Colin Paturel

Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 6 příspěvků ]
Autor Zpráva
moirra
Předmět příspěvku: Colin Paturel
Napsal: 28 kvě 2020, 11:35
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
4poziom.slask.pl
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
nechápem že tu náš Colin vôbec ešte nemá vlákno v postavách :roll: :shock:

pridávam skvelý citát od Penelopy kde Colin cituje farára z rodnej dediny. Dauphine tú dedinu dokonca osobne navštívila.
PenelopaW píše:

Colin ta slova Angelice řekl v Meknésu, když se před samotným útěkem schovávali u Židů v melláhu. "Načapal" ji při rozhovoru s markýzem, jemuž vyprávěla o nejnovější módě u dvora, a následně stanovil, že si s ní nikdo z mužů ve skupině nesmí nic začít (dokud nebudou na křesťanské půdě).

Colin Paturel zůstal v místnosti a přistoupil k Angelice.
„Slyšela jste, co jsem říkal. Také souhlasíte?“
„Samozřejmě. Děkuji vám, pane.“
„Neříkal jsem to jen kvůli vám. Taky kvůli nám. Kdyby během takové výpravy, jako je naše, došlo k hádkám, znamenalo by to jistou zkázu. A kdo drží jablko sváru od chvíle, co svět světem stojí? Žena. Jak říkal pan farář ze Saint-Valéry-en-Caux: Synku, žena je plamen, chlap je koudel a ďábel fouká. Nechtěl jsem vás brát s sebou. Vzali jsme vás jen kvůli starému Savarymu. Židé bez vás nechtěli nic podniknout, dokonce ani za peníze ne. Jen neradi někoho přijímají mezi sebe, ale když to udělají, pak je jedním z nich. Tak to bylo i se Savarym. Přijali ho za svého. On chtěl, abychom vás za každou cenu dostali z harému. Museli jsme splnit jeho poslední přání. Dobrá. Měl jsem Savaryho rád. Byl to báječný člověk, jen co je pravda. Ten uměl věcí!… Stotisíckrát víc než my všichni dohromady. Takže vás berem. Musím ovšem i vás požádat, abyste se držela co nejvíc zpátky. Jste žena, která něco prožila. To je zřejmé podle toho, jak jednáte s muži. Nezapomínejte, že chlapi, co jdou s námi, žili několik let bez ženy. Není třeba jim příliš brzy připomínat, o co všechno přišli. Seďte v koutě se závojem na obličeji jako muslimky. Není to tak špatná móda… Jasné?“
Angeliky se jeho proslov dotkl. Přestože uznávala, že má v podstatě pravdu, tón, jakým s ní mluvil, se jí naprosto nezamlouval. Copak si snad myslí, že ji ti chlupatí, zarostlí, bledí a páchnoucí
křesťané tak přitahují? Nechtěla by je ani za všechny peníze světa. Když se má držet stranou, prosím, klidně bude. Odpověděla poněkud ironicky:
„Rozkaz, Veličenstvo.“


Nahoru
Profil Citovat
Maira
Předmět příspěvku: Re: Colin Paturel
Napsal: 03 čer 2020, 21:39
Baroni
Offline
 
Příspěvky: 183
Registrován: 17 srp 2010, 14:19
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Žeby si Colina AG úplne vymyslela a nečerpala inšpiráciu z nejakej skutočnej postavy? Občas sa mi zdá, že u nej to nie je možné... :D

A občas sa mi zdá, že kedysi v inom tele žila naša AG v tom období, a preto mohla vytvoriť také úžasné dielo


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Colin Paturel
Napsal: 30 kvě 2021, 11:14
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Tereza píše: *  30 kvě 2021, 02:07

Mám dotaz - tato slova : „Som sedliak. Sedliak zo Saint Valery, a sedliakom aj zostanem.“ Vravel jej vtedy. „Tu je všetko tak suché a vyprahnuté, ale tam u nás! Ach Angelika! Boli ste už niekedy na zelených pobrežiach Normandie?“ sis půjčila z filmu nebo zazněly i v knize?
Ja om zasa vôbec netušila že zazneli aj vo filme. :lol: Idem mrknúť, a potom to tu ešte dopíšem a upravím. ;)

PS: Mrkni hore vyššie: Saint-Valéry-en-Caux

A ešte prvý opis Colina Paturela z knihy, kedy o ňom Angelike rozpráva Savary:

Zajatci, přestože jsou všichni v rukou krále, tvoří jakousi zvláštní kastu a už se i organizují. Zvolili si vůdce, Normanďana ze Saint-Valéry-en-Caux jménem Colin Paturel; žije v otroctví už dvanáct let, získal si u svých druhů v neštěstí obrovský vliv. Poprvé v dějinách otroctví se přestali křesťané rozdílných vyznání nenávidět a navzájem se hašteřit, protože on vytvořil cosi jako „radu“, kde jeden Moskvan a jeden otrok z Kandie zastupují pravoslavné, Angličan a Holanďan protestanty, Španěl a Ital katolíky. On, Francouz, dělá soudce a urovnává spory.

Obrací se přímo na Mulaje Ismaila a mluví s ním, čehož se odváží jen velice málo lidí, protože přitom riskují život. Nikdo neví, jak přesvědčil či oklamal tyrana, že ho vyslechl. Od té chvíle se situace otroků, ač zdánlivě stejně bezvýchodná a hrozná, zlepšila. Díky společné pokladně, do níž všichni přispívají podle svých možností, mohou uplácet pomocníky. Benátčan Piccino, bývalý bankovní úředník, má společné jmění na starost. Někteří Mauři, zlákaní výší odměny, souhlasí s tím, že uprchlíky povedou. Říká se jim metadoři. S jejich pomocí došlo minulý měsíc už k šesti pokusům o útěk. Jeden se podařil. Učinili za něj odpovědným krále otroků Colina Paturela a za trest ho odsoudili – přibili ho za ruce na městskou bránu, kde měl viset, dokud nevydechne naposledy. Mezi vězni vypukla vzpoura proti rozsudku, který je připravuje o vůdce.

Černí strážní s holemi a biči zahnali otroky do jejich brlohů, vtom se však objevil Colin Paturel a nabádal své druhy ke klidu.
Po dvanácti hodinách mučení se mu ruce pod vlastní vahou protrhly, on padl živý k patě brány, ale nejen že se nepokusil o útěk, ale klidně se vrátil do města a požádal vládce o rozhovor.
Mulaj Ismail ho pokládá málem za chráněnce Alláhova. Bojí se a zároveň si váží normandského herkula a docela rád s ním debatuje.


A tuto filmový Colin z natáčania:

[ img ]

Jediná s nás čo doteraz navštívila Saint-Valéry-en-Caux je Dauphine. Vysoko si vážim že mi do angelikologického múzea pribudla pohľadnica od Colina Paturela, na ktorej je jeho citát v ktorom sníva o živote z Angelikou. (ten som sem ešte nedala)

Nieje to úžasne romantické? :love:

Ako to tam vyzeralo za starých čias:

[ img ]

Vo väčšom rozlíšení:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... uselang=de

Saint-Valéry-en-Caux je na malebnom pobreží Normandie, ktoré nazývajú La Côte d'Albâtre - Alabastrové pobrežie.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Alabastro ... 5%BE%C3%AD

Pobrežie na ktorom sa narodil Colin Paturel je pobrežím Pobrežie ružovej žuly a bieleho alabastru. V kontraste so modrozeleným morom je toto pobrežie veľmi pôsobivé.

Alabaster je inak minerál - jemnozrnný, masívny typ sadrovca bielej alebo pastelových farieb, ktorý sa na tomto pobreží spracováva a vyrábajú sa s neho kadejaké predmety.

https://en.wikipedia.org/wiki/Alabaster

[ img ]


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Colin Paturel
Napsal: 09 črc 2021, 22:42
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Colin Paturel prekvapuje svojimi dobrodružstvami po tom čo sa nalodil v Ceute:

našla som zmienku o tom kde hovorí Colin Angelike že bojoval s Kapitánom MORGANOM.

Tihle Španělé jsou krutější než Maurové a hrabivější než křesťané. Strašlivá směsice touhy po majetku a fanatismu… Ne, nemám žádné výčitky z toho, že jsem je hnal před sebou v Portobellu jako živý štít. Pravda ovšem je, to vám musím přiznat, drahoušku, že už nejsem tak dobrý křesťan jako tenkrát… Když jsem odjel na Bonaventurovi z Ceuty, žil jsem nejdřív ve Východní Indii. Náhodou se mi podařilo zachránit život dceři Velkého Mogula, kterou unesli piráti, a díky tomu jsem velice zbohatl, protože ten velký asijský panovník mě odměnil. Přes ostrovy v Tichomoří jsem doplul do Peru, pak do Nové Grenady a na Antily. Bojoval jsem s velkým anglickým kapitánem Morganem proti Španělům byl jsem s ním v Panamě a následoval jsem ho na ostrov Jamajku, kde teď vládne. S tím, co mi daroval Velký Mogul a za podíl z kořisti jsem si postavil dobře
vyzbrojenou loď. To bylo vloni. Ano, uznávám, že po Maroku jsem přestal být dobrý křesťan. Dokázal jsem se modlit jen k Panně Marii, protože to byla žena a připomínala mi vás.


Kapitán MORGAN:

Veľmi skromný článoček v Slovenčine, kto che nech si prepne do iného jazyka:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Henry_Morgan


Nahoru
Profil Citovat
moirra
Předmět příspěvku: Re: Colin Paturel
Napsal: 15 úno 2024, 21:30
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 6881
Registrován: 09 lis 2008, 00:00
Bydliště: Wien
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Vlastne sme sa v postavách ani mo nebavili o Colinovi v novom svete.

Stal sa z neho korzár, čo bol vlastne pirát odobrený kráľom kroý mal právo napádať a rabovať nepriateľké lode a územia.
Preto aj tuším že Joffreyovi v Novom svete ukazoval poverovacie listiny. :ship:

Splnomocnenie zaručilo chytenému korzárovi, že ho vlastní neobesia.

O živote a smrti rozhodoval jeden papier: Ak ho chytili ho a postavili pred súd . Jeden jediný papier rozhodoval o tom, či ho čaká poprava, alebo vyznamenanie za chrabrosť. Splnomocnenie na zajatie cudzích lodí bol doklad, ktorý z piráta spravil ctihodného služobníka kráľa.
Ten, kto ho mal, nebol pirátom, ale korzárom. Pracoval v službách svojej vlasti, napádal nepriateľské lode. Ale len tie a tiež len v čase vojny. V mierových časoch čakal na to, keď sa začne nový konflikt. Aj keď v skutočnosti sa skôr menil na klasického piráta.
Splnomocnenie kapitánovi zaručovalo beztrestnosť, ak ho zajala vlastná armáda. Stačilo mu len dokázať, že neporušil podmienky splnomocnenie. A, samozrejme, že odviedol istú časť svojho lupu do štátnej pokladnice presne podľa dohody.
Ak ho však chytili nepriatelia, bol pre nich len bežným pirátom. Tí prakticky ani nepotrebovali súd, mierili rovno na popravisko.
Korzári kráľom vyhovovali. Nestáli ich totiž nič, naopak prinášali zisk do pokladnice, a dokázali ohroziť obchodné záujmy nepriateľa. Využívali ich najmä Francúzi v Stredomorí proti všetkým a neskôr Briti v karibskej oblasti proti Španielom.

Čítajte viac: https://svet.sme.sk/c/5740841/kralovnin ... ielov.html

Korzár či kaper (slovo původem z holandštiny) je osoba, která obdržela od své vlády oficiální pověření k vedení kaperské činnosti[1]. Ta spočívala v napadání obchodních lodí nepřátelské mocnosti. Svou činnost provozovala vlastním plavidlem a zisk z ní byl buď jejím vlastnictvím, nebo se o něj dělila dohodnutým způsobem s vystavovatelem kaperského listu.

Hlavní rozdíl mezi pirátem a kaperem byl předpoklad, že svoji činnost vyvíjí nikoli na základě finanční motivace, ale na základě vlastenectví, z toho se pak odvíjel právní náhled na tuto problematiku, kdy na zajaté kapery mělo být pohlíženo jako na válečné zajatce. To se zpravidla nedělo, ale lodě neutrálních států nebyly napadány a ty pak na kapery nepohlížely jako na piráty. Výjimku z tohoto pravidla činila loď mající více kaperských osvědčení ze zemí, které nebyly ve vojenské koalici.


http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kor­z%C3%A1r

Náhodou výborné dejiny pirátstva: 🏴‍☠️ ROZPRÁVKA či historická SKUTOČNOSŤ? | DEJINY PIRÁTSTVA 🦜

https://www.youtube.com/watch?v=BrX8fnq3drI

na tomto mieste pripomínam film ako paródiu na pobavenie Film pirat zlatá brada Barbe d'or:

https://angelique.cz/phpBB321/viewtopic ... 725#p17725

Práve som narazila na ilustráciu z ruského 8meho dielu vydania originál v obrovskom rozlíšení - tuto je link, tam je kresba v celej svojej šírke - a zdá sa že naozaj na AI montáži vidíme aj skutočné akádske pobrežie:
čo poviete, clekom dobré, či nie?

https://content.img-gorod.ru/content/we ... 60_500.png


[ attachment ]


Nahoru
Profil Citovat
PenelopaW
Předmět příspěvku: Re: Colin Paturel
Napsal: 16 úno 2024, 10:41
Moderátor
Uživatelský avatar
Offline
 
Příspěvky: 3225
Registrován: 14 říj 2016, 19:08
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele: SZ
 
Angelika má na obrázku trochu vyvrácený krk a Colin je spíše zrzek, ale v kontextu posledních obrázků AI to je ještě hodně dobré :).

Tak mne napadá: ty knihy o korzárech Krále Slunce od Kovaříka máš doma nebo jsou pořád u Zuzky?


Nahoru
Profil Citovat
Zobrazit: Seřadit podle: Směr:
Odpovědět   Stránka 1 z 1  [ 6 příspěvků ]
Zpět na „Postavy v Angelice“
Přejít na:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů
cron