LODE veľkomožného pána RESCATORA

  Stránka 1 z 1  [ 25 příspěvků ]
Autor Zpráva
moirra
Předmět příspěvku: LODE veľkomožného pána RESCATORA
Napsal: 07 zář 2024, 22:49
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 7288
4poziom.slask.pl
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
 
LODE veľkomožného pána RESCATORA :mask: + :ship: + :sailor:

Tak toto vlákno som chcela otvoriť už dávnejšie, lebo som si už dlho želala presne zmapovať Peyracové lode.

Takže dámy je to výzva na to, že ak narazíte v knihách na niečo zaujímavé týkajúce sa lodí Joffreya de Peyrac alias :mask: Rescatora, tak to sem prosím pridajte. :prayer:

Keď so mňou všetky veľmi často obsiahle komunikujete za kulisami fóra, vyzerá to tu potom ako keby som trpela samomluvou, hoci tomu tak vôbec nieje. :la-polak-fun:

tak teda najskôr k tomuto:
Ms_Rescator píše: *  06 zář 2024, 16:42
Precious píše: *  06 zář 2024, 14:14
4. kapitola: opis Gouldsbora a hlavne Rescatorovej kúpeľne! Ja som na hygienu zaťažená a ixkrát myslím na to, ako to na takejto lodi fungovalo, aj potom, keď viezli toľkých cestujúcich z La Rochelle (možno k tomu niečo napíšem vo svojej fanfic). AG kúpeľňu nikdy nezmienila, ale niečo také tam Joffrey určite mal. V tejto súvislosti mi napadá scéna po tom, ako sa loď takmer potopila, ale búrku zvládli a de Peyrac odviedol Angeliku do svojej kajuty. Tam sa povyzliekal a začal sa sušiť uterákom. Ako človek, čo osobne neznesie byť dlho od slanej vody (ak je to pár hodín, cítim sa, ako keby som chcela vyskočiť z kože!) si vždy pomyslím, že asi sa musel gróf nejak ešte opláchnuť. Hoci... jemu by to po toľkých rokoch na mori asi už vôbec nevadilo ... :D
Tak myšlenka koupelny mě napadla na jaře, při čtení 6. dílu v momentě, kdy jsem přemítala nad tím, jak během vzpoury Rescator se svou posádkou žili na malé ploše v podpalubí, všichni vedle sebe. Asi tušíte, kam mířím... :D
Každopádně umístění kapitánské koupelny vzniklo v diskuzi s Moirrou, která to už zmapovala a dodala obrázky (už to tu taky někde je tuším). Jinak bych ale řekla, že se myli slanou vodou, pochybuju že by plýtvali sladkou. I prádlo přece prali ve slané. Takže nějaké svědění od soli asi museli přežít. Navíc na lodi voda pořád stříká, takže i kdyby se umyli ve sladké, hned by se zas "zasolili", řekla bych tedy, že to nemělo význam...
Jinak při první "bouřce", ještě než si Rescator sundal masku, si představuju, že mu Angelika koupelnu blokovala. :mrgreen: Byla totiž v ložnici přes kterou se do ní šlo, odtud také poházené svršky v kapitánském salónku. :agree:
no Ms.Rescator, myslím že najskôr ste to rozoberali ty a Fantina, potom som sa ja pustila do pokračovania svojich vlastných rešerší ktoré som už začala dávnejšie, pretože som v jednej knihe čítala ako sa ženská v 13tom storočí sťažovala že chlapi to majú zasa s tou hygienou na lodi o niečo jednoduchšie ako ženy. Jedná sa o knižnú sériu o grófoch Toulouskych a ich rodine.

možno tie moje zistenia trochu pomôžu aj Precious, keď nám píše to námornické fikčné vlákno

každý kapitán 17 storočia ktorý mal honosnú loď s kajutou ako bola tá Joffreyová mal samozrejm vlastný záchod a kúpeľňu :wink:
posádka to má zariadené trochu inak

Už ste niekedy počuli, že niekto v angličtine nazval kúpeľňu "hlavou"? (HEAD) Presne odtiaľto pochádza tento výraz! V časoch námorníctva si námorníci najčastejšie uľavovali na oboch stranách bowspritu**, alias dlhého čelného trámu, ktorý vyčnieva nad hlavou lode, v jej prednej časti. Ako si viete predstaviť, môže to byť trochu skľučujúca predstava
Mnohí z nás venujú pozornosť krásnej prídi lodí zo XVI - XVIII. storočia. a niekedy ich vzhľad predstavuje celé umelecké dielo. Nie každý však vie, že v tých časoch sa tieto časti lode, zdobené monogramami a vyrezávanými soškami, nazývali "žlčníky". Bolo to spôsobené tým, že práve tam sa nachádzali lodné latríny pre námorníkov. Boli to predchodcovia moderných záchodov a bol to špeciálny previs (olovnica) s plachetnicou nad vodou.
Najčastejšie bola lodná latrína sedadlom s otvorom na dne. Toto miesto na čelnom tráme lodi bolo veľmi nebezpečné. Napokon, nečudo veď táto obdoba deveného latrínového záchoda visela v otvorenom priestranstve vydanému napospas prírodným živľom. Človeka od morského burácania oddeľovali len natiahnuté laná alebo tenké zábradlia. Stávalo sa že niekedy niektorého z námorníkov spláchla cez palubu veľká vlna. A to sa ľahko mohlo skončiť smrťou.
Preto sa námorníkom nie vždy páčila takáto latrína. Aby opäť neriskovali svoje životy, niekedy považovali za vhodné ukryť sa v tmavom kúte podpalubia alebo za nejakú zbraň. Preto bol na lodiach často poverenec ktorý mal za úlohu dohliadať na väzňov a čistotu na palube



Aké zlé to môže byť? V praxi to môžete vidieť na 18-20 sekundovom zázname z filmu Master and Commander. Áno, je to Hollywood. Ale je to presné zobrazenie tejto praxe.
Tuto Trailer na film, ak nájdem konkrétnu scénu, pridám aj tú. https://www.youtube.com/watch?v=tHTHCNYiiHk

Možno sa teda pýtate: "Prečo si námorníci potrebu nemohli spraviť z bočného zábradlia alebo zo zadnej časti lode?"
Dobrá otázka. Keď ste na plachetnici, odkiaľ zvyčajne fúka vietor? Za vami. Takže tento vietor by fúkal na kormu, čím by zabezpečil, že všetko, čo gravitácia začala niesť dole, by bolo ihneď odfúknuté späť nahor.
To by nebola príjemná skúsenosť.
Existuje aj niekoľko ďalších možností. Nebolo nič nezvyčajné, že sa používal starý dobrý nočník, ale vo všeobecnosti tieto boli skôr určené pre cestujúcich, ktorí neboli námorníkmi.


** BOWSPRIT alias Čeleň je vodorovný alebo skoro vodorovný sťažeň na prove lode. Slúži na uchytenie predných stehov, na ktoré sa vyťahujú predné stehové plachty.
bowsprit.jpg

Takže už vieme že dôvodom, prečo bola latrína lode pre námorníkov vpredu, bol smer vetra. Vietor zvyčajne fúkal zo zadnej časti lode na prednú časť, takže zápach a neporiadok z latríny na HEAD by tak neovplyvnil zvyšok lode. Hlava lode z jej toaletami mala tiež vetracie otvory alebo štrbiny blízko úrovne podlahy, ktoré umožňovali vode striekať dovnútra a von, čím sa takpovediac automaticky udržiavala čistá a zabraňovalo sa jej preplneniu.

Iba kapitán a poprípade aj ďalší vysoko postavení dôstojníci mali súkromnú toaletu v blízkosti svojej kajuty, v zadnej časti lode, v malej miestnosti nazývanej QARTER GALLERY. Štvrťová galéria bola konštrukcia podobná balkónu, ktorá vyčnievala z boku lode a mala okná a ozdoby.

01.jpg

Hlavné zdroje tejto kompilácie:

tieto videa:

https://www.youtube.com/watch?v=RXda4b_Mjws

https://www.youtube.com/watch?v=rXDxKay6Uys

Extreme toilets in the old sailing ships

https://violity.com/en/new/1562-extreme ... ling-ships

[ img ]

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

_________________

Someone told me I was delusional!! I nearly fell off my unicorn!🦄


Nahoru
Ms_Rescator
Předmět příspěvku: Re: LODE veľkomožného pána RESCATORA
Napsal: 08 zář 2024, 10:18
Hrabata
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 255
Registrován: 18 led 2024, 22:28
 
Díky za info! To jsi nám tak pěkně sepsala sama, nebo si od někud citovala? Ptám se, ať to máme případně ozdrojované.

Když jsi otevřela téma Rescatorových lodí, myslela jsem, že se jdeš zabývat jeho flotilou. Daly bychom to dohromady?

- Mořský orel - z dob rescatorování, fregata

Flotila o pěti lodích:
- Gouldsboro - něco na typ fregaty, ale masivnější
- Rochellan - jachta, kapitán Cantor (v 8. díle i Le Gall)
- Mont Desert - jachta, kapitán Vanneau
- loď hraběte d’Urville
- loď zajatá po cestě k New Foundlandu od Ambrosininých spojenců - kapitán Barssempuy

- později se k nim přidala ještě loď Duha
EDIT: jak Moirra správně podotkla, do flotily ještě přibyla Sluneční záře, na které se Joffrey vracel do Evropy

Flotila, kterou vedl hrabě de Peyrac, se skládala z pěti lodí: z Gouldsbora, dvou lodí zabavených Ambroisininým pirátům, jimž velel hrabě d 'Urville a Barssempuy, a ze dvou malých holandských jachet Rochellana, jehož velení znovu převzal Cantor, Vanneau byl kapitánem druhé. (9. díl)

Flotila skutečně vypadala působivě. Kotvila v úkrytu mysu, jenž ji chránil před jakýmkoliv překvapením, a tvořily ji tři lodi o výtlaku 200 až 350 tun, což nebylo nějak přehnaně moc, zato však měly dohromady kolem šedesáti děl. Dvě malé holandské jachty, velice dobře ovladatelné a rychlé, hrály po jejich boku roli hlídacích psů a výzvědných hlídek. Byly postaveny tak, že měly každá dvě děla v podpalubí a na zádi a na přídi dvě houfnice, jež mohly způsobit pořádné škody, když se s nimi přesně zamířilo. (10. díl)

- jen mi tu teď nesedí počty, protože to by znamenalo, že jedna z těch dvou ukořistěných lodí byla Villedavraye, čili Joffrey by vlastnil jen čtyři lodě (a Barssempuy by musel kapitánovat na Villedavrayově lodi), případně by musela být extra (pak by flotila plovoucí po Sv. Vavřinci byla o 6ti lodích). Myslela jsem, že Urville už měl svou loď...

A napadá mě jedna otázka. Z jakého důvodu Joffrey pojmenoval jachtu Rochellan? :mrgreen: Že by na počest hugenotů z La Rochelle? Nebo snad proto, že tam našel Angeliku??


Nahoru
moirra
Předmět příspěvku: Re: LODE veľkomožného pána RESCATORA
Napsal: 08 zář 2024, 13:20
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 7288
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
 
Ms_Rescator píše: *  08 zář 2024, 10:18
Díky za info! To jsi nám tak pěkně sepsala sama, nebo si od někud citovala? Ptám se, ať to máme případně ozdrojované.

Citát hore vyšie: Každopádně umístění kapitánské koupelny vzniklo v diskuzi s Moirrou, která to už zmapovala a dodala obrázky (už to tu taky někde je tuším).
To už fakt nekde je! :P Ale nie na fóre ale vtedy som ti to posielala vo Worde. Existujú dva hlavné zdroje ale to čo tú píšem je moja kompilácia s tých zdrojov a ďalších zdrojov a knih čo som čítala.
Ms_Rescator píše: *  08 zář 2024, 10:18

Když jsi otevřela téma Rescatorových lodí, myslela jsem, že se jdeš zabývat jeho flotilou. Daly bychom to dohromady?
To si myslela správne. :D Veď to aj píšem v úvode že sa tu mienim zabývat VŠETKYMI jeho loďami, čiže chcem začať GOULDSBORO a keďže st načali tie záchody, tak som sa toho chytila a začala som tým.
(Inak príde samozrejme aj na morského Orla číslo jeden aj číslo dva, pretože z knih vyplýva že museli byť dve lode s takým názvom, čo nieje celkom nezvyčajné)

myslím že do zoznamu lodí ešte chýba Slnečná žiara - ale hovorím iba tak do vetra spamäti.

Môj nebohý Joffrey by sa schuti zasmial na tom ako všetko čo nemá výtlak prinajmenšom 350 ton nazývaš jachtou. :sailor:

Ms_Rescator píše: *  08 zář 2024, 10:18
A napadá mě jedna otázka. Z jakého důvodu Joffrey pojmenoval jachtu Rochellan? :mrgreen: Že by na počest hugenotů z La Rochelle? Nebo snad proto, že tam našel Angeliku??
No zrejme - ale skôr zabil jednou ranou viaceré muchy - bola to aj menšie zadosťučinenie Hugenotom ktorí mu osídlili a zveľadili Gouldsboro a hlavne vybudovali prístav. Podľa opisov v knihe boli ikovní lodiari aj obchodnící - takž Joffry dobr vedl čo robí keď ich bral an palubu. Preto sa aj vypytoval na ich povolania. A napokon, jedn z nich LE GALL sa už osvedčil v prvých minútach plavby.

_________________

Someone told me I was delusional!! I nearly fell off my unicorn!🦄


Nahoru
Ms_Rescator
Předmět příspěvku: Re: LODE veľkomožného pána RESCATORA
Napsal: 08 zář 2024, 15:29
Hrabata
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 255
Registrován: 18 led 2024, 22:28
 
moirra píše: *  08 zář 2024, 13:20
Ms_Rescator píše: *  08 zář 2024, 10:18
Díky za info! To jsi nám tak pěkně sepsala sama, nebo si od někud citovala? Ptám se, ať to máme případně ozdrojované.

Citát hore vyšie: Každopádně umístění kapitánské koupelny vzniklo v diskuzi s Moirrou, která to už zmapovala a dodala obrázky (už to tu taky někde je tuším).
To už fakt nekde je! :P Ale nie na fóre ale vtedy som ti to posielala vo Worde. Existujú dva hlavné zdroje ale to čo tú píšem je moja kompilácia s tých zdrojov a ďalších zdrojov a knih čo som čítala.
Tak to opravdu už nevím které, v té záplavě informací. Jsi tajemná jak pan Rescator. Ale nevadí... :mrgreen:

moirra píše: *  08 zář 2024, 13:20
(Inak príde samozrejme aj na morského Orla číslo jeden aj číslo dva, pretože z knih vyplýva že museli byť dve lode s takým názvom, čo nieje celkom nezvyčajné)

myslím že do zoznamu lodí ešte chýba Slnečná žiara - ale hovorím iba tak do vetra spamäti.
Ano, příběh zduplikovaného Mořského orla by si tu mohla rozvézt. To je opravdu zajímavá věc.

A na Sluneční záři jsem úplně zapomněla, zjevně proto, že se objevuje v traumatickém momentu Joffreyova odjezdu do Evropy. To je jediná zmínka.

Ta příhoda zmírnila nesnesitelné dojetí při prvních záběrech vesel, které nasměrovaly člun k mateřské lodi. Za hlasitých povelů a příkazů se celá chvěla v očekávání odjezdu. Sluneční záře byla krásná loď. Joffrey de Peyrac si ji nechal postavit v salemských loděnicích. Chystala se na svou první plavbu. (14. díl)


Nahoru
moirra
Předmět příspěvku: Re: LODE veľkomožného pána RESCATORA
Napsal: 09 zář 2024, 12:53
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 7288
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
 
No ono sa ale ani trochu nedá spoliehať na české prekladateľku ani čo s týka popisu ni oznčenai lodí, podobne ako to nedáva z opismi odevov a šiat a materialov s ktorých sú šité (ale chápem to, rešeršovanie by bolo časovo hodne náročné, a to už je prekladanie náročný job)

čo svet svetom stojí myslím že nikto ešte nikdy nepočul o ČLNE o výtlaku 300 TON! :ok: :slzici: a tiež nie že by sa chystal preplaviť na člne oceán :sailor: :lol: ( Jofreyovo Gouldsboro má výtlak niečo cez 300 ton :ship: )


citát je z vlákna o Villedvrayovi
PenelopaW píše:

"Pojedete dál do Quebeku?"
"Do Quebeku? Ani nápad. Tam to spěje k maléru. Ještě nevím, co podniknu. Včera jsem byl v Shédiaku a chci vyrazit do Chignectou, kde jsem nechal Cherubína, když jsem se dozvěděl, že do Tidmagouche míří pan de Frontenac. Raději na něj počkám tady, než mu jet naproti do zálivu, kde bych ho mohl mezi těmi ostrovy minout."
"Pan de Frontenac míří na východní pobřeží? Nikdo nám to neřekl."
"Vím to pouze já. Mám své špehy. Spolehlivé. Pokud je tu s vámi pan de Peyrac, určitě se to také brzy dozví.
Pan de Frontenac pluje na Královně Anně, admirálské lodi, kterou doprovází Nepokořitelný a malý člun o výtlaku tři sta tun: Chrabrý. Krásná flotila, poslal mu ji král. :king:
Chtěl bych se ho dočkat. Je vždycky lepší plout přes oceán ve větší společnosti. A jsem přesvědčen, že pan de Frontenac ocení přítomnost upřímného přítele."
"Hodlá plout do Francie?"
Villedavray přikývl a významně zamrkal.
"Na králův příkaz."


takže tu je správny preklad z Francúžtiny:

Som jediný, kto to vie... Mám svojich špiónov. Vždy veľmi oddaných... Všimnite si, že ak je s vami pán de Peyrac, nebude trvať dlho, kým bude varovaný aj on. Pán de Frontenac pripláva na vlajkovej admirálskej lodi Kráľovná Anna,*** ktorú ešte sprevádza Neskrotná a tiež malá tristo tonová loď Hrdina. Pekný sprievod, ktorý mu poslal kráľ.
Tak som si myslel, že naňho počkám. Nikdy nie je zlý nápad byť na plavbe v spoločnosti. A potom, v jeho prípade som presvedčený, že pán de Frontenac ocení prítomnosť spoľahlivého priateľa, presne tak ako aj ja tú jeho.


