Angelika

Odpovědět   Stránka 2 z 2  [ 70 příspěvků ]
Klikněte pro přechod na stránku… « 1 2
Autor Zpráva
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Angelika
Napsal: 16 led 2019, 08:48
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3030
4poziom.slask.pl
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
moirra píše:
No ale teraz sa pýtam čo myslela pani AG vyjadrením že "Uměla trochu plavat." keď napokon oboplávala celé jazero. :roll: :lol:
No, je fakt, že i já umím trochu plavat, a kdyby mi šlo o život, asi bych dala i delší trasu... ale jezero bych neobplavala. Tak třeba Angelika plavala "na paní radovou" (tzn. s hlavou křečovitě zvednutou nad hladinu) a dávala si v plavání přestávky, popř. se plácala jen tam, kde stačila :).
moirra píše:
A v kríkoch šmíroval páter Orgeval :priest: a ho ....l si ho. :tongue:
Ale fuj... Doufám, že myslíš, že HOřekoval SI MOdlitby, anebo HOrlivě SI HO (= růženec) probíral ;) .


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Angelika
Napsal: 04 čer 2020, 16:10
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6569
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
našla som obraz ktorý by sa dokonale hodil na malü Angeliku ako tak behala po lúkach.

A byla stvořena Angelika
Jednoho dne v roce 1952 ve Versailles se v pokojíku Anniny matky, který si se Sergem pronajala po návratu do hlavního města, před jejíma očima vynořila nádherná krajina v Poitou. Anne objevila ten kraj při svých válečných cestách. Znovu viděla venkovskou krajinu, větve stromů sklánějící se nad blyštivými močály, velké žluté květy… a malou blondýnku, která tam vesele pobíhala. Angelika, markýza andělů, před Anne náhle stanula stejně živě, jako se jí zjevili hrdinové knih Mistr Kuji, Pokladnice z Limby nebo Hlídky svatých nevinných. Ne jako zjevení z Lourd, ale jak se to děje každému tvůrci, každému skutečnému romanopisci: prostě fantazie stvoří románovou postavu. (Úvod z Integrale vydania)

Pulcherie se někdy při pomyšlení na Angeliku rozpláče. Zdá se jí totiž, že Angelika je nejen důkazem neúspěchu jejích snah o dobré vychování, ale i svědectvím o úpadku celého rodu a šlechtických ctností, zaviněném bídou a nedostatkem.
Už za úsvitu utíká holčička s rozevlátými vlasy z domu, na sobě má jen košili, rozepnutou vestičku a vyšisovanou sukni, v níž vypadá jako nějaká venkovanka. Chodidla jemných šlechtických nožek má ztvrdlá jako rohovinu, protože hned za prvním křovím pravidelně odhazuje boty, aby se jí lépe běželo. Vmžiku je tatam – uhání, kam ji vedou její zářivé modrozelené oči barvy byliny, co roste v močále a jmenuje se jako ona: andělíka.[ img ]
Obraz namaľoval William-Adolphe Bouguereau


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Angelika
Napsal: 26 led 2021, 12:31
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6569
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
PenelopaW píše:
Jiří Kovařík (Královské vraždění):
Pokud by se surintendant Fouquiet spokojil se světem peněz, cifer, kolonek dal a má dáti, půjček a úroků a dalších operací, zůstal by stranou pozornosti, jenže jeho lákal i jiný svět, ten, kde vládly elegance, nádhera, múzy, duchaplnost, vzdělanost, intelekt a vkus. Bohatství dával najevo a používal je způsobem, který bral dech, současně však budil obavy, obdiv i závist. (...) V Saint-Mandé a v nedalekém Charentonu, v salónu markýzy de Plessis-Belliere, surintendantovy přítelkyně, se scházela společnost veleduchů, která začala tvořit takřka Fouquetův dvůr. Častými hosty tu byli spisovatel a taškář Scarron, hvězda preciózní literatury de Scudéry, duchaplná markýza de Sévigné, slavný dramatik Pierre Corneille, divadelník Moliere, bajkař La Fontaine, zahradní architekt Le Notre, architekti Le Vau a Mansard... (...)

Během zatčení Fouquet prý poslal jednoho ze svých lidí za paní de Plessis:

"Za madame de Plessis, do Saint-Mandé", stačil říci (podle Colbertem redigované relace) Fouquet panu Codurovi, jednomu ze svých lidí.
Tento muž podle všeho dorazil včas a informoval markýzu de Plessis-Belliere, Fouquetovu oddanou a zasvěcenou přítelkyni, spíše však spojenkyni než milenku (byť si ji Anne a Serge Gollonovi vzali za předobraz své románové Angeliky). Paní markýza stihla varovat řadu Nicolasových přátel, leč odmítla zničit surintendantovy takzvaně tajné písemnosti, které pak policie ve Fouquetově domě našla (...). Nejpíš znala jejich obsah a věděla, že neobsahují nic převratného.


Podtržená zmínka mne trkla už při prvním čtení, skoro bych tipovala, že Kovařík, ač jinak tělem a duší oddán dějinám Francie, včetně Ludvíkovy vlády, sérii nečetl a vychází zřejmě jen povrchní znalosti filmů... 8)
U niektorých fanúšikov Angeliky prevažuje názor že Susanne du Plessis Belliere inšpirovala pani AG k postave Angeliky.

Tuto sa to napríklad uvádza na francúzskej Wikipédii:

https://fr.wikipedia.org/wiki/Suzanne_d ... li%C3%A8re

A tu dokonca existuje kniha ktorá toto tvrdí:

https://www.amazon.fr/MARQUISE-PLAISIRS ... 2847244719
[ img ]

Podľa mojich rešerší, kniha obsahuje životopis Susanne du Plessis Belliere a ten sa veru Angelikynmu veľmi nepodobá a tiež nei osobnosť a povaha tejto ženy.

ja teda s týmto názorom nesúhlasim - lebo si myslím že ona a jej manžel boli modelom Filipových rodičov, prečo osvetlujem tuto:

https://angelique.cz/cz_phpBB3/viewtopi ... 491#p28491

Existuje teda pár ludí ktorí sa nazdávajú že Susanne de Plessis bola predobrazom na Angeliku - ale ja sa nazdávam že táto bola akurátik jej fiktívna svokra - a preto am potešila zmienka o tých Bretónskych majetkoch v nemeckom starom vydaní - čo mi moje domienky potvrdzuje.

Nuž Angelika nebola žiadna priateľka Fouqueta a mala s tou pani pramálo spoločného - okrem vtipu a inteligencie takmer nič.

ja si myslím že predobrazom Angeliky bola dcéra pani de Sevigne - neskoršie osvetlím prečo ;) 8)


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Angelika
Napsal: 26 led 2021, 15:45
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6569
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
jeanne píše:
Nezapomeň, že Peyrakův příběh tematizuje Fouquetův příběh...
ha-ha čítaš my myšlienky :ok: - ale Fouquet v knihe vystupoval tiež :P

Takže v podstate mohla byť Susanne Angelikynou svokrou a tak trochu inšpirovať na nevestu.

Keďže manželský pár Plessis-Belliere, neilen že bol veľkým zástancami Fouqueta, ale aj ako som už uviedla v preklade z Integrále, ich najstarší syn s titulom markíz du Plessis-Belliere, bojoval v Rakúsku v bitke pri St.Gottard a táto skutočnosť sa spomína aj v Integrale v ceste do Versailles - a preto sa prikláňam k verzii že toto definitívne mali byť Filipový rodičia.

Françoise-Marguerite de Sévigné

V každom prípade však krásna dcéra pani de Sevigne dáva lepšiu Angeliku - bola krásna a inteligentná a sofistikovaná,
bola pri dvore, kráľ si ju všimol a obletoval, ale nemala o neho záujem. Nemala žiadne milostné škandály - to znamená že si vážila samú seba a neskočila hneď s každým do postele.

Do mojeje fikce som ju už rešeršovala a raz preložila čo o nej skutočne napísali.


Napokon sa zamilovala do výstredne škaredého Grignana (vlastná rodina sa mu vysmievaal pre jeho škaredosť) - ktorý ale mal vraj veľmi vyvynutého ducha a pekné vyšportované telo, a otočial sa chrbtom Versailles aj celému dvoru, a odišla na jih kde jej manžel mal vybudované svoje vlastné impérium - a vraj sa aj choval ako kráľ :king: aj zoskupenie stoličiek uňho na slávnostiach bývalo tak že sedával na špeciálnom mieste ako vládca provincie.

Tento príbeh, aj tým že Francose odmietla kráľa a Grignan bol jižan - plus vzhľadovo kráska a zviera - definitívne vzorovo bližšie ako Susanne du Plessis ktorá na rozdiel od Francoise nepatrila ani do Angelikynej vekovej kategórie a na dôvažok bola z Bretonska a oddaná Fouquetovi.

To je môj názor po dôkladných rešeršiach. :la-polak-fun:

Samozrejme pani AG pracovala ako DUMAS - ja som teraz schválne robila rešerše v jeho dielach - že si často veci skombinovala.

Hlavné je že nám vytvorial úžasné charaktery, ktoré doslova ožívaju pred očami a máme pocit že tie osoby poznáme a skutočne žijú. :ach:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Angelika
Napsal: 26 led 2021, 15:52
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6569
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Ako som už povedale, ja považujem dcéru pani de Sevigne ako hlavný vzor na Angeliku, už len ten samotný opis jej krásy z dobových kroník . Tak nikto nikdy Montespanku neopísal a ani Angeliku de Fontanges ktorá vraj tiež bola veľmi krásna (ale hlúpa). A plus že sa Francoise vykašlala na kráľa aj Versailles a odišla zo svojou láskou na jih.

Toto som kedysi dávno po dôkladných rešeršiach napísala o Francoise v mojom Kráľovstve Francúzskom:

Markíz de Tréville o tomto jej pôvabnom dieťati raz dávno napísal: Jej krása je schopná vrhnúť svet do plameňov. Avšak napriek jej nezvyčajným pôvabom si potajme každý myslel že sa krásna dcéra markízy de Sevigne nikdy nevydá. Takto to vtedy tvrdili zlé jazyky pri dvore: Je tak krásna a inteligentná, ale aj taká nad všetko a všetkých povýšená, že sa určite nenájde muž ktorý by jej bol hodný. Boli časy keď sa už-už zdalo že si ju kráľ vyberie za novú Maîtresse-en-titre, oficiálnu milenku. V júli 1668, keď sedela aj z matkou pri kráľovom stole a tento nemohol z nej spustiť oči, dvorania to už považovali za hotovú vec. Avšak napokon prekvapujúco znovu zvíťazila pani de Montespan. Pošeptávalo sa že krásna Françoise-Marguerite bola aj ku kráľovi chladná ako ľad. A aj to že panovníkovi máta v hlave iná: Pôvabná manželka Philippa du Plessis Bellière, kráľovho maršála.

Keď mladú de Sevigne dvorania videli prechádzať sa hrdú a krásnu v kráľovských záhradách, recitovali si za jej chrbtom posmešný Madrigal básnika Denisa Sanguina de Saint-Pavin ktorý napísal s ohľadom na danú situáciu:

A tak svet sa jednoducho príliš malý zdá
Ak chcete nájsť v ňom niekoho vôbec,
kto kandidát by bol vhodný
Kto by mohol byť považovaný jej spanilosti hodný.
A kráska to vie veľmi dobre a všetkými pohŕda,
pre ňu prijateľný nezdá sa jej žiadny.

O to prekvapujúcejšie bolo keď sa ku koncu toho istého roku pri dvore rozkríklo, že sa hrdá kráska predsa len ide vydávať. Dňa 4. decembra 1668 jej matka, Madame de Sévigné, napísala svojmu bratrancovi Bussymu-Rabutinovi nasledovné riadky: "Po dlhej dobe sa predsa len najkrajšie dievča vo Francúzsku ide vydávať - nie za najkrajšieho chlapca - ale za jedného z najpoctivejších mužov v kráľovstve: Je to všetkými veľmi vážený pán gróf de Grignan ."
François Adhemar de Monteil de Grignan, mal vtedy 36 rokov a bol dvojnásobný vdovec. Pochádzal zo starého a význačného provensálskeho rodu. Bol však aj pozoruhodne škaredý a jeho ošklivosť sa často stávala terčom rodinného vtipkovania. Napriek svojej nepeknej tvári bol gróf šarmantný a očarujúci. Mal vysokú atletickú postavu, bol vždy elegantný, a nadôvažok ešte aj vysoko inteligentný, vtipný a duchaplný. Podľa toho čo sa pošepkávalo sa on slečna de Sévigné do seba skutočne zamilovali. Vzali sa v Paríži 27 januára 1669.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Angelika
Napsal: 03 lis 2021, 18:35
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6569
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Ludmila Menager namalovala novy celkom dobry obraz s tematikou Angelika

[ img ]

kedysi davno namalovala toto:

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Angelika
Napsal: 13 lis 2021, 12:21
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1370
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
už sa tu veľakrát preberali Angelikine zelené oči (ktoré boli niekedy tyrkysové alias zelenomodré, inokedy smaragdové, ako sa hodilo ;) ). Ja som našla tieto, a hoci nepatria človeku, viem si ich predstaviť aj v ľudskej podobe.

Přílohy
[ attachment ]
mačka2.jpg (79.43 KiB) Zobrazeno 1371 x
[ attachment ]
mačka1.jpg (66.32 KiB) Zobrazeno 1371 x

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Angelika
Napsal: 13 lis 2021, 13:12
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3030
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
To je ale pěkná barva! Hned mne napadla Lidožroutova poznámka, když při pohledu do Angeličiných očí překvapeně zvolal, že její matka musela pít hodně absintu, když ji čekala :ok: .


Nahoru
Profil Citovat
Sob
Předmět příspěvku: Re: Angelika
Napsal: 23 srp 2022, 19:10
Hrabata
Offline
 
Příspěvky: 256
Registrován: 15 pro 2020, 21:44
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Kolika jazyky hovořila Angelika ? Vzpomínám si, že kromě francouzštiny mluvila německy a arabsky. Z kláštera znala latinu.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Angelika
Napsal: 23 srp 2022, 22:10
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6569
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
ja som si niekde do Wordu napísala zoznam koľkými jazykmi hovoril Joffrey (podla zmienok v knihe) Angelika vedela Francúzsky Arabsky Nemecky a Latinu ich samozrejme učili v kostole - a v Novom Svete sa naučila nejaké tie indiánske dialekty - na viac si nespomínam - ak teda pominiem ze sa po čase naučila južanský dialekt - Okcitánštinu - pretože tým nářečím cela nadšená oslovila kuchára Davida ktorý bol s Toulouse

v každom prípade Okcitánština bola blízka Španielčine a Taliančine - ale či Angelika vedela Taliansky je otázne
pani de Sevigne mala v tom čase učiteľa Taliančiny - lebo ten jazyk bol v móde

Joffrey taliansky definitívne vedel, lebo sa učil spievať u starých talianskych majstrov :trubadur:


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Angelika
Napsal: 24 srp 2022, 09:18
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1370
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
ja si spomínam, že vedela aj po anglicky - neviem síce, koľko, ale určite hovorila po anglicky, keď boli odviesť malú Angličanku Rose-Anne k starej mame pani Williamovej na začiatku 8. dielu. A potom na začiatku 13. dielu, keď boli v Saleme, tak dačo rozumela.

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Angelika
Napsal: 27 srp 2022, 19:06
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6569
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Precious píše: *  24 srp 2022, 09:18
ja si spomínam, že vedela aj po anglicky - neviem síce, koľko, ale určite hovorila po anglicky, keď boli odviesť malú Angličanku Rose-Anne k starej mame pani Williamovej na začiatku 8. dielu. A potom na začiatku 13. dielu, keď boli v Saleme, tak dačo rozumela.
Máš pravdu Angelika už od 7 dielu vedela určite aspoň trochu Anglicky a neskoršie, potom keď sú v 12 diely v Saleme určite už dosť dobre Holt bez Angličtiny sa človek už vtedy v Novom Svete nezaobišiel. :wink:

V 8 diely keď je Angelika v a Reverend Patridge robí kázání tak sa tam píše:

Angelika už rozuměla anglicky dost na to, aby zjistila, že hromový knězův hlas prohlašuje současného papeže postupně za Antikrista a Belzebuba, a zdálo se jí, že ve svých úvahách přece jen trochu přehání.

ako som už hore vyššie spomínala Okcitánština bola príbuzná Španielštine a ako vidíme Angelika rozumela dosť dobre.
Na konci štvrtého dielu keď sa ocitla v španielskej Ceute sa píše toto:

Angelika natolik rozuměla španělsky, aby pochytila podstatu toho dlouhého vášnivého vyprávění, které na ni dáma vychrlila a zvedala přitom oči k nebi.


Nahoru
Profil Citovat
Zuzanka62
Předmět příspěvku: Re: Angelika
Napsal: 30 srp 2022, 19:32
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 319
Registrován: 07 říj 2021, 20:37
Kontaktovat uživatele: SZ
 
A německy uměla z dětství, a jak se naučila anglicky, už v 7 díle je zmínka, ze něco anglicky umí, určitě měla talent na jazyky :indian: :turban: :maur: :courtier:


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Angelika
Napsal: 31 srp 2022, 09:06
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3030
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Zuzanka62 píše: *  30 srp 2022, 19:32
A německy uměla z dětství
Jj, něco jí přece předal starý Vilém, se kterým se jako dítě bavila německy.


Nahoru
Profil Citovat
Zuzanka62
Předmět příspěvku: Re: Angelika
Napsal: 31 srp 2022, 20:09
Markýzové
Offline
 
Příspěvky: 319
Registrován: 07 říj 2021, 20:37
Kontaktovat uživatele: SZ
 
A co ta angličtina?


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Angelika
Napsal: 07 zář 2022, 12:24
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1370
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
opakujem si Kráľovské slávnosti a na str. 127 je napísané, že Angelika rozumela po španielsky. O dve strany na to AG píše, že Angelika má skvelý sluch a výbornú pamäť, tak sa ľahko učí cudzie jazyky. Skúsim sem doplniť citáty priamo z knihy.

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Angelika
Napsal: 07 zář 2022, 12:26
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3030
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Nemohla AJ pochytit třeba i od Hugenotů v La Rochelle? Pokud Berne, Mercelot a další obchodovali i se zámořím, jistě museli ovládat jazyky :).


Nahoru
Profil Citovat
fantina
Předmět příspěvku: Re: Angelika
Napsal: 07 zář 2022, 22:58
Administrátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 688
Registrován: 28 zář 2012, 20:16
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Angeliku naučil anglicky Cantor.


Nahoru
Profil Citovat
Precious
Předmět příspěvku: Re: Angelika
Napsal: 27 led 2023, 19:59
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1370
Registrován: 17 říj 2007, 15:19
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele: SZ
 
PenelopaW píše: *  05 čer 2021, 18:40
moirra píše: *  05 čer 2021, 17:38
Ako som už spomínala alternatívna fikcia ako Joffrey dostáva milosť od kráľa a vracia sa do Francia v čase keď Filip ešte žije, by bola naozaj šialená jízda. :twisted: Snáď sa do nej jednoho dňa niekto pustí. :mrgreen:
Tohle začala psát Precious, ale skončila v tom nejdramatičtějším okamžiku :).
hahaha, to vždy bolo mienené len ako jednorázová fikcia bez pokračovania. Presne len taký náhľad, čo by sa dialo, keby ...

Ale mám ďalší návrh na fanfiction podobného zamerania - a preto som ho dala do tohto vlákna. Vráťme sa do piateho dielu. Zámok Plessis je pod kontrolou Montadoura a jeho vojakov, situácia sa zhoršuje. Angelika píše kráľovi list a prakticky sa mu vzdáva. Čo by sa stalo, keby krátko nato nedošlo k výbuchu násilia a Angelika by sa vrátila na dvor? Po čase by sa stala kráľovou milenkou, žila by s ním pár rokov, kým tu zrazu, kdesi-čosi, začne kráľ dostávať správy z Ameriky o istom grófovi de Peyrac, ktorý sa tam usídlil a pletie sa do francúzskych záležitostí. A k Angelike sa tieto informácie samozrejme dostanú. Čo by urobila? (Predpokladám, že pri Ľudovítovom apetíte a plodnosti by s ním už mala zopár detí. :D) To by len bola situácia par excellence, n´est-pas? :slzici: Teším sa na vaše podnety! :devil:

_________________

“We're fickle, stupid beings with poor memories and a great gift for self destruction.” Suzanne Collins, Mockingjay.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Angelika
Napsal: 11 zář 2023, 15:23
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6569
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
PenelopaW píše: *  07 zář 2022, 12:26
Nemohla AJ pochytit třeba i od Hugenotů v La Rochelle? Pokud Berne, Mercelot a další obchodovali i se zámořím, jistě museli ovládat jazyky :).
Presne tak! iečo sa už určite naučial v La Rochelle. Veď protestanti obchodovali hlavne z Angličanmi - ktorí im svojho času aj pomáhali. A neskoršie v Novom Svete ju doučoval Cantor.

Ja som po tom čo namňa vyskočilo jedno foto uvažovala o tom že Angelika musela mať nejaké takéto oči :eyes: - to človek zriedka kedy vidí.

Ak mala podobé oči ako tieto dvojičky, čo podľa opisov v knihe sedí, vôbec sa nečudujem sa že všetci chlapi boli pri jej kráse z nej mimo a že ju sedliaci ako malú považovali za vílu. :eyes: Tieto dve dievčatá majú naozaj oči ako by boli z iného sveta:

https://www.gb-dm.com/post/double-take- ... -the-world

[ img ]
Precious píše: *  07 zář 2022, 12:24
opakujem si Kráľovské slávnosti a na str. 127 je napísané, že Angelika rozumela po španielsky. O dve strany na to AG píše, že Angelika má skvelý sluch a výbornú pamäť, tak sa ľahko učí cudzie jazyky. Skúsim sem doplniť citáty priamo z knihy.
No určite sa nám podarí časom dohľadať všetky citáty o jazykoch ktoré Angelika ovládala.


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 2 z 2  [ 70 příspěvků ]
Zpět na „Postavy v Angelice“ | Klikněte pro přechod na stránku… « 1 2
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host