Osman Ferraji

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 13 příspěvků ]
Autor Zpráva
Joseyn
Předmět příspěvku: Osman Ferraji
Napsal: 13 úno 2017, 10:09
Rytíři
Offline
 
Příspěvky: 2
4poziom.slask.pl
Registrován: 12 úno 2017, 21:02
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Ahoj :-) Rozhodla jsem se založit tohle téma, jelikož právě tahle postava mě daloby se říci, přivedla k románům Angelika.
Než jsem objevila knihy, líbil se mi Osman ve filmové podobě. Ale jakmile jsem objevila knížní díl "Nezkrotná Angelika", tak jsem zůstala jako opařená. Osman získal ve filmu velmi málo prostoru. Proč?! Taky si pamatuji, jak jsem četla knihu, přála jsem si, aby tam nebyla jeho smrt (bohužel, přání nebylo vyslyšeno:-( ).

Dále jsem trochu zmatená ve jménech: V knize Osman Ferraji (ale také někdy Osman Bejlí?). Pokud se však podíváte na muzikálovou Angeliku (rok 2008 tuším), tak tam je Bachary Bej (jedná se o Osmana nebo je to někdo úplně jiný?).

A chtěla bych se zeptat: Ve filmu veděla Angelika že Rescátor a Peyrac je jedna a tatáž osoba. Ale v knize o tom nevěděla, mám pravdu? Ale jakto že to nevěděla? Byl snad Peyrac/Rescátor opravdu tak změněn?

A ještě jedna prosba: Nevíte kde bych sehnala (popř nemůžete mi někdo poslat), knihu v e-podobě, Angellika se bouří? Na uložto jsem ji bohužel nenašla.

Děkuji, Joseyn

P.S. Asi nikde nenajdu třeba příběhy Angeliky a Osmana..něco jako povídky že? Neměl by zájem to někdo napsat?:-) A už opravdu končím:-D


Nahoru
Profil Citovat
errnie
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 13 úno 2017, 18:04
Vévodové
Offline
 
Příspěvky: 741
Registrován: 22 dub 2014, 10:28
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Joseyn píše:
Ahoj :-)

A chtěla bych se zeptat: Ve filmu veděla Angelika že Rescátor a Peyrac je jedna a tatáž osoba. Ale v knize o tom nevěděla, mám pravdu? Ale jakto že to nevěděla? Byl snad Peyrac/Rescátor opravdu tak změněn?


film bol trochu inak prepracovaný, zrejme kvôli fanynkám, ktoré milovali Hosseina a aby bol film zaujímavý :agree:
ale v knihe o ňom nevedela, ty si zrejme knihu nečítala, však? pretože až v 6tom dieli sa objasňuje prečo sa nepoznali už predtým, pretože Joffrey alias Rescator mal zmenený hlas, nekríval na nohu , nosil briadku a Angelika, keď ju predávali, tak bola akoby v tranze a nepoznala ho, jednak preto, že bol zmenený a jednak preto, že celý ten virvar okolo nej vnímala akoby zo sna.... a ona ho mala v pamäti ako krívajúceho manžela s krásnym hlasom :ach: :trubadur:


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 13 úno 2017, 20:55
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Presne tak, nosil masku už nekríval a mal iný hlas. Joseyn, odporúčam ti začať čítať od 4 dielu - budeš prekvapená
čo sa tam dozvieš o tajnej chodbe aj iných veciach, užiješ si Angeliku aj Osmana a myslím že napriek tomu že si videla film,
to bude pre teba napínavé.

Dozvieš sa tam veľa o vzťahu Angeliky a Osmana a tiež o tom prečo nespoznala Joffreya hoci mú stála zoči voči.
Až ti závidím že si to nikdy nečítala, lebo prvý krát je to najnapínavejšie - ja keď som to čítala som našťastie
ešte nevidela film - takže to bolo bombové, škoda iba že som vedela že Joffre je Rescator (zrejme mi to niekto vtedy povedal)- keby som nevedela bolo by to čítanie ešte lepšie. :agree:

Minule som poslala jednu kapitolu chlapovi na nemeckom fore a ten si po jej prečítaní najskôr kúpil tene diel a potom utekal
do Antikvariátu a kúpil si všetky knihy....

PS: napísala som ti súkromnú správu.


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 14 úno 2017, 12:05
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Joseyn píše:
Pokud se však podíváte na muzikálovou Angeliku (rok 2008 tuším), tak tam je Bachary Bej (jedná se o Osmana nebo je to někdo úplně jiný?).
Bachtiari Bej je jiná postava, jednalo se o vyslance z Persie, se kterým se Angelika setkala za zády krále v době, kdy byla ozdobou Versailles. K setkání ji umluvil lékárník Savary, který Angeliku požádal, aby pro něj získala lahvičku minerální mumie :) .


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 13 čer 2021, 16:36
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Pri hádaní z kníh Angelika sme sa dozvedeli zaujímavý aspekt zo života Osmana Ferajiho, ktorý inak zostal bez povšimnutia:

Tuto Osman hovorí o sebe Angelike:

„Já jsem se toužil stát knězem,“ přiznal se, „Alláh však rozhodl jinak. Svěřil mi stádo mnohem složitější a obtížněji ovladatelné, než byli berani, které jsem pásl v mládí.“
„Vy jste byl pastýř?“
„Ano, krásná Firuzé.“


Nahoru
Profil Citovat
Sob
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 14 čer 2021, 12:48
Hrabata
Offline
 
Příspěvky: 299
Registrován: 15 pro 2020, 21:44
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Osman se snažil o obnovení vztahu mezi Joffreyem a Angelikou, proto ho řadím mezi své oblíbené postavy. Scéna, ve které Osman informuje Angeliku o příjezdu Rescatora se neomrzí. Jeho jistota, že sultán Angeliku okamžitě vydá do rukou Rescatora, ale nestíhne sdělit nejpádnější argument. Věřila by mu ?
Je Osman skutečná postava ? Nevšimla jsem si knize, že se chtěl stát knězem.


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 14 čer 2021, 13:08
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Sob píše: *  14 čer 2021, 12:48
Nevšimla jsem si knize, že se chtěl stát knězem.
Schválně jsem se dívala do francouzštiny, jaké slovo je použito tam, a skutečně jde o slovo "kněz":

– C'eût été mon ambition d'être prêtre, avoua-t-il, mais Allah en a décidé autrement. Et il m'a remis en main un troupeau moins facile à mener que les moutons que je gardais dans mon enfance.
Sob píše: *  14 čer 2021, 12:48
Osman se snažil o obnovení vztahu mezi Joffreyem a Angelikou, proto ho řadím mezi své oblíbené postavy. Scéna, ve které Osman informuje Angeliku o příjezdu Rescatora se neomrzí. Jeho jistota, že sultán Angeliku okamžitě vydá do rukou Rescatora, ale nestíhne sdělit nejpádnější argument. Věřila by mu ?
Je Osman skutečná postava ?
Dle přehledu postav je fiktivní, ale třeba nás Moirra překvapí nějakým objevem, kdo mu byl předobrazem ;).

Myslím, že Velkému eunuchovi by Angelika věřila. Navzdory tomu, že byla v podstatě vězněm, se mezi nimi vytvořilo pouto a zvláštní vztah, který bych neváhala nazvat přátelstvím.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 14 čer 2021, 15:38
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Sob píše: *  14 čer 2021, 12:48
Nevšimla jsem si knize, že se chtěl stát knězem.
Aj ja k som prekvapená že pani AG použial aj v origináli slovo Prêtre - ale musíme si uvedomiť že sa písal rok 1968, keď ta kniha vyšla.

– C'eût été mon ambition d'être prêtre, avoua-t-il, mais Allah en a décidé autrement. Et il m'a remis en main un troupeau moins facile à mener que les moutons que je gardais dans mon enfance.
– Vous étiez berger ?
– Oui, belle Firouzé.


V žiadnom prípade si netreba predstavovať že sa chcel stať kresťanským kňazom. Problém je v tom, že Francúzi zaobchádzajú zo slovom Prêtre - v preklade kňaz či duchovný veľmi slobodne a voľne, a v tomto prípade bolo myslené že sa chcel stať muezzinom alebo imamom - čo je obdoba kňazskej funkcie v Isláme.


https://langue-francaise.tv5monde.com/d ... /m/muezzin

https://fr.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%AAtre

na tomto mieste mi nedá nepridať jednu ilustráciu z ruskej knihy a citát:

[ img ]

Jak jsi netrpělivá. Copak se za tři týdny nemůže stát tisíce a tisíce věcí, když Alláh může jediným gestem zničit v následující vteřině svět? Firuzé, líbilo by se ti nadechnout se čerstvého nočního vzduchu nahoře na věži? Ano? Takže pojď se mnou, ukážu ti hvězdy.“ Observatoř Velkého eunucha byla na vrcholku Mazagrebské věže, nižší než minarety, ale vyšší než opevnění. Úzkými okýnky bylo vidět modře zářící krajinu s několika tmavými skvrnami olivovníků a v dálce už jen holou a kamenitou poušť, ozářenou měsíčním světlem. Obrovský hvězdářský dalekohled, sextant, kompas, globusy a další krásné přesné přístroje
ležely v pouzdrech a jejich měď a lakování se leskly jako noční měsíc a zvlášť jasné hvězdy na nebi bez jediného mráčku. (...)
Když Osman Ferradži pozoroval hvězdy, bral si svůj súdánský plášť a zlatý turban. Vypadal tak ještě větší, tyčil se pod obrovskou kupolí nebeské klenby poseté hvězdami a jen postříbřený paprsek odděloval jeho černý profil od nočního pozadí. Stával se poněkud neskutečným. Angelika se znepokojené usadila na polštáře trochu stranou. Vrchol Mazagrebské věže připomínal svatyni ducha. Sem žádná žena ještě nevkročila, napadlo ji. Jenže Velký eunuch nepohrdal inteligencí žen jako ostatní muži. Díky tomu, že ho neotupovala smyslná vášeň, soudil je podle jejich schopností, s pozornou objektivitou; vzdaloval od sebe hlupačky, ale rád si povídal s těmi, jež mu svým duchem připadaly hodné jeho zájmu a od nichž se i sám mohl o lecčem poučit.

PenelopaW píše: *  14 čer 2021, 13:08
Sob píše: *  14 čer 2021, 12:48

Je Osman skutečná postava ?
Dle přehledu postav je fiktivní, ale třeba nás Moirra překvapí nějakým objevem, kdo mu byl předobrazem ;).

Myslím, že Velkému eunuchovi by Angelika věřila. Navzdory tomu, že byla v podstatě vězněm, se mezi nimi vytvořilo pouto a zvláštní vztah, který bych neváhala nazvat přátelstvím.
Penelopa, zdá sa že sme odpovedali naraz. :P

Osman je podľa slov pani AG fiktívna postava inšpirovaná skutočnou postavou, čo potrvrdila aj jej dcéra Nadja.

Manžel pani AG vraj poznal niekde inde , nie v Maroku, nejakého sultána, ktorý inšpiroval pani AG k opisu charakteru Muleja , tak je dosť možné že poznal aj nejakého správcu háremu čo pedtým pásol barany, Kto vie, možno na tú skutočnú postavu, ktorá slúžila ako inšpirácia, raz pri rešeršiach narazíme. ;)


Nahoru
Profil Citovat
Sob
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 15 čer 2021, 21:35
Hrabata
Offline
 
Příspěvky: 299
Registrován: 15 pro 2020, 21:44
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Okamžitě mi bylo jasné, že v případě Osmana Ferrajiho se jedná o poslání imáma, proto jsem byla překvapená užitím slova kněz. V povaze Osmana Ferrajiho jsou patrné rysy, díky, kterým by mohl být skvělým imámem. Svým způsobem byl duchovním průvodcem i pro Angeliku v době jejího zajetí v harému.


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 06 črc 2021, 16:59
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Holky, mám na vás dotaz, dnes som si spontánne spomenula na toto porekadlo:

„Nikdy neříkej: studánko, z tebe já nikdy pít nebudu!“.

nevravel to :turban: Osman Ferraji Angelike?

vravel to vo filme alebo aj v knihe? :roll:

našla som na nete zmienku: francouzské přísloví říká: "nikdy neříkej- studánko z tebe nebudu pít.".

nevravel Osman vo filme že to je staré francúzske porekadlo a Angelika mu povedala že to nieje arabské, ale že to povedal francúzsky básnik La Fointaine (čo je vtipné lebo FONTAINE po francúzsky znamená nielen fontánu, ale aj studne s ktorých sa chodila naberať voda)

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
mimi
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 06 črc 2021, 22:00
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 2148
Registrován: 19 čer 2014, 20:21
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Moirro, já si vybavuji, že to bylo ve filmu Angelika a sultán. Řekl to Osman Ferraji Angelice a uváděl to jako staré arabské přísloví.
Angelika mu řekla: "To není ani arabské ani staré. To řekl La Fontaine, francouzský básník a můj přítel."
A ještě dodala: "Čtete příliš rychle a pletete si Bibli s Koránem."
Pokud si pamatuji. Možná mi nějaké slovíčko vypadlo.
V knize si to nevybavuji, ale díl Nezrotná Angelika jsem už dlouho nečetla a nepatří zrovna k mým top.


Nahoru
Profil Citovat
Tereza
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 11 črc 2021, 19:27
Královská rodina
Offline
 
Příspěvky: 1383
Registrován: 29 črc 2014, 21:17
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Narazila jsem na krátký článek s hezkou ilustrací, který mi tady k Osmanu Ferrajimu a tématu harému a vkládání Osmanových nadějí do Angeliky docela zapadl.
https://www.dotyk.cz/magazin/zivot-otro ... 00629.html


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Osman Ferraji
Napsal: 18 srp 2023, 23:55
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
No ano článok zapadol, som si ho dokonca vtedy prečítala len som naňho zabudla reagovať.

ja som zasa narazila na článok a na skvelé video o histórii Eunuchov, video je v angličtine.

Silný ako býk, užitočnejší než pes: EUNUCH

Eunusi sprevádzajú ľudstvo už celé tisícročia. Neboli to však len strážcovia háremov, ale tiež vojvodcovia, mystici či vyhľadávaní milenci. Od dávnoveku stojí po boku muža a ženy postava, ktorú nemožno nazvať ani mužom ani ženou.

https://hnonline.sk/style/civilizacia/5 ... si-nez-pes


Eunuchovia a transrodoví ľudia: historické porovnanie - Zabudnutá história

Eunuch je definovaný ako niekto, zvyčajne muž, ktorému boli zničené alebo odstránené semenníky a niekedy aj penis a miešok. To vedie k sterilite a v závislosti od štádia života, v ktorom sa vykastrovanie udeje, môže dôjsť k rôznym stupňom impotencie a straty libida.

VIDEO:
https://www.youtube.com/watch?v=apS-SAE5Vqc

Čierni Eunuchovia v Otomanskej ríši:

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 13 příspěvků ]
Zpět na „Postavy v Angelice“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Seznam [Bot] a 4 hosti