***tie mávali výtlak vyše 1000, normálne okolo 1400 ton, ale treba zistiť či kráľ také veľké posielal aj do Quebcu
predpokladám že tá druhá loď bola stredne veľká - tak okolo 700 ton
v každom prípade kráľovské lode sa delia podľa tonáže a účelu do 6 tich kategórii.

Inak by sme boli v obraze táto loď kapitán čierna brada mala výtlak niečo cez 200 ton, a vyzerá dosť strašidelne s tými lampášmi:

https://www.thoughtco.com/thmb/ya9RMJfY ... 924c67.jpg


Ms_Rescator píše: *  08 zář 2024, 15:29
Ano, příběh zduplikovaného Mořského orla by si tu mohla rozvézt. To je opravdu zajímavá věc.


aj na tom už pracujem :wink:

DUHA sa spomína v knihe hodne :ship:

Inak ten názov Sluneční záře to je zasa nejaká Joffreyová provokácia ? :mask: :swordplay: :king:

pretože tá La gloire du soleil to je slovná hračka - môže byť aj sláva slnka aj slnečná žiara - alebo sa chystá tú loď darovať královi?

_________________

Someone told me I was delusional!! I nearly fell off my unicorn!🦄


Nahoru
moirra
Předmět příspěvku: Re: LODE veľkomožného pána RESCATORA
Napsal: 09 zář 2024, 14:05
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 7288
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
 
Ako som už vravela začnem GOLUDSBORO

teda začínam opisom Rescatorovej lode z 5 dielu:

Angelika se tiše doplazila trávou až k vrcholku srázu. Zahlédla uprostřed zátoky trojstěžník bez jakékoli vlajky nebo korouhve. Poměrně nízký a široký, mohl být stejně dobře holandský jako anglický, ale určitě ne francouzský, a v žádném případě nepatřil k larochellské základně rybářských lodí. Ty nemají výtlak víc jak sto osmdesát tun. Tahle loď měla nejméně dvě stě padesát, i více.
Co by dělala obchodní loď v zátoce vzdálené asi míli od La Rochelle a nepříliš vhodné ke kotvení, protože bylo známo, že příkré a nízké útesy místo nechrání a dno je bahnité a dost mělké. V těchhle zátokách kotví jen rybářské čluny. Ostatně může vůbec jít o obchodní loď? Angelika dokázala po zkušenostech ze Středozemního moře odhalit jisté příznaky. Byla si teď jistá, že loď má dvojí podpalubí s řadou těžkých zbraní a že skryté střílny, i na krátkou vzdálenost téměř neviditelné, se v případě potřeby otevřou a odhalí černé chřtány aspoň patnácti děl.
Na palubě s nezvykle vysokým zábradlím, velice pevným, ležely na první pohled neškodné pytle; zřejmě však skrývaly muškety. Ostatně stála vedle nich stráž, což bylo výmluvné.
Další hromady přikryté plachtami očividně obsahovaly dlouhé tyče, háky a žebříky, které na moři slouží jako zbraně proti jiné lodi… nebo k útoku na ni.


neskoršie sa v 6 diely píše že:

Gouldsboro nebyl jako všechny obchodní nebo pirátské lodi zařízen pro cestující. Prostor pod přídí byl vyhrazen posádce a víc místa tu nebylo. Uložili tedy uprchlíky do části podpalubí, skrývající dělovou baterii pirátské lodi. Angelika sešla po krátkém žebříku a octla se mezi přáteli, kteří se jakžtakž rozmístili mezi děly. Skromná zavazadla si mohli rozvěsit i na lafety velkých děl, přikrytých plachtami.

A tiež že: Není pozoruhodné už to, že se zmocnili lodi o výtlaku tři sta tun (Hugenoti)

Táto loď mi pripomína Gouldsboro kotviace vo svojom domovskom prístave.
22-09a-cote-d-azur-by-igor-onoprienko.jpg

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

_________________

Someone told me I was delusional!! I nearly fell off my unicorn!🦄


Nahoru
Ms_Rescator
Předmět příspěvku: Re: LODE veľkomožného pána RESCATORA
Napsal: 09 zář 2024, 19:33
Hrabata
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 255
Registrován: 18 led 2024, 22:28
 
moirra píše: *  09 zář 2024, 12:53
Inak ten názov Sluneční záře to je zasa nejaká Joffreyová provokácia ? :mask: :swordplay: :king:
Je, tak to mě vůbec nenapadlo ale je to možný! Zas nějaký poťouchlý dvojsmysl pana hraběte. :P Já vždycky měla za to, že Joffrey "na stará kolena" vyměkl a začal své lodě pojmenovávat něžnými názvy. Příští by mohla být "Růžová pláž". :mrgreen:

Tvůj obrázek výše se mi moc líbí, ta příroda opravdu vypadá jako u Mont Desertu. Jen Goudsboro si představuju trošku méně zdobné. Ale možná právě Sluneční záře, nebo Duha by to mohly být! :agree:


Nahoru
moirra
Předmět příspěvku: Re: LODE veľkomožného pána RESCATORA
Napsal: 09 zář 2024, 19:37
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 7288
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
 
Ms_Rescator píše: *  09 zář 2024, 19:33
moirra píše: *  09 zář 2024, 12:53
Inak ten názov Sluneční záře to je zasa nejaká Joffreyová provokácia ? :mask: :swordplay: :king:
Je, tak to mě vůbec nenapadlo ale je to možný! Zas nějaký poťouchlý dvojsmysl pana hraběte. :P Já vždycky měla za to, že Joffrey "na stará kolena" vyměkl a začal své lodě pojmenovávat něžnými názvy. Příští by mohla být "Růžová pláž". :mrgreen:
La gloire du soleil to je slovná hračka - môže byť aj sláva slnka aj slnečná žiara - alebo sa chystá tú loď darovať královi?

_________________

Someone told me I was delusional!! I nearly fell off my unicorn!🦄


Nahoru
Ms_Rescator
Předmět příspěvku: Re: LODE veľkomožného pána RESCATORA
Napsal: 09 zář 2024, 20:10
Hrabata
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 255
Registrován: 18 led 2024, 22:28
 
moirra píše: *  09 zář 2024, 19:37

La gloire du soleil to je slovná hračka - môže byť aj sláva slnka aj slnečná žiara - alebo sa chystá tú loď darovať královi?
Tak to je zas špatně přeložené v češtině, francouzsky to dává mnohem větší smysl! Takže spíš "Sláva slunce", to sice nezní tak poeticky, proto nejspíš překladatelka zvolila Sluneční záři. Ale v kontextu Krále Slunce a odjezdu do Versailles to smysl dává. :agree: A já už skoro myslela, že tím je myšleno zas něco ironického... haha.


Nahoru
moirra
Předmět příspěvku: Re: LODE veľkomožného pána RESCATORA
Napsal: 09 zář 2024, 20:12
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 7288
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
 
A inak netuším prečo pani AG vybrala kráľovnú Annu ako názov admirálskej lode to je dosť čudné, lebo loď Čiernej brady sa volala pomsta kráľovny Anny, a ten názov druhej lode

L'indomptable - tak sa volá kniha aj FILM Angelika - že by tuto zasa provokoval kráľ? :king:

sa teraz páni vzájomne ostreľujú názvami lodí? :slzici: ako to Joffrey vraví v knihe Žena jablko sváru?

A tá DÚHA má niečo spoločného s krajinou dúh ako sa volá Gouldsboro aj celá kapitola v 6 diely.
DUHA = L'arc-en-ciel

Kráľovská flotila:

Je suis seul à le savoir... J'ai mes espions. Toujours très dévoués... Notez, si M. de Peyrac est avec vous, il ne va pas tarder à être averti, lui aussi. M. de Frontenac arrive sur La reine Anne, vaisseau amiral accompagné de L'indomptable et d'un petit trois-cents-tonneaux : Le vaillant. Une belle escorte que lui a envoyée le roi. Mais j'ai pensé à l'attendre. Il n'est jamais mauvais, pour une traversée, de se trouver en compagnie. Et puis, dans son cas, je suis persuadé que M. de Frontenac appréciera la présence d'un ami sûr, comme je le suis pour lui.

_________________

Someone told me I was delusional!! I nearly fell off my unicorn!🦄


Nahoru
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: LODE veľkomožného pána RESCATORA
Napsal: 10 zář 2024, 08:59
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3416
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
 
Královna Anna či Pomsta královny Anny jsou odkazy na Annu Bretaňskou: https://cs.wikipedia.org/wiki/Anna_Breta%C5%88sk%C3%A1

I já na ni vložila odkaz ve své námořnické desgrezovské fikci. V Bretani se k ní hlásí ještě dnes :).


Nahoru
moirra
Předmět příspěvku: Re: LODE veľkomožného pána RESCATORA
Napsal: 10 zář 2024, 19:37
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 7288
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
 
Problém je v tom ž Ľudovít XIV admirálsku loď s takým menom očividne nemal - že by relikt od Ľudovíta XIII ? :roll:

čo sa týka Pomsty kráľovny Anny tak to bol odkaz na inú kráľovnú ako tú Bretónsku

Černovous bol korzár ktorý čiastočne slúžil anglickej korune, a jedná sa o neskoršie obdobie,

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pomsta_kr%C3%A1lovny_Anny

odkaz toho mena je na vojnu kráľovny Anny v Novom Svete

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pomsta_kr%C3%A1lovny_Anny

Kedysi existovala stránky kde s dali pozrieť skoro všetky lod ktoré plávali medzi Francúzkom a Novým svetom, a to s konkrétnymi prístavmi odkiaľ a kam, len to teraz neviem nájsť.

však je samozrejme otázne či s to týkalo aj kráľovských lodí.

_________________

Someone told me I was delusional!! I nearly fell off my unicorn!🦄


Nahoru
Precious
Předmět příspěvku: Re: LODE veľkomožného pána RESCATORA
Napsal: 15 zář 2024, 18:44
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1652
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
 
Moirra, ďakujem za info ku Gouldsboru, určite ho využijem! :prayer: A tie záchody sú božské! :ok: :ok: :ok: Musím si to ešte preštudovať poriadne!

Áno, aj ja som zvedavá na tie dva Morské orly! Veď vieme, že keď bojoval Rescator s Vivonnem v "Neskrotnej" za prítomnosti Angeliky, mal zbrusu novú loď, ktorú pochválil aj samotný admirál. Ale na Atlantik sa vydal s Morským orlom... Takže je možné, že aj stará aj nová loď sa volali Morský orol.

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
moirra
Předmět příspěvku: Re: LODE veľkomožného pána RESCATORA
Napsal: 05 lis 2024, 19:14
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 7288
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
 
PenelopaW píše: *  01 lis 2024, 12:54
Zatím jsem nečetla předchozí komentáře a pouze doháním čtenářské resty. V průběhu čtení jsem vedla monolog, přela se s aktéry a obdivovala, jak hezky je to napsané. Zde moje glosy:
Ms_Rescator píše: *  06 zář 2024, 16:42

Celý apartmán se skládal ze salonu, ložnice a malé koupelny.
Původně jsem se chtěla doptávat na detaily, protože zejména na koupelny jsem ujetá a zajímala mě tvá představa, ale předběhla jsi mě a vzápětí následoval popis jednotlivých místností. Vykreslila jsi je tak, jako bych je v duchu viděla, a nutno říct, že Joffrey byl nejen požitkář, ale i trochu provokatér. Říkám si, kolik lodí bylo podobně vybaveno, což mě vede k úvaze, jak to tehdy bylo. Vždyť na lodi lidé de facto bydleli, kolikrát i několik let s mezipřistáním na pevnině, vyplatilo se investovat do interiéru, aby se člověk „cítil jako doma“ i za cenu, že loď mohla jít ke dnu a spolu s ní veškerá luxusní výbava? Když pročítám Joffreyův mobiliář, nešlo o nic levného.
Keďže už mám aj knihu o galérach 17 storočia a hlavne knihu kde sú všetky lode Ľudovíta XIV - musím potvrdiť že kajuty kapitánov čo za niečo stáli aj ich vybavenie a zdobenie lode bývali neuveriteľne nákladné a honosné.
Našla som dokonca aj opis Vivonnovej hlavnej admirálskej Galéry - to tiež bol Luxus nad luxus.

Tak je iba samozrejmosťou že loď aj kajuta veľkomožného pána Rescatora ktorý také veci miloval boli honosné tiež.

Rescatorová loď a kajuta (kliknite na oba obrázky KAJUTY a zväčšia sa vám)

Hneď na začiatku 6 teho dielu máme opis kajuty:

V okolním šeru se leskl pozlacený nábytek a umělecké předměty, jejichž obrysy se rozplývaly ve tmě. Vznášela se tu vůně, kterou s dojetím poznávala – vůně Rescatora. Oblíbil si ji zřejmě ve Středomoří, stejně jako kávu, koberce a pohovky s hedvábnými polštáři. Oknem sem vnikl studený vítr s vlhkou mlhou. (...) Zamířila k proskleným dveřím a podivila se, když se před ní otevřely. Takže ji neuvěznili… Venku bylo ještě světlo. Námořníci chodili po palubě a rozsvěcovali svítilny ....

Orientalna kajuta.jpg
Potom samozrejme ďalší keď ju dal zavrieť do svojej kajuty predtým jako si před ňou zložil masku:

Domnívala se, že ji dovedli do Rescatorova salónu, a teprve když se za ní zavřely dveře, uvědomila si, že je v úzké kabině s jedním oknem, osvětlené lampou na dvojitém rameni, aby se nekývala. Nikdo tu nebyl. Když se Angelika rozhlédla, napadlo ji, že kajuta zřejmě sousedí s ostatními kapitánovými místnostmi, neboť přestože byla úzká a nízká, měla obrovské okno jako všechny kajuty na zádi. Pod čalouněním na stěně rozeznala dvířka, což jí jen potvrdilo, že sousedí se salónem, kde ji Rescator přijal. Vzala za kliku, aby se přesvědčila, ale dveře se neotevřely. Byla tu zamčená.
Rozhořčeně a zároveň odevzdaně pokrčila rameny a usedla na divan, zaplňující téměř celou místnost. Čím déle o všem přemýšlela, tím si byla jistější, že je v Rescatorově ložnici. Musel se tu skrývat ve chvíli, kdy se po vyplutí probrala na orientálním loži a pocítila, že ji někdo neviditelný sleduje. Už to, že ji přivedli dnes večer rovnou sem, byla jistá drzost….

--------------------------------------------------------

Tuto malá poznámka k tomu prečo sa Hugenoti museli tlačiť v medzipalubí medzi delami:

Gouldsboro nebyl jako všechny obchodní nebo pirátské lodi zařízen pro cestující. Prostor pod přídí byl vyhrazen posádce a víc místa tu nebylo. Uložili tedy uprchlíky do části podpalubí, skrývající dělovou baterii pirátské lodi. Angelika sešla po krátkém žebříku a octla se mezi přáteli, kteří se jakžtakž rozmístili mezi děly. Skromná zavazadla si mohli rozvěsit i na lafety velkých děl, přikrytých plachtami.

Dělová paluba - máme tam aj tú diežu na ktorej vždy trónila pani Manigualtová :D

https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Blov%C3%A1_paluba

[ img ]

--------------------------------------
A do tretice po vzbure: Ešte šťastie že predvídavý Rescator kreslil plány na loď vlastnou rukou. Myslel samozrejme aj na únikovú cestu z kajuty. Povstania a vzbury na lodiach neboli ničím výnimočným, a my vieme že Joffrey de Peyrac zriedka kedy neičo prenechával náhode.

Když se objevili na balkóně s pozlaceným zábradlím, naskytl se jim překvapivý pohled a
Angelika málem omdlela zděšením. Španělští povstalci neuposlechli Manigaultovy rozkazy, a místo aby stáli na stráži před Rescatorovou kajutou, vloupali se dovnitř. Chtěli se zmocnit kapitána, proti němuž se opovážili vzbouřit, a navíc hodlali samozřejmě loupit. (...) Vylomili dveře a čekali, že se jim zajatec postaví. Vešli s mušketami a noži v ruce. Nic. Teď stáli uprostřed velkého salónu. Byl prázdný. Tak je to překvapilo, že ani nezačali rabovat, ač měli bohatství na dosah lačných rukou. Odtahali a prohlédli nábytek. Marně. Kde se schovává ten nebezpečný člověk? Copak se změnil v dým a vsákl do měděné nádoby Inků?
Manigault je zasypal nadávkami a kopanci. Jen s obtížemi se jim podařilo mu to hrdelními hlasy vysvětlit. Vešli. Nikdo. Možná se změnil v krysu; od takového chlapa se dá čekat naprosto všechno.

Začali hledat. Mercelot šel otevřít velká okna vzadu, jimiž Angelika pozorovala nádherné zapadající slunce ten večer, kdy odplouvali z La Rochelle. Vyklonili se a sledovali vodu, čeřící se za zádí. Tudy uniknout nemohl, a navíc inteligentně usoudili, že by pak přece za sebou nezavřel okna. Našli k té záhadě klíč v malé přilehlé místnosti. Když odhodili koberec, našli padací dveře. Tiše na sebe pohlédli. Manigault měl co dělat, aby nezaklel. „Ještě neznáme všechny pasti téhle lodi,“ poznamenal Le Gall, který přišel za nimi. „Majitel si ji dal postavit k obrazu svému.“
V hlase mu zněla hořkost a strach. Angelika toho využila.
„Tak vidíte. Lžete sami sobě, když obviňujete Rescatora, že je pirát. V hloubi duše jstepřesvědčeni, že mu loď patří ....

kajuta.jpg

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

_________________

Someone told me I was delusional!! I nearly fell off my unicorn!🦄


Nahoru
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: LODE veľkomožného pána RESCATORA
Napsal: 07 lis 2024, 07:05
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3416
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
 
Tak teď se mi v podstatě vysvětlilo, proč je tolik atraktivní "vykrádat" staré potopené vraky :).


Nahoru
moirra
Předmět příspěvku: Re: LODE veľkomožného pána RESCATORA
Napsal: 11 lis 2024, 23:38
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 7288
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
 
Precious píše: *  15 zář 2024, 18:44

Áno, aj ja som zvedavá na tie dva Morské orly! Veď vieme, že keď bojoval Rescator s Vivonnem v "Neskrotnej" za prítomnosti Angeliky, mal zbrusu novú loď, ktorú pochválil aj samotný admirál. Ale na Atlantik sa vydal s Morským orlom... Takže je možné, že aj stará aj nová loď sa volali Morský orol.
BINGO! pretože Polačka ako pozorná čitateľka zistila že to definitívne boli dve rozličné lode

tá prvá sa 100 percentne volala MORSKY OROL pretože to máme z úst veľkomožného pána Rescatora v 6 diely. kedy vraví že keď si vzal Cantora pri myse Passero blízko Sicílie, tak jeho loď MORSKY OROL zažila ťažké chvíle.
Neskoršie Vivonne vraví že jedinou salvou z Rescatorovej lode ktorá mala 12 diel - a to nemôže byť preklep lebo tam je číslo vo Francúzkej knihe namiesto slova.

ale musíme rozlišovať medzi názvami, kde je to písané s veľkými začiatočnými písmenami, a medzi prirovnaniami, kedy pani AG píše že Rescatorová loď krúžila okolo nich ako morský orol (z malými písmenami, myslené ako vták) a keď to použila ako názov lode v 6 diely z úst Rescatora (veľkými písmenami)

"Proletěla kolem jako mořský orel" v 4 diely nieje myslené ako názov, ale ako opis že krúžil okolo ako vták (my niekedy vravíme v slovenčine ako hladný sup) a tak je to aj vo francúzkom origináli

------------------------------------------------------------------------------
ZHRNME SI TO TEDA:

Odkiaľ teda viem že pri myse Passero kde oficiálne zahynul Cantor sa jednalo o inú loď ako v 4 diely keď Angelika prvá krát vidí Rescatora?

Jednoducho preto lebo tá prvá mala 12 diel a tá druhá mala diel až 22 :!: :idea: overené z Francúzskeho originálu aj iných prekladov. Ak mal pri myse passero iba 12 delovú loď tak to bol skôr dvojsťažník, ale to oba hádam, skúsim nájsť adekvátnu maketu. K 22 delám som už našla.
Dôležité je že kým sa 12 delová loď dala ešte považovať za pirátsku, 22 delová sa už považuje za VOJNOVÚ - takže pán Joffrey de Peyrac viedol naozaj válku, ako sa to dozvedáme v jednej z filmových replík. :P

A ešte tá druhá loď:
Krásné plavidlo, sedí nízko na vodě, pod dolní hranicí dráhy našich střel. :ship:

No, tak to teda bola špeciálne stavaná, odľahčená loď určená na rýchle manévrovanie. A Vivonnové delá boli umiestnené príliš vysoko na to aby ju poškodili.

Tuto máme aspoň ten 22 kanónový trojsťažník:

https://mnm.webmuseo.com:8443/ws/musee- ... ecord/8981

Veľké rozlíšenie z boku a v prílohe je tiež kajuta kapitána:

https://mnm.webmuseo.com:8443/ws/musee- ... humbh=1500
22 kanonov lod.jpg
3 díl král

Zpráva o porážce u mysu Passero dorazila v půli června, uprostřed slavností, které pořádal král před odjezdem svých vojsk do Lotrinska. Vědělo se, že galéry pana de Vivonne napadla u Sicílie barbarská flotila, vedená známým alžírským pirátem, :mask: kterému se přezdívalo Rescator.
Vivonne se musel uchýlit do chráněné zátoky u mysu Passero. Tvářil se, že utrpěl velké škody. Byla to ale jen šarvátka. Z dvaceti galér, jimž velel, se potopily pouze dvě. Je ovšem pravda, že na jedné z nich bylo mnoho lidí z jeho domu a pan de Vivonne s bolestí sledoval, jak na dně moře mizí tři šlechtici z jeho doprovodu, deset stolníků, čtyři sluhové, dvacet zpěváků z jeho kapely, jeho zpovědník, majordomus, zbrojnoš a malé páže s kytarou.


4 díl Neskrotná

Trojstěžník nám pluje po boku… střílejte ze všech pušek, znovu obrat čelem k nepříteli. Pal!“
Práskla salva jako ozvěna již doznívající detonace. Ale útočník se vyhnul kulím a byl ještě příliš daleko, mimo dostřel pušek.
Savary vše pozoroval kukrem s potěšením přírodovědce, jenž má pod lupou mouchu.
„Krásná loď, týkové dřevo ze Siamu. Má nevyčíslitelnou cenu. Ze stromů se nejdřív stáhne kůra a nechají se pět let stát, až míza vyschne. Pak se sedm let suší pod střechou a teprve pak rozřežou. Na hlavním stěžni má bílou vlajku, na přídi standartu marockého krále a jakýsi zvláštní erb, rudý se stříbrným štítem uprostřed.“
„Erb pana Rescatora,“ utrousil Vivonne hořce. „Měl jsem se vsadit.“

Angelice poskočilo srdce. Má tedy před sebou onoho strašného Rescatora :mask: , jenž ji připravil o syna a jehož se stateční důstojníci Jeho Veličenstva právem obávají. Vivonne a Brossardičre si vyměňovali poznámky a současně sledovali nepřítelovo počínání.
„Má novou loď, ten ďábel. Krásné plavidlo, sedí nízko na vodě, pod dolní hranicí dráhy našich střel. Proto jsme ho před chvílí minuli, když plul před námi. Má dvaadvacet děl. Proklatě!“
V otvorech na bocích trojstěžníku se blýskala kulatá ústí děl a podezřelý dým svědčil o tom, že jsou na svých místech připravena na první rozkaz k palbě.
Zatřepotaly se signální vlajky.
„Vzdejte se, nebo vás potopíme.“
„Drzoun! To si myslí, že se královská flotila nechá takhle zastrašit?
Je moc daleko, aby nás zasáhl. Svornost připluje blíž a brzy ho bude mít na dostřel. Vztyčte bílou válečnou vlajku na přídi a na záď liliový květ.“
Vtom však nepřítel změnil směr plavby. Plul obloukem, aby se vyhnul dělům na přídi, namířeným na pevninu a na východ. Plul velice rychle, s napjatými plachtami. Ozvalo se několik výstřelů z děl. Liliový květ a Svornost, které pronásledovaly bárky, sloužící jako návnada, se vrátily a pokoušely se přímo zasáhnout protivníka.
„Netrefily,“ vykřikl zklamaně Vivonne.
Vzal si z krabice několik pistácií v cukru.
„Teď ale pozor! Obrátí se k nám a pokusí se nás potopit. Obraťte čelem k němu.“
Galéra se dala do pohybu.
Chvíli trvalo napjaté ticho, byly slyšet pouze údery gongů, připomínající tlumený tlukot vyděšeného srdce.
Pak se objevila pirátská fregata a vracela se k nim, jak to francouzský admirál předvídal.
Proletěla kolem jako mořský orel a díky své rychlosti se v momentě octla v zádech královských galér. Najednou se zastavila a přehodila plachty.
„Ten prokletý pirát ale umí manévrovat,“ zabručel Brossardičre. „Škoda že je to nepřítel.“


„Vím, proč jsi smutná. Od chvíle, kdy jsem s tebou, se bojím okamžiku, kdy o tom promluvíš. Myslíš na svého syna, viď? Na chlapce, jehož jsi mi svěřila a on utonul při bitvě.“
Angelika skryla obličej v dlaních.
„Ano, máš pravdu,“ zašeptala. „Mučí mě pohled na to modré moře, tak krásné, jež mi vzalo dítě.“
„I za tuhle pohromu vděčíme tomu prokletému Rescatorovi. Proplouvali jsme právě kolem mysu Passero, když nás přepadl jako mořský orel. Nikdo ho neviděl, ostatně plul se svinutými plachtami, takže ho díky vysokým vlnám téměř nebylo vidět.
Když hlásili, že se blíží, bylo příliš pozdě: jediná salva jeho dvanácti děl nám potopila dvě galéry a Rescator už vyslal janičáře na palubu Vlámky. Právě na ní se plavilo mé služebnictvo i malý Cantor… Možná se ho zmocnila panika, vyděsily ho výkřiky vězňů, kteří se zmítali v řetězech v podpalubí, nebo pohled na Maury se zahnutými šavlemi… Podkoní Jean Gallet slyšel, jak křičí: Tati! Tati! Jeden z vojáků na palubě ho vzal do náručí a chtěl ho odnést…“
„A dál?“
„Galéra se rozlomila vedví. Nesmírně rychle se ponořila do vln….


Angelika vedle něj se náhle sesula. Pak vstala a vytřeštila oči, neschopná slova. Savary zmlkl. Rukou tápal po starém kukru a přiložil si ho k očím.
„Co to dělá? Ten muž je šílený!“
***
Na velitelském můstku trojstěžníku rozeznali Rescatorův stín. Maurští námořníci přesekli lana a loď, na níž plál oheň, vyplula do vod zálivu a vzdalovala se od požáru, přestože už také hořela. Plamen vzplál silněji a prudčeji. Hlavní stěžeň se zlomil. Pak se ozvala tlumená exploze.
„Sud s prachem,“ šeptala Angelika.


*** Tak tu sa v iných knihách spomína MORSKY OROL ako meno lode

6 dil Angelika a jej láska

Hořce si uvědomil, že dítě pojmenovali Morens a ne Peyrac a že je mají v úctě ne proto, že je synem velkého akvitánského šlechtice, ale jen proto, že je nevlastním synem maršála du Plessis.
Rescator dal okamžitě rozkaz vyplout. Objevil se na dohled francouzské eskadry. Chtěl vyjednávat, nabídnout výměnu. Když však admirál de Vivonne zjistil, že pirát, jehož má podle rozkazu zničit, má ještě odvahu připlout na dohled, nechal hodit jeho vyjednavače přes palubu a bez výstrahy vystřelil proti trojstěžníku dělovou salvu.
Mořský orel prožil po zásahu horkou čtvrthodinku.
Navíc musel do bitvy. Naštěstí těžké galéry manévrovaly jako nešikovné dřeváky plné kamení. Na jedné z nich je Cantor. Joffrey de Peyrac se pokusil oddělit ji od ostatních, ale v zápalu boje dostala plný zásah. Byl šílený strachy, protože věděl, jak rychle dokáže galéra zmizet ve vlnách, protože je těžká jako kámen. Poslal tedy své nejodvážnější janičáry, aby se stůj co stůj pokusili najít na palubě mezi cestujícími na zádi, z nichž někteří už začali skákat do vody, dítě. Přivedl mu ho Maur Abdulláh. Joffrey de Peyrac myslel, že se mu to zdá, když slyšel jasný hlásek křičet: Tati! Tati!

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

_________________

Someone told me I was delusional!! I nearly fell off my unicorn!🦄


Nahoru
Ms_Rescator
Předmět příspěvku: Re: LODE veľkomožného pána RESCATORA
Napsal: 12 lis 2024, 18:30
Hrabata
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 255
Registrován: 18 led 2024, 22:28
 
No klobouk dolů nad tvou hloubkovou analýzou Rescatorových lodí včetně lingvistického okénka! Já bych ty dvě lodi taky odvodila z Vivonnovy poznámky o nové lodi, počítat děla by mě teda rozhodně nenapadlo. Super že sis toho všimla. :ok:
Takže vlastně nevíme, jak se jmenovala loď, na které Joffrey doplaval z Orientu do Bostonu. :shock:
moirra píše: *
Dôležité je že kým sa 12 delová loď dala ešte považovať za pirátsku, 22 delová sa už považuje za VOJNOVÚ - takže pán Joffrey de Peyrac viedol naozaj válku, ako sa to dozvedáme v jednej z filmových replík. :P
Takže vlastně přitvrdil. :mrgreen:
moirra píše: *
Ak mal pri myse passero iba 12 delovú loď tak to bol skôr dvojsťažník, ale to oba hádam, skúsim nájsť adekvátnu maketu. K 22 delám som už našla.
Tady mě napadla směšná poznámka (jako Angeliku při vážných věcech), že jí možná vyměnil za trojstěžník, aby neměli s Escrainvillem stejnou. :tongue: Ten měl přece brigantinu - dvojstěžník. :mrgreen:

Ta maketa je hezká. Gouldsboro si pak představuju o trošku vyšší. Jen ty okna na zádi jsou taková malinká, já raději romanticky velká a ty měl pak taky na Gouldsboru. :ach:


Nahoru
moirra
Předmět příspěvku: Re: LODE veľkomožného pána RESCATORA
Napsal: 12 lis 2024, 19:50
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 7288
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
 
Ms_Rescator píše: *  12 lis 2024, 18:30
moirra píše: *
Ak mal pri myse passero iba 12 delovú loď tak to bol skôr dvojsťažník, ale to oba hádam, skúsim nájsť adekvátnu maketu. K 22 delám som už našla.
Tady mě napadla směšná poznámka (jako Angeliku při vážných věcech), že jí možná vyměnil za trojstěžník, aby neměli s Escrainvillem stejnou. :tongue: Ten měl přece brigantinu - dvojstěžník. :mrgreen:
:slzici: :ok: Ty si genius! To vôbec nieje smiešna poznámka, ale zásah do čierneho! :scientist: :ship:

BRIGANTINY mávali 12 diel :!: :idea:

A tu hneď máme aj model:
Brigantina 12 diel.JPG
Ms_Rescator píše: *  12 lis 2024, 18:30
Ta maketa je hezká. Gouldsboro si pak představuju o trošku vyšší. Jen ty okna na zádi jsou taková malinká, já raději romanticky velká a ty měl pak taky na Gouldsboru. :ach:
Ja si nemyslím že sú malinké - zvnútra asi budú vyzerať takto nejak:

https://angelique.cz/phpBB321/download/ ... &mode=view

Nakoniec dalo by sa to vypočítať podla mierky tej makety presne :wink:

U tej lode číslo 2 je dôležité že sedela hlboko na vode - čiže bola mimo poriadneho zásahu bežných vojenských lodí.
To nieje vymyslený druh lode, ale taký skutočne existoval - aj keď zatiaľ som našla iba jednu z 18 storočia.

Samozrejme že toto ešte nieje všetko - zatiaľ k menu MORSKY OROL

okrem toho že to je Rakúsky štátny znak samozrejme ... iba na pripomenutie:

Rescator sám seba nazýva v 6 diely osamelým morským orlom a Angelika jeho rezidenciu vo veži nad zátokou Orlím hniezdom

ja uvažujem že aspoň na tej druhej lodi musel Rescator mať vpredu vyrezávanú figúrku ...
myslíte že mal toho MORSKÉHO ORLA ?????

tak toto je ten vyššie menovaný vtáčik:

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

_________________

Someone told me I was delusional!! I nearly fell off my unicorn!🦄


Nahoru
Ms_Rescator
Předmět příspěvku: Re: LODE veľkomožného pána RESCATORA
Napsal: 12 lis 2024, 20:31
Hrabata
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 255
Registrován: 18 led 2024, 22:28
 
Aha no vidíš, tak jsme si z popisu nepřímo odvodily, že první Mořský orel byl pravděpodobně brigantina, kdežto ta druhá loď Mořský orel 2 (?) byl fregata - trojstežník.

Viz citát ze 4. dílu, co jsi nám už dávala výše:
Pak se objevila pirátská fregata a vracela se k nim, jak to francouzský admirál předvídal. Proletěla kolem jako mořský orel a díky své rychlosti se v momentě octla v zádech královských galér.

Vlastně z toho tragikomicky vyplývá, že o to bylo to ponížení v Kandii ještě horší, poté, co mu utekla jeho :eyes: odaliska. Nejenže za ni zaplatil nehoráznou sumu, utekla mu ještě ten večer a loď mu podpálila. Ale ta podpálená loď byla navíc ještě nová a kvalitnější než ta původní! No to měli středomořští klevetníci žně. :slzici:
moirra píše: *  12 lis 2024, 19:50
Rescator sám seba nazýva v 6 diely osamelým morským orlom a Angelika jeho rezidenciu vo veži nad zátokou Orlím hniezdom
Ano? Tak to zas bude nějaký rozdíl v překladech. Pokud si pamatuju dobře, tak v češtině se označuje jako "starý mořský vlk" nebo tak nějak. Zřejmě česká překladatelka zvolila ustálené slovní spojení, aby to bylo pro nás čtivější, a proto orla zaměnila za vlka.


Nahoru
moirra
Předmět příspěvku: Re: LODE veľkomožného pána RESCATORA
Napsal: 12 lis 2024, 22:15
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 7288
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
 
Ms_Rescator píše: *  12 lis 2024, 20:31
Aha no vidíš, tak jsme si z popisu nepřímo odvodily, že první Mořský orel byl pravděpodobně brigantina, kdežto ta druhá loď Mořský orel 2 (?) byl fregata - trojstežník.
moirra píše: *  12 lis 2024, 19:50
Rescator sám seba nazýva v 6 diely osamelým morským orlom a Angelika jeho rezidenciu vo veži nad zátokou Orlím hniezdom
Ano? Tak to zas bude nějaký rozdíl v překladech. Pokud si pamatuju dobře, tak v češtině se označuje jako "starý mořský vlk" nebo tak nějak. Zřejmě česká překladatelka zvolila ustálené slovní spojení, aby to bylo pro nás čtivější, a proto orla zaměnila za vlka.
Ano to chápem. Dôležité je ako to pani AG písala vo Francúžtine - Tam je to asi ustálené slovné spojenie s tým orlom.
Ako som už hovorila že pani AG používala opisy že fregata krúžila okolo Vivoneho ako morský orol ale aj ako názov lode - vtedy z veľkými písmenami.

Našla som to dva krát - to prvé som už uviedla, to bol morský orol 1 - z úst Rescatora v 6 diely:

Ayant retrouvé son fils à Palerme, il remercia le ciel de lui laisser au moins cet enfant dont la présence l'arrachait à des tourments profonds et qu'il avait cette fois du mal à surmonter. Quand il aborda l'océan, à la sortie du détroit de Gibraltar, cinglant vers l'Amérique, il ne gardait avec lui que son navire, l'Aigle des Mers et son équipage, du moins ceux qui voulaient bien partager son nouveau destin.


A odkiaľ viem že aj tá nová loď sa volala Morský Orol ? Nuž zo 4tého dielu, keď sa opisuje ako Rescator v Kandii zachraňoval svoju horiacu loď:

Ils venaient de distinguer sur la dunette enfumée de L'Aigle des Mers, l'ombre du Rescator. ☻ ☻ ☻

Píše sa tu že na palube lode Morský Orol videli v oblaku dymu Rescatorov tieň.

A tuto to máme ako názov lode keď odplával do Ameriky:

Quand il aborda l'océan, à la sortie du détroit de Gibraltar, cinglant vers l'Amérique, il ne gardait avec lui que son navire, l'Aigle des Mers et son équipage, du moins ceux qui voulaient bien partager son nouveau destin.

A aby sme mali dôkazový material tu máme dôkaz že Rescator sám seba označil ako starého morského orla:

Je suis un vieil aigle des mers habitué à la solitude.

Som starý morský orol zvyknutý na samotu.

Podobne ako v prípade Maličkosti aj tu ide o slovné hračky pani AG - raz s veľkými, raz s malými písmenami.

A jeho pevnosť nad zátokou nazýva Angelika Orlím hniezdom:

À quelle femme rêvait Joffrey de Peyrac lorsqu'il se réfugiait dans ce fortin en nid d'aigle, battu par les flots ? Était-ce à elle, Angélique ?...

na akú ženu myslel v tomto jeho orlom hniezde? na ňu na Angeliku? :trubadur:

Takže záhada dvoch lodí z rovnakým názvom je vyriešená. :la-polak-fun:

Teraz však máme ďalší problém.
V akom jazyku mal Rescator označenie na lodi číslo 1 a v akom na lodi číslo 2 ?


PS:
Ms_Rescator píše: *  12 lis 2024, 20:31
Vlastně z toho tragikomicky vyplývá, že o to bylo to ponížení v Kandii ještě horší, poté, co mu utekla jeho :eyes: odaliska. Nejenže za ni zaplatil nehoráznou sumu, utekla mu ještě ten večer a loď mu podpálila. Ale ta podpálená loď byla navíc ještě nová a kvalitnější než ta původní! No to měli středomořští klevetníci žně. :slzici:
No veď Savary vravel že bola z nejakého super vzácneho dreva, ktoré treba 5 rokov sušiť a až potom rezať.
Ho musela stáť majetok. :ship:

_________________

Someone told me I was delusional!! I nearly fell off my unicorn!🦄


Nahoru
Ms_Rescator
Předmět příspěvku: Re: LODE veľkomožného pána RESCATORA
Napsal: 12 lis 2024, 22:40
Hrabata
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 255
Registrován: 18 led 2024, 22:28
 
No vida, tak jsi svou analýzu dotáhla do finále - takže máme dvě lodě Mořský orel 1 a 2, první brigantinu (asi) a druhou fregatu (určitě). Ale trošku mě mrzí, že Rescator nebyl v pojmenovávání lodí o něco kreativnější, chtěla bych nějaké další jméno, třeba po hvězdách nebo orientální... Skoro si říkám, jestli AG nakonec nevypadl tenhle podružný detail a proto se obě lodě jmenují stejně... Ale jinak je to hezká hra se slovy - mořský orel a Mořský orel. :D
moirra píše: *  12 lis 2024, 22:15
Teraz však máme ďalší problém.
V akom jazyku mal Rescator označenie na lodi číslo 1 a v akom na lodi číslo 2 ?
No tak tady jsem teda s fantazií v koncích. To je jak s tou jeho vlajkou a reliéfem na mincích. Nevím... Možná španělsky? Nebo ve dvou jazycích - tedy i arabsky. Nebo možná tou řečí levantských obchodníků - lingua franca což byl mix středomořských jazyků, ale to nebyl zřejmě moc elegantní jazyk pro tak krásnou loď.
moirra píše: *  12 lis 2024, 22:15
Ms_Rescator píše: *  12 lis 2024, 20:31
Vlastně z toho tragikomicky vyplývá, že o to bylo to ponížení v Kandii ještě horší, poté, co mu utekla jeho :eyes: odaliska. Nejenže za ni zaplatil nehoráznou sumu, utekla mu ještě ten večer a loď mu podpálila. Ale ta podpálená loď byla navíc ještě nová a kvalitnější než ta původní! No to měli středomořští klevetníci žně. :slzici:
No veď Savary vravel že bola z nejakého super vzácneho dreva, ktoré treba 5 rokov sušiť a až potom rezať.
Ho musela stáť majetok. :ship:
Nevím, jestli to byl autorčin záměr, možná ne, ale z tohoto úhlu pohledu to zní strašně zlomyslně, že dala Savarymu do úst ještě tu přednášku o super speciálním dřevě. A pak ho nechala jí podpálit. :slzici:
Nakonec něco dost obdobného se zopakovalo i na Gouldsboru, kdy Joffrey opět "vinou Angeliky" málem přišel o svou drahocennou loď. Vedle škody na dvou luxusních lodích se ty dva ztracené pláště najednou jeví jako nic. :mrgreen: :mrgreen:


Nahoru
Precious
Předmět příspěvku: Re: LODE veľkomožného pána RESCATORA
Napsal: 13 lis 2024, 11:33
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1652
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
 
no toto, no toto... človek sem nepríde dva týždne a čo sa nedozvie ... ;)

takže ak to mám zhrnúť takto "nahlas", či som to všetko dobre pochopila:
- pri Cantorovej "smrti" pri myse Passero mal Rescator "starého" Morského orla, teda Morského orla č. 1. Názov lode vieme zo 6. dielu, keď si na tieto chvíle spomína Joffrey
- keď sa Angelika plavila na Vivonnovej galére a prvýkrát videla Rescatora na lodi, išlo o "nového" Morského orla, teda Morského orla č. 2 (že išlo o novú loď, je z dialógu cestujúcich na galére jasné)
- do Ameriky priplával na Morskom orlovi č. 2, ktorého neskôr vymenil za novu loď s menom Gouldsboro. Morský orol č. 2 bola aj loď, ktorú podpálili v Kandii po dražbe

Správne? :D

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
moirra
Předmět příspěvku: Re: LODE veľkomožného pána RESCATORA
Napsal: 13 lis 2024, 14:11
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 7288
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
 
Precious, absolutútne správne - a do momentu keď Rescatorovi v Bostone práve dostavali loď GOULDSBORO podľa jeho nákresov nás nádherne vo svojej fikcii uviedla Ms Rescator.

predpokladám že aj loď zo vzácneho dreva, alias Morský OROL 2 bola postavená podľa Rescatorových plánov

-----------------------------------------------------------
Ms_Rescator píše: *  12 lis 2024, 22:40
No vida, tak jsi svou analýzu dotáhla do finále - takže máme dvě lodě Mořský orel 1 a 2, první brigantinu (asi) a druhou fregatu (určitě). Ale trošku mě mrzí, že Rescator nebyl v pojmenovávání lodí o něco kreativnější, chtěla bych nějaké další jméno, třeba po hvězdách nebo orientální... Skoro si říkám, jestli AG nakonec nevypadl tenhle podružný detail a proto se obě lodě jmenují stejně... Ale jinak je to hezká hra se slovy - mořský orel a Mořský orel. :D
Už viem akú prvú loď mal Rescator - a nápis mal určite Alžírsky lebo ho podľa knihy vtedy ešte považovali za Alžírskeho Renegáta, ale neskoršie, možno dal názov latinsky sa už nevedeli dohodnúť či je renegát alebo Saracé, či dokonca Mulejov brat alebo Francúz či Španiel.
Ms_Rescator píše: *  12 lis 2024, 22:40
však on dlouho byl v Jijeli, což je území na pobřeží Alžírska. Tak to říkal Escrainville
čo teda teraz všetko do seba zapadá ako ozubené kolečká - preto mal ako prvú typickú barbarskú loď a potom si podľa mojej teorie nechal postaviť niekde v Carihrade, keď pracoval pre Sultána tú novú honosnú loď zo vzácneho exotického dreva. To už bol dostatočne mocný a bohatý aby si takú loď mohol dovoliť. A Angelika mu ju podpálila ... :scientist:
Podozrievam Joffreya, či skôr veľkomožného pána Rescatora, že nakoniec Angeliku tak trochu obdivoval čo mu všetko povyvádzala. Odtiaľ pochádza aj jeho legendárna hláška: Ak má človek do činenia s Angelikou nikdy nevie ....

takže pani Golonová, ako dcéra námorného kapitána vedela celkom presne o čom hovorí: :ship:

Lorsqu'il avait joint l'escadre française, au large de la Sicile, le pouvoir du Rescator était alors incontesté. L'ancien bagnard estropié de Marseille avait partout des complicités et des alliés. Pour parvenir à ce résultat, bien que naviguant pour affaires, il avait dû équiper son chébec en navire de guerre.

PREKLAD: Keď sa pripojil k francúzskej eskadre pri Sicílii, Rescatorova moc už bola nesporná. Zmrzačený bývalý trestanec z Marseille mal všade spojencov a komplicov. Aby dosiahol čo chcel, hoci sa plavil za obchodom, musel svoj "chébec" vybaviť ako vojnovú loď.

nebudem vyčítať českej prekladateľke že nedávala veci ako odevy alebo lode - keď to prekladala neboli možnosti ako dnes. proste napísala trojsťažnik, a hotovo - hoci to slovo v pôvodnom texte vôbec nieje.

Když Rescator dostihl francouzskou eskadru na moři u Sicílie, byla jeho moc už naprosto neotřesitelná. Bývalý zmrzačený galejník z Marseille měl všude špehy a spojence. Aby se mohl přepadu odvážit, musel vyzbrojit svůj trojstěžník jako válečnou loď, přestože cestoval čistě obchodně.

------------------------------

Tak a teraz sa samozrejme musíme pozrieť čo to vlastne je ten CHÉBEC

Šebeky boli v podstate rýchle, mrštné a ľahké vojnové lode, ale v mierových podmienkach sa na nich dalo aj veslovať. Predpokladá sa, že majú arabsko-španielsky pôvod a od začiatku 17. storočia ich používali korzári v Maghrebe.
Ich názov v každom prípade pochádza z Arabštiny.
to nám dáva logiku, alebo nie?
:turban: + :mask: + :ship:

Pôvod Šebeky: Šebeky boli pôvodne arabské konštrukcie, ktoré boli známe svojou rýchlosťou a obratnosťou. Boli to predovšetkým rýchle, ľahké plachetnice, ale v pokojných časoch sa dali veslovať aj pomocou vesiel cez menšie otvory v pancieroch medzi každými dvoma susednými delami. Predpokladá sa, že vznikli v Alžírsku a od začiatku 17. storočia ich používali korzári v Maghrebe. Šebeka sa uplatnila ako veľmi užitočný rýchly nájazdník v bojoch, expedičný čln a v mierových časoch aj ako obchodná loď.
Vtedajšie barbarské štáty boli do značnej miery autonómnymi výbežkami Osmanskej ríše a útočili na lode obchodných flotíl tých národov, ktoré na rozdiel od Anglicka a Francúzska nemali silné námorníctvo.


Si to rozkliknite:

sebeka maketa.jpg

Tu je niečo aj v češtine: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0ebeka

Toto je model arabského šebeky z 18. storočia.

https://web.archive.org/web/20120204171 ... rabian.htm

Ja som si našla zaujímavý obraz na ktorom bojuje okrem iného Marocká šebeka popri iných lodiach - očividne je tam talianská francúzska a turecká, ak teda správne interpretujem zástavy. :sailor: :ship:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... rsairs.jpg

potom je tu ešte obraz španielskej šebeky

https://fr.wikipedia.org/wiki/Chebec#/m ... l_Gamo.jpg

najlepšia wiki stránka o šebekách je definitívne francúzska

https://fr.wikipedia.org/wiki/Chebec

Stavím sa že niečo také ako menšia šebeka pristála jednej noci v zátoke pri St. Tropez a tak sa Joffrey a Kouassi-Ba dostali do Maroka.

Tuto sú rôzne lode tej doby a počty ich diel:

https://en.wikipedia.org/wiki/Trianon_model_collection


Takto nejak si predstavujem tú prvú Joffreyovú loď:

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

_________________

Someone told me I was delusional!! I nearly fell off my unicorn!🦄


Nahoru
Ms_Rescator
Předmět příspěvku: Re: LODE veľkomožného pána RESCATORA
Napsal: 13 lis 2024, 16:49
Hrabata
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 255
Registrován: 18 led 2024, 22:28
 
No ty teda jedeš! A smysl to dává úplně perfektně. :ok: Takže žádná brigantina, Mořský orel 1 byl šebeka! Jdu si to zaznamenat jako chybu v překladu do "své integrale".
Ano, pokud měl loď typickou pro Maghreb, pak ho zcela jistě museli považovat za barbarského piráta. Docela mě baví myšlenka, že si na druhou loď pak napsal název v evropském jazyce, zcela úmyslně, aby všem zamotal hlavu. No jo, dramatická aura se nevybuduje sama od sebe, musí se tomu občas pomoct haha. :tongue:

A na tom posledním obrázku ta vlajka s trochou imaginace dokonce vypadá jako Rescatorův znak ve Středomoří - červený podklad a tolar. :mrgreen:


Nahoru
moirra
Předmět příspěvku: Re: LODE veľkomožného pána RESCATORA
Napsal: 13 lis 2024, 19:26
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 7288
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
 
Ms_Rescator píše: *  13 lis 2024, 16:49

A na tom posledním obrázku ta vlajka s trochou imaginace dokonce vypadá jako Rescatorův znak ve Středomoří - červený podklad a tolar. :mrgreen:
No presne to mi to aj evokovalo. Inak to je obal skladačky na maketu lode ale ja by som to neposkladala ani za 3 životy.
Ale inak by som prijala do múzea už hotovú a poskladanú. :oops:

https://www.hismodel.com/en/chebec-navire-corsaire/

https://www.hismodel.com/chebec-navire-corsaire/

Takže aké tipy lodí mal veľkomožný pán Rescator v Stredomorí už vieme - takže sa poďme venovať výzdobe:

[ img ]

Figurálne hlavy na predkoch lodí

Podobne ako pri zdobení kormy, aj pri figurálnej hlave išlo často o označenie názvu lode v negramotnej spoločnosti (hoci niekedy veľmi komplikovaným spôsobom) a v prípade námorných lodí vždy o demonštráciu bohatstva a moci majiteľa. V období vrcholného baroka sa niektoré lode pýšili gigantickými figúrkami, ktoré vážili niekoľko ton a niekedy boli zdvojené na oboch stranách bowspritu.

Mánia zdobenia lodí vyvrcholila v 17. storočí a potom nasledoval postupný úpadok
V čase Ľudovíta XIV. predstavovali trojpodlažné vojnové lode s nespočetným množstvom diel na delových portoch vrchol námornej vojny, ale museli odrážať aj kráľovskú nádheru a moc. V tomto období sa veľké lode, ako napríklad Soleil-Royal (zničená v bitke pri La Hougue), vyznačovali bohatou sochárskou výzdobou, najmä na korme, ale, samozrejme, aj nádhernými polychrómovanými a niekedy pozlátenými figúrkami, niektorými podľa návrhov renomovaných sochárov, ako boli Pierre Puget a Antoine Coysevox.
Rovnakú bohatú výzdobu možno nájsť na lodiach Holandskej východoindickej spoločnosti, najmä na nešťastnej Batavii, ktorá stroskotala na Houtemanovom Abrolhosu po vzbure, alebo na rovnako nešťastnej Vase, veľkej švédskej vojnovej lodi, ktorá sa prevrátila a potopila v deň svojho spustenia na vodu.
Tieto veľkolepé sochy však predstavovali aj prekážku pri manévrovaní, ba dokonca riziko v boji, keďže sa ich počas nalodenia mohli ľahšie zmocniť nepriateľské háky.
V Colbertovom liste jeho synovi a spolupracovníkovi markízovi de Seignelay sa z uvedených dôvodov (a tiež z dôvodu nákladov)2 odporúča triezvejšia výzdoba.
V osemnástom a devätnástom storočí sa výzdoba a figúrky stali skromnejšími, ale pokračovali, kým trvala stavba drevených lodí, t. j. až do éry klipperov.


Podľa mňa to Rescator presne s tých kontraproduktívnych dôvodov nepreháňal a mal tam iba takéhoto pekného Orla:
morsky orol.jpg
Ešte pridávam jednu kresbu figurky morskeho orla zo starej lode.

Zdobenia kormy - tam kde bola kapitánska kajuta

tuto mal celkom iste veľkomožný pán Rescator tiež Morského Orla namiesto tej Diany.

Takže meno lode v tých časoch bývalo vzadu, tam kde bola kapitánska kajuta.

meno lode.jpg

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

_________________

Someone told me I was delusional!! I nearly fell off my unicorn!🦄


Nahoru
  Stránka 1 z 1  [ 25 příspěvků ]
Zpět na „Historie & geografie 17. století“
Přejít na: