Právě je 01 říj 2020, 10:13

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 532 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Pro jednu jedinou ženu - diskuse
PříspěvekNapsal: 01 led 2020, 19:07 
Královská rodina
Královská rodina

Penelopa píše:

Jsi zkušená čtenářka romantických příběhů a vše sis domyslela.

No já romantické příběhy nečtu, já si je raději píšu sama. :slzici:
Situace, ve které se Anne ocitla, není zas tak moc romantická v žádné době, natož v 17. století. Na rozdíl od jiných ale měla možnost čerpat prostředky k zajíštění ze svého dědictví.
Desgrez si uměl užívat bez rizika, ale i mistr tesař se někdy utne. :mrgreen:

Tak tohle mě fakt pobavilo:
Ale budu se snažit (pokud mne teda můj František nechá... to děcko bylo takové milé, zlaté, ale čím je starší, tím je zkaženější!

Jestli to náhodou nebude tím jménem. ;)

Přeji Ti ať se daří v novém roce nejen při psaní fikcí.

Krásný nový rok 2020 všem!

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: 14 led 2020, 09:23 
Rytíři
Rytíři

Tak jsem se začetla do fikcí a je to tedy neuvěřitelné. Nemělo by to vyjít knižně? Páni, myslím, že by další holky, co mají rády Angeliku uvítaly pokračování...nezbývá, než si to tu dohledat. Takových linií, které se dají rozvíjet do zajímavého děje...žasnu, Penelopo!

Taky jsem narazila na soudy ohledně Angeličina života po procesu. Člověk by si v prvním momentu pomyslel, že nejlepší by bylo sbalit děti a vyrazit na venkov. Když si ale představíme ten žal, křivdu, nenávist...zkrátka by to podle mě nebylo uvěřitelné, při Angeličině povaze, která pálí mosty, vrhá se do všeho po hlavě, když jde o Jofreye. Vedla ji touha po pomstě. Jdu pokračovat...

PříspěvekNapsal: 14 led 2020, 09:35 
Rytíři
Rytíři

Tohle mi nedělejte... :cry: ...puistila jsem si na you tube tu píseň...achjo..nádhera

PříspěvekNapsal: 14 led 2020, 10:07 
Královská rodina
Královská rodina

Sofinava1 píše:
Tak jsem se začetla do fikcí a je to tedy neuvěřitelné. Nemělo by to vyjít knižně? Páni, myslím, že by další holky, co mají rády Angeliku uvítaly pokračování...nezbývá, než si to tu dohledat. Takových linií, které se dají rozvíjet do zajímavého děje...žasnu, Penelopo!

Děkuji :oops: .
Jednou tu psala Dasha, a já s tím souhlasím, že by bylo hezké všechny ty příběhy si vytisknout, založit si je mezi stránky knih Anne Golon a udělat si tak vlastní "Integrale" :) .
Sofinava1 píše:
Taky jsem narazila na soudy ohledně Angeličina života po procesu. Člověk by si v prvním momentu pomyslel, že nejlepší by bylo sbalit děti a vyrazit na venkov. Když si ale představíme ten žal, křivdu, nenávist...zkrátka by to podle mě nebylo uvěřitelné, při Angeličině povaze, která pálí mosty, vrhá se do všeho po hlavě, když jde o Jofreye. Vedla ji touha po pomstě.

Podle mého názoru ty odsudky hodně vycházejí z Angeliky filmové, kterou zná většina lidí. Když jsem se o Angelice bavila se svými vyučujícími z VŠ, polovina z nich ani netušila, že existují nějaké knihy. Filmová Angelika je nádherná ženská (pro mne TAKHLE Angelika vypadala, i s těmi černými očními linkami :) ), ale jako postava je hodně zjednodušená a místy tak trochu na facku. Mně hodně rozčilovala v díle Angelika a král, kde se chová vyloženě frivolně a koketně, přitom její knižní předobraz hodně dlouho neměl jasno, zda králi podlehne či nikoli, natož aby tak zlomyslně žensky zápolil s Montespanovou. Anebo pasáže v Cestě do Versailles, co Angelika po zatýkání na jarmarku v Saint-Germain dělá pro záchranu svých dětí - v předloze popsáno mnohem hrůzyplněji a děsivěji. + V knize se s kapitánem stráží skutečně vyspala. Tohle by neudělal nikdo, komu na vlastních dětech nezáleží, jak je Angelice taky mnohokrát vyčítáno...
Sofinava1 píše:
Tohle mi nedělejte... :cry: ...pustila jsem si na you tube tu píseň...achjo..nádhera

Krásná, viď? :) Mě provázela pubertou a nyní, když rozumím textu, se mi líbí ještě víc :).

Sofinava1 píše:
Jdu pokračovat...

Příjemné čtení! ;)

Taky bych pokračovala, a dokonce už mám první kapitolu druhé části sepsanou, ALE když jsem dopsala část první, zasekla jsem se na něčem podstatném. Na POČASÍ! Pokud v Paříži na konci ledna hustě sněžilo, byly určitě zasněžené i cesty z města, což mi hatí plány. Tam, kam jsem hodlala Desgreze poslat, by totiž podle mých propočtů putoval minimálně měsíc, to už jsme v únoru, a někdy v březnu / dubnu už byl zpátky v hlavním městě. Se mi nějak naboural celý můj koncept :mrgreen: . Tak kdyžtak budeme všichni předstírat, že to časově sedí ;).

PříspěvekNapsal: 14 led 2020, 22:11 
Královská rodina
Královská rodina

Zase tak velká zima v ten leden - únor asi ani nebyla, sníh tál :
Angelika pozorovala oknem tvář mnicha Béchera. Stála tu uprostřed noci, tiskla se ke zdi hospody U zelené mříže a nevnímala, že jí na ramena kape ze střechy tající sníh.
Mnich seděl u stolu, před sebou měl cínový džbánek, oči upíral do prázdna a pil.....Přestože bylo dost chladno, mladá žena stála nehybně a tvrdošíjně sledovala mnicha. Na sobě měla prosté barchetové šaty a vlasy jí zakrýval plátěný čepec.

PříspěvekNapsal: 15 led 2020, 11:58 
Královská rodina
Královská rodina

Tereza píše:
Zase tak velká zima v ten leden - únor asi ani nebyla, sníh tál :
Angelika pozorovala oknem tvář mnicha Béchera. Stála tu uprostřed noci, tiskla se ke zdi hospody U zelené mříže a nevnímala, že jí na ramena kape ze střechy tající sníh.

Opět jsem udělala tu chybu, že jsem v zájmu historické věrnosti sáhla po klimatologii, kde jsem se dočetla, že na přelomu let 1660/1661 byla zima VELMI mírná. Takže holt budeme všichni předstírat, že ty třeskuté mrazy, kdy zamrzla Seina (viz výlov těla otce Kirchera), trvaly jen pár týdnů, a pak došlo k zázračné oblevě a oteplení ;).

PříspěvekNapsal: 10 dub 2020, 19:53 
Královská rodina
Královská rodina

Tereza píše:
Poznámka pod čarou:
Možná zde již odkaz na tuto hru byl(byl sekce Po stopách Angeliky, upozornila na tu hru Moirra), ale já ho nyní opět přidávám.
Před chvílí mně syn ukázal tu PC hru (Paříž , Velká fr. revoluce) Assassin's Creed: Unity,
která je nyní ke sažení zdarma, výtěžek jde na opravu katedrály a mladí ji ve velkém hrají. Syn také, a já už jsem se v jeho hře prošla v kalužích okolo Justičního paláce a po Pont Neuf.
https://www.youtube.com/watch?v=MquyxyBqZXE
2 - 5 minuta, 10.30 -paráda

No a ja som si včera večer pred spaním povedala že si idem dočítať 20 kapitolu - a nakoniec som sa dostala až po začiatok kapitoly 23 :P

A samozrejme že sa mi pred očami mihol film a musela som skočiť sem kde úžasne vidno domy na mostoch:

https://www.youtube.com/watch?v=NbETq6owNmc

Apropos domy na moste, kto už čítal nový článok od Táni?

viewtopic.php?f=16&t=569&p=25901#p25901

Takže poďme ku kapitole 22: ja tam mám svoje rozinky :

Shrbený mužíček v černé kožené čepičce se po advokátově výtce ještě víc přikrčil, vtiskl se do kouta, kde už naprosto dokonale připomínal švába, a dospěl k uraženému rozhodnutí, že už neřekne ani slovo, pokud nebude vyzván. :slzici: :ok:
skvele doplňaš kanón Chcem viac pána Clopota! :prayer:

moja oblúbená replika od pani AG:

Ani já jsem ho v životě neviděl, ale předpokládám, že musí mít uši širší než holičské umyvadlo, protože se tam vejdou všechny drby hlavního města. Měli bychom ho platit jako špeha, a ne ho pronásledovat.“

prečo Desgrezovi neverím ani slovo že básnika v živote nevidel? :roll: :roll: podľa mňa práve ttieto dve vety vysvetľujú ako sa veci majú: Básnik je pre políciu v podstate užitočný ....

nuž hoci som bola beta čitateľka a vedela som že Fouquet bude vydierať - ajtak je to smutné keď sa vžijeme do kože zamilovanej Anne :cry:

Nakonec tedy dospěl k jedinému závěru: nejlepší bude se s dívkou rozejít. Ostatně jejich bláhový románek bez budoucnosti, kdy se ho neustále pokoušela svazovat vězením své první upřímné velké lásky, trval i bez toho příliš dlouho.
a to mladá dáma vôbec nemá potuchy že jej smotánka už druhý krát za jej mladý život ukladá o život ..... :roll:

PříspěvekNapsal: 15 dub 2020, 23:03 
Královská rodina
Královská rodina

Takže ako som sľúbila idem dopísať komentáre ku kapitole 20 a 21 :la-polak-fun:

Fakt skvelé ako si rozviedla toto:

Citace:
Takže jakmile jsem si byl jistý, že jste mrtvá, zašel jsem k vašemu švagrovi mistru
Fallotovi de Sancé. Tam jsem zastihl pana Desgreze, vašeho advokáta. Navštívili jsme spolu
Chátelet a prohlédli všechna těla utopených nebo zavražděných, které dnes ráno posbírali po Paříži.

Fallot při vyslechnutí té strašné zprávy zbledl a musel se posadit. Mdlým hlasem poslal jednoho z písařů pro manželku. A ač Desgrez považoval Hortenzii Fallotovou de Sancé za upjatou a chladnou ženu, tentokrát viděl, že ji neradostná novina skutečně zasáhla. Jistě se neubránila myšlence na to, že vražda sestry byla jen zaslouženým vyústěním jejího skandálního života, přesto však v tuto chvíli zahlédl rodinná pouta pramenící ze společně prožitého dětství. Když se paní prokurátorová rozeštkala krátkým štěkavým pláčem a Gaston se zarudlým nosem ji pevně objal, aby ji utěšil, přičemž si její hlavu položil na rameno a jemně začal hladit dlaní její řídké hnědé vlasy, vyvedl Desgrez zsinalého Cerbalauda ven na blátivou a mokrou ulici.

Viem si dobre predstaviť že sa scéna v dome v pekelnej ulici odohrala presne takto. :applaus:

Chudák Desgrez :desgrez: tomu muselo prísť poriadne zle keď zasa behal po márniciach :| - a je iba logické že sa mu v hlave okamžite zjavili scény z minulosti:

Desgrezovi se jako jedinému ze zúčastněných podařilo zachovat chladnou hlavu, i když uvnitř ho sžírala úzkost (...) jeho fantazie mu s umanutou zlomyslností neustále vnucovala ty nejhorší představy se všemi krutými detaily vyvedenými do nejmenších podrobností. Takhle mizerně mu naposledy bylo, když se dozvěděl o nálezu těla zardoušené a znásilněné prostitutky Kopretiny oblečené do Anniných modrých šatů, a Annu pak nenašel u sebe doma. Ač sám sebe považoval za cynického realistu, tentokrát upřímně doufal, že celá věc bude mít šťastné rozuzlení…

dávam viac ako 100 bodov za autentický historický opis márnice a pitvy :ok:

a za toto: Sorbonna se rovnou pružně rozeběhla k jednomu ze stolů a Desgreze v prvé chvíli napadlo, že zavětřila čekající Annu. Ve vzdálenějším koutě, kam pes zamířil, však seděl pouze jakýsi řemeslník s mladou manželkou v prosté sukni a béžovém živůtku, jíž zpod černého šátku vykukovaly plavé vlasy.

Nedá mi nepochváliť pani AG za moju obľúbenú repliku s knihy v ktorej Desgrez prejavil skvelý zmysle pre cynický humor, ktorý mal myslím z Joffreyom spoločný:

„Jak se cítíte?" zeptal se Desgrez, když se znovu octli na ulici.
„Slabounká jako kotě," odpověděla Angelika
„Výborně. Neustále mám obavy, že váš odbojný duch zase vycení zuby. Až se budete příště chtít sejít s králem :king: , půjdete nejdřív do lázní, ano?" :slzici:

Čo ma ale privádza k myšlienke koľko toho vlastne Angelika Desgrezovi povedala že mu bolo jasné že sa nechovala dostatočne pokorne? :P

A teraz sa začínajú príbehy prelínať:

O většině novinek týkající se kauzy pana de Peyrac Anně při každé z návštěv referoval, ale zdaleka jí nesvěřoval vše. Je otázkou, zda by se něco změnilo, kdyby jí prozradil, že v pozadí uvěznění hraběte stojí postava vikomta de Vaux, protože ač se dívka nedobrovolně stala strážkyní tajemství pánů Colberta, Hervarta a Talona, Fouquetova pozice byla v tuto chvíli naprosto pevná a snad nikdo v království si nemohl připadat tak bezpečný jako on. To, že před rokem někdo začal plánovat jeho pád neznamenalo, že Fouquet do rozpoutání soudního procesu padne.

no a toto je typický chlap:
pri jednej leží a fantazíruje o druhej. trochu však :desgrez: chápeme - pretože vieme že Angelika bol skutočná Femme fatale :eyes:

Rozhodně by se ale změnilo vše, kdyby jí řekl o svých stále častějších myšlenkách na krásnou kouzelnici Kirké, hraběnku de Peyrac. Před vnitřním zrakem se mu opět promítly sametově hebké obliny a svůdná úžlabinka mezi nimi, přímo vybízející, aby do ní zabořil nos. Kdyby ho žádala, aby jí po dobu dvanácti měsíců dělal společníka na ostrově Aiaia, ani by předtím nemusela měnit jeho přátele ve vepře. Vedle spící Anny se ty představy snažil zahnat, přesto však než usnul, v duchu znovu zaslechl něžný šepot: „Jste nesmírně hodný, Desgrezi.“

PříspěvekNapsal: 16 dub 2020, 09:16 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
Takže ako som sľúbila idem dopísať komentáre ku kapitole 20 a 21 :la-polak-fun:

moirra píše:
Fakt skvelé ako si rozviedla toto:
Viem si dobre predstaviť že sa scéna v dome v pekelnej ulici odohrala presne takto. :applaus:

Děkuji! Však mně je pokaždé při čtení knihy Hortenzie trochu líto... Čtenář ji hodně vidí očima Angeliky, ale přesto je vždy nastíněno, že tak hrozná nebyla.
Jinak někdy v této fázi psaní jsem začala řešit i motivaci a myšlenky vedlejších postav, což se naplno projevilo při psaní procesu.
moirra píše:
Chudák Desgrez :desgrez: tomu muselo prísť poriadne zle keď zasa behal po márniciach :| - a je iba logické že sa mu v hlave okamžite zjavili scény z minulosti:

Nezapomínej, že jeho sestra takhle objevila jejich matku...
moirra píše:
dávam viac ako 100 bodov za autentický historický opis márnice a pitvy :ok:

Poděkuj knihám o Le Flochovi ;).
moirra píše:
Čo ma ale privádza k myšlienke koľko toho vlastne Angelika Desgrezovi povedala že mu bolo jasné že sa nechovala dostatočne pokorne? :P

To je zajímavý úvaha... Její pokornou zpověď advokátovi bych si docela ráda přečetla :) .
moirra píše:
prečo Desgrezovi neverím ani slovo že básnika v živote nevidel? :roll: :roll: podľa mňa práve ttieto dve vety vysvetľujú ako sa veci majú: Básnik je pre políciu v podstate užitočný ....

O tomhle jsem se snažila zapříst debatu už dříve... Přijde mi divné, že Desgrez, který tvrdí, že zná všechny postavičky ze Dvora zázraků, by si nevšiml vyzáblého "studentíka" válejícího se pod jezdeckou sochou... Že by byl Claude Le Petit tolik tuctového vzhledu?
moirra píše:
a to mladá dáma vôbec nemá potuchy že jej smotánka už druhý krát za jej mladý život ukladá o život ..... :roll:

A tragikomicky je to tentýž pán, kterému vlastně zachránila krk...

Trochu mne zamrzelo, že sis nevšimla skryté narážky na jednoho z hostí u Tří holí ;).

PříspěvekNapsal: 16 dub 2020, 17:16 
Královská rodina
Královská rodina

II. část - 28. kapitola

Přidávám první část první kapitoly druhé části příběhu. Po zralé úvaze jsem se rozhodla vkládat do stejného diskusního vlákna a v číslování kapitol pokračovat tam, kde první část skončila. Doufám, že to neudělá nepořádek v diskusi pro ty, co třeba ještě nedočetly celou první část. Proto jsem do úvodu příspěvku uvedla číslo kapitoly, které se komentář týká.

Celou II. část mám ve velmi hrubé pracovní verzi, místy v útržcích, ale snad se na mne nebudete hněvat, když již nyní prozradím pointu. (Kdo nechce, ať nečte dál!)

-----
SPOILER

Název II. části vychází z písně, kterou nazpívala Valérie Čižmarová: https://www.youtube.com/watch?v=EQvHnRs ... rt_radio=1

Tato píseň, kromě toho, že má chytlavý refrén :mrgreen: , v podstatě stála na počátku celé fikce. Velmi se mi v klipu líbí hrátky s obrazem v pozadí, přičemž samotný závěrečný záběr prozrazuje konec příběhu. Ačkoli nyní víte, jak to celé skončí (i když to ještě bude pokračovat!), nevíte alespoň to, co vše budou muset do té doby hrdinové zažít a jak bude jejich cesta ke společnému cíli probíhat.

Obraz ukázaný v klipu namaloval německý malíř z období romantismu Philipp Otto Runge (1777-1810) a jmenuje se Wir drei (My tři): https://de.wikipedia.org/wiki/Wir_Drei
Ačkoli sám Runge měl podle autoportrétů v profilu šílený raťafák, tak, jak se zvěčnil na tomto obraze, by klidně za mne mohl vypadat skutečný Desgrez ;).

https://cs.wikipedia.org/wiki/Philipp_Otto_Runge

KONEC SPOILERU
-----

28. kapitola se sice jmenuje "Zpátky", ale Desgreze nejprve musíme poslat z Paříže pryč. Koncept kapitoly jsem měla napsaný hodně dlouho dopředu, ale jak se děj směrem k ní blížil, začala jsem přemýšlet a ukázalo se, že to nebude tak jednoduché, jak jsem se prve domnívala. Kdo četl beta verzi, bude možná překvapen vsuvkami a doplňky. Samozřejmě mi do toho valnou měrou hodila vidle Moirra se svými tužbami a komentáři, jimž jsem se snažila vyhovět :mrgreen: .

Jelikož v Bretani se poměrně hojně vyskytuje jméno "Desgrez", resp. "Des Grais", "Des Grées" či jinak, rozhodla jsem se Desgrezovy kořeny zasadit právě do této oblasti a ponechat mu tam nějaké vzdálené příbuzné, u nichž by našel dočasné útočiště. Myšlenka to byla pěkná, ale hned v počátku narazila na zásadní problém: z Paříže podle knih Desgrez vyjel branou svatého Martina, což je na úplně opačnou stranu! Jelikož jsem se ho moc snažila do té Bretaně dostat, ptala jsem se sama sebe: Co je na severu? A odpověď přišla záhy: přece Le Havre! Desgrez mohl plout lodí! (To, že nakonec vyplul z Honfleur je jen drobná změna.) Jenže ouha: pokud byla v době procesu zamrzlá Seina, nebylo by zamrzlé i moře?

Byla pořádná zima. Na Seině se převalovaly obrovské kry a temně narážely na piloty starého dřevěného mostu.
Sníh pokrýval střechy, lemoval římsy domů a třpytil se na věži Saint-Chapelle, tyčící se uprostřed uzavřeného masívního Justičního paláce a připomínající jiskřivý rampouch na jaře.

Podle kánonu přišla obleva cca za měsíc:

Podle historické klimatologie byla zima tohoto roku velice mírná a teplá. Tudíž jsem tu oblevu nechala přijít hodně brzy (podle mých hodně hrubých propočtů by jen do Honfleur Desgrez rozhodně necestoval týdny). Budiž... moře bylo splavné. Ale jak dlouho mohl náš milý advokát putovat? Původně jsem měla představu, že nekonečné dny a týdny, ba i měsíce. Jenže to by neodpovídalo realitě, když někdy na jaře byl už zpátky v Paříži! A tak jsem opět začínala propočítávat, studovat mapy, ba dokonce i trasy trajektů plavících se z Honfleur a Saint-Malo. Nakonec jsem tedy úvahou dospěla k tomu, že z Honfleur do Saint-Malo, tedy kolem výběžku Normandie, mohl Desgrez plout den, maximálně dva. A pokud v Saint-Malo ihned přestoupil, mohl se plavit do Nantes cca týden. Kolem poloviny února by tedy byl již na místě (za předpokladu, že skutečně cestoval do Nantes ;) ). Otázku, zda koncem ledna mohly touto trasou vůbec plout nějaké lodě, jaké jsou zde větry a proudy ovlivňující délku plavby, a jiné technikálie, ponechávám stranou, protože jinak by Desgrez do bezpečí nikdy nedocestoval. Nebylo by jednodušší, kdyby utekl do Bezons k té své oblíbené kojné a až do jara ležel u ní za pecí? :P

-----

Co se Saint-Malo týče, tohle město má zajímavou korzárskou historii, takže se mi samo nabízelo. Ovšem nerada bych vykrádala fikci od dauphine, z níž jsem převzala alespoň motto Saint-Malovanů. Desgreze jsem zde tudíž nechala jen přespat před delším úsekem plavby.

Teď je jejich cílem francouzský přístav v Bretani – St. Malo. Anonymní místo, kde se mohou vylodit bez zbytečného rozruchu.
(…)
Modravý pruh na obzoru se zvětšoval. Druhý den ráno se lidem na lodi otevřel pohled na masivní středověké opevnění přístavního města. Saint Malo bylo před nimi.
Angelika se mohla jen domnívat, proč si Joffrey vybral Saint Malo za cíl jejich plavby. V dopise o tom nebyla ani zmínka, není ostatně obezřetné, zacházet v dopisech do podrobností, je tu velká pravděpodobnost že padnou do nesprávných rukou…
Možná však plují do bretaňského přístavu proto, že toto místo je odjakživa nezávislé na království. Se svým mohutným nedobytným opevněním a aktivními pirátskými mořeplavci, kteří do města přinášeli peníze, to nebylo tak těžké. Cožpak heslo jeho obyvatel nebylo „Ne Francouzi, ne bretoňci, ale Malované!“? V ráji podloudníků a pochybných obchodníků, kterých tu bylo nespočet, se posádka jedné lodi snadno dokáže nepozorovaně vylodit.
K poledni obepluli několik ostrovů a za soumraku loď vjela do přístavu.
(…)
Pohlédla na nábřeží. Město bylo zalité rudým světlem mnoha ohňů. Již na první pohled působilo St. Malo rozporuplně: kypějící životem a přesto anonymní, vřelé a přesto tajemné a nebezpečné. S novou vlnou vzrušení si začala detailněji prohlížet břeh, na kterém už bylo možno pozorovat jednotlivé postavy. Viděla opozdilé obchodníky, snažící se prodat poslední zboží. Námořníky odvádějící si prostitutky do hostinců a vykřičených domů, kde brzy utratí právě získanou mzdu. Podomní prodavače pečeného masa nebo cukrovinek, toulavé psy, hledající zbytky jídla, nosítka a kočáry vznešených dam a pánů… Město připomínalo jedno velké mraveniště.

Království Francie - dauphine: viewtopic.php?f=8&t=422

Původně jsem se domnívala, že Desgrez na pevný břeh vystoupí v Saint-Nazaire, což je přístavní město pyšnící se relikvií svatého Nazaria, ale dočetla jsem se, že přístav zde vznikl výrazně později a až do nějakého 18. století lodě připlouvaly přímo do Nantes.

Co Desgrez v Nantes našel či nenašel, zažil či nezažil, se dozvíme příště ;).

-----

Pro detailisty a milovníky perliček ještě pár vysvětlení:

Bretaň je z velké části lemována mořem. Více jak 600 kilometrů tvoří pobřeží. (zdroj: https://cestomilove.cz/cs/blog/7-duvodu ... do-bretane).

Údaj v kilometrech jsem si převáděla na námořní míle:
La lieue marine: 3 milles marins, soit 5 556 m, Le mille marin: 1 852 m
(zdroj: Les poids et mesures sous l’Ancien Régime: https://www.histoire-genealogie.com/Les ... et-mesures)

(Jestli mne při přepočtu někdo nachytá při chybě, vzdávám se veškeré odpovědnosti!)

Vévodkyně Anna

Válka o bretaňské dědictví si vyžádala hodně obětí a definitivně skončila až v roce 1364, kdy byl Charles zabit v bitvě u Auray. O rok později byl na základě smlouvy z Guérandu vyhlášen vévodou Jean V. z Montfortu, syn Jeana IV. Montfortové potom vládli Bretani jako nezávislé zemi ze svého hradu v Nantes a snažili se udržovat neutralitu v anglo-francouzské stoleté válce.
Vnitropolitický klid a kulturní a hospodářský rozkvět znamenaly vrchol moci bretaňského vévodství. Feudální vztah k Francii byl spíše jen teoretický a panovníci dynastie Montfortů vysílali velvyslance do cizích zemí a obklopovali se téměř královským dvorem. To však bylo mocnému sousedovi stále více trnem v oku. Francouzský král Karel VIII. přitáhl s mocným vojskem a zvítězil nad Bretonci v roce 1488 u St-Aubin-du-Cormier. Brzy po bitvě zemřel francouzský vévoda František II. a zanechal po sobě jen svoji dvanáctiletou dceru Annu.
Další dvě desetiletí ležel osud země na bedrech Anny. Aby uhájila nezávislost Bretaně, zasnoubila se s císařem Maxmiliánem, aby získala ochranu mocné Habsburské říše. Ale Karel VIII. přitáhl s vojskem, donutil ji zásnuby zrušit a přiměl ji, aby si vzala jeho. I když se Anna stala francouzskou královnou, podle svatební smlouvy zůstala zároveň suverénní vévodkyní Bretaně.
Karel tragicky zahynul v roce 1498 a Anna, jíž bylo stále jen 23 let, se provdala za jeho nástupce, Ludvíka XII. Podmínkou, kterou si vyjednala, byla pokračující nezávislost Bretaně. Když Anna v roce 1514 zemřela, zdědila vévodství i královskou korunu její dcera Claude. Ta si vzala příštího francouzského krále – Františka I.
Pro něj už nebylo obtížné přesvědčit Claude, aby mu bretaňské vévodství postoupila a po smrti královny došlo k definitivnímu sjednocení obou zemí. Smlouvu o unii schválily bretaňské stavy v roce 1532. Dědictví vévodkyně Anny je ale živé dodnes a poznáte to na mnoha hotelích a restauracích, které se jmenují „Duchesse Anne“.

https://www.mundo.cz/bretan/historie

----

Jedno přání jsem Moiře ovšem nesplnila, a to uvést nějakou historku z doby, kdy Desgrez pracoval jako námořník. A to je moje jarní výzva pro Vás a důvod, proč text publikuji nyní, přestože bych ho jinak nechala ještě více zrát:

Sepíše někdo nějakou epizodu z doby, při níž se Desgrez plavil na lodi a živil se jako námořník?

Může jít o příběh humorný, napínavý, dobrodružný, v němž se pan pařížský advokát ukáže jako hrdina, i příběh "ze života", kdy bude diskrétně blinkat někde stranou od ostatních, zatímco Sorbonna bude při mořské bouři kňučet v podpalubí s mokrým kožichem. Zadání je volné, takže uchopení tématu se meze vůbec nekladou.

A proč jarní výzva? Deadline bych dala do konce dubna. Slibuji, že kdo do soutěže něco vytvoří, setká se s "hodnotnou cenou" ;).

Pro inspiraci a nasátí atmosféry vkládám opět píseň: https://www.youtube.com/watch?v=o4evhYFZKag
(Seriál si už z dětství vůbec nepamatuji, ale píseň ano a pořád mě zvláště rozechvívá a dává mi příslib dobrodružství...)

-----

Na to, kolik práce těch několik odstavců dalo, je zveřejněný text proklatě krátký... To už i tento komentář dosahuje větší délky!

Píseň pro kapitolu 28 bude zveřejněna až na jejím konci ;).

-----

A ještě zvídavý dotaz: Kdo prý zemřel v Sannois? (Nápověda: Taky měl pořádný raťafák.)

PříspěvekNapsal: 16 dub 2020, 18:20 
Královská rodina
Královská rodina

Penelopo,

Kdo zemřel v Sannois, tipují Cyrana podle raťafáku.

Vzpomněla jsem si, že v dobách mého dětství, to už je hodně dávno, dávali seriál o korzárech že Saint Málo. Písničku k tomu zpíval
W. Matuška. Já už si děj nepamatuji, ale vybavilo se mi to.

O Bretani napsal knihu František Kožík Bretaň dcera oceánu, je to náhoda ale všimni si František.

Teď k tvému pokračování:

Jsem moc ráda, že jsem si v téhle době mohla zase číst ve skvělé fikci. Vybavuje se mi kniha, ale hlavně tvoje vyprávění. Je vidět, že Anne má Desgrez pod kůží. Prostě se jen tak odstřihnout po tom všem, co spolu prožili, není tak jednoduché. Těším se na další pokračování a další osudy Anny, Desgreze a i Angeliky.

Našla jsem písničku k seriálu Korzáři a přidávám za příjemné čtení.

https://www.youtube.com/watch?v=SZkKE9E3iBo

PříspěvekNapsal: 16 dub 2020, 19:46 
Královská rodina
Královská rodina

PenelopaW píše:

Samozřejmě mi do toho valnou měrou hodila vidle Moirra se svými tužbami a komentáři, jimž jsem se snažila vyhovět :mrgreen: .

Jenže ouha: pokud byla v době procesu zamrzlá Seina, nebylo by zamrzlé i moře?

No ty mi dávaš :lol: veď je všetko celkom inak ako som si pôvodne myslela :la-polak-fun: Teda okrem toho že sa vybral do Bretagne.

Pochopila som správne a Desgrez išiel na koni až k moru? :roll: :shock: :shock: Vyše 200 kilometrov? :shock: Ja som bola presvedčená že v beta fikci sa plavil na lodi. :sailor: Preto som ti aj po prečítaní posielala moje objavy že už v tom čase sa dalo doplaviť priamo do Nantes -po Seine opačným smerom vďaka novému kanálu ktorý spájal Seinu z Loirou. V tom prípade by bol samozrejme vyšiel tou správnou bránou, lebo použiť bránu St. Antona priamo pri Bastile ktorá by sa hodila ešte lepšie, by bolo šialenstvo.

Mám zistené že rieky, na ktorých je bohatá premávka zamŕzajú zriedka, iba raz za pár rokov, keď je šialená treskúca zima.
Ako vždy odpoveď na naše otázky nájdeme často v kánone:
Keďže niesi bohvieaká fanynka Joffreya, vyfučalo ti zrejme z hlavy to, čo by žiadnej inej z nás nevyfučalo: keď Joffrey, tesne po poprave, ušiel pri prevoze do väznice, ušiel z loďky ktorá sa s dôstojníkmi plavila na Seine až po Nanterre - a keď sa Joffreyovi podarilo v noci ujsť potom sa na inej loďke nechal unášať prúdom po rieke Seine až po Porcheville, kde našli neskoršie ukradnutý rybársky čln. :sailor:

Ja som ešte nestihla o koňoch a plavbe po riekach a po mori pridať všetko čo som našla ale je tam toho dosť aby sa to dalo celkom dobre použiť ako cestovateľská príručka 17 storočia po vode aj po súši. ;) a budem sa to snažiť čím najskôr podopĺňať.
To je ten problém s písaním historických fikci že si to človek musí všetko pekne krvopotne zrešeršovať. (kde je smajlík opice bijúcej sa do hlavy?) Ešte štastie že máme internet a nemusíme sa hrabať v stovkách kníh ako pani AG kým nájdeme čo potrebujeme. A popri toma sa aj hromadu dozvieme a naučíme.

a toto bolo kedy? :shock: :shock:

Citace:
Byla pořádná zima. Na Seině se převalovaly obrovské kry a temně narážely na piloty starého dřevěného mostu.
Sníh pokrýval střechy, lemoval římsy domů a třpytil se na věži Saint-Chapelle, tyčící se uprostřed uzavřeného masívního Justičního paláce a připomínající jiskřivý rampouch na jaře.

PříspěvekNapsal: 16 dub 2020, 19:58 
Královská rodina
Královská rodina

:desgrez: to má dobre pomiešané v hlave, striedavo myslí raz na jednu a raz na druhú :mrgreen: :lol:

Ale zato toto je ach :ach: tak romantické :

Později přešel do kroku, aby šetřil koně i po jeho boku běžící Sorbonnu, a tehdy se mu s tlumeným rytmickým zvukem koňských kopyt začalo do mysli plížit jiné jméno: An-na, An-na, An-na… :love:

Co by teď dal za Anninu vyhlášenou horkou rybí polévku! K bohaté porci by připojila nejen kousek bílého chleba, ale i důvěrné pohlazení po vlasech. (milujem rybiu polievku a práve som na ňu dostala neodolatelnú chuť) :cook-kiss: :cook:

Menší obchodní loď s jejímž kapitánem se v přístavu domluvil již po přistání, měla namířeno do Gijónu se zastávkou v Nantes. Jmenovala se Vévodkyně Anna, což v Desgrezovi vyvolalo ironické ušklíbnutí - opět hledal úkryt v její náruči.

Haha! tak to sa podarilo! :sailor: to meno tej lode! ale kľudne sa mohol nalodiť už niekde za Parížom ....

PříspěvekNapsal: 16 dub 2020, 20:19 
Královská rodina
Královská rodina

moirra píše:
Pochopila som správne a Desgrez išiel na koni až k moru? :roll: :shock: :shock: Vyše 200 kilometrov? :shock:

Plavil se po moři ;). Koňmo dojel jen do Honfleur, což tak daleko není, potom nějakou bárkou do Saint-Malo a nakonec Vévodkyní Annou do Nantes :). Tím kanálem ho chci pak poslat zpátky do Paříže ;) .
moirra píše:
Keďže niesi bohvieaká fanynka Joffreya, vyfučalo ti zrejme z hlavy to, čo by žiadnej inej z nás nevyfučalo: keď Joffrey, tesne po poprave, ušiel pri prevoze do väznice, ušiel z loďky ktorá sa s dôstojníkmi plavila na Seine až po Nanterre

To je pravda! To znamená, že jen pár dní po procesu muselo přijít nějaké oteplení! Ale i tak si Joffrey zaplaval asi v pořádné ledárně...
moirra píše:
a toto bolo kedy? :shock: :shock:
Citace:

Přímo v den soudního procesu, tedy 20. 1. 1661.

„Obhajovací řeč mistra Desgreze, kterou prosloví při procesu s panem de Peyrac, obviněným z čarodějnictví, při procesu, který se bude konat v Justičním paláci dne 20. ledna 1661.“
(Markýza andělů 2, s. 202)

Desgrez uprchl den po procesu, tedy 21. 1. a Joffrey byl upálen 28. 1. 1661 (vypočítáno podle Bécherovy smrti). Což znamená, že během týdne se oteplilo. Pokud by v Seině stále plavaly ledové kry, těžko by se mu v ní plavalo... To by měl sakra adrenalinový útěk! :shock:

PříspěvekNapsal: 16 dub 2020, 20:25 
Královská rodina
Královská rodina

mimi píše:
Kdo zemřel v Sannois, tipují Cyrana podle raťafáku.

Výborně! :applaus:
mimi píše:
Vzpomněla jsem si, že v dobách mého dětství, to už je hodně dávno, dávali seriál o korzárech že Saint Málo. Písničku k tomu zpíval W. Matuška. Já už si děj nepamatuji, ale vybavilo se mi to.
https://www.youtube.com/watch?v=SZkKE9E3iBo

Tak tento seriál vůbec neznám. Ale ti, co ho viděli, jej hodnotí dosti vysoko: https://www.csfd.cz/film/147936-korzari/komentare/
Na Uložto.cz to není, to už půjde špatně sehnat...
mimi píše:
O Bretani napsal knihu František Kožík Bretaň dcera oceánu, je to náhoda ale všimni si František.

Františkové všude, kam se podíváš ;). Knihu jsem také neznala, ale co jsem se dívala na Databázi knih, opět velmi vysoké hodnocení a kladné ohlasy. Jen je prý k tomu dobré do Bretaně skutečně zajet, aby člověk knihu zcela docenil. Škoda, že máme zavřenou knihovnu :( .
mimi píše:
Těším se na další pokračování a další osudy Anny, Desgreze a i Angeliky.

No, my víme, že minimálně jednu z nich :eyes: potká záhy po svém návratu do Paříže ;) .

Pokračování bude zřejmě až tehdy, kdy si dopřeložím genealogii jednoho nejmenovaného bretaňského šlechtického rodu :mrgreen: .

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 532 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]