Bitva u Vídně 1683

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 25 příspěvků ]
Autor Zpráva
moirra
Předmět příspěvku: Bitva u Vídně 1683
Napsal: 08 led 2021, 20:30
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
4poziom.slask.pl
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Naozaj som dámy ani len vo sne netušila že existuje tento Film.

Po tom čo sa vo Francúzkej Integrále objavila informácia že, a teraz sa podržte, náš krásny maršál Filip v roku 1664 bojoval na bitevnom poli v Rakúsku, Polačke zažiarili oči a zistila že má ďalšiu spoločnú zábavku s knižnou Polačkou: Rešeršovanie vojničiek (tá knižná ich rešeršovala najradšej na mieste činu)

Takže Voila:

Bitva u Vídně 1683

V lete roku 1683 pred brány Viedne dorazila tristotisícová armáda Osmanskej ríše, ktorej velil veľkovezír Kara Mustafa. Začalo sa obliehanie Viedne. Osud mesta sa po úteku cisára Leopolda stáva čoraz neistejším. Ak by Viedeň padla, osmanská armáda sa ľahko dostane až k Severnému moru či pred brány Ríma. Po mnohých týždňoch obliehania dochádza v dňoch 11. – 12. septembre 1683 k rozhodujúcej bitke, v ktorej sa váhy medzi víťazstvom a porážkou niekoľkokrát preklopia. V okamihu, keď všetko speje k víťazstvu armády osmanského veľkovezíra, dorazí na bojisko poľská armáda pod vedením kráľa Jána III. Sobieskiho. Poľské husárske vojsko zvedie vražedný boj, ktorý rozhodne nielen o osude cisárskeho mesta, ale aj celej Európy.

https://www.csfd.cz/film/320597-bitva-u ... 3/prehled/

Film si práve sťahujem ale už aj z ukážok som bola nadšená. Nádherná výprava. No nemá až také dobré kritiky, uvidíme.

Pripomínam že náš Viedenský oslavovaný Prinz Eugen bol synom grófky de Soisson ktorú poznáme s kníh Angelika a práve tu začala jeho slávna vojenská kariéra. Pôvodne niekoľko krát predstúpil pred krála Ľudovíta XIV a prosil ho aby mu umožnil vojenskú kariéru, ale tento sa mu vždy vysmial a doporučil mu kariéru duchovného. Tak Kráľ Slnko svojou tvrdohlavosťou prišiel o jedného z najlepších vojenských vodcov svojej doby.

Keď nič iné, aspoň kostými vyzerajú skvele. :D

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Bitva u Vídně 1683
Napsal: 08 led 2021, 21:52
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Plagáty a Trailery:

Stará Legenda vraví že poverčiví Turci sa napokon zľakli Kozáckych vojakov spúšťajúcich sa z kopca zvaného Kahlenberg (chodievam tam, je tam aj ich pomník) ktorí vyzerali ako Anjeli s krídlami letiaci dolu priamo na nich. (minuta 4:48 prvy trailer)

Ale ktohvie, možno tú bitvu vyhrala Katarína :katarina: :mrgreen: iba ju z nevďačnosti v dejinách nespomenuli.

Bohužial iba s anglickými titulkami a nemecky ale ten film najdete česky na stiahnutie.

Ten v tej sutane mi príde ako Orgeval. Ale to bude asi Viedenský Arcibiskup :priest: ktorý pravidelne Angelikoložky šmíruje v záhradach paláca hrdinu Princa Eugena.

https://www.youtube.com/watch?v=X8zCv0AHnCs

https://www.youtube.com/watch?v=eoe_ekhyMy0



[ img ]

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
Sofinava1
Předmět příspěvku: Re: Bitva u Vídně 1683
Napsal: 20 led 2021, 11:39
Rytíři
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 98
Registrován: 03 lis 2018, 15:42
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Ahoj, jestli vás tohle téma kolem Vídně 1683 zajímá, moc ráda, ve vší skromnosti prozrazuji, že v prvním díle o císaři Josefovi I., jsem se bitvě věnovala. Není to historický dokument, ale hooodně romantická literatura, tedy nečekejte nic vědeckého, alekaždopádně jsem nastudovala, co se dalo. Pro fanoušky Angeliky jsou tu navíc body v prostoru a čase. Pro štěstí, pocta pro Anne, z lásky...


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Bitva u Vídně 1683
Napsal: 20 led 2021, 12:16
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
To hovoríš o nejakej knihe? :shock:

V každom prípade v roku 1683 vládol Rímskej Ríši cisár Leopold ;) (až do roku 1690) Ale je pravdou že Jozef I vládol ešte pekných pár rokov za vlády Ľudovíta XIV (1690-1711) ktorý ho dokonca o štyry roky prežil.

Bitky v rokoch 1664 a 1683 mali veľa spoločného s :king: Ľudovítom XIV - inak by som ten Film nezaradila pod Filmy vztahující se k době krále Slunce.

Prinz Eugen, inak syn grófky de Soisson, nám známej s knihy Angelika, je moja srdcová záležitosť. bez neho by sme azda behali v Európe zahalené. Môj byt je veľmi blízko jeho paláca, a on má nádherné záhrady, a vedľa je ešte aj botanická záhrada (vstup zdarma)
Do jeho záhrad chodím pravideľne, a v lete som tam zvykla čítať a dokonca aj písať fikie. :writer:
Už sme tade prefrčali aj na našich angelikologických zrazoch vo Viedni.

https://www.belvedere.at/en/visit

A neďaleko od palác sa nachádza vojensko-historické múzeum, kde ešte stále možno nájsť originálne "rekvizity" z týchto bitiek, dokonca aj ukorystené turecké stany z týchto bitiek. :turban:

https://www.hgm.at/en

Múzeum patrí k tým, ktoré ma dokonca vždy každú prvú nedeľu v mesiaci vstup zadarmo.


Nahoru
Profil Citovat
Sofinava1
Předmět příspěvku: Re: Bitva u Vídně 1683
Napsal: 20 led 2021, 15:00
Rytíři
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 98
Registrován: 03 lis 2018, 15:42
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tak to ti moc závidím, že bydlíš takový kousek. Byla bych v Schönbrunnu i v Hofburgu každou chvilku. Ano, mluvím o mojí knížce. V té době bylo Josefovi kolem 5 let. Josef I., můj přítel.


Nahoru
Profil Citovat
Sofinava1
Předmět příspěvku: Re: Bitva u Vídně 1683
Napsal: 20 led 2021, 15:05
Rytíři
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 98
Registrován: 03 lis 2018, 15:42
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Na film se moc ráda podívám, škoda, že jsem ho neviděla před psaním rukopisu, sháněla jsem všechny možné dokumenty a knihy. Souhlasím, že princ Evžen a další...nás zachránili. Když jsem jela křtít knihu na vrch Kahlenberg, chtěli jsme jít do pizzerie, ale bylo tam "PLNO"...myslela jsem, že je to muslimský zájezd, ale jedna místní paní, která se ve Vídni narodila, říkala, že je to normální. Tehdy jsem to strašně prožívala, měla jsem před očima ty výjevy, co všechno museli obránci vydržet, aby nepodlehli... a najednou tohle. Bylo mi z toho smutno.


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Bitva u Vídně 1683
Napsal: 20 led 2021, 17:23
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Sofinava1 píše:
Ahoj, jestli vás tohle téma kolem Vídně 1683 zajímá, moc ráda, ve vší skromnosti prozrazuji, že v prvním díle o císaři Josefovi I., jsem se bitvě věnovala. Není to historický dokument, ale hooodně romantická literatura, tedy nečekejte nic vědeckého, alekaždopádně jsem nastudovala, co se dalo. Pro fanoušky Angeliky jsou tu navíc body v prostoru a čase. Pro štěstí, pocta pro Anne, z lásky...
Zdravím autorku knížek. Některé jsem četla. :writer: :applaus:
Teď odbočím, moc se mi líbila knížka o Markétě Přemyslovně, budoucí královně Dagmar. Je to moje oblíbená historická postava.
O císaři Josefovi I. bude pokračování, jestli se nepletu. Přečtu si oba díly současně.


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Bitva u Vídně 1683
Napsal: 20 led 2021, 18:13
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Našla jsem krátký dokument k bitvě u Vídně 1683 na České televizi v cyklu Bílá místa české historie.
Je to díl s názvem Téměř zapomenutý zachránce Vídně. Pojednává o životě Kašpara Zdeňka Kaplíře ze Sulevic. Jeho život by vydal na román.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Bitva u Vídně 1683
Napsal: 20 led 2021, 20:24
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Sofinava1 píše:
Tak to ti moc závidím, že bydlíš takový kousek. Byla bych v Schönbrunnu i v Hofburgu každou chvilku. Ano, mluvím o mojí knížce. V té době bylo Josefovi kolem 5 let. Josef I., můj přítel.
No ja som aj každú chvílku v Belvedere Schonbrunne či Hofburgu :la-polak-fun: Hlavne kvôli nádherným záhradám.

