Arcibiskup

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 6 příspěvků ]
Autor Zpráva
moirra
Předmět příspěvku: Arcibiskup
Napsal: 21 říj 2014, 15:26
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
4poziom.slask.pl
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Zda sa ze nas Arcibiskup baron Benoit Fontenac je postava fiktivna.

podla zoznamu Arcibiskupov Toulouse by v case ked sa Angelika vydavala mal byt Arcibiskupom
Pierre de Marca:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Pierre_de_Marca
[ attachment ]
rsz_pierre_de_marca.jpg (37.87 KiB) Zobrazeno 6188 x
Zoznam Toulouskych Arcibiskupov podla rokov:

Cesky:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_tou ... skup%C5%AF

Francuzky aj z linkmi na jednotlivych Arcibiskupov:

http://fr.wikipedia.org/wiki/Liste_des_ ... e_Toulouse

A ešte lepšia stránka s informáciami o všetkom možnom týkajúcom sa cirkve v ružovom menste - Od zvonov na kostoloch až po biskupov:

http://neep.free.fr/Bienvenue_Carillons ... louse.html


Sídlo arcibiskupov v Toulouse toho času:

https://fr.wikipedia.org/wiki/Palais_ar ... e_Toulouse

[ img ]

Procesia pred sídlom Arcibiskupov na námestí svätého Etiena (Place Saint-Étienne)

[ img ]

Tuto vo väčšom rozlíšení (treba na to kliknúť):

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... ustins.jpg

A úžasný obraz katedrály St.Sernin kde arcibiskup zosobášil Joffreya a Angeliku:

[ img ]
ja si to rada rozklikávam na čo najväčšie a pozerám si detaily ako napríklad tých modliacich sa na kolenách alebo celkom vľavo že si tam chodili naberať vodu :D

tuto v mimoriadne veľkom rozlíšení:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... 5.14.1.jpg


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Arcibiskup
Napsal: 15 lis 2014, 22:40
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
JOFFREY A ARCIBISKUP V TOULOUSE

Joffrey a Arcibiskup sa NA SVADBE hádajú o histórii Toulouse:


„Proboha!“ vykřikl hrabě a neradostně se zasmál. „A máme tu dědice Foulquese de Neuilly, biskupa a pravé ruky strašného Simona de Montfort, který vystavěl hořící hranice albigenských a proměnil nádhernou akvitánskou kulturu v popel. Ještě po čtyřech staletích oplakává Languedoc svou zničenou nádheru a třese se při vyprávění o těch hrůzách. Já, potomek nejstaršího toulouského rodu, jemuž v žilách koluje ligurská a vizigótská krev, já se chvěju, jakmile na mě upřete ty své modré seveřanské oči. Čtu v nich Foulquesův odkaz, dědictví těch nejstrašnějších barbarů, kteří k nám zatáhli sektářství a nesnášenlivost.“

„Moje rodina je jedna z nejstarších v Languedoku,“ zvolal arcibiskup a povstal. V tu chvíli začal mluvit se silnějším jižanským přízvukem, takže mu Angelika skoro nerozuměla. „Vy sám dobře víte, vy drzý tvore, že mi dědictvím patří polovina Toulouse. Už po staletí nám náležejí toulouská léna!“
„Jen čtyři století, necelá čtyři století, pane,“ křičel Joffrey de Peyrac a také povstal. „Vy jste přijel na vozech Simona de Montfort s potupnými křižáckými výpravami! Vy jste uchvatitel! Člověk ze severu! Seveřané, co děláte u mého stolu?“


Nuž ja už som toho Monforta aj Albigenských viackrát rozoberala. Písala som o tom, o čom sa tú tí dvaja hádajú už aj v Šťastných a Nešťastných časoch Toulouských - kde Joffrey Angeliku po tom čo sa konečne zblížili, postupne oboznamuje s históriou jeho rodu - ktorý sa má v skutku čím pyšniť. Má vo svojom starobylom rodokmeni pár bývalých kráľov a je oveľa starší a honosnejší ako ten kráľa Ľudovíta XIV. :king: A ten to samozrejme dobre vie, preto sa na začiatku svojej vlády tak trochu schizofrenicky obával že by sa mu Aquitánia mohla odtrhnúť od kráľovstva. Keď si všimneme že na starých obrazoch nosí gróf Raymond VII Toulousky na klave korunu, tak vieme prečo. :mrgreen: obrazoch (Pozor nemýliť si Aquitánske kráľovstvo z Okcitánskom)

POZVANIE NA KRÁĽOVSKÚ SVADBU

Joffrey řekl, že si myslí, že za to pozvání na sňatek francouzského krále vděčí svému obvyklému protivníkovi, toulouskému arcibiskupovi, který doprovázel kardinála Mazarina až na hranici.

Takže on chystal na Joffreya pascu. Chcel mu dať príučku, ale vymklo sa mu to z rúk.

A samozrejme slávny výrok Toulouskeho arcibiskupa na kráľovskej svadbe:
:priest: :priest: :priest:

„Namouvěru," vykřikl najednou král. „Ten kulhavec mě skutečně mate."
„Ten mate všechny, kdo se s ním setkají," řekl toulouský arcibiskup kysele. „Já ho znám už
několik let a neopovažuju se tvrdit, že mu rozumím. Je v něm něco ďábelského." :twisted:
Už zase žvaní, řekla si malomyslně Angelika.


A ešte:

„Sire, nebuďte smutný. Jsou-li cesty osudu nevyzpytatelné, platí to právě tak o cestách malého boha Erota. Když už jste se zmínil o té dvojici, která vás zřejmě zaujala, můžu vás ujistit, že ten šlechtic a jeho žena se před svým svatebním dnem, kdy jsem jim v toulouské katedrále požehnal, v životě neviděli. A přece po několika letech svazku, posvěceného narozením syna, je jejich vzájemná láska zjevná naprosto každému, kdo se s nimi setká.“ :ach: :trubadur:
Anna Rakouská na něj vděčně pohlédla a monsignore se pyšně nafoukl.
Je to pokrytec, anebo to myslel upřímně? uvažovala v duchu Angelika.


Ako ilustrácia skvelá štúdia Arcibiskupa z ďalekohľadom v ruke od Dauphine:
Tá proste jednoducho patrí sem do kolonky Arcibiskup.
[ attachment ]
rsz_arcibiskup.jpg (59.4 KiB) Zobrazeno 6124 x


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Arcibiskup
Napsal: 05 led 2015, 23:40
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
ZMIENKY O ARCIBISKUPOVI PRI PROCESE S PEYRACOM:

Když slečna zahlédla vyděšený pohled mladé ženy, vstala, objala ji kolem ramen a pokoušela se ji uklidnit. Všechno dobře dopadne, je si tím jistá. Ale je třeba zjistit, o co vlastně jde. Přece nikdo bez důvodu neuvrhne tajně do vězení tak vysoce postaveného muže, jako je hrabě de Peyrac. Snažila se něco vypátrat u pařížského arcibiskupa, kardinála Gondiho, který byl kdysi také frondista, a navíc nemá v lásce toulouského monsignora de Fontenac.
Od tohoto kardinála, jehož nelze podezírat ze sympatií k mocnému rivalovi z Languedoku, se dozvěděla, že toulouský arcibiskup byl skutečně strůjcem prvotního obvinění z čarodějnictví, ale tajnými cestami dostal příkaz, aby se procesu vzdal ve prospěch královské spravedlnosti.

Monsignore de Fontenac ve skutečnosti neměl v úmyslu hnát věc tak daleko, on sám totiž v žádné čarodějnictví nevěří, alespoň ne v případě vašeho manžela. Byl by se spokojil s pokáním buď u církevního soudu, anebo u toulouského parlamentu. Jenže mu jeho obviněného ,vyrvali‘ speciálním zatykačem, který byl už dávno připravený.“
Slečna jí poté vysvětlila, že během dalšího pátrání u svých známých nabyla podle reakce z nejvyšších míst stále určitějšího dojmu, že Joffrey de Peyrac byl násilím unesen, aby ho nemohl soudit toulouský parlament.


---------------------------------------------------------------------------------

Ale taktiež si myslím že toho neskoršie ľutoval a aj že musel mať výčitky svedomia, ako vyplýva z Desgrezovej reči:

„Vy si děláte legraci ze soudu a
církve! Zapomínáte snad, že obvinění z čarodějnictví vznesl nejprve arcibiskup? Zapomínáte, že
hlavní svědek obžaloby je kněz a že byl proveden exorcismus, který prokázal, že obžalovaný je
posedlý ďáblem?"
„Nezapomínám na nic, pane Bourié," odpověděl vážně Desgrez, „a odpovím vám.


Je skutečně pravda, že toulouský arcibiskup první hraběte de Peyrac obvinil z čarodějnictví. Je jeho
dlouholetým sokem v kraji. Ale copak tento duchovní později nelitoval gesta, které ve svém hněvu
dost neuvážil? Věřím, že ano, mám tu totiž obsáhlý spis, kde monsignore de Fontenac několikrát
žádá, aby byl hrabě de Peyrac předán církevnímu soudu a odmítá všechny rozsudky, které v tomto
případě přijme civilní soud
. A také odmítá, mám tu jeho dopis, pánové, a mohu vám ho přečíst —
skutky a slova toho, jemuž říkáte první svědek obžaloby, Conana Béchera, mnicha.


Takže Arcibiskup :priest: ešte aj dopis napísal, ktorý Desgrez použil pri obhajovacej reči. :agree:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Arcibiskup
Napsal: 09 led 2015, 14:42
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
POŹIAR V TOULOUSE

18 august 1672 – Toulouse – Skutočné Historicke fakty:
Hrozný požiar vypukol na okraji Toulouse. Keď zničil 200 domov a ohrozoval palác parlamentu a celé mesto, arcibiskup sa vyzbrojil sa Najsvätejšou sviatosťou :priest: (hostiou v Monštrancii zo zlata , katolíci veria že znamená skutočnú prítomnosť Krista). Osobne sa s ním vybral na miesto skazy, žiadajúc pritom Ježiša :prayer: , aby oheň uhasil :priest: ..jEžIš však oheň neuhasil.... :disagreement:
O tom čo sa vtedy udialo vedú Toulouskí teológovia búrlivé diskusie až dodnes.
Ešte stále snažia nájsť prijateľné vysvetlenie.

My však vieme že iba jeden muž pozná odpoveď. Spanilý Benoit de Fontenac, arcibiskup Toulousky. :priest:


Pre tých čo sa nevyznajú, ukážka Monštrancie zo zlata:

[ img ]

O Rimanoch a prekliatom zlate z Toulouse, ktoré spomínal Arcibiskup v kanóne bude Joffrey Angelike rozprávať onedlho v šťastných a nešťastných toulouských časoch.....

Zatiaľ pridávam ilustráciu (dva obrazy z tématikou Požiaru v Toulouse v roku 1672 visia dodnes v katedrále
čiernej panny - Daurady)

Toulousky Arcibiskup a jeho procesia mestom:

[ img ]


Malý objav na pobavenie: :priest:
Nielen Rochat písal pamäti o Joffreyovi ale aj Arcibiskup, :priest: :lol:
myslím že to bude poriadna Sodoma-Gomora :agree: ked sa ti dvaja jedného dňa stretnú v Toulouse.

Úryvok Z Toulouskej svadby:
Monsignore de Fontenac coby Francouz z jihu, jímž byl i přes své severské kořeny, které mu vyčítali, nebyl schopen potlačit svou první reakci. Přestože dobře věděl, že se v Paláci trubadúrské poezie může setkat s tou nejpřekvapivější společností, byl, jak se svěřil později ve svých pamětech, často téměř „zaskočen“.

HA-HA :slzici: Mne sa však lepšie páči originál a nemecky preklad kde je napísane:

Napriek jeho severským korenom, ktoré mu vyčítali, bol Fontenac predsa len už Južan, a ako taký nebol schopný zamaskovať svoju prvú reakciu. Pritom mu malo byt nad slnko jasnejšie, že v paláci veselého poznania mohol vždy naraziť na tých najčudnejších hostí. Avšak, ako to neskoršie priznal vo svojich pamätiach, boli jeho očakávania v tomto smere veľmi často vysoko prekročené.

HA-HA -HA Arcibiskup :priest: podobne ako Rochat nikdy nesklame a pobaví...dokonca nie len ten náš fikčný, tak trochu komický, ale aj ten z kanónu....

Originál obraz z Toulouse:
Toulousky Arcibiskup vedie svoju procesiu z La Daurade - Čiernou madonou ulicami
Svojho ružového mesta.

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Arcibiskup
Napsal: 13 kvě 2021, 22:47
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Dovolila som si sem skopírovať časť citátu od Terezy týkajúci sa Arcibiskupa :priest: z komentáru k mojej fikcii o meste Toulouse.
Tereza píše: *  13 kvě 2021, 00:39

Jsem si jistá, že se arcibiskupův život po "smrti" Joffreye stal opravdu prázdným a pronásledovaly ho výčitky. Ti muži se v jistém slova smyslu potřebovali - vedli jakýsi intelektuální souboj, což je oba muselo bavit.

Není jen náhoda, že si Joffey na arcibiskupa vzpomněl ve chvíli prvního milování s Angelikou:

.......Lehl si k ní na lehátko a tiše se rozesmál.
„Když si pomyslím, že arcibiskup právě shlíží z výše své arcibiskupské věže na Palác trubadúrské poezie a proklíná mé volnomyšlenkářství! Kdyby věděl, že zrovna prožívám onu ,zavrženíhodnou rozkoš‘ s vlastní ženou, a on tomu spojení sám požehnal…“


Řekla bych, že ta myšlenka na Frontenaca bylo něco jako : " Tak, a teď je moje a ty můžeš jít do kelu..."

A tato slova od arcibiskupa směrem k mladičké Angelice vyzněla také jako přátelská obava :
...ale skutečně si myslíte, pane arcibiskupe, že bych nějak dokázala ovlivnit takového vědce a muže, jako je pan de Peyrac?“
Kněz se chladně usmál; jeho neproniknutelný pohled dokázal uvést do rozpaků i ty nejzatvrzelejší hříšníky.
„Ano,“ prohlásil, „opravdu tomu věřím. Budete-li mít příležitost, madame, upozorněte pana de Peyrac, že by měl být opatrnější.“

Ano Tereza tak to si trafila kline po hlavičke. Tí dvaja zrejme nemohli jeden bez druhého.

Myslím že do určitej miery to bolo práve tak:
vedli jakýsi intelektuální souboj, což je oba muselo bavit

A že práve prvá Joffreyová myšlienka po konečne naplnenej noci patrila práve jemu je naozaj vtipné :slzici: Keď si to tu tak vypichla príde mi to zrazu ešte viac smiešnejšie ako keď som to čítala v knihe. Holt, chlapi!

Ako sa to Angelika sťažovala? :eyes: že:

Všichni muži jsou stejní, říkala si hořce. Jen tak mimochodem se uráčí vám věnovat trochu času, ale nakonec dají vždycky přednost svým koníčkům. Někteří soubojům, jiní válčení. Joffrey křivulím.


No a súbojom :swordplay: - ale hlavne tým slovným a jeden z jeho sokov bol aj Arcibiskup.

A ja si dovolím pridať úryvok z knihy v ktorom Joffrey dobre analyzuje Arcibiskupovu osobnosť:


Den po slavnosti byl palác tichý. Angelika zatoužila poobědvat s hrabětem de Peyrac o samotě: pokud se ovšem neobjeví nepostradatelný Bernard ďAndijos. :courtier: :mrgreen:
„Všimla jste si,“ řekl najednou hrabě, „jak je ten velký inkvizitor mazaný? Nejdřív pohovoří o morálce, jen tak mimochodem se zmíní o orgiích v Trubadúrském paláci, udělá narážku na mé cestování a odtud nás zavede k Šalamounovi. Najednou je zkrátka člověku jasná jediná věc: že pan baron Benoît de Fontenac, toulouský arcibiskup, mě žádá, abych se s ním rozdělil o tajemství výroby zlata, jinak mě nechá na Solném náměstí upálit jako čaroděje.“
„Ano, přesně tím hrozil,“ přisvědčila vyděšeně Angelika. „Myslíte, že se opravdu domnívá, že jste ve spojení s ďáblem?“
„On? Ne, to nechává na tom naivním Bécherovi. Arcibiskup je příliš inteligentní a příliš dobře mě zná. Je pouze přesvědčen, že znám tajemství výroby zlata a stříbra. Chce ho znát rovněž a chce mě k tomu zneužít.“
„Ten je ale podlý!“ zvolala mladá žena. „A to se tváří tak ctihodně, důvěryhodně a velkoryse!“
„Ale on takový je. Věnuje své bohatství na dobročinné účely. Každý den krmí chudé úředníky. Financuje hasičskou strážnici, nalezinec a co já vím co ještě. Chce zachraňovat duše a upřímně ctí Boha. Jenže podléhá jednomu démonovi: chce vládnout. Touží po oněch časech, kdy jediným pánem města, ba celé provincie byl biskup, který s berlou v ruce soudil, trestal, odměňoval. Takže když vidí, jak vedle jeho katedrály sílí vliv Trubadúrského paláce, bouří se. Jestli to takhle půjde dál, bude za několik let vládnout v Toulouse hrabě de Peyrac, váš manžel, drahá Angeliko. Zlato a stříbro dávají moc, a ta moc se najednou přesunuje do rukou zplozence ďáblova. To už nemůže monsignore váhat! Buď se o moc podělíme, nebo…
„Nebo co?“
„Nebojte se, drahoušku. Dokud nám intriky toulouského arcibiskupa nemohou škodit, nebudeme se jich děsit. Odhalil svou hru. Chce znát tajemství výroby zlata.


Angelika mala však s tých ich slovných súbojov poriadnu traumu. V knihe v Quebecu sa vraví:

Byla svědkem toho sporu Gaskoňců z lidmi ze severu a nedokázala se ubránit, aby si nevzpomněla na hádky z Toulouse, které, jak později na vlastní kůži zažila, ohrozily jejich štěstí, by dokonce život.

A ešte jedne citát:

V tomhle paláci, v tomhle městě, kde arcibiskup občas vrhá blesky z kazatelny a svolává ďábly, peklo a svatou inkvizici :priest: na libertiny a jejich milenky honosící se šperky a bohatými tretkami, všichni pořád mluví o lásce. I arcibiskupovy výpady jsou namířeny především proti Paláci trubadúrské poezie.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Arcibiskup
Napsal: 19 říj 2021, 13:49
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tereza píše: *  19 říj 2021, 08:58
Jistě si vzpomínáte na tuto scénu z Angeliky, markýzy andělů - slovní přestřelku mezi arcibiskupem a hrabětem :

Poslyšte drahý hrabě, Vy opravdu neděláte nic jako ostatní. Vy nedáváte do hraběnčiny číše žabí kámen?“
„Nedávám ho ani do své.“
„To není vysvětlení.“
„Kdo by chtěl mou ženu otrávit? Vy?“
„Nepodezírám nikoho z přítomných. Ale Vaše novomanželka má právo na jisté ohledy.“
„Věříte, že žabí kámen ve styku s jedem změní barvu?“
„Tradice jsou hodny následování.“
„Ale Monsignore, snad nedáte na babské pověry.“
„Všechna šlechta žabího kamene používá.“
„Znám lidi, kteří ho spolkli. A udusili se.“

Ano aj pri tejto scéne sa Borderie krásne držal knihy:

Existují-li dva způsoby, jak něco dělat, vy vždycky vymyslíte ještě nějaký třetí,“ zažertoval arcibiskup mrzutě. „Před chvílí jsem si všiml další vaší speciality. Nedáváte si do sklenky ani žabí kámen, ani kousek jednorožcova rohu. A přece každý ví, že jsou to dva nejjistější prostředky proti jedu, který by vám mohla nepřátelská ruka zamíchat do vína. I vaše mladá žena je opatrná.
Vždyť oba ty předměty při doteku s nebezpečným nápojem skutečně mění barvu. Jenže vy je nikdy neužíváte. To si myslíte, že jste tak nezranitelný nebo… že nemáte nepřátele?“ dodal kněz s pohledem, jehož záblesk Angeliku zaujal.
„Ne, pane,“ odpověděl hrabě de Peyrac. „Jen si myslím, že nejlepší způsob, jak se ubránit jedu, je nedávat nic do sklenice, ale všechno přímo do těla.“
„Co tím chcete říct?“
„Každý den si beru nepatrnou dávku nějakého obávaného jedu.“
„To opravdu děláte?“ vykřikl zděšeně arcibiskup.
„Od nejútlejšího mládí, Vaše Milosti.
Vy přece víte, že můj otec se stal obětí jakéhosi florentského nápoje, přestože si vkládal do sklenice žabí kámen velký jako holubí vejce. Moje matka byla žena bez předsudků a snažila se najít takový prostředek, který mě skutečně ochrání. Od jednoho maurského otroka z Narbonne se dozvěděla o metodě, jak se jedu bránit jedem.“

„Vaše úvahy vždycky skrývají nějaký paradox, který mě děsí,“ přiznal ustaraně arcibiskup. „Někdo by mohl říct, že chcete všechno reformovat, a přitom každý ví, kolik nepořádků do církve i do království zavedlo samo slovo reforma. Takže opakuji: proč používat metodu, o jejíž účinnosti nemáte žádný důkaz, jsou-li ty ostatní ověřené? Člověk musí mít samozřejmě pravý kámen a pravý jednorožcův roh. Teď s nimi obchoduje mnoho šarlatánů a namísto pravých věcí prodávají bůhvíco. Ale zrovna mnich Bécher, františkán a velký vědec, který se v mých službách věnuje alchymii, vám dodá vynikající vzorky.“

Filmovú scénu si možete pozrieť tuto:

viewtopic.php?f=2&t=22&p=29712#p29712

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 6 příspěvků ]
Zpět na „Postavy v Angelice“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů
cron