Katarunk a Wapassu

Odpovědět   Stránka 1 z 2  [ 83 příspěvků ]
Klikněte pro přechod na stránku… 1 2 »
Autor Zpráva
moirra
Předmět příspěvku: Katarunk a Wapassu
Napsal: 01 srp 2014, 10:14
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6936
4poziom.slask.pl
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Otvaram tuto temu na prejednanie kde presne boli Katarunk a Wappasu. :mrgreen:

Teda Wapassu (Wapassou) malo byt pri usti Kennebec River, na jazere za vodopadmi.

To "Strieborne Jazero" malo byt Moosehead lake, alebo nejake ine??? :roll:
(Angeliku volali dama zo strieborneho jazera)

[ img ]

Wapassu bolo podla knihy viac ako 400 mil od Gouldsbora (spomina sa ze ich obdivovali ze isli na vypravu do vnutrozemia viac ako 400 mil)

Vraj pochodovali 3 tyzdne do Katarunku, to by bolo v priemere 20 mil za den. :roll: :idea:

Katarunk sa podla mna pise takto : Catarunk

citat z americkej vebovej stranky: "The US segment (Rt 201) is a winding road bordering the Kennebec River, ... The next stop would be Catarunk in Maine where you can head to .... "

Takze sa krvopotne snazim zistit kde presne Catarunk je. Alebo to niekto vie??? :shock: :shock:

PS: Errnie ja viem zeto je "tvoja" kniha, ale pri prekladoch casovych osi som sa musela pozriet ako sa spravne pisu tie nazvy CatarunK a Wappasou v anlictine a nemcine ;-) :mrgreen: a pri tom clovek na kadeco pride


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 01 srp 2014, 14:12
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6936
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Vlasne vam dlzim preklad, :wink: niekedy zabudam ze nie kazdy vie po Anglicky :roll: :

Najak sa mi proste nezadalo ze by si pani AG ten Katarunk celkom vymyslela...ale tiez
sa mi nezdalo ze by sa na zaciatku slova pisal v anglictine z "K"

Takze co som zatial objavila k miestu leziacemu v Maine zvanom "Catarunk" ???

Tuto je clanok z ktoreho som v predchadzajucom prispevku citovala:

http://ezinearticles.com/?Taking-the-Ro ... id=1041014

Myslim ze tato odporucana vyletna trasa sa pohybuje presne tam kde sa pohybovali
Angelika a Joffrey, takze som si pre tych ktorych to zaujima dovolila prelozit:

------------------------------------------------------------------------------

Cross-country road trip from the US to Canada.

One of the interesting road trips you can plan is the trip from Maine to Quebec. There are scenic vistas along the way, which you'll miss on an ordinary jet flight. One is the Old Canada Road Scenic Byway which was the route of ancient travelers.

The US segment (Rt 201) is a winding road bordering the Kennebec River, Dead River, and Wyman Lake. You have a day to enjoy the scenic byway, something you'll never experience if you don't take to the road again. Along this route, there are several recreational spots where you can stop for a drink or two.

Along the Way
The next stop would be Catarunk in Maine where you can head to the famous Appalachian Trail. To enjoy the experience, set your foot on the trail and hike along the way and luxuriate in the scenic sights and breathe in the fresh air. The experience is just exhilarating and gives you a connection to the past and to Mother Nature.
Other places that can fill your travel diary are the picturesque villages of Solon and Bingham and the allure of Moxie Falls. In summer, join the throng lining up for river-rafting trips from Jackman to Moose River and in winter have fun snowmobiling in powdery snow. If you're not the type for physically draining activities, you can sit back and relax and take pictures of the surroundings.

Article Source: http://EzineArticles.com/1041014

----------------------------------------------------------------

Vylet autom z USA do Kanady.

One of the interesting road trips you can plan is the trip frojeden zo zaujimavych vyletov je vylet z Maine to Quebecu. naskytnu sa ti po ceste stylove sceny, ktore by sa tvojmu zraku nikdy nenaskytli ak by si letel lietadlom. jedna z takych ciest je Old Canada Road Scenic Byway ktora bola putnou cestou pradavnych usadlikov.

Cesta „The US segment (Rt 201)“ veterna cesta popri brehoch Kennebec River, Dead River, and Wyman Lake. Ak mate cas vychutnajte si pobreznu cestu zo stylovym vyhladom, nieco co nikdy nikde inde nezazijete a neuvidite. Po ceste je dost odpocivadiel na ktorych sa mozete zastavit na drink (zaujimave ze toto je tip na vylet autom, a uz na zaciatku clanku sa vravi o plechovkach z pivom na sedadle pre spolujazdca a potom o drinkoch ha ha :D :D, nuz ! „Amies“ )

Po ceste
Dalsou zastavkou bude Catarunk in Maine kde sa mozete pustit na „famous Appalachian Trail“ – preslavenu stezku/cestu Apalacov. Vychutnajte si tu skusonost a poberte sa pesi po slavnej stezke. Vychutnajte si nadherne scenerie a nadychajte sa trochu cerstveho vzduchu. Budete mat zaujimavy zazitok, kotrym akokeby ste sa spojili z minulostou a znovu prepojili z matkou prirodou.
Dalsie miesta ktore mozu zaplnit vas cestovny dennink su dediny Solon and Bingham a Moxie Falls (Moxie vodopady).
V lete si mozete uzit na riekach rafting trips (splavovanie) z Jackman to Moose River a v zime sa mozete povozit na snowmobile v praskovom snehu.
-----------------------------------------------

Pre tych ktori by sa nahodou ocitli v Maine a cheli by si trosku zapochodovat:

Appalachian Trail in Maine Hiking :mrgreen: :mrgreen: :twisted: :twisted:

http://www.trails.com/activity.aspx?area=10126


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 01 srp 2014, 15:01
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6936
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moj priatel :twisted: PISKARET :twisted: alias Piscaret ...(Piksaret v nasich knihach)

ma teraz uspesne vodi po Maine a Qeubecu.... :mrgreen: :mrgreen: :twisted: :twisted:

Cize konecne podrobnejsia mapa kde bol Catarunk: (v nasich knihach Katarunk)

[ img ]

Najdete ho v strede obrazka na rieke Kennebec ;-) a popri rieke ide ta cesta cislo 201
spominana v clanku ktory som prelozila ;-)

PS . No a teraz utekam zalozit Piskaretovi vlastnu rubriku v postavach, ako som mu slubila :roll: :mrgreen:

Přílohy
catarunk map 222.jpg
(356.87 KiB) Zatím ještě nestaženo
Catarunk cerveny.jpg
(18.35 KiB) Zatím ještě nestaženo


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 01 srp 2014, 19:10
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
Po ceste
Dalsou zastavkou bude Catarunk in Maine kde sa mozete pustit na „famous Appalachian Trail“ – preslavenu stezku/cestu Apalacov. Vychutnajte si tu skusonost a poberte sa pesi po slavnej stezke. Vychutnajte si nadherne scenerie a nadychajte sa trochu cerstveho vzduchu. Budete mat zaujimavy zazitok, kotrym akokeby ste sa spojili z minulostou a znovu prepojili z matkou prirodou.
Dalsie miesta ktore mozu zaplnit vas cestovny dennink su dediny Solon and Bingham a Moxie Falls (Moxie vodopady).
V lete si mozete uzit na riekach rafting trips (splavovanie) z Jackman to Moose River a v zime sa mozete povozit na snowmobile v praskovom snehu.
-----------------------------------------------

Pre tych ktori by sa nahodou ocitli v Maine a cheli by si trosku zapochodovat:

Appalachian Trail in Maine Hiking :mrgreen: :mrgreen: :twisted: :twisted:

http://www.trails.com/activity.aspx?area=10126
v 7.dieli str.36 : gróf hovorí Angelike: "Teraz pôjdete vedľa mňa, cesta je dosť široká. Pôjdete po idiánskom chodníku. Je to dlhý "trail", ako vravia Angličaniaa a ťahá sa stovky míľ popri hrebeňoch Appalačských vrchov."


joj, moirra, nechci vedieť, ako toto študujem, stále obraciam stránky zas a znova... :roll:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 01 srp 2014, 19:32
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6936
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
errnie píše:

v 7.dieli str.36 : gróf hovorí Angelike: "Teraz pôjdete vedľa mňa, cesta je dosť široká. Pôjdete po idiánskom chodníku. Je to dlhý "trail", ako vravia Angličania a ťahá sa stovky míľ popri hrebeňoch Appalačských vrchov."

joj, moirra, nechci vedieť, ako toto študujem, stále obraciam stránky zas a znova... :roll:
Errnie ty si genius! ♥ Ja som vedela ze na teba sa mozem spolahnut!

