Právě je 15 říj 2019, 06:48

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ZDROJE k dielu Anne Golon
PříspěvekNapsal: 08 led 2019, 15:21 
Královská rodina
Královská rodina

V tejto rubrike, milé dámy, by som chcela rozoberať z akých historických zdrojov čerpala Pani AG

Mňa zaujalo že v jednom z rozhovoru vraví že nikdy nečítala historické romány a že Chrám matky božej
v Paríži od Victora Huga si prečítala až oveľa neskoršie po výjdení jej kníh (čo však pre mňa neznamená že Román nepoznala z filmového spracovania,lebo tých už bolo neúrekom aj pred nám známym filmom z roku 1956 z Ginou Lollobrigidou)

V rozhovoroch s ňou nájdeme zopár indícií ako sa dopracovala k svojim rešeršiam:

http://angelique.international/anne-golon.php

Usadili se ve Versailles, v malém pokoji, který si mohli pronajmout v domě spisovatelčiny matky. Anne jako vždy pokračovala ve psaní .....

Jednoho dne, v roce 1952 ve Versailles, otáčela Anne Golon perem v ruce, tak jako už mnohokrát předtím, ale tentokrát jí přišly na mysl vzpomínky na Poitou, jímž projížděla na kole během války. Znovu viděla venkov, skloněné jasany nad zářícími močály, velké žluté květy a malou světlovlasou dívku, kterak radostně pobíhá. Angelika, Markýza andělů se zrodila v hlavě Anne Golon z ničeho nic, tak jako už předtím postavy z Master Kouki nebo La Patrouille des Saints Innocents, tedy nikoli jako zjevení v Lurdách, nýbrž jako běžný, dobrý nápad v autorských myslích......

Pod pseudonymy Anne a Serge Golonovi začali pracovat na historickém románu, který se rozhodli zasadit do epochy Krále Slunce, neboť bydleli v nejstarší části města Versailles, tedy naproti knihovně a v bezprostřední blízkosti paláce. Anne vždy milovala historii, a tak občas uvažovala o napsání historického románu. Zasadit román do 17. století se Anne rozhodla už proto, že v moderní literatuře neexistovalo dílo pojímající tuto epochu.

noci v jejich pokoji vynaložili na stvoření fiktivních částí popisů, uplatnění historických výzkumů a společně vytvářeli napínavé zápletky v ději, neboť v té chvíli už ovládali kontexty přesně podle historie.

Inde pani AG hovorí:

Já jsem vždy milovala historii. Gone with the Wind (Jih proti severu) mě inspiroval. Během války se lidé pokoušeli uniknout skrze knihy a byla to doba, kdy knihy lidem pomáhaly žít. Já jsem nepřečetla jediný francouzský historický román. Jedině nedávno jsem četla Notre Dame de Paris (Chrám Matky boží v Paříži).

- Jak velký podíl na celém výzkumu máte vy a kolik toho dělal Serge?
Asi stejně a samozřejmě jsme o knize hodně mluvili. V té době přestavovali Versailles a my jsme se šli spolu podívat, jak jim to jde.
- V prvních dvou knihách velice podrobně popisujete svatbu Ludvíka XIV. a dvůr. Tohle jste získala vaším výzkumem?
Samozřejmě. Tehdy ještě nebyla muzea s dobovými kostýmy, ale my jsme našli mimořádné staré knihy. Také mezi nimi byla jedna o Dvoře zázraků. Jeli jsme do Paříže, abychom se podívali na ta místa, kde se knihy odehrávaly.

a ešte:

Jela jsem z Versailles do Poitou a poznávala a obdivovala nejrůznější oblasti, potom jsem šlápla do pedálů a jela podél pobřeží do La Rochelle přes okupované území. Na cestě ke

Naposledy upravil moirra dne 08 led 2019, 17:32, celkově upraveno 2

Profil Poslat soukromou zprávu  

Předmět příspěvku: Re: ZROJE k dielu Anne Golon
PříspěvekNapsal: 08 led 2019, 15:26 
Královská rodina
Královská rodina

Takto sme zatiaľ rozoberali informácie Pani AG o Desgrezovi:

moirra píše:
Ani pani AG nijee samozrejme neomylná, a niesom si istá či sa v tom čase, keď ešte nič nebolo stabuľkované a neexistoval interenet, vôbec dopracovala k informácii že Desgrez bol ženatý
(pripomínam že Versaillská knižnica kde kam chodila rešeršovať okolo roku 1954 bola vtedy tak krátko po vojne ako po výbuchu)
podľa mňa ešte ani v 70 rokoch keď vychádzali posledné diely, sa nebolo možné tak ľahko dopracovať k dôveryhodným informáciám ...

A zrhnutie odpoveďa od odborníčky na Desgreza:

PenelopaW píše:

1. Buď jí ta informace unikla (což není divu s ohledem na to, v jakém stavu po válce musely být archivy - neznám francouzskou archivní praxi, ale je otázka, jestli třeba závěti a jiné dokumenty byly nějak inventarizovány a byly centralizovány v jedné instituci, či alespoň nějak evidovány centrálně - pochybuji analogicky podle stavu v ČSR),
2. nebo jí úmyslně nepoužila, protože se jí to nehodilo do konceptu Desgrezovy fatální lásky k Angelice.

viac k téme rešerše ohľadom Desgreza nájdete tuto:

viewtopic.php?f=3&t=131&start=240

Předmět příspěvku: Re: ZROJE k dielu Anne Golon
PříspěvekNapsal: 08 led 2019, 17:26 
Královská rodina
Královská rodina

Osobně si čím dál víc myslím, že jedním z inspiračních zdrojů byl pro Anne Golon Pitaval a jeho soudní a kriminální případy. O markýze de Gange jsem psala v samostatné diskusi:

viewtopic.php?f=3&t=833

Ale třeba Joffreyův čarodějnický proces vykazuje hrozně moc stejných prvků s procesem Urbana Grandiera a posedlých loudunských jeptišek. Zatím to mám sesumírované jen v hlavě, ale slibuji, že to sem jednoho krásného dne vložím :) .

Pro ty, které by zajímalo víc, Pitaval vyšel i česky, první vydání je z poloviny 60. let, druhé (opatřené výbornými právnickými doslovy) z let devadesátých. Obě vydání lze bez problémů sehnat po antikvariátech za hubičku, popř. vypůjčit v knihovně.

https://www.databazeknih.cz/knihy/slavn ... pady-49285
https://www.databazeknih.cz/knihy/slavn ... pady-35469

Mimochodem: Slavné kriminální případy obsahují i vylíčení případu markýzy de Brinvilliers ;) .

Předmět příspěvku: Re: ZDROJE k dielu Anne Golon
PříspěvekNapsal: 29 led 2019, 20:08 
Královská rodina
Královská rodina

V nemeckom článku z roku 1663 sa spomína ako maželia Golonovci rešeršovali:

Majúc na pamäti, že historický román bez skutočnej pozornosti ku každému detailu nemôže uspieť u historicky uvedomelej a dejepisne dobre informovanej francúzskej verejnosti, Anne a Serge Golon započali zdĺhavý a pecízny prieskum.
(ha ha :mrgreen: celkom chápem náročné francúzske publikum)

Tri roky !!!!! prehrabávali a rešeršovali knižnicu a archívy v paláci vo Versailles.
(Ach :ach: ako im závidím! No to mali šťastie že vtedy bolo Versailles ešte stále v troskách, a mohli si tam chodiť a rešeršovať koľko chceli)

Zrešeršovali a zhrnuli historické fakty z viac ako 700 starých vzácnych kníh a náhodne objavili aj zabudnuté tajné chodby v zámku.

Na to že v knižniciach nič nebolo poriadne stabuľkované a neexistoval Internet , skutočne klobúk dolu nad tým ako skvelo sú knihy napísané. :ok:

http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-46172664.html

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]