Barkskins - Hrubá kůže (seriál, 2020)

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 4 příspěvky ]
Autor Zpráva
PenelopaW
Předmět příspěvku: Barkskins - Hrubá kůže (seriál, 2020)
Napsal: 18 črc 2021, 21:21
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
4poziom.slask.pl
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Na fanouškovském webu Písně ledu a ohně jsem získala tip na seriál Barskins, který se odehrává v Nové Francii v 90. letech 17. století.

https://www.csfd.cz/film/863623-hruba-kuze/prehled/

Hodnocení na ČSFD je sice docela nízké, ale jedna z uživatelek o seriálu napsala toto:

Zajímá vás období kolonizace Nového světa? Konkrétne konflikt Britov, Francúzov a Indiánov koncem 17. storočia a životné pomery naprieč viacerými zložkami populácie? Výborne.

8 dielna cliffhangerom končiaca prvá séria zjavne bez prisľúbenia druhej by mohla stáť za pozretie.
Výlet do ihličnatých lesov, jednej francúzskej osady, kde sa snažia zaistiť si lepší život zmluvní nevoľníci (po vypršaní darovaná sloboda a pôda), drevorubači a iní robotníci i kriminálne živly, majitelia hostinca, neveľmi vítaný anglický obchodník a mníšsky rád, ktorý pripravuje "kráľovské dcéry" - mladé ženy poslané do nového sveta, aby sa stali manželkami a matkami kolonistov. Na samotu obývanú excentrickým a nejakým spôsobom dosiaľ katarsky založeným šľachticom, ktorý si riadne zavarí, keď sa rozhodne odstrčiť indiánsku gazdinú, s ktorou má syna, aby si vzal mladú ambicióznu Francúzku. K Vendatským indiánom, ktorý s ním vychádzajú. A aj k Irokézom, ktorý s Frantíkmi majú konflikt a zákulisným pletichám, kde sa britská spoločnosť pokúša nahuckať jedných proti druhým, zatiaľ čo jeden jej zamestnanec pátra po pravde o stratenom švagrovi a vypálenej usadlosti a komplot, do ktorého sa zapletie, mu riadne smrdí.

Veľmi autentické rekvizity. Celé mestečko a aj indiánske sídlo fakticky postavili, dali si záležať na kostýmoch a ďalších veciach, ikeď pár vecí si prispôsobili, napríklad čo-to o fille du roi. Sú tam isté mysteriózne prvky a pátranie, sú tam každodenné starosti, je tam špinavosť agresívneho obchodovania, istá pestrosť postáv a miestami blazeovanosť tipu rozlúčkovej reči nad čerstvým hrobom nájdeného zmiznutého chlapca znejúca "Za života bol s tebou kríž a aj teraz márniš náš čas."

Knižná predloha je generačný román a toto vraj len veľmi voľne sleduje prvých sto strán.


Minimálně ta vizuální stránka mě docela namlsala, takže to asi prubnu, a když nic jiného, budeme mít ilustrační materiál k Angeličině pobytu v Novém světě :).

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=p8l74vnGxb8


Nahoru
Profil Citovat
Sob
Předmět příspěvku: Re: Barkskins - Hrubá kůže (seriál, 2020)
Napsal: 19 črc 2021, 19:10
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 300
Registrován: 15 pro 2020, 21:44
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Seríál vypadá docela zajímavě


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Barkskins - Hrubá kůže (seriál, 2020)
Napsal: 19 črc 2021, 19:49
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Myslím, že Moirra ho shlédne ještě dřív než já, takže doufám, že nám pak napíše nějaké reference ;).


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Barkskins - Hrubá kůže (seriál, 2020)
Napsal: 19 črc 2021, 21:53
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6882
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
No ja som si to pre istotu stiahla ale kedy to budem pozerať neviem, lebo uprednostňujem čítanie, a teraz toho mám rozčítaného hodne ....

čo sa týka tých kritík, dnešné publikum je zo seriálov a filmov zvyknuté na absolútne nerealistických hrdinov ktorí prežijú skok z 20 poschodia, alebo aj výbuch bomby priamo pod ich ich zadkom - takže táto, hocako krutá a sadistická realita, im pripadá málo akčná :tongue:
mne to pripadá z úryvkov ktoré som videla doteraz celkom dobré aspoň na to aby si človek urobil obraz ako to tam v 17 storočí chodilo a vyzeralo

čo ma zaujalo je táto mapka, pretože mi to pripomína že som vždy chcela nakresliť mapku osady Gouldsboro podľa opisov z knihy.

[ img ]

tuto sumárium po anglicky:

https://instachronicles.com/2021/03/24/ ... -season-2/

a tiež si myslím že takto nejak vyzerala pevnosť Katarunk v husto zalesnenom Maine .... presne tak nejak tú pevnosť opísala aj pani AG .. je dosť možné že obe autorky pri opise bežnej pevnosti toho času vychádzali z rovnakých zdrojov ....

[ img ]

Seriál je napísaný podľa rovnomennej predlohy spisovateľky ktorá napísala aj knihu ktorá slúžila ako predlohu k filmu Brockeback Mountain - Zkrocená hora.

https://www.csfd.cz/film/176253-zkrocena-hora/prehled/

KNIHA BARKSKINS sa stala v ROKU 2020 knihou roku NEW YORK TIMES

Tuto oficiálny obsah v skratke:

Od Annie Proulx, autorky Pulitzerovej ceny časopisu The Shipping News a hory Brokeback Mountain, pochádza jej majstrovské dielo: epický, oslnivý, násilný a veľkolepo dramatický román o ničení svetových lesov.

Na konci sedemnásteho storočia pricestujú do nového Francúzska dvaja mladí muži bez peňazí, René Sel a Charles Duquet. Spútaní s feudálnym pánom, „seignérom“, výmenou za vlastníctvo pôdy sa z nich na tri roky musia stať drevorubači v jeho službách. René trpí mimoriadnymi ťažkosťami, je utlačovaný lesom, ktorý je obvinený z čistiny. Je nútený vziať si za ženu Indiánku z kmeňa Mi'kmawov a ich potomkovia potom žijú ako uväznení medzi dvoma nepriateľskými kultúrami. Ale Duquet, rafinovaný a bezohľadný, utečie pred svojmu majiteľovi a veľkopánovi. Stane sa obchodníkom s kožušinami a neskoršie založí obchod s drevom. Proulx rozpráva príbehy potomkov Reného Selu a Duqueta v období tristo rokov - ich cesty po Severnej Amerike, do Európy, do Číny a na Nový Zéland za ohromne brutálnych podmienok; pomsta súperov; nehody; mor; Indiánske útoky; a kultúrne zničenie. Kľúčovou témou románu je ťaženie dreva. Znovu a znovu sa zmocňujú ďalšieho a ďalšieho dreva - považovaného za nekonečný zdroj, takže na konci budú možno čeliť možným ekologickým kolapsom.

Nenapodobiteľnou geniálnosťou Proulxovej je jej tvorba postáv, ktoré sú také živé - svojou chamtivosťou, žiadostivosťou, pomstychtivosťou alebo jednoduchým súcitom a nádejou. Annie Proulx je jednou z najpôsobivejších a najpútavejších amerických spisovateliek a Barkskins je jej najväčším románom, nádherným zosnúbením histórie a predstavivosti.

[ img ]

Jej a našla som nakoniec aj niečo o tom ako sa robili designy tej filmovej osady - tak takú maketu ako je v tomto článku by som si mala spraviť do Múzea. :la-polak-fun:

Toto je tá produkčná maketa:

https://www.awardsdaily.com/wp-content/ ... 50x556.png

Tie štyry fotky dolu nižšie v článku, ukazujúce detailnú inšpiráciu na obydlia, sa dajú rozkliknúť na väčšie.

https://www.awardsdaily.com/2020/05/21/ ... id-detail/

Teraz ma iba tak napadlo - stavali či nestavali v Gouldsbore kostolnú vežu? :roll:

[ img ]

Přílohy
[ attachment ]


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 4 příspěvky ]
Zpět na „Filmy vztahující se k době krále Slunce“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů
cron