Oj veru by som to nebola nasla keby mi Piskaret nepomohol! :twisted: :mrgreen: :mrgreen:

Ked si das do google maps Catarunk nic ti nevygoogluje! :!: :roll: skusala som aj ine online mapy
kym mi nebol dodany ten clanok a ta stranka z mapami ;-)

Dufam ze mi Piskaret pomoze aj pri urcovani presnej polohy Wapassou ;-) :mrgreen: jazera a vodopadov


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 01 srp 2014, 20:11
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6936
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Dnesna U.S. Route 201 vedie z Brunswicku do Catarunku
(ked isli naspät prisli do Brunswicku ak si dobre spominam)

http://en.wikipedia.org/wiki/U.S._Route_201

Ked isli tam do Catarunku, tak vtedy samozrejme isli popri rieke Kennebec a tam kde
sa krizuje z Apalachian Trail (Apalacsky chodnik, podla inidanov Apalacov v Apalacskych horach)
odbocili doprava a boli v Catarunku! :mrgreen: :twisted:

Tato mapa sa da super zvätsit nakliknutim:

http://hikinglady.com/wp-content/upload ... l-map1.jpg

a cervenym je vidno Apalacsky chodnik (je iba 3500 km dlhy, ved coze je to pre sikovneho Inidiana, Jeanne tam by si si veru zabehala! :twisted: :lol: )
tam kde sa krizuje z riekou Kennebec je oznaceny aj Catarunk..takze zasa raz pani AG opisala nieco velmi
presne ;-)

Apalacsky "kratucky" chodnicek :
[ attachment ]
appalach 1.jpg (28.79 KiB) Zobrazeno 15488 x


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 01 srp 2014, 21:21
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
errnie píše:

v 7.dieli str.36 : gróf hovorí Angelike: "Teraz pôjdete vedľa mňa, cesta je dosť široká. Pôjdete po idiánskom chodníku. Je to dlhý "trail", ako vravia Angličania a ťahá sa stovky míľ popri hrebeňoch Appalačských vrchov."

joj, moirra, nechci vedieť, ako toto študujem, stále obraciam stránky zas a znova... :roll:
Errnie ty si genius! ♥ Ja som vedela ze na teba sa mozem spolahnut!

Oj veru by som to nebola nasla keby mi Piskaret nepomohol! :twisted: :mrgreen: :mrgreen:

Ked si das do google maps Catarunk nic ti nevygoogluje! :!: :roll: skusala som aj ine online mapy
kym mi nebol dodany ten clanok a ta stranka z mapami ;-)

Dufam ze mi Piskaret pomoze aj pri urcovani presnej polohy Wapassou ;-) :mrgreen: jazera a vodopadov
ďakujem :oops: :wink:

a ešte v 8.dieli na str.28 je zmienka, že ich ďalšou zastávkou bola dedinka Houssnok (pod tým je poznámka autora : Dnes mesto Augusta http://cs.wikipedia.org/wiki/Augusta_(Maine)), "tu už bolo cítiť príliv a odliv, veď tu ústil Kennebec, a na základe rozličných príznakov sa dalo uhádnuť, že more je blízko.


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 02 srp 2014, 21:02
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
k tomu Katarunku a Wapassu

8.diel
str. 10 páter Guérande sa pýta: "Teda zimu ste prežili v srdci Apalačského pohoria?"

7.diel
str. 16 okolo nej kráčali indiáni, ktorí sa pridali k výprave pri brehoch rieky Penobscot https://www.google.at/webhp?sourceid=ch ... 0penobscot
Boli to Metalakovia, vracali sa z obchodnej cesty k brehom oceán do svojich lovísk pri jazere Umbagog http://de.wikipedia.org/wiki/Umbagog_Lake

str.20 "Vedela, že Katarunk grófa de Peyrac je na úpätí Appalačských vrchov"

str.39 "kedy-tedy sa zahľadela na lesklú čiaru Kennebecu vinúcu sa pláňou. Tam je Katarunk"

str.206 "Tí, čo niesli člny , v ktorých sa plavili proti prúdu Kennebecu"
potom tam boli vodopády, za ktorými bolo už Wapassu...

str.207 "už tretí deň putovala karavána zo zničeného Katarunku"
"prvý deň cesty plávali oba člny hore prúdom.
"Na druhý deň opustili Kennebec, podľa toku riečky, čo sa pokojne vinula sa obrátili na východ. Dúfali, že na tretí deň dorazia hneď popoludní, ale nočný víchor........"
"Wapassu, Strieborné jazero, chránené posvätnou riečkou im zúrivo vzdorovalo"

str.208 " ocitli sa pred ponurou osamelou šíravou veľkého jazera" "prešli cez úzky priesmyk spájajúci prvé jazero s druhým, menším", "potom sa pretisli pomedzi navŕšené skaly a mali pred sebou tretie, širšie jazero, na ľavej strane lemované močaristými lúkami"


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 02 srp 2014, 21:31
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tak koukám, že se vám zase něco povedlo :) Krásná práce, moc pěkné detaily, co jste zase objevily :P
Moirro, moc pěkné mapy a skvělé odkazy :)
Errnie, ty popisy cesty k Wapassu jsou super, tohle už vypadá nadějně :P

Ale všimli jste si, že i tento název se ve skutečnosti píše jinak, než je v knize? Stejně jako jméno náčelníka Patsukettů? Asi bychom někde měli udělat tzv. Slovník, čili převodník názvů, protože už jsme jich zatím zjistili docela dost:

Tidmagouche = Tatamagouche
Piksaret = Piskaret
Katarunk = Caratunk
Brunschwick-Falls = Brunswick (protože toto město jsem psané s "ch" nikde nenašla)
atd.

Jinak tím, kde leží Gouldsboro a jiná místa, jsem se před časem také zabývala. Najít Wapassu asi bude těžké, i když Errnie našla tak pěkné popisy, ale těch jezer v oblasti, která připadá v úvahu, je příliš mnoho a žádné z nich nenese název "Stříbrné jezero" ("Silver Lake") - teda, zatím jsem ho nenašla :( , ale věřím, že vám se to určitě identifikovat podaří, protože jste skvělé :P Rozhodně by to mělo být jezero ležící jižně od jezera Mégantic, kudy vedla trasa z Wapassu do Québeku a kde Joffrey zabil Pont-Brianda. Myslím, že je někde v knize A. a nový svět (nebo v některé další) ta trasa popisovaná, ale zatím jsem to nenašla.

Taky jsem si udělala mapu míst, která jsou podle mě jednoznačná, třeba vám pomohou:
Mapa Maine_Gouldsboro-Caratunk_trasa 2.jpg
(565.82 KiB) Zatím ještě nestaženo


Nahoru
Profil Citovat
dauphine
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 02 srp 2014, 21:40
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1232
Registrován: 06 lis 2011, 19:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Fantino ta mapa je geniální! Určitě jí pak upotřebíme až začnem dělat mapu míst v Americe ;) stejně jako všechna ostatní fakta která jste tak úžasně vyšťouraly paní Desgrézové ;) :mrgreen:


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 02 srp 2014, 21:48
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fantina píše:
Tak koukám, že se vám zase něco povedlo :) Krásná práce, moc pěkné detaily, co jste zase objevily :P
Moirro, moc pěkné mapy a skvělé odkazy :)
Errnie, ty popisy cesty k Wapassu jsou super, tohle už vypadá nadějně :P

Ale všimli jste si, že i tento název se ve skutečnosti píše jinak, než je v knize? Stejně jako jméno náčelníka Patsukettů? Asi bychom někde měli udělat tzv. Slovník, čili převodník názvů, protože už jsme jich zatím zjistili docela dost:

Tidmagouche = Tatamagouche
Piksaret = Piskaret
Katarunk = Caratunk
Brunschwick-Falls = Brunswick (protože toto město jsem psané s "ch" nikde nenašla)
atd.

Jinak tím, kde leží Gouldsboro a jiná místa, jsem se před časem také zabývala. Najít Wapassu asi bude těžké, i když Errnie našla tak pěkné popisy, ale těch jezer v oblasti, která připadá v úvahu, je příliš mnoho a žádné z nich nenese název "Stříbrné jezero" ("Silver Lake") - teda, zatím jsem ho nenašla :( , ale věřím, že vám se to určitě identifikovat podaří, protože jste skvělé :P Rozhodně by to mělo být jezero ležící jižně od jezera Mégantic, kudy vedla trasa z Wapassu do Québeku a kde Joffrey zabil Pont-Brianda. Myslím, že je někde v knize A. a nový svět (nebo v některé další) ta trasa popisovaná, ale zatím jsem to nenašla.

Taky jsem si udělala mapu míst, která jsou podle mě jednoznačná, třeba vám pomohou:
Mapa Maine_Gouldsboro-Caratunk_trasa 2.jpg
super, fantina, tá mapa je perfektná, ja práve študujem plavbu z 8.dielu ako sa Angelika plavila s Jackom Merwinom do Gouldsboro, tak si to potom zakreslím,

v každom smere, Joffrey s Florimondom dohonili Point-Brianda za 2 dni, podľa deja zo 7.dielu, otázkou je, koľko toho boli schopní prejsť, keď vezmeme do úvahy, že sa brodili v snehu a bola veľká zima pred Vianocami... (z Wapassu odchádzali 15.12. a 17.12. v súboji Joffrey zabil Point-Brianda)

7.diel
str. 310 "Point-Briand : Došiel na hranice Maine a díval sa na smutný kraj okolo Meganticu a blyslo mu hlavou, že všetka tá pôda až k južnému výbežku Appalačských vrchov, ktorú práve prešiel, patrí mužovi, (t.j. Peyrac)......ktorý povedal ....

nič bližšie som nenašla :?


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 02 srp 2014, 22:01
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Dauphine, díky, ale je to šité horkou jehlou, pořád nemám vhodný grafický program :( :wink:

Jinak opravdu, v dílech A. a nový svět a A. v pokušení je těch názvů míst, popisů cest apod. strašně strašně moc, až mi z toho jde hlava kolem. Takže, Errnie, jsem ráda, že zrovna tyto díly jsi si vzala na starost ty, vzhledem k tvému výbornému pozorovacímu talentu a talentu na rešerše. :P :P
A přesně to, co píšeš, že Pont-Brianda dohonili už za 2 dny ... tak před chvílí jsem myslela na to, jak dlouho jim asi cesta trvala, ale nechtělo se mi to hledat .. takže zase super :!: A koukám, že i s přesnými datumy, no to je skvělý :!: :!:
Ale i tak mi to přijde strašně brzy, byla zima, spousta sněhu a vzdálenost mezi Caratunkem a jezerem Mégantic je strašně velká, aby z jedné strany došly do Wapassu za 3-4 dny a z Wapassu k jezeru Mégantic na hranicích Maine a Kanady došli už za 2 dny, přičemž cesta z Gouldsbora do Katarunku jim trvala 3 týdny (bez sněhu). :roll: Takže pořád nemám představu, kde by asi tak Wapassu mohlo ležet :?


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 02 srp 2014, 22:40
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fantina píše:
Dauphine, díky, ale je to šité horkou jehlou, pořád nemám vhodný grafický program :( :wink:

Jinak opravdu, v dílech A. a nový svět a A. v pokušení je těch názvů míst, popisů cest apod. strašně strašně moc, až mi z toho jde hlava kolem. Takže, Errnie, jsem ráda, že zrovna tyto díly jsi si vzala na starost ty, vzhledem k tvému výbornému pozorovacímu talentu a talentu na rešerše. :P :P
A přesně to, co píšeš, že Pont-Brianda dohonili už za 2 dny ... tak před chvílí jsem myslela na to, jak dlouho jim asi cesta trvala, ale nechtělo se mi to hledat .. takže zase super :!: A koukám, že i s přesnými datumy, no to je skvělý :!: :!:
Ale i tak mi to přijde strašně brzy, byla zima, spousta sněhu a vzdálenost mezi Caratunkem a jezerem Mégantic je strašně velká, aby z jedné strany došly do Wapassu za 3-4 dny a z Wapassu k jezeru Mégantic na hranicích Maine a Kanady došli už za 2 dny, přičemž cesta z Gouldsbora do Katarunku jim trvala 3 týdny (bez sněhu). :roll: Takže pořád nemám představu, kde by asi tak Wapassu mohlo ležet :?
to je pravda, v tom 8.dieli je toho naozaj veľa, ale som to prelúskala :wink: a zostavila lodný denník :mrgreen: :wink: deň po dni.... , v časovej osi to bude rozpísané

tie dátumy aj v 7.dieli boli som vypátrala podľa toho, že na Troch kráľov (6.1) našli obyvatelia Wapassu pod snehom Hurónov, grófa Loménie a spol. a doniesli aj trojtýždňovú mŕtvolu Point- Brianda, tak som si to odrátala a vyšlo mi to na dátum 17.12. a potom som si odrátala, kedy prišiel Point-Briand do Wapassu


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 02 srp 2014, 22:48
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
errnie píše:
tie dátumy aj v 7.dieli boli som vypátrala podľa toho, že na Troch kráľov (6.1) našli obyvatelia Wapassu pod snehom Hurónov, grófa Loménie a spol. a doniesli aj trojtýždňovú mŕtvolu Point- Brianda, tak som si to odrátala a vyšlo mi to na dátum 17.12. a potom som si odrátala, kedy prišiel Point-Briand do Wapassu
No, ty jsi opravdový génius :!: /tleskající smajlík/
A už se na tvoji časovou osu moc těším, koukám, že styl á la Lodní deník se zatím ujal :mrgreen: :mrgreen:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 02 srp 2014, 23:44
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6936
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Errnie co ti mam povedat! Si uzasna! <3
i ked pri hladani by mi tie informacie az tak nepomohli ale vdaka nim som si mohla overit ze som nasla to spravne miesto...

Takze Wapassu!

Zasa by som to nebola bez Piskaretovej pomoci nasla!

A nielen to! To meno "Wapasu" (tak sa to pise spravne) v jazyku Alonkinov, ktori boli Piskaretov kmen,
nieco aj znamena! Aj to mi prezradil! :twisted: :mrgreen:
Wapasu = Biela labut.

Asi na to strieborne jazero chodilo vela labuti!

Isla som na to nespravne:

Som si myslela ze ked sa Katarunk volal Catarunk a Piksaret sa spravne vola Piskaret tak ze v tom Wapassu tiez bude slovna hracka existuje jazero Wapasu v Kanade daleko daleko od Maine...2500 km od Gouldsboro!

A moj pomocnik mi povedal ze hladam nespravne, ze Wapassu (spravne Wapasu) je len nazov pevnosti a jazero sa vola Strieborne Jazero! Silver lake!
A je v Maine!

Voila!
Nase Jazierko lezi tuto:

Silver Lake, Lee, ME 04455 USA

lebo to sedi podla opisu z knihy ze odbocili od rieky Kennebec na vychod a isli 3 dni

Este ho idem otravovat aby mi povedal okolo akych vodopadov to tam isli ;-) :twisted: :mrgreen:

Zajtra sem dam viac.

PS: A teraz musim zajtra poprekladat tie dva clanky o nom, musim dodrzat slovo co som mu dala! :roll: :mrgreen:


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 02 srp 2014, 23:59
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moirro, nejsem si jistá, že tohle je to správné jezero. Na východ od Katarunku sice je, pěšky je to k němu 108 mil, podle odhadu na mapě to trvá 36 hodin chůze (asi bez přestávek), ale je u řeky Penobscot, ne u řeky Kennebec, po které se pak při návratu z Wapassu plavili zpět. A pak by to k jezeru Mégantic bylo příliš daleko, je to na opačné straně Maine, to by v zimě nikdo za 2 dny neušel.

Tady je trasa na mapě:
https://www.google.cz/maps/dir/Gouldsbo ... 801342!3e2

Jinak ten překlad názvu Wapasu je skvělý :!: :wink:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 03 srp 2014, 00:46
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6936
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fantina píše:
Moirro, nejsem si jistá, že tohle je to správné jezero. Na východ od Katarunku sice je, pěšky je to k němu 108 mil, podle odhadu na mapě to trvá 36 hodin chůze (asi bez přestávek), ale je u řeky Penobscot, ne u řeky Kennebec, po které se pak při návratu z Wapassu plavili zpět. A pak by to k jezeru Mégantic bylo příliš daleko, je to na opačné straně Maine, to by v zimě nikdo za 2 dny neušel.

Jinak ten překlad názvu Wapasu je skvělý :!: :wink:
No je to mozne, aj ja som doteraz cumela na tie vzdialenosti a na tie chodniky sa mi to moc nezdalo. Ale to je
v kazdom pripade jedine Strieborne jazero co sa tak oficialne v Maine vola. ;-)

A presne som sa cudovala ze preco by sa odtial vracali po Kennebeku do Brunswicku potom. :shock: :!:

Rano je mudrejsie vecera. Ked si pani AG pomenila obdobia v ktorych zili Piskaret (zil 1602 -1646) a Mulai Ismail vladol (1672–1727), tak preco
by si nemohla prestahovat jazero? No nie? :roll: :lol:

Je dost mozne ze si tym menom "strieborne jazero" pani AG iba posluzila pre vetsi efekt,
ale v skutocnosti to bolo nejake ine jazero.
Ale spomina tu posvätnu riecku (ak bola indianom skutocne posvätna mal by Piskaret o nej nieco vediet, nie? :mrgreen: ) a nejake vodopady pokial si ja spominam (musim kukknut
do knihy) :wink:

PS: Fantina, ako to ze tebe google maps vypluju Catarunk a mne pise ze to nepozna, i ked napisem Catarunk, Maine, USA!!!! :?: :idea:
pozri!
kann nicht finden catarunk.jpg
(348.77 KiB) Zatím ještě nestaženo
musim poprosit kamosov v blave aby skusili to dat do google maps....

uz som castejsie hovorila o fenomene ze google podla toho kde sa nachadzas (mesto, krajina, kontinent), vypluva uplne ine vysledky.....samozrejme preto ze je viacnasobne cenzurovany..a nielen google cely internet
:evil: :evil:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 03 srp 2014, 11:41
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6936
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Errnie mi prave spomina ze jazero Mégantic sa spomína v knihe v súboji s Point-Briandom..co by bolo jasne
lebo ten sa vybral smerom na Quebec a nie smerom dolu na Gouldsoro.

Citat Errnie:
7.diel
str. 310 "Point-Briand : Došiel na hranice Maine a díval sa na smutný kraj okolo Méganticu a blyslo mu hlavou, že všetka tá pôda až k južnému výbežku Appalačských vrchov, ktorú práve prešiel, patrí mužovi, (t.j. Peyrac)......ktorý povedal ....

Prave sa na to divam, mozno sa mi zide troch ustarej "skauskej" skusenosti z chodenim po lese v hlbokom
snehu. Povedzme ze mohli urobit 3 km za hodinu. Isli od svitania do neskorej noci a potom na druhy den zasa
a Pont Brianda dohonili na druhy den na vecer pri jazere Meganic tam kde konci provincia Maine.

Znamena to teda ze Wapasu bolo okolo 70 km od jazera Meganic tam kde je hranica Maine

Vsimla som si aj ktorym smerom vykrocil Pont-Briand ked nasiel Katarunk vypaleny:

*vystupil k zhorenisku, pochodil po vypalenom mieste a vratil sa k rieke.
Stopy rozpravali o tragickej udalosti.
Npokon zdvihol hlavu, akoby ovoniaval vietor, a rozhodnym krokom vykrocil na severovychod, priamo do srdca vrchov.*

Angelika a novy svet Strana 204
-------------------------------------------------

Tu pochoduju proti prudu rieky Kennebec a este inych riecok:

Prvy den plavali hore prudom. Na druhy den opustili rieku Kennebec. Podla toku malej belasej riecky co sa pokojne vlnila medzi luciny, vrby a bresty sa obratili na vychod.
Pre akesi tajomne dovody sa riecka uznavala ako posvätna. :!: :idea:

"Huciace vodopady su strazcami americkej hory. (ide o Apalacske vrchy ktore sa tiahnu nedaleko od
Katarunku) Zjavuju sa vsade a dunia: Tadeto neprejdete!"
Joffrey ukazal na vodopady a povedal: Za nimi je Wapassu.

Angelika a novy svet Strana 206

----------------------------------------------------

Wapasu je teda v Apalacskych vrchoch! :roll: :idea:


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 03 srp 2014, 12:10
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moirro, na mapách musíš hledat CaRaTunk ... ta písmena jsou přehozená, už jsem tu psala, že ve skutečnosti se to píše jinak než v knize.
Ale podle mého názoru je to přesně to místo, které AG popisuje jako Katarunk, všimni si, že na té mapě výše je to od Gouldsbora 404 mil, skutečně leží na úpatí Appalačských hor a vede tam ta stezka. A mezi ním a jezerem Mégantic je spousta jezer. A oni nebyli je u jednoho jezera, v okolí pevnosti Wapassu jich bylo víc. Třeba tenhle úryvek z A. a nový svět: "Hrabě de Peyrak s pěti či šesti muži se vypravil až na opačný konec tří jezer k vodopádu, aby zjistil, jaké škody napáchal led na mlýnu. Nevrátí se dřív než večer."

A s těmi světovými stranami to asi taky nebude tak jednoznačný. V A. v pokušení, když plánují vrácení malé Rose-Ann jejím prarodičům se píše: "... Vrátili by se do Houssnocku a pokračovali dál směrem na západ ke Gouldsboru." .... tak nevím, jak může být Gouldsboro "na západě", když leží na východním pobřeží Ameriky, a odkudkoliv z vnitrozemí se k němu člověk dostane jen, když půjde na východ :roll:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 03 srp 2014, 12:39
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6936
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fantina píše:
Moirro, na mapách musíš hledat CaRaTunk ... ta písmena jsou přehozená, už jsem tu psala, že ve skutečnosti se to píše jinak než v knize.
Ale podle mého názoru je to přesně to místo, které AG popisuje jako Katarunk, všimni si, že na té mapě výše je to od Gouldsbora 404 mil, skutečně leží na úpatí Appalačských hor a vede tam ta stezka.
To Katarunk co tu opisujes je predsa presne na tej "tracking mape" co som tu postla hned na zaciatku ,(pesia, turisticka mapa tiez od sprosteho google maps!) a pod normalnym nazvom "Catarunk" ved sa pozri! :shock: :roll:

A taktiez je pod nazvom "Catarunk" na tej druhej mape, Apalacskych hor, co som sem dala, ta co sa da tak suprovo zvätsit....
nehovoriac ze som nasla nespocet map (nie Google) kde je Tiez pod tymto nazvom uvedeny, dokonca aj rozhovory o pochodoch cez tieto miesta)

Preto nechapem ze raz to maju tak a raz to zasa maju naopak :!: to je teda skomolene! :!: :evil:

Takz co teraz? Ako sa to vlastne vola? Ze by sa osada volala Karatunk a to male miestecko Catarunk???
Ha ha :D :D to je sialene :roll:

Ze by sme teraz namiesto wapasu googlovali supawa alebo wasupa ????? :lol: :lol:


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 03 srp 2014, 12:54
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
No, právě že jsem se dívala a kromě toho článku na webu je všude na tvých mapách a ve wikipedii název CaRaTunk :wink:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 03 srp 2014, 12:57
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6936
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Takze by to spravne mal byt "CARATUNK"

pretoze "Caratunk" is an Indian word for "forbidding or crooked stream,"

slovo "caratunk" je indianske slovo, ktore znamena "zakazovat" ale aj "krivy prud" (rieky)

Ale mozno to slovo skomolili bieli usadlici (mne podobni :twisted: )a tak teraz maju mestecko Caratunk a na Apalacskom chodniku maju
Catarunk. :roll: :roll:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 03 srp 2014, 12:59
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6936
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
fantina píše:
No, právě že jsem se dívala a kromě toho článku na webu je všude na tvých mapách a ve wikipedii název CaRaTunk :wink:
HA HA HA :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Naozaj!

Asi mam Legasteniu ze ja som to citala tak ako som chcela aby to bolo :roll:

PS: Aspon sme sa vdaka mojej legastenii dozvedeli co znamenaju slova "wapasu" a "caratunk"
v preklade z indianskych jazykov!


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 03 srp 2014, 14:17
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Jo, tak to já taky a docela dlouho. Divila jsem se, že tobě se Caratunk na těch prvních mapách ukázal a mě ne, takže jsem se podívala pořádně a zjistila, že písmena jsou přehozená :)
Je úžasný, jak hezky sedí ty překlady indiánských názvů se správně napsanými názvy měst :lol:
Citovat:
Tidmagouche = TATAMAGOUCHE
Piksaret = PISKARET
Katarunk = CARATUNK
Brunschwick-Falls = BRUNSWICK
Tady ještě doplním pár dalších názvů, které jsou v knize jinak, kdybyste je náhodou hledali:

misie Noridgewook = NORRIDGEWOCK (město na řece Kennebec)
vesnice Houssnock = město AUGUSTA
řeka Androscoggi (leží na ní Brunschwick-Falls) = ANDROSCOGGIN (leží na ní Brunswick)

pozn: Anglické osadě Brunschwick-Falls říkali indiáni "Newehawanick" = Jarní Země


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 03 srp 2014, 21:02
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6936
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Peyrac mal predsa vo Wapassu (teda na ten nazov si este budem musiet zvyknut)
zlatu banu. Boli tam tri jazera. Prave som si stiahla historiu dolovania zlata a striebra
v Maine a su tam popisane aj bane..takze ak sa zasa ozve Piskaret :mrgreen: ..
mozno najdeme (samozrejme ak si somna nebude dalej strielat :shock: )
napokon to miesto kde to Wapasu mohlo byt. ;-)

Pani AG spomina tu riecku co bola indianom posvätna...o tej by sa hadam malo dat nieco najst.
ked uz vieme aspon priblizne kde sa nachadzala :roll:


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 04 srp 2014, 13:47
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
v 6. dieli

str. 346
"Otec tentoraz aj ich berie na výprav.Pôjdu až po zelené Appalačské vrchy poľovať na čierneho medveďa, ba vyberú sa azda aj ďalej, až k Veľkým jazerám, kde pramení Otec riek."

str. 351 "možno sa dostaneme aj do veľkého indiánskeho mesta Novumbega. Vežičky má ako z kryštáľu a steny obložené zlatými lístkami, na ktorých sú drahokamy."


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 05 srp 2014, 17:44
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
ja už celkom presne viem, kde je Katarunk............................ :D :wink: pri brode Sakoosa alebo sakuský brod..


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 17 srp 2014, 22:30
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6936
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Super Errnie! :D

Ten otec vsetkych riek mohol byt predsa Kennebec ved vyviera z jazier, ci nie ???? :roll: :roll:

Problem je lokalizovat Wapasu.

Zda sa ze tych striebornych Jazier je v Maine viacej....
58 mil by hadam boli schopny prejst..ci nie? :roll:

Ja som zasa objavila ine strieborne jazero v Maine na ktore by podla mna mohli dopochodovat z Caratunku
za 5 dni..a blyzko je aj vodopad

To miesto sa vola "Katahdin Iron Works State Park" v kazdom pripade tam boli bane na zeleznu rudu

Tuto je mapka:
Silver Lake
Northeast Piscataquis, ME 04414
USA
caratunk silever lake iron works.jpg
(417.04 KiB) Zatím ještě nestaženo


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 27 srp 2014, 20:46
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6936
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Konecne vieme kde bolo Wapassu!

Vlastnorucne zakreslene pani AG do mapy ktora sa nachadza v knihe
Angélique à Québec (Angélique - Version Originale) teda stare, to najstarsie vydanie

Urobila som si screenshot z videa kde pani AG ukazuje tu mapu v knihe
a zrazu som zbadala ze tam je aj Wapassu!

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
dauphine
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 27 srp 2014, 22:37
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1232
Registrován: 06 lis 2011, 19:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Aaaach! Splnil se mi sen, :D už vím kde bylo Gouldsboro i Wapassu!! Juchůůů. Naprosto úžasný objev!!! Desgrez z tebe jistě má radost, děláš čest svému novému titulu :mrgreen:


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 28 srp 2014, 09:20
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
pozerám, že včerajšie škaredé počasie si využila veru plodne, wau, to je objav storočia............. :D :wink:
vidno, že pani AG bola naozaj perfekcionistka a všetko mala zaznačené a premyslené...


Nahoru
Profil Citovat
dasha
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 28 srp 2014, 09:36
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1316
Registrován: 17 zář 2007, 10:38
Bydliště: Českolipsko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moirra, to je nádhera, opravdu splněný sen... :oops:
Svědčí to o tom, že AG to měla opravdu naproste perfektně zrešeršované a nechtěla o to čtenáře připravit. Je velká škoda, že ty mapky dnes nikde nejsou :(


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 04 zář 2014, 15:27
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6936
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Je velmi zaujimave ze ked Cantora a Honorine na konci 14 dielu prichadzaju do Wappasu, uvideli vrch Katahdin a vraj uz vedeli ze uz len hodinu ci dve chodze a su vo Wappasu..ale to by potom Wappasu nemohlo byt tam kde je zakreslene na mape podla pani AG. Alebo mohlo? :roll: :roll:

No hadam na to pridem, tak ako na to Gouldsboro, ked si vypisem vsetky zmienky o
Wappasu a jeho opisy zo vsetkych knih.

Momentalne zistujem co to o tazeni zlata v Maine:
http://www.maine.gov/dacf/mgs/explore/m ... ldfact.htm
A stiahla som si aj zoznam byvalych a terajsich bani - detektivna praca :wink:

Zaujalo ma aj ako Honorine cele tie roky hnevala, ze na tej hore pri Wappasu nevidela "Tvar stareho muza"
tak som si trosku zaresersovala aj o tom:

Dnes je uz vraj "tvar stareho muza" takmer nepoznatelna, pretoze zemetrasenia, burky, voda, sneh
prispeli k tomu aby sa jeho tvar zacala pomaly ale iste rozpadavat. V roku 2003 sa rozpadla celkom,
na Wikipedii je fotka z roku 2003, 7 dni pred tym ako sa to stalo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Old_Man_of ... -26-03.jpg

Ale aspon sa mozeme pozriet ako "stary muz" ci ako ho volaju v Maine, New Hampshire "The Old Man of the Mountain" a aky vyhlad teda Angelika, Joffrey, Honorine & Co mali z ich pevnosti Wapassu:

https://www.youtube.com/watch?v=n92KjA7fn30

Zaujimavy clanok:
Memories Of The Stony Old Man - Spomienky na kamenneho stareho muza.
http://articles.courant.com/2003-05-10/ ... ny-old-man


Neviem ale som presvedcena ze som Wappasu a strieborne jazero nasla. Opravte ma ak sa mylim!
Toto je totizto jedine miesto odkial sa "The Stony Old Man" dal poriadne vidiet.

Podla mna je toto obrazok Wapassu (je z roku 1856, cize 200 rokov po Toulouskej svadbe)
Na obrazku je Cannon Mountain z profilom stareho muza a pod nim jazero Profile Lake a
miesto odkial bolo mozne "Tvar stareho muza" vidiet.

[ img ]

Vo väcsom rozliseni:
http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... lang=en-gb

Wikipedia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Old_Man_of_the_Mountain

"Kammenna tvar stareho muza" ma este aj vlastnu casovu os na stranke Wikipedie :lol: :lol:

A hned je tu aj cela galeria obrazov. Podla opisov z knih od pani AG to musel byt vyhlad z Wappasu:

http://whitemountainart.com/SubjectGalleries/oldman.htm

Znamka z hlavou stareho muza:
[ img ]

Přílohy
[ attachment ]
rsz_wapasu_old_man_mountain.jpg (57.06 KiB) Zobrazeno 10955 x


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 04 zář 2014, 15:37
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6936
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Takze ak mam pravdu, tak Wapassu muselo byt na jazere Profile Lake.

Obraz: Profile Lake, v pozadi Cannon Mountain z tvarou stareho muza.

[ img ]


"Zi slobodne, alebo zomri"

Je heslo na pamätnej minci z hlavou "Stareho muza"
Ze by tam to heslo bol zaviedol Joffrey? :lol: :twisted:

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
dauphine
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 04 zář 2014, 15:51
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1232
Registrován: 06 lis 2011, 19:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Jéé Starý muž a já ho vidím!! ;) :) Moirro, nádhera!!!


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 04 zář 2014, 16:12
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6936
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
dauphine píše:
Jéé Starý muž a já ho vidím!! ;) :) Moirro, nádhera!!!
No ja som sa potesila tiez, ale ostava mi vyriesit zahadu ako sa tam preboha z Katarunku dostali
za 3 dni. :roll: :roll:
Ak by boli plavali po riekach to by este slo, lebo to ide dost rychlo..ale je to od
Katarunku (Caratunk) strasne daleko! :?

Ale Wappassu je na mape od pani AG potom zakreslene dobre, lebo je zakreslene na pol ceste
medzi Connecticut River a Kennebec River.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 04 zář 2014, 17:55
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6936
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
jeanne píše:
Nádhera, to je ale věcí, o kterých by stálo za to zpracovat články. 8)
To by sme mohli spravit v spolupraci asi tak ze ja ti dodam podklady na clanky
o Wappasu a Gouldsboro (aj preklady z anglictiny, smerom z hocakeho jazyka do
materinskeho to ide 10 krat rychlejsie ako naopak) a ty, uz zbehnuta v pisani clankov
to napises 8) :mrgreen:


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 04 zář 2014, 19:07
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
ale ostava mi vyriesit zahadu ako sa tam preboha z Katarunku dostali
za 3 dni. :roll: :roll:
Ak by boli plavali po riekach to by este slo, lebo to ide dost rychlo..ale je to od
Katarunku (Caratunk) strasne daleko! :?
Ale Wappassu je na mape od pani AG potom zakreslene dobre, lebo je zakreslene na pol ceste
medzi Connecticut River a Kennebec River.
7.diel str. 206 Tí, čo niesli dva člny, v ktorých sa plavili proti prúdu Kennebecu a po ďalších riečkach....
str. 207 Prvý deň cesty plávali oba člny hore prúdom. Naložili na ne časť batožiny a deti. Ostatní išli za nimi po brehu..
Na druhý deň opustili Kennebec, ktorého vody ustavične vírili prudké prúdy. POdľa toku belasej riečky , ......., sa obrátili na východ. Pre akési tajomné dôvody sa riečka uznávala ako posvätná. Wappasu, Strieborné jazero, chránené posvätnou riečkou.......

no buď sa skutočne aj plavili, alebo Katarunk ležal niekde inde, v 7. dieli je popísaný Katarunk že leží pri sakutskom brode... str. 49 a je to spomenuté aj v 10.dieli pri brode Sakoosa (keď spomína Angelika že tam strieľala )


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 04 zář 2014, 21:19
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6936
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
errnie píše:
7.diel str. 206 Tí, čo niesli dva člny, v ktorých sa plavili proti prúdu Kennebecu a po ďalších riečkach....
str. 207 Prvý deň cesty plávali oba člny hore prúdom. Naložili na ne časť batožiny a deti. Ostatní išli za nimi po brehu..
Na druhý deň opustili Kennebec, ktorého vody ustavične vírili prudké prúdy. POdľa toku belasej riečky , ......., sa obrátili na východ. Pre akési tajomné dôvody sa riečka uznávala ako posvätná. Wappasu, Strieborné jazero, chránené posvätnou riečkou.......

no buď sa skutočne aj plavili, alebo Katarunk ležal niekde inde, v 7. dieli je popísaný Katarunk že leží pri sakutskom brode... str. 49 a je to spomenuté aj v 10.dieli pri brode Sakoosa (keď spomína Angelika že tam strieľala )
Nuz prestahovat Katarunk inde nepomoze, lebo ten je pri rieke Kennebek a na tej sa plavili :!:
Tu rieku totizto asi tazko prestahujeme, a ta je pomerne daleko od Cannon Mountain, kde je
na skale obraz stareho muza.
Aka slovna hracka je zasa sakusky brod, ci "Sakoosa" ked je Katarunk=Caratunk Piksarett=Piskaret mozem zasa len hadat! :roll: :roll:


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 04 zář 2014, 22:42
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
Nuz prestahovat Katarunk inde nepomoze, lebo ten je pri rieke Kennebek a na tej sa plavili :!:
Tu rieku totizto asi tazko prestahujeme, a ta je pomerne daleko od Cannon Mountain, kde je
na skale obraz stareho muza.
Aka slovna hracka je zasa sakusky brod, ci "Sakoosa" ked je Katarunk=Caratunk Piksarett=Piskaret mozem zasa len hadat! :roll: :roll:
je jasné, že rieku presťahovať nemôžeme, ale mohol ležať bližšie k Wappasu alebo Wappasu ležalo niekde inde,
úžasné, čo si našla a zrešeršovala, dala si si obrovskú námahu s tým, wau,a ten starý muž na skale naozaj sedí, lepšie sa to asi ani popísať nedalo
ale tu sú moje dôvody, pre ktoré si myslím, že Wappasu ležalo niekde inde :roll:

1. pozerala som mapu nakreslenú pani AG, ale podľa toho mi vychádza, že Wappasu ležalo medzi Montrealom a Quebecom, trochu vyššie, nad prameňom Conecticat River, ak by som to vzala rovnou čiarou, bolo by to pri vrchu Katahdin,
a zároveň aj rovnou čiarou ako je mesto Trois-Rivieres
2. ak by som to vzala, že sa nachádzalo Wappasu pri jazere Profile Lake, bolo by to hodne ďaleko aj k Katahdinu aj k jazeru Megantic,
3. jazero Profile Lake sa nachádza už v oblasti New Hampshire a nie Maine a je príliš južne od oblasti, v ktorej by mali žiť
4. naľavo je zakreslené Champlainovo jazero, ale podľa mapy AG by malo byť vľavo dolu od Wappasu a v porovnaní s jazerom Profile Lake leží viac dohora

akže toto je môj názor, prímam aj protinávrhy, len ma nezbite :mrgreen: :mrgreen: :twisted: :D :wink:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 04 zář 2014, 22:57
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6936
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
errnie píše:
ja už celkom presne viem, kde je Katarunk............................ :D :wink: pri brode Sakoosa alebo sakuský brod..
To je super ale miesto z nazvom Sakoosa ti v Maine nenajde ani Americka Armada :lol: :lol:

Tak ako som uz pisala: Aka slovna hracka je zasa sakusky brod, ci "Sakoosa" ked je Katarunk=Caratunk Piksarett=Piskaret mozem zasa len hadat! :roll: :roll:


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 05 zář 2014, 08:47
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
errnie píše:
ja už celkom presne viem, kde je Katarunk............................ :D :wink: pri brode Sakoosa alebo sakuský brod..
To je super ale miesto z nazvom Sakoosa ti v Maine nenajde ani Americka Armada :lol: :lol:
Ja viem,už som ho hľadala. Ale nič nenašla :shock: :twisted: :cry:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 05 zář 2014, 09:00
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6936
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
errnie píše:
moirra píše:
Nuz prestahovat Katarunk inde nepomoze, lebo ten je pri rieke Kennebek a na tej sa plavili :!:
Tu rieku totizto asi tazko prestahujeme, a ta je pomerne daleko od Cannon Mountain, kde je
na skale obraz stareho muza.
je jasné, že rieku presťahovať nemôžeme, ale mohol ležať bližšie k Wappasu alebo Wappasu ležalo niekde inde,
úžasné, čo si našla a zrešeršovala, dala si si obrovskú námahu s tým, wau,a ten starý muž na skale naozaj sedí, lepšie sa to asi ani popísať nedalo
ale tu sú moje dôvody, pre ktoré si myslím, že Wappasu ležalo niekde inde :roll:

1. pozerala som mapu nakreslenú pani AG, ale podľa toho mi vychádza, že Wappasu ležalo medzi Montrealom a Quebecom, trochu vyššie, nad prameňom Conecticat River, ak by som to vzala rovnou čiarou, bolo by to pri vrchu Katahdin,
a zároveň aj rovnou čiarou ako je mesto Trois-Rivieres
2. ak by som to vzala, že sa nachádzalo Wappasu pri jazere Profile Lake, bolo by to hodne ďaleko aj k Katahdinu aj k jazeru Megantic,
3. jazero Profile Lake sa nachádza už v oblasti New Hampshire a nie Maine a je príliš južne od oblasti, v ktorej by mali žiť
4. naľavo je zakreslené Champlainovo jazero, ale podľa mapy AG by malo byť vľavo dolu od Wappasu a v porovnaní s jazerom Profile Lake leží viac dohora

akže toto je môj názor, prímam aj protinávrhy, len ma nezbite :mrgreen: :mrgreen: :twisted: :D :wink:
Nielen ty mas svoje dovody, ale aj ja ktore mi vravia ze Wapassu nemohlo byt na Profile Lake

Takze rozmyslam ze pani AG snad :
a, prestahovala toho stareho muza tam kde sa jej hodilo (ved aj Piskareta a jeho pribeh zamontovala do knihy,
hoci v tom obdobi uz nezil)
b, z Wapassu hoci nebolo tak blyzko k Cannon Mountain bolo predsalen stareho muza na skale vidiet
(treba zistit odkial vsade a z akej dialky je ho vidiet)
c, aj niekde inde existuje na skale cosi ako "stary muz" (hoci som hladala po celej Maine, doteraz som
ani len zmienku nenasla)
V kazdom pripade ked pani AG opisovala toho stareho muza, opisovala tohto.
A zaujimave ze v blyzkosti Cannon Mountain je aj jazero ktore sa vola "Strieborne Jazero", ale tych
je ako som medzi casom zistila vsade neurekom.

Wappasu nebolo iba jedno jazero, ale za vodopadom sa skrivala retaz troch jazier.
Okrem toho vraj bol oblyzko Apalacskeho chodnika a vrchu Katahdin.

V knihe sa tvrdi ze Wappasu znamenalo v preklade Strieborne Jazero ale ja som nasla ze to znamena
Biela Labut.....

PS: "Desgrez" sa nikdy nevzdava mam sialeny plan :roll: ako mozno zohnat pomocnikov na zistovanie suradnic Wappasu priamo na mieste cinu :mrgreen: :mrgreen:

PS2: Errnie, dnesne hranice jednotlivych statov USA niesu vzdy identicke s tymi v 17 storoci, preto ma nejak netrapilo ze to je kusok od Maine. Trapila ma vzdialenost.
Ked Joffrey a Florimond dohonili Pont Brianda este nebol pri jazere Megantic, ale prave prechadzal hranicu
Maine a Quebecu a vstupoval na uzemie kraja v okoli jazera Megantic.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 05 zář 2014, 15:05
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6936
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Zahadna podobnost z Wapassu:

Takze, tam kde sa nachadza "Old Man on The Mountain" "Stary muz",
v "White Mountains", Cannon Mountain
su naozaj tri jazera:

[ img ]

Kusok odtial je spominany Apalacsky chodnik. :roll:

V knihe sa spomina, ze Joffrey, Florimond, Cantor a Perrot isiel z nacelnikom Mopuntukom
na poslednu polovacku k jazeru Umbagog, co bolo styri pat dni smerom na zapad
(avsak svetove strany su casto v knihe, ako uz poukazala Fantina uvedene nespravne)

Jazero Umbagog sa nachadza presne na pol cesty medzi Cannon Mountain (Kamenna tvar stareho muza)
a Lac Megantic.

Na mape je vzdialenost Stareho Muza od jazera Umbagog. (a kolko hodin to trva peso)
Dalej na nom vidime rovo hore jazero Megantic, dalej na pravo je dva krat oznacena cesta cislo
201, ktora vedie tesne popri Kennebeku ,to cislo co je vyssie je presne tam kde je Katarunk.
Umbagog Jazero Stary Muz.jpg
(782.32 KiB) Zatím ještě nestaženo
Cize Lac Megantic & Katarunk & Jazero Umbagog tvoria akysi bermudsky trojuholnik.

-----------------------------------------------------

Velmi dobra mapa kade vedie Apalachian Trail = Apalacsky chodnik a kedze Wappasu bolo tesne pri nom
(indiani prechadzajuci po nom citili dym z Wapassu ked tam udili zverinu) nemohlo to byt velmi daleko od nehotocho chodnika smerom k jazeru Megantic. :roll:

Na tejto mape najdeme vsetky nam z knih zname miesta:

Celkom hore zacina Apalacsky chodnik Vrchom Katahdin, spominanim vo viacerych knihach, v neposlednom
rade aj celkom na konci posledneho dielu. ten je najvyssism vrchom v majne 1600 metrov a vidno ho zo siroka-daleka, zrejme aj z Katarunku.
Potom dalej dolu je Caratunk (Katarunk)
Celkom napravo na pobrezi, po toku rieky Penobscot, je Akadia National Park = Gouldsboro
Tesne po tom ako na Apalacskom chodniku prekrocime hranicu Maine a New Hamphshire najdeme
"White Mountain National Forerst" kde sa nachadza Profile Lake a "Stary Muz"

http://maineanencyclopedia.com/appalachian-trail/

Z mojich resersi vyplynulo ze existuje nejaka vodna cesta pre kajaky, popri Apalachian trail
z mount Katahdin v Maine, cez New Hamphshire az po New York, to by slo rychlo, ved jedna zena to vraj z New Yorku az po kKtahdin splavila za 9 dni!!!!
Ale uznajte ako by nalozili na tie kajaky tie dva kone???? :lol: :lol:

Teda musite mi pomoct rozmyslat, viac hlav viac rozumu! :idea: :roll:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 05 zář 2014, 16:24
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6936
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
errnie píše:

1. pozerala som mapu nakreslenú pani AG, ale podľa toho mi vychádza, že Wappasu ležalo medzi Montrealom a Quebecom, trochu vyššie, nad prameňom Conecticat River, ak by som to vzala rovnou čiarou, bolo by to pri vrchu Katahdin,
a zároveň aj rovnou čiarou ako je mesto Trois-Rivieres

Nuz a kdeze je pramen Conecticat River????? V New Hampshire ani nie tak moc daleko od vrchu
na ktorom je "Stary Muz" :roll:

Ked spojim Quebec z Bostonom, Wappasu lezi na tej spojnici..co by zasa zodpovedalo
White Mountains kde je Stary muz alebo aspon niekde nablizku, odkial by ho bolo
dobre vidiet.

Ale nezabudajme: Kdekolvek to je, je to tesne vedla Apalacskeho chodnika.

Tuto trosku "vylepsena" mapa od pani Golonovej.
(Nic som nemenila, iba som ju vyfarbila, aby nebola taka sediva a zvyraznila nadpisy)

[ img ]

Přílohy
@ MAPA Pani Golonova.jpg
(394.53 KiB) Zatím ještě nestaženo


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 05 zář 2014, 20:51
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
o tá mapa je super moirra,
začínam asi s tebou súhlasiť :D :mrgreen:
ale vážne, pozerala som to podľa mapy, ktorú si sem pridala, a podľa vzdialeností by
1. Wappasu ležalo naozaj pri Profile Lake tak vzdialenosť medzi Katarunkom a Wappasu by bola cca 30 km
tak vzdialenosť medzi Wappasu a Katahdin by bolo cca 60 km, čiže je možné aby ho bolo vidieť , samozrejme vzdušnou čiarou

2. Connecticut River pramení pri jazere Fourth Connecticut Lake a to sa nachádza veľmi blízko na hraniciach Maine a New Hamphire, takže podľa toho a podľa nákresu od pani AG by mohlo Wappasu sedieť, Umbagog Lake je na hraniciach Maine a New Hamphire, ok.

PS2: Ked Joffrey a Florimond dohonili Pont Brianda este nebol pri jazere Megantic, ale prave prechadzal hranicu
Maine a Quebecu a vstupoval na uzemie kraja v okoli jazera Megantic.

oni ho dohonili pri Meganticu, 7. diel
str.. 307 Dochytili ich neďaleho jazera Megantic
str. 310 ..... Point Briand bol skalopevne presvedčený, ž, nuž si celou cestou myslel, že keď príde k Meganticu, unikne z Peyracovho dosahu, lebo prekroči jeho hranice. A teraz je už teda pri jazere.

a podľa vzdialenosti by Wappasu mohlo byť od jazera vzdialené cca 100-130 km, to bol teda výkon prejsť za dva dni, ale mali dobrú kondičku 8)

len jedno ma pletie a stále mi nie je jasné, že prečo sa v 7. dieli píše, sa plavili proti prúdu Kennebecu, keď sa chceli dostať z vyhoreného Katarunku do Wappasu? :shock: ... to by znamenalo, podľa toho popisu, že museli ísť smerom na sever (čiže hore prúdom), ale podľa všetkých týchto máp to vychádza, že Wappasu muselo ležať južne od Katarunku (alebo žeby zlý preklad? :?: )


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 05 zář 2014, 21:50
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6936
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
errnie píše:
o tá mapa je super moirra,
začínam asi s tebou súhlasiť :D :mrgreen:
ale vážne, pozerala som to podľa mapy, ktorú si sem pridala, a podľa vzdialeností by
1. Wappasu ležalo naozaj pri Profile Lake tak vzdialenosť medzi Katarunkom a Wappasu by bola cca 30 km
tak vzdialenosť medzi Wappasu a Katahdin by bolo cca 60 km, čiže je možné aby ho bolo vidieť , samozrejme vzdušnou čiarou
a podľa vzdialenosti by Wappasu mohlo byť od jazera vzdialené cca 100-130 km, to bol teda výkon prejsť za dva dni, ale mali dobrú kondičku 8)
Ano Wappasu by mohlo byt od Jazera Megantic vzdialene cca 130 Km :!:

Avsak Wappasu a Katahdin museli byt aj vzdusnou ciarou vzdialene aspon 250 KM! Ved som tu postla
cele mnozstvo map ....
A vzdialenost medzi Katarunkom a Wappasu je vzdusnou ciarou 170 KM!
A medzi Katarunkom a Katahdin je to asi 80 Km.
Proste je to cele dake pomotane.

Kde si ty zobrala tie druhe vzdialenostne udaje???? :shock: :shock:


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 05 zář 2014, 22:16
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
Ano Wappasu by mohlo byt od Jazera Megantic vzdialene cca 130 Km :!:

Avsak Wappasu a Katahdin museli byt aj vzdusnou ciarou vzdialene aspon 250 KM! Ved som tu postla
cele mnozstvo map ....
A vzdialenost medzi Katarunkom a Wappasu je vzdusnou ciarou 170 KM!
A medzi Katarunkom a Katahdin je to asi 80 Km.
Proste je to cele dake pomotane.

Kde si ty zobrala tie druhe vzdialenostne udaje???? :shock: :shock:
v tejto mape hore v ľavom rohu je mierka, ak je správna :shock: , teda ak som to dobre pochopila, ale možno nie,tak ma oprav
[ img ]

koľko je 10 km, zobrala som si ju a priložila k Katarunk a Wappasu


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 05 zář 2014, 23:02
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6936
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
errnie píše:
moirra píše:


Kde si ty zobrala tie druhe vzdialenostne udaje???? :shock: :shock:
v tejto mape hore v ľavom rohu je mierka, ak je správna :shock: , teda ak som to dobre pochopila, ale možno nie,tak ma oprav

koľko je 10 km, zobrala som si ju a priložila k Katarunk a Wappasu
To je 50 Km a 50 mil markovanych (delenych) po 10 km a 10 mil, ako na pravitku :wink:
co by tam inak robilo dva krat to cislo 50?

Ale uznavam ze je to oznacene trochu pomotanou americkou logikou.... :lol:


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: Katarunk a Wapassu
Napsal: 05 zář 2014, 23:29
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Aha,tak potom celé zle ,ja už dávno hovorím,že mi treba k očnému, fakt som to prehliadla. :(


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 2  [ 83 příspěvků ]
Zpět na „Historie & geografie 17. století“ | Klikněte pro přechod na stránku… 1 2 »
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů
cron