HUGENOTI z La Rochelle

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 11 příspěvků ]
Autor Zpráva
moirra
Předmět příspěvku: HUGENOTI z La Rochelle
Napsal: 19 črc 2021, 17:09
Moderátor

4poziom.slask.pl
Kontaktovat uživatele: SZ

HUGENOTI z La Rochelle

Všimla som si že Hugenoti tu ešte nemajú vlákno, a myslím že ako dosť častí aktéri v knihách Angelika si ho zaslúžia.

Myslím že pána Berneho najneskoršie odvtedy keď ho Rescator :mask: na svojej lodi :sailor: mučil svojimi otázkami si zapamätal snáď každý.

Tuto pripomínam jeho prvé stretnutie s Angelikou, keď sa z Charentonu do Paríža dostala stopom:

Jezdci zadrželi koně. Byly z nich vidět jen pláště se zvednutými límci a promočené klobouky. Vyměnili si neznámým jazykem pár slov. Pak se k Angelice napřáhla jakási ruka a mladý hlas řekl francouzsky:„Tak si vyskočte, krasavice.“
Byla to energická ruka. Vzápětí mladá žena seděla pohodlně za jezdcem. Koně pokračovali v cestě. (...)
Angeličin společník řekl, aniž se otočil:„Držte se pevně, dítě. Můj kůň má tvrdý krok a sedlo je úzké. Abyste nespadla.“
Poslechla, ovinula paže kolem mladíkova pasu, spojila promrzlé prsty na jeho teplé hrudi. To teplo jí dělalo dobře. Opřela si hlavu o pevná záda neznámého a vychutnávala chvilku odpočinku. Teď, když věděla, co musí udělat, cítila se klidnější. Podle řeči jezdců pochopila, že jde o skupinku protestantů, vracejících se z kláštera v Charentonu. Zanedlouho vjeli do Paříže. Angeličin společník za ni zaplatil mýto u Svatoantonínské brány.
„Kde vás mám složit, krasavice?“ zeptal se a tentokrát se obrátil a pokusil se zahlédnout její obličej.
Setřásla ze sebe otupělost, která se jí cestou zmocnila.
„Nechci vás připravovat o čas, pane, ale opravdu byste mi velice pomohl, kdybyste mě odvezl až k Velkému Châteletu.“

Celkom iste sa splnilo pravidlo že každý sa v živote stretne najmenej dva krát.
A pripomínam že pre Angeliku samozrejme "stopovala" Polačka :la-polak-fun: Stavím sa že v dnešnom čase by skočila aj pred auto.

A keďže Tereza práve uhádla hádanku v ktorej tiež Berne vystupoval pridávam aj tento citát, s 5 dielu, v jeho domácnosti v La Rochelle:

Angelika se vrátila, hbitě vzala pohárky stojící na stole a v kuchyni je umyla.
„Pane Gabrieli, promiňte, že vás ještě vyrušuji. Za dům odpovídá paní Anna? Rozkazy mi tedy bude dávat ona?“
„Teta v životě nedokázala rozeznat kastrol od klobouku,“ zabručel. :lol:
„Když ta se do něčeho zaplete, vždycky je to malér, a navíc ji to otravuje.“
„Kdo má tedy vést dům?“
„Proč ne vy?“ řekl a pohlédl na ni přes brýle. „Vypadáte jako schopná žena.

Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: HUGENOTI z La Rochelle
Napsal: 25 lis 2021, 01:07
Moderátor

Snažím sa vyrobiť zoznam Hugenotov na lodi aj v Gouldsboro a Wapassu aj z ich povolaniami - pokiaľ viem Joffrey vravel že ich bolo 15 mužov takže:

O Hugenotoch ktorí v 17 storočí hromadne prchali do Ameriky ale vo veľkom aj do Anglicka som našla takúto informáciu v jednom anglickom článku s názvom: Hugenoti - Prví utečenci v Anglicku.

Počet hugenotov, ktorí hľadali útočisko v Anglicku, bol taký veľký v pomere k národnej populácii, ktorá mala na konci 17. storočia asi päť a pol milióna obyvateľov, že asimilácia a vzájomné manželstvá znamenajú, že väčšine anglických čitateľov tohto časopisu koluje v žilách hugenotská krv. Tá je silne prítomná vo vyšších vrstvách anglickej spoločnosti. Napríklad princ William a princ Harry pochádzajú z otcovej strany z rodov ako Bourbon Montpensier, Coligny, d'Olbreuse, Rohan a Ruvigny; a z matkinej strany, lady Diany Spencerovej, z rodov Bourbon Vendome, Bulteel, Guinand, Navarre, Rochefoucauld, Ruvigny, Schomberg a Thellusson.

Ja som vedela že šľachtické rody Europy sa vždy brali medzi sebou, ale toto už je sila. :shock: :shock: Tým pádom sú rodinou napríklad Vznešenej slečny a tiež markízy de Montespan :!:

https://www.historytoday.com/archive/en ... t-refugees

Asi som toho moc nevymyslela môj zoznam je zatiaľ úbohý, sú tu iab hlavné rodiny - chlapov ale malo byť podľa knihy 15:
Neviem či do toho počítali aj mládnecov.

Manigault rozpřáhl mocné paže, hlásil se o slovo:
„Nenechme se příliš unést. Jistě, máme víru, máme duši, ale je nás na tak obrovský úkol jen patnáct mužů.“
„Počítáte špatně, pane Manigaulte. A co vaše ženy a děti? Mluvíte o nich stále jako o hlučícím stádu nerozumných ovcí. A ony přesto dokázaly, že pokud jde o odvahu a odolnost, vyrovnají se vám všem. Až po vašeho malého Rafaela, který všechno přežil, přestože nedostatek a bolesti plavby nemluvňata zřídkakdy snesou. Ani neonemocněl… A i dítě, které nosí pod srdcem
jedna z vašich dcer, pane Manigaulte, vděčí za stěží započatý život výdrži své matky. Narodí se tedy tady, na americké půdě. Poznamená tuto zemi a vzhledem k tomu, že nepoznalo nikdy jinou, bude ji milovat jako svou rodnou. Máte odolné potomstvo, pánové z La Rochelle, i odolné ženy. Není vás patnáct opuštěných mužů. Je vás celý národ.“

Takže tí hlavní:

1. Pastor :priest: Beaucaire pastor v La Rochelle, má synovce pastora
2. pan Berne, obchodník - záchranca Honoriny a Angeliky, obchodník z La Rochelle.
3. Advokát pán Carrere - mali z manželkou 11 detí
4. Mercelot výrobce papíru z La Rochelle
5. Bréage lodní tesař z La Rochelle
6. Le Gall - rybár a lodivod z La Rochelle
7. Pán Jonas hodinár s manželkou
8. Pán Manigualt - loďař z La Rochelle
9. doktor Albert Parry

nespomínam si koľko s tých pánov malo nejakých dospelých synov.

Pridávam prozatímny zoznam vo Worde v prílohe. V tom sú aj synovia, dcéry, tetičky, manželky.

Moja obľúbená Hugenotka je popri Abigail Berne sčítaná teta Anna :D

Tuto hugenotské dámy váli ako sa snažia prezrieť veľkomožného pána Rescatora:

Přála by si, aby plavba trvala věčně. :mask: Rescator se rozloučil s Abigail a sestoupil po žebříku napravo.
Paní Carrerová strčila loktem do Angeliky a naklonila se k ní:
„Už od svých šestnácti jsem snila o tom, že mě unese nějaký takovýhle pirát a odveze mě na nádherný ostrov.“ :lol:
„Vy?“ užasla Angelika.
Advokátova žena na ni spiklenecky mrkla. Připomínala černého aktivního a nehezkého mravenečka. Vysoký čepec žen z Angoumois, vždycky pevně uvázaný, jako by drtil něžné tělíčko, které však dokázalo porodit jedenáct dětí. Oči za brýlemi jí zazářily, když dodala:
„Ano, já. Víte, já měla vždycky ohromnou fantazii. Občas si na toho vysněného piráta vzpomenu ještě dnes. A najednou ho mám tady, přímo před očima. Všimněte si, jak je krásně oblečený. A pak, ta maska! Z té na mě jdou mrákoty.“
„Tak já vám, přítelkyně drahá, řeknu, odkud je,“ prohlásila paní Manigaultová hlasem, jímž
se oznamuje veledůležitá zpráva. „Paní Angelika mi promine, ale v duchu se ptám, jestli o tom nevím dokonce víc než ona.“ „To bych se divila,“ procedila Angelika skrz zuby. :lol:
„Notak, co o něm víte?“ ptaly se ženy a přistoupily blíž. „Je to Španěl? Ital? Turek?“
„Nic takového. Je od nás,“ prohlásila triumfálně kmotra.
„Od nás? Z La Rochelle?“
„Mluví snad někdo o La Rochelle?“ ušklíbla se paní Manigaultová a pokrčila rameny, „řekla jsem od nás, tedy z mého kraje.“
„Z Angouleme,“ vykřikly unisono nevěřící a pokořené Larochellanky. „Ne tak úplně. Víc na jih… Z Tarbes… nebo z Toulouse, nejspíš asi z Toulouse,“ řekla skoro s politováním. „V každém případě je to akvitánský šlechtic, Gaskoněc,“ mumlala a černá očka zarostlá v tuku se jí hrdě leskla. Angelika cítila, jak se jí svírá hrdlo. Byla by tu tlustou ženskou objala.

Přílohy
Zoznam Hugenoti.docx
(12.88 KiB) Staženo 4 x

Profil Citovat
PenelopaW
Napsal: 25 lis 2021, 11:08
Moderátor

Menší přehled nabízí už sama Angelika při licitaci u Rescatora:

Jeden pekař, dva rybáři. Jsou to bývalí lodníci, kteří založili malé loďstvo a zásobovali rybami tržnice v La Rochelle. Doufají, že se na ostrovech uchytí. Je tam také pan Mercelot, výrobce papíru, mistr Jonas, hodinář…“
„K ničemu…“
„Pan Carrere, advokát…“
„Čím dál hůř.“
„Jeden lékař…“
„Ach, to stačí… Tak je naložíme, [/color][/i]

Teď jsi mi opět nasadila brouka do hlavy, tohle je úkol pro mne :D.
Koukám do svých výpisků z knihy Angelika se bouří, kde je dost zevrubně uvedeno, do jaké domácnosti Angelika zavítala, kdy a kdo odcházel. Nezapomínejme na to, že v tom výčtu mohou být i ti, co se k útěku spontánně připojili, když viděli Hugenoty prchat ke Gouldsboro ;). Plus ve výčtu nemusí být třeba uvedeni nápadníci dospělých dcer. Jdu se podívat na Tvůj seznam a do výpisků, i když bych měla dělat něco úplně jiného :D.

Profil Citovat
moirra
Napsal: 25 lis 2021, 12:14
Moderátor

PenelopaW píše: *  25 lis 2021, 11:08

Teď jsi mi opět nasadila brouka do hlavy, tohle je úkol pro mne :D.
Koukám do svých výpisků z knihy Angelika se bouří, kde je dost zevrubně uvedeno, do jaké domácnosti Angelika zavítala, kdy a kdo odcházel. Nezapomínejme na to, že v tom výčtu mohou být i ti, co se k útěku spontánně připojili, když viděli Hugenoty prchat ke Gouldsboro ;). Plus ve výčtu nemusí být třeba uvedeni nápadníci dospělých dcer. Jdu se podívat na Tvůj seznam a do výpisků, i když bych měla dělat něco úplně jiného :D.
Ja som si aj myslela že pán Clopot*** by to asi sclopotoval len taký fukot - ibaže viem že toho má momentálne veľa ...... :damned:

Len aby si bola v obraze, môj prozatímny zoznam hugenotov je z výpiskov s s filtrovaného zoznamu 6 dielu zo zoznamu postáv ktorý sme mali na fóre. :la-polak-fun:

Ja si myslím že keď Hugenoti sami hovorili o 15 mužoch myslli tým zrejme iba hlavy rodiny, a synov do toho nepočítali - ale kto vie :roll:
--------------------------------------

*** aby sa nám tu nové Angelikoložky (čitateľky zaoberajúce sa knihami Angelika) nestratili v slangu , pán Clopot bol niekto kto Desgrezovi pripravoval spisy keď bol ete advokát, najlepší vo svojom odbore

Profil Citovat
PenelopaW
Napsal: 25 lis 2021, 12:30
Moderátor

Takže jsem hledala v knihách Angelika se bouří a Angelika a její láska, přičemž se mi podařilo dohledat nějaká další jména. Když jsem počítala dospělé muže, včetně zeťů či učňů, došla jsem k číslu, které bylo větší než 15 :mrgreen: .

Myslím, že pan Manigault neměl na mysli úplně všechny a nepočítal třeba
- nedospělé chlapce (nejstaršímu synovi Carrerových bylo 16 let, asi by mohl být i jako dospělá počítán, ale myslím, že ho Manigault nebral v potaz),
- sluhy (otrok Siriki určitě nebyl počítán jako někdo, kdo je "hoden" zakládat nové pokolení v Novém světě...)
- a asi i učně řemeslníků (podle toho, kolik jim třeba bylo let).

Naopak kromě Hugenotů z La Rochelle je v knihách zmíněno několik námořníků (bez uvedení jmen), které jako dospělé muže počítat mohl...

Profil Citovat
PenelopaW
Napsal: 25 lis 2021, 13:31
Moderátor

„Ach, to stačí… Tak je naložíme, když je tolik chcete zachránit… Všechny! V životě jsem nepotkal takhle otravnou ženskou. A teď byste mě, drahá markýzo, laskavě mohla seznámit s plánem, který by vedl k úspěšnému uskutečnění vašeho rozmaru. Nehodlám trčet navěky v téhle krabí díře, kam jsem se tak hloupě vecpal. Chtěl jsem odplout za úsvitu. Takže počkám do příštího přílivu po poledni.“
Teď jsem si všimla toho, že Rescator Angeliku oslovuje jako markýzu :shock: .

Profil Citovat
moirra
Napsal: 25 lis 2021, 16:16
Moderátor

PenelopaW píše: *  25 lis 2021, 13:31
„Ach, to stačí… Tak je naložíme, když je tolik chcete zachránit… Všechny! V životě jsem nepotkal takhle otravnou ženskou. A teď byste mě, drahá markýzo, laskavě mohla seznámit s plánem, který by vedl k úspěšnému uskutečnění vašeho rozmaru. Nehodlám trčet navěky v téhle krabí díře, kam jsem se tak hloupě vecpal. Chtěl jsem odplout za úsvitu. Takže počkám do příštího přílivu po poledni.“
No prečo by to malo byť čudné, to určite narážal na jej manželstvo s Filipom. Veď keď ju kupuje v Kandii je tam predávaná ako Markýza du Plessis-Beliére. (Rescatorové oči kedysi metali hromy-blesky keď sa tú správu dozvedel.)
Mäa maximálne napadlo že to vlastne bola degradácia - kedysi bola grófka, potom už iba markíza. (ano v Slovenčine je to správne s "í" )

Když mu kupec z Mylosu s orientálním nadšením vyprávěl o posledním „kvalitním zboží“, o zajatkyni se zelenýma očima, pobavilo ho to. Jedinečná! Obdivuhodná! (...) Jméno? Proč by ho vlastně neřekl, i když tím sděluje velké tajemství: markýza du Plessis-Belličre. Údajně vynikající jméno. Tvrdí to Rochat, francouzský konzul, který ji viděl a mluvil s ní.

Ešte k tomu hore vyššie: Hugenoti by celkom určite k chlapom nepočítali sluhov či dokonca otrokov. Na to boli príliš nafúkaní, na rozdiel od Rescatora ktorý bral aj Kouassibu :maur: ako seberovného človeka. Aj Angelika bola taká, nikdy nehodnotila ľudí podľa titulov či postavenia, ale podľa osobných kvalít. Preto sa aj Peyracovci ako manželia k sebe hodili. Uznávali rovnaké hodnoty.

Profil Citovat
PenelopaW
Napsal: 25 lis 2021, 17:12
Moderátor

moirra píše: *  25 lis 2021, 16:16
PenelopaW píše: *  25 lis 2021, 13:31
No prečo by to malo byť čudné, to určite narážal na jej manželstvo s Filipom. Veď keď ju kupuje v Kandii je tam predávaná ako Markýza du Plessis-Beliére.
Mně to pak záhy taky doteklo ;) . Ale jak jsem "deformovaná" Desgrezem a těmi díly, kde vystupuje, automaticky mi skočila Markýza andělů. Až pak mi došlo, že když se Rescator s Angelikou setkal poprvé, byla vdovou po markýzovi a měla i jeho titul. (Jak správně píšeš, z hlediska šlechtické hierarchie si pohoršila.) Zpětně mi teď přijde vtipné, že Rescator a) ví, že Angelika je vlastně hraběnka, b) oslovuje ji tím titulem v okamžiku, kdy za ním přijde ukoptěná a oblečená jako služka (a JE služka), c) neopomene si tím oslovením trochu kopnout do toho, že se provdala, i když byl její legální manžel naživu :).

Profil Citovat
moirra
Napsal: 25 lis 2021, 17:14
Moderátor

Menší přehled nabízí už sama Angelika při licitaci u Rescatora:

Jeden pekař, dva rybáři. Jsou to bývalí lodníci, kteří založili malé loďstvo a zásobovali rybami tržnice v La Rochelle. Doufají, že se na ostrovech uchytí. Je tam také pan Mercelot, výrobce papíru, mistr Jonas, hodinář…“
„K ničemu…“
„Pan Carrere, advokát…“
„Čím dál hůř.“
„Jeden lékař…“
„Ach, to stačí… Tak je naložíme, [/color][/i]
Takže totho druhého rybára som už našla:
Na můstku stál Le Gall. V ranní mlze se přikradl až k Jasonovi, zabil ho a zmocnil se jeho hlásné trouby. Manigault tomuhle lodivodovi svěřil velení, protože byl mezi protestanty nejzkušenější námořník.
Bréage držel kormidlo. Larochellané byli v podstatě všichni námořníci, a nebyli tedy nezkušení mořeplavci.

Představil je: Bréage, lodní tesař, Charron, jeho společník při rybolovu v La Rochelle, také
bývalý námořník. Jeho zeť Marengouin, němý jako ryba, ale ne hluchý, který jako všichni ostatní
začal jako plavčík na obchodní lodi, teprve později obchodoval s rybami a langustami.
„Moře my známe, umíme i vázat lana a pohybovat se nahoře v ráhnoví.“
Le Gall měl poctivý pohled a Joffrey de Peyrac nezapomínal, že provedl Gouldsboro obtížným úsekem bretonské zátoky. Pokud může dojít k nějakému kontaktu mezi posádkou a protestanty, pak to dokáže jedině Le Gall.

Pekára zastrelili pri povstaní - toho počítať nemôžeme - jeho vdova bola Elvíra, ktorá sa neskoršie vo Wapassu vydala za katolíka z Joffreyovej družiny

Profil Citovat
PenelopaW
Napsal: 25 lis 2021, 17:26
Moderátor

Už je máš doplněné v přehledu ;).

Profil Citovat
moirra
Napsal: 25 lis 2021, 18:20
Moderátor

PenelopaW píše: *  25 lis 2021, 17:12
Zpětně mi teď přijde vtipné, že Rescator a) ví, že Angelika je vlastně hraběnka, b) oslovuje ji tím titulem v okamžiku, kdy za ním přijde ukoptěná a oblečená jako služka (a JE služka), c) neopomene si tím oslovením trochu kopnout do toho, že se provdala, i když byl její legální manžel naživu :).
Ano ano to na ňom práve zbožňujem :ach: , ten jeho povestný cynizmus - a tento pán je v tomto veru tiež veľmi podobný: :desgrez:

ich hlášky sú exotickým korením kníh Angelika .... preto som neodolala poslať po Joffreyovom návrate tých dvoch pánov spolu na záťah po stopách markízy anjelov :eyes:
PenelopaW píše: *  25 lis 2021, 17:26
Už je máš doplněné v přehledu ;).
😘😘

Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 11 příspěvků ]
Zpět na „Postavy v Angelice“
Přejít na: