Marquis de Montespan - Parohatý Markíz

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 9 příspěvků ]
Autor Zpráva
moirra
Předmět příspěvku: Marquis de Montespan - Parohatý Markíz
Napsal: 18 kvě 2015, 21:59
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
4poziom.slask.pl
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
myslím že Parohatý Marquis pán de Montespan si zaslúži za svoj humorný boj proti kráľovi v skutku odmenu.

Čírou náhodou som narazila na jednu knihu ktorá sa volá

Le Montespan de Jean Teulé ale v nemčine, ako ju mám ja sa volá Der gehörnte Marquis - Čiže Parohatý markíz

[ img ]

myslím že obal knihy je výborná ilustrácia k časti ktorú som vám preložila :agree: pretože som vás nechela obrať o ten zážitok.. myslím že pán de Montespan bol plnokrvný Gaskonec a mal vskutku zmysel pre humor...

Viacnásobne ocenený bestseller Jeana Teulesa je skutočný humorný pravdivý príbeh lásky, najbláznivejší aký ste kedy čítali !
Hneď ako som ju otvorila som sa zasmiala:
Niekto vpísal do tej knihy ceruzkou celkom na začiatku: pozor! kniha je plná vulgarizmov

Pani Golonová bláznivého parohatého markíza skvele opísala v knihe Angelika a kráľ.

Skôr ako začnete čítať môj príspevok, osviežte si pamäť a prečítajte si skvelé Resumé od Jeanne:

Podvedený markýz de Montespan

http://angelique.international/angelika ... tespan.php


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Parohatý Marquis - Alias pán de Montespan
Napsal: 18 kvě 2015, 22:02
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
[ img ]


Parohatý Marquis – Román


Markíz Paroháč

No o kom si dámy myslíte môže byť za vlády kráľa Slnko kniha s takýmto názvom?
No samozrejme že o nikom inom ako o manželovi pani Montespan, Louisovi Henri de Montespan.

Tento bol ako každý Gaskonec blázon, žiarlivec a mal šialený zmysle pre humor, typický pre tú južnú rasu. Preto samozrejme nereagoval ako každý „normálny“ dvoran, a nepokladal to za česť že si kráľ vybral práve jeho ženu, ale naopak, riešil všetko veľmi svojským a škandalóznym spôsobom.

Dvadsiateho septembra 1668 sa markíz de Montespan vrátil k dvoru v Saint-German-en-Laye. Takéto vozidlo veru ešte nikto nikdy nevidel na dvore Kráľa Slnka.

Čudný koč markíza de Montespan sa blíži k pozlátenej bráne kráľovho paláca. Jeho jablkovozelený koč typu Berline, nechal Louis-Henri natrieť maliarom na čierno a v štyroch rohoch strechy, tam kde sa predtým vynímalo perovité zdobenie, boli teraz pripevnené obrovské jelenie parohy. Okrem toho bol ešte koč omotaný čiernou krepovou látkou, a vyzeral tým pádom viac či menej ako koč pohrebného sprievodu. Aj kone su vyzdobeneé ako na pohrebnom sprievode vysoko postavenej osoby a erbu markíza Montespana na dverách na jeho vlastný rozkaz tiež prirobili parohy.
Palácové stráže boli týmto zvláštnym zjavením tak ohúrené, že ho bez zdráhania vpustili dnu a tento
so škrípaním zastavil svoj rohatý koč presne v strede nádvoria v Saint-German-en-Laye .

Zo žiarlivého Markíza si už dlho robil posmech celý Paríž, pretože si vraj vôbec neváži tú veľkú láskavosť ktorej sa mu dostalo: Kráľa Slnko si vybral jeho manželku za svoju prvú milenku! Po celej krajine už sú v obehu zosmiešňujúce piesne, a dokonca samotný Molière napísal hru o zúrivom paroháčovi, o ktorej každý vedel kto jej slúžil ako model. Ale urazený a rozzúrený Gaskonec ešte neprestal vymýšľať spôsoby ako sa pomstiť. Potom, čo zlyhal jeho plán infikovať kráľa syfilisom, plánuje ako by svoju manželku mohol uniesť z Versailles.

Takto sa teda Louis Henri de Montespan dohrnul, aby si od kráľa Ľudovíta XIV vyžiadal späť svoju ženu Francoise-Athenais. Markíz odetý do čierneho ako vdovec, vystúpil z koča. Posledný krát sa tu plýžil potajomky okolo múrov, ale tento krát kráča hrdo a nesie pred sebou klobúk otočený hore dnom. Zo vztýčenou hlavou prejde okolo dvoranov ktorí by dali neviem čo za to, ak by si bol kráľ vybral ich manželku.....


PS: Pokračovanie nasleduje....


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Parohatý Marquis - Alias pán de Montespan
Napsal: 18 kvě 2015, 22:14
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Markíz de Montespan ohúril celý dvor tým, že sa otvorene búril proti nevere svojej manželky. Spôsobil škandál aj tým, že obvinil madame de Montausier z kupliarstva aby zabezpečila postavenie pre svojho manžela. Montespan bol zatknutý, ale po niekoľkých dňoch znovu prepustený. Kráľ ho poslal do exilu na jeho statky.

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
dauphine
Předmět příspěvku: Re: Parohatý Marquis - Alias pán de Montespan
Napsal: 18 kvě 2015, 22:14
Královská rodina
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 1232
Registrován: 06 lis 2011, 19:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele: SZ
 
:slzici: :slzici: :slzici: :slzici: ten kočár s parohama je naprosto ale naprosto boží!!! :lol: :lol: Vždycky mě strašně bavilo číst co vyváděl za kusy, když zjistil že mu manželka zahýbá s králem. :D Připomíná mi drahouška Lauzuna.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Parohatý Marquis - Alias pán de Montespan
Napsal: 04 čer 2015, 18:58
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
dauphine píše:
Vždycky mě strašně bavilo číst co vyváděl za kusy, když zjistil že mu manželka zahýbá s králem. :D Připomíná mi drahouška Lauzuna.
No veď to sú typickí šialení Gaskonci. :lol: Takže by som to ani nebrala až na takú ľahkú váhu, keď Joffrey Angelike vravel že keby ho podviedla, zabil by ju. :roll:
Asi by to chcelo novú anketu, čo by teoreticky spravil Joffrey na Montespanovom mieste. :twisted: :twisted:

Inak aj Lauzun v knihe pár krát účinkuje, a zas samozrejme vyvádza ;)

Už som knihu o parohatom markízovi takmer celú dočítala. Je v nej dokonca úryvok, asi jeden a pol strany
ktorý by sa takmer 1:1 mohol zhodovať z úryvkom z Angeliky od pani Golonovej, ale len čo sa týka istého
rozprávania o Athenais.
Autori zrejme vychádzali z rovnakého zdroja.

Keď už som to potrebovala k rešeršiam, tak sem pre zábavu dám na pripomenutie Montespana
od pani Golonovej pri ktorej sa vždy zvíjam od smiechu. Nemeckí čitatelia boli o celé vystúpenie Montespana
bohužiaľ obratí, pretože sa to asi vydavateľom v Nemecku toho času videlo nemorálne...veď vyškrtli aj školu lásky a súboj z Germontazom.

Vynachádzavosť a pomstychtivosť šialeného gaskonského paroháča markíza de Montespan
nepoznala hraníc, :slzici: :slzici: ten človek má veru moje sympatie :D
lebo mal odvahu a zmysel pre humor
a to že chcel cez svoju ukradnutú manželku nakaziť kráľa syfilisom,
je rovnako ako parohatý koč skutočná historická udalosť. a dokonca po návrate domov nakázal
správcovi vyvýšiť bránu pri vjazde do svojho zámku, lebo sa vraj do nej s parohami nezmestí.
Samozrejme že svojimi eskapádami, o ktorých vám tu ešte viacej porozprávam, zabával celé Francúzko.


Pan de Montespan prudce rozrazil dveře, odstrčil
černouška, stojícího mu v cestě, vřítil se dovnitř a vrhl se ke své ženě. (...)
Samozřejmě. Král k vám byl vždycky velkorysý. Nezaslouží si, aby se o něj otíral takový
ničema, jako jste vy.“
„Tak já vám řeknu, co si zaslouží. Abyste ho nakazila syfilidou!“
„Syfilidou? Ale já ji přece nemám,“ vykřikla uraženě Athénais.
„Budete ji mít,“ zařval a hrůzostrašně se ušklíbl. „Já ji totiž mám a přenechám vám ji, jak je
mezi dobrými manžely zvykem.“
„Pomoc! On se zbláznil,“ vrhla se Athénais zděšeně na pohovku.




A ešte božský papagáj pani Montespanovej ktorého jej darovala Angelika:

[ img ]

Celý dvůr se té příhodě ze srdce smál. Svědkové nebyli skoupí na podrobnosti, a i když
lidé chtěli na tu aféru zapomenout, markýzin papoušek se postaral o to, aby ji vykřičel do všech
světových stran.
„Paroháč! Paroháč!“ opakoval pták vzrušeně. Jeho skřehotání bylo plné slov, o jejichž
smyslu nemohlo být pochyb: jasně a zřetelně vykřikoval „Syfilis! Děvka!“
Sluhové byli rudí až po uši, jak na veřejnosti vší silou potlačovali smích.



No a teraz ešte ku knihe, Jeanne proti tej knihe sú tvoje pikantné fikcie rozprávky pre škôlkárov.... Nuž tú knihu písal
chlap.... :twisted: :twisted:

Dámy máte záujem dozvedieť sa napríklad akým pikantným spôsobom zvykol kráľ Montespanke darovať náhrdelníky, čo sa v knihe Montespanovi podarilo v rozostavanom Versailles pozorovať ďalekohľadom?
No len neviem či sa pri tom preklade nebudem červenať. :oops: :mrgreen: :oops:

A tuto výborný článoček k téme od Jeanne na našom webe:

Podvedený markýz de Montespan

http://www.angelique.cz/angelika-dejiny ... tespan.php


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Marquis de Montespan - Parohatý Markíz
Napsal: 30 říj 2017, 11:11
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Kým som sa zasa nehrabala v knihách u môjho obľúbeného nemeckého dodávateľa

ani som len netušila že existuje aj rozkošný Montespan Comix:

[ img ]

[ img ]

Montespan sa zapísal do dejín Francie tým že ako Gaskonec, narozdiel ostatných pochlebovačných manželov
žien ktoré si kráľ uložil do postele :king:

si dovolil protestovať - a vyriešil to samozrejme vášnivo ale aj z Gaskonským nenapodobiteľným humorom


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Marquis de Montespan - Parohatý Markíz
Napsal: 30 říj 2017, 11:17
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Montespanka:

[ img ]

A tuto s holým zadkom:

[ img ]

A tuto sa na jeden strane dozvieme ako sa niekedy vykonávala potreba vo Versailles a tiež
sa nám vynorí nám známa postava Jednooká Katka:

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Marquis de Montespan - Parohatý Markíz
Napsal: 10 bře 2018, 11:10
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
MONTESPANOV ZÁMOK V BLÍZKOSTI TOULOUSE NA PREDAJ!

V jihozápadní Francii je na prodej zámek Saint-Elix, který kdysi patřil markýzovi de Montespan, jehož francouzská média označují za nejslavnějšího paroháče v dějinách.

Choť markýzy de Montespan, která byla oficiální milenkou krále Ludvíka XIV., utratil za zkrášlení zámku značnou sumu v marné snaze získat manželku zpět.

Zámek z roku 1540 sa nachádza neďaleko Toulouse. Ach to by bolo spraviť tam Angelikologické muzeum. :ach:

https://m.novinky.cz/articleDetails?aId ... &sId=&mId=

Original francúzsky link k predaju s videom:

https://www.20minutes.fr/toulouse/22335 ... eres-ligne

[ img ]

ešte iné video ukazujúce zámok:

https://www.youtube.com/watch?v=Wv95iBUYE9c


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Marquis de Montespan - Parohatý Markíz
Napsal: 18 kvě 2023, 14:11
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
ABY to nezapadlo pridávam to hneď aj sem:
Precious píše: *  18 kvě 2023, 09:44
Moirra, ďakujem za doplnenie a vysvetlenie! Uškŕňam sa pri predstave Ľudovíta, ako sa potí, keď špekuluje, čo bude s jeho a Montespankinými deťmi :mrgreen: Markíz de Montespan si nenechal skákať po hlave, bol teda riadne odvážny, keď sa dopustil toľkých výstrelkov voči kráľovi! Nebol náhodou aj on Gaskonec či si to zle pamätám?
Samozrejme že to bolo ohnivý a nefalšovaný Gaskonec, z tej sorty ako bol aj slávny D´Artagnan. :chevalier: :swordplay:
A popri tom všetkom mal zmysel pre humor, keď nechal slúžiť omše za Montespanku akože je vdovec keď sa stala oficiálnou milenkou kráľa a objavil sa vo Fontainebleau v parohatom koči. Písala som o tom aj v mojom kráľovstve Francúzskom, kde nastúpil na scénu keď prichádza spolu s inými Gaskoncami za Joffreyom do paláca Beautreilles. Takú skvelú a humorne vydarenú historickú postavu som si nemohla vo fikcii nechať ujsť - a ešte si ho užijeme viacej.

https://angelique.cz/phpBB321/viewtopic.php?f=3&t=636

Inak Jeanne to kedysi na webe spracovala tie aféry trojuhoľníka Montespan, Montespanka a Kráľ tuto:

Zářivá i zoufalá: Athénais de Montespan

https://angelique.cz/ludvik-xiv-a-marky ... tespan.php


spomínate si na papagája a syfilis z knihy Angelika a kráľ? 🦜 v Slovenskom starom vydaní z roku 1671 vykrikuje Syfilis ...KURVA (strana 255)

Paroháč! paroháč! - škrečal vták veľmi podráždene. 🦜 Jeho škriekanie bolo plné onomatopoických výrazov, o zmysle ktorých nemohlo byť mýlky a medzi ktorými bolo jasne rozumieť pri každej príležitosti opakované: Syfilis! Kurva! :ok: :slzici:

časť scény z predchádzajúcej strany:

Odsotiac krídlo dverí sa pán de Montespan vrútil dnu:
Ach tá nehanebnica! vykrikoval.
- Nerobte si nádeje že mi budete neustále unikať. Ak som vás doteraz nechával na pokoji, bolo to len preto že som mal svoje dôvody. Teraz však nadišiel čas mojej pomsty.
(...)pani de Montespan sa vedela postaviť do bitky.
-Ak osa opovažujete vysloviť meno kráľa a ani sa nezačervenať hanbou, vy bezočivec! Vykríkla.
- Ale! Tak ja by som sa mal hanbiť?
- Veru tak. Kráľ bol k vám vždy veľkodušný. nezasluhuje si aby sa musel zapodievať takým naničhodníkom ako ste vy!
- Čo si zasluhuje a čo si nezasluhuje to vám poviem ja! zreval Pardaillan. Zasluhuej si aby ste mu sasadili Syfilis.
Athenais zo seba urazene vyrazila:
- Syfilis, ale veď ja ho nemám.
- Ale ho budete mať - tromfol ju s hrozivým chechotom. Pretože ja ho mám a ja vám ho odovzdám, ako sa patrí medzi dobrými manželmi.
- Pomoc! je šialený! Kričala Athenais schovávajúc sa za pohovku. manžel bežal za ňou.
(...) Aneglika sa ho pokúšala priviesť k rozumu:
- Ale koniec koncov Pardallian, takto ste to predsa chceli vy!
- Čo? spýtal sa prerušiac prenasledovanie. ČO? Je to azda moja vina že som paroháč?
- Veru áno. ˇUplne vaša. Prečo ste Athenais nedovolili odísť od dvora keď vás o to žiadala? naopak vy ste ju prehovárali aby zostala a aby sa páčila kráľovi. A teraz tu vrieskate! Niet u vás logiky.
- Logika! povedal s gestom tragéda. Logika! Čo je to logika? Ach madame vy nepoznáte Gaskoncov! :chevalier: :swordplay:
:ok: :slzici:
(strana 253)
----------------------------

Zaujímavé je aj že v tom vydaní sú aj pri niektorých veciach poznámky že sa jedná o takzvané HISTORIKUM t.j. že sa jedná o skutočné historické udalosti

nuž ja som vždy hovorila že život samotný píše tak šialené príbehy že to by žiadny spisovateľ nevymyslel :D

Podvedený Markýz de Montespan

https://angelique.cz/angelika-dejiny-a- ... tespan.php

Potom tu ešte máme aj štvoruholník: Kráľ Monetspanka Vallierka a Angelika

https://angelique.cz/angelika-dejiny-a- ... ndrach.php


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 9 příspěvků ]
Zpět na „Postavy v Angelice“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů