pani de Scudery a PRECIOZKY Paríža
Také jsem si znovu proklepla Madeleine de Scudéry, velmi zajímavou ženu. Podle Wikipedie napsala román Clélie v roce 1654 , takže toulouská společnost musela být rychlá, co se knižních novinek týkalo. A vtipná poznámka Bernarda a cynická vsuvka Joffrey ke společnosti neměla chybu, byla to i ukázka toho, jak si ve fikcích představujeme, jak byli tito pánové sehraní :
Clélie ponechala Vášeň na okraji pouště, skalnaté, ale jinak nezmapované, na břehu Moře nebezpečí. Za touto pouští jsou Neznámé ze mě, kde na ženy číhají steré úklady. Je tedy vášeň územím, na které by se dáma neměla nikdy vydávat.“ „Rozhodně ne sama,“ ozval se posměváček ďAndijos.
Hra bě de Peyrac trpělivě vyslechl preciózní anatomii citů, jistě nikoliv poprvé. „Souhlasím s Clélií, cesty k lásce jsou krátké i dlouhé. Já znám naštěstí tu z všech nejkratší.“
„Která to je? Prozraďte nám to kouzlo,“ bylo slyšet rozpustilé hlasy několika pánů.
„Je to cesta šperků“, odpověděl hrabě s úsměškem.
Budiž ke cti přítomných dam řečeno, že některé se zapýřily.
Inak už Audiger spomína pani de Scudery, čo je však v českej knihe očividne vynechané:
https://angelique.cz/phpBB321/viewtopic ... 005#p35005
Slečna de Scudéry se věnovala sepisování veledlouhých románů a vedla salón, ve kterém se scházely „směšné preciózky“, jež ve své hře zkarikoval velký Moliére. Těšila se přízni Ludvíka XIV a jeho milenky (a tajné manželky) paní de Maintenon.
Krátko z biografie: Kolem roku 1630 stala stálou členkou tohoto kroužku v Hôtel de Rambouillet,. Natrvalo se spolu se svým bratrem Georgesem usadila v Paříži kolem roku 1640. Měla možnost dělat vychovatelku dvěma neteřím kardinála Mazarina. V období let 1644 až 1647 žila v Marseille, doprovázela zde svého bratra Georgese, který tam dostal funkci guvernéra pevnosti. Po tomto období se vrátila zpět do Hôtel de Rambuillet v Paříži.
Literární salon Madeleine de Scudéry
Madeleine si dala podle dobového stylu 17. století přezdívku Sapfó podle známé antické autorky. Stala se členkou salonu Catherine de Rambouillet a zároveň obyvatelkou hôtel Rambouillet až do roku 1652, kdy opustila tuto budovu a založila si vlastní literární salon. Ten dlouho udával tón v hnutí tzv. preciózek, mezi nimiž byla jednou z jejich nejslavnějších představitelek. Většina celebrit tehdejší doby pravidelně navštěvovala soboty u slečny de Scudéry, kde se vedly erudované literární a galantní rozhovory. Návštěvníci si dávali přezdívky. Do užšího kroužku pravidelných hostů „Société du Samedi“ (Sobotní společnosti) patřily Madame de La Fayette, Madame de Sévigné, Charles de Sainte-Maure, vévoda de Montausier s manželkou, François de La Rochefoucauld, Valentin Conrart, Jean Chapelain, Simon Arnauld de Pomponne a Paul Pellisson. Salón se nacházel ve čtvrti Le Marais, na bulváru du Temple, později v Rue de Beauce.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Madeleine_de_Scud%C3%A9ry
--------------------------------------------------------
Slečna de Scudery a jej mapa lásky
Ano vytvoril. Je to ten istý rytec ktorý ilustroval zvieracie bájky od La Fontaineho.Rytec François Chauveau byl skutečná postava, opravdu vytvořil mapu podle toho románu ?
Román Clélie vyšiel v roku 1655 a mal tá mapa nakreslená v rokoch 1653-1654 bola v románe.
https://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k ... %20romaine
https://www.ieg-ego.eu/de/threads/cross ... -de-tendre
Veľké rozlíšenie mapy jednotlivých úsekov lásky:
mapa z druhého vydania románu Clelie - Carte_du_Tendre volume_II_of_Clelie
https://www.meisterdrucke.at/kunstwerke ... 253%29.jpg
https://de.m.wikipedia.org/wiki/Datei:C ... 300dpi.jpg
François Chauveau: https://fr.wikipedia.org/wiki/Fran%C3%A7ois_Chauveau
Tuto sú jeho diela na Wiki Comons:
https://commons.wikimedia.org/wiki/Cate ... uselang=fr
Pani de Scudery sme už rozoberali v dvoch vláknach – prekladala som jej skvelý opis cesty dostavníkom tuto:
https://angelique.cz/phpBB321/viewtopic ... 633#p29633
A potom ešte aj knihu a film slečna zo Scudery
https://angelique.cz/phpBB321/viewtopic.php?f=9&t=992