AKÁDIA alias ACADIA

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 8 příspěvků ]
Autor Zpráva
moirra
Předmět příspěvku: AKÁDIA alias ACADIA
Napsal: 07 črc 2021, 12:25
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
4poziom.slask.pl
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
AKÁDIA alias Trochu histórie nezaškodí:

Podľa mňa čítanie kníh je oveľa zábavnejšie keď si človek vie dobre predstaviť o čom sa hovorí a tiež keď je aspoň trochu informovaný o histórii.

Akadská prehistória a pionieská úloha Poitievanov

Ako istotne vieme Angelika sa narodila a vyrastala v jej rodnej zemi Poitou.

Jedni z prvých Európanov, ktorí začiatkom 17. storočia prekročili Atlantik a usadili sa na vzdialených brehoch Severnej Ameriky, pochádzali z Francúzska, prevaždne z provincie Poitou. Po tom, čo sa spojili s piatimi algonkicky hovoriacimi národmi konfederácie Wabanaki (zloženej z Mikmaqov, Maliseetov, Passamaquoddyov, Abenakiov a Penobscotov), sa títo prví francúzski osadníci s nimi dokonca aj čiastočne zmiešali a prevzali miestne indiánske zvyky, po Francúzsky "Du pays" (pôvodné zvyky).

Dôležité je, že krátko nato, v roku 1604, založil Akadiu "ako vlastnícku kolóniu" Pierre Duguay, sieur de Monts, ktorý rok predtým získal predbežný monopol na obchod s kožušinami a rybolov v regióne. Potvrdilo sa, že väčšina francúzskych osadníkov zo začiatku 17. storočia, ktorí tvorili "prvé rodiny" Akádie, boli bývalí obyvatelia oblasti La Chaussée v Poitou, kde v roku 1635 Charles de Menou d'Aulnay de Charnisay (ako Razillyho nástupca) naverboval francúzske rodiny žijúce na jeho a matkiných pozemkoch ktoré vtedy vlastnili.

Krajina, ktorú na začiatku obývali, zodpovedá dnes prevažne dnešného Nového Škótska, a už v 17 storočí sa stala známa ako La Cadie alebo l'Acadie - Akadia - a jej obyvatelia ako Acadiens (Akadijci) sa neskôr stali známi ako Cadiens (Cajuns) v Louisiane. Väčšina týchto prvých francúzskych osadníkov, ktorí tvorili "prvé rodiny" Akadie, pochádzala predovšetkým z regiónov Poitou, Aunis a Saintonge v západnom Francúzsku. Keďže prevažná väčšina týchto nových osadníkov pochádzala z Poitou, dnešná akádska francúzština si v skutočnosti stále zachováva väčšinu archaických zvukov, slov a charakteristík dialektov Poitevin, jedného z tradičných regionálnych jazykov (dialektov) Francúzska. (Väčšina starej provincie Poitou sa nachádza v dnešnom departemente Poitou-Charentes, hoci jej časť, ktorá tvorí súčasť Pays de la Loire, sa nachádza v departemente Vendée).

MAPA AKÁDIE ako vyzerala V 17 STOROČÍ

z miestami nám známymi z kníh Angelika – Joffreyovo Gouldsboro alias ostrov MONT DESERT nájdeme celkom dolu vľavo, kúsok vpravo od pevnosti PENTAGOET v ktorej býval Joffreyov knižný sused, barón Saint-Castine (skutočná historická postava)

preto a neustále spomína Akádia aj v knihách - hlavným a najdôležitejším mestom sa v 17 storočí stalo mesto PORT ROYAL

šípkami som označila Mont Desert čiže knižné GOULDSBORO
a ešte jednu perličku: Prístav Toulouse na veľkom Akádskom ostrove :shock:

inak ešte jedna zaujímavá vec: ak sa z GOULDSBORO chceli dostať do QUBECU tak to celé museli oboplávať - pred tým Toulouse odbočili doľava a popri myse GASPE ktorý sa spomína v knihe že pri ňom Joffreyové lode kotvili sa po rieke Svätého Vavrinca dopravili až do Quebecu .... :sailor:

poloostrov GASPE je na mape s francúzskymi vlajkami označený slovom GASPÉSIE a jeho vytŕčajúci cíp sa volá mys Gaspe- v blízkosti ktorého je dodnes aj rovnomenné mesto

[ img ]

A ešte jedna mapa:

[ img ]

Přílohy
[ attachment ]


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: AKÁDIA alias ACADIA
Napsal: 07 črc 2021, 12:44
Moderátor
Uživatelský avatar
Online
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Takovými komentáři již trochu opovrhuji, protože nepřináší žádný objev, ale musím to napsat: Jako vždy krásná práce! :applaus:

V Port Royal se odehrává hodně dobrodružných příběhů z 17. a 18. století, namátkou třeba Piráti z Karibiku nebo Ostrov hrdlořezů. Oproti tomu o Akkádii už se tolik nemluví, takže pro mě jsou ta mapička a informace hodně zajímavé a opět se budu opakovat: chtělo by to vytvořit atlas míst (a postav) z Angeliky :). Pořád opakuju i to, že si znovu musím přečíst "americké díly", a pořád to odkládám kvůli jiné četbě, ale ještě pár takovýchto příspěvků a z jiskry zájmu se stane plamen :).


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: AKÁDIA alias ACADIA
Napsal: 07 črc 2021, 12:59
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
PenelopaW píše: *  07 črc 2021, 12:44
Takovými komentáři již trochu opovrhuji, protože nepřináší žádný objev, ale musím to napsat: Jako vždy krásná práce! :applaus:
naopak: ja sa s každého komentára teším, :ach:
lebo potom aspoň viem že to sem nedávam zbytočne a že to aspoň niekto číta - plus nemám pocit že tu vediem monológy - môžem s čistým svedomím pridať ďalšie zaujímavosti :D


Nahoru
Profil Citovat
Tereza
Předmět příspěvku: Re: AKÁDIA alias ACADIA
Napsal: 09 črc 2021, 10:26
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 1383
Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Mapa budí dojmem, jako by bylo v 17.století na tomto území poněkud přelidněno. Je to ale velké území, osady byly jistě v mnohém primitivní, vnitrozemí bez bílého muže.
Kdyby Joffrey neřekl :
Když na něho pohlédla, rozmáchl se širokým gestem: „Chtěla jste ostrovy, madame. Tady jsou.“
„Jak se ta země jmenuje?“
„Gouldsboro.“


myslela bych si, že leží Gouldsboro přímo na kontinentu, ne na jednom z ostrovů a to z důvodu, že tam byli všude indiáni.
Nějak je mám od dětství spojené s vnitrozemím ( Vinnetou :D ) ne s ostrovy (např. níže jmenovaní Mohykáni ) :

Kdysi jsem viděla rudokožce na Pont-Neuf, vzpomněla si Angelika. Starý námořník ho ukazoval jako kuriozitu. Tehdy mě ve snu nenapadlo, že i já se dostanu do Nového světa a octnu se mezi nimi, dokonce možná budu na nich závislá.
Indiáni najednou sebrali nejmenší děti a zmizeli s nimi. Vyděšené matky strnuly a začaly křičet.
„Ach, klid, paninky,“ oslovil je žoviálně pan d’Urville, který právě dorazil s velkým člunem
z Gouldsbora. „Je vás příliš mnoho, abychom vás odvezli najednou. Přátelé Mohykáni převezou na
svých kanoích děti. Jen se neděste, nejsou to žádní divoši.“


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: AKÁDIA alias ACADIA
Napsal: 09 črc 2021, 17:10
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tereza píše: *  09 črc 2021, 10:26
Mapa budí dojmem, jako by bylo v 17.století na tomto území poněkud přelidněno. Je to ale velké území, osady byly jistě v mnohém primitivní, vnitrozemí bez bílého muže.
nuž ak to chceš vedieť presne (už som sa nabúrala aj do Quebeckých štátnych archívov) Akádia mala iba okolo 500 obyvateľov (emigrantov, Indiáni sa nepočítajú) - a vnútrozemie Maine nebolo ossídlené bielym človekom takmer vôbec

zato Quebec mal už v roku 1666 prebehlo v Novom Svete podľa prepočtov Intendanta CARLONA (samozrejme skutočná postava sa volala Jean Talon) a ten na území toho čo počítal k Novému Francúzsku (územie od Tadosacu cez Quebec až po Montreál) napočítal presne 3215 občanov Francúzskej národnosti - k tomu ešte musíme pripočítať Armádu ktorú poslaľ král - regiment dorazil v roku 1665 a bolo v ňom 1300 vojakov čo nám dáva spolu počet okolo 5000 ....

avšak okolo roku 1682 keď Joffrey odplával do Francie vraj už bolo obyvateľstvo inklusívne armády okolo 8 až 10 tisíc je dohad - čo je už celkom dosť

niekde mám ešte aj údaje konkrétne o počtoch obyvateľov mesta Quebec - neskoršie doplním

PS: ako matematička istotne vieš že u máp je dôležitá mierka - keď si ju človek nevšimne, môže sa mu stať že "susedná dedina" je "iba" 500 kilometrov vzdialená
Tereza píše: *  09 črc 2021, 10:26

Kdyby Joffrey neřekl :
Když na něho pohlédla, rozmáchl se širokým gestem: „Chtěla jste ostrovy, madame. Tady jsou.“
„Jak se ta země jmenuje?“
„Gouldsboro.“


myslela bych si, že leží Gouldsboro přímo na kontinentu, ne na jednom z ostrovů a to z důvodu, že tam byli všude indiáni.
Nějak je mám od dětství spojené s vnitrozemím ( Vinnetou :D ) ne s ostrovy (např. níže jmenovaní Mohykáni ) :
nuž pani AG tam pomotala dohromady územie Gouldsbora na pravej strane mapy - z opismi ostrova Mount Desert (tak sa neskoršie volala aj jedna loď z jeho flotily) - ja som až po dlhej dobe prišla na to ktoré miesta konkrétne opisuje - a čitateľ v dobách minulých bez internetu a digitalizácie by na to asi tak ľahko neprišiel - ak vôbec :tongue:

ja som na to prišla definitívne kvôli tomu prílivu a odlivu na ostrove kde zostali po prílive uväznení Joffrey, Angelika a Colin - hoci počas odlivu sa naňho dalo ísť suchou nohou -
plus samozrejme ten výhľad na tie ostrovy opísané ako príšery sediace vo francúzskom zálive ....

na pripomenutie:

viewtopic.php?f=16&t=498

[ img ]

na tomto mieste aspoň môžem uviesť príklad z Angelika a Diabol kde Angelike niekto radí ako bude pešo rýchlejšia ako Joffrey na svojej lodi:

Lodi přivezly zprávu, že když Joffrey de Peyrac trochu uklidnil oblast kolem řeky svatého Jana, napjal plachty Gouldsbora a vyrazil směrem k zálivu svatého Vavřince.
"Záliv svatého Vavřince," zvolala strašně zklamaná Angelika, "co tam hodlá dělat? A ani se tu nezastavil..."
"Nemohl vědět, že jste tady, madame," odpověděl markýz. "A mám dokonce dojem, jestli jsem ho dobře pochopil, že nepřistane ani v Gouldsboru. Zřejmě spěchá, aby se co nejdřív dostal na jih
svatovavřineckého zálivu a setkal se se starým Nicolasem Parysem, kterému patří území od Shédiaku až po Canso a dokonce i protilehlý Královský ostrov a Ostrov nejsvětější svátosti."
At už měl Joffrey de Peyrac jakýkoliv cíl, vzdaloval se jí.
Angelika si nechala přinést mapy. Nedokázala snést pomyšlení, že by měla ještě déle čekat. Kdyby Rochellan dosud kotvil v zátoce, okamžitě by vyplula za Gouldsborem. Jenže ona ho právě ke vší smůle poslala i s Cantorem zpátky. Málem jí vyhrkly slzy. Hubert d'Arpetigny ji pozoroval. Mladí muži mají podivnou intuici a daleko lépe chápou duševní zmatky žen, protože i oni jsou ještě často zmítáni hlubokými city, a tak vnímal její zklamání a netrpělivost.
"A kdybyste tam dojela dřív než on?" navrhl jí.
Nechápavě na něj pohlédla. Ukázal prstem na mapu.
"Já vás odvezu až na břeh Zálivu. Tam vás Marcellinin syn nebo jeden z bratrů Defourových odvede pěšky těch několik mil, co dělí vody Francouzského zálivu od zátoky svatého Vavřince. A je to.
Dostanete se mezi Shédiac a Tatamagonge. A protože hrabě de Peyrac se trochu zdrží obeplouváním poloostrova Nové Skotsko, dorazíte k Nicolasi Parysovi dřív než on."
Přijala. Měla by to být krátká cesta. Týž večer už byli na volném moři u Pénobsquidu.


Označené modrou- Ako sa plavil Joffrey veľkou loďou ( :sailor: GOULDSBORO)keď musel oboplávať celý poloostrov

Označené červenou - Ako sa plavila Angelika malou ľoďkou - a potom musela po súši ešte posledný úsek absolvovať pešo

G je Gouldsboro a P - je Port Royal červeným sú označené spomínané miesta z knihy.

Tie spomínané ostrovy Nicolasa Parysa sú lepšie vidno na horných mapách, v celkom prvom príspevku, pretože tam sú ešte staré názvy miest 8)
tie ostrovy sa volajú ILE SAINT-JEAN A ILE ROYALE

[ img ]
PenelopaW píše: *  07 črc 2021, 12:44

V Port Royal se odehrává hodně dobrodružných příběhů z 17. a 18. století, namátkou třeba Piráti z Karibiku nebo Ostrov hrdlořezů. Oproti tomu o Akkádii už se tolik nemluví, takže pro mě jsou ta mapička a informace hodně zajímavé a opět se budu opakovat: chtělo by to vytvořit atlas míst (a postav) z Angeliky :).
Penelopa, teba musím sklamať. napriek tomu že moja mapa presne ukazuje kde bol PORT ROYAL z knihy Angelika, ktorý bol v Akádii, ten ktorý ty spomínaš sa nachádzal v KARIBIKU.

Ale aj neskorší Guvernér toho PORT ROYALU sa spomína v knihe a Joffrey ho poznal zo svojich čias v Karibiku.

Hádaj kto to mohol byť? :mrgreen: Je po ňom dokonca pomenovaný známy rum.

PS. Ako vidíš ja už jednotlivé stránky Atlasu po stopách Angeliky vytváram.

Přílohy
[ attachment ]


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: AKÁDIA alias ACADIA
Napsal: 09 črc 2021, 19:20
Moderátor
Uživatelský avatar
Online
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše: *  09 črc 2021, 17:10
Penelopa, teba musím sklamať. napriek tomu že moja mapa presne ukazuje kde bol PORT ROYAL z knihy Angelika, ktorý bol v Akádii, ten ktorý ty spomínaš sa nachádzal v KARIBIKU.

Ale aj neskorší Guvernér toho PORT ROYALU sa spomína v knihe a Joffrey ho poznal zo svojich čias v Karibiku.

Hádaj kto to mohol byť? :mrgreen: Je po ňom dokonca pomenovaný známy rum.

PS. Ako vidíš ja už jednotlivé stránky Atlasu po stopách Angeliky vytváram.
Za stránky máš pochvalu s hvězdičkou a můj neskonalý obdiv. Vidíš, já jsem na zeměpis tak tupá, že jsem si ten Karibik šoupla trochu blíž k Maine... A že by tím kapitánem byl kpt. Morgan? :)


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: AKÁDIA alias ACADIA
Napsal: 09 črc 2021, 23:16
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
PenelopaW píše: *  09 črc 2021, 19:20

Za stránky máš pochvalu s hvězdičkou a můj neskonalý obdiv. Vidíš, já jsem na zeměpis tak tupá, že jsem si ten Karibik šoupla trochu blíž k Maine... A že by tím kapitánem byl kpt. Morgan? :)
Ano bol to Captain MORGAN

Zatiaľ som našla zmienku o tom kde hovorí Colin Angelike že bojoval s Kapitánom MORGANOM.

viewtopic.php?f=3&t=873&p=29320#p29320

Ale niekde bolo niečo aj v súvislosti z Joffreyom myslím ;) Aspon som to našla o tom Colinovi vďaka našej diskusii.

A ešte tuto pirát Vaneirick hovorí v 8 diely:

Podívejte se na Morgana největší pirát a lupič naší doby, a dnes je guvernér na Jamajce a já vám přísahám, že tam má pořádek a smekají před ním i cizí panovníci. Myslím, že jsme si podobní. Víte, nejsem tak hloupý, jak vypadám.“

Inak zasa sa raz ukazuje aké dôležité sú interakcie na fóre - už dlhho mi vrtalo hlavou ako vlastne z ostrova išli po súši na koňoch až do Katarunku - a vďaka Terezinej úvahe že si nemyslela že Gouldsboro bolo na ostrove - som sa konečne dopracovala k odpovedi (a ešte som sa aj dozvedela kde stála Joffreyová veža nad zátokou kde sa po prvý krát milovali, myslím tým na pevnine v Novom Svete.)

Pridala som to do vlákna Gouldsboro:

viewtopic.php?f=16&t=498&p=29321#p29321

Přílohy
[ attachment ]


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: AKÁDIA alias ACADIA
Napsal: 03 říj 2022, 12:49
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tak tuto sme diskutovali o diablici z Akádie, na čo môžem zodpovedne odpovedať, vďaka tomu že disponujem 10 ročnými rešeršami v rozsahu okolo 100 GB :idea: :!:

https://www.angelique.cz/phpBB321/viewt ... 132#p31132

Legenda o Akádskej diablici je podobne ako legenda o horiacich saniach nad Quebecom, folklórom AKÁDIE ktorý má svoju historickú predlohu.

AKÁDIA Legenda o diablici a o bosoráctve a nadprirodených schopnostiach:

Legenda o diablici platí k národnému folklóru. Celkom určite narazila pani AG na nejaké podobné materiály.

Našla som univerzitný glosár z názvom Domorodá čarodejnícka viera v akadskom, prímorskom a newfoundlandskom folklóre. Tuto zhrnutie obsahu toho materialu ktorý som ešte celý neprešla.


Tradičné akadské legendy a viery zbierali a študovali rôzni bádatelia, z ktorých prvá bola Catherine Jolicoeurová, ktorá počas svojho terénneho výskumu v akadských oblastiach Nového Brunswicku zozbierala približne 400 príbehov týkajúcich sa domorodého obyvateľstva Maritimes. Tento článok skúma problematiku viery v indiánske čarodejníctvo nielen v akadskom folklóre, ale aj medzi anglofónmi v Maritimes a Newfoundlande, aby poukázal na podobnosti alebo rozdiely v ich tradičných systémoch viery a postojoch k indiánskym skupinám. Porovnávajú sa postoje katolíckych a protestantských skupín a osobitná pozornosť sa venuje otázkam rodovej a "čarodejníckej" identity, pričom sa vychádza z prameňov od 17. do 20. storočia. Dokument dokazuje, že od prvých kontaktov medzi Európanmi a pôvodnými obyvateľmi prímorských provincií boli Európania v priebehu histórie vnímaní ako potenciálne nebezpeční a podozrievaní z nadprirodzených a zlomyseľných schopností.


Ako vidíme na nasledujúcich dvoch obrázkoch predstavy boli rôzne, v tej prvej vidno zakreslené aj akési ostrovy:

[ img ]

[ img ]

Přílohy
[ attachment ]
[ attachment ]


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 8 příspěvků ]
Zpět na „Historie & geografie 17. století“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti