DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 39 příspěvků ]
Autor Zpráva
mimi
Předmět příspěvku: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 23 kvě 2021, 19:48
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
4poziom.slask.pl
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Založila jsem novou fikci o Carmencitě. Prošla jsem si vše, co bylo v knihách a nechala pracovat fantazii. Carmencita se vytratila po Joffreyově procesu a potom na ni malinko vzpomíná její neteř Sabine. Jak se jí ale žilo po procesu, viděla popravu svého bývalého milence nebo ne? Co její manžel, jeho se ty události a její chování také asi nějak dotkly? Odsoudil její jednání, dokázal jí odpustit a pomoci? Jak se člověk vyrovnává s chybou, kterou přispěl k odsouzení na smrt člověka, kterého kdysi miloval? Zatím jsem napsala jen krátký úvod, v hlavě si přehrávám možná pokračování.


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 24 kvě 2021, 09:02
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Mimi, chválím moc volbu tématu i zpracování. Úvod je zatím velice zdařilý, vyvolal ve mě chuť na pokračování ;).
Tady v diskusi pokládáš otázku, zda ještě viděla bývalého milence. Docela by mi přišlo zajímavé, kdyby se vévodkyně nebo její manžel setkali s Joffreyem poté, co se vydal do paláce de Beautreillis. Tehdy se "pohyboval" v přestrojení za malomocného (zakrýval si obličej), pár lidí na ulici asi docela vyděsil, minimálně při přechodu z paláce k abbé Antoinovi ho někdo musel potkat. Možná mu vévoda hodil almužnu, když ho zahlédl z kočáru? :)


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 24 kvě 2021, 09:45
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Penelopo, děkuji za pochvalu. Jsem ráda, že máš chuť na pokračování.
Já jsem se ptala jestli C. viděla popravu, myslela jsem, jestli byla na place de Greve?
Tvoje teorie je ovšem velmi inspirující. Kdyby ho někde takto viděla i Carmencita.


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 24 kvě 2021, 10:51
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
mimi píše: *  24 kvě 2021, 09:45
Já jsem se ptala jestli C. viděla popravu, myslela jsem, jestli byla na place de Greve?
To záleží na tom, jestli byla v Paříži nebo ne, a nakolik byla duševní masochistka. Vůbec se do ní nedokážu vžít, zda bych s tou velikou neopětovanou láskou, ale hlavně s výčitkami svědomí, že za to mohu já, šla sledovat jeho popravu. To je otázka do pranice.


Nahoru
Profil Citovat
Tereza
Předmět příspěvku: Re: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 24 kvě 2021, 18:22
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 1383
Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Kontaktovat uživatele: SZ
 
PenelopaW píše: *  24 kvě 2021, 10:51
mimi píše: *  24 kvě 2021, 09:45
Já jsem se ptala jestli C. viděla popravu, myslela jsem, jestli byla na place de Greve?
To záleží na tom, jestli byla v Paříži nebo ne, a nakolik byla duševní masochistka. Vůbec se do ní nedokážu vžít, zda bych s tou velikou neopětovanou láskou, ale hlavně s výčitkami svědomí, že za to mohu já, šla sledovat jeho popravu. To je otázka do pranice.
Odmítnutá milenka dokáže rozpoutat v životě muže, který se s ní zapletl, hotové peklo. Tahle kyprá dáma evidentně patřila do toho TOP výběru, který jde až za hranu, chová se iracionálně bez ihledu na ostudu, ztrátu postavení apod..
Já si myslím, že C. popravu viděla, sice ne z "první řady", ale zpovzdáli, něco jako sebemrskačství za to, kam se to s její pomocí až dostalo.
Její manžel se ocitl v pěkné pasti, jen co je pravda. Já jsem nikdy příliš nad tou Španělkou nepřemýšlela, nad jejím manželem už vůbec ne. Takže pro mě je Mimi Tvůj příběh nová, zajímavá linka.
Těším se na pokračko.


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 24 kvě 2021, 18:56
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Terezo, díky za hodnocení mého kratičkého vyprávění. Mě k myšlence zabývat se Carmencitou přivedla sebereflexe arcibiskupa v Toulouse skvěle napsaná od Moirry. Už po procesu jí došlo, na čem se podílela. Její manžel měl smůlu, ale nějak se s tím musel popasovat. V klášteře z takové furie asi taky nebyli moc nadšení. Jestli byla na popravě, nad tím sama váhám. Potom ale musela nějak žít.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 24 kvě 2021, 19:08
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Absolútne súhlasím s Penelopou že úvod sa veľmi vydaril - a čitateľa navnadil aby sa chcel dozvedieť viac. :ok:
Tiež si myslím ako už spomenual Tereza - že v prípade Carmenčity ktorou sa tu ešte nikto nejako extra nezaoberal, máš naozaj ešte všetky možnosti otvorené.
mimi píše: *  23 kvě 2021, 19:48
Jak se jí ale žilo po procesu, viděla popravu svého bývalého milence nebo ne? Co její manžel, jeho se ty události a její chování také asi nějak dotkly? Odsoudil její jednání, dokázal jí odpustit a pomoci? Jak se člověk vyrovnává s chybou, kterou přispěl k odsouzení na smrt člověka, kterého kdysi miloval? Zatím jsem napsala jen krátký úvod, v hlavě si přehrávám možná pokračování.
No to sú veru tažké otázky. :la-polak-fun:

ja si myslím že u Carmencity sa nedá povedať že Joffreya milovala "kdysi" ale že musela byť ešte doňho stále zamilovaná, inak by po tom súde nerobila takú scénu. Z Massenauom sa určie poznali z Toulouse. Bol rovnako ako Joffrey členom Toulouskeho parlamentu - na juhu sa totižto súdilo podľa rímskeho práva, ako aj v kánone vysvetľuje Andijos Angelike.

Pešo by asi Carmencita do Toulouse nedošla ani za mesiac :P , čiže predpokladám že odpadla pred mestkým palácom svojho manžela v Paríži. Možno mal vlastný, možno iba prenajatý. ( to mala napríklad pani de Sevigne) Možeš mu vybrať miesto, tak ako som ja vybrala miesto novému bydlisku Angelikynej sestry Hortenzie - keďže pani AG vyslovila iba zmienku že Florimond a Cantor ju po návrate do Paríža navštevovali v štvrti Marais.

Z toho ako sa kajala je jasné že počula rozsudok, hoci ju vtedy vyvliekli z miestnosti. Medzi súdným konaním a popravou neubehlo veľa času, iba okolo 48 hodín, takže ja si myslím že Carmencita mníškam ušla a potom sa motala po Paríži a popravu možno aj videla.

Inak v tom čase nebolo nič nezvyčajné zavrieť manželku do kláštora, rovanko ako ju potom odtiaľ zasa vytiahnuť. Dokonca aj slávna Ninon bola v kláštore - ale tú tam poslala kráľovná.

Ale to sú iba moje názory, necháme sa prekvapiť ako sa bude tvoj príbeh odvíjať.


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 24 kvě 2021, 19:28
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moirro, díky za tvoje hodnocení. Jsem ráda, že tě úvod zaujal.
Souhlasím s tím, že Joffreye nepřestala milovat. On v ní první probudil ženu. Sama se mu svěřila s tím, že byla chladná, než ho poznala. Další milenci ji zklamali. No, on jim nasadil pořádně vysokou laťku. To bych chtěla postupně probrat v pokračování.
Palác jejího muže jsem situovala do čtvrti Marais, ale určitou ulici nevím. Já si myslím, že byl jejich majetkem. Zkusím se podívat do starých map, které jsou v příspěvcích.
Příběh začíná v únoru. Asi ještě doplním,že hned začátkem měsíce. Správně jsi usoudila, že Carmencita od soudu neopustila Paříž.
Chtěla bych v retrospektivě podat příběh jejího manželství z pohledu jejího muže. Také trochu jak vyřešili budoucnost.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 24 kvě 2021, 19:44
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
mimi píše: *  24 kvě 2021, 19:28

Palác jejího muže jsem situovala do čtvrti Marais, ale určitou ulici nevím. Já si myslím, že byl jejich majetkem. Zkusím se podívat do starých map, které jsou v příspěvcích.
No ak chceš, môžem ti pomôcť, aby si palác neumiestnila v nejakom dome kde býva niekto iný dôležitý :P.
Ja už sa v Marais 17 storočia vyznám ako doma. :D
Veď sa na nás smiali v Parížskom U-bane že čo to mám za mapu. A ja som im hovorila že to mám Paríž 17 storočia.
Citovat:
Chtěla bych v retrospektivě podat příběh jejího manželství z pohledu jejího muže.
Tak na to som naozaj zvedavá. Ako a kde sa zonámili, či už vedela Francúzsky, ako sa udomácnila v Toulouse ...

Neviem či si spomínaš, ale Carmencita vystupuje aj v mojich Šťastných a Nešťastných časoch Toulouskych - Andijos sa zamiluje do jej sesternice a ona sama klame a provokuej Angeliku - zaujímavé je že v tom čase som ešte nemala poriadne v hlave uležané že Sabine je jej neter. Holt v tom čase som mala Quebec prečítaný iba raz. :la-polak-fun:


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 24 kvě 2021, 20:03
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moirro, díky za nabídku. Ráda ji využiji. Budu ráda, když mi navrhneš ulici. Máš výborné znalosti.
Pokusím se trochu vylíčit svou představu o životě vévodského páru. Napsat, jak si doplňuji v představách prázdná místa.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 24 kvě 2021, 20:33
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
mimi píše: *  24 kvě 2021, 20:03
Moirro, díky za nabídku. Ráda ji využiji. Budu ráda, když mi navrhneš ulici. Máš výborné znalosti.
varujem ťa, lebo to určite bude na opačnom konci Marais, čo najďalej od paláca Beautreilles :twisted: nemôžu všetci bývať v jeho okolí :P A keď chceš, pomôžem ti aj vymyslieť kde mali svoj palác v Toulouse - tam už sa medzičasom tiež teoreticky "vyznám"

a ešte k tomuto:
PenelopaW píše: *  24 kvě 2021, 10:51
To záleží na tom, jestli byla v Paříži nebo ne, a nakolik byla duševní masochistka.
podľa mňa bolo práve dosť ťažké tam neísť .... lebo v Paríži ešte určite bola ... veď súd bol 26 teho januára 1661 do neskorého popoludnia a poprava 28 ho zrejme okolo obeda ....


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 24 kvě 2021, 21:55
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moirro, já jsem neměla v plánu psát o paláci Beautreilles, takže mi stačí místo, které vybereš. Nechci to nějak spojovat s Joffreyovým tajným návratem do Paříže.
Kde měli palác v Toulouse, jsem také přemýšlela. I tuhle nabídku přijímám. Díky.


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 24 kvě 2021, 22:09
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
K té účasti na Joffreyově popravě mne napadly dvě glosy:

- Carmencita se při procesu dost "proslavila", takže pokud by popravu chtěla sledovat veřejně, určitě by z toho bylo docela haló. Také mám pocit, že s výjimkou Béchera i ti negativní (o pozitivních typu Fallota nebo Masseneaua nemluvě) aktéři procesu pak už dál nechtěli mít s popravou nic společného. Proto (zejména kvůli prvnímu) by asi popravu sledovala incognito.
- Co kdyby byl vévoda de Merecourt drsňák a vzal ji tam on? Ona by nechtěla vidět plody "své práce" a smrt milovaného člověka, ale manžel by ji tam vzal "za trest" a jako formu pokání. Něco ve stylu "tohle jsi způsobila, jen se pěkně podívej", "jednoho muže jsi zničila, tak teď koukej sekat latinu", "já se od tebe takhle zničit nedám", "mám tě pořád rád, ale abychom mohli spolu jít dál, musíme absolvovat tohle" nebo "poprava v našem životě definitivně uzavírá kapitolu Peyrac".


Nahoru
Profil Citovat
Sob
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 25 kvě 2021, 20:31
Hrabata
Offline
 
Příspěvky: 299
Registrován: 15 pro 2020, 21:44
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Mimi,Napsala jsi další skvělou fikci. Carmencita nepatří k mým oblíbeným postavám, ale díky tvé fikci začínám být zvědavá , jaký měla po procesu život. Asi ji nakonec dohnaly výčitky svědomí , jak jsi ve svém příběhu naznačila. Možná se po procesu nervově zhroutila. Jestli viděla popravu si netroufám odhadnout.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 25 kvě 2021, 21:12
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
PenelopaW píše: *  24 kvě 2021, 22:09

- Co kdyby byl vévoda de Merecourt drsňák a vzal ji tam on? Ona by nechtěla vidět plody "své práce" a smrt milovaného člověka, ale manžel by ji tam vzal "za trest" a jako formu pokání. Něco ve stylu "tohle jsi způsobila, jen se pěkně podívej", "jednoho muže jsi zničila, tak teď koukej sekat latinu", "já se od tebe takhle zničit nedám", "mám tě pořád rád, ale abychom mohli spolu jít dál, musíme absolvovat tohle" nebo "poprava v našem životě definitivně uzavírá kapitolu Peyrac".
No musíme uvážiť že keďže sa Languedoc po Peyracovej poprave vzbúril - asi to Carmencitin manžel nebude mať ľahké ani keby sa vrátil do Toulouse. To je teda dvojnásobná záťaž - v Paríži už asi má po kariére a v Toulouse ho asi tiež z otvorenou náručou neprímu. (Podobne ako arcibiskupa) To je veru ošemetná situácia. :roll:

Mimi si veru nevybrala jednoduchú záležitosť. :disagreement:


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 25 kvě 2021, 21:35
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Sob, děkuji za hodnocení.
Jsem ráda, že se ti první část fikce líbila. Jak žila Carmencita po procesu, to si můžeme představit podle svého. V knize už to nevyčteme.
Já se pokusím sepsat svou představu.

Moirro, on to její manžel asi neměl lehké už i před tím. Vždyť i sám Joffrey přímo Carmencitě řekl, že lituje jejího manžela. Sice mu nejprve svedl manželku, ale pak byl na jeho straně. ;)
Jak jsi napsala, je na tom podobně jako arcibiskup. Pokud se úplně nepomátla, tak si uvědomila, kam zašla ve své pomstychtivosti. To už přiznala v knize.
Jednoduché téma to není, ale zase si mohu dovolit nechat pracovat fantazii. :writer:


Nahoru
Profil Citovat
Delphine
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 26 kvě 2021, 20:01
Rytíři
Offline
 
Příspěvky: 82
Registrován: 23 led 2021, 19:44
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Je to sice opravdu jenom úvod, ale vypadá moc zajímavě. Mít doma takovou manželku a užívat si každý kousek její veřejné ostudy... Těším se na pokračování :)


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 26 kvě 2021, 21:34
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Delphine, jsem ráda, že tě krátký úvod zaujal.
Mě při čtení také napadlo, jaký asi byl ten její manžel? Jak to ovlivnilo jeho život a kariéru. Mám možnost napsat svou představu.


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 03 srp 2021, 11:40
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Přidala jsem kousek vyprávění o Carmencitě. Pokud máte chuť, zvu Vás ke čtení.


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 03 srp 2021, 14:28
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
mimi píše: *  03 srp 2021, 11:40
Pokud máte chuť, zvu Vás ke čtení.
A já si to pokračování s opravdovou chutí přečetla.

Zdá se, že vévoda de Mérecourt se, ač je postavou zcela fikční, nám brzy zařadí k oblíbeným hrdinům. Jeho trpělivý a citlivý přístup je zcela obdivuhodný. Možná bych čekala, že ještě připustí, že byla chyba manželku zavřít do kláštera (to přece jen byla jeho iniciativa), že to s ní zbytečně brzy vzdal. Možná by ji měl na pouti do Santiaga doprovodit ;).


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 03 srp 2021, 15:26
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
PenelopaW píše: *  03 srp 2021, 14:28
mimi píše: *  03 srp 2021, 11:40
Pokud máte chuť, zvu Vás ke čtení.
A já si to pokračování s opravdovou chutí přečetla.

Zdá se, že vévoda de Mérecourt se, ač je postavou zcela fikční, nám brzy zařadí k oblíbeným hrdinům. Jeho trpělivý a citlivý přístup je zcela obdivuhodný. Možná bych čekala, že ještě připustí, že byla chyba manželku zavřít do kláštera (to přece jen byla jeho iniciativa), že to s ní zbytečně brzy vzdal. Možná by ji měl na pouti do Santiaga doprovodit ;).
Penelopo, díky za hodnocení.
Vévoda de Merécourt je vymyšlená postava a v knihách se o něm už nepíše. Chtěla bych ho ukázat jako normálního muže, ne slabocha, který jen ustupuje. To, že poslal svou ženu do kláštera, já vidím jako bouchnutí sází, prostě mu došla trpělivost. Baví mě sondy do myšlenek hrdinů, takže se ještě hodnocení minulosti dočkáš. Chtěla bych to popsat z pohledu obou. Jestli půjdou spolu jako poutníci do Santiaga de Compostela zatím neprozradím. :disagreement:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 05 srp 2021, 16:19
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Fikci som si prečítala už predvčerom pred spaním ale včera som sa nedostala ku komentáru lebo sme boli vonku oslavovať moje narodeniny.

Zaujímavé pokračovanie príbehu inak vedľajších postáv. Zdá sa akoby Joffreyová smrť Carmencitu ešte viac utvrdila v tom že on bol ten jediný (hoci predtým veselo skoro rok "vydováděla" v Paríži) Manžel bude zrejme potrebovať nekonečnú trpezlivosť. Ale ako môj Joffery vravieval. Šťastie praje odvážnym a vytrvalým.

Už sa teším že snáď zasa bude stredobodom nejakej fikce Arcibiskup :priest: a katedrála St. Sernin, a započítavam ti body za historické znalosti, čo sa týka putovania do Santiaga de Compostella (tam som už bola, je to tam úžasné)
Obávam sa že vášnivá Španielka s tými jej vnadami a la Rubens sa nebude len tak ľahko dať zamaskovať. Treba zistiť či tí pútnici v tom čase nosili nejaké špeciálne oblečenie. :mrgreen:

Už sa teším na tú spoveď. :priest: Barón de Fontenac a Carmencita de Mérécourt si spoločne môžu sypať popol na hlavu a kajať sa. :twisted:


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 05 srp 2021, 17:06
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše: *  05 srp 2021, 16:19
Fikci som si prečítala už predvčerom pred spaním ale včera som sa nedostala ku komentáru lebo sme boli vonku oslavovať moje narodeniny.
Moirro, dodatečně přeji všechno nejlepší a v dnešní době hlavně zdraví.
moirra píše: *  05 srp 2021, 16:19

Zaujímavé pokračovanie príbehu inak vedľajších postáv. Zdá sa akoby Joffreyová smrť Carmencitu ešte viac utvrdila v tom že on bol ten jediný (hoci predtým veselo skoro rok "vydováděla" v Paríži) Manžel bude zrejme potrebovať nekonečnú trpezlivosť. Ale ako môj Joffery vravieval. Šťastie praje odvážnym a vytrvalým.
Jsem ráda, že hodnotíš pokračování jako zajímavé. Chtěla bych ten příběh popsat z pohledu obou manželů. Podle mě, když došlo Carmencitě, na čem se podílela a vychladla touha po pomstě, tak se jí dobře nežilo.
moirra píše: *  05 srp 2021, 16:19

Už sa teším že snáď zasa bude stredobodom nejakej fikce Arcibiskup :priest: a katedrála St. Sernin, a započítavam ti body za historické znalosti, čo sa týka putovania do Santiaga de Compostella (tam som už bola, je to tam úžasné)
Obávam sa že vášnivá Španielka s tými jej vnadami a la Rubens sa nebude len tak ľahko dať zamaskovať. Treba zistiť či tí pútnici v tom čase nosili nejaké špeciálne oblečenie. :mrgreen:


Já cestuji málo a v Santiagu de Compostella jsem nebyla. Jestli nosili poutníci speciální oděv, to zatím nevím. Předpokládám, že si oblékali prosté šaty a přes ně asi pláště. Ty je chránily před prachem a třeba deštěm. Tak by mohla ty vnady skrýt.
moirra píše: *  05 srp 2021, 16:19
Už sa teším na tú spoveď. :priest: Barón de Fontenac a Carmencita de Mérécourt si spoločne môžu sypať popol na hlavu a kajať sa. :twisted:
Také mě láká setkání hříšníci Carmencity a arcibiskupa. Uvidím, co na to můza. :priest: :writer:


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 09 srp 2021, 13:29
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1488
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Mimi, veľmi pekná a dobre napísaná fikcia. Nikdy by ma nebolo napadlo, že takéto niečo budem čítať - a hlavne, že takéto niečo budem CHCIEŤ čítať, predsa len, Carmencita je viac-menej záporná postava a prispela k Joffreyovmu pádu a jeho "smrti". Už sa teším, ako sa bude spovedať u arcibiskupa v Toulouse, ak k tomu dôjde. Budú si mať obaja čo povedať, aj si možno čo vyčítať a smútiť. :prayer:

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 09 srp 2021, 20:45
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Precious, jsem potěšena, že se ti fikce líbí.
Nebýt vyprávění Moirry o arcibiskupovi v Toulouse po Joffreyově popravě, tak by mě to nenapadlo věnovat Carmencitě fikci.
Sice mě zajímalo, jak žila dál, protože v knihách se to nedozvíme. Tak si mohu vymýšlet, co bylo dál. Představit si, jak žila s vědomím viny . Svědomí je jako koule na noze.


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 30 črc 2023, 19:43
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1488
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Mimi, dnes ma v súvislosti s touto fikciou napadlo, či Carmen mala nejaké deti? Z kánonu vieme, že keď bola Joffreyho milenkou, bola zhruba v rovnakom veku ako on. Takže predpokladám, že už nejaké deti na svete boli. Hlavne ak ju chcel manžel zavrieť do kláštora – posielal by ju tam, ak by ešte nemal dediča? Čo si o tom myslíš ty – alebo všetci ostatní?

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 30 črc 2023, 21:58
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Precious píše: *  30 črc 2023, 19:43
Mimi, dnes ma v súvislosti s touto fikciou napadlo, či Carmen mala nejaké deti? Z kánonu vieme, že keď bola Joffreyho milenkou, bola zhruba v rovnakom veku ako on. Takže predpokladám, že už nejaké deti na svete boli. Hlavne ak ju chcel manžel zavrieť do kláštora – posielal by ju tam, ak by ešte nemal dediča? Čo si o tom myslíš ty – alebo všetci ostatní?
Tak já si myslím, že děti neměla. To, že ji dal manžel chtěl manžel zavřít do kláštera, si já vysvětluji jako určitý trest a možná i příležitost, aby se uklidnila a stala se lepší manželkou. Ona tam myslím potom šla sama, aby se ochránila před vlivem čaroděje Peyraca. Doufám, že se nepletu.
Potom se už o ní v knihách zmiňuje v Americe Sabine. Ta odsuzovala její život, ale o žádných dětech se taky nic neříká. Co se sní vlastně stalo není už v knihách uvedeno.
Nepřehlédla jsem něco?


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 02 srp 2023, 18:38
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1488
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Mimi, nemyslím si, že by si niečo prehliadla, Carmencita mala podľa knihy (a podľa Sabine de Castel-Morgeat) búrlivý život a naozaj nepôsobí ako matka minimálne jedného dieťaťa. Napadlo ma to len v súvislosti s jej vekom a postavením. Možno by nám Moirra - alebo niekto iný - mohol niekde "vyšťúrať", ako sa vnímalo manželstvo, keď ženu zavreli do kláštora. Musela sa stať mníškou? Mohla sa odtiaľ vrátiť a pokračovať v predchádzajúcom živote? (ako Angelika v dieli s kráľom) Ak sa to vnímalo ako trest, a trest prísny, niečo ako odluka, mohlo sa to brať ako rozvod a mohol sa muž znovu oženiť?

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 02 srp 2023, 20:34
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Precious píše: *  02 srp 2023, 18:38
Mimi, nemyslím si, že by si niečo prehliadla, Carmencita mala podľa knihy (a podľa Sabine de Castel-Morgeat) búrlivý život a naozaj nepôsobí ako matka minimálne jedného dieťaťa. Napadlo ma to len v súvislosti s jej vekom a postavením. Možno by nám Moirra - alebo niekto iný - mohol niekde "vyšťúrať", ako sa vnímalo manželstvo, keď ženu zavreli do kláštora. Musela sa stať mníškou? Mohla sa odtiaľ vrátiť a pokračovať v predchádzajúcom živote? (ako Angelika v dieli s kráľom) Ak sa to vnímalo ako trest, a trest prísny, niečo ako odluka, mohlo sa to brať ako rozvod a mohol sa muž znovu oženiť?
Precious, tyhle otázky mě také napadly.
Jestli ji chtěl manžel jen vytrestat, nebo dosáhnout odluky a znovu se oženit? V případě manžela Carmencity bych to spíše viděla jako formu trestu.
Oba byli katolíci a jejich manželství určitě nebylo jen na papíře. Carmencita sama tvrdila, že než poznala Joffreye, tak byla chladná. Pan manžel měl smůlu.
Znám případy z českých dějin.
Králové jako např. Přemysl Otakar I. docílil rozluky z důvodu blízského příbuzenství s první manželkou a znovu se oženil.Nebyl jediný, ale to bych si musela najít více informací. Na českém trůnu to byl i další Přemysl Otakar II.
Bratr Karla IV. Jan Jindřich a rozluka s první ženou.
Byl třeba souhlas papeže. Král byl ovšem v jiném postavení než řadový šlechtic. Tady hrála roli asi také vysoká politika.

Já se snad nemýlím, ale Raimond VI. z Toulouse měl více manželek a po rozchodu žily v klášteře.
Moirro, jestli se pletu, tak mě oprav.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 02 srp 2023, 23:28
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Precious píše: *  02 srp 2023, 18:38
Možno by nám Moirra - alebo niekto iný - mohol niekde "vyšťúrať", ako sa vnímalo manželstvo, keď ženu zavreli do kláštora. Musela sa stať mníškou? Mohla sa odtiaľ vrátiť a pokračovať v predchádzajúcom živote? (ako Angelika v dieli s kráľom) Ak sa to vnímalo ako trest, a trest prísny, niečo ako odluka, mohlo sa to brať ako rozvod a mohol sa muž znovu oženiť?
No veď môžeš aj ty šťúrať. Máme aj v našich známych postavách také prípady. Montespanka, bola vydatá a porodila kráľovi ľavobočkov, a keď si ho Maintenonka omotala okolo prstu skončila v kláštore.

Louise La Valliere - Bola vydatá, mala s kráľom deti a tiež skončila v kláštore.
Určite o tom bude niečo v ich životopisoch. :wink:

Boli také ako Louise čo tam šli dobrovoľne sa kajať, a také ako Montespanka ktorá tam celkom dobrovoľne nešla, a potom také ktoré tam skutočne nasilu nechal zavrieť manžel - podobne ako Angeliku Filip.

Aj naša Ninon de Lenclos skončila v kláštore nedobrovoľne na príkaz kráľovny matky - kvoli jej uvoľnených mravom - ale pretože sa tam na múry kláštora chodili hromadne šplhať jej kamárati a ctitelia - mníšky ju tam nechceli a dlho sa tam neohriala. Ale to už je iný príbeh. :mrgreen:
mimi píše: *  02 srp 2023, 20:34
Já se snad nemýlím, ale Raimond VI. z Toulouse měl více manželek a po rozchodu žily v klášteře.
Moirro, jestli se pletu, tak mě oprav.
Ano Raimond VI. (môj obľúbenec, o ktorom som na Konferencii mala referát o ktotom som hlboko presvedčená že práve on bol pre pani AG modelom charakteru Joffreya de Peyrac) sa s politických dôvodov viackrát oženil. Ale nemyslím že by niektorá z jeho bývaliek po rozchode žila kláštore. Viac o tom píšem tuto:

https://angelique.cz/phpBB321/viewtopic ... 463#p32463


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 03 srp 2023, 08:36
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moirro. Tvůj příspěvek byl velmi obsáhlý a také jsem si na něj vzpomněla. Díky za odkaz.
Já jsem včera jen narychlo koukla na českou Wikipedia a tam je o tom zmínka v odstavci o rodině.
Dokonce se píše, že se zdá, že manželky týral. Je tam odkaz na zdroj této informace.
Pokusím se tu knihu Flori Jean: Eleonora Akvitánská. Vzpurná královna najít a zjisti, co tam píší.
To je asi podle dnešní módy.
Autor byl historik, který se zabýval obdobím 12. století.


Nahoru
Profil Citovat
Sob
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 03 srp 2023, 16:09
Hrabata
Offline
 
Příspěvky: 299
Registrován: 15 pro 2020, 21:44
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Souhlasím s Moirou, manželka po anulování manželství v klášteře žít nemusela, ale mnoho žen si místo nového vynuceného manželství zvolilo klášter. Pokud byla žena z vysoce postavené rodiny, často se záhy stala v klášteře představenou, takže měla možná více svobody než v manželství.
Manželství šlechticů byla často uzavirána mezi blízkými příbuznými, takže k uzavření manželství byl třeba dispenz od papeže. Když přestalo být manželství výhodné, papež dispenz zrušil a manželství bylo neplatné.


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 03 srp 2023, 18:25
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Škoda, že nevíme, jestli se vévoda chtěl Carmencity zbavit a nechat manželství anulovat, nebo doufal, že se časem uklidní a nebude mu dělat ostudu. Ona byla původem z významné rodiny v Madridu a král si vzal španělskou infantku.
To by asi to zrušení manželství nebylo moc politicky vhodné.


Nahoru
Profil Citovat
Sob
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 03 srp 2023, 21:26
Hrabata
Offline
 
Příspěvky: 299
Registrován: 15 pro 2020, 21:44
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moiro, Proč myslíš, že Raimond VI. z Toulouse byl pro paní AG inspirací pro
vytvoření charakteru Joffreye ?


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 04 srp 2023, 10:13
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
mimi píše: *  03 srp 2023, 18:25
Škoda, že nevíme, jestli se vévoda chtěl Carmencity zbavit a nechat manželství anulovat, nebo doufal, že se časem uklidní a nebude mu dělat ostudu. Ona byla původem z významné rodiny v Madridu a král si vzal španělskou infantku.
To by asi to zrušení manželství nebylo moc politicky vhodné.
Až zapnu rodinný počítač, najdu, doufám, i pracovní soubor, kam jsem si dávala veškeré informace o Carmencitě jako podklady pro psaní fikce. Carmencitin manžel ji zavřel do kláštera už před španělskou svatbou, protože mu po Toulouse dělala ostudu a ztratil nervy. Už tehdy na svatbě se to rozebíralo, protože měla v obou zemích přátele. Za sebe myslím, že doufal, že se zklidní - kdyby sňatek chtěl anulovat, chtělo by to v té době asi pádnější argumenty. A navzdory všemu věřím, že ji měl pořád rád, i když pálila za Peyrakem :).


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 04 srp 2023, 10:56
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Penelopo, jsem stejného názoru.
V knize to sice není doslovně řečeno, ale já to také tak vidím.
V jednom díle, Myslím, že je. to Královská svatba, tak tam nebylo
poslání Carmencity do kláštera kladně přijato.
To bylo v době vyjednávání o sňatku se španělskou infantkou.


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 04 srp 2023, 17:27
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Hmm, tak jsem si tehdy v rámci přípravy nedělala nějaký výcuc, ale zkopírovala si veškeré úryvky z kánonu i fikcí, které se Carmencity týkaly a kde vystupovala.

Přílohy
Carmencita - úryvky z knih.docx
(84.02 KiB) Staženo 30 x


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 21 srp 2023, 08:46
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1488
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše: *  02 srp 2023, 23:28
Precious píše: *  02 srp 2023, 18:38
Možno by nám Moirra - alebo niekto iný - mohol niekde "vyšťúrať", ako sa vnímalo manželstvo, keď ženu zavreli do kláštora. Musela sa stať mníškou? Mohla sa odtiaľ vrátiť a pokračovať v predchádzajúcom živote? (ako Angelika v dieli s kráľom) Ak sa to vnímalo ako trest, a trest prísny, niečo ako odluka, mohlo sa to brať ako rozvod a mohol sa muž znovu oženiť?
No veď môžeš aj ty šťúrať.
veď hej, ale ja sa so svojimi znalosťami francúzštiny nedostanem ani zďaleka tam, kam by si ty prenikla bez problémov :D alebo sa do toho pustí Mimi a prinesie nám aj ďalšiu kapitolu? ;)

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: DISKUSE: Carmencita - kráska z Madridu
Napsal: 21 srp 2023, 14:42
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Precious píše: *  21 srp 2023, 08:46

veď hej, ale ja sa so svojimi znalosťami francúzštiny nedostanem ani zďaleka tam, kam by si ty prenikla bez problémov :D alebo sa do toho pustí Mimi a prinesie nám aj ďalšiu kapitolu? ;)
Nuž z dnešnými skvelými online prekladačmi to už dá každý. A okrem toho máš geniálnu francúzštinárku doma. :applaus:

Ach ako jej závidím tú jej dokonalú výslovnosť !


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 39 příspěvků ]
Zpět na „Čtenářské sny: diskuse“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů