02. Báječná Angelika

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 13 příspěvků ]
Autor Zpráva
moirra
Předmět příspěvku: 02. Báječná Angelika
Napsal: 10 zář 2021, 22:22
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6862
4poziom.slask.pl
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Báječná Angelika - 2 diel

Na nete som našla dva opisy v češtine ktoré čiastočne jeden od druhého opisovali, a istotne ich ešte bude viac.

Angelique: The Road To Versailles

Z chudého šlechtického statku, přes šťastné manželství v pohádkově bohatém zámku, chudobu, pařížské podsvětí, králův dvůr a přízeň, pirátskou loď i tržiště s otrokyněmi

Pokračování filmu ANGELIKA, MARKÝZA ANDĚLŮ se realizuje ve zjednodušeném časovém rozmezí, než Anne Golon (autorka původní knižní Angeliky) popsala… Poté co byl hrabě de Peyrac na základě králova příkazu zatčen za čarodějnictví a posledního lednového dne roku 1661 upálen na Place de Gréve, mladá vdova Angelika najde své místo mezi ostatními opovrženými, tj. u pařížského Dvora Zázraků, místa, kde bandy lupičů a žebráků mají svůj domov. Zde potkává svého přítele z dětství v Poitou – Nicolase, který se stal vůdcem pařížských lupičů. Nicolas je však během jedné rvačky žebráků zabit. Angelika s nalezenými syny začíná nový život jako hospodská u Kokrháče a později ve vlastním podniku „Rudá maska“. V této době prožívá svůj vztah k pronásledovanému pamfletáři Claudovi Le Petit – skutečná postava francouzských dějin (1638 – 1662) – přezdívanému také básník Špína

Poté co byl hrabě de Peyrac na základě králova příkazu zatčen za čarodějnictví a posledního lednového dne roku 1661 upálen na Place de Greve, mladá vdova Angelika najde své místo mezi ostatními opovrženými, na slavném pařížském Dvoře Zázraků, který je útočištěm lupičů a žebráků. Zde potkává svého přítele z dětství Nicolase, který nyní stojí v čele pařížských lupičů. Z Angeliky je nekorunovaná královna pařížské lůzy. Má mnoho nepřátel, jak u dvora, tak v podzemí. Ale Angelika se nevzdává, zachraňuje své dvě děti a naplňuje svůj odvážný plán. Chce zpátky svou čest, tituly, majetek i postavení u dvora.


[ img ]

Na pripomenutie výborná Retro upútavka.

https://www.youtube.com/watch?v=iN0uiAdVyRc

Film bežne zvykol začínať titulkami a potom sa zjavil text:

Po popravě svého manžela Joffreye de Peyrac, upáleného ve vykonstruovaném procesu za čarodějnictví, byla Angelika pronásledována jak pařížskou policií, tak i svým úhlavním nepřítelem, kterým byl Monsieur, králův bratr. Utekla mezi pařížskou lůzu. Vůdce jedné bandy Calambredaine nebyl nikdo jiný než její přítel z dětství - Nicolas.

A tuto videa z filmu, sú tam všetky:

https://www.youtube.com/watch?v=7ulgVdUCDFw

čo sa vám na Filme páčilo a čo vám tam chýbalo, keď to porovnáme s knihou?

Ako bónus fotografia z natáčania:

[ img ]

IMDB sa pochlapilo a pridalo 124 fotografii z filmu v celkom dobrom rozlíšení :D

https://www.imdb.com/title/tt0058343/me ... t_mv_close

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
Lole
Předmět příspěvku: Re: 02. Báječná Angelika
Napsal: 31 bře 2023, 10:28
Baroni
Offline
 
Příspěvky: 133
Registrován: 31 bře 2023, 09:29
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Zrovna jsem se po dlouhé době vrátila jak ke knihám tak i k filmům a u tohohle filmu mě asi nejvíce vadí charakter Rošťáka - Nicolase. Jako takový naivní a dobrodivý a celkově mi chybí ta násilnost, kterou jsme z něj v knize cítila. To jak u něj neexistovalo ne. Úplně to obrací jejích vztah a její útěk z podsvětí působí jako by utekla nafoukaná panička co měla vždy navíc, co všechny využívala. Naprosto ale miluju filmovou Polačku, to je tak skvělé zahraná postava. :)
No nic měla jsme potřebu sdílet své čerstvé dojmy.


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: 02. Báječná Angelika
Napsal: 31 bře 2023, 11:17
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3216
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Ahoj Lole, vítám Tě na fóru. Souhlasím s Tebou, že filmový Nicolas je podstatně romantičtější hrdina než ten knižní (a jsem si docela jistá tím, že svým ztvárněním určitě získal postavě Nicolase kupu fanynek). Ve filmu je to v podstatě chudák zamilovaný kluk, který se na šikmou dráhu dostal kvůli hrdince (protože s ním neutekla, čekal na ni a zabil kvůli ní). V knize je to lenoch, kterému se nechtělo makat, a tak zvolil cestu nejmenšího odporu. To mne ovšem přivádí k úvaze, měl-li sedlácký kluk vůbec v té době nějaké jiné možnosti kariérní dráhy, než makat na půdě barona de Sancé nebo se živit jako lapka? V Nicolasův prospěch trochu hovoří jeho zážitky z dětství, kdy mu vojáci znásilnili sestru, co všechno musel vidět a uvědomit si, že ať chce nebo nechce, moc šancí na lepší osudy nemá. Knižní Nicolas u mne hodně stoupl tím, když zrazoval Angeliku, aby na Dvůr zázraků tahala svoje děti, protože si dobře uvědomoval, co všechno se jim může stát.


Nahoru
Profil Citovat
Lole
Předmět příspěvku: Re: 02. Báječná Angelika
Napsal: 31 bře 2023, 17:37
Baroni
Offline
 
Příspěvky: 133
Registrován: 31 bře 2023, 09:29
Kontaktovat uživatele: SZ
 
To je pravda že to není černobílé, stejně jako postavení Filipa ale opět film to vykresluje, že mu Angelika poblázní hlavu a to mi i knize připadali v obou případech její činy kontroverzní ale ta hrdinka je tam čistě koketní co motá srdce co může. Nicméně si říkám kolik je to o tom, že to herečka chtěla hrát a nakolik byla ignorována předloha. Nevím, pro mě je to pojetí různé od začátku.


Nahoru
Profil Citovat
Tereza
Předmět příspěvku: Re: 02. Báječná Angelika
Napsal: 31 bře 2023, 21:30
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 1383
Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Lole píše: *  31 bře 2023, 10:28
No nic měla jsme potřebu sdílet své čerstvé dojmy.
Ahoj Lole, myslím, že ti , kteří četli knihy, mají přibližně stejné názory, co se srovnání film x kniha týká. Polačka za mě také super, i Dvůr zázraků se mi ve filmu líbil.
Zlatá medaile na žebříčku toho, co mě pokaždé nadzvedne ze židle, je připitomělá scéna Angeliky a Filipa u netryskající fontány ve Versailles.
Báječná Angelika je pro mě z té filmové série vůbec nejlepší navzdory tomu, že zde chybí má oblíbená postava hrabě J. de P. Jistě i proto, že byla pro mě cesta Angelika ze dna na vrchol obdivuhodná.


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: 02. Báječná Angelika
Napsal: 01 dub 2023, 09:41
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2146
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Ahoj, Lole, také Tě vítám na fóru.
Já tenhle díl nemám moc ráda. Viděla jsem nejprve filmy, pak teprve četla knihy. Přesto mi přišel takový moc "pocukrovaný". Tím myslím vylíčení cesty Angeliky ze dna až ke královskému dvoru. Já vím, že film se nemůže zdržovat líčením myšlenek, trápení a pochybnosti. Ve filmu Angelika řekne, že bude bohatá, střih a v dalších scénách už se topí v penězích. Nejvíce mi vadilo vylíčení vztahu s Filipem. On se sice taky chvilku cukal, ale potom jí "padnul k nohám".


Nahoru
Profil Citovat
Lole
Předmět příspěvku: Re: 02. Báječná Angelika
Napsal: 01 dub 2023, 21:23
Baroni
Offline
 
Příspěvky: 133
Registrován: 31 bře 2023, 09:29
Kontaktovat uživatele: SZ
 
No jako scéna u Fontány je bez komentáře. To je pro mě celkově jako velmi překreslený obraz toho, jak to probíhalo v knize. Pro mě i v té knize hrdinka nevystopovala výrazně kladně ale tak nějak realisticky, ale to zobrazení mi nesedí. Je pravda že k třetímu filmu se chystám, tak jsme sama zvědavá co ve mě kniha vs. film u dělá tentokrát. :) Ale jako dějově mám knihy z tohoto období ráda, ale já sem obecně více fanoušek části v Americe. :) Ale tyhle dvě věci mě tam zarazily a je pravda, že je tam dost věcí zkratkovitě vylíčené, ale to prostě mi k tomu, že se jedná o film podle knih tak nevadí. Respektive to tak bývá, že obvykle některé věci se nedokáží pořádně zobrazit.


Nahoru
Profil Citovat
Sob
Předmět příspěvku: Re: 02. Báječná Angelika
Napsal: 02 dub 2023, 14:51
Hrabata
Offline
 
Příspěvky: 296
Registrován: 15 pro 2020, 21:44
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Lole, Vítej na fóru. Také jsem nejdřív viděla filmy a při první četbě Cesty do Versailles jsem byla z chování Filipa v šoku. Ve filmu se Filip snaží Angeliku chránit před spiklenci. To je sympatické


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: 02. Báječná Angelika
Napsal: 04 dub 2023, 21:01
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6862
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Lole píše: *  01 dub 2023, 21:23
No jako scéna u Fontány je bez komentáře. To je pro mě celkově jako velmi překreslený obraz toho, jak to probíhalo v knize. Pro mě i v té knize hrdinka nevystopovala výrazně kladně ale tak nějak realisticky, ale to zobrazení mi nesedí. Je pravda že k třetímu filmu se chystám, tak jsme sama zvědavá co ve mě kniha vs. film u dělá tentokrát. :) Ale jako dějově mám knihy z tohoto období ráda, ale já sem obecně více fanoušek části v Americe. :) Ale tyhle dvě věci mě tam zarazily a je pravda, že je tam dost věcí zkratkovitě vylíčené, ale to prostě mi k tomu, že se jedná o film podle knih tak nevadí. Respektive to tak bývá, že obvykle některé věci se nedokáží pořádně zobrazit.
Ahoj Lole, aj ja ťa vítam na fóre. Wow, to je teda prekvapenie, že sa tu zjavil niekto kto je "obecně více fanoušek části v Americe". To je super, lebo každá z nás tu na fóre je iná, a teším sa že budeme mať aj odborníčku na časti Nového Sveta.

Ja som sa za pomoci ostatných Angelikoložek poriadne zapotila, kým som ako detektív podľa indícii v knihe našla Joffreyovo Gouldsboro, Katarunk a Wapassu.
Som zvedavá čo ty na naše objavy, ktoré nájdeš v sekcii Historie & geografie 17. století a tiež na tvoje komentáre ku knihám pojednávajúcim o Novom Svete.

Mne sa na Filme báječná Angelika neiktoré veci páčili, a iné zasa nie. Dávam režisérovi Borderiovi 100 bodov že pri natáčaní na Pont Neuf nezabudol pri kulisách na Neselskú vežu v pozadí a tiež že si dal skutočne námahu aj s inými historickými detailami.

Nuž on vraj na sete k filmu, myslím že manželia Golonovci boli aj pri druhom diely, (pretože oba diely sa vraj natáčali naraz), vysvetloval že Film nieje obrázková príloha ku knihe, pretože je ťažko vtesnať toľko deja do jedného filmu. Súhlasím však že Angelika tu vyznievala ako rozmaznaná panička ktorej všetci chlapi padajú k nohám. Filipa je vo filmoch zúfalo málo a pritom to bola taká komplexná postava.

Z Nicolasa spravil Borderie na rozdiel od knihy úplného miláčka, čo je jasné keď ho hral taký krásny a vtedy obľúbený herec. Hlavne Talianky práve kvôli nemu milujú druhý diel.
Pokiaľ viem Borderié mal na sete peklo, lebo mu herci strečkovali. Hosseina musel donútiť aby hral Peyraca, a ten bol na začiatku presvedčený že bude musieť nosiť ešte aj hrb, pretože nepoznal poriadne predlohu. Mercierka sa chovala ako rozmaznaná princezná, i keď bola nádherná a nikto sa nevie pohybovať v barokových, orientálnych či dokonca roztrhaných šatoch tak elegantne ako ona. S filmovým Degrezom sa v skutočnosti neznášali a ten ho ani nechcel hrať, rovnako ako nechcel Claude Giraud hrať Filipa lebo bol divadelný herec. Všetci role zobrali iba preto že buď mali zmluvy ktoré museli dodržať, alebo súrne potrebovali peniaze.

Myslím že Claude už v ďalšom filme hrať nechcel, takže ho pochovali už na začiatku. Hossein si napokon postavu svojho Peyraca obľúbil. Jean Rochefort sa napokon tak chytil že mal neskoršie aj privátne psa Sorbonne.

Na to s čím musel režisér pracovať, klobúk dolu. Boli to predsa len 60te roky - a určite je to lepšie ako keď v dnešných filmoch natočia historické postavy ktoré sa chovajú ako dnešní influenceri z Instagramu. :shock:

Schválne si všimnime Borderiov Pont Neuf a jeho Cintorín Neviniatok - že by si bol vypožičal lebky s Parížskych Katakomb? :mrgreen: Ešte musím nájsť jednu s kulisou veže Nesle.

PS: nezabudnite si to rozkliknúť - je to vo veľkom rozlíšení. Natáčalo sa skutočne na Pont Neuf. Ja si myslím že sú to v pozadí sčasti maľované kulisy, ktoré zakryli moderné domy.

Přílohy
[ attachment ]
[ attachment ]


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: 02. Báječná Angelika
Napsal: 06 dub 2023, 08:38
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1485
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
ahoj Lole,

som veľmi rada, že máme novú prispievateľku, vitaj a cíť sa medzi nami dobre!

2. diel filmu mám rada, ale ja vždy striktne rozlišujem medzi knihou a filmom. Samozrejme, kniha je komplexná, s mnohými líniami, film má obmedzené možnosti, a tak si režisér Borderie vybral hlavne tú romantickú a dobrodružnú linku s prímesou histórie. Myslím si, že knihu adaptoval veľmi dobre, hlavné body a zápletka sú zachované. To, čo je možno "problematické" je zobrazenie, ktoré zodpovedá obdobiu, kedy sa tie filmy nakrúcali. Čiže naša hrdinka nie je knižná postava zo 17. storočia, ubiedená, špinavá, zúfalá, ale chladná, tvrdá feministka zo 60. rokov 20. storočia, vždy s dokonalým makeupom a krásnymi vlasmi ako od kaderníčky. Ako poznamenala Moirra, historické postavy z dnešných seriálov sa zase správajú ako instagramové celebrity a tiež na mňa nepôsobia svojím stylingom ako ľudia z dôb dávno minulých (ach, tie dokonalé vlasy hrdiniek zo seriálu o Mediciovcoch!). Veľmi by som chcela vidieť zobrazenie histórie aspoň trochu "nemoderne", dúfam, že aspoň "Traja mušketieri", ktorí dnes štartujú v našich kinách, mi to doprajú.

Moirra, to o Rochefortovi a Sorbonne som nevedela, to je úžasné! Viem, že tento herec považoval sériu o Angelike za "luxusný nezmysel" a bol prekvapený, keď sa z toho stal kult. On bol úplne skvelý, prirodzený, úžasný herec. Síce zase nebol plnokrvný knižný Desgrez, ale úlohu verného priateľa splnil na 100%.

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
Lole
Předmět příspěvku: Re: 02. Báječná Angelika
Napsal: 08 dub 2023, 10:09
Baroni
Offline
 
Příspěvky: 133
Registrován: 31 bře 2023, 09:29
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Jé moc vám všem děkuji za přivítání to je velmi milé :) Ráda se tak nějak zapojím v čem mě to bude zajímat. Jsem to ted dočetla mám zase pocit smutku že to končí, takový prázdno vždy když člověk dočte nějakou sérii :)

Je zajímavé, jak každý v tom filmu vidí něco jiného. Mě se na něm třeba líbí jako celková výprava, kostýmy scény a i to kouzlo retro filmů a jak jsou natáčený dříve. Ale zrovna jak tu padla věta, že Angelika z film svým způsobem vypovídá o feministické hrdince 60 let, tak pro mě stejně třeba vyznívá kniha. Jako v kontextu své doby prostě Angelika byla silná ženská postava, která svým způsobem byla stále ženská a nepotřebovala se pasovat do mužské role, ale naopak žila hrdá a to si myslím, že si filmy vzali dobře jen to po vzoru Šedesátých let je cítí někdy až ve velké sexuální revoluci, která se svým provedením prostě pak dá splést s tím, že to byla lehká ženská.
Jako by mě se ten film taky líbil, ale to že tyhle dva charaktery jsou úplně postavený v jiném světle mě štve. A i když jsou oba velmi hezký, tak bohužel hyper maskuliny man není můj typ tak to na mě asi nemůže fungovat jako na jiné :)


Nahoru
Profil Citovat
Zuzanka62
Předmět příspěvku: Re: 02. Báječná Angelika
Napsal: 15 črc 2023, 23:07
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 356
Registrován: 07 říj 2021, 20:37
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Krásná diskuze. Čtu Vaše příspěvky se zpožděním, přesto chci trochu reagovat. Bordierův film
Je dle mého klasika. Dokonce jsem první díl našla loni ve Francii v knize 1000 nejlepších poválečných filmů. Myslím, že se mu podařilo natočit filmy, které oslovili většinu společnosti, nejen silnou ženskou postavou ale zároveň i romantickou, krásnými kostýmy, interiéry, exteriéry a dobrodružstvím. Jak bylo uvedeno výše, v podstatě ve filmu nikdo nechtěl hrát. A nakonec pro většinu to byl významný mezník kariéry. Jak řekla manželka RH, ať si udělal cokoliv, pro všechny budeš kulhající hrabě s jízdou.
Dodnes nedokážu pochopit, co se stalo, že natočili další díly. Śkóda, snad se dožiji nového zpracování.
Cesta do Versailles nebyla mým oblíbeným dílem. Nyní se vše mění, Přemýšlím, jak musela být silná hlavní postava, aby se jí vzestup podařil. I nyní je mnoho žen s malými dětmi a postarat se o vše je vyžaduje nadlické úsilí. Jak to muselo vypadat v 17 století. Doufám, že i v reálu byla nějaká žena jako naše hrdinka a neskončila zle :wink:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: 02. Báječná Angelika
Napsal: 12 úno 2024, 18:30
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6862
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
S Penelopou sme sa v maili bavili o tom že kuchtík Dávid :cook-kiss: pravdepodobne vo Filme nevyskytoval. Alebo ste si ho niekde všimli?

Tuto na obrázku sú z prava do ľava:

Linot, Flipot, Barbe a Cantor, Rosine a Florimond.

[ img ]

Přílohy
[ attachment ]


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 13 příspěvků ]
Zpět na „Filmy a muzikály Angelika“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host
cron