02. Diel druhy Cesta do Versailles chybajuce texty

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 5 příspěvků ]
Autor Zpráva
moirra
Předmět příspěvku: 02. Diel druhy Cesta do Versailles chybajuce texty
Napsal: 18 lis 2016, 21:44
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
4poziom.slask.pl
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Diel druhy Cesta do Versailles chybajuce texty

Začneme dlhočiznou staťou z nemeckej starej knihy, ktorá sa bohužial neobjavila ani v integrale:

Toto nasleduje po tejto vete na predposlednej strane Cesty do Versailles:
„Och, prosím vás Phillippe, nepokazte mi tento pekný deň.“
------------------

Pozrela sa na neho s úsmevom. Slzy po sebe zanechali v jej očiach dúhový lesk. Malá, sotva znateľná stopa posmechu v nich žiarila, ale ešte niečo iné spočívalo v tých nevyspytateľných, trblietavých azúrových hlbinách. Niečo, čo sa Filipa, akokoľvek sa tomu snažil brániť, dotýkalo akýmsi jemu nepochopiteľným spôsobom. Bolo to niečo, čo medzi nimi dvomi stvorilo čosi spoločné, čosi ako spojenectvo, preňho neželané a nevysvetliteľné. Na krátky, prchavý okamih si spomenul na malé dievčatko, ktoré sa na neho dávno za súmraku na Monteloupskom schodisku dívalo očami blčiacimi zlosťou. Ak nič iné, toto stvorenie ohurovalo obdivuhodnou dávkou hrdosti.
Filip sa vzpriamil, aby sa mu podarilo zo seba striasť neznáme pocity, a otočil sa k odchodu.

"Poďte madam!" povedal chladne. "Naše zaostávanie je nápadné. Netúžim poskytnúť tomuto dvoru absurdný obraz mladého muža ktorý pociťuje potrebu byť sám so svojou ženou. "
Miernym tlakom svojho vejára ho Angelika zadržala.
"A pritom by to bola tá najprirodzenejšia vec na svete," zamrmlala, "a tiež by to umlčalo určité klebetné jazýčky, ktoré sa už s radosťou pripravujú na nás vrhnúť."
"Na vás!" Opravil ju Filip.
Na mňa, ktorá je teraz VAŠOU ženou" doložila Angelika pokojne. "Dovoľujem si vám pripomenúť, že ja teraz nosím vaše meno, to ktoré sa snažíte toľko ochraňovať od posmechu."
Filip surovo schmatol jej pažu a na okamih sa popudlivo zaiskrilo v jeho svetlých očiach. Ale hneď v ďalšom momente jeho stisk povolil.
"Ste naozaj na nezaplatenie, madam," povedal polohlasne. "Pripomínať mi uchovanie si môjho dobrého mena, práve VY, kvôli ktorej sa ocitlo v ohrození."
Ustúpil o pol kroku späť, posmešne naznačil úklon a potom pokračoval: "Mohol by som takmer obdivovať váš postoj. "

Angelika ignorovala jeho výsmech. S trochu zaklonenou hlavou ho pozorovala cez ľahko a pravidelne sa pohybujúci čipkovaný okraj vejára.
"Viete," povedala zamyslene, "čo mi raz o vás povedala jedna dobrá priateľka?
„Keď ho poznáme dobre, prídeme na to že nie je až taký dobrý, aký sa zdá. No keď ho poznáme lepšie, prídeme na to že je lepší ako sa zdá.“
Filip netrpezlivo fľochol pohľadom, tam kde pestrofarebné klbko dvoranov obklopujúcich Kráľa práve hlučne mizlo na schodoch vedúcich dole do parku. Znova sa na ňu podozrievavo zadíval.

„Ale nevravte! A čo má podľa vás táto smiešna veštba vašej priateľky znamenať? "
Angelika sa neponáhľala s odpoveďou. Vycítila neistotu ktorá v ňom bývala, a ktorú sa pokúšal skrývať za jeho drsným správaním. Bol to niekto celkom iný, to cítila celkom presne, ako ten ktorý na nej v slepej zúrivosti vykonal pomstu vo svojom rozprávkovom zámku Plessis-Belliere. Nazdával sa že ju porazil svojou brutalitou a pohŕdaním, že ju raz navždy vytlačil z popredia svojho života, že jej jednoznačne preukázal akú úbohú úlohu bude odteraz hrať, zastrčená v jeho tieni. A teraz ho jej vystúpením na dvore prinútila, priznať sa k nej na verejnosti, a to dokonca pred samotným kráľom. "Vaše Veličenstvo dovoľte mi aby som vám predstavil Markízu du Plessis-Belliere , moju manželku
... "Angelika sa pri tejto spomienke usmiala. Filip patril k tým, ktorí ak vôbec niekedy cítili rešpekt, tak potom iba pred tými, ktorým hrdosť nedovolila aby padli na kolená. A rešpekt bolo niečo, na čom sa manželstvo v každom prípade dalo postaviť.

"Niečo som sa vás pýtal," zavrčal na ňu zlostne.
Vzala ho za ruku a pomaly ho nasmerovala k stupienkom estrády, presne tým smerom ktorým sa pobrali ostatní. Hodvábne biele perie zastoknuté v jej vysokom účese plápolalo veselo vo vetre ako vlajky nádeje.
"Myslela som," povedala, "že to, čo bolo o vás tak pekne povedané, inak z veľmi povolaných úst, by mohlo platiť aj na mňa. Vy ma takmer nepoznáte, Filip, avšak ja si zo srdca prajem, aby ste ma lepšie spoznali. "

Znovu sa na neho zahľadela. Tentoraz jej pohľad boli jasný a vážny, a nič v ňom mu už nepripomínalo tú intrigánsku, chamtivú líšku, slovom ženu, ktorú sa naučil nenávidieť. Na krátky prekvapujúci okamih položila čelo na tuhý, chladný hodváb jeho hrudi a rovnako ako počas ich podivnej svadobnej noci, vyvolal v ňom ten štíhly ohnutý krk, vyrastajúci s nádhery zeleno striebristého brokátu, tajomný, takmer nežný cit ktorý nikdy predtým nepoznal.

"Váš postoj, madam," zamrmlal varovne. Avšak tentoraz nezačula žiadnu tvrdosť v jeho hlase.
Hneď na to sa pobrali kráčať ďalej, a zatiaľ čo sa od neho nechala viesť ku schodom, jej srdce bolo plné nádeje. Už sa nebude obzerať naspäť.
Čo bolo, to bolo. Jedno ako zničujúca bola táto skúsenosť. Na tom už nezáleží. Dôležité bolo, že to prekonala, že nezostala ležať keď ju osud pritlačil k zemi, ale pozbierala všetky svoje sily, krok za krokom, vstávala z mŕtvych. Prekonala zúfalstvo a pripravila svoje srdce na to, čo ju očakávalo. Istotne, už to nikdy nebude rovnaké, ako to bolo kedysi, ale aj s temným nákladom jej utrpenia by sa snáď dalo žiť a byť šťastný.
Na chvíľku spomalila krok. Pred nimi sa otvárali široké kaskády mramorového schodiska, ktoré sa zvažovali aby sa v zapätí ponorili do záhrad.


---------------------------

Pokračuje veta:
Nasledovali ostatných dvoranov a prišli do záhrad.

Myslím že v texte je pár dôležitých informácií. :agree:

[ img ]

Přílohy
[ attachment ]


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Diel druhy Cesta do Versailles chybajuce texty
Napsal: 18 lis 2016, 21:48
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
A keďže sme mali pracovný Angelikologický minizraz, preložila som ešte aj text z ruskej Integrale,
Angelika cesta do Versailles, ktorý v našich knihách chýba.

Myslím že osvetľuje celú situáciu po Angelikynom návrate do Paríža, po jej krutej svadobnej noci s Filipom,
celkom ináč.

---------------------------

V Paríži Angelika prikázala aby ju odviezli na nábrežie de Turneles k Ninon de l'Enclos. Ale spočiatku ju jej priateľka odmietala prijať.
- Angelika, bola ste predsa presvedčená že ste silnejšia ako ten grobian! Až si takmer začínam myslieť, že sa bavíte na tom, ako vás otĺkajú. Jednoducho vás takto nechcem vidieť v mojom dome.
- Aká ste len krutá, Ninon. Takže už ma nemáte rada?
- Už ste odo mňa neraz počuli že absolútne nemôžem vystáť poslušnosť, s akou niektoré ženy prijímajú ukrutnosť mužov. Domnievam sa, že to je neodpustiteľné, že to je hrozný hriech! A to ste dopustili VY! Vy, Angelika! Kam to len všetko povedie ?!
Len sa pozrite na to v akom ste stave! Ani len objať vás nemôžem, aby som vás trochu upokojila, natoľko ste dobitá. Či som vás nevarovala? Napokon, robili sme to všetci ! Celé mesto vás varovalo!

Musela som splniť záväzok ktorý sa podobal dlhu pri hazardnej hre v karty. Dobre viete že také niečo je pre mňa posvätné. Teraz len potrebujem prinútiť Filipa, aby ma uviedol k dvoru, ale máte pravdu, nemôžem sa objaviť u dvora v tomto stave.
Iba vy mi môžete pomôcť.
- Odpúšťam vám, ale len pod podmienkou, že už nikdy nedovolíte tomu grobianovi aby vás otĺkal.
- Sľubujem. Tak či tak to už nie je nutné.
- On sa s vami teda oženil?
- Ja som sa s ním oženila.
:mrgreen: :mrgreen:

Ninon sa usmiala. Objala Angeliku tak nežne, ako by bola krehkou vázou ktorá sa v každom okamihu môže rozbiť, a voviedla svoju priateľku do svojho domu. Rozpovedala novopečenej markíze, že už po tri mesiace zostáva vernou vojvodovi z Gassemperu. Ale zatiaľ čo vojvoda je nútený zostať po dobu jedného mesiaca pri dvore, nastal čas prázdnin a kráľ ho chce vidieť u dvora počas slávností, ako aj po ich ukončení. Preto bola teraz kurtizána voľná. Mohla teda Angelike poskytnúť prístrešie a pokúsiť sa ju vrátiť do jej pôvodnej ľudskej podoby.

- Aj keď pre každý prípad - povedala veselo Ninon
– Mohla by som si ťa sem vziať, a venovať ti všetok môj volný čas. Gassemper s tým súhlasí. Veď vie, že na mojom zozname úloh sa ešte stále nachádzate vysoko nad ním. Jednako ste ma však sklamala. Zdalo sa mi, že ste vnímavejšia k mojim múdrym radám.
- Ninon ...
- Oh, čo na tom záleží! Vy nie ste taká ako všetci ostatní. Vydýchla kurtizána s uľahčením.
- Ani on nieje ako ostatní. Skonštatovala Angelika.
--------------------------------------

Mademoiselle de l'Enclos vravela, že ju posledný večer Filip bol navštíviť. Láskavo pozdravil pani domu a vravel, že sa chystá do Versailles na pripravované oslavy. Chystajú sa vraj rôzne zábavky: prehliadka šperkov, balet, komédia, ohňostroj a ďalšie nezvyčajné predstavenia.

-----------------------------------------

V meste bolo tu a tam počuť jasot tých, ktorí dostali pozvánku, a škrípanie zubov tých, ktorí nijakú nedostali. Všeobecne možno povedať, že do slávnosti už zostávalo iba pár dní.

Takže, Angelika sa nasťahovala do slávnej "žltej izby". Sediac na čele stola obklopená svojimi priateľmi. Ninon ozprávala takmer bez prestávky, aby Angelika ani len neprišla k pokušeniu otvoriť ústa a niečo povedať. –To všetko pretože hojenie jej jemnej ružovej pleti vraj potrebuje úplný kľud.
Ninon vravela , že ani len za mak neľutuje, že nie je medzi pozvanými do Versailles, kam samozrejme nesmela kvôli jej škandalóznej povesti. Jej kráľovstvo je tu: v malom panskom sídle vo štvrti Marais, kde je ona kráľovnou, nie pri dvore. Mademoiselle de l'Enclos bola však pri dvore natoľko vážená, že po nejednej príhode ku ktorej prišlo či už v meste alebo pri dvore sa kráľ zvykol spytovať, "A čo na to hovorí krásna Ninon?"
- Pokiaľ vás budú vo Versailles oslavovať, nezabudnete na mňa drahá? Angelika energicky potriasla hlavou pod obväzmi na znamenie, že nezabudne.



V častiach textu sú pomiešané vety s pôvodného textu s novými. :agree:

Všimnite si vety ktoré som farebne označila. ;)


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: Diel druhy Cesta do Versailles chybajuce texty
Napsal: 20 lis 2016, 00:00
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
myslím, že sme raz diskutovali nad časovým rozpätím medzi svadbou a návratom z Poitou naspäť do Paríža.. možno tiež zásluhou vypadnutých textov nám to potom v časovej osi, 2. a 3. dielu nesedí :?


Nahoru
Profil Citovat
Maira
Předmět příspěvku: Re: Diel druhy Cesta do Versailles chybajuce texty
Napsal: 13 led 2017, 21:26
Baroni
Offline
 
Příspěvky: 183
Registrován: 17 srp 2010, 14:19
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moira, perfektné časti, vďaka. A keď toto čítam, znovu a znovu si uvedomujem, aká je tá naša Angelika skvelá literatúra.

Mimochodom, neviem, kde sa to opýtať, a či to tu bolo už rozoberané - v akom znamení boli narodení Angelika a Joffrey? Podľa mňa Angelika je Strelec (to sa niekde aj spomínalo v knihe) a Joffrey typujem na Vodnára. Tie dve znamenia sú v súlade a práve Vodnár je vizionár, revolucionár a to Joffrey bol. Vy to ako vidíte?


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: Diel druhy Cesta do Versailles chybajuce texty
Napsal: 14 led 2017, 01:36
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Maira píše:
Mimochodom, neviem, kde sa to opýtať, a či to tu bolo už rozoberané - v akom znamení boli narodení Angelika a Joffrey? Podľa mňa Angelika je Strelec (to sa niekde aj spomínalo v knihe) a Joffrey typujem na Vodnára. Tie dve znamenia sú v súlade a práve Vodnár je vizionár, revolucionár a to Joffrey bol. Vy to ako vidíte?
Ano, probíralo se to tady ve dvou tématech. Naposledy v Postavách - Joffrey de Peyrac, tedy zde:
http://angelique.cz/cz_phpBB3/viewtopic ... 135#p18253

Takže prosím diskuzi směřovat do Postav.


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 5 příspěvků ]
Zpět na „Knihy Angelika“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ms_Rescator a 3 hosti