Chtěla jsem být jako Angelika

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 11 příspěvků ]
Autor Zpráva
Sofinava1
Předmět příspěvku: Chtěla jsem být jako Angelika
Napsal: 18 lis 2018, 09:27
Rytíři
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 98
4poziom.slask.pl
Registrován: 03 lis 2018, 15:42
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moje maminka pochází ze Slovenska. V knihovně jsme odjakživa měli šest prvních dílů o Angelice ve slovenštině. Chodila jsem kolem nich a používala pouze třetí díl, protože s emi zdál nejobjemnější a tudíž nejvhodnější pro moje hry na čarodějku. Bydleli jsme ve staré vile z přelomu století s krásným dřevěnným schodištěm a stropy přes tři metry. Dům měl dvě půdy, na vrchní vedl žebřík a tam se odvážil málokdo, protože mezi trámy sídlili obrovští pavouci. Mě to nevadilo. Měla jsem tam svoje poklady, staré králičí kožešiny na zemi, a na trámech rozvěšené pytlíky s bylinkami. Ráda jsem lezla do vikýře a sedávala na střeše a měla tak báječný výhled do okolí. Kníhu Angelika a král jsem používala jako knihu lektvarů, listovala v ní a hrála si na alchymistu. Pak jsem se jednou začetla na té horké letní půdě strávila odpoledne. Příběh mě zaujal natolik, že jsem sáhla hezky popořádku po prvním dílu a od té doby Angelice naprosto propadla. Nejen, že jsem se v té divoké dívence viděla, Angelika ještě prohloubila to, co jsem měla tak ráda. V sobotu dopoledne jsem po šesté hodině ranní brávala kolo a vyjížděla ven do lesa s tím, že to samozřejmě není kolo, ale kůň a já jsem malá Angelika. Bylo mi dvanáct let. Samozřejmě jsem jako většina čtenářek měla představu, že taky potkám toho pravého Jofreye. Pro Angeliku jsem získala i další stoupenkyni, mojí nejlepší kamarádku. Jezdila jsem do školy, která byla umístěna v prostorách starého kláštera. Ostatní spolužačky nadávaly na těžkosti se straými prostorami, rozcourané přestávky, neustálé přesuny do učeben, zima, nemoderní vybavení a strach, když jsme museli do vrchních pater dlouhými chodbami. Mě to všechno nahrávalo a milovala jsem to tady. V létě jsme jezdili k babičce a dědovi na slovenský venkov a tady zas vinice, rozpálené polní cesty, půvabná zákoutí, vůně sena. Moje dospívání bylo idelálně nastavené pro stoupenkyni krásné Angeliky. Vše bylo ideální a jako v Angelice, až na to, že já nebyla jako Angelika. Věděla jsem, že nejsem hezká, že nejsem odvážná při rozhovorech s klukama a v jiných situacích, když bylo potřeba odvahu projevit. Pěstovala jsem si dlouhé vlasy, domlouvala jim každý večer, starala se o ně a právě vlasy jediné mě s Angelikou spojovaly a přibližovaly mi ji. Tak jsem rostla a dospívala a s kamarádkou jsme se podporovaly ve fantaziích. A v našich životech se objevil nejen Jofrey, ale taky Filip. Mnohem odvážnější kamarádka získala Jofreye a já se pár let trápila s Filipem. jak se ukázalo, Jofrey jen jako Jofrey vypadal a taky Filipa odvál postupem času život. Dokonce i kamarádku. Ačkoliv jsem dál přikupovala knížky jak vycházely další díly a vracela se ke starým, sledovala filmy, už to nikdy nepřerostlo do blouznivých posedlých rozměrů, jako v době dpspívání. Ke knihám se ale vracím , každé jaro mi voní Angelikou, protože v té době jsem ji objevila. Hledám podrobnosti z knihy, pátrám po místech spojených s ní a ona jediná je ta pravá kamarádka, která nezradí, neodchází, jakkoli naivně to zní. Nenápadně mě provází celým životem, nenápadně mě přetvořila a já se stala odvážnější, nanásilně dovedla ke studiu francouzštiny. Když jsem před rokem objevila tyto stránky, všechna ta nahromaděná láska se znovu vynořila. Všechno slepené, spojené, zmutované ve mě vyrazilo jako tehdy, když mi bylo třináct. Takže závěrem, děkuji všem, Anne Golon, vám zde, Angelice. V létě jedu po Francii, začneme na severu v Poitou, přejedeme do Paříže a budem postupovat dolů do Toulouse. Budu ji zase hledat a objevovat v sobě. Protože myšlenka je energie a myšlenka mění realitu natolik, že do mého života přišel nakonec Jofrey, který vypadá jako Filip. Mám dceru s dlouhými kudrnatými vlasy, divokou, trochu nezvladatelnou, vřelou a úžasnou, jako byla Honorine. Mám syna s tmavými vlasy, křehkého a citlivého. Je chytrý a nadaný, sám se naučil číst a počítat už v předškolkovém věku, jsem pyšná, že dodnes a už je mu patnáct, si se mnou hodiny povídá, všechno ho zajímá, má ohromný přehled. A třetí dítě, syn světlovlasý po tatínkovi, pořez, bijec, kterého knížky moc nebaví, na mluvení ho taky moc neužije, ale občas ho přistihneme, jak si u televize zpívá se zpěváky, nádherně čistě. Tak takhle jsem si "pokroutila" život, aniž bych to vědomě mohla ovlivnit. Když jsem si to uvědomila, přišlo mi to stejně úsměvné, jako neuvěřitelné. Anne je ohromná spisovatelka s neuvěřitelným dosahem na své čtenáře. Pravá spisovatelka, která mění a zlepšuje osudy lidí, které nezná, pro níž je psaní stejnou posedlostí, jako pro čtenáře čtení jejích knih. Věřím, že kolik lásky rozdala, tolik se jí zase vrátilo i do života tam jinde. Myslím, že láska je jako kredit, je to energie a ona to nyní cítí v plné síle.


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Chtěla jsem být jako Angelika
Napsal: 18 lis 2018, 10:09
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Sofinavo, to byl moc krásný příběh. :ok: :applaus:
Přeji Ti ještě mnoho příjemných chvil ve společnosti díla paní Anne Golon.

Já už jsem na fóru dlouho, ale kdybych měla napsat příspěvek Já a Angelika, tak by to bylo hrozně střízlivé. Asi proto, že jsem se ke knihám dostala až po filmech. Také už jsem nebyla v dívčím věku. Přesto jsem se díky knižní Angelice znovu začala zajímat o vše , co souvisí se 17. stoletím. Nejen dějiny Francie, ale i českých zemí, vládu Habsburků. Také o módu, hudbu, malířství a sochařství. Mimo 17. Století i následující 18. Snažím se o těchto svých "láskách" přečíst nebo shlédnout, co nejvíce.
Díky novému filmu o Angelice jsem napsala svoji první fikci. Teď už píši méně a spíše čtu vyprávění ostatních.


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Chtěla jsem být jako Angelika
Napsal: 18 lis 2018, 16:33
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Sofinavo, moc děkuji, že jsi se nakonec osmělila a i přes váhání svůj příběh sepsala. Protože si myslím, že měl rozhodně co říct! Pro mne tam je krásný nejen samotný závěr s dětmi, které jsou nápadně podobné Florimondovi, Cantorovi a Honorine, ale i úvod. Neboť zatím jsem ze všech příběhů cítila hlavně okouzlení Angelikou dospělou, nikoli Angelikou dívenkou, která bosky pobíhala po vonících lukách a vařila své lektvary jako čarodějnice Meluzína, její přítelkyně. Napsala jsi to tak krásně plasticky, že úplně cítím vůni sena a sluníčko v rozpálených vlasech! A to, že Tě Angelika, podobně jako jiné čtenářky, inspirovala ke studiu francouzštiny a dalším věcem, to už je třešinka na dortu :). Věřím, že cesta po Francii se Ti bude líbit, a těším se, jestli z ní pak sepíšeš nějaké zážitky a dojmy, popř. pro nás sestavíš vlastní itinerář ;).

Díky za krásný čtenářský příběh :applaus: a doufám, že se jednoho dne potkáme na některém z angelikologických minisrazů ;) .


Nahoru
Profil Citovat
Sofinava1
Předmět příspěvku: Re: Chtěla jsem být jako Angelika
Napsal: 19 lis 2018, 14:09
Rytíři
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 98
Registrován: 03 lis 2018, 15:42
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moc děkuji za krásná slova. Nerada o sobě píšu, takže, opravdu děkuji. Těším se, že z cesty skutečně vznikne obsáhlá reportáž.


Nahoru
Profil Citovat
dauphine
Předmět příspěvku: Re: Chtěla jsem být jako Angelika
Napsal: 19 lis 2018, 20:22
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1232
Registrován: 06 lis 2011, 19:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Sofinavo, vítám tě mezi námi pološílenými milovnicemi Angeliky. Tvůj příběh je krásný a dojemný a děkuji že ses osmělila a podělila se o něj. Ano Anne je velká spisovatelka, nejen, že nám Angelika život ovlivnila, ale většině z nás ho i zachránila a přetvořila opět v něco lepšího. A třeba i když v současné době některé z nás zrovna nemají období vášnivého angelikování, dílo AG stále zůstává v pozadí jako hřejivá jistota.

Přeji šťastnou cestu, po Francii, těšíme se, pokud se podělíš o zážitky. My s Moirrou jsme před pár lety uskutečnily putování Paříží po stopách Angeliky (článek je napsaný jen neuveřejněný) a já sama dál cestuju na místa spojená s Angelikou a snažím se udělat si takovou svou vlastní ucelenou angelikologickou mapu.


Nahoru
Profil Citovat
Sofinava1
Předmět příspěvku: Re: Chtěla jsem být jako Angelika
Napsal: 25 lis 2018, 14:52
Rytíři
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 98
Registrován: 03 lis 2018, 15:42
Kontaktovat uživatele: SZ
 
dauphine- Hřejivá jistota! To je to! :) Moc krásně a výstižně řečeno. Děkuji za hezká slova. Já bych si ten váš cestopis moc ráda přečetla. Při mé vlastní cestě jsem paradoxně nejvíc zvědavá asi na Poitou, podívat se na močály a vůbec na atmosféru "Zeleného kraje". Moc se těším.


Nahoru
Profil Citovat
Tereza
Předmět příspěvku: Re: Chtěla jsem být jako Angelika
Napsal: 26 lis 2018, 18:55
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 1383
Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Sofinava1 píše:
... Při mé vlastní cestě jsem paradoxně nejvíc zvědavá asi na Poitou, podívat se na močály a vůbec na atmosféru "Zeleného kraje". Moc se těším....
I já se přidávám k přání šťastné cesty a věřím, že splní Tvá očekávání.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Chtěla jsem být jako Angelika
Napsal: 14 pro 2018, 21:02
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6882
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Sofinava1 píše:
Tak takhle jsem si "pokroutila" život, aniž bych to vědomě mohla ovlivnit. Když jsem si to uvědomila, přišlo mi to stejně úsměvné, jako neuvěřitelné.
Vďaka že si sa s nami podelila o tvoj nádherný príbeh. :ach: :applaus: Vidím že si mala skvelé "angelikologické" detstvo. Nejednej z nás Angelika v dospelosti akosi "pokroutila" život, hoci si to často uvedomíme až spätne. ;)
Sofinava1 píše:
Anne je ohromná spisovatelka s neuvěřitelným dosahem na své čtenáře. Pravá spisovatelka, která mění a zlepšuje osudy lidí, které nezná, pro níž je psaní stejnou posedlostí, jako pro čtenáře čtení jejích knih. Věřím, že kolik lásky rozdala, tolik se jí zase vrátilo i do života tam jinde. Myslím, že láska je jako kredit, je to energie a ona to nyní cítí v plné síle.
:ok: Zvlášna mágia týchto kníh presiaknutých životnou múdrosťou láskou nejednu z nás sprevádza celým životom a drží nad vernými čitateľkami akúsi ochrannú ruku. A aj keď máme životné obdobia kedy knižky na dlhší čas zostávajú odložené v kúte a zapadajú tam prachom, vždy sa k nim z radosťou vraciame. :trubadur:
Vďaka pani AG!

PS: zvláštne je že v rozličných etapách nášho života a v rozličnom veku tie knihy vnímame inak, a vždy sa v nich magicky objaví hromada vecí ktoré sme si predtým nevšimli


Nahoru
Profil Citovat
Maira
Předmět příspěvku: Re: Chtěla jsem být jako Angelika
Napsal: 15 pro 2018, 19:50
Baroni
Offline
 
Příspěvky: 183
Registrován: 17 srp 2010, 14:19
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
PS: zvláštne je že v rozličných etapách nášho života a v rozličnom veku tie knihy vnímame inak, a vždy sa v nich magicky objaví hromada vecí ktoré sme si predtým nevšimli
Ja to presne takto vnímam. A zakaždým, keď idem nejaký diel čítať odznova sa teším na to, čo nové zase objavím, ako inak budem text a príbeh preciťovať. Áno, sú to magické knihy... :)


Nahoru
Profil Citovat
Sofinava1
Předmět příspěvku: Re: Chtěla jsem být jako Angelika
Napsal: 14 kvě 2019, 14:29
Rytíři
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 98
Registrován: 03 lis 2018, 15:42
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moc vás zdravím...já jsem tak nešikovná, chtěla jsem reagovat na některém diskuzním vláknu a neumím se orientovat. Tak si říkám, jestli někdo zachytí tuto "lahev v moři"...Nevíte, jestli někdo zjistil, kde býval palác v Toulouse? Myslím, že jsem někde zachytila zmínku o stále existujícím hotelu Assézat...a to proto, že je v knize zmiňována Assézatská věž? Děkuji, pokud někdo ví odpověď.


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Chtěla jsem být jako Angelika
Napsal: 14 kvě 2019, 16:03
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Sofinava1 píše:
Moc vás zdravím...já jsem tak nešikovná, chtěla jsem reagovat na některém diskuzním vláknu a neumím se orientovat. Tak si říkám, jestli někdo zachytí tuto "lahev v moři"...Nevíte, jestli někdo zjistil, kde býval palác v Toulouse? Myslím, že jsem někde zachytila zmínku o stále existujícím hotelu Assézat...a to proto, že je v knize zmiňována Assézatská věž? Děkuji, pokud někdo ví odpověď.
Tohle je dotaz hlavně na Moirru, ale zkus se podívat do těchto témat:

http://angelique.cz/phpBB321/viewtopic.php?f=16&t=433 (o Hôtel d'Assézat na 3. straně diskuse)
http://angelique.cz/phpBB321/viewtopic.php?f=16&t=568
http://angelique.cz/phpBB321/viewtopic.php?f=6&t=564 (o Hôtel d'Assézat na str. 2)

S těmi vlohami ke clopotování už si začínám připadat trochu divně... :roll:


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 11 příspěvků ]
Zpět na „Čtenářské příběhy“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů
cron