Počet kníh

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 24 příspěvků ]
Autor Zpráva
Precious
Předmět příspěvku: Počet kníh
Napsal: 12 pro 2022, 13:00
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1485
4poziom.slask.pl
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
V poslednom čase sa mi vracia na myseľ otázka, koľko kníh chcela vlastne AG napísať? Asi sa zhodneme, že 6. dielom "Angelika a jej láska" sa uzatvára veľká časť románu a keby nemal pokračovanie, nikto by nemal pocit, že sa na niečo zabudlo, že záver je neuspokojivý a že tam niečo chýba. Napríklad ja bytostne vnímam "americké časti" ako nadstavované. Niežeby sa mi nepáčili (takmer všetky mám napriek desivému slovenskému prekladu veľmi rada), ale predstavujú pre mňa už úplne inú kapitolu v Angelikinom živote a zápletku (mysticko-náboženskú, tentokrát je to Angelika, ktorá je obvinená z paktovania s diablom a musí sa brániť cirkvi v podobe otca d´Orgeval) preciťujem inak, nie je už pre mňa taká dramatická a čo si budeme klamať, ani taká romantická. Takže sa pýtam - chcela AG napísať takto veľa, alebo ju po 6. diele obrovský úspech "prinútil" opäť zobrať do rúk pero a vrátiť sa do 17. storočia? Viem, že chcela doviesť Angeliku do Ameriky, ale chcela písať aj o jej osudoch na tomto kontinente? :?:

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Počet kníh
Napsal: 12 pro 2022, 14:44
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3216
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Precious, tohle je zajímavá otázka a možná dokonce otázka do pranice. Je fakt, že i mně americké díly přijdou natahované, třeba takové Spiknutí stínů mi přijde trochu jako vaření z vody. Nebylo třeba rozdělení knih zásahem editora / vydavatele? Původní koncepce autorky mohla být úplně jiná...


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Počet kníh
Napsal: 12 pro 2022, 19:23
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2146
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Precious, já když četla Angeliku poprvé, tak v tehdejším Československu bylo k dispozici jen 6 dílů ve slovenštině. To bylo ještě před rokem 1989.
Já to brala tak, že je 6. Díl poslední. Připluli do Ameriky a budou všichni včetně dětí konečně svobodní a spolu.
Penelopo, tak můj názor na Spiknutí stínů je stejný, jako máš Ty. Quebeck mě taky moc nebere a připadá mi trochu rozvleklý. To je můj dojem. Jiným se třeba líbí.


Nahoru
Profil Citovat
Sob
Předmět příspěvku: Re: Počet kníh
Napsal: 15 pro 2022, 14:27
Hrabata
Offline
 
Příspěvky: 296
Registrován: 15 pro 2020, 21:44
Kontaktovat uživatele: SZ
 
AG v rozhovorech vždy zmiňovala, že od začátku práce na sérií plánovala, že Angelika odpluje s manželem do Ameriky. Myslím, že AG vždy chtěla čast děje do Ameriky zasadit, ale možná sama netušila, jak moc se děj rozvine. Filozofická a duchovní rovina příběhu se podle mého názoru nejsilněji rozvíjí od knihy Angelika se bouří. V amerických dílech je filozoficko - duchovní akcent stále nepřehlédnutelný.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Počet kníh
Napsal: 19 led 2023, 22:08
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6862
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Ono je pravda že i keby to bolo skončilo 6 dielom bolo by to akosi ukončené, ale pani AG ktorá podľa jej vlastných slov už celkom na začiatku písania vedela že Angelika skončí v Novom Svete,(už v prvom diely sa zjavujú rozličné zmienky o Novom Svete a prišiel odtiaľ návštevník s ktorým následne odišiel Josselin) a preto si myslím že o Angelike v Novom Svete niečo písať chcela. či iba jeden či dva diely alebo viacej, to netuším, avšak celkom určite o Angelike v novom svete písať mienila. Pre Francúzov je toto dôležitý diel ich vlastnej histórie.

Či mala na pláne napísať toľko dielov netuším, ale jedno je isté:
Bola svojho času úplne prvá ktorá zrešeršovala a spracovala osudy Francúzov v Novom Svete románovou formou (našla som k tomu dokonca celú pochvalnú štúdiu na stránke Quebecu.)
Napokon až jedna štvrtina Kanaďanov je dodnes frankofónna.

Skúsim v archívoch nájsť nejaké materialy z času keď vychádzal 6 diel - čo k tomu pani AG vtedy vravela a aké plány vtedy mala.

Za povšimnutie stojí aj to že diel Nový Svet vyšiel v niektorých krajinách už v roku 1967 a pokušenie v roku 1969 - čo mňa presvedčuje že to plánované bolo. A myslím že ako rodená Francúzka sa pani AG, keď už tá Angelika a Joffrey v tom Novom svete boli, stoj čo stoj mienila dostať do Quebecu.

Na druhej strane tam bol dosť dlhý odstup, keď uvážime že Angelika a jej Láska vyšla v úplne prvom vydaní už v roku 1961. :find: Ale potom všade inde vychádzala neskoršie a opätovane.
Zaujímavé je aj že Golon sa vrátil z jeho poslednej geologickej expedície z Afriky v roku 1661 - teda presne v tom roku kedy bol 6 diel prvý krát vydaný a že zomrel pri ich spoločných rešeršiach v Novom svete v roku 1672.

To myslím práve spolu pracovali na Démonke - a robili rešerše na Quebec.

Ano presne tak, napríklad aj tuto v tomto interview o tom hovorí:

https://www.angelique.cz/anne-golon-roz ... ailles.php


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Počet kníh
Napsal: 20 led 2023, 08:42
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1485
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moirra, ďakujem za info, hneď mám hlbšie znalosti o tom, kam sa asi AG chcela uberať. To s tým Golonom a rokom 1961 je zaujímavé, aj ten časový odstup medzi 6. a 7. dielom. Domnievam sa, že za existenciou "amerických častí" treba vidieť viac faktorov, určite to, čo si uviedla aj ty, ale vidím v tom aj komerčný úspech celej "európskej" série a potenciálu nových dielov. To, samozrejme, nevnímam ako niečo negatívne. Len som sa chcela podeliť o svoje dojmy z toho, ako na mňa pôsobí 6. diel a nasledujúce knižky.

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Počet kníh
Napsal: 20 led 2023, 13:12
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6862
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Sob píše: *  15 pro 2022, 14:27
AG v rozhovorech vždy zmiňovala, že od začátku práce na sérií plánovala, že Angelika odpluje s manželem do Ameriky. Myslím, že AG vždy chtěla čast děje do Ameriky zasadit, ale možná sama netušila, jak moc se děj rozvine. Filozofická a duchovní rovina příběhu se podle mého názoru nejsilněji rozvíjí od knihy Angelika se bouří. V amerických dílech je filozoficko - duchovní akcent stále nepřehlédnutelný.
O tej filozoficko-duchovnej rovine príbehu to máš pravdu že táto v Novom Svete zosiluje, i ke´d sa toho dá nájsť hodne už aj v prvých šiestich dieloch - aj mystické a ezoterické prvky. Veštenie, liečiteľky, démoni .. to všetko sa zjavuje v jej knihách už od samého počiatku.

Keď si uvedomíme že prvý diel na ktorom pracovala dva či tri roky vyšiel v roku 1956 (presne 300 rokov od Toulouskej Svadby) - tak pani AG bola svojho času absolútnou priekopníčkou. To boli časy kedy boli tieto témy dosť tabuizované a Európa bola ešte pod dosť silným vplyvom cirkevných dogiem. :priest: preto ani neije čudné že pani AG tak dobre poznala bibliu a vo svojom diele sa na ňu často odvoláva.

Priekopníčkou bola pani AG aj vo svojich rešeršiach - písala v čase kedy okrem Dumasa nikto vo svojich románových dielach obdobie Ľudovíta XIV takto nerozoberal, a nexistovala hromada materialov na túto tému ako dnes. pani Golonová tvrdí že Dumasa nečítala, ale častejšie je cítiť že vychádzali z rovnakých zdrojov. Okrem toho som si istá že aspoň filmy podľa Dumasových kníh celkom určite poznala.

Všimli ste si že vraví že kvôli dobovým odevom si prezerala nejaké knihy s obrazmi a rytinami a tiež že našli nejakú knížku o dvore zázrakov (ktorú sa ja ako ešte stále pokúšam nájsť a identifikovať ako zdroj)


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Počet kníh
Napsal: 20 led 2023, 20:51
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6862
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Precious píše: *  20 led 2023, 08:42
Moirra, ďakujem za info, hneď mám hlbšie znalosti o tom, kam sa asi AG chcela uberať. To s tým Golonom a rokom 1961 je zaujímavé, aj ten časový odstup medzi 6. a 7. dielom. Domnievam sa, že za existenciou "amerických častí" treba vidieť viac faktorov, určite to, čo si uviedla aj ty, ale vidím v tom aj komerčný úspech celej "európskej" série a potenciálu nových dielov. To, samozrejme, nevnímam ako niečo negatívne. Len som sa chcela podeliť o svoje dojmy z toho, ako na mňa pôsobí 6. diel a nasledujúce knižky.
Samozrejme že komerčný úspech je tiež dôležitý, každý spisovateľ musí z niečoho žiť ..napriek tomu som presvedčená, hlavne keď sa snažím vžiť do pozície rodených Francúzov, že pani AG mala vždy na pláne písať o Francúzskych kolóniach v Quebecu... ono je toho viac ale tuto pár postrehov ako pani AG plánovala dopredu:

1. už v prvom diely nájdeme niečo čo sa splní až v predposlednom: že Angelika porodí 6 detí

2. už v 7 diely sa spomína dopis ktorý Lomenie píše v roku 1682 v Quebeckých kolóniách a nedopísal ho (neskoršie sa dozvedáme prečo)

3. Už v čase kedy pracovali Golonovci na 8 diely rešeršovali spoločne na Quebec

Jediné čo si myslím pani AG dopredu nevedela aké rozsiahle to dielo bude a ako rýchlo sa do toho Quebecu dostane

v tomto ju dokonale chápem, lebo som si istá že aj jej sa postavy často utrhli z reťaze a osamostatnili, podobne ako sa to mne stáva pri písaní fikcí, napríklad naposledy pri písaní pôvodne valentínskej fikce o Milose .... mala to byť krátka zábavná fikce a už teraz je z toho román :mrgreen:

PS: Niekde v niektorom videu pani AG rozpráva ako to bolo s tými americkými dielmi a vraví aj že jej vydavatelia po smrti Golona vraveli že už o Angeliku nieje záujem.

a ešte poznámočka na okraj:

V každom prípade ktokoľvek si dal námahu prečítať všetky tie diely má ešte jeden skvelý bónus: človek sa pritom naučil hodne z histórie Europy 17 storočia a tiež z histórie osídľovania Nového Sveta - a to zábavnou formou pri ktorej sa človek nenudí.

jedného dňa sa chystám preložiť aj ten siahodlhý chválospev na pani AG od tej historičky z Quebecu - joj len keď by mal deň aspoň 100 hodín


Nahoru
Profil Citovat
Zuzanka62
Předmět příspěvku: Re: Počet kníh
Napsal: 21 led 2023, 23:57
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 356
Registrován: 07 říj 2021, 20:37
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Zdravím kolegyně, zajímavá diskuze, prave docitam A v Q druhy díl. Když jsem četla poprvé americkou sérii, tak jsem ji zhltls, nyní vychutnávat.
Mě pocity ze série.
Je jiná, první byla ztracena láska a její nalezení, nyní jsou spolu a co dal. Někdy mi dej připadá příliš komplikovaný, bohužel nefunguje seznam osob, často bych ho potřebovala. Přesto musím říct, ze díly z Q se mi míní, zvláště ten druhy. Je zajímavé, ze spolu nejsou pod jednou střechou, zajímal by mě Vás názor “proč”. A také cítím lehké odcizení. Nejsem ještě u konce ale lehce mi to připadá milující manžele po par letech manželství.
Druhy díl Q konci navracení titulů, doufam ze zatím poslední dva díly sérii neukončuji. Je otázkou zda celá série neměla zakončit navracení titulů. Či cestou po Americe s narozením dvojčat.
Při mě rychle četbě se mi nelíbí poslední díl. Je to nedokončené. Jak už zde bylo citováno. Šestý díl uzavírá hlavní motiv nalezení J.a svobody v Americe.
Určitě bych Americkou odysea zkrátila a vrátila dej zpět do Evropy. :love:


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Počet kníh
Napsal: 22 led 2023, 09:25
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2146
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Zuzanko,
moje názory na díly v Americe, které uvádíš jsou podobné.
A. a její láska je můj top. Patří k nejoblíbenějším.
Další díl A. a Nový Svět se mi také moc líbí. Krásné popisy přírody, dobrodružství, boj s krutými přírodními podmínkami. Rozvíjení vztahu A. a J., vztahy synů, hlavně Cantora k Honorině.
Další díly už mi přišly zdlouhavé a klidně bych je oželela. Pokušení a Spiknutí stínů mě moc nebavily. Ďáblice je taková detektivní vsuvka, ta není špatná.
A. V Quebecku mi přišlo, že jejich manželství prochází krizí. Společně nebydlí, protože Angelika nechtěla bydlet v paláci, kde předtím žila Ďáblice.
Tedy jestli se nepletu, budu si to muset ověřit. Oba jsou nevěrní. A. podle mě reaguje přehnaně. Potom se to zase rozjede a díly o dvojčatech se mi líbí.
Potom to odloučení, krutá zima a otevřený konec, to jsou otevřená vrátka. Snad se dočkáme dokončení.


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Počet kníh
Napsal: 24 led 2023, 19:33
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1485
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Zuzanka62 píše: *  21 led 2023, 23:57
Je zajímavé, ze spolu nejsou pod jednou střechou, zajímal by mě Vás názor “proč”. A také cítím lehké odcizení. Nejsem ještě u konce ale lehce mi to připadá milující manžele po par letech manželství.

Při mě rychle četbě se mi nelíbí poslední díl. Je to nedokončené. Jak už zde bylo citováno. Šestý díl uzavírá hlavní motiv nalezení J.a svobody v Americe.
Určitě bych Americkou odysea zkrátila a vrátila dej zpět do Evropy. :love:
Zuzanka, to odcudzenie cítim aj ja. A už sa opakujem, ale to, ako sa navzájom podviedli a ich neskoršie nulové reakcie (hlavne Joffreyho na Angelikino intermezzo s Bardagnom) na neveru toho druhého mi pripadajú úplne odveci. Prežijú spolu dramatický, na udalosti nesmierne bohatý rok, ide im viackrát o život, zachraňujú jeden druhého, ľúbia sa ako kone a pri predstave partnerovej nevery chcú vraždiť/umrieť. A príde zima, pár mesiacov "vo veľkomeste" a toto všetko ako keby bolo zabudnuté, ako keby sa to ani nebolo stalo. Ja neviem, môže sa človek po pár mesiacoch nasledujúcich po takom intenzívnom roku tak zmeniť, že mu ten druhý začne byť ľahostajný? Keď po pätnástich rokoch odlúčenia, kedy ti strašne chýbal, si konečne s ním?
Ja viem, AG potrebovala zápletku, aby zasa nebolo všetko čistučké a nekonfliktné, ale toto jej podľa môjho názoru nevyšlo.

Posledný diel - už ani neviem poriadne, o čom bol. :shock: Európske časti viem skoro citovať, tak často som ich čítala, ale z Angelikinho víťazstva si pamätám akurát to, že Joffrey musí ísť späť do Francúzska, že sa vrátila diablica Ambroisine a že posledná časť knihy je opäť krutá zima v opustenej pevnosti s deťmi a otcom Orgevalom (prečo vlastne vo Wapassu nikto nebol, kam všetci zmizli?). Že Angelika zastrelí Loménieho a Cantor na jar dovedie Honorine, ktorá prekonala kiahne (?). Normálne sa hanbím! :oops: Takže vidíš, milá kolegyňa, že aj ja som viac na Európu ako na Ameriku a rada by som sa do nej vrátila. Normálne som bola sklamaná, že sa Angelika na konci Quebecu rozhodne zostať v zámorí.

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
Zuzanka62
Předmět příspěvku: Re: Počet kníh
Napsal: 26 led 2023, 12:33
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 356
Registrován: 07 říj 2021, 20:37
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Precios zcela s Tebou souhlasím, mě se Québec, hlavně ta druhá část líbí ALE určitě bych zkrátila popisy indiánů a soustředila se na děj. Co celý ten čas dělal JP? Vlastně spolu skoro nic nepodnikali. Určitě v té době se vedl čilý společenský život. Jako například výlet k zamrzlým vodopádům. Ano také mne mrzí, že neoddělitelně do Francie, samozřejmě tu bylo stále riziko, že Ludvík změní svůj názor. Ale když čteme o jeho pozdějším životě, tak se zcela změnil, už to určitě nebyl mladýkrál před kterým si nebyla jistá žádná sukně.
Ten díl po Québecu budu teprve číst. V posledním díle dost dobře nechápu proč Angelika s malými dětmi jela do divočiny a tam bojovala o život. Když nechtěla do Quebecku, žák mohla zůstat v Golbsborow, kde měla Colina, přátele a trochu civilizace.
Pro mne by bylo nejlepší pokračování zkrátit poslední dva díly a návrat do Francie, přátelské přijetí Ludvíkem, nějaké dobrodružné Jofreovy mise v zájmu Francie a pak usazení na zámku v blízkosti Versailles a v Paříži a společný život. Myslím, že se dá vymyslet pár manželských zápletek atd.
No uvidíme co přinese tento rok. :swordplay: :sailor: :chevalier: :love:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Počet kníh
Napsal: 26 led 2023, 21:09
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6862
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tie detaily v tých knihách sú podľa mňa dôležité, a romány bez opisov neexistujú, pretože inak by si čitateľ nemohol vykresliť pred očami miesta atmosféru a situácie a bez nich by často nebol objasenný priebeh deja.

pretože Angelika nieje červená knižnica ale skutočný román.

V tomto prípade hovorím za seba, ale myslím že niesom jediná ktorej pri prvom, dokonca aj druhom čítaní amerických dielov doslova ušla hromada skvelých momentov. To je z toho keď to človek číta moc rýchlo. Toto treba čítať pomaly a vychutnať si to, ako dobré jedlo.

Jediné čo pani AG vytýkam je moc málo Joffreya a tiež málo Angeliky a Joffreya spolu - ale toto nám robí už od prvého dielu. :shock:

načo sa tak ponáhľala s tým Toulouse a hnala sa s Angelikou hneď preč ? zo života Angeliky sa dozvedáme pramálo z toho sa dalo vyťažiť oveľa oveľa viacej... a tak je to aj z ostatnými dielmi - a sem tam sa niečo dozvieme v každom diely o ich živote v retrospektíve vo všetkých ´dalších dieloch, ale to sú iba čriepky, je toho moc málo

od Integrale som čakala že presne toto bude v knihách doplnené - a veľa tam toho veru nebolo - v kráľovstve Francúzskom skoro ako keby Angelika a Joffrey ani nevystupovali - to je fakt precpaté iba historickými udalosťami

Čo sa týka amerických dielov, uvediem iba pár zo skvelých momentov a to aj tie čo mi ani pre prvom čítaní neušli, ako aj tie čo mi kedysi ušli: nuž Angelika je zázračná kolekcia kníh, človek tam stále objaví niečo nové

napríklad vezmem teraz Queebcký diel:

Ako sa Joffreoví synovia dostali k originál dokumentom s bosoráckeho procesu

Polačka ktorá zháňa pre Angeliku po x rokoch bravčové paprčky a tá ju skoro nespozná

úžasná noc Angeliky a Joffreya s láskou a vareným vínom v snehom zaviatom domci

Florimond robí ohňostroj a Joffrey pozoruje Angeliku a pošle jej Kouassiba s kávou

príchod Molinesa a spomienky na minulosť

Veselé momenty:

Angelika si z diaľky pomýli Florimoda s Joffreyom

Angelika ťahá hlúpeho psa zo záveju

Polačka sa pýta Angeliky či Zjazvený vie akú katastrofu (Angeliku) si zavesil na krk ....

Joffrey a Angelika v domci Villedavraya myslia že sú sami a starý ..ako sa to volal? Elloi sa vynorí z truhly

:la-polak-fun: Polačka tvrdí že bola Cantorová dojka :lol:

podľa mňa je to moc dobré, až na to že tam zasa nebolo dosť Angeliky a Joffreya :|

Jediná kniha kde ich bolo ako tak dosť je 6 diel a sčasti aj prvý...

takže dámy nezostáva nám nič iné ako si to dopisovať ďalej, tak ako sme už začali
Zuzanka62 píše: *  26 led 2023, 12:33
. V posledním díle dost dobře nechápu proč Angelika s malými dětmi jela do divočiny a tam bojovala o život. Když nechtěla do Quebecku, žák mohla zůstat v Golbsborow, kde měla Colina, přátele a trochu civilizace.
Svoje dôvody v podstate vysvetľuje Angelika sama v knihe, ale samotný Joffrey tiež nechcel aby tam prezimovala. Ona si však ako vždy tvrdohlavo presadila svoje.
Nuž ale netušila že sa tam napokon ocitne sama - lebo pevnosť mala pôvodne celú zimu ako vždy byť plná ĺudí a života. Mám tie americké diely už dôkladne zrešeršované preto že mám rozpísané aj vlákno pokračovania románov Nového sveta z ktorého som doteraz bohužiaľ stihla dopilovať iba celkom prvú časť, aj keď napísaného toho už mám hodne.


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Počet kníh
Napsal: 27 led 2023, 19:03
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1485
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše: *  26 led 2023, 21:09

od Integrale som čakala že presne toto bude v knihách doplnené - a veľa tam toho veru nebolo - v kráľovstve Francúzskom skoro ako keby Angelika a Joffrey ani nevystupovali - to je fakt precpaté iba historickými udalosťami
Kráľovské slávnosti sú naozaj veľmi špecifický diel. :king: Nehovorím, že zlý - ale je tam naozaj málo Angeliky. Miestami sa to číta ako historická kronika.

moirra píše: *  26 led 2023, 21:09
Čo sa týka amerických dielov, uvediem iba pár zo skvelých momentov a to aj tie čo mi ani pre prvom čítaní neušli, ako aj tie čo mi kedysi ušli: nuž Angelika je zázračná kolekcia kníh, človek tam stále objaví niečo nové

napríklad vezmem teraz Queebcký diel:

Ako sa Joffreoví synovia dostali k originál dokumentom s bosoráckeho procesu

Polačka ktorá zháňa pre Angeliku po x rokoch bravčové paprčky a tá ju skoro nespozná

úžasná noc Angeliky a Joffreya s láskou a vareným vínom v snehom zaviatom domci

Florimond robí ohňostroj a Joffrey pozoruje Angeliku a pošle jej Kouassiba s kávou

príchod Molinesa a spomienky na minulosť

Veselé momenty:

Angelika si z diaľky pomýli Florimoda s Joffreyom

Angelika ťahá hlúpeho psa zo záveju

Polačka sa pýta Angeliky či Zjazvený vie akú katastrofu (Angeliku) si zavesil na krk ....

Joffrey a Angelika v domci Villedavraya myslia že sú sami a starý ..ako sa to volal? Elloi sa vynorí z truhly

:la-polak-fun: Polačka tvrdí že bola Cantorová dojka :lol:
tie momenty s Poliačkou sa páčia aj mne. Ako hodí vejár do ohňa :lol:

Ono je tam veľa dobrých vecí, mne sa veľmi páčia spomienky na minulosť, ale napríklad taká časť "Noc nad Qubecom" ma až tak nezaujala. Rátajú sa mi aj scény, ako Angelika dostane svoje mesačné ťažkosti, musí jej pomôcť Sabine a potom celý ten rozhovor o tom, že je to vlastne Carmencitina neter... Ale zasa odbieham od témy!

moirra píše: *  26 led 2023, 21:09
Nuž ale netušila že sa tam napokon ocitne sama - lebo pevnosť mala pôvodne celú zimu ako vždy byť plná ĺudí a života. Mám tie americké diely už dôkladne zrešeršované preto že mám rozpísané aj vlákno pokračovania románov Nového sveta z ktorého som doteraz bohužiaľ stihla dopilovať iba celkom prvú časť, aj keď napísaného toho už mám hodne.
nože mi pripomeň, preč ostalo Wapassu prázdne? :o

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Počet kníh
Napsal: 28 led 2023, 01:02
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6862
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Zuzanka62 píše: *  26 led 2023, 12:33
Ten díl po Québecu budu teprve číst. V posledním díle dost dobře nechápu proč Angelika s malými dětmi jela do divočiny a tam bojovala o život. Když nechtěla do Quebecku, žák mohla zůstat v Golbsborow, kde měla Colina, přátele a trochu civilizace.
Pro mne by bylo nejlepší pokračování zkrátit poslední dva díly a návrat do Francie, přátelské přijetí Ludvíkem, nějaké dobrodružné Jofreovy mise v zájmu Francie a pak usazení na zámku v blízkosti Versailles a v Paříži a společný život. Myslím, že se dá vymyslet pár manželských zápletek atd.
Zuzanka tak to by si radšej ani moc moje spoilery k 14 dielu čítať nemala, pretože ťa čakajú ešte dva diely, a obrala by si sa tak o nejedno prekvapenie.

pani AG podľa mňa k Interview k 14 dielu odpovedá celkom jasne ako to bude pokračovať - avšak v roku 1985 vraví že dielo je ukončené - ja si myslím že rozhodujúci indikátor ktorým nám naznačuje akým smerom sa bude vyvíjať život Joffreya a Angeliky je Angelikin sen na konci posledného dielu, v ktorom sníva o Francii...
Precious píše: *  27 led 2023, 19:03
moirra píše: *  26 led 2023, 21:09
Nuž ale netušila že sa tam napokon ocitne sama - lebo pevnosť mala pôvodne celú zimu ako vždy byť plná ĺudí a života. Mám tie americké diely už dôkladne zrešeršované preto že mám rozpísané aj vlákno pokračovania románov Nového sveta z ktorého som doteraz bohužiaľ stihla dopilovať iba celkom prvú časť, aj keď napísaného toho už mám hodne.
nože mi pripomeň, preč ostalo Wapassu prázdne? :o
Milé dámy, tuto si trochu osviežte pamäť spoilerami z obalov kníh a skúste hádanku potom neskoršie samozrejme napíšem aj krátke zhrnutie prečo sa Angelika vo Wappasu napokon ocitla celkom sama

https://angelique.cz/phpBB321/viewtopic ... 741#p31741

v každom prípade pôvodne počítala že ich tam bude celý národ, ako už po celé tie predošlé roky....


PS: Možno mi jednoho dňa pomôžeš aj pri doplnení zoznamu obyvateľov Wappasu, podobne ako si mi pomohla pri Hugenotoch.


Nahoru
Profil Citovat
Maira
Předmět příspěvku: Re: Počet kníh
Napsal: 31 led 2023, 22:39
Baroni
Offline
 
Příspěvky: 183
Registrován: 17 srp 2010, 14:19
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Mne sa americké časti mimoriadne páčia, lebo rozvíjajú príbeh a osobnosť Angeliky tak, ako ju autorka mienila od začiatku, ale v prvých dieloch to nebolo také zjavné. Súhlasím s Moirou a mnohé pasáže v prvých častiach to naznačujú, že autorka od začiatku chcela americké časti napísať. Niektoré sú trochu ťažšie, ako tie s Ambroisinou, ale je tam veľa posolstva a samozrejme historických faktov, neuveriteľne podrobné opisy. A aj veľa romantiky a zábavy. A mne sa páči aj to, že popísala manželskú krízu, tak ako ju prežíva väčšina párov a tak vlastne aj zreálnila obidve hlavné postavy. Dokonca mám pocit a teda aj skúsenosť, že ľudia, ktorí si prečítali len prvých 6 dielov, nemajú ku knihám taký vzťah ako my tuna a myslím si, že to je práve preto, lebo tie prvé časti boli menej "hĺbavé", aspoň pre mňa.

Koľkokrát som to čítala, zakaždým som objavila niečo nové, nové krásy a zaujímavosti a verím, že koľkokrát to ešte budem čítať, hociktorý diel, zakaždým objavím niečo nové a zaujímavé. Je to skratka úžasné dielo vo všetkých ohľadoch.

Dlhšie som ale na fóre nebola, už teda nebude nikdy 15-sta časť, alebo mi niečo ušlo?


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Počet kníh
Napsal: 31 led 2023, 23:31
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6862
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Maira píše: *  31 led 2023, 22:39

Dlhšie som ale na fóre nebola, už teda nebude nikdy 15-sta časť, alebo mi niečo ušlo?
Vitaj späť po dlhšom čase. Prečítaj si sama čo k tomu hovorí dcéra pani AG v Interview ktoré nám dovolili Ljudmila a ona zverejniť, novinky vždy pridáva Fantina tuto, a v novinkách na webe je aj ten rozhovor:

Rozhovor Liudmily Ménager s Nadine Goloubinoff

https://angelique.cz/

aj ja som toho názoru že americké diely sú hodnotné a že bez nich by to nebolo ono - ale sú ťažšie stráviteľné ako tie predošlé - možno práve preto že autorka aj jej hrdinka medzi časom dozreli

ja osobne som na tie diely aby som ich vedela poriadne oceniť tiež musela dozrieť -ako celkom mladú ma bohvieako nebavili

PS: Vo vlákne 14 dielu som našla citát od pani AG ktorý som tam sama pridávala:

Pôvodných trinásť zväzkov sa skončilo, keď mala Angelika 45 rokov. Píšem zvyšok, ktorý potrvá do jej veku 48 rokov. Angelika, odíde z Nového sveta a vráti sa do Paríža.


Nahoru
Profil Citovat
Maira
Předmět příspěvku: Re: Počet kníh
Napsal: 01 úno 2023, 07:29
Baroni
Offline
 
Příspěvky: 183
Registrován: 17 srp 2010, 14:19
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Vďaka moirra. Idem poštudovať :)


Nahoru
Profil Citovat
Zuzanka62
Předmět příspěvku: Re: Počet kníh
Napsal: 01 úno 2023, 23:04
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 356
Registrován: 07 říj 2021, 20:37
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Mě se také líbí americké díly. Asi i proto, že AaJ se našli a jsou spolu. Nyní dočítám Q. To co jsem psala výše o podrobné popisu indiánů atd je trochu můj problém. Nemusím indiány, americkou historii, moje srdce je v Evropě. Asi bych tam nechtěla žít. Ani v minulosti ani nyní. Výjimkou je samozřejmě francouzská část Kanady, hlavně Q. Dle mého názoru je to kus Evropy a hlavně její kultury.
Souhlasím s Moirou, že je málo A a J, jejich soužití. Jsou spolu málo. Možná, že se na vše dívám očima našeho věku.
Nicméně po přečtení, že AG chtěla ukončit román 14 dílem, mne pojal smutek. V podstatě si přeji, aby se uspět viděli a byli spolu. A k tomu jim dát nějaké ty manželské rozmíšky a zase usmiřování atd. :love:


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Počet kníh
Napsal: 02 úno 2023, 07:40
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2146
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Přidávám se k názoru, že A. a J. bylo v Americe málo a také bych uvítala číst více o nich dvou a vývoji jejich vztahu.
Zuzanko, žít v Americe by mě také nelákalo. Vyjma francouzské Kanady.
Snad se dočkáme opětovného setkání celé rodinky v posledním díle. :love:


Nahoru
Profil Citovat
Zuzanka62
Předmět příspěvku: Re: Počet kníh
Napsal: 26 bře 2023, 19:45
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 356
Registrován: 07 říj 2021, 20:37
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše: *  25 bře 2023, 11:25

mali by sme spraviť extra angelikologickú konferenciu Angelika a Nový Svet pekne s mapami :mrgreen:
Souhlas, Precios říkala, že na jaře by měla mít více času a já bych vzala kolegyně z Prahy a mohly by jsme se setkat ve Vídni, Bratislavě, v okolí ve vinným sklípku?
Co po Velikonocích? :chevalier: :chevalier: :chevalier: :D :D ;)


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Počet kníh
Napsal: 26 bře 2023, 21:36
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6862
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Ja som za. Diskusiu som otvorila štandartne tuto:

https://angelique.cz/phpBB321/viewforum.php?f=7


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Počet kníh
Napsal: 23 srp 2023, 10:50
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1485
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Zuzanka62 píše: *  04 srp 2023, 19:43
Mám jiný poznatek. Dočetla jsem knihu o MM. V závěru se zmiňuje, že v době kdy měl Hossein
Inscenovat Angeliku, vznikal projekt o Angelice po 30 letech. Děj se měl odehrávat v Quebecku. Jak víme nic z toho nebylo.
Mne ale v souvislosti s tím napadla jedna věc, to že poslední díl měl být Quebeck. V podstatě tam vše logicky končí. JP dostal milost od krále, synové se vrací do Versailles. Oni žijí ve městě - civilizaci. Občas si zavedou na výlet a žijeme šťastně dokud nás smrt nerozdělí. :love:
Myslím, Zuzanka, že máš pravdu s tým Quebecom. Naozaj ten záver knihy vyvoláva pocit, že to mal byť už koniec ságy: hlavní hrdinovia dosiahli omilostenie a návrat majetku, titulov a postavenia, dospelé deti odchádzajú prevziať „štafetu“ do vlasti, Angelika má pred sebou (aspoň tak to vyzerá) prostý život v Amerike možno s ďalším bábätkom – ale stále sa môže – a možno aj jedného dňa – vráti do Francúzska. Tie dva ďalšie diely naozaj na mňa pôsobia ako nadstavované – hlavne kvôli tomu, že sa odohrávajú na miestach nám už známych. Príťažlivosť Angeliky ako knihy spočíva – teda aspoň pre mňa - aj v tom, že má kvázi cestopisný charakter, hrdinka sa presúva nielen medzi miestami vo svojej vlasti, ale aj medzi kontinentami a každú časť života, niektorú kratšiu, niektorú dlhšiu, prežije v inom sociálnom postavení a na inom mieste. Asi by ma táto séria tak nezaujala, keby sa všetky diely odohrávali napr. na kráľovskom dvore, v Paríži či v Amerike vo Wapassu. Bolo by ešte o čom písať? (mínus fanfiction samozrejme :D ). „Cesta nádeje“ a „Angelikino víťazstvo“ sa vracia do Gouldsbora, Wapassu, dokonca viackrát. Samozrejme, že navštívime aj iné miesta a regióny, ale stále sa „krútime“ na severovýchodnom pobreží Ameriky, plavíme sa vo Francúzskom zálive, trávime zimy vo vnútrozemí pri Striebornom jazere či navštívime Kanadu. Tým nechcem povedať, že sú tie dve posledné knihy zlé, ale o niečom asi vypovedá fakt, že si z nich pamätám najmenej a aj najmenej sa k nim vraciam.

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
Lole
Předmět příspěvku: Re: Počet kníh
Napsal: 23 srp 2023, 20:14
Baroni
Offline
 
Příspěvky: 133
Registrován: 31 bře 2023, 09:29
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Hele předposlední mi příjde doplňková ale poslední vnímám jako důležitou v uzavření linky s církví taková satisfakce potom všem tmávřství a ústrky a logické vyústění co se týče dění ve Wasapu a tak mám velmi ráda linky Honoriny mezi indiány :)


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 24 příspěvků ]
Zpět na „Knihy Angelika“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host
cron