Noviny a časopisy v 17 storočí

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 2 příspěvky ]
Autor Zpráva
moirra
Předmět příspěvku: Noviny a časopisy v 17 storočí
Napsal: 14 srp 2018, 17:43
Moderátor
Uživatelský avatar
Online
 
Příspěvky: 6925
4poziom.slask.pl
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tereza píše:
moirra píše:
Teóriou o tom ako to že Joffrey vedel že Angelika je vdova som sa už, ako ináč, zaoberala keď som písala kráľovstvo francúzske. Odpovedám úryvkom z fikcie, pretože dôkladnejsšie sa moja teória osvetliť nedá:

Nie že by nebol informovaný. V Stredomorí sa správy rozširovali rýchlosťou blesku, a okrem Rochata , ktorý bol najväčším Francúzskym klebetníkom medzi Saracénmi, sa našlo ešte nemálo jemu podobných. Veľkomožný pán Rescator nikdy nebol schopný celkom vytrhnúť svoje korene, a nechával si pravidelne dodávať žurnály a noviny. Samozrejme nielen tie z Francie ale aj Španielske, Anglické a v neposlednom rade Holandské.........
Asi to tady do tohoto vlákna nepatří, ale já jsem se ze zvědavosti dívala, jak vypadaly noviny v té době. Dopátrala jsem jen základní informace a to z důvody jazykové nevybavenosti :oops: :

FRANCIE v 17. STOLETÍ
Zpočátku byly ve Francii velmi populární v Nizozemsku tištěné corantos, roku 1626 Richelieu zavádí trest smrti za tisk necenzurovaných novin, který trvá až do roku 1728, kdy byl trest zmírněn na doživotní žalář. Nejvýznamnějšími novinami byla La Gazette, které Richelieu podporoval a které jako jediné mohly vycházet, staly se orgánem vlády....

To si možná pan Rescator moc nepočetl, bulvár z úst Rochata a jiných drben byl asi lepším zdrojem zpráv....

A jen tak kvůli Třem mušketýrům jsem koukla na kardinála Richelieu a objevila jsem pro sebe něco, co jsem nevěděla a co mi připadá docela velmi vtipné - jmenoval se Armand Jean du Plessis, vévoda de Richelieu.

Hmmmm :roll: :roll: .... zatiaľ som si pozerala iba Mercure Galant ktorý bol v tom čase pokladnicou informácii o živote šľachty domácej ale i tej zahraničnej .....


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Noviny a časopisy v 17 storočí
Napsal: 14 srp 2018, 18:29
Moderátor
Uživatelský avatar
Online
 
Příspěvky: 6925
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
vezmime si napríklad taký Mercure galant zo Septemra 1681

na začiatku sú nadpisy jednotlivých článkov. Mne to príde tak trochu ako dnešný bulvár:

dá sa v tom listovať hore dolu - a podľa mňa o malo rozsah jednej knihy - napríklad toto vydanie má
382 strán!

https://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k ... e.r=lauzun

Takže vyberiem tie nadpisy ktorým dobre rozumiem aj bez prekladača:


sú tam viaceré nadpisy s oznámením úmrtia rôznych osôb

- Kráľov odchod

- Všetko čo sa udialo vo Fontainebleau

- svadba Markíza de Bellefont

- Ceremónie v Marseille

- Monsierová choroba

- Novinky zo Siamu

Dalo sa z toho dosť dobre vyčítať kto kde bol a čo robil ....

napríklad na strane 372 sa píše že Vivonen dorazil z Messiny


Mercure Galant býval aj ilustrovaný:

nezriedka sa v ňom predstavovali aj módne novinky, takže sa s neho dá dnes vyčítať aj čo sa vtedy nosilo :

[ img ]

viac:

https://www.pinterest.at/musterdieb_eu/ ... t/?lp=true


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 2 příspěvky ]
Zpět na „Divadlo, hudba, literatura, poezie“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti