Filmový stín plížící se za dílem Anne Golon

Angelika, markýza andělů (1964) – Báječná Angelika (1965) – Angelika a král (1966) – Nezkrotná Angelika (1967) – Angelika a sultán (1968) - Angelika (2013)


Filmy zručného řemeslníka Bernarda Borderie v produkci Francise Cosne a Raymonda Borderie patří k tomu nejlepšímu z žánrových filmů šedesátých let. Jejich celosvětová obliba však také obrovskou měrou přispěla k jistému znevážení díla Anne Golon.

Podruhé byla práva na zfilmování Angeliky svěřena produkční a distribuční společnosti Ajoz films, která usiluje o návrat k výhradně evropským koprodukcím. Nová filmová adaptace Ariela Zeitouna byla poprvé uvedena do kin na konci roku 2013.


Angelika (1964 - 1968): Pojetí filmu
Není to typická historicko-dobrodružná romance, nýbrž jeden z kulturních projevů šedesátých let, pro jehož docenění je třeba přestat jej přiřazovat k historickému filmu a vychutnat metaforu k modelu „nové ženy“ a velkou symboličnost.


Angelika (2013): Pojetí filmu
Možná to není úplně opravdová Angelika z románové série, ale rozhodně se pohybuje ve skutečném světě. Nová adaptace literárního díla Anne Golon funguje podle všech rozumových pravidel, ačkoli jí chybějí emoce.


Angelika mezi symboly šedesátých let
Angelika jako součást neopakovatelného stylu filmových blond krásek šedesátých let, který zůstává nezapomenutelným a jedinečným. Srovnání filmových a módních ikon Brigitte Bardot, Jane Fonda, Catherine Deneuve a Michèle Mercier.


Michèle Mercier: Kráska ztracená ve stínu markýzy andělů
Hereckých legend, které došly naprostého ztotožnění se svojí rolí není zase tak mnoho a víc než kdo jiný k nim patří Michèle Mercier. Portrét francouzské herečky.


Filmová móda: šaty, šperky, účesy a doplňky
Borderieho filmy se mimo jiné proslavily okouzlujícími kostýmy a účesy. Udělejte si představu o tomto specifickém módním stylu dokonale kombinujícím prvky 17. století s prvky 60. let 20. století. Náhledy téměř 500 roztříděných obrázků jsou ponechány bez komentáře.

Robert Hossein: Ruský režisér s francouzským šarmem
Osobnost Roberta Hosseina představuje až nezvykle harmonické propojení světa divadla a filmu. Se stejnou přirozeností v sobě dokázal spojit profesi herce a režiséra. Portrét respektovaného francouzského umělce.


Přehled míst, kde se Angelika natáčela
Autoři filmové Angeliky si vystačili s relativně málo exteriéry a dokázali s nimi manipulovat natolik zručně, že dosáhli poutavých a přesvědčivých scén, aniž by se drželi reálií. Většina scén, které se odehrávají v Pouitou, Laguedoku a Paříži, vznikla paradoxně v Burgundsku.

Angelika (1964 - 1968): Kompletní obsazení
Kompletní přehled obsazení filmových rolí zahrnuje především data narození (a úmrtí), obrázek z filmu ve srovnání se skutečným a stručné údaje o životě osobnosti i její filmové kariéře.


Bernard Borderie mezi dvěma žánry
Stvořitel filmové podoby agentů Lemmy Cautiona a Gorily s potěšením natočil několik filmů noir, než se dostal k historicko-dobrodružným komediím. Portrét žánrového režiséra.


Zajímavosti o filmu, hercích a historky z natáčení
Jaký byl původně konec pátého dílu, kde se vzala scéna s antickou sochou a jak probíhalo natáčení milostných scén...? Nejrůznější zajímavosti z natáčení.


Michel Magne: Hektický život jednoho fantasty
Miloval varhany, elektronickou hudbu a tajemná šlechtická sídla. Žil buď ve světě svých fantasií nebo s obrovským nasazením tvrdě dřel. Během svého krátkého života složil hudbu k 85 filmům včetně Angeliky. Portrét francouzského hudebníka a skladatele filmové hudby.

Postava hraběte de Peyrac v díle Anne Golon a v díle Roberta Hosseina
Dílo madame Golon je neustále pronásledováno nejasnostmi. Z poslední doby jsou to například nepravdivé informace o postavě hraběte de Peyrac, které vycházejí v biografiích Roberta Hosseina. Pro možnost srovnání zde uvádíme jednak citace z Hosseinových biografií, jednak z knih Anne Golon.

Filmové plakáty
Rozsáhlý přehled představuje jen zlomek výtvarných děl, která vznikla za účelem prezentace filmové Angeliky. Borderieho filmy byly uvedeny v desítkách zemí a v někteých z nich bylo vytvořeno rovnou několik variant ke každému dílu...


Italské filmové plakáty
Přehled výtvarných děl určených k propagaci filmové Angeliky v Itálii. Tvůrci těchto filmových plakátů mohli diváky zaujmout svým zvláštním pojetím, při kterém vzniklo hned několik kuriozních poutačů...


Filmové obaly
Borderieho filmy vyšly na VHS a DVD v desítkách zemí a jejich re-edice pokračuje i nadále. Přehled obalů multimediálních nosičů...


Vývěskové fotografie
Přehled z kolekcí vývěskových fotografií, zvaných "fotosky", používaných jako upoutávka na filmy Angelika ve světových kinech. Přehled představuje zlomek z kolekcí.


Plakáty nového filmu Angelika (2013)
Přehled plakátů nové filmové adaptace Ariela Zeitouna, kterými byl film prezentován při uvedení do kin nebo vydání na DVD.