Oh wow! Vidím že si toho už popísala hodne! Príležitostne si snáď prečítam, momentálne mám rozčítaných aspoň 20 kníh naraz (poznáš sama aké to je keď človek robí historické rešerše)

a to si nám ešte nenapísala ani jednu fikci? :prayer:

Vtipné je, že obálke knihy Josef I., můj přítel máš zámok princa Eugena (aj s vežou Viedenského Arcibiskupa) :priest: :mrgreen:

Ten palác veľa zažil, napríklad návštevu vyslanca Ibrahim Pascha a neskoršie oslavy zásnub Márie Antoanety s kráľom Ľudovítom XVI. (po smrti PrinZa Eugena ho kúpila Mária Terézia)

https://www.belvedere.at/en/museum/history-belvedere
Citovat:
Na film se moc ráda podívám, škoda, že jsem ho neviděla před psaním rukopisu, sháněla jsem všechny možné dokumenty a knihy. Souhlasím, že princ Evžen a další...nás zachránili. Když jsem jela křtít knihu na vrch Kahlenberg, chtěli jsme jít do pizzerie, ale bylo tam "PLNO"...myslela jsem, že je to muslimský zájezd, ale jedna místní paní, která se ve Vídni narodila, říkala, že je to normální. Tehdy jsem to strašně prožívala, měla jsem před očima ty výjevy, co všechno museli obránci vydržet, aby nepodlehli... a najednou tohle. Bylo mi z toho smutno.
"muslimský zájezd" :slzici: :slzici: no holt, časy sa menia ..... :tongue:

ale presne to bol moj prvý dojem keď som prvý krát v živote prišla do Viedne len by som písmeno z vymenila za N

čiže nájezd :swordplay: - tentokrát s trvalým osídlením .... a Prinz Eugen sa vrtí v hrobe ako vrtuľa 8)

my na Kahlenberg chodíme pravideľne - napríklad na jaro tam chodí pol Viedne zbierať medvedí cesnak. Na susednom Leopoldsbergu je pomník ukrajinským kozákom, kde som už pá krát dala kvetinky, a Princovi Eugenovi ďakujem vždy keď sa prechádzam v jeho záhradách. Sobiesky tam má pamätnú tabuľu.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Bitva u Vídně 1683
Napsal: 20 led 2021, 20:41
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
mimi píše:
Našla jsem krátký dokument k bitvě u Vídně 1683 na České televizi v cyklu Bílá místa české historie.
Je to díl s názvem Téměř zapomenutý zachránce Vídně. Pojednává o životě Kašpara Zdeňka Kaplíře ze Sulevic. Jeho život by vydal na román.
Skvelý objav Mimi! :ok: Veľmi zaujímavý dokument. :!: :idea:

V každom prípade, keď si Film pozriete dajte vedieť čo si o tom filme myslíte. Mne sa veľmi páčil, ajkeď si myslím že sa z danej tématiky dalo vyťažiť oveľa viac. Rakušania to nenatočia - lebo každý kto by chcel sa bojí kritiky aby nebol označený za Islamofóba a nezničilo mu to karieru. Taliansky režisér mal odvahu. :ok:

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Day_o ... leven_1683

Cisár Leopold tam je vykreslený ako zbabelec a Sobiesky samozrejme ako hrdina, čo mu ani nikdo nezoberie, veď to všetci uznali že prišiel zachrániť Viedeň.

Bohužial už zasa sa do toho zamiešali kaďejaké trubky vraj kvôli "politickej korektnosti" vraj nemali spomínať že tá bitka bola 11 septembra aby si to nikto nespájal s novými teroristickými útokmi v roku 2001, a že ten film vykresluje muslimov v zlom svetle atď, atď .... Ale historické fakty sú historické fakty.

No som zvedavá ako sa vám bude páčiť. Zatiaľ sa dá v pohode stiahnuť v češtine.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Bitva u Vídně 1683
Napsal: 20 led 2021, 20:45
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Ozaj, poznáte toto? Milujem tú básničku!

Úžasný srdcervúci príbeh.

Turčín Poničan

https://zlatyfond.sme.sk/dielo/125/Chal ... -Ponican/1


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Bitva u Vídně 1683
Napsal: 20 led 2021, 21:31
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moirro, smutná a dojímavá báseň. Moc se mi líbí.


Nahoru
Profil Citovat
Sofinava1
Předmět příspěvku: Re: Bitva u Vídně 1683
Napsal: 21 led 2021, 10:50
Rytíři
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 98
Registrován: 03 lis 2018, 15:42
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moiro! Turčin :ach: ! Moje maminka pochází z Pialu u Levic a tuhle básničku nám předříkávala když jsme byli malé. Potom jsme jí vyžadovaly pokaždé místo pohádky. Já jí umím zpaměti dodnes :)


Nahoru
Profil Citovat
Sofinava1
Předmět příspěvku: Re: Bitva u Vídně 1683
Napsal: 21 led 2021, 10:53
Rytíři
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 98
Registrován: 03 lis 2018, 15:42
Kontaktovat uživatele: SZ
 
mimi píše:
Sofinava1 píše:
Ahoj, jestli vás tohle téma kolem Vídně 1683 zajímá, moc ráda, ve vší skromnosti prozrazuji, že v prvním díle o císaři Josefovi I., jsem se bitvě věnovala. Není to historický dokument, ale hooodně romantická literatura, tedy nečekejte nic vědeckého, alekaždopádně jsem nastudovala, co se dalo. Pro fanoušky Angeliky jsou tu navíc body v prostoru a čase. Pro štěstí, pocta pro Anne, z lásky...
Zdravím autorku knížek. Některé jsem četla. :writer: :applaus:
Teď odbočím, moc se mi líbila knížka o Markétě Přemyslovně, budoucí královně Dagmar. Je to moje oblíbená historická postava.
O císaři Josefovi I. bude pokračování, jestli se nepletu. Přečtu si oba díly současně.


Vážně? :) Moc děkuji. Markétu teď budou vydávat v příštím roce v rozšířeném vydání. Josef I. díl druhý právě vyšel. Tak jsem zvědavá, jestli se ti bude líbit. Hlavně! Nejsem historik, je to hodně romantické...ale moc ráda si připravuji historické podklady, takže by tam chyba být neměla. Každopádně román snese hodně :lol:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Bitva u Vídně 1683
Napsal: 21 led 2021, 13:57
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Sofinava1 píše:
Moiro! Turčin :ach: ! Moje maminka pochází z Pialu u Levic a tuhle básničku nám předříkávala když jsme byli malé. Potom jsme jí vyžadovaly pokaždé místo pohádky. Já jí umím zpaměti dodnes :)
A nám ju zasa naša babka zvykla recitovať :ach: , a boli sme ňou fascinovaný ako deti.
A z českej literatúry nás najviac fascinovalo keď nám recitovali od Karla Jaromíra Erbena z knihy Kytice jeho strašidelné veršovačky o vodníkovi a neveste a umrlcovi a tak. :mrgreen:

a inak toto bolo v Leviciach v roku 1664 keď Filip bojoval v Rakúsku na hraniciach s Maďarskom:

Bitka pri Leviciach, niekedy nazývaná tiež Obliehanie Levíc, je vojenský stret habsburských a tureckých vojsk v rámci Rakúsko-tureckej vojny, ktorý sa udial 19. júla 1664 pri meste Levice. Boj skončil významným víťazstvom Habsburskej ríše. Informuje o tom wikipedia.

https://www.leviceonline.sk/spravy/spol ... kej-europe


Nahoru
Profil Citovat
Sofinava1
Předmět příspěvku: Re: Bitva u Vídně 1683
Napsal: 21 led 2021, 14:37
Rytíři
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 98
Registrován: 03 lis 2018, 15:42
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
A nám ju zasa naša babka zvykla recitovať :ach: , a boli sme ňou fascinovaný ako deti.
A z českej literatúry nás najviac fascinovalo keď nám recitovali od Karla Jaromíra Erbena z knihy Kytice jeho strašidelné veršovačky o vodníkovi a neveste a umrlcovi a tak. :mrgreen:

a inak toto bolo v Leviciach v roku 1664 keď Filip bojoval v Rakúsku na hraniciach s Maďarskom:

Bitka pri Leviciach, niekedy nazývaná tiež Obliehanie Levíc, je vojenský stret habsburských a tureckých vojsk v rámci Rakúsko-tureckej vojny, ktorý sa udial 19. júla 1664 pri meste Levice. Boj skončil významným víťazstvom Habsburskej ríše. Informuje o tom wikipedia.

https://www.leviceonline.sk/spravy/spol ... kej-europe
Je, děkuju, to si počtu.
Erben mě jen děsil, ale Turčin, to byl fakt příběh. Byla jsem přesvědčená, že se to opravdu stalo :)

No je to krví hodně prolitý kraj. Rodina maminky tam je mnoho generací, a když se mi narodila dcera, hnali mě s ní na genetiku...vše ok, tak teprve se zeptali, odkud pocházím. Když jsem řekla, že já i rodina jejího otce od Levíc, praštil se doktor po čele a řekl: "No tak to je jasný! Pětset let tureckých nájezdů, to se vám narodila turecká princezna!" :P


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Bitva u Vídně 1683
Napsal: 21 led 2021, 15:47
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Sofinava1 píše:
Erben mě jen děsil, ale Turčin, to byl fakt příběh. Byla jsem přesvědčená, že se to opravdu stalo :)
ha-ha! presne o tom som ako dieťa bola presvedčená tiež - ale kto vie na základe akej legendy to bolo napísané .... bez vánku sa ani lístoček na strome nepohne, a že unášali v Európe deti a vychovávali s nich poturčencov, je historický fakt ..

pri Erbenovi nás vzrušovalo že sme sa pri tom báli - pripomína mi to scénu ako Fantine rozprávala Angelike a jej sestrám hrôzostrašné príbehy a ona si ten strach potom v posteli vyhutnávala - kým sa Madelon k nej pritískala a Hortense sa triasla na druhom konci posteľe sama 8)
Sofinava1 píše:
No je to krví hodně prolitý kraj. Rodina maminky tam je mnoho generací, a když se mi narodila dcera, hnali mě s ní na genetiku...vše ok, tak teprve se zeptali, odkud pocházím. Když jsem řekla, že já i rodina jejího otce od Levíc, praštil se doktor po čele a řekl: "No tak to je jasný! Pětset let tureckých nájezdů, to se vám narodila turecká princezna!" :P
no fíha! turecká princezná! :turban: - a tým "vše ok" ten doktor mienil že má či nemá osmanské gény?

A propos LEVICE: tak máš aspoň novú tému a inšpiráciu na knihu - nejaký krásny príbeh z časov tureckého obliehania okolo 1664

v tom filme je tiež zaujímavý ľúbostný príbeh, ale nebudem prezrádzať ....

PS: ak sa budeš zasa niekedy chystať do Viedne, dúfam že sa nezabudneš ozvať :la-polak-fun:

PS2 tiež zaujímavé:

Miesto kde sa odohrala táto prvá víťazná bitka proti Turkom na území Slovenska, avšak širšiemu okruhu ľudí takmer neznáma

https://www.valka.cz/12251-Bitka-pri-Vozokanoch


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Bitva u Vídně 1683
Napsal: 21 led 2021, 16:03
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
Miesto kde sa odohrala táto prvá víťazná bitka proti Turkom na území Slovenska, avšak širšiemu okruhu ľudí takmer neznáma

https://www.valka.cz/12251-Bitka-pri-Vozokanoch
Teď už ta bitva tak neznámá není, Juraj Červenák ji beletristicky zpracoval v rámci série o kapitánu Báthorym. Zatím poslední vydaný díl (Hradba západu) je pak téměř celý o obléhání pevnosti Nové Zámky.

"Na vítězství!“ zvedl Forgáč pohár k přípitku. „Victoria!“
„Victoria!“ zvolali a obrátili číše do sebe, až jim tmavě rudé čúrky crčely po bradách na pancíře a dolomány. Báthoryho napadlo, kolika z nich to věští osud v nejbližších hodinách.


Nahoru
Profil Citovat
Sofinava1
Předmět příspěvku: Re: Bitva u Vídně 1683
Napsal: 21 led 2021, 22:00
Rytíři
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 98
Registrován: 03 lis 2018, 15:42
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
ha-ha! presne o tom som ako dieťa bola presvedčená tiež - ale kto vie na základe akej legendy to bolo napísané .... bez vánku sa ani lístoček na strome nepohne, a že unášali v Európe deti a vychovávali s nich poturčencov, je historický fakt ..

pri Erbenovi nás vzrušovalo že sme sa pri tom báli - pripomína mi to scénu ako Fantine rozprávala Angelike a jej sestrám hrôzostrašné príbehy a ona si ten strach potom v posteli vyhutnávala - kým sa Madelon k nej pritískala a Hortense sa triasla na druhom konci posteľe sama 8)

no fíha! turecká princezná! :turban: - a tým "vše ok" ten doktor mienil že má či nemá osmanské gény?

A propos LEVICE: tak máš aspoň novú tému a inšpiráciu na knihu - nejaký krásny príbeh z časov tureckého obliehania okolo 1664

v tom filme je tiež zaujímavý ľúbostný príbeh, ale nebudem prezrádzať ....

PS: ak sa budeš zasa niekedy chystať do Viedne, dúfam že sa nezabudneš ozvať :la-polak-fun:

PS2 tiež zaujímavé:

Miesto kde sa odohrala táto prvá víťazná bitka proti Turkom na území Slovenska, avšak širšiemu okruhu ľudí takmer neznáma

https://www.valka.cz/12251-Bitka-pri-Vozokanoch

Jé, Moirro, no to se ozvu moc ráda. Vážně by to bylo vhodné? Vídeň mám strašně ráda. Když jsem psala Sisi, viděla jsem všude jen ji. Teď se mi zas Schönbrunn pomalu obnovuje "pod rukama" na klávesnici.

Jo a dcera- chtěli genetiku, že je její pláč podobný kočičímu mňoukání, ;) měla tři modré flíčky na zadečku a černé mandlové oči. No, nějaký ten Turek musel naší předkyni buďto okouzlit, nebo unést...a to by mě mohlo přivést na myšlenku námětu :) jak jsi psala.
Docela by mě zajímalo, kam se až nejdál k nám na východ dostal Ludvíkův bratr Filip.
A děkuji za počtení...to pondělí tam padli samí mladí kluci. Jsou to jména...ale člověk za tím prostě vždy vidí smutné příběhy


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Bitva u Vídně 1683
Napsal: 22 led 2021, 21:16
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Sofinava1 píše:
Citovat:
Miesto kde sa odohrala táto prvá víťazná bitka proti Turkom na území Slovenska, avšak širšiemu okruhu ľudí takmer neznáma

https://www.valka.cz/12251-Bitka-pri-Vozokanoch
to pondělí tam padli samí mladí kluci.
Červenák vlastně zmiňuje, že tam padl výkvět tehdejší uherské šlechty, většina mužských dědiců, linii rodů pak táhli až několikátí synové v pořadí, se kterými se původně jako s nositeli rodové tradice nepočítalo...


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Bitva u Vídně 1683
Napsal: 27 bře 2021, 11:18
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Sofinava1 píše: *  21 led 2021, 22:00

Jé, Moirro, no to se ozvu moc ráda. Vážně by to bylo vhodné? Vídeň mám strašně ráda. Když jsem psala Sisi, viděla jsem všude jen ji. Teď se mi zas Schönbrunn pomalu obnovuje "pod rukama" na klávesnici.
Až sa raz toto coronové šialenstvo skončí a zasa zablúdiš do Viedne, tak nezabudni dať vedieť.

Teraz sa pustili do seba politici, ako keby nemali čo iného na práci, a začali prerábať Vojensko-historícké múzeum vo Viedni, vraj nebolo politicky korektné a ja sa chytám za hlavu z obavami čo s toho tí blbci spravia. :?
Okrem iného tam boli aj originál turecké stany a kadejaké veci ktoré po víťazstve boli ukoristené Turkom - tak veľmi dúfam že to tam zostane. :shock:

https://www.hgm.at/en

Ak sa ti che napíš SZ (súkromnú správu) ktoré múzea vo Viedni máš už pobehané


Nahoru
Profil Citovat
Sofinava1
Předmět příspěvku: Re: Bitva u Vídně 1683
Napsal: 29 bře 2021, 14:22
Rytíři
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 98
Registrován: 03 lis 2018, 15:42
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše: *  27 bře 2021, 11:18
Sofinava1 píše: *  21 led 2021, 22:00

Jé, Moirro, no to se ozvu moc ráda. Vážně by to bylo vhodné? Vídeň mám strašně ráda. Když jsem psala Sisi, viděla jsem všude jen ji. Teď se mi zas Schönbrunn pomalu obnovuje "pod rukama" na klávesnici.
Až sa raz toto coronové šialenstvo skončí a zasa zablúdiš do Viedne, tak nezabudni dať vedieť.

Teraz sa pustili do seba politici, ako keby nemali čo iného na práci, a začali prerábať Vojensko-historícké múzeum vo Viedni, vraj nebolo politicky korektné a ja sa chytám za hlavu z obavami čo s toho tí blbci spravia. :?
Okrem iného tam boli aj originál turecké stany a kadejaké veci ktoré po víťazstve boli ukoristené Turkom - tak veľmi dúfam že to tam zostane. :shock:

https://www.hgm.at/en

Ak sa ti che napíš SZ (súkromnú správu) ktoré múzea vo Viedni máš už pobehané
Děkuji za odpověď. Mě to trvalo. Myslela jsem, že se webové stránky stále ještě opravují, hlásila jsem se jako Sofinava a přitom mám novou registraci na Sofinava1 :roll: Jak píšeš o těch stanech, to jsem nevěděla, to by bylo super vidět na vlastní oči. Ve Vídni jsme zatím chodila hlavně do kostelů a po zámcích. V Hofburgu skoro vše, co se vidět dá. Já mám prostě ráda tu atmosféru. Stačí si sednout do parku před Hofburgem a jen tak nechat plynout čas. Na náměstí Am hof mám dům, o němž jsem psala a snažila se zjistit, jak na tom byl při ostřelování č 16. Do Kapucínské hrobky už mě nikdo nedostane, tam se mi udělalo špatně. Ještě by mi pomohlo dostat se do budovy bývalé Favority... teď je tam Terezianum. Dělal jsem si taky velký průzkum, jak vypadal v těch letech Hofburg, to mě strašně bavilo. Ráda chodím do míst spojených s určitými lidmi. Josef I. tak dlouho nežil a je to hotový detektivní vyšetřování najít jeho stopy, kde bydlel a kde se pohyboval. Už se mi ale rýsuje hezká mapa.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Bitva u Vídně 1683
Napsal: 29 bře 2021, 22:21
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Sofinava1 píše: *  29 bře 2021, 14:22

V Hofburgu skoro vše, co se vidět dá. Já mám prostě ráda tu atmosféru. Stačí si sednout do parku před Hofburgem a jen tak nechat plynout čas. Na náměstí Am hof mám dům, o němž jsem psala a snažila se zjistit, jak na tom byl při ostřelování č 16. Do Kapucínské hrobky už mě nikdo nedostane, tam se mi udělalo špatně. Ještě by mi pomohlo dostat se do budovy bývalé Favority... teď je tam Terezianum. Dělal jsem si taky velký průzkum, jak vypadal v těch letech Hofburg, to mě strašně bavilo. Ráda chodím do míst spojených s určitými lidmi. Josef I. tak dlouho nežil a je to hotový detektivní vyšetřování najít jeho stopy, kde bydlel a kde se pohyboval. Už se mi ale rýsuje hezká mapa.
Aj ja rada sedávam na historických miestach a buď niečo čítam alebo ako ty vravíš, iba tak nechám plynúť čas. :la-polak-fun:
Hofburg mám rada, aj Schönbrunn, ale najradšej sedávam u Princa Eugena, syna grófky de Soisson, ktorý nám kedysi dokvitol priamo z Versailles do Viedne, v jeho záhradách pri zámku Belvedere. Hneď vedľa je veľká botanická záhrada - vstup zdarma - o ktorú sa stará Prírodovedná univerzita.

S tou Favoritou si sa trafila rovno do témy Bitva u Vídně 1683 - lebo tá pôvodná zhorela práve v tejto bitve pri obrane mesta. V roku 1690 postavili novú a väčšiu. A trafila si sa hneď dva krát :applaus: : Viedeň má 23 obvodov, a ja bývam v tom ktorý sa volá Favoriten - pretože táto štvrť kedysi vyrástla pri múroch Favority a táto jej dala meno. :mrgreen:


Nahoru
Profil Citovat
Sofinava1
Předmět příspěvku: Re: Bitva u Vídně 1683
Napsal: 29 bře 2021, 23:51
Rytíři
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 98
Registrován: 03 lis 2018, 15:42
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše: *  29 bře 2021, 22:21
Sofinava1 píše: *  29 bře 2021, 14:22

V Hofburgu skoro vše, co se vidět dá. Já mám prostě ráda tu atmosféru. Stačí si sednout do parku před Hofburgem a jen tak nechat plynout čas. Na náměstí Am hof mám dům, o němž jsem psala a snažila se zjistit, jak na tom byl při ostřelování č 16. Do Kapucínské hrobky už mě nikdo nedostane, tam se mi udělalo špatně. Ještě by mi pomohlo dostat se do budovy bývalé Favority... teď je tam Terezianum. Dělal jsem si taky velký průzkum, jak vypadal v těch letech Hofburg, to mě strašně bavilo. Ráda chodím do míst spojených s určitými lidmi. Josef I. tak dlouho nežil a je to hotový detektivní vyšetřování najít jeho stopy, kde bydlel a kde se pohyboval. Už se mi ale rýsuje hezká mapa.
Aj ja rada sedávam na historických miestach a buď niečo čítam alebo ako ty vravíš, iba tak nechám plynúť čas. :la-polak-fun:
Hofburg mám rada, aj Schönbrunn, ale najradšej sedávam u Princa Eugena, syna grófky de Soisson, ktorý nám kedysi dokvitol priamo z Versailles do Viedne, v jeho záhradách pri zámku Belvedere. Hneď vedľa je veľká botanická záhrada - vstup zdarma - o ktorú sa stará Prírodovedná univerzita.

S tou Favoritou si sa trafila rovno do témy Bitva u Vídně 1683 - lebo tá pôvodná zhorela práve v tejto bitve pri obrane mesta. V roku 1690 postavili novú a väčšiu. A trafila si sa hneď dva krát :applaus: : Viedeň má 23 obvodov, a ja bývam v tom ktorý sa volá Favoriten - pretože táto štvrť kedysi vyrástla pri múroch Favority a táto jej dala meno. :mrgreen:
:shock: Tak to jen hledím! Jak říká můj kamarád z Moravy :D Vážně Favorita? Už dříve mě název toho obvodu přitahoval...nevím proč, ještě než jsem o Josefovi psala . Míjeli jsme ukazatele na něj při průjezdu Vídní cestou k moři. Princ E. je úžasná osobnost. Musela jsem k němu ale dlouho pronikat, než se mi “ukázal”. Není hned tak k poznání :P A chápu, že když je tam spojka se světem Angeliky, je o to zajímavější . Já už si tak moc přeji ať se svět zas uzdraví a otevře.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Bitva u Vídně 1683
Napsal: 30 kvě 2023, 23:59
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše: *  08 led 2021, 20:30
Naozaj som dámy ani len vo sne netušila že existuje tento Film.

Po tom čo sa vo Francúzkej Integrále objavila informácia že, a teraz sa podržte, náš krásny maršál Filip v roku 1664 bojoval na bitevnom poli v Rakúsku, Polačke zažiarili oči a zistila že má ďalšiu spoločnú zábavku s knižnou Polačkou: Rešeršovanie vojničiek (tá knižná ich rešeršovala najradšej na mieste činu)

Takže Voila:

Bitva u Vídně 1683

V lete roku 1683 pred brány Viedne dorazila tristotisícová armáda Osmanskej ríše, ktorej velil veľkovezír Kara Mustafa. Začalo sa obliehanie Viedne. Osud mesta sa po úteku cisára Leopolda stáva čoraz neistejším. Ak by Viedeň padla, osmanská armáda sa ľahko dostane až k Severnému moru či pred brány Ríma. Po mnohých týždňoch obliehania dochádza v dňoch 11. – 12. septembre 1683 k rozhodujúcej bitke, v ktorej sa váhy medzi víťazstvom a porážkou niekoľkokrát preklopia. V okamihu, keď všetko speje k víťazstvu armády osmanského veľkovezíra, dorazí na bojisko poľská armáda pod vedením kráľa Jána III. Sobieskiho. Poľské husárske vojsko zvedie vražedný boj, ktorý rozhodne nielen o osude cisárskeho mesta, ale aj celej Európy.

https://www.csfd.cz/film/320597-bitva-u ... 3/prehled/

Film si práve sťahujem ale už aj z ukážok som bola nadšená. Nádherná výprava. No nemá až také dobré kritiky, uvidíme.

Pripomínam že náš Viedenský oslavovaný Prinz Eugen bol synom grófky de Soisson ktorú poznáme s kníh Angelika a práve tu začala jeho slávna vojenská kariéra. Pôvodne niekoľko krát predstúpil pred krála Ľudovíta XIV a prosil ho aby mu umožnil vojenskú kariéru, ale tento sa mu vždy vysmial a doporučil mu kariéru duchovného. Tak Kráľ Slnko svojou tvrdohlavosťou prišiel o jedného z najlepších vojenských vodcov svojej doby.
Takže milé dámy tentokrát sme s Fantinou na ten slávny kopec vyliezli aj my:
akýto rozhľad mali prosímpekne na Turkov :turban: :turban: :turban: vojská poľského kráľa Sobieskeho a jeho spojencov ktorý prišli Viedni na pomoc ke´d ju už obliehali a bombardovali 60 dní :king: :swordplay: ktorý zaútočili odtiaľ kde ich nikto nečakal. :chevalier: :chevalier:

samozrejme že všetkému tu nad Viedňou velil miláček Princ Eugen - syn Grófky de Soisson - ktorému kráľ slnko viac krát po sebe odmietol dať vojenský pluk - a Habsburgovci mu ho dali aby sa stal najslávnejším vodcom Europy

(zaujímavé že ak na to foto kliknete tak to už dolu hlavou nieje :la-polak-fun: ak an to kliknete dva krát máte to obrovské a môžete preskúmať že vo Viedni máme naozaj tri Dunaje tmavomodré je rameno, potom Nový Dunaj bledomodrý, a veľký Dunaj šedý - čo vždy zodpovedá kvalite vody - a v meste je štvrtý Dunaj- Dunajský kanál :mrgreen: )

Přílohy
[ attachment ]


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 25 příspěvků ]
Zpět na „Filmy vztahující se k době krále Slunce“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti