Dezgrez

Odpovědět   Stránka 6 z 6  [ 276 příspěvků ]
Klikněte pro přechod na stránku… « 1 2 3 4 5 6
Autor Zpráva
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Dezgrez
Napsal: 06 led 2021, 20:54
Moderátor

4poziom.slask.pl
Kontaktovat uživatele: SZ

Položila jsem dotaz na překlad slova "grimaut" Francouzi, se kterým se znám. Zjednodušeně řečeno je grimaut označením zlého člověka. Obsah slova také může znamenat člověka, který předstírá, že ví vše, ale není to pravda, "bručoun" a nebo "nezdvořák". (Larousse dictionary) Z pohledu Angeliky na Dvoře zázraků to na Desgreze všechno docela dobře sedí :lol: .

EDIT:
Nedalo mi to a dohledala jsem si ve francouzštině tuhle pasáž (Markýza andělů 2):

„Už jsem vám to řekl: jsem příliš chudý. Otec mi nechal jen advokátské povolání a dluhy. Ale jak tak věci jdou, myslím, že stejně skončím jako strašný zlomyslník a škrabák nejhoršího druhu."
„Co to znamená?"
„Tak říkají poddaní Velkého Korzára, vládce zlodějů, policajtům."

– Je vous l'ai déjà dit : je suis trop pauvre. Mon père ne m'a laissé que sa charge d'avocat et des dettes. Mais, telles que les choses tournent, je crois bien que je finirai dans la peau coriace d'un affreux malveillant, d'un grimaud de la pire espèce.
– Qu'est-ce que c'est que cela ?
– Le nom que les sujets de Sa Majesté le grand Coësre, prince des gueux, donnent aux gens de police.

GRIMAUD (Velký francouzsko-český slovník)
1. pisálek, špatný spisovatel
2. nevzdělanec (zř.)
3. školomet (klas.)
4. školáček (arch.)

https://dictionary.reverso.net/french-d ... on/grimaud
1. náladový člověk (to by asi odpovídalo tomu bručounovi)
2. špatný spisovatel
3. pedant, pedantský; žebrák
4. pisálek

A další úryvek, rozhovor Angeliky a básníka Špíny (Cesta do Versailles 2):

Vklouzl do místnosti, lehkým krokem k ní přistoupil, vzal ji kolem pasu a políbil na rty.
„Ale ale, pane, mám dojem, že jste se už vzpamatoval!“ poznamenala Angelika, když popadla dech.
„Skoro. Už dlouho tě hledám po celé Paříži, Markýzo andělů.“
„Pst,“ okřikla ho a zděšeně se ohlédla.
„Neboj se! V sále není jediný špicl. Žádného jsem neviděl, a znám je všecky, to mi můžeš věřit. Jak vidím, usadila ses pěkně v teploučku, ty malá potvůrko. To už tě lodi se senem otrávily? Člověk opustí bledou zablácenou květinku, která pláče ze spaní, a najde usazenou buclatou paničku… A přesto jsi to ty. Tvé rty jsou pořád stejně chutné, ale teď voní po třešních a ne po hořkých slzách. Tak pojď…“

Il se glissa dans la pièce, s'approcha d'elle de son pas léger et, lui prenant la taille, il l'embrassa sur les lèvres.
– Eh bien ! messire, je crois que vous voilà parfaitement réconforté ! dit
Angélique lorsqu'elle eut repris son souffle.
– On le serait à moins. Voici longtemps que je te cherche dans Paris, marquise des Anges !
– Chut ! fit-elle en regardant autour d'elle avec effroi.
– Ne crains rien. Il n'y a pas de grimauts dans la salle. Je n'en ai point vu et je les connais tous, tu peux m'en croire. Alors, petite gueuse, tu connais les bons endroits à ce que je vois. Tu en as eu assez des bateaux à foin ? On quitte une petite fleur pâle, anémique, boueuse, qui pleure en dormant, on retrouve une commère dodue, bien en place... Et pourtant c'est bien toi. Tes lèvres sont toujours aussi bonnes, mais elles ont maintenant un goût de cerise, et non plus de larmes amères. Viens encore...

EDIT 2:
Zkusila jsem vygooglit "sovu" v ruštině a vyjely mi významy:
- samotář, nespolečenská osoba, morous, ale především
- vyšetřovatel (zlodějský slang, https://slovar.cc/sleng/vor/2491450.html)

Teď ještě přijít na kloub tomu "faraonovi" :mrgreen: .

Profil Citovat
fantina
Napsal: 06 led 2021, 21:45
Administrátor

slovo: фараон
= faraon egyptský vládce
= hovor., hanl. fízl, policajt

viz překladač na Seznamu: https://slovnik.seznam.cz/preklad/rusky_cesky/фараон

Profil Citovat
PenelopaW
Napsal: 06 led 2021, 21:59
Moderátor

No vida! A záhada je rozluštěna :ok: .
Škoda jen, že řešení je tak prozaické. Těšila jsem se na nějaké utajené pasáže ze Dvora zázraků :).
Nemáš, Fantino, ruské díly i v pdf? Toho "Faraona" jsem zkoušela najít v Cestě do Versailles, ale marně. Že by tenhle výraz byl v Markýze andělů??

Profil Citovat
moirra
Napsal: 06 led 2021, 22:04
Moderátor

mile dámy aby to nebolo až také jednoduché:

este k tej sove: to je zrejme iba preklep a mal to byť čertov syn ko som uz pisala na webe - pismena C a N sa v rustine podobaju - a niekedy sa stane aj chyba pri skenovani - ved tie pdfky knih su scany - ja som sa divala do knihy a zistila ze mam pre istotu dve rozne vydania Cestu do Versailles (rozni prekladatelia, ako to pozname uz z anglictiny) a tam je to prelozene inac:

takže to Integrale:

Дегре ako чертов сыч ma byť podľa mňa takto: чертову сын - možno fakt chyba pri scanovaní

Чертов полицейский! čiže čertovský policajt obsahuje namiesto toho pôvodné ruské vydanie z roku 1991.

to druhé vydanie má tu časť knihy tak zamotane inú že som z toho pako - a nič také Angelika Desgrezovi nehovorí a info z akého roku je to vydanie tam nieje - iba: This book was generated by Lord KiRon's FB2EPUB converter

som fakt už pako s tých vydaní :la-polak-fun: - myslím že niekde mám ešte iné ruské vydania :roll: 8) :slzici:
PenelopaW píše:
No vida! A záhada je rozluštěna :ok: .
Škoda jen, že řešení je tak prozaické. Těšila jsem se na nějaké utajené pasáže ze Dvora zázraků :).
Nemáš, Fantino, ruské díly i v pdf? Toho "Faraona" jsem zkoušela najít v Cestě do Versailles, ale marně. Že by tenhle výraz byl v Markýze andělů??
alebo v nejakom z ďalších verzií prekladov :twisted: :twisted: - pridám linky na stiahnutie ruských knih:

Profil Citovat
moirra
Napsal: 06 led 2021, 22:11
Moderátor

Takže zhrnutie: našla som to v tej knihe kde je to celé pomotané - čo nieje napísané z akého je roku:

tam volajú policajtov faraónami - a ten výraz je tam nonstop - фараон

už na začiatku knihy Polačka upozorňuje: Pozor idú Faraóni :la-polak-fun:

Profil Citovat
PenelopaW
Napsal: 06 led 2021, 22:20
Moderátor

moirra píše:
Takže zhrnutie: našla som to v tej knihe kde je to celé pomotané - čo nieje napísané z akého je roku:

tam volajú policajtov faraónami - a ten výraz je tam nonstop - фараон

už na začiatku knihy Polačka upozorňuje: Pozor idú Faraóni :la-polak-fun:
Hmmm, takže za celou záhadou stojí vlastně jen invence ruských překladatelů!! A já se tak těšila na nějaké historky z podsvětí o policajtovi "co nikdy nespí" :mrgreen: .
V životě by mne ovšem nenapadlo použít tyhle argotické výrazy jako Desgrezův "titul" v medailonku postavy. "Muž se psem" ano, to je označení přímo jeho osoby, ale psát tam "fízl"?? Tím mne Rusové ( a doslovný překlad googlu) solidně zmátli. Ještě tak možná Angeličino důvěrné "křiváckej fízl" ;).

Profil Citovat
moirra
Napsal: 06 led 2021, 22:32
Moderátor

PenelopaW píše:
Hmmm, takže za celou záhadou stojí vlastně jen invence ruských překladatelů!! A já se tak těšila na nějaké historky z podsvětí o policajtovi "co nikdy nespí" :mrgreen: .
V životě by mne ovšem nenapadlo použít tyhle argotické výrazy jako Desgrezův "titul" v medailonku postavy. "Muž se psem" ano, to je označení přímo jeho osoby, ale psát tam "fízl"?? Tím mne Rusové ( a doslovný překlad googlu) solidně zmátli. Ještě tak možná Angeličino důvěrné "křiváckej fízl" ;).
no keďže je tam ten text úplne rozdielny v tých knihách možno v ruských ešte urobíš nejaké nové objavy :mrgreen:

https://massolit.top/sequence/anzhelika
mne išli stiahnuť úplne v pohode

a tu tiež:
http://www.anngolon-angelique.com/skachat-knigi/

Profil Citovat
PenelopaW
Napsal: 07 led 2021, 12:16
Moderátor

fantina píše:
slovo: фараон
= faraon egyptský vládce
= hovor., hanl. fízl, policajt

viz překladač na Seznamu: https://slovnik.seznam.cz/preklad/rusky_cesky/фараон
сыч

1. sýček
2. přen., hovor. kakabus, bručoun, mrzout

Profil Citovat
moirra
Napsal: 25 říj 2021, 21:03
Moderátor

myslím že toto patrí sem:
PenelopaW píše: *  15 říj 2021, 21:57
Jen drobná glosa: svíčkař byl dle Integrale Desgrezovým bytným na Petit Pont, ne Pont Notre-Dame ;).
jasné, máš pravdu :la-polak-fun: zasa som sa zamotala do neičoho

a taká perlička - nešlo mi do hlavy že tam vraj medzi rokom 1659 kedy bol zrekonštruovaný a rokom 1718 keď bol zničený požiarom, teda v období pána :desgrez: stálo 26 :!: domov a 5 latern

tak som začala počítať na tejto mape vo veľkom rozlíšení - a vskutku to tak bolo:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... n_1657.JPG

na tejto sa to tiež pohybuje okolo 20 ale tá je z roku 1609 dávno pred rekonštrukciou mosta v roku 1659 :)

ak by sa niekto čudoval ako som zasa prišla k tým mostom - univerzum mi zasa raz splnilo želanie: už dlho rozmýšľam o tom že by som na vlastné oči chcela vidieť tú techniku čo použili na stavanie tých prvých veľkých kamenných mostov, teda PONT NEUF v Paríži a tiež most rovnakého mena v Toulouse, dodnes zachovaný - a oni mi zlatí Francúzi, ani som netušila počas pandémie splnili želanie.

Zajtra vysielajú u nás v telke na obed toto:

Die Brücken von Paris - Baukunst über der SeineF, 2020 - prekald z nemeckého teaseru:

Mosty Paríža, stavebné umenie cez rieku Seinu :sailor:

Cez 13-kilometrový úsek Seiny v Paríži vedie 37 mostov. Každý most bol postavený v inom období a odráža stavebné techniky príslušnej doby. Prvé mosty boli postavené z dreva, potom z kameňa, kovu a teraz z vysoko výkonných materiálov. Inžinieri zakaždým posunuli hranice možností. Aké výzvy sa podarilo prekonať, aby boli ľahšie a zároveň pevnejšie? Tento film s novými trojrozmernými zábermi a za účasti popredných odborníkov rozpráva príbeh parížskych mostov, Ponts de Paris. Niektoré pochádzajú zo stredoveku, iné sú staré len 20 rokov.
Tvoria hlavné línie, ktoré dodnes tvoria štruktúru mesta svetla. V priebehu storočí sa ich význam zmenil zo strategických colníc a mýtnych stanovíšť na turistické atrakcie a romantické kulisy.

LES PONTS DE PARIS UN PATRIMOINE REVELE RMC Découverte

https://www.youtube.com/watch?v=8xSiVyx8eM0

a tuto:

Die Brücken von Paris - Baukunst über der Seine Doku (2020)

https://www.youtube.com/watch?v=KkZJ_VDOSBM

úžasne zrekonštruované a vysvetlené :ach: :applaus:

Profil Citovat
Clara
Napsal: 14 led 2022, 01:30
Rytíři

Nedávno jsem nad tímhle přemýšlela... :idea: věděl král, že jeho policajt Desgrez a Peyrakův právník jsou jedna a tatáž osoba :?: :?: :?:

Na konci Angelika a král 2 přece Ludvík říká Angelice, že si pročítal Joffreyův spis. A určitě ho studoval pak ještě mnohokrát, když uvažoval nad tím, jak Peyrakovi udělit milost. Nepraštilo by ho do očí Desgrezovo jméno :?: :!:

Profil Citovat
PenelopaW
Napsal: 14 led 2022, 09:12
Moderátor

Clara píše: *  14 led 2022, 01:30
Nedávno jsem nad tímhle přemýšlela... :idea: věděl král, že jeho policajt Desgrez a Peyrakův právník jsou jedna a tatáž osoba :?: :?: :?:

Na konci Angelika a král 2 přece Ludvík říká Angelice, že si pročítal Joffreyův spis. A určitě ho studoval pak ještě mnohokrát, když uvažoval nad tím, jak Peyrakovi udělit milost. Nepraštilo by ho do očí Desgrezovo jméno :?: :!:
Jsem si jistá, že Ludvík XIV. Desgrezovu totožnost znal. Myslím si ale, že mu to nevadilo, a to z několika důvodů:

1. V Peyrakově procesu tahal za všechny nitky Fouquet, mladý král mu dal veškerý prostor, sledoval a učil se. Jeho cílem sice bylo potrestat zpupného Joffreye, ale Fouquet se potřeboval zbavit protivníka, který znal jeho špinavé tajemství, a tak hrál nečistou hru. (Vražda otce Kirchera apod.) Z tohoto důvodu si myslím, že pokud někdo usiloval advokátu Desgrezovi o život, byl to Fouquet, nikoli král. Desgrez při svém pátrání zjistil, kdo je do toho všechno zapletený, a i když se snažil to úplně "nepropálit" před soudem, muselo být jasné, že toho ví příliš. Králi mohl být tou dobou nějaký advokát více méně jedno, možná si už tehdy (ale spíše zpětně při pročítání spisu) naopak všiml, že mu to docela pálí.

2. Po procesu se Desgrez vrací do Paříže a přidává k policii, kde poměrně záhy ukazuje svoje kvality. Fouquetovi možná leží v žaludku, ale neohrožuje ho. Sám Fouquet už má navíc na kahánku: Desgrez se vrací na jaře 1661, Fouqetův pád začíná v létě téhož roku. Peyrac shořel, vdova zmizela, Fouquet si je jistý sám sebou a svojí pozicí, aniž by tušil, že už mu zvoní umíráček.

3. Po návratu Desgrez, i když se šťourá v minulosti (sám pročítá spis a jde po stopách uprchlého vězně), zcela jasně dává najevo, že se "poučil" a je loajální vůči králi. Postupně prokazuje svoje schopnosti, stává se cennou posilou policejního sboru. Osobně si myslím, že za nástupem k policii stál jeho "patron" pan d'Aubray, který ho též zapojil do pátrání po markýze Andělů (která přepadla Aubrayovu dceru, Brinvilliers). Poté, co se podaří zátah na Saint-Germainském jarmarku je Desgrezova pozice u policie jistá, kariérně stoupá (dopadení básníka Špíny), a později, poté co se policejním ředitelem stává pan de La Reynie (1667), je Desgrez považován za jednoho z nejlepších policistů Paříže. Takového člověka by se král jistě nezbavoval, Ludvík uměl ocenit a pozvednout kvalitní lidi, uměl odpouštět jejich prohřešky (viz d'Andijos).

4. Později víme, že král Desgrezovi důvěřoval natolik, že mu po Angeličině útěku "plakal na rameni", Desgrez ji pronásledoval do Marseille, bylo mu svěřeno pátrání po Buřičce z Poitou... I z toho se domnívám, že král věřil v jeho schopnosti a "odpustil mu hříchy mládí".

Snad jsem to napsala srozumitelně a vystihla vše podstatné :).

Prosím jen o připomenutí, kdy přesně Ludvík četl ten spis. Pokud to bylo těsně předtím, než Angelice řekl pravdu, pak to bylo ke konci 60. let, kdy už měl Desgrez pozici jistou, prokázal svoje věrné služby a Ludvík mu mohl důvěřovat. Jména si jistě spojil, ale tipuji, že usoudil, že se nemá čeho bát, neboť Desgrez je loajální koruně a jeho osobě.

Profil Citovat
moirra
Napsal: 14 led 2022, 18:02
Moderátor

PenelopaW píše: *  14 led 2022, 09:12
Clara píše: *  14 led 2022, 01:30

Prosím jen o připomenutí, kdy přesně Ludvík četl ten spis. Pokud to bylo těsně předtím, než Angelice řekl pravdu, pak to bylo ke konci 60. let, kdy už měl Desgrez pozici jistou, prokázal svoje věrné služby a Ludvík mu mohl důvěřovat. Jména si jistě spojil, ale tipuji, že usoudil, že se nemá čeho bát, neboť Desgrez je loajální koruně a jeho osobě.
Podľa mňa celkom určite vedel. Historický kráľ mal všetkých skádrovaných (káder a kádrovať pochádza zo socializmu, kde neekzistovalo iba osobné oddelenie ale aj kádrové, kde mal každý svoju kartotéku zo svojim životopisom už od školky, vrátane toho aký ma chrakter a ako sa choval a tak, a koníčkov a politických a iných aktivít) a vlastne vynašiel špionáž n vysokej úrovni. Okrem iného preto tak ochotne investoval do oficiálnych poštových staníc po celej Francii, lebo nechával z obľubou otvárať dopisy svojich poddaných, skôr ako ich poslal ďalej. A keď mal pod feruľou poštové stanice, mal to viac pod kontrolou ako keď listy boli dopravované súkromne poslami, ktorí už toto potom bez koncesie robiť oficiálne nemohli, lebo to bolo regulované.

Podľa rôznych zmienok ktoré pani AG použila v knihe, mala kráľa viac ako dobre zrešeršovaného, a ja som teda presvedčená že toto on samozrejme vedel. Keď si však pozriem komu všetkému kráľ kadečo odpustil, a dokonca niektorých svojich bývalých nepriateľov znova vyniesol vysoko na výslnie, bol to doslova ľudvíková mánia robiť si zo svojich bývalých nepriateľov verných poddaných. (preto to že omilostil Joffreya a vrátil mu všetky majetky nieje vôbec pritiahnuté za vlasy). Historických príkladov by sa našlo veľa, ale vezmime si aj hromadu tých, ktorý proti nemu bojovali za Frondy.

napokon aj keď Filip Angeliku dovliekol do Versailles, po prvom šoku galantne "zabudol" že sa kedysi volala Peyrac.

Na tomto mieste si musím rypnúť a pripomenúť že Desgrez po požiari u červenej masky v podstate robil cez Colberta vyjednávača medzi Angelikou a kráľom, a pýtam sa čo v tom momente kráľ vedel a čo nevedel. To je fakt otázka do pranice.
Alias čo vedel oficiálne a čo neoficiálne. ja som sa s týmito témami už trochu pohrala v kráľovstve francúzskom a tiež v Toulouskej fikcii.

Alebo trochu neskoršie, akonáhle sa Angelika zasnúbila s Filipom, v tom momente začala znovu používať svoje šlachtické priezvisko de Sancé de Monteloup, ktoré nosila za slobodna.
A pripomínam že aj Joffrey o sebe hovoril že akonáhle si začal v Novom Svete budovať novú existenciu, už sa netajil svojim skutočným menom.

Historickému kráľovi :king: vraj chodili húfy dvoranov zadnými dvierkami od pracovne, rozprávať najnovšie drby kráľovstva.

Čiže: ja vravím že to o Desgrezovi vedieť musel. O Angelike že je pani Morensová prevdepodobne nie, pretože keď ju zrazu mal pred sebou vo Versailles ako Filipovú manželku, myklo ho ako keby ho uštipla včela.

Alebo vedel kto je čokoládovníčka Morensová, iba ho šokovalo keď pred ním zrazu stála ako markíza du Plessis.

--------------------------------------------------------

Poďme ešte k otázke od Penelopy: Kráľ vraví Angelike že si preštudoval celý spis na konci tretieho dielu:

Bontemps ji zastihl pohrouženou do snění. Zašeptal jí, že král s ní chce mluvit, čeká na ni. Udeřila hodina… Král byl klidný jako obvykle. Na tváři se mu nepohnul ani sval a neprozradil dojetí, které pocítil, když vstoupila. Přestože věděl, že sehrají partii, jejíž výsledek je pro něj katastrofální. Nikdy v životě netoužil tak vášnivě po vítězství. A nikdy si nebyl předem tak jist, že prohraje. Odejde, říkal si, a zasype mi srdce popelem.
„Madame,“ oslovil ji hlasitě, když usedla, „včera jste mi vmetla do očí bolestná a nespravedlivá obvinění. Strávil jsem část noci a celý den tím, že jsem znovu prostudoval ten dávno zasutý proces. Nechal jsem si předložit Všechny spisy, které se ho týkají. Je pravda, že některé podrobnosti mi už vymizely z paměti. Ale ne ten případ jako takový. Jako většina rozhodnutí, která jsem musel učinit na počátku své vlády, se mi i tohle hluboce vrylo do podvědomí. Dostalo se na šachovnici ve chvíli, kdy jsem hrál obtížnou partii, při níž byla ohrožena má koruna i moc…“

to čo som v texte zvýraznil červeným, mne veru neznie ako keby kedysi dávno nechával všetko iba na Fouqueta a on v tom nemal vôbec prsty, a tiež nie že mu všetko vyfučalo z hlavy ... na Foqueta, keď zistil že aj on sa chce Peyraca z nejakého dôvodu zbaviť, nechával iba vykonanie špinavej roboty .... veď Fouquet vtedy zastával úrad generálneho prokurátora, ktorého sa krátko na to nerozumne zbavil (myslím že dokonca na radu Colberta), a tak zostal bez špeciálnej ochrany pri vlastnom procese o pár mesiacov neskôr ....

a tuto sa vlasne aj kráľ priznáva že sa poprava odohrala aj na jeho želanie:

Měl jsem jiné starosti: z jedné strany mě ohrožovala čím dál větší moc mého správce financí Fouqueta v hospodářské oblasti, z druhé strany zpupnost Akvitánie, která léta soupeřila o moc s Ile-de- France. Byla jste tehdy její královnou, má drahá. Mluvilo se o nádheře Toulouse, o tom, že vaše krása vzkřísí nádhernou Eleonoru Akvitánskou. Neuniklo mi, že tahle provincie má jinou, jakoby cizí kulturu. Tvrdě pokořená křížovou výpravou albigenských, později dlouho pod nadvládou
Anglie téměř celá propadla kacířské víře a jen nerada přijímala nadvládu francouzské koruny. Pouhý titul hraběte de Toulouse ho tedy stavěl proti mně, bez ohledu na to, kdo je ten muž. A on byl navíc osobnost! Nesmírně inteligentní, výstřední a podmanivý, bohatý, vlivný a vzdělaný. Viděl jsem ho a začal mě pronásledovat nepokoj. Ano, byl bohatší než já, a to jsem nemohl strpět, protože v našem století si peníze podrobují moc a dřív nebo později by se tahle moc chtěla měřit s mou.
Od té chvíle jsem měl jen jediný cíl: zničit tu sílu, která se rozrůstá mimo mě, vytváří mi po boku jiný stát, možná brzy jiné království. Věřte mi, když vám říkám, že zprvu jsem nechtěl zaútočit proti hraběti jako člověku, ale pouze zmenšit jeho moc a omezit jeho výsady. Jenže když jsem nahlédl do života hraběte de Peyrac blíž, odhalil jsem trhlinu, jež mi dovolila přenechat ten obtížný úkol jinému. Váš manžel měl nepřítele. Nikdy jsem neodhalil proč, avšak Fouquet, všemocný Fouquet také přísahal, že ho zničí.“

červeným označené, hore vyššie aj dolu nižšie zasa ukazuje že sa priznáva že sa prípadom intenzívne osobne zaoberal ...

„Od té chvíle jsem tu záležitost přenechal Fouquetovi,“ pokračoval. „Byl jsem si jist, že ji povede dobře, a nemýlil jsem se. Dokázal šikovně využít nenávisti toulouského arcibiskupa. Přiznávám, že jsem se zájmem sledoval metody správce financí. I on měl peníze a vliv. I on se málem cítil pánem celé země. Jen trpělivost! I na něj dojde a já jsem docela rád pozoroval, jak se nejprve postará o zničení mých nepřátel a já pak ten jeho nepřímý způsob použiji proti němu. Když jsem dnes znovu pročítal spisy toho procesu, lépe jsem pochopil smysl vašeho rozhořčení. Mluvila jste o vraždě jednoho ze svědků obhajoby, reverenda otce Kirchera. Bohužel to je pravda. Všechno bylo v rukou Fouqueta a jeho agentů a Fouquet si žádal smrt hraběte de Peyrac. Zašel ovšem trochu příliš daleko. Když tu smrt získal, zasáhl jsem…
Král se na chvíli zamyslel.
„Přišla jste za něj orodovat do Louvru. I na to si vzpomínám. Stejně jako na den, kdy jsem vás viděl poprvé v Saint-Jean-de-Luz, nádhernou ve zlatých šatech. Nemyslete si, že jsem příliš zapomnětlivý. Mám poměrně dobrou paměť na tváře a na vaše oči se tak snadno nezapomíná. Když jste se po letech znovu objevila ve Versailles, okamžitě jsem vás poznal. Vždycky jsem věděl, kdo jste. Přišla jste však zavěšená do svého druhého manžela, markýze du Plessis-Belličre, a zdálo se, že nechcete slyšet sebemenší narážku na minulost. Takže jsem si myslel, že plním vaše přání, když jsem přijal hru, o niž jste mě mlčky žádala. Mýlil jsem se?“ „Ne, Sire. Děkuji vám za to,“ řekla Angelika pomalu.

je tam toho ešte trochu viac, začína to v PDF na strane 126

poslednych 5 stran pridávam na stiahnutie ako prilohu

--------------------------------------

FACIT: :la-polak-fun: Nielenže si myslím že už vtedy udrelo Desgrezovo meno do kráľových očí, lebo to musela byť parádna odvaha robiť obhajcu Peyracovi (a celkom sa do toho zažrať, vediac ze protihráčom nieje iba Fouquet, ale aj samotný kráľ), som dokonca presvedčená že ke´d ho Aubray a neskoršie Reynie doporučovali a vychvalovali, kráľ si dokonca povedal že takého šikovného človeka sa oplatí si pretiahnuť do vlastných služieb.

Kráľ, ten historický aj knižný, vždy vedel oceniť šikovných a schopných ľudí.
Veď si spomeňme že si k sebe do služieb pretiahol aj celé bývalé osadenstvo od Fouqueta. :wink:

ja som vlasne z toho vychádzala v tom polemizovanom citáte od kráľa, ke´d som písala najnovšiu časť fikcie osudy mesta Toulouse a tiež v kráľovstve Fracúzskom, kde toto tak trochu rozoberajú Joffrey a Desgrez.

Přílohy
Angelika a kral II - Rozhovor Krala a Angeliky o Joffreyovi.pdf
(99.11 KiB) Staženo 4 x

Profil Citovat
PenelopaW
Napsal: 14 led 2022, 18:11
Moderátor

Já to psala velice zjednodušeně a v rychlosti. Samozřejmě netvrdím, že by král vše nechal jen na Fouquetovi a nezajímalo ho, jak a proč proces probíhal. Naopak si myslím, že Ludvík se potřeboval zbavit konkurenta, využil Fouquetova nepřátelství, určil ráz procesu, ale konkrétní detaily nechával na Veverce, sledoval jeho praktiky, pozoroval, vyhodnocoval a učil se. Po celou dobu měl ovšem vše pod kontrolou.

Profil Citovat
moirra
Napsal: 14 led 2022, 18:19
Moderátor

No ja som iba odpovedala (trochu obšírnejšie ako vždy na dotaz) :la-polak-fun:
PenelopaW píše: *  14 led 2022, 09:12
Prosím jen o připomenutí, kdy přesně Ludvík četl ten spis. Pokud to bylo těsně předtím, než Angelice řekl pravdu, pak to bylo ke konci 60. let,
a inak bol rok 1671 keď to kráľ vysvetluje Angelike - podľa striedania sa časových období ale aj podľa historických udalostí ....

samozrejme že očakávam že pán Clopot ešte dôsledne sclopotuje 5 strán prílohy ktoré som pridala :wink:

ešte niečo hľadám čo sa týka Desgreza ....

Profil Citovat
Zuzanka62
Napsal: 14 led 2022, 19:59
Rytíři

PenelopaW píše: *  14 led 2022, 18:11
Já to psala velice zjednodušeně a v rychlosti. Samozřejmě netvrdím, že by král vše nechal jen na Fouquetovi a nezajímalo ho, jak a proč proces probíhal. Naopak si myslím, že Ludvík se potřeboval zbavit konkurenta, využil Fouquetova nepřátelství, určil ráz procesu, ale konkrétní detaily nechával na Veverce, sledoval jeho praktiky, pozoroval, vyhodnocoval a učil se. Po celou dobu měl ovšem vše pod kontrolou.
A to nám vtloukali ve škole do hlavy jak byl Ludvík XIV špatný král, politik, zhyralec, rozzářily atd. Pokud se nejen v knize ale i v reálném životě věnoval správě své země, tak se musel hodně hodin denně pilně cinit.

P.s. Takového advokáty jako je D. bych chtěla znát i v současnosti. Mas nějaké odkazy na info o něm, jako o historické osobnosti.

Profil Citovat
PenelopaW
Napsal: 14 led 2022, 20:03
Moderátor

Zuzanka62 píše: *  14 led 2022, 19:59
P.s. Takového advokáty jako je D. bych chtěla znát i v současnosti. Mas nějaké odkazy na info o něm, jako o historické osobnosti.
Přes :desgrez: jsem tu největším (samozvaným) odborníkem já :mrgreen: .

K Tvému dotazu: Ono se toho o něm mnoho nedochovalo... Většinu toho, co jsme s Moirrou zjistily, najdeš v této diskusi, která mu je věnována. Vedle toho máme kupu knih, ve kterých je třeba jen zmíněn. Všechno zpracováváme a máme o něm rozepsaný článek. Historická fakta, která jsme zjistily, tvoří i oporu pro moji fikci o Desgrezovi literárním. Jinak si Desgreze vypůjčilo i hodně jiných autorů, z knih, které jsou vydané i v češtině, výrazněji vystupuje třeba v díle J. Benzoni "Čas travičů": 1. díl - Zabili královnu!, 2. díl - Králova komnata. Pokud by sis chtěla přečíst o historickém Desgrezovi, doporučuji Pitavala - Slavné kriminální případy případně knihu Pařížská Sûreté pátrá od V. P. Borovičky (povídka, která se týká markýzy de Brinvilliers, je na internetu volně dostupná jako ukázka z knihy).

Profil Citovat
Zuzanka62
Napsal: 14 led 2022, 20:38
Rytíři

PenelopaW píše: *  14 led 2022, 20:03
Zuzanka62 píše: *  14 led 2022, 19:59
Přes :desgrez: jsem tu největším (samozvaným) odborníkem já :mrgreen: .

K Tvému dotazu: Ono se toho o něm mnoho nedochovalo... Většinu toho, co jsme s Moirrou zjistily, najdeš v této diskusi, která mu je věnována. Vedle toho máme kupu knih, ve kterých je třeba jen zmíněn. Všechno zpracováváme a máme o něm rozepsaný článek. Historická fakta, která jsme zjistily, tvoří i oporu pro moji fikci o Desgrezovi literárním. Jinak si Desgreze vypůjčilo i hodně jiných autorů, z knih, které jsou vydané i v češtině, výrazněji vystupuje třeba v díle J. Benzoni "Čas travičů": 1. díl - Zabili královnu!, 2. díl - Králova komnata. Pokud by sis chtěla přečíst o historickém Desgrezovi, doporučuji Pitavala - Slavné kriminální případy případně knihu Pařížská Sûreté pátrá od V. P. Borovičky (povídka, která se týká markýzy de Brinvilliers, je na
internetu volně dostupná jako ukázka z knihy).
Díky za info, výše uvedené knihy mám nakoupeny. Vím jen, ze byl významnou postavou Francie 17 století.
Vím, ze D je Tvá nejoblíbenější postava. Chtela jsem se jen poptat, zda si ho představuje jako filmového představitele v Jeana R. nebo jako hrdinu románu.
Docitam poslední díl série, pak se musím vrhnout na začátek. Tak pak budu moci o D. komunikovat s prehledem

Profil Citovat
moirra
Napsal: 14 led 2022, 20:53
Moderátor

Zuzanka62 píše: *  14 led 2022, 20:38

Díky za info, výše uvedené knihy mám nakoupeny. Vím jen, ze byl významnou postavou Francie 17 století.
Vím, ze D je Tvá nejoblíbenější postava. Chtela jsem se jen poptat, zda si ho představuje jako filmového představitele v Jeana R. nebo jako hrdinu románu.
Docitam poslední díl série, pak se musím vrhnout na začátek. Tak pak budu moci o D. komunikovat s prehledem
a samozrejme nesmieme zabudnúť na Dumasa, jeho knížočku Markíza Brinvillers, ktorý v nej písal o Desgrezovom :desgrez: zatýkaní travičky Brinvillierky. veľké časti z nej použila ako vsuvky pisateľka Knihy Oracle Glas - o ktorej je viac v sekcii knihy vzťahujúce sa k dobe kráľa slnko - a preto sa to v tej knihe možno zjavuje iba v anglickej verzii, lebo Nemci to z knihy, po tom čo zrejme spoznali že je to Dumasov text, jednoducho vyhodili.

viewtopic.php?f=9&t=811

THE MARQUISE DE BRINVILLIERS

neviem či to niekedy bolo preložené do češtiny, ale máme to v Nemčine, Francúžtine a Angličtine ak by to niekoho zaujímalo

Tuto je anglická PDF verzia na stiahnutie, z úžasného projektu Gutenberg, ktorý skenuje dáva staré knihy čo už niesu pod copyrightom a dáva ich online:

https://www.gutenberg.org/files/2756/2756-pdf.pdf

Přílohy
DUMAS THE MARQUISE DE BRINVILLIERS.pdf
(332.2 KiB) Zatím ještě nestaženo

Profil Citovat
PenelopaW
Napsal: 14 led 2022, 21:36
Moderátor

moirra píše: *  14 led 2022, 20:53
a samozrejme nesmieme zabudnúť na Dumasa

neviem či to niekedy bolo preložené do češtiny
Nebylo. Já to mám pro zájemce ve FJ a AJ.

Profil Citovat
Zuzanka62
Napsal: 14 led 2022, 23:16
Rytíři

PenelopaW píše: *  14 led 2022, 21:36

Já bohužel ne, pokusím se sehnat v AJ
Moc děkuji za info

Profil Citovat
mimi
Napsal: 15 led 2022, 08:59
Královská rodina

PenelopaW píše: *  14 led 2022, 21:36

Já bych zkusila tu francouzštinu, kde to můžu najít?
Děkuji.

Profil Citovat
PenelopaW
Napsal: 15 led 2022, 09:49
Moderátor

Oběma Vám pošlu do e-mailu ;).

Profil Citovat
PenelopaW
Napsal: 15 led 2022, 19:01
Moderátor

Zuzanka62 píše: *  14 led 2022, 20:38
Přiznám se, že když jsem jako náctiletá viděla filmy, Rochefort měl pro mě něco do sebe. Knižního Desgreze si ale představuji, a vždy jsem si představovala jinak. Rochefort pro mne naplňuje charakteristiku "přítele Desgreze", který hrdinku miluje, je vždy připraven jí pomoci, zachránit ji, při rozhovoru užívají narážky, kterým rozumí jen oni dva, umí ji rozesmát. Nedokážu si ale Rocheforta představit jako animálního chlapa, který Angeliku povalí a pomiluje navzdory jejím protestům, a pak ji plácne přes zadek a vykopne z postele.

I když je to takový hezounek, mladého Desgreze bych si dokázala představit jako Césara Domboy. Zralého Desgreze pak jako Enzo Cilentiho v seriálu Jonathan Strange a pan Norrel od BBC. Každopádně ani jeden z nich stejně není na 100 % Desgrezem v mých představách :).

Obrázky všech zmíněných najdeš v sekci Casting filmů snů, kde jsou různé návrhy na herce, které bychom si na Desgreze představovali (spíše představovaly :mrgreen: ): viewtopic.php?f=12&t=164

Samozřejmě jsou vítány i jiné návrhy ;). (Třeba Filip je pro mne něco mezi Alainem Delonem a mladým Robertem Redfordem.)

Profil Citovat
moirra
Napsal: 15 led 2022, 19:51
Moderátor

Zuzanka62 píše: *  14 led 2022, 23:16

Já bohužel ne, pokusím se sehnat v AJ
Moc děkuji za info
ved som to hore vyššie zavesila v AJ ako PDF na stiahnutie :wink: alebo potrebuješ iný formát?
PenelopaW píše: *  15 led 2022, 09:49
Třeba Filip je pro mne něco mezi Alainem Delonem a mladým Robertem Redfordem
hm zaujímavá kombinácia :applaus: ....

Profil Citovat
Zuzanka62
Napsal: 16 led 2022, 23:15
Rytíři

PenelopaW píše: *  15 led 2022, 19:01
I když je to takový hezounek, mladého Desgreze bych si dokázala představit jako Césara Domboy. Zralého Desgreze pak jako Enzo Cilentiho v seriálu Jonathan Strange a pan Norrel od BBC. Každopádně ani jeden z nich stejně není na 100 % Desgrezem v mých představách

Samozřejmě jsou vítány i jiné návrhy ;). (Třeba Filip je pro mne něco mezi Alainem Delonem a mladým Robertem Redfordem.)
Docela se mi líbil Enzo. César nebyl špatný ale…
Problém je, ze kdys člověk viděl film tak si postavu zosobni z určitým hercem.
Včera jsem se divadla na starý americký film o sjezdarich. Hlavní roli tam hrál mladý Redford. Ten by si mi docela líbil jako Colin. Ten filmový se mi totiž vůbec nelíbil.
Ještě něco o postavách. Vím, ze to do tohoto vlákna nepatří, ale nova Sisi. Dle moho názoru hrůza, nejen historicky. Bohužel mne k tomu napadla kacířské myšlenka, ze kdyby takto natočili Angelika, tak to by byla ještě větší hrůza než název dílko z roku 2013.

Profil Citovat
Zuzanka62
Napsal: 16 led 2022, 23:17
Rytíři

Dekuji za info, ještě jsem vše neprošla, a to co jsem prošla je většinou tak zajímavé, ze příspěvky čtu opět❤️

Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 6 z 6  [ 276 příspěvků ]
Zpět na „Postavy v Angelice“ | Klikněte pro přechod na stránku… « 1 2 3 4 5 6
Přejít na: