZOR!!! Pokud byste obrázky chtěli rozkliknout, začne vás to házet na nějaké pornografické stránky!)

A na závěr krásné VIDEO (klášter Templu kolem roku 1550):
https://www.facebook.com/grez.productio ... 423996880/

Pokud by měl někdo zájem, články i obrázky mám postahované a mohu poslat.


Nedá mi to, abych sem nevložila úryvky, které hezky dokreslí prohlížení obrázků a sledování videa:

Když procházeli vysokými hradbami Templu, na nichž se tyčily střílny a soubor gotických věží, kterým dominovala pochmurná hradní věž, netušila Angelika, že se octla v jediné části Paříže, kde je člověk naprosto bezpečný a svobodný.
Tahle pevnost, která kdysi sloužila jako útulek bojovných mnichů, jimž se říkalo templáři, a později maltézským rytířům, se mohla chlubit starobylými privilegii, před nimiž se skláněl i král: Neplatily se tam daně, nesahala sem žádná státní ani policejní pravomoc a nemajetní dlužníci tu nacházeli útulek před pronásledováním. Už po několik generací patřil Temple francouzským královským levobočkům. Současný opat, vévoda de Vendome, byl přímým potomkem Jindřicha IV. a jeho nejslavnější milenky, Gabriely ďEstrées.
Angelika, která neznala zvláštní postavení tohoto městečka stojícího osaměle v srdci Velkého města, se necítila zrovna příjemně, když přecházela padací most.
Ale na druhé straně klenutých vrat panoval překvapivý klid.
Temple už dávno ztratil své bojové tradice. Zůstal jen klidný útulek, který nabízel svým šťastným obyvatelům nejrůznější výhody pro život zároveň osamělý i světácký. Směrem k aristokratické čtvrti viděla několik kočárů, které stály před nádhernými paláci de Guisů, Boufflerů a Boisbourdanů.

Při procházkách se Angelika vyhýbala místu, kde stály krásné paláce, v nichž buď dobrovolně nebo ze šetrnosti žily bohaté a vážené osobnosti, které se usadily v templářském klášteře. Trochu se bála, že by ji návštěvníci a návštěvnice, jejichž kočáry hlučně projížděly branou, mohli poznat. Především se však nechtěla začít litovat. Bylo lepší přerušit všechny styky se svým bývalým životem — ostatně nebyla snad ženou ubohého vězně, kterého všichni opustili?

Jednoho rána se s Florimondem vracela z procházky od vysoké hradní věže. Narazili tam na stádo koz, které pasáček z Belleville často přiváděl do Templu. Nechával je pást na rozlehlé louce u vysoké věže a dojil je postupně tak, jak žádali zákazníci. Podle něj bylo kozí mléko výborné pro kojné a oslí „pro osoby zesláblé rozmařilým a prostopášným životem". Přestože Angelika naprosto nebyla ten poslední případ, často si kupovala džbánek oslího mléka.Carreau du Temple:

Náměstí, kde bydlela Angelika (a kde Anna s Desgrezem nakupovali v 9. kapitole):

Téhož večera se Angelika se synkem přestěhovali do skromného bytu vdovy Cordeauové na Carreau du Temple.
Tak se jmenovalo náměstí s tržištěm, kde se usídlili obchodníci s drůbeží, s rybami, s masem, česnekem, medem a řeřichou. Každý z nich měl za malý poplatek rychtáři právo se tu postavit a prodávat za cenu, jakou chtěl, bez daní a další kontroly.


Dost mne zaujaly ty šlechtické paláce v Templu a při hledání informací o Tržišti jsem narazila na informaci, že v 17. století zde skutečně vzniklo mnoho paláců aristokracie i měšťanstva.
Tržiště s názvem Carreau du Temple existuje i dnes, jedná se ale o nově postavené zastřešené pavilony

http://pietondeparis.canalblog.com/arch ... 25290.html


Přílohy:
Poznámka: Pohled na Caesarovu věž (s červenou střechou) - pod níž měli jezuité dům, kde byl ubytován i Raymond
2019-06-19_10_25.png
2019-06-19_10_25.png [ 220.09 KiB | Zobrazeno 3291 krát ]
Poznámka: Další pohled s Caesarovou věží
2019-06-19_22_25.png
2019-06-19_22_25.png [ 218.28 KiB | Zobrazeno 3291 krát ]
Poznámka: Mapka Templu s označením Caesarovy věže
crbst_Plan116.jpg
crbst_Plan116.jpg [ 18.22 KiB | Zobrazeno 3291 krát ]


Naposledy upravil PenelopaW dne 20 čer 2019, 14:21, celkově upraveno 2
Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
PříspěvekNapsal: 19 čer 2019, 11:45 
Offline
Královská rodina
Královská rodina
Uživatelský avatar

Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Příspěvky: 1993
Bydliště: Liberec
PenelopaW píše:
Byl to vůbec svět sám pro sebe. Na území Templu neplatily zákony koruny, ale zákony diktované velkopřevorem.

Toto je hodně zajímavá informace v návaznosti na La Reynieho: Je nutné brátv potaz, že když nastoupil do funkce, sváděl velké kompetenční spory nejen s civilním soudcem z Chateletu, ale i s městskými konšely, a jeho pravomoci nesahaly na celé město. Nejen Temple, ale i jiné části města totiž měly vlastní specifická práva a postavení, takže přestože rozprášil Dvůr zázraků, nemohl La Reynie (a :desgrez: :ach: ) zabránit tomu, aby se před ním zločinci neukryli v Templu nebo Saint-Germain-des-Prés. Když pracujeme s touto informací a podíváme se, čeho všeho policejní ředitel nakonec dosáhl, musíme smeknout.
PenelopaW píše:
krásné VIDEO (klášter Templu kolem roku 1550):
https://www.facebook.com/grez.productio ... 423996880/

Výběr několika obrázků, které mají návaznost na události v kánonu :) .


Přílohy:
Poznámka: Padací most
2019-06-19_4_25.png
2019-06-19_4_25.png [ 232.64 KiB | Zobrazeno 3291 krát ]
Poznámka: V kterém z domků asi bydlela Angelika?
2019-06-19_19_25.png
2019-06-19_19_25.png [ 233.66 KiB | Zobrazeno 3291 krát ]
Poznámka: Komplex Templu
2019-06-19_1_25.png
2019-06-19_1_25.png [ 286.44 KiB | Zobrazeno 3291 krát ]
Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
PříspěvekNapsal: 20 čer 2019, 18:40 
Offline
Královská rodina
Královská rodina

Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Příspěvky: 1071
Je to už delší doba, kdy jsem přečetla všechny knihy o Angelice, takže mi některé pasáže pochopitelně vypadly. Tentokrát jsem si znovu přečetla ty části, kterých se toto pokračování týká. Líbilo se mi prolínámí originálního textu s Desgrezovými úvahami a některé detaily, které příběh doplňují. Třeba to, jak Desgrez nesl malého Florimonda do Templu v náruči.

A nedá mi, abych nepřipojila dojemný text, který jistě Penelopě ve fikci bude chybět, neboť se týká Angeličina soukromí, když Desgrez z Templu odešel :

Jakmile Desgrez a Gontran odešli, mladá žena nakrmila dítě a uložila ho do kolébky. Florimond fňukal, volal Barbe a své malé bratrance. Aby ho potěšila, začala mu zpívat písničku o zeleném mlýnku, kterou měl rád. Zranění ji skoro nebolelo a péče o dítě ji rozptýlila. Přestože byla zvyklá mít kolem sebe mnoho služebnictva, prožila poměrně chudobné dětství, takže ji nevyvedlo z míry, že přišla o poslední služku.

A ohromně mě potěšilo, jaké falešné jméno si Angelika na radu Desgreze vybrala.

Těším se na pokračování.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
PříspěvekNapsal: 20 čer 2019, 18:53 
Offline
Královská rodina
Královská rodina

Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Příspěvky: 1639
Penelopo, připojuji se k Tereze a tleskám Ti. :applaus: :applaus: :applaus:
Jako vždy super propojení kánonu a fikce. Také já si opakují událostí z Angličina života v Paříži po Joffreyově uvěznění. Jsem moc zvědavá, jak budou probíhat dalšį setkání Desgreze a Anny.
Už se mi po ní trochu stýská.
Těším se na další vyprávění. :ok: :ok: :ok:


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
PříspěvekNapsal: 20 čer 2019, 19:28 
Offline
Královská rodina
Královská rodina
Uživatelský avatar

Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Příspěvky: 1993
Bydliště: Liberec
Děkuji. Jsem ráda, že jsem Vás přivedla zpět ke čtení a "ad fontes" :) .
Tereza píše:
Líbilo se mi prolínání originálního textu s Desgrezovými úvahami a některé detaily, které příběh doplňují. Třeba to, jak Desgrez nesl malého Florimonda do Templu v náruči.

Co se originálního textu týče, snažím se úryvky vybalancovat, abych jen nepřepisovala knihy AG. Snad se zatím daří a snad se bude dařit i nadále :oops: .

S replikami jako takovými je to problém, neb v původním vydání Čs. spisovatele a v Integrale se mnohdy liší nejen slovosled, ale i použitá slova. Kupříkladu tam, kde se Desgrez vyznává Angelice, že skončí jako "škrabák" je v Integrale uvedeno "darebák". Anebo nyní, když jsem si rekapitulovala Angeličino setkání s panem Clopotem, tak písař v Integrale výslovně uvedl, že na proces se může čekat klidně 20 let - což v původním vydání není. Tam o 20 letech, kdy by Clopot nechal Joffreye zavřeného ve vězení, mluví až sama Angelika.

Jsem ráda, že Vás těší detaily! V mnoha momentech jsem přemýšlela nad tím, co dělaly ostatní postavy, když autorka sledovala jen Angeliku. U stěhování do Templu je jen vágně uvedeno, že "téhož večera se Angelika se synkem přestěhovali do skromného bytu vdovy Cordeauové na Carreau du Temple" a až později je zmínka, že "Desgrez s Gontranem odešli". Tudíž jí Ti dva museli být nápomocni. (Na rozdíl od vlastní sestry a švagra, kteří - když nic jiného - disponovali nosítky a sluhou, který mohl něco odnést...) Když pak byla nucena Temple opustit, "vrátila se domů, naskládala do malého koženého kufříku všechno, co jí zbylo, zabalila teple obě děti a naložila je na vozík, který jí posloužil už při prvním stěhování."
Původně jsem ji chtěla nechat jet od Hortenzie povozem, na kterém by se všichni vezli a Gontran šel vedle nich, ale pozdější zmínka o vozíku mi vnukla jinou ideu. A těhotná ženská přece nebude vláčet vzrostlé batole ;) .
Tereza píše:
nedá mi, abych nepřipojila dojemný text, který jistě Penelopě ve fikci bude chybět, neboť se týká Angeličina soukromí, když Desgrez z Templu odešel

Ano, zatímco se Angelika zabydlovala, Desgrez už byl na cestě do rue Jean-Beausire :) .
Ten úryvek na mne naopak působí velmi optimisticky - mám z něj pocit, že Angelika se po těch vypjatých atentátových dnech ocitla v teple, bezpečí, najedená a na nějakou dobu zajištěná. Pro mne je mnohem drsnější a jímavější její odchod:

„Jdeme na procházku, mami?" zeptal se Florimond.
„Vracíme se k tetě Hortenzii."
„Uvidím zase Babu?"
Tak říkal tehdy Barbe.
„Ano."
Vesele zatleskal a nadšeně se rozhlížel kolem.
Angelika tlačila vozík ulicemi, kde se bahno mísilo se zbytky roztálého sněhu, a pozorovala obličejíky svých dětí, které se k sobě tiskly pod teplou pokrývkou. Osud těch křehkých bytostí ji tížil jako olovo.


Ten protiklad dětského nadšení a jejího vědomí, že odcházejí nejen do mrazu, ale hlavně do nejistoty... :cry: A pak "přivítání" u Hortenzie...

Tereza píše:
A ohromně mě potěšilo, jaké falešné jméno si Angelika na radu Desgreze vybrala.

Manžel nebo některý ze synů se jmenuje Martin? :D

mimi píše:
Jsem moc zvědavá, jak budou probíhat další setkání Desgreze a Anny.
Už se mi po ní trochu stýská.

Nejpozději v neděli se dočkáš ;) .


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
PříspěvekNapsal: 20 čer 2019, 19:39 
Offline
Královská rodina
Královská rodina

Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Příspěvky: 1639
Penelopo, nucený odchod z Templu, ten já řadím mezi nejdojemnější a nejsmutnější scény. Už po prvním přečtění se mi dostal pod kůži.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
PříspěvekNapsal: 22 čer 2019, 20:04 
Offline
Královská rodina
Královská rodina
Uživatelský avatar

Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Příspěvky: 1993
Bydliště: Liberec
mimi píše:
Jsem moc zvědavá, jak budou probíhat dalšį setkání Desgreze a Anny.
Už se mi po ní trochu stýská.

A máš to tam! ;)

Polohu, která je u nás označována jako "na koníčka", Francouzi mnohem lyričtěji označují jako "pozici Andromachy" - ne nadarmo se říká, že tenhle národ je národem lásky :oops: .

Andromaché byla manželkou trójského prince Hektóra a dle dochovaných bájí se právě takto se svým mužem milovala. V rámci studia jsem louskala i Illiadu, ale na explicitní popis jsem nenarazila. Z parafrází příběhů vím jen to, že před bojem se Hektór se svojí manželkou miloval, a tyto pasáže patří mezi Homérovy nejkrásnější. Anna jako vzdělaná dívka narážku samozřejmě ihned pochopila.

http://www.elle.fr/Love-Sexe/Sexualite/ ... que-118022
Protože mi přece jen jistá cudnost brání, doporučuji text zkopírovat a hodit do překladače. I z otrockého překladu Google translate je zjevné, co dělalo domácí trojské služebnictvo, zatímco Andromaché "cválala" :roll: :mrgreen: .

Pro ty, kteří s řeckými mýty nejsou tak dobře obeznámeni, doporučuji zejména Zamarovského knihu Bohové a hrdinové antických bájí: https://www.databazeknih.cz/knihy/bohov ... baji-15605

Info i zde:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Andromaché
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hektór
https://cs.wikipedia.org/wiki/Odysseus
https://cs.wikipedia.org/wiki/Agamemnón
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kirké


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
PříspěvekNapsal: 23 čer 2019, 17:11 
Offline
Královská rodina
Královská rodina

Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Příspěvky: 1639
Penelopo, podařilo si Ti velmi pěkně navázat na děj z kánonu. :ok: :writer:
Desgrez opět navštívil Annu a skončilo to oboustrannou spokojeností. :ach: :love:
Ovšem od té doby co tráví stále více času ve společnosti :eyes:, tak tomu propadá.

O většině novinek týkající se kauzy pana de Peyrac Anně při každé z návštěv referoval, ale zdaleka jí nesvěřoval vše. Je otázkou, zda by se něco změnilo, kdyby jí prozradil, že v pozadí uvěznění hraběte stojí postava vikomta de Vaux, protože ač se dívka nedobrovolně stala strážkyní tajemství pánů Colberta, Hervarta a Talona, Fouquetova pozice byla v tuto chvíli naprosto pevná a snad nikdo v království si nemohl připadat tak bezpečný jako on. To, že před rokem někdo začal plánovat jeho pád neznamenalo, že Fouquet do rozpoutání soudního procesu padne. Rozhodně by se ale změnilo vše, kdyby jí řekl o svých stále častějších myšlenkách na krásnou kouzelnici Kirké, hraběnku de Peyrac. Před vnitřním zrakem se mu opět promítly sametově hebké obliny a svůdná úžlabinka mezi nimi, přímo vybízející, aby do ní zabořil nos. Kdyby ho žádala, aby jí po dobu dvanácti měsíců dělal společníka na ostrově Aiaia, ani by předtím nemusela měnit jeho přátele ve vepře. Vedle spící Anny se ty představy snažil zahnat, přesto však než usnul, v duchu znovu zaslechl něžný šepot: „Jste nesmírně hodný, Desgrezi.“

Anna mnoho ví a zná, ale naštěstí neumí číst myšlenky. To je pro pana :desgrez: vlastně dobře.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
PříspěvekNapsal: 23 čer 2019, 20:49 
Offline
Královská rodina
Královská rodina

Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Příspěvky: 1071
V některém dřívějším příspěvku jsem psala, že by mě zajímalo, která událost definitivně zlomí Desgreze a způsobí trvalou slabost pro Angeliku. Pro sebe jsem tipovala, že to byla noc, kdy už bude Angelika Rošťákova milenka a kdy ji v chytí se Sorbonou.
Ale že to bude pohled na její prsa v lázních, tak to mě vážně nenapadlo. Přitom je to vlastně z hlediska chlapa naprosto logické.


„Pak byste ovšem vy byl Hektór, štít Tróje.“
Desgrez se tiše rozesmál. ....„Vždycky jsem chtěl být spíše Odysseem.“


Kdyby jen Desgrez tušil, že se díky procesu s Peyracem stal spíše Achilleem :agree: a jeho jediným zranitelným místem bude nikoliv pata, ale ta jedna jediná zelenooká žena.

Těším se na příští pokračování.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
PříspěvekNapsal: 24 čer 2019, 08:27 
Offline
Královská rodina
Královská rodina
Uživatelský avatar

Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Příspěvky: 1993
Bydliště: Liberec
Jak píšeš, Mimi, pro Desgreze :desgrez: je jen dobře, že Anna neumí číst myšlenky. S ohledem na to, jak je hubatá na Mersona, se obávám, že by to neskončilo u inzultací verbálních :agree: .

Tereza píše:
V některém dřívějším příspěvku jsem psala, že by mě zajímalo, která událost definitivně zlomí Desgreze a způsobí trvalou slabost pro Angeliku. Pro sebe jsem tipovala, že to byla noc, kdy už bude Angelika Rošťákova milenka a kdy ji v chytí se Sorbonou.
Ale že to bude pohled na její prsa v lázních, tak to mě vážně nenapadlo. Přitom je to vlastně z hlediska chlapa naprosto logické.

:ok: Miluji Tvé postřehy! :desgrez: atím zlomený není, jen poblouzněný ;) . Ale i to někdy stačí :roll: .

Tereza píše:
Kdyby jen Desgrez tušil, že se díky procesu s Peyracem stal spíše Achilleem :agree: a jeho jediným zranitelným místem bude nikoliv pata, ale ta jedna jediná zelenooká žena.

Achileus mne při psaní vůbec nenapadl a je to naprosto trefné! 8)


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
PříspěvekNapsal: 24 čer 2019, 08:28 
Offline
Královská rodina
Královská rodina
Uživatelský avatar

Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Příspěvky: 1993
Bydliště: Liberec
Jinak pro tuto kapitolu nemáme žádný hudební doprovod...

Za to mne se zpětnou platností napadl jeden k Desgrezově básničce pro Annu (první sloky):

Karel Plíhal: Dopis https://www.youtube.com/watch?v=muvbCKsiffQ


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
PříspěvekNapsal: 15 črc 2019, 15:46 
Offline
Královská rodina
Královská rodina
Uživatelský avatar

Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Příspěvky: 1993
Bydliště: Liberec
Ač s úvodem kapitoly nejsem ale vůbec spokojená, nepřišla jsem zatím na to, jak ji přepsat, a tak vkládám konečnou verzi, co mám...
(Pokud by někoho napadl nějaký "upgrade", budu ráda za jakýkoli tip!)

Tentokrát opět události z kánonu nám dobře známé a já jen připomínám onen citovaný básníkův pamflet: viewtopic.php?f=3&t=676&start=30#p24397


Mám k Vám, bystré a přemýšlivé čtenářky, velikou prosbu... Budu nyní předbíhat událostem, ale myslíte, že při setkání Desgreze s Joffreyem v Bastile

- mohl Desgrez (či Angelika ve svém dopise) prozradit Joffreyovi další těhotenství?
- přišla řeč i na pamflet básníka Špíny?

Ad první otázka:
V knize to není výslovně řečeno, až když se Angelika setkává s otcem Antoinem, který byl Joffreyovi přidělen jako zpovědník před popravou, žádá ho, aby se manžela zeptal, jak má dítě pojmenovat až se narodí. Dozvěděl se Joffrey tedy o jejím těhotenství až takto na konci (to už byla na začátku 9. měsíce)* nebo mu to napsala do dopisu / prozradil Desgrez při některé ze svých návštěv u vězně?

* Cantor se narodil v den popravy, a to 3 týdny před termínem porodu.

Ad druhá otázka:
Osobně si myslím, že na to nebyl čas, ale přijmu-li za svou fikci od Moirry (a to já udělám ráda), tak se pamflet do Bastily dostal... Mohl být Joffrey natolik zvědavý, že by pokořil hrdost a učinil na to nějakou narážku už tehdy? Nebo to nechal celé ty roky v sobě hlodat?

Policajt sa zamyslel.
Angelika mu nikdy nevysvetľovala čo sa vlastne vtedy stalo, a vlastne sa ani veľmi nebránila keď jej hovoril o tom pamflete, čo bolo u nej dosť nezvyčajné. Avšak jeho dlhý nos mu vravel že celkom iste v tom bolo niečo iné, ako že by mladá žena, celou svojou dušou milujúca svojho manžela, nebola mohla odolať šarmu niektorého z šľachticov.
- Myslím že vtedy ufúľaného básnika niekto nesprávne informoval....Povedal napokon.
- Bol som celý čas pri tom, teda viem ako vám vaša manželka bola oddaná, ako veľmi vás ľúbila.
Napriek tomu že ju na konci už všetci, a nebudem ani tajiť že aj vrátane mňa, prehovárali aby si zachránila aspoň vlastnú kožu, nechcela o tom ani počuť. Vravela že ostane pri vás až do samého konca.
V duchu si dlhoročný priateľ a strážny anjel Markízy anjelov húdol inú pieseň: Ty si blázon policajt. Vari mu tu nebudeš ťahať pod nosom medové motúzy.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
PříspěvekNapsal: 15 črc 2019, 17:51 
Offline
Královská rodina
Královská rodina

Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Příspěvky: 1071
Můj odpolední rituál s kávou, nohama na taburetu a něčím ke čtení se dnes díky Desgrezovi mimořádně vydařil.
Odpovím nejdřív na otázky :
- myslím, že o těhotenství Angeliky Desgrez Joffreyovi řekl. Svou teorii opírám o fakt, že v knize Angelika Desgrezovi výslovně nezakázala ( :?: ), aby mlčel. Možná by tím sdělením dal Desgrez Joffreyovi větší motivaci pro boj v procesu
- kdybych chtěla J. d. P. pokořit, podstrčím mu pamflet k přečtení do vězení. Dobrá duše, která se popase na cizím neštěstí, se vždycky najde

Při četbě této části fikce mě zamrazilo. Protože tím okamžikem, kdy si Angelika přečetla pamflet a žádá pro Špínu oprátku, začal její boj proti proudu doby a její zelené :eyes: naberou nádech nebezpečnosti. Škoda, že ji Joffrey v tuto chvíli a v této době neviděl. Další Angeličiny dny vlastně perfektně vystihla Musichetta :
...na Tvých rtech málokdy je vidět smích...

P.S. Kvůli Penelopině žádosti o odpovědi na dvě otázky mám tušení :agree: , že se blíží rozhovor dvou velkých mužů.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 532 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 36  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz