Právě je 29 lis 2020, 08:06

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: dasha
PříspěvekNapsal: 22 dub 2020, 09:14 
Královská rodina
Královská rodina

Dasho, přidávám se k zástupu obdivovatelů Tvé práce - jsou to překrásné šaty!

Diskuze okolo šatů mě ale trochu znejistila , kde tedy přesně vypálili Angelice na tělo znamení lilie :?: :
Tvůj úryvek :
Sáhla si na nahé jemné rameno a tápavě hledala trochu níž, pod lopatkou, znamení potupy, liliový květ, který jí tam kdysi žhavým železem vypálil královský kat. Znamení tam pořád bylo. Hrůza! Už nikdy nebude moct nosit příliš vystřižené šaty, v nichž kdysi ve Versailles pyšně předváděla nádherná záda a ramena až po tajemnou prohlubinku v pase nad boky, skrývajícími se v širokých sukních. A král ji stíhal pohledem...

Angelika se bouří :
Vyjekla jako šílená. Do nosu jí stoupl zápach spáleného masa. Byla tak posedlá touhou vymanit se z rukou, které ji svíraly, že nic necítila. Teprve když ji pustily, uvědomila si strašnou bolest na rameni. .... Bolest spáleniny se Angelice přenesla z levé paže až do konečků prstů.

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: 22 dub 2020, 13:08 
Moderator
Moderator

O tomhle jsem přesně přemýšlela, když jsem šaty šila... Vzhledem ke střihu šatů, které nosily hodně urozené dámy, mi připadá nejpravděpodobnější verze, že Angelika měla původně vypálenou lilii na rameni (když se skrývala v přestrojení za služku, ani náhodou nehrozilo, že by si toho někdo všiml, tedy s výjimkou pana Berne v den, kdy ji napadli pobudové od Baumiera), ale v okamžiku, kde se po Joffreyově boku znovu stala urozenou dámou a nosila vykrojené toalety (kde bylo riziko, že by jen malé posunutí róby způsobilo její degradaci), se přestěhovalo na bezpečnější místo... :mrgreen:
Asi budeme muset požádat Miriam, aby se podívala do cizojazyčných verzí...

PříspěvekNapsal: 22 dub 2020, 15:31 
Královská rodina
Královská rodina

Za mě měla znamení na lopatce. Představuju si ho stejné, jako měla Milady de Winter ve Třech Mušketýrech od Borderieho. Tam je to dost jasně vidět. Naštěstí v osmdesátých letech se postupně výstřihy začaly zmenšovat a ramena postupně zakrývat, takže načasování nebylo tak hrozné, jen v Quebeku si to odtrpěla. :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 22 dub 2020, 16:02 
Královská rodina
Královská rodina

To jsme z toho blázen! Lopatka je sice součástí pletence horní končetiny, ale je umístěná na zádech. A rameno je prostě rameno. Že by nějaká nesrovnalost v překladu?
A přiznám se, že jsem si šaty, které nosila Angelika u dvora, představoval pokaždé jen "ze předu"- prostě holá ramena, prsa na obdiv. Že by .....předváděla nádherná záda a ramena až po tajemnou prohlubinku v pase nad boky, mi nějak uniklo.

PříspěvekNapsal: 22 dub 2020, 21:10 
Královská rodina
Královská rodina

dasha píše:
O tomhle jsem přesně přemýšlela, když jsem šaty šila... Vzhledem ke střihu šatů, které nosily hodně urozené dámy, mi připadá nejpravděpodobnější verze, že Angelika měla původně vypálenou lilii na rameni (když se skrývala v přestrojení za služku, ani náhodou nehrozilo, že by si toho někdo všiml, tedy s výjimkou pana Berne v den, kdy ji napadli pobudové od Baumiera), ale v okamžiku, kde se po Joffreyově boku znovu stala urozenou dámou a nosila vykrojené toalety (kde bylo riziko, že by jen malé posunutí róby způsobilo její degradaci), se přestěhovalo na bezpečnější místo... :mrgreen:
Asi budeme muset požádat Miriam, aby se podívala do cizojazyčných verzí...

No veru toto je zasa otázka do pranice či je to správne preložené a tiež na historický rozbor ako sa vlastne znamienko správne podľa predpisov vypaľovalo :roll: :roll: 8) Som si stá že aj na toto nejaké predpisy byť museli - keď už boli aj predpisy o gombíkoch

Inak nádherné šaty - len by som si želala aby fotky boli vo väčšom rozlíšení - ale som si istá že až ich Fantina pridá do zbierky na webovej stránke tak budú :mrgreen:

PS: nezabúdajme ešte na 6 diel tam už som niečo i ľalii citovala:

viewtopic.php?f=1&t=281&p=18183&hilit=lilie#p18183

PS: Už mám odpoveď avšak musím to spracovať.

PříspěvekNapsal: 23 dub 2020, 00:55 
Správkyně časové osy
Správkyně časové osy

moirra píše:
len by som si želala aby fotky boli vo väčšom rozlíšení - ale som si istá že až ich Fantina pridá do zbierky na webovej stránke tak budú :mrgreen:
No jo, Moirro, to bys musela číst moje komentáře ;) Už jsem psala, že je to na webu, a taky, že ta fotka, co jsem vložila tady do minulého komentáře, se dá rozkliknout na větší velikost :tongue:
Na tvůj rozbor ohledně vypálené lilie se už moc těším. A jsem zvědavá, jestli ho podle tvého návodu pak Dasha svojí Angelice domaluje :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 23 dub 2020, 10:09 
Site Admin
Site Admin

Já zase tolik záhad v literárním spojení mezi lopatkou a ramenem nevidím. Zapomínané a zanedbávané zadní delty jsou ten kus ramene co je "na zádech", co drží lopatku. Takže "mít něco na rameni" vlastně znamená tři možnosti, kde "to" lze najít. Na přední deltě, na boční deltě a na zadní a ve chvíli, kdy se tu mluví o výstřizích zádech a lopatkách s jistotou víme, že ty dvě části na paži to být nemohou, prostě zadní rameno. :find:

PříspěvekNapsal: 23 dub 2020, 17:41 
Moderator
Moderator

jeanne píše:
Já zase tolik záhad v literárním spojení mezi lopatkou a ramenem nevidím. Zapomínané a zanedbávané zadní delty jsou ten kus ramene co je "na zádech", co drží lopatku. Takže "mít něco na rameni" vlastně znamená tři možnosti, kde "to" lze najít. Na přední deltě, na boční deltě a na zadní a ve chvíli, kdy se tu mluví o výstřizích zádech a lopatkách s jistotou víme, že ty dvě části na paži to být nemohou, prostě zadní rameno. :find:

Při vší úctě, nemyslím si, že by to bylo tak jednoduché - ono se to znamení nevypalovalo zrovna dobrovolně a Angelika se u toho taky necukala zrovna málo (jaktože ještě nemáme smajlík Lidožrouta?!). Klidně se mohlo stát, že se netrefili přesně tam, kam zamýšleli. V kánonu je jasně napsáno "pod lopatkou", a to fakt na rameni není :? .

PříspěvekNapsal: 23 dub 2020, 19:48 
Královská rodina
Královská rodina

Zatím s cejchováním Barbie vyčkejme, ať Lidožrout nezjistí, že ji označkoval na špatném místě a bude to chtít napravit na tom správném ;). Chudák Barbie Angelika pak bude mít lilie přes půl zad a paži až k lokti!

Počkejme si na raději rozbor od Polačky :la-polak-fun: . Ta sice podle kánonu, co víme, ocejchovaná nebyla, ale i tak o tom z titulu své původní profese musela něco vědět ;).
...A možná i z titulu své "počestné" profese, protože co víme, vedla i bordel, a tam klidně mohly být i nějaké Lidožroutem ocejchované slečny, dovezené jako Královy nevěsty do Francie ;).

Já na toto téma vygooglila jen diskusi zde: https://www.odpovedi.cz/otazky/jak-vypa ... -znamenala

A tady obrázky ze Tří mušketýrů: http://napoleon-knihy.blogspot.com/2011 ... budou.html

PříspěvekNapsal: 23 dub 2020, 22:44 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:

Počkejme si na raději rozbor od Polačky :la-polak-fun: . Ta sice podle kánonu, co víme, ocejchovaná nebyla, ale i tak o tom z titulu své původní profese musela něco vědět ;).
...A možná i z titulu své "počestné" profese, protože co víme, vedla i bordel, a tam klidně mohly být i nějaké Lidožroutem ocejchované slečny, dovezené jako Královy nevěsty do Francie ;).

Ha-Ha Polačka ďakuje za vyjadrenú dôveru k jej znalostiam :la-polak-fun:

Zhrnutie dôvodov prečo by mala byť odborníčka na slovo vzatá vskutku pobavilo :slzici: :ok:

Tuto zatiaľ menšie zhrnutie ktoré by už pomaly vydalo aj na článok.

viewtopic.php?f=16&t=869&p=26045#p26045

PS: Celkom sme však zabudli na odborníčku na oddelené ramená na slovo vzatú:
(nikdy nezabudnem ako sme na Viedenskom zraze v roku 2014 uvažovali čo to vlastne tá Jeanne stále omiela že che aby na fotkách boli vidno jej oddelené ramená :mrgreen: :lol:)

jeanne píše:

Ha-Ha-Ha :slzici: :ok:

BINGO! Keď sa pozrieme do francúzskej Wiki čo vlastne Francúzi považujú za rameno, záhada je možno vyriešená.

PříspěvekNapsal: 24 dub 2020, 10:15 
Site Admin
Site Admin

moirra píše:
PenelopaW píše:
BINGO! Keď sa pozrieme do francúzskej Wiki čo vlastne Francúzi považujú za rameno, záhada je možno vyriešená.

Když člověk zaloví prsty pod lopatkou (běžný pohyb, když se chce člověk intuitivně poškrábat na zádech), která je velikosti dlaně, tak palcem přejíždí zadní rameno.

PříspěvekNapsal: 24 dub 2020, 14:13 
Moderator
Moderator

Já tomu rozumím spíš tak, že kdekoli se v knize AG zmiňuje o lilii "na rameni", myslí tím prostě skutečnost, že byla ocejchovaná. Ve jejím konkrétním případě to mohlo být klidně pod lopatkou, což, jak zjistila Moirra, je typické místo pro tento druh cejchu.

PříspěvekNapsal: 24 dub 2020, 18:00 
Královská rodina
Královská rodina

dasha píše:
Já tomu rozumím spíš tak, že kdekoli se v knize AG zmiňuje o lilii "na rameni", myslí tím prostě skutečnost, že byla ocejchovaná. Ve jejím konkrétním případě to mohlo být klidně pod lopatkou, což, jak zjistila Moirra, je typické místo pro tento druh cejchu.

Treba si uvedomiť že Francúzi rozmýšľajú francúzsky: Napríklad historička s Toulouse s ktorou som sa zoznámila na FB mi povedala že nieje fanynka Angeliky, lebo sériu čítala iba 3 krát a integrále čítala iba raz. A tiež si kúpila mangy. Takže sa tiež pýtam čo si Francúzi predstavujú pod slovom fanúšik. :slzici:

Ja už som pozerala do francúzskej Wiki čo vlastne Francúzi považujú za rameno - a lopatka k nemu definitívne patri.

Značkovanie officiálne vysvetľujú takto - takže vôbec nieje čudné že aj pani AG použila raz slovo rameno a inokedy zasa lopatka - pretože pre nich je to časť ramena.

Emplacement de la marque
L'emplacement de la marque à porter sur le corps est précis et immuable : l'épaule droite, au niveau de l'omoplate

Umiestnenie značky, ktorá sa má nosiť na tele, je presné a nemenné: pravé rameno, na úrovni lopatky.

Keď pozrieme do všetkých anatomických učebníc tak Francúzi jednoznačne lopatku považujú za časť ramena.

Obrázek

Mne je nad slnko jasnejšie že pani AG presne vedela kam sa znak vypaľoval a očividne to vedel aj francúzsky ilustrátor v roku 1849 ktorý ilustroval Troch mušketierov v roku 1849. (Obrázok som už pridala do rozboru )

A tento ilustrátor, všimnite si rok, to vedel tiež:
(je to nad slnko jasnejšie, Dumas aj ilustrátori to zrejme vedeli z prvej ruky pretože napríklad u armády sa značky vypaľovali najmenej do roku 1879!!!!)

Obrázek